De viervoudige mi iord te Grootegast;: Stadsnieuws. Van Overal Schapenbrug zal een Belgisch douanekan toor worden gebouwd. Dank zij dit nieuwe verkeersmiddel zul len, de betrekkingen tusschen deVlaam- sche Noordzeekust, Breskens, Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren ongetwijfeld in ruime mate toenemen. Ook voor bet toe ristenverkeer in de zomermaanden wordt veel van deze nieuwe tramlijn verwacht. IJs. Niettegenstaande verschillende dee- len van de vesten te Middelburg, vooral bij sommige bruggen weer ge heel open liggen, bleken gisteren ve len het nog aanwezige ijs, nadat het de laatste nachten weer wat gevroren had, voldoende sterk te achten en is er gisteren vrij veel gereden, nadat dit vorige dagen ook op de plasjes reeds het geval was. Het rijden werd met hef mooie winterweer door vele wande laars gadegeslagen. Te Vlissingen was de ijsbaan ge opend, maar het aantal rijders was niet groot. HEINKENSZAND. Vrijdag verga derde het Musschengilde alhier. Aan wezig waren 33 leden. Herkozen wer den tot bestuursleden de heeren C. Nijsse en A. Vermeulen en gekozen de heer J. de Jonge Mz. in de plaats van den heer A. J. Rijk. Ingeleverd waren voor 1928 in totaal 10.394 musschen, waarvan door den heer J. Pieterse 3363, waardoor deze koning werd. Aan premies werd uitbetaald f51,—, waar na een saldo in kas bleef ad f 5,55. ■s HEER ABTSKERKE. Het Mus schengilde „Ons Genoegen" hield Vrij dagavond hare jaarvergadering. Tegen woordig waren 31 van de 32 leden. Ingeleverd waren 1650 musschen. Ko ning werd de heer C. v. Liere, die 520 musschen inleverde. Ontvangen werd f 41,711/2» uitgegeven f34,42, zoodat er een goed slot is ad f 8,29 i/2- Als secre taris werd herkozen de heer A. Min- naard, als commissaris de heer S. Minnaard. De voorzitter memoreerde dat het juist 40 jaren geleden is, dat de vereeniging werd opgericht. In ver band met dit jubileum werd besloten in den zomer een autotocht te maken naar Nijmegen. De vergadering be sloot men met een gezelligen maaltijd. HANSWEERT. De kommies A. A. Goedhart wordt met ingang van 21 dezer te Middelburg gedetacheerd. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. van Wingen kwamen de aandeelhouders van de Onderlinge Varkensverzekering „Steunt Elkander" te Kapelle in vergadering bijeen. De secretaris deelde mee, dat de vereeni ging 35 leden telt, vier traden toe, één bedankte. De penningmeester deed rekening en verantwoording over ge houden beheer. Hef kassaldo bedraagt f 56,59. Het totaalbezit met de reserve kas bedraagt f 910,03. Uitgekeerd wer den voor gestorven en in beslag ge nomen varkens f70,—. Besloten werd de uit te keeren K.G.-prijs vast te stellen op f 0,56. Het doen in-enten werd gegeven in handen van het be stuur. Het salaris van de bode werd verhoogd en gebracht op f20,Her kozen werd het aftredend bestuurslid de heer M. Bom en gekozen in de plaats van den heer M. Glas Mz., die bedankte, de heer C. Schipper. KATTENDIJKE. Zaterdag 1.1. vierde de oudste ingezetene van ons dorp, de heer C. de Wilde onder vele en hartelijke bewijzen van belangstelling zijn 90sten geboortedag. Het muziek gezelschap „Oefening en Uitspanning" bracht den jarige een serenade, waar voor het hartelijk werd onthaald. KRUININGEN. Het dochtertje van den heer B., van de U.L.O.-school te Goes per trein huiswaarts keerende, kwam door het besneeuwde pad on der aan de oprit aan de Schorebrug met haar rijwiel te vallen, juist toen een vrachtauto van de brug passeerde. Een aanrijding volgde. Het verschrikte meisje verloor een vijftal tanden en liep een wonde aan de lip op, die door den heelkundige moest worden gehecht. De auto voerde haar huis waarts, nadat haar ouders per telefoon waren in kennis gesteld met het on geval. Ds. A. C. Diederiks heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Hil versum aangenomen. OVEZAND. De raad vergaderde 18 dezer. Aanwezig: de voorzitter, alle leden en de secretaris. De begrootung van 1928 werd gewij zigd. Ook werd op enkele posten daarin af- en overgeschreven. Op advies van de Gezondheidscommis sie. te Goes werd besloten de woning van M. Roberecht onbewoonbaar te verklaren. De subsidie voor de R.K. bewaarschool werd met f 50 verhoogd. Een kohier hondenbelasting voor 1929 werd opgemaakt en vastgesteld met 76 honden le en 1 hond 2e klasse tot een to taal bedrag van f305. SCHORE. Tengevolge van de glad heid geraakte de melkauto in de sloot terwijl de autobus van den heer Zoe te we ij zoodanig uit het spoor raakte, dat de reis niet kon worden voort gezet. De alhier in 1927 opgerichte Chr. Jongelingsvereeniging is, wegens gebrek aan belangstelling ontbonden. Aan de leiders de heeren Schipper, Verhulst en Burger werd uit erkente lijkheid een boekwerk aangeboden. VLISSINGEN. Vrijdagmorgen is in de Kalkhokstraat een vrouw, die gees telijk niet geheel normaal was, met haar klecren in aanraking gekomen met de brandende kachel. Buren vonden de vrouw en wikkelden haar in dekens. Met ernstige brandwonden werd zij naar het gasthuis overgebracht, waar zij de- mid dags is overleden. WAARDE. Donderdagavond hield de Eerste Geitenfokvereeniging, alhier haar jaarlijksche vergadering, onder voorzitter schap van den heer C. Dane. Uit de reke ning van den pcnningimeester, den heer L. de Looze, bleek dat was ontvangen met het kassaldo van het vorige boekjaar f 155,60 en uitgegeven f 146,50, alzoaecn goed slot van f9,10. Deze rekening werd ■nagezien door Jac. Koeman en O. Schier en in orde bevonden. De aftredende be- stuursleden de heeren Mars. Weststrate en C. Dane werden met algemeene stem- men herkozen, terwijl in de vacature Anth. Krijnsen werd gekozen de heer Jac. Koe man. 1 In de vacature van boMhouder is nog niet voorzien. Ds. N. H. Kuiperi te Ouden bosch heeft bedankt voor het beroep naar hier. WEMELDINGE. Vrijdag werd ten overstaan van notaris Kram in de her berg van M. Korstanje alhier publiek iveild en verkocht voor de erven Wed. Fossen: le. woonhuis met schuurtje en tuin, groot 6 Aren 93 c.A.2e. 2 Aren 90 c.A. bouwterrein3e. 2 Aren 90 c.A. bouwterrein. le perceel hoogste inschrijver E. Wa- beke Fz., voor f2250, kooper C. van Gorp voor f2410; 2e perceel J. de Mul voor f710; 3e perceel dezelfde voor f725. Perceel I en II gecombineerd, koo- oer J. de Mul voor f 1470. Perccelen II en 111 gecombineerd, kooper Jac. Wabeke Az. voor f3890. Woonhuis van Jan en Dingeais de Mul werd ingehouden. Woonhuis van L. van Koeveringe werd eveneens ingehouden. In het afgeloopen jaar werden op de beide weegbruggen van de maat schappij „Bonzijbrug" gewogen de na volgende goederensuikerbieten 4.149.474 K.G.; pulp 3.644.939 K.G.; aardappelen 1.171.232 K.G.; hooi en stroo 114.028 K.G.diverse goederen 1.646.527 K.G.; vee 18 stuks. Gisterennacht ontdekten de op varenden van het sleepschip „Maria", toebehoorende aan de Wed. Hasselo te Dordrecht, dat water in de ruimen en vooronder van hun schip drong en al een tamelijke hoogte had bereikt. Door spoedig een gedeelte der lading over te laden in een ander schip en de hulp van een pompboot in te roe pen werd erger voorkomen. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag j.l. gaf het strijkje „Onderling Kunstge not" een uitvoering ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan. Behalve de verschillende muzieknummers werd opgevoerd het tooneelstukje „Arme rijken", vroolijk spel in 2 tafereelen, door Nono. Zoowel de muzieknum mers als het tooneelstuk werden uit gevoerd op een wijze die alle lof ver dient. Een bal besloot den avond. Zaterdagavond trad alhier voor de pas opgerichte afdeeling van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" op, de heer C. Hage van St. Maartensdijk. In een rede zette spr. de beginselen van den bond uiteen. YERSEKE. Zondagmorgen werd Ds. Vasseur in de Evang. Gemeente, over gekomen van Veendam, bevestigd door Ds. Vis van Goes, naar aanleiding van 2 Cor. 12 10b. Des namiddags deed hij zijn intrede naar 2 Cor. 47. Ouderling v. Zweden sprak een woord van welkom namens de gemeente. Een gerucht. Dezer dagen kwam ons ter oo:e dat de directie der Ned. Spoorwegen in het voor jaar groote plannen met Zuid-Beveland zou hebben. Men zou dan tusschen Goes en Tilburg en tusschen Goes en Vlissin gen ieder half uur een motorwagen laten .oopen teneinde beter met de autobussen te kunnen concurreeren. In Goes zouden verder de stationsgebouwen groote uit breiding ondergaan. Toen we informeerden bleek dat bij de spoorwegen van deze grootsche plan nenniets bekend is. Het vorige jaar heeft de directie iets dergelijks wel over wogen doch men vond geen termen om tot de uitvoering over te gaan. Het bericht dat nu de ronde dOet is dus niets anders dan oen gerucht dat van verleden jaar overgebleven 'is. Sommige mooie legenden leiden éeri taai 'leven. Kerk in de bioscoop- Naar we vernemen .morden 27 Januari a.s. af wegens voortzetting van de restau ratiewerkzaamheden van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, de godsdienst oefeningen gehouden in de bioscoopzaal van het Slot Ostcnde, dies morgen, e.i des avonds. Die zaal biedt plaats aan onge veer 600 personen. Men hoopt tegen het einde van dit jaar met de rsstaura'ie ge reed te komen. Benoemd. Met ingang van 1 Februari a.s. is be noemd tot werkman bij de gemeente-rei niging te Goes de heer P. de Wee te Yerseke. Bevorderd- De heer J. J. Huissoon, thans 2e klerk ter secretarie alhier, is ingaande 1 Januari j.l. bevorderd tot le klerk ter secre'arié. „Jacoba van Beieren". De Handboogsociëteit „Jacoba van Beieren" kwam Zondagavond onder voor zitterschap van den hoer Ev. Roegiers in jaarvergadering bijeen. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereeniging vooruitgaande is. De aftredende bestuursleden, de keeren K. J. de Schrijver en M. van Stee, wer den herkozen. Besloten werd 10 Febr. a.s. in het „Slot Ostende" een concours te houden °P „liggende wip". Het bekcrreglement werd in dien zin gewijzigd, dat de voorwaarden om de wisselbeker te winnen, veel gunstiger zijn gesteld. N. N. De penningmeester der Goesche Wijk verpleging heeft van N. N. een gift van honderd gulden ontvangen. Lezing. Voor de Oudheidkundige Vereeniging „De Bevelanden" zal Zaterdag a.s. de heer J. H. Klaresnbeck, directeur der Nijverheidsschool te Middelburg, ceir.e lezing met lichtbeelden houden over Mid deleeuws che Bouw- en Sierkunst", waarbij Zeeuwsche en andere oude gebouwen zullen behandeld worden. Opbrengst collecte. In dank ontvangen door de penning meester der Goesche Wijk\ ei-pleging f21,50, gecollecteerd op de feestavond van de Christelijke Werkliedenvereeni- ging „Goes" te Goes. -De koekfabrikant <de heer J. N. van Elewijck te Maastricht, maakte giste ren met zijn familie een autotochtje in de omstreken. Op den Rijksweg te Heer slipte de auto en kwam tegen een boom terecht. De geheele carosserie werd ver nield. De heer v. E. die zelf chauffeer de, raakte bekneld tusschen het stuur en den boom, waardoor hem ids borstkast werd ingedrukt. De onmiddellijk ter plaat se zijnde Dr. Willems uit Heer kon slechts den dood constateer: n. Eerlang zal een groot deel van het bekende landgoed Amp sen bij Lo- chem in publieke veiling komen, waarbij o.a. 28 boerderijen, voornamelijk aan den kant van Laren. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de in December en Januari verkrijg baar gestelde weldadigheid'szegels in totaal 5.030.689 stuks verkocht, met een totale frankeerwaarde van f291.913,99. De op brengst boven de frankeerwaarde, welke ten goede komt aan den Bond voor Kin derbescherming, bedraagt f 115.736,37. Te Purmerland zijn paard' en wa gen van den melkhainidelaar B,, die een onbewaakten overweg passeerde, door den trein uit Amsterdam gegrepen. De heer B. en zijn broer werden eenige me ters weggeslingerd doch bekwamen won der boven wonder geen xerwortdingen. Het voertuig is ernstig beschadigd. Naar uit New York wordt ge meld, zal Henri Ford binnenkort met de Russische regeering een overeenkomst sluiten omtrent den bouw van een fabriek in Moskou, die een jaarlijksche productie van 100000 auto's heeft. De Sovjet-regee- ring zal 60 van de 100 aawdeelen der nieuwe Ford-maatschappij ontvangen, de overige 60 krijgt Ford. Het bericht is nog niet nader bevestigd. Doordat in een huis' te Metz een gaspijp was gebroken, zonder dat de be woners het bemerkten, zijn vijf personen om het leven gekomen. Een moeder met haar drie kinderen, van 11 tot 17 jaar oud bevindt zich onder de slachtoffers. Een aardbeving heeft de stad Cu- mana in Venezuela geteisterd. Het blad El Universal deelt mede, dat er in de geteisterde stad' 25 dooden zijn en vele gekwetsten. De gouverneur te Cumana heeft aan den president van Venezuela, Gomez, ge meld, dat alle gebouwen van de stad1 ver nield zijn. Hieromtrent melden wc nog: Toen de vier veldwachters Vrijdag ochtend aan de woning van W. te Groots- gast kwamen om de vrouw, met wie hij samenwoont, mee te nemen (deze vrouw had, zooals men weet, haar zss kinde.en aan hun lot overgelaten), schoot W. a bout portant den veldwachter van der Molen dood. De drie andoire veldwach ters trokken zich daarop terug en sleiden zich verdekt op. W. wist ze echter onder schot te krijgen en schoot ze alle drie in den onderbuik. Daarna heeft hij ze alle vier de keel afgesneden en vervolgens het huis in brand gestoken Vervolgens is hij naar Groningen gevlucht. De man stond bekend als scherpschutter. De meest nabij gelegen huizen staan op eenige honderden meters afstair.d van het huisje van W. De omwonenden hebben een aantal schoten gehoord en zagisn daar na het huis in brand staan, waarop zij den burgemeester hebben gewaarschuwd. Bij de sectie op de lijken der slacht offers is komen vast te staan, dat zij ieder door meer dan één kogel zijn getroffen. De lijken zijn per auto naar het gemeente huis van Grootegast overgebracht. Onmiddellijk na het beleend worden van de misdaad heeft de politie de justitie van het gebeurde in kennis gpsteld. Alle maatregelen werden genomen om zoowel W. als de vrouw, die eveneens verdwe nen was, op te sporen. Vrouw Wobbes werd in den loop van den middag in de buurt van Doezum aangehouden en naar het gemeentehuis gebracht; daar is zij 's namiddags verhoord. De diader is om streeks 1 uur te Groningen gpvat, op den Heerenvveg, toen zij zich van het r.-k. zie kenhuis naar de stad begaf. De recherche wist, dat hij waarschijnlijk gewond was. Op de straat liep een man, die zijn ge wonde hand in zijn jas droeg. Twee re chercheurs zagen hem. Het eerste wat zij deden was in zijn zak grijpen. Uit den zak kwam een browning te voorschijn. Verder had de man nog een groote hoeveelheid1, wel 80, scherpe patronen en bovendien nog een aantal Duitsche patronen bij zich. Onmiddellijk werd hij naar het politie bureau aan het Martinikerkhof gebracht. Tegelijk met hem arresteerde de recherche zekeren H., die den dader waarschijnlijk met een auto van Grootegast naar Gronin gen heeft gebracht. Deze H. is later weer in vrijheid gesteld. W. toonde tijdens het verhoor, dat d:n geheelen middag duurde, niet het minste berouw. Als motief voor zijn daad gaf hij op, dat hij niet wilde toestaan dat de politie in de woning binnenkwam. Toen zij de deur opende, schoot hij dbor d© spleet van der Molen dood, liep vervol gens, naar hij verklaarde, om het huis heen en doodde teen de anderen met een Duitsch repeteergeweer. W. verklaarde nog, gieien lid te zijn van een communistische partij. Hij is een man middelmatige grootte, eerder groot dan klein, met onverschillige, domme oogen, uitstekende jukbeenderen en donkerblond, reeds grijzend haar. In een van zijn bee- nen was een kogel geschoten. De omstreken van Grootegast zijn dik wijls onveilig. Men behoeft zich niet te verwonderen, wanneer men daar op klaar lichten dag zoo 's morgens om 9 uur een sfcrooper met een geweer onder den arm tegenkomt. De politie patrouilleerde juist de laatste dagen nogal ijverig. Men za^ meermalen vier veldwachters tegelijk. Nadat W. het huis in brand had ge stoken, is hij niet een kennis op de fiets naar Tolbert gegaan en vandaar per auto naar Groningen, waai' hij zich in. het r.-k. ziekenhuis wilde laten' verbinden. Men weigerde hem daar echter en. waarschuw de de politie. De beide mannen zijn toen de stad ingegaan', waar de recherche hen spoedig in de gaten kreeg en arresteerde. De andere is later weer op vrije voeten gesteld. W. is ongeveer 30 jaar oud. Hij stond als een onverschillig heerschap bekend. Des zomers verdiende hij den kost al9 bouwvakarbeider, des winters door met een harmonica langs de herbergen te trekken. Vrouw Wobbes staat eveneens slecht bekend. Haar kinderen, die zij verlaten had, waren reeds in het gemeentelijk ar menhuis opgenomen. De vrouw zou door de veldwachters, in verband met het ver laten van haar kinderen, naar Groningen worden overgebracht. De vier slachtoffers waren in de buurt bijzonder gezien'. De veldwachter Meyer en Hoving waren nog. jonge mannen; Werkman was iets ouder en van der Mo len had reeds pensioen aangevraagd- Van andere zijde wordt nog gemeld: Toen Y. W., van Opeinde (gemeente Grootegast) zijn misdrijven bedienen had, is hij gevlucht; hij kwam met een zekeren Hut, die bij hem woonde, te Tolbert aan, waar hij zich door dr. Huininga wilde la ten verbinden. De huishoudster van ge noemden geneesheer gaf te kennen, dat deze niet thuis was, en zij gaf W. den raad, per auto naar het r.k. ziekenhuis te Groningen te gaan. Willems, autoverhuur der te Tolbert, niet wetende, welk vrachtje hij zou vervoeren, verklaarde op verzoek van de huishoudster van dr. Huininga zich bereid, den man, die voorgaf, een schot hagel in een been te hebben, met zijn metgezel te brengen naar het r.k. zieken huis te Groningen. De wonden aan een hand en een been van W. waren toegebracht door een re volverschot van den veldwachter Meyer, die was neergeschoten, maar zich toch nog verdedigen kon, voordat hem dien hals werd afgesneden. Onderweg naar Groningen moet W. onder vertooning van een revolver aan den chauffeur Willems hebben gezegd, dat hij dien dag al vier personen had neerge schoten. Willems aarzelde even om verder te gaan, doch vatte moed en bracht den man naar het ziekenhuis. De marechaussee De Vries, van Marum, ontmoette den auto tusschen Tolbert en Oostwold en hield hem staande, wetende, wat er in Grootegast gebeurd was; hij liet hem doorgaan en waarschuwde de politie te Groningen. 1 Willems was blij, toen hij W. aan hel ziekenhuis had afgezet. Nader blijkt, dat vrouw Wobbes, ge boren Aaltje van der Tuin, dia bij deq moordenaar was komen inwonen, zes kin deren van één tot veertien jaar heeft ver laten. Volgens haar was de ondersteu ning van het armbestuur onvoldoende. Bij haar komst in de woning van W. heeft deze zijn 71-jarige moeder het huis uit gezet. Het oude mensch heeft bij een anderen zoon onder Doezum weer een te huis gevonden. Een der gemeenteveldwachters van Grootegast had W. nog in het begin van deze week gewaarschuwd, dat vrouw Wobbes weer naar haar kinderen moest terugkecren, daar de politie anders ge noodzaakt zou zijn, haar terug te halen. Hierop heeft W. geantwoord, dat er dan dooden zouden vallen. Toen de officier van justitie te Groningen opdracht gpf, de vrouw voor hem te brengen', hebben de gemeenteveldwachters het verstandig geoordeeld, de rijksveldwachters Werk man en Hoving mee te nemen. De offi cier van justitie te Groningen ried aan, ook den opperwachtmeester van de mare chaussee te Marum, Boelens, mee te ne men. Van der Molen, een man van 63 jaar, zeide echter; „Wij zijn nu al roet zijn vieren, wat kam ons gebeuren." In een gesprek met den telegraafkantoorhou der had hij zelfs gezegd, dat het misschien beter was, dat er maar één persoon naar W. ging. Maar het plan "de campagne was al opgemaakt. Toen de politiemannen bij het huis kwamen, was de deur gegrendeld1. Zij for ceerden de deur, en door een kier, die hierdoor ontstond, keek Van der Molen naar binnen. W. schoot hem toen met een browning een kogel door het hoofd. Toen de andere veldwachters zich met den getroffene bezig hielden, ging W. door de achterdeur naar buiten en viel hen met schoten uit een Duitsch repeteerge weer in den rug aan. Hij legde alle drie neer en sneed hun dc keel af. Vermoede lijk heeft een van hen, hoewel ernstig gewond, W. in het been getroffen. W. heeft daarop het huis in brand ge stoken, dat spoedig in lichte laaie stond. Tijdens den brand werd' een hevig ge knetter gehoord, zoodat vermoed: wordt, dat hij een groote voorraad munitie in huis had. 1 Op het bericht van den moord zijn de officier van justitie te Groningen, mr. J. M. Meindersnia, de rechtercommissaris mr. H. W. J. Kloppenburg, dr. Miere- met, belast met de gerechtelijke genees kunde, en de hoofdinspecteur der recher che te Groningen, S. W. Moolenaar, naar Grootegast gegaan. Begrijpelijkerwijze heeft de verschrik kelijke misdaad onder dc inwoners dezer gemeente groote ontsteltenis gewekt. Er heerschte Vrijdag voor het gemeentehuis van Grootegast, hoewel de wegen tenge volge van de gevallen sneeuw moeilijk be gaanbaar en berijdbaar waren, een groote drukte. Een persauto is tengevolge van den slechten weg in een sloot geraakt. Bij de bewoners van het dorp was W. die buiten het dorp woont, weinig bekend. Wel wist men algemeen, dat hij een ver bazend knap schutter was. Enkelen bewe ren eens gezien te hebben, dat hij iemand een lucifersdoosje van het hoofd schoot, en dat hij een opgeworpen aardappel in de lucht met een browning kon treffen. Bij de politie stond hij bekend' als een ge vaarlijk persoon, die meestal een wapen bij zich droeg of in huis had. Achteraf blijkt, dat de chauffeur Wil lems, nadat hij W. aan het katholiek ziekenhuis te Groningen had afgezet, naar een café aan den Heerenweg is gegaan en den caféhouder een verhaal heeft gedaan van wat hij beleefd had. Deze heeft toen de politie opgebeld, met het bekende re sultaat. De politie had vooraf bij de hou ders van bodenkarren uit het Wester kwartier het signalement van den moorde naar kunnen opnemen. Vrijdagavond heeft de dader een be kentenis afgelegd» waarna hij naar hiel

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2