In dienst ïan allen. n.v. Veevoederfabriek „Zeeland" Krachtvoeders Grondnotenkoekjes iO. Maandag 21 Januari 1929 116 Jaargang, Buitenland Koloniën ALLE SOORTEN SPECIALITEIT IN School en kerk. Rechtszaken. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT UitfaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 t\j~üin non xr_ oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Rusland en Afghanistan. De ommekeer in het land der Af- ghanen en Aman Oellah's smadelijken val, beteekenen in de eerste plaats een zwaren slag voor de sovjet-politiek in Midden-Azië. Afghanistan, onder bewind van ko ning Aman Oellah, was uitgesproken anfi-Britsch en de Russen beweerden, dat Afghanistan een vooruitgeschoven post was in Centraal-Azië. Van ouds' her hebben in het land der mullahs de Engelsche en Russische invloeden, om de oppermacht gestreden. Door middel van den modernen vorst Aman Oellah, die bij zijn rondreis, vooral te Moskou is gefêteerd, meenden de Russen voorgoed beslag gelegd te heb ben op Afghanistan. Heeft die Rus sische ijver wellicht een tegenactie van Engeland uitgelokt? Terecht of ten onrechte heeft men aan den op stand tegen Aman Oellah den naam van der. Engelschen ko/onel Lawrence verbonden, die ook vroeger bij op standen van Afghanische volkstammen een groote rol speelde. Voorloopig is uit den loop der gebeurtenissen alleen dit met zekerheid vast te stel len, dat de reactie zegevierde en het niet-alledaagsche schouwspel werd ver toond, dat men te Kaboel drie ko ningen binnen een week op den troon zag. Voorts is zeker dat de lands- hervorming op Westersche wijze voor langen tijd is stopgezet. De nieuwighe den, die Aman Oellah uit Europa meebracht, hebben de schatkist reeds op een zwaren proef gesteld en de nieuwe heerscher zal vermoedelijk aanstonds met geldgebrek te kampen hebben. De groote vraag blijft, wat er te recht zal komen van de talrijke be stellingen en de verleening van con cessies aan vreemdelingen, waarmede Aman Oellah zijn volk hoopte te be schaven. De Europeesche leveranciers van Westersche kleedij, machines enz. zullen op hun neus kijken! Wie zal dat betalen? Vaticaan en Quirinaal. De Romeinsche correspondent der „Times" deelt mede dat in beginsel tusschen het Vaticaan en de Italiaan- sche regeering een overeenkomst is bereikt over den grondslag der be sprekingen der Romeinsche kwestie voor het geval van officieele onder handelingen. Men is echter de mee ning toegedaan dat dergelijke onder handelingen nog in een verre toekomst liggen. De overeenkomst is in een me morandum vervat, die 1.1. Maandag in 41 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „Arm, klein ding", zei hij teeder. „Ik weet en begrijp het. Luister nu eens goed naar me. Wanneer je ooit iets mocht verlangen, wat ik je niet gegeven heb, dan hoef je slechts bij me te komen en me er om te vra gen. Er is echter één ding, wat ik je nooit schenken zal". „En wat is dat?" vroeg Molly. De generaal lachte zachtjes en keek haar strak aan. „Je vrijheid", klonk het. „Oh, daarom zal ik niet smeeken. Maak je maar niet ongerust", verze kerde ze hem. „Prachtig, tot morgen, kleintje". Hij had zijn paard bestegen en stond op het punt weg te rijden. „Tot morgen", riep Molly. „Tot morgen". Ze wuifde hem toe en draaide zich toen om. Ze scheen het allerminst noodig te vinden hem zoo lang mo gelijk na te kijken. het Palazza Chigi onderÉeekend is. De belangrijkste punten zijn de vol gende: de paus wordt door de Ita- liaansche regeering erkend als sou- verein van een kleinen maar geheel onafhankelijken pauselijken staat en tegelijk erkent de paus de wereld lijke souvereinïteit van Italië tegen over den voormaligen pauselijken staat. De nieuwe pauselijke staat om vat St. Pieter, de paleizen van hef Vaticaan en eenige honderden akkers aangrezendenden grond. Het Vaticaan ontvangt een schadeloosstelling in geld, waarover echter nog onderhan deld wordt. De Italiaansche regeering biedt een milliard lire aan, het Vati caan eischt evenwel vier milliard lire. Voorgesteld wordt dat de gezant schapsgebouwen der bij het Vaticaan geaccrediteerde gezanten kunnen blij ven waar zij zich thans bevinden. Alle ambtenaren van het Vaticaan worden erkend als onderdanen van den nieu wen pontificalen staat. De Belgische kroonprins. Graaf en gravin de Réthy (de Bel gische kroonprins en kroonprinses) hebben Vrijdagmorgen in een der Dor- nier-Wall-vliegbooten van de marine, bestuurd door den officier-vlieger 2e klasse J. A. C. Broesder een tocht van een uur boven Soerabaja en Straat Madoera gemaakt, die werd uitge strekt tot Poeloe Kambing, 35 mijlen Noord-Oost daarvan. In twee andere Dorniel-Wall-vlieg- booten werd het overige gezelschap vervoerd. Vervolgens heeft men een bezoek gebracht aan de ambachtsschool, waar een openbare les werd bijgewoond. Nadat de gravin zich wegens ver moeidheid naar huis had begeven, heeft graaf de Réthy nog een bezoek gebracht aan een koelie-kampong der Oost-Java-Spoor en koelie-kamonpgs van de firma Braat en de N. I. A. S. De wraak van een slang. De „Matahari Indonesia" meldt het volgende schoone verhaal: Den 14en Dec. vonden zes contract vrouwen van de onderneming Poeloe Radja een viertal slangen, waarvan er één opgerold lag, tusschen de ande ren in. De vrouwen namen de opge rolde slang in een kistje mee, ter wijl zij de 3 andere met rust lieten. Naderhand doodden zij het gevan gen dier en brachten 't mee naar het ondernemingskantoor. Den daarop volgenden morgen, toen met de dag taak begonnen zou worden, ontbra ken de zes vrouwen op 't appel. Men zocht hen op in de pondok' en kwam tot de ontstellende ontdekking dat zij allen gek waren geworden, hetgeen o.a. bleek uit de wartaal die zij spra ken. .Omdat" onze vader weggenomen De generaal vond dit volstrekt niet hinderlijk. Integendeel: Molly's eer lijkheid was voor hem altijd een van haar grootste attracties geweest. Hij hield van haar, zooals ze nu eenmaal was. Daaraan viel niets te veranderen. Moge het nog heel lang duren, voordat ze werkelijk een vrouw zal zijn", mompelde hij, terwijl hij het hek uitreed. Toen Molly even later alleen in haar kamertje was, viel ze op haar bed neer. „Stafford! Stafford! Stafford!" snikte ze hartstochtelijk. HOOFDSTUK VII. De donderslag. i Stafford Kenyon zat in de biblio theek van zijn oom een cigarette te rooken. Hij was een buitengewoon knappe, jonge man van dertig jaar, die zich ten volle van zijn uiterlijk schoon bewust was. Het leven was tot op heden goed voor hem geweest en hij had nog bit ter weinig verdriet en teleurstellin gen gekend. Hoewel waarschijnlijk heel weinig menschen oprecht veel van hem hielden, bezat hij toch ook geen vijanden. Daarvoor had hij een te goed hart en te prettig humeur. Het viel natuurlijk niet te ontkennen, dat hij tot op zekere hoogte met is, daarom eischen wij hem van je terug", kreeg men als antwoord op een vraag aan één der vrouwen. Men gelooft, dat de plotselinge krankzinnigheid van de contractvrou wen toegeschreven moet worden aan de wraak van de drie slangetjes, wier vader door de vrouwen afgemaakt is. De dokter had bereids de behekste vrouwen onderzocht doch kon geen bijzonderheid bij de zieken onder kennen. De medicus stond voor een volkomen raadsel. Nader werd nog vernomen dat er nog een zevende vrouw aangetast werd door de ongewone ziekte. Niemand had den moed de gedoode vaderslang naar het nest terug te brengen. Toerisme op Nieuw-Guinea. Pater Geurtjens schrijft ui'. Okaba aan <le „Koerier": Toeristen karnen hier van allerlei slag, de meest buitanimodelsche met ui'gezonr derd. En toch wordt er door onze Ver- eeniging voor Vreemdelingen! erkeer geen noemenswaardige reclame gemaakt. Laat ik er u een paar voorstellen uit den laat- sten tijd. Een Amerikaan kwam met eenige ge weren en revolvers om, naar het heette, vlinders te vangen. Hij bleek echter meer te voelen voor uiltjes vangen. Achter de klamboe in de pasangfirahan te Merauke had hij daarvoor een dorado ontdekt. Voor koppensnellers en menscheneters lag hij daar ook veilig en hij kon zijn batterij vuurwapens in 't vet laten staan Onlangs kwam er zelfs esn trits Ams- rikaansche misses. Wat die in haar schild voerden, weet ik niet prcc.es. Zelfs sight seeing scheen maar bijzaak; want ze hebben maar weinig rondgetoerd, behalve dan op de tongen dar menschen, die graag alles weten en nu alken maar op gissingen waren aangewezen. En hoe erg of dat is, weten alle ingezetene,: van kleine plaatsjes. Te Okaba kwam een motor aangetuft Dat komt wel meer voor, maar botee kent dan toch meestal, dat er iets gebeurt. Dat was ook dezen keer het geval en een half uurtje later stond ik tegenover drie Amerikanen. Of dat hier Okeebe was? Niet beter te weten, sir; ik heb nog nooit gehoord, dat iemand het voor b.v. Soerabaia aanzag. Ik noodde ze binnen ts komen, maar ze wilden eerst de „native village wel eens zien. 1 Laten we dat liever van avond doen, dan zijn de menschen thuis. Neen, maar liever terstond. All right! Nou, Eiffeltorens of iets van di naard staan er te Okaba geen; we haddien t dus gauw gezien en na een kwartiertje waren we weer op ons uitgangspunt te rug, en ik noodde de boeren nogmaals binnen te komen. Maar één hunner trok zijn klokje uit zijn vestzakje etn redeneerde: We hebben van Merauke tot hier 7 uren getuft; als we nu vertrekken, dan kunnen we nog net voor middernacht te Merauke terug zijn. Ze dankten me „very much en zichzelf was ingenomen, doch dit uitte hij volstrekt niet op een te hinder lijke wijze. Hij was door en door gezond, een uitstekend ruiter en een goed polo speler. Op dansen en tennissen scheen hij minder gesteld te zijn. Hij kleedde zich altijd keurig, maar toch kon men niet van hem zeggen, dat hij een fat was. Verder had hij weinig behoeften voor zichzelf. De oude generaal Farjeon had hef land aan hem, hetgeen heel natuurlijk was, en in de gevoelens, welke Staf ford ten opzichte van den ouden man koesterde, lag iets van medelijden. Ze twisten nimmer met elkander, wat evenwel totaal aan Stafford's kalmte te wijten was. Stafford vond het vul gair, woorden met iemand te hebben. Indien een van zijn kennissen of vrien den dingen gedaan had die hem hin derden, negeerde hij ze kalmdat was alles. Doch aangezien het eenvoudig een onmogelijkheid was den generaal op dezelfde manier te behandelen, moest hij zich tot wel eens geweld aandoen zijn kalmte te bewaren. De j'onge man was er in zijn hart ten volle van overtuigd, dat wanneer men iets verlangt, men het per slot van rekening door geduldig te wach ten ook krijgen kan. Hij hield er niet van zich te haasten. Dat was onwaar dig en gewoonlijk ook overbodig- TELEFOON 162 GOES TELEFOON 162 hadden 't ,,very in ter baling" gevonden en een kwartiertje later tufte er weer een motor in zee. Er was iets gebeurd: al weer een paar lui meer, die Z.N.-Guinea uit eigen aanschouwing kennen....! Kort daarop kwam er een wereldfiet ser, die met een kreupel been en een fiets de wereld ronddaasde. Dat was een pres tatie om je pet voor af te nemen! Zijn voornaamste bagage bestemd dan ook uit foto's en handteekeningen uit alle landen, waar hij reeds doorgeltamd was. En nu wilde bij van Merauke langs de kust naar 't Engelsche gebied om dan van daar naar Australië over te steken. Een ieder wees hem op de volstrekte onuitvoerbaarheid van dit plan, alleen al wegens de vele on- overkomenlijke rivieren en moerassen. Maar het woord onmogelijk stond eveiv- min in zijn woordenboek als in dat van Napoleon; en weg karde hij. Na eenige dagen kwam hij terug zender iets, maar met een voorraad bulten en bonte plek ken. Ja ziet u, hij had wilden ontmoet en die iets aan 't verstand willen brengen, doch wijl ze eikaars geluid niet verston den, moesten ze zich van de gebarentaal bedienen; en daarin schenen die wildiem ook bizonder handig geweest te zijn. Maar de Hollandsche Natie heeft een glorie- straal minder om het hoofd! Het Leger des Heils. Generaal Bramwell Booth heeft thans bij de rechtbank een eisch ingesteld tot nietigverklaring van de beslissing van den Hoogen Raad van het Heilsleger, waarbij hij als leider is afgezet. Hij beschouwt deze beslissing onvereenighaar met de statuten van hei Heilsleger. De Hooge Raad van het Heilslegpr heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat die verkiezing van een opvolger van generaal Booth, welke dien dag zou plaats hebben, tot Dinsdag is uitgesteld. Dit uiistel is een gevolg; van een gerechtelijke beslis sing, welke generaal Booth heeft uitge lokt. Kort voordat tot dit uitstel werd1 be sloten, werd de vice-president van den raad, Haynes, door een beroerte getrof fen. Kort daarna is hij overleden. Hij had de thee laten komen, want indien de generaal het noodig vond die bij anderen te gebruiken, sloot dat niet in, dat hij, Stafford, zijn geliefden drank moest missen. Hij was reeds aan zijn tweede kopje bezig en stond juist op het punt een nieuwe ciga rette op te steken, toen de generaal verscheen. „Is u eindelijk terug?" begroette Stafford hem vriendelijk. „Ik hoop, dat u het me niet kwalijk neemt dat ik de thee al heb laten komen". „Dat verwachtte ik ook", mopperde de generaal, zijn rijzweep in een hoek smijtend. „Oh, dan is het in orde", zei Staf ford, terwijl hij langzaam zijn beenen kruiste. „Ik vermoedde wel, dat u bij een van uw kennissen thee had ge dronken". „Dan heb je het mis geraden, ventje", gaf de generaal op scherpen toon te kennen, „want dat is niet gebeurd". „Oh, er is nog voldoende over", gaf Stafford te kénnen. „Dacht je soms, dat ik jouw restjes zou opdrinken?" brulde de oude mili tair. Stafford glimlachte, zonder te ant woorden. Het was gemakkelijker het geheele geval als een grapje op te vatten, vond hij. De generaal was bij den schoorsteenmantel gaan staan en nam den jongen wan niet grimmige Rechtbank te Middelburg. Een doodelijke aanrijding. J. J. G. L. v. B„ 27 jaar, reiziger, te Middelburg werd verdacht, dat hij op 2 October j.l. des avonds te plm. 8Yd uutr op den Nieuwen Vlissingschen weg, onder Koudekerke, met een door hem bestuurde auto op grovelijk onvoorzichtige onoor deelkundige en roekelooze wijze heeft ge reden, langs dien drukken verkeersweg, terwijl hij onder den invloed van sterken drank was, althans kort te voren sterken dtramk had gebruikt, terwijl hij bij dat rij den het meisje Palmkoek heeft aangere den, waarbij het meisje zware verwondin gen bekwam en 2 dagen later aan die ver wondingen is overleden. De officier van justitie achtte de dag vaarding bewezen en eischte 3 maanden hechtenis. Mr. J. Adriaanse, verdachte's raads man, vroeg bij veroordeelijng, eene voor waardelijke straf. Niet eerbaar. Tegen C. O., 43 jaar, airbei der, te Kapelle, werd wegens openbare schennis der eerbaarheid te Kapelle geëischt: f40 s. 40 d. Oneerlijk. P. B., 19 jaar, zonder beroep, te Mild delburg, werd verdacht, diat hij op 2 Augustus 1928 in het Arrondissement Middelburg, een portefeuille bevattende een bedrag van f640, toebehoorende aan D. Ganseman, heeft weggenomen. Eisch 9 maanden gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar. De electrische' tram Knocke-Breskens. Nog vóór het aanstaande badseizoen zal de nieuwe electrische tramlijn tus schen Knokke en Breskens in exploitatie komen. Op Belgisch grondgebied volgt de tramlijn de baan van KnokkeOost hoek maar Retiranchement. Bij den kruis weg vam de hamen op Retranchement en blikken op. Hij geloofde niet, dat hij ooit zijn neef meer gehaat had dan op dit oogenblik. Hoe was 'pet in 's hemelsnaam mogelijk, c_ die el lendige kwast Molly een seconde ver driet had kunnen bezorgen. Nu, zijn wraak was zoet. Hij zou er wel voor zorgen dat Molly haar oogen nooit meer hoefde uit te huilen. Bij de ge dachte aan het jonge, mooie meisje begon hij zachtjes te grinniken. Stafford glimlachte opnieuw. Hij bleef niet lang boos; dat was eenvou dig niet de moeite waard. „Het komt mij voor, alsof we on weer zullen krijgen", merkte Staf ford op. „Ja, het zit den heelen middag al te broeien." „Heeft u ver gereden?" luidde de volgende vraag. „Over Rickaby en op den terugweg heb ik een bezoek bij de Mortons gebracht". „Het verbaast me, dat u bij hen niet de thee gebruikte", merkte de jonge man beleefd op. „Ik had wel wat beters te doen", lachte de generaal. „Zonder twijfel", gaf Stafford toe. Hij blies een paar rookwolkjes de lucht in en keek peinzend voor zich uit. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1