In dienst van allen. PUROL VOOR ALLE TIJDEN Nx| TAFELZILVERFABRIEKEN Mwwe schfuile Ituld 41, Woensdag 25 Januari 1929 146 Jaargang, Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel DE UNIE VAN UTRECHT. LINTVELT's BAZAR Kunst. Buitenland Vanneer U DU BS. TAFELZILVER koopt, olan koopt U het voor- het teven en na Uzu/ien anderen het nog gebrui ken. En altijd 6i/jfi,het even mooi en. ö/anzend. HUBS TAFELZILVER kunt U bekomen op GEMAKKELIJKE CQtiRITlE'S (Ook voor-* Indië De fraaie mode/ten verschaffen U een. blijvend genot. Complete Cassette 's vanaf f fïfZ.— 5CHIEKADE 190 ROTTEP.DAM haarn:- ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Bpstpflllg en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 u'-i.r11 non m_ o aa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elte meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend- Dienstaanbiedingen en aa» vragen 15 cent per regel. Advertenliën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. 1579-23 JANUARI—1929. De herdenking van de Unie van Utrecht geeft als zoodanig geen aan leiding tot nationale feestviering. Het is echter een nationale herdenking, welke ons allen een dag in één ge dachte vereenïgt. Immers heden is het drie honderd en vijftig jaar gele den, dat ons Vaderland werd geboren. De zestiende eeuw is een tijd van groote historie geweest: de worsteling om de vrijheid, waartoe alle Neder landers zich tegen Spanje vereenig den. Doch er ontstond verdeeldheid; en naarmate de verdeeldheid in Ne derland grooter werd, groeide de Spaansche macht De nood drong, de Spaansche geesel diende te worden uitgedreven. En zoo kwam op 23 Ja nuari 1579 de Unie van Utrecht tot stand. De Unie van Utrecht was een oor logsverbond, waarbij men in eenheid en organisatie kracht wilde zoeken. Zij wilde den strijd tegen Spanje or ganiseeren in een defensief verbond. Als zoodanig heeft de Unie van Utrecht den grondslag gelegd voor den Nieu wen Staat, en tegelijkertijd daarmede voor een glansperiode van het Neder landsche volksbestaan. Want het ver bond bracht niet alleen de glorie van den opstand en een grooten cultu- reelen oogst, maar tevens na de be vrijding een periode van schitterenden bloei. Die bloei en die glorie zijn voor allen die zich Nederlander voe len, aanleiding om de Unie van Utrecht te beschouwen als het moment, dat voor eeuwen lang de richting der ver dere ontwikkeling van ons Vaderland bepaald heeft. Zouden onze voorvaderen, die in de winterdagen van 1579 het document van de Unie van Utrecht onderteeken den, nog eens een oogenblik kunnen temgkeeren, zij zouden in velerlei opzicht weinig terugvinden van de vrijheid, waarvoor zij zoo manmoedig in den strijd tegen Spanje zijn gegaan. Zij zouden zien, hoe de Staatsburgers zich hopeloos hebben verstrikt in knellende wetgeving, ja hoe zelfs gan- sche naties zich economisch (door drukkende z.g. „beschermende tarie ven") in boeien hebben geslagen. De tiende penning door Alva geheven, dreef ons gansche volk in den tach tigjarigen oorlog; voor hoe velen is niet de fiscus van tegenwoordig een veel grooter barbaar dan deze land voogd uit de zestiende eeuw? In den vrijheidsoorlog kon menig stadje de plunderlust der Spaansche benden niet bevredigen; in onze dagen staat de be Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 42 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „Ik zag Molly in de Tennisclub", ging hij even later voort. „Ik ging op het veld kijken of er spelers waren, maar er was zoo goed als niets te doen. Ik veronderstel, dat de men- schen bang waren voor den opko menden storm". „Oh, heb je Molly gezien?" infor meerde de generaal. „Ja, doch slechts voor een kort oogenblik'. Ik geloof niet, dat ze mij zag. Het leek' me toe, dat zij haast had." „Waarschijnlijk was ze niet in de stemming om met jou te praten", ver onderstelde de oude man, „Dat is mogelijk". „Ik heb haar ook gezien enge sproken", zei de generaal vol trots. „Ze had blijkbaar meer tijd voor mij over". drijfskas van den particulieren on dernemer onophoudelijk bloot aan zware aanslagen van de eigen natio nale overheid. In de middeneeuwen bestond het vijandelijk leger uit huur lingen, die bij achterstand aan soldij roovende benden werden. De twintig ste eeuw bracht een legertje ambte naren, aangesteld en bezoldigd door den Staat zeiven, om te tornen aan de weinige vrijheid welke hun mede burgers nog bezitten. Inderdaad, wij hebben dringend be hoefte aan een nieuwe Unie van Utrecht voor dezen tijd, die ons opnieuw de vrijheid brengt, en welker herdenking onze nazaten dan allen zonder voor behoud als een nationaal feest zullen kunnen vieren! en springende lippen Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Prijsvraag voor romans met plaatselijk karakter. De directie van de Hollandia-Druk- kerij te Baarn, Dallaan 8, heeft het plan opgevat voor de uitgave van een reeks romans, die in de eerste plaats letterkundige waarde dienen te heb ben, in de tweede plaats geschikt moe ten zijn voor een grooten lezerskring, doch in de derde en niet de laatste plaats elk voor zich een beeld dienen te geven van een der voornaamste steden, streken of provincies van Ne derland en van hare bewoners. De aanvaarde copy zal betaald wor den met duizend gulden per werk. Bij verkoop van meer dan 3000 exem plaren ontvangen de schrijvers over den verderen verkoop in boekvorm 15 pet. van den winkelprijs (ingenaaid). De door de uitgevers ter opneming in de reeks geschikt geoordeelde wer ken zullen vóór zij gepubliceerd wor den en zonder vermelding van de na men der schrijvers, worden voorgelegd aan een jury van drie bevoegde let terkundigen (namen later bekend te maken). Aan prijzen wordt uitgeloofd f 1000,voor den lsten en f 500,— voor den 2den prijs. OVERZICHT. Toch een kanaaltunnel? De hevige stormen, die de laatste maanden tal van schepen hebben doen verongelukken, hebben de plannen tot den bouw van een tunnel onder het Kanaal weer eens op den voorgrond gebracht. Weer eens, zeggen we, want gedurende de laatste vijftig jaar is er herhaaldelijk sprake geweest een on- derzeesche verbinding tusschen Frank ,Dat kan ik me indenken", gaf zijn neef bedaard te kennen. Waarom zou hij dat niet toegeven, als de generaal zich dit inderdaad verbeeldde. De oude militair was evenwel in een strijdlustige stemming en niet van plan kalm te blijven. Zoo, vindt je -dat, kereltje?" zei hij, terwijl hij langzaam op de tafel toeliep, waaraan Stafford gezeten was. Dan zul je er vermoedelijk ook in het geheel niet verbaasd over staan, wanneer ik je vertel, dat het jonge meisje bereid is mij in de toekomst nog meer van haar vrijen tijd af te staan, dan ze reeds in het verleden deed". De toon, waarop hij die laatste woor den zei, droeg zulk ee:n uitdagend ka rakter, dat het eemvou dig onmogelijk was thans niet langer notitie te ne men van hetgeen hij h eweerde. De jonge man trok zijn donkere wenkbrauwen op. „Is d'at inderdaad het geval?" Op dat oogenblik trad <J en bediende binnen, waardoor de aai idacht van den ouden heer voor eenigt :n tijd werd afgeleid. Hij gaf op grimmigen tog n te ken rijk en Engeland tot stand te brengen. De laatste poging om het probleem tot oplossing te brengen werd in 1924 gedaan door de Labour-regeering. Hef Rijksverdedigingscomité hield zich in een buitengewone zitting met hef vraagstuk bezig. Mac Donald nam als premier het voorzitterschap waar aanwezig waren ook zijn vier voor gangers, lord Balfour, Asquith, Lloyd George en Baldwin. Het advies van hef ministerie van oorlog, de admiraliteit en het ministerie van luchtvaart luid de afwijzend, op grond Van de over weging, dat het plan uit militair oog punt weinig voordeelen en belangrijke nadeelen bood. Na een zifting, die in het geheel veertig minuten duurde, kwam het comité tot de conclusie, dat het plan „een gevaarlijk element" bevatte, de „zorgen" van de voor de landsverdediging verantwoordelijke autoriteiten verhoogen" en „voortdu rende uitgaven" met zich brengen zou. De militaire bezwaren hebben blijk baar den doorslag gegeven. Een tunnel zou bovendien zoo redeneerde men den handel van Engeland met hef vasteland nauwelijks beïnvloeden; ter wijl de scheepvaart tusschen beide landen door de onderzeesche verbin ding met vernietiging bedreigd werd. In Parijs is men het met deze ziens wijze niet eens. Men is van oordeel, dat het Britsche rijksverdedigingsco mité het militaire gevaar van een tun nel zeer overschat en de economische beteekenis sterk onderschat heeft. De tunnelverbinding tusschen Groot-Bri- tannië en het vasteland zou geen mili tair voordeel te niet doen, dat Enge land al niet reeds door de moderne ontwikkeling van artillerie en lucht vaart verloren had. Is het strategische nadeel illusoir, daartegenover staan belangrijke economische voordeelen. Door een spoorwegverbinding zou de overzeesche handel naar het continent van Hamburg over Southampton en Liverpool geleid worden. Dank zij de natuurlijke voordeelen van de groote Britsche havens, zou Engeland plotse ling het westelijke centrum van het geheele Europeesche spoorwegverkeer geworden zijn. De deskundigen in Engeland zijn dezelfde meening toegedaan. Technisch en financieel biedt het plan geen moei lijkheden. De strook grond, die uit geologisch oogpunt voor den aanleg van den tunnel het best geschikt is, is reeds lang vastgesteld. Een van de vooraanstaande spoorweg- en haven- ingenieurs van Engeland, de grijze sir Robert Perks, die zich reeds in de tachtiger jaren met den Kanaaltunnel bezig hield, schat de kosten per K.M. niet veel hooger dan die van de Lon- densche ondergrondbanen. Volgens zijn oordeel, kan de tunnel met de beide ingangen voor 35 millioen pond gebouwd worden. Daarvan zou Frank rijk 15 millioen pond willen betalen. De overige 20 millioen en zoo noo- dig, nog meer, konden in Engeland gemakkelijk opgebracht worden. Sir Robert Perks meent overigens, dat de groote oorlog veel korter geduurd zou hebben, als de Kanaaltunnel toen be staan had. Voor het geval, dat Engeland nog eens met Frankrijk in oorlog nen, dat er zoo gauw mogelijk thee gebracht moest worden en daarna nam hij plaats recht tegenover zijn neef. Deze laatste wilde opstaan, waar in hij echter door den generaal ver hinderd werd. „Wil je zoo vriendelijk zijn te blij ven zitten? Je kunt straks wel een wandeling in den tuin maken. Je moet eerst aanhooren wat ik je te vertel len heb". Er was nu een blik van verwonde ring in de oogen van Stafford ver schenen. „Natuurlijk zal ik blijven zitten, als u dat wenscht, oom", zei hij. „Het kwam me echter voor, dat ik hier vrijwel overbodig was". „Dat ben je ook", bulderde de ge neraal. „Vervloekt overbodig. Molly heeft je in elk geval totaal niet noo- dig. Ik denk, dat het je wel intere- resseeren zal dit te hooren". „Molly", zei Stafford. „Voor zoover ik me herinneren kan, heb ik haar nimmer mijn diensten aangeboden". Niettegenstaande zijn houding koel en waardig was, lag er toch iets van opwinding in zijn stem. Dus Molly had haar hart bij den ouden man uit gestort en haar zaak bij hem bepleit. Vraagt Prijscourant en voorwaarden b(/ Overat vertegen woorctpero (Peen vsinke/s f^l iëSUIta VERZOEKE GEHEEL gE#Ëil ggbil^ali ONVERPLICHT UW GEILL.PRIJ5COURANT EN CONDITIES TE ZENDEN AAN Adres; Woonplaats: komt, is er niets gemakkelijker dan de sluizen te openen en den tunnel onder water te zetten. De tegenstanders van het tunnel plan hebben echter nog andere be zwaren. Zij zeggen, dat een van de beide regeeringen bij een politiek con flict den tunnel kan laten sluiten, wat dan onder bepaalde omstandighe den als een vijandelijke daad moet worden opgevat. Het tweede bezwaar heeft betrekking op het verschil in railswijdte van de Engelsche en Fran- sche lijnen, doch dit bezwaar is vol gens de spoorwegdeskundige generaal- majoor sir Sydney d' Aguilar Crooks- hank, gemakkelijk te ondervangen. Door middel van electrificatie en na geringe veranderingen aan het Engel sche rollend materiaal zouden directe Hoe dwaas van haar en welk een groo te vergissing had zij hierdoor begaan. „Nooit aangeboden", zei de gene raal spottend. „Nee, je hebt ze nooit aangeboden. En wanneer je het nu nog van plan mocht wezen, zal het heelemaal niets meer baten. Ik denk niet, dat Molly je nog met een en kelen blik zal willen verwaardigen". „Zou dat inderdaad zoo zijn?" vroeg Stafford met een vagen glimlach. „Zonder twijfel heeft u een geldige reden om „Die heb ik", verklaarde de oude man. „De beste reden, welke er slechts bestaan kan". Hierop deed Stafford iets, wat de woede van den generaal nog meer deed losbranden. De jonge man haal de met een onverschillig gebaar de schouders op en zei op verveelden toon: „Het lijkt mij het beste en ver standigste, wanneer wij de conversa tie over Molly als geëindigd beschou wen". „Om den dood niet, Stafford. Hoe durf je op een dergelijke manier te genover mij optreden? Ik zal in mijn eigen huis over alles praten, waarin ik lust heb. Al heb je de grofheid durven begaan Molly op een onheb treinen tusschen Londen en Parijs kunnen worden ingelegd. Dat de nadeelen van den tunnel- aanleg niet opwegen tegen de voordee ten, begint langzamerhand bij de En gelsche regeering door te dringen. Tof nu toe hebben zich 67 peers en 112 Lagerhuisleden vóór en 42 peers en 82 Lagerhuisleden tegen het plan en 24 peers en 86 afgevaardigden neu traal verklaard. In de pers heeft zich geen enkele stem tegen het plan ver heven; integendeel kan men zeggen, dat de openbare meening eenstemmig voor den bouw van den tunnel is. De kans, dat het plan tenslotte toch werkelijkheid zal worden, is op hef oogenblik, naar het schijnt, grooter dan ooit. belijke manier te behandelen, dan hoef je toch nog niet te veronderstel len, dat ik me een dusdanige houding van jou zou laten welgevallen. Niet dat het kind er iets om maalt, wat jij doet. Allerminst, hoor. Je kunt nu heusch haar hart niet meer breken, al zou je er ook je uiterste best voor doen". „Maar mijn beste oom, ik heb er niet de minste behoefte aan Molly's hart te breken", protesteerde Staf ford méér opgewonden dan hij zelf wel vermoedde.'„Bovendien maak ik bezwaar tegen de beschuldiging, wel ke u zooeven uitte. Indien Molly durft te beweren, dat ik haar onheb belijk heb behandeld, kent ze de rege len van het spel niet. Ik heb haar slechts met haar eigen munt terug betaald. Bovendien kan een meisje, cfat nauwelijks de kinderschoenen ont groeid is, toch moeilijk verwachten, dat men haar „au sérieux" neemt". „Au sérieux!" De generaal zag thans blauw van woede. „En dat durf jij te zeggen, aap van een jongen. Ik vertel je, dat ze geen lor om je geeft.... Versta je me, geen lor". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1