Uit de Radiowereld Gemengd NieuWs Ons schaakhoekje Onze damrubriek. m m Eventjes denken. Voor de Jeugd. China en de radio. Tot op heden heeft de Chineesche regeering steeds bezwaren gemaakt te gen het importeeren van radio-foestel- len. De aanleiding hiertoe moet ge zocht worden in het karakter van de Chineezen, die achter de „geheimzin nige" radio het werk van den duivel zochten of radio-apparaten zelfs op één lijn stelden met oorlogsmateriaal. Thans beginnen de Chineezen echter langzamerhand over de radio te spre ken als een „gave des hemels". De beperkingen ten opzichte van den in voer van radio-apparaten zullen dan ook spoedig opgeheven worden. Jack London als film-ster. Hans Theyer, de beroemde film operateur van de firma Pathé heeft een boek uitgegeven over zijn erva ringen, opgedaan tijdens een tocht naar en door de Salomons-eilanden. in dienst van de film. Het eerste avon tuur dat hij beleefde bestond daarin dat de boot, waarmee hij en de zijnen de reis maakten, bijna op een koraal rif strandde, en dus het vooruitzicht zich opende in den maag van de tal rijke de wateren bevolkende haaien te belanden. Gelukkig ontkwam men aan dat gevaar. Eenmaal aangeland op Quadalcassar, een der Salomon- eilanden, had men de bezwaren te ondergaan van een tropische hitte, waarbij zelfs het water van de ver- frisschende douche een temperatuur had van 35° C. Malariamuggen onder steunden muskieten bij hun aanvallen op de ongelukkige reizigers, totdat een vriendelijk toeval het noodlot deed keeren. En men Jack London ontmoette, die met zijn jacht „Snack" een kruistocht maakte op den Stillen Oceaan en op het eiland had aange legd. De beroemde dieren- en avontu- renvriend sloot zich bij de expeditie aan. En zoo wilde een aardig toeval, dat Jack London zijn rol kreeg te vervullen als film-ster. Het doel van Theyer was namelijk om een film op te nemen van de kannibalen, die op de Salomon-eilanden nog leven. Spoe dig was men in de gelegenheid om zijn plannen uit te voeren. Een aantal inboorlingen werden gewapend met wapens uit de collectie van een plan ter uit de buurt. Ze moesten de zwarte vijanden uit een ver verwijderd oer woud voorstellen. Alles liep prachtig. De zwartjes toonden zich voortreffe lijke fim-figuranten. Hun taak was een aanval te doen bamboehut waarin drie Europeanen sliepen en deze in brand te steken. Een der Europea nen werd voorgesteld door Jack Lon don. Ongeveer 60 inboorlingen om ringden dansend en de wapens drei gend omhoog heffend, de hut, die met petroleum gedrenkt, weldra ge weldig begon te branden. Opeens klonk de stem van Jack London, die hoestend en kuchend vroeg of „er nu haast wat van kwam". Rook en petroleumwalm deden hem bijna stik ken, Het volgende oogenblik sprong hij door den rook heen te voorschijn. De inboorlingen speelden voortreffe lijk. Allen tegelijk vielen ze aan en Jack werd door een speerpunt mid den in de borst getroffen, stortte dood neer. De tweede Europeaan die uit de hut te voorschijn moest k'omen was de pachter, aan wien de wapens toebe hoorden. De man had een ongeloof lijke lengte. De regie wilde, dat hij door een zijner arbeiders, een neger, die er uitzag als een gorilla, zou be sprongen worden en na een worsteling zou worden gedood. Bij de repetitie was alles voortreffelijk gegaan. Maar op het gewichtig oogenblik der op name bleef de halve gorilla, in plaats van op zijn vijand los te springen, dom-grinnekend tegenover zijn baas staan. Deze trachtte de situatie te red den door hem een klinkenden oorvijg toe te dienen. De gorilla maakte zich daarover op zijn beurt zoo boos, dat hij brullend van woede op hem af vloog om hem op de meest daadwer kelijke wijze te gaan wurgen. De om standers waren zoo in hun spel ver diept, dat ze niets merkten van het levensgevaar, waarin de lange En- gelschman verke'erde. Men weet dan ook' niet hoe de zaak zou zijn afge- loopen, als niet een magnesiumfakkel was omgevallen en in aanraking was gekomen met de voeten van den ne ger, die, onder ijselijk geschreeuw, los liet en er van door ging. Ondanks of misschien wel dank zij het incident is de film uitnemend geslaagd. Ontploffende sigaren! De politie in New-York heeft een aantal geheimzinnige aanslagen op te helderen, waarvan de daders onbekend gebleven zijn. Hoe vreemd het ook moge schijnen, al deze vergrijpen, die den detectives zooveel „kopzorg" ge ven, hangen samen met de viering van Kerstmis en Nieuwjaar. Hef gaat hier om Kerst- en Nieuwjaarscadeautjes, waarmee anonyme personen „vrien den" en „vriendinnen" hebben willen verrassen. De verrassende geschenken waren al te verrassend! Deels ontplof ten zij, toen zij opengemaakt werden, deels brachten zij den begiftigden leelijke verwondingen toe. Mr. Low, een rijke sigarenfabrikant kreeg onder tallcoze cadeaux, waar mee zijn vele vrienden en kennissen hem bedachten, ook een groote kisf fijne „Duïtsche" sigaren. Het postpak ket was uit New-York verzonden en kwam precies op Kerstdag aan. In een begeleidend schrijven heette het, dat een koopman, die sedert jaren uitslui tend de sigaren uit mister Low's fa brieken rookte, omdat zij zoo on berispelijk waren, uit dankbaarheid hem nog eens betere sigaren aanbood. De handteekening, die volgde was on leesbaar. Mr. Low rookte den vol genden dag een van de hem zoo vrien aangeboden sigaren. De voortreffelijke Duitsche sigaar ontplofte op hetzelfde oogenblik, dat hij haar aanstak. En dat met een knal, die veel van een revolverschot weg had! De sigaren fabrikant kreeg een zenuw-toeval en werd in het gelaat verwond. Hij deed van het geval aangifte, maar het is de politie tot dusver nog niet gelukt den gever van de explodeerende siga ren op te sporen. Een onderzoek van overgebleven rookertjes wees uit, dat de bovenste laag van de tabak uit explosie-stof vervaardigd was. Een kist uitmuntende sigaren ont ving ook de in New-York gevestigde Fransche arts, Paul Cornichon, spe cialist voor maag- en darmziekten. De afzender was een patiënt, die een hartelijk briefje schreef, maar zijn naam niet noemde. En dat had zijn reden ook! Want kort nadat monsieur Cornichon de eerste sigaren gerookt had, kreeg hij een hevige maagkramp, die zoo erg werd, dat hij dagenlang op bed moest blijven liggen. Het che misch onderzoek van deze rookwa ren leverde als resultaat op, dat de sigaren met een vergiftigde substantie toebereid waren. Ook in dit geval is het de Amerikaansche politie nog niet gelukt den boosaardigen patiënt, die zijn dankbaarheid zoo allerzonder lingst betoonde, te achterhalen. LICHT OP. Zaterdag 12 Januari 4,42 uur Zondag 13 Januari 4.43 uur Maandag 14 Januari '4.45 uur VEILINGSVEREENIGING K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 9 Januari 1929. Sterappels f 32, Goudreinetten f 35, Zure Bellefleurs f 34, Winterlouwtjes f 18, Spruiten f 11 a f 16, Stek-uien f2 a f3, alles per 100 Kg., Kipeieren f 6,80, Poel-eieren f 5,50, Eendeneieren f6,50, alles per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND Over de maand December 1928. BORSSELE. Geboren: 1, Johanna d.v. Willem Hendrik Almekïnders en Wilhelmina de Kunder; 30, Adriana Johanna d.v. Willem Dekker en Cor nelia Tanna Quist. Overleden: 4, Jan Schipper 76 j., weduwnaar van Elizabeth Corstanje; 14, Marinus de Meij 79 j., weduwnaar van Catharina op 't Hof; 23, Cornelia van 't Westeinde d.v. Bastiaan Augus- tina van't Westeinde en ClazinaGoen- se; 24, levenloos aangegeven een kind van 't mannelijk geslacht van Johan nes Sandee en Jannetje Walhout. DRIEWEGEN. Geboren: 2, Leuntje Elizabeth d.v. Pïeter Westveer en Wil- lemina van Wingen; 31, Gillis z.v. Maarten Goeree en Janna van Oosten. Gehuwd: 13, Leendert Lobbezoo 21 j. jm. te Rilland-Bath en Jacomina van Weele 21 j. jd.13, Andries Goe ree 32 j. jm. en Janna Adriana Nijsse 21 j. jd.; 13, Jacob Anton Hoogvliet 33 j. jm. te Baarland en Maatje Brug- geman 33 jd. HEINKENSZAND. Geboren5, Wil lem Cornells z.v. Geerard de Reiger en Jannetje Kribbe; 15, Johannes Pe trus z.v. Petrus Bordui en Johanna Petronella Fait. Overleden: 17, Jacob Versluijs 21 j. z.v. Jacobus Versluijs (overleden) en Dina op 't Hof; 21, Jacomina Been hakker 77 j. 's HEER ARENDSKERKE. Gebo ren: 1, Cornelis z.v. Jacobus West- strafe en Adriana Hoogerland; 1, Ja comina d.v. Zacharias de Priester en Jacoba Martina Nijsse; 8, Jacobus Ge rard z.v. Anthonie Taoob Mullie «n Adriana Paulina Eckhardt; 8, Al- bregf Piefer Jozef z.v. Joannes Men- heere en Johanna Pieternella Ver- schure; 13, Cornelia d.v. Jacobus Rijk en Jobina Boonman; 13, Cornelis z.v. Johannes Poelman en Adriana van Sabben; 14, Cornelis z.v. Laurus Rus ter en Dina Zweedijk; 15, Cornelis z.v. jacobus Verdonk en Catharina Remijn: 17, Pieternella d.v. Dingenus van de Vrie en Dina Anna Corstanje; 25, Jan Johannes z.v. Nicolaas Zegers en Christoffelina Bak; 24, Dina d.v. Jacob den Herder en Maatje Wilhel mina Sandee; 28, Maria d.v. Leendert Goedegebure en Francïna Meijaard; 30, Ferdinand Krijn z.v. Pieter Ma rinus Janse en Adriana Dees. Overleden: 9, Marinus Kole 71 j., echtgenoot van Neeltje van der Bliek; 29, Johannes van der Poel 76 j., echt genoot van Jannetje Abrahamse. NI5SE. Geboren: 5, Marinus Anthon z.v. Abraham Hoogesteger en Leuntje Hoogenboom; Suzanna Catharina d.v. Jacob Dronkers en Geerfruid Luteijn; Lucia Anthonïa d.v. Cornelis Hulge en Apolonia de Pundert. Overleden: 30, Johannes Hoogeste ger 20 j. ongehuwd. RILLAND-BATH. Geboren: 9, An- thonia Jozina Maria d.v. Bastiaan de Jager en Jacomina Johanna Oranje; 24, Jan z.v. Jacobus de Goffau en Pie ternella Cornelia Kole. Gehuwd: 6, Jannis Adrïaan Colpaart 30 j. jm. en Maria Elisabeth van de Sande 31 j. jd.; 20, Jacob Rommers 20 j. te Middelburg en Geertruida de Leeuw 20 j. te Rilland-Bath. Overleden: 26, Jan Tolhoek 12 j. z.v. Marinus Tolhoek en Helena van Koeverïngen. SCHORE. Geboren31, Adriaan Cor nelis z.v. Norbertus Rijk en Jozina Goense. Overleden: 8, Maatje Baas 90 j., wed. van Dingenis de Puit; 14, Janna van Koeveringe 74 j., echtgenoote van Cornelis Glerum. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 4, Marinus z.v. Cornells Gelok en Adri ana Snoep; 3, Leendert Izaak z.v. Marinus Adriaan de Regt en Klazina van der Moere; 6, Adriaan Cornelis z.v. Jan Leendert de Bel en Jacoba van de Kreke14, Jacobus Adriaan z.v. Marinus van Boven en Jozina Cornelia van Darome; 22, Piefer Ma rinus z.v. Krijn Oreel en Janna van Zweden. Gehuwd: 20, Marinus Kole 26 j. jm. en Tannetje Oreel 24 j. jd.; 20, Johan nes Mesu 30 j. jm. te N. en St. Joos- land en Johanna- Angenieta Noteboom 28 j. jd. te Wolphaartsdijk. Overleden: 7, Pieternella Thorenaar 63 j., weduwe van Hendrik Koeman; 15, janus Caan 78 j., echtgenoot van Cornelia van Strien. WISSENKERKE. Geboren: Anna Catharina d.v. Arij Pieter Meulenberg en Pieternella Leenderse; Pieternella d.v. Jan Karreman en Pieternella van der Heijde; Adriana Blazina d.v. Pie ter Marinus Kouwer en Pieternella Verburg; Janna Cornelia d.v. Hendrik Jacobus Felius en Aartje Janna de Vos. Ondertrouwd: Adriaan Onderdijk22 j. jm. te Wemeldinge en Maatje Janse 18 j. jd. Gehuwd: Gommert Vinke 23 j. jm. te N. en St. Joosland en Iza Heijstek 27 j. jd. Overleden: Jan Schrier 70 j., echt genoot van Joppa Pieternella de Regt; Johanna Flipse 60 j., weduwe van Jan Versluis. Oplossing probleem van D. Kleen, Winkel. De diagramsfand in cijfers was: Zwart 15 schijven op 3, 5, 7—9, 11 14, 17, 19, 20, 22, 24 en 26. Wit 15 schijven op 25, 28, 29, 33, 35, 36 -39, 41 -45 en 48. Wit, de heer Kleen, speelde hier achtereenvolgens (nadat zwart 11 -16 had gespeeld)28—23, 37 31, 42- 37, 38 x 18, 33 x 2. Hoewel niet diep ligt de damzet toch niet voor de hand, door het feit, dat zwart in plaats van 13x22, 12x34 moet slaan. VRAAGSTUK van A. Curnock. Zwart: 5. VRAAGSTUK van Ir. W. Vrïjlandt, Dordrecht. (lste Publicatie). Zwart: 4. Wit: 5. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 3 schijven op 8, 24, 25 en een dam op 48. Wit vier schij ven op 7, 26, 34, 44 en een dam op 40. Wit speelt «n forceert de winst. WiJSt H £^=*1 Wit 4. Wit: 7. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Wit K al, L d8, L dl, P hl en drie pionnen op a2, g2 en h6. Zwart K h4 en vier pionnen op a5, a6, g5 en h7. Wit speelt en geeft mat in ze ven zetten. Een interessant probleem. Oplossing probleem van Dr. E. Palkoska, Praag. De diagramstand in cijfers was: Wit K a2, D c5, L có en een pion op g4. Zwart h7, L hó en vier pionnen op a4, g5, g6 en g7. Wit speelt hier als sleutelzet L c6—e8, zwart a3. Dan wit D c8. Speelt zwart als eersten zet met den koning, dan volgt wit 2. L g6 eveneens met mat op den derden zet. Het omtrekkings-manoeuvre is hier een zet bekort en zoo is den batterij- bouw beperkt tot: le. batferijstuk naar zijn plaats (tevens ruimingzet voor den volgenden Herlin-zet); 2e. staart stuk in hinderlaag. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Veel cijfers, maar een kleine som. Vorm twee breuken van de cijfers 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 die te samen tot som de eenheid geven. Elk cijfer mag en moet echter slechts eenmaal gebruikt worden. VRAAGSTUK No. 2. Een rekenarijtfe. Gegeven de onderstaande optelling. 111 222 333 777 888 999 Schrap hiervan op zóódanige wijze vijftien cijfers door, dat de som der overgebleven cijfers gelijk zal zijn aan 20. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. Een helften-probleem. Oorspronkelijk had hij 39 eieren. Hij gaf de helft plus een half ei (dat is dus te samen 20 eieren) aan zijn eersten kok. Daarna hield hij er 19 over. Hij gaf de helft hiervan plus een half ei (9i/2 plus 1/2 is 1°) aan den tweeden kok en had er toen nog ne gen over. Hij gaf de helft daarvan plus een half ei (41/2 plus 1/2 is 5) aan den derden kok en hield er toen 4 over. Om tot deze oplossing te komen, gaat men op dezelfde wijze te werk als in de vorige soortgelijke puzzles. De lezer zal misschien gaarne willen weten hoe dit soort vraagstukken wordt samengesteld. Daar de verdeeling telkens met de helft gaat, neemt men twee tot grond getal en dit wordt verheven tot de macht, die gelijk is aan het aantal verdeelingen dat plaats heeft Dus in de voorgaande opgave met drie ver deelingen nemen we 2 is 8. Verme nigvuldig dit met welk getal ge ook wilt, en trek dan één van het ver kregen product af. De rest, die gij ten slotte krijgt, nadat het oorspron kelijke getal op de bovenbeschreven wijze fo' driemaal toe verminderd is, zal één minder zijn dan het getal waar mede ge hebt vermenigvuldigd. Nemen we aldus tot uitgangspunt: (8x1)—1 is 7, dan zal de laatste rest nul zijn. (8x2) -1 is 15, dan zal de laatste rest 1 zijn. (8 x3)1 is 23, dan zal de laatste rest 2 zijn. (8x4)—1 is 31, dan zal de laatste rest 3 zijn. Waarom men op deze manier tof dit resultaat komt, is op zichzelf al weer een puzzle, die we ten zeerste aan de vindingrijkheid onzer wiskun dige lezers kunnen aanbevelen. Een lastig geval. Dit is al heel eenvoudig als men het weet. Men legt daartoe drie lucifers op een hoopje en.... zes (dat is een half dozijn) op een ander hoopje, dan heeft men er drie en een half dozijn, hetgeen geen mensch kan betwisten. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren t 1. Drommedaris, duif, krab, boot, vlam, pier, Adam, azijn, grof, kuil, reus. 2. Leiden, Baden, Weenen. 3 . 4. Diamant. Voor kleineren: 1. Raad. 2. Twee honden. 3. Zon, dag; Zondag. 4. Harlekijn,Hark,Lek,Nijkerk, kelk NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Mijn geheel wordt met 4 woor den of 27 letters geschreven en noemt een bekend spreekwoord. Een 27, 16, 17, 18 is een vroolijke snaak. 19, 3, 4, 1, 2, 26 is een ander woord voor branden. Een 10, 11, 20, 9 maakt zoowel deel uit van je voet als van je schoen. Een 13, 14, 7, 8, 12 is een wapen. Een 9, 16, 25, 18 is een snaar-instru ment. 19, 20, 16, 18 kan de smakelijkheid van het eten verhoogen. Een 6, 1, 23, 9 is een dier, dat zich als een bal kan oprollen. Een 10, 23, 7, 8, 9, 24, 25, 26, 27 wordt aan de hand gedragen. Een 22, 14, 16, 5 vindt men in elk vertrek. Iets wat 15, 11, 21, 22 is, heeft geen hoeken. 2. Welke godin noemt men, wan neer men een ongetrouwde Engelsehe dame om thee verzoekt? 3. Wat staat hier te lezen: r zien; ij ij; md; id. 4. Verborgen rivieren in het bui tenland. Ja, ga j e gang, Esther, en doe alsof je thuis bent. Hoe kwaad u er ook om worden mag, u zult u toch moeten schikken. Heeft Tante Jo u sedert een heele maand niet gezien? Verleden week is Arend eiken avond laat naar bed gegaan. Drinkt Oom Ko bier? Voor kleineren: 1. Wat heeft een pudding en al het andere in de wereld eveneens. 2. Zonder mijn eerste zou je niet kunnen zeggen, hoe warm het precies is, mijn tweede is een lichaamsdeel van een dier en mijn geheel een vo geltje, dat bij ons voorkomt. 3. Ladderraadsel. X X X le (bovenste) sport een visch; 2e sport een metaal; 3e sport een rivier in Pruisen; 4e sport een ander woord voor bouwval; 5e sport een jaarge tijde; 6e sport een muziekinstrument. De woorden bestaan allen uit 5 letters en de middelste letters vor men van boven naar beneden gelezen, den naam van een visch. 4. Ik ben een vogeltje, welks naam met 4 letters geschreven wordt Ont doet men mij van mijn staart, dan wordt ik een deel van een vi9ch. Wie raadt dit?

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 4