Uit den Westhoek Koloniën Kamer Overzicht. Sport. Pro vincieiueavVs Voor Allen die Sukkelen Stadsnieuws. Van Overal Binnenland Gemengd NieuWs MUSSOLINI EN DE VROUWEN. Elders in dit nummer wordt de aandacht gewijd aan de bevolkings kwestie, die in Zeeland nog niet zoo gemakkelijk op te lossen blijkt. In bedoeld artikel wordt even gewag ge maakt van de vrees voor geboortebe perking, die Zeeland in de toekomst absoluut en afdoende de das om zal doen. Als het waarlijk dien kant uit gaat zullen we de hulp van Italië's dicta tor in moeten roepen. Die weet n.l. weg met zulke euvelen. Kent U zijn nieuwste vinding op dit gebied'l We bedoelen natuurlijk niet z'n fi- nantieelen druk op den vrijgezel. Want dat is weer oud. Neenwe hebben het oog op het sp ik-splinter-nieuwste. Op Duce's bedreiging tot de ge trouwde vrouw. Ook in Italië treft men tegenwoor dig tal van gehuwde vrouwen die hef „Gaat heen en vermenigvuldigt U" niet letterlijk opvatten en die zelve de grootte van hun gezinnen bepalen. Dit strijdt natuurlijk met de opvat ting van den dictator, die de bevolking van Italië zoo hoog wil opvoeren, dat andere landen er van zullen sidderen. En om nu meer inwoners te verkrij gen wil Mussolini alle getrouwde vrou wen, die de geboortebeperking huldi gen op een onbewoond eiland plaat sen, totdat ze tof inkeer gekomen zul len zijn. Het is heusch geen grapje lezer. Zie in dit nummer maar de rubriek „Van Overal". We vreezen voor dezen maatregel van den Italiaanschen heerscher hef ergste. We zien zijn macht al tanen. Want zelfs in Italië is het hoogst gevaarlijk H. M. de Vrouw den oor log te verklaren. Mussolini zou niet de eerste zijn die over een vrouwenhaar in den afgrond struikelde. Mocht hij het gevaar ontzeilen en dringt de moderne tijd ook in Zee land zoo diep in als in het hoofd artikel in dit nummer verwacht wordt, dan verwijzen we Ged. Staten naar het voorbeeld van het onbewoonde eiland. Giftige saus. In kampong Parebonan in de Prean- ger regentschappen zijn twee vrouwen, een meisje van 10 jaar en een jongen van 13 jaar overleden als gevolg van het eten van giftige paddenstoelen. De bevolking aldaar is gewend die pad denstoelen in het in de nabijheid van die kampong gelegen bosch te zoe ken, ten einde ze te consumeeren. Het eten ervan wordt als een versna pering beschouwd, komt trouwens veel vuldig onder de Soendaneezen voor. Onbegrijpelijk is echter, dat vooral in een geval als het onderhavige de giftige soorten niet worden onder scheiden. Het kamponghoofd en eenige poli- litiebeambten waren spoedig ter plaat se, doch hulp kon niet meer baten. Een ander slachtoffer, familielid van de overledenen, had slechts pijn in den buik en klaagde over duizelig heid, hoewel hij evenveel van de pad- denstoelensaus at als de anderen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Woensdag een korte vergadering gehouden, waar in de Minister van Justitie het wets ontwerp betreffende de procedure in kantongerechtzaken verdedigde. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heeren Mendels c.s. wilden ge acht worden te hebben tegengestemd. De Kamer is tot nadere bijeenroe ping uiteengegaan. SCHAATSEN. Het wereld-record over 500 M. Uit Davos wordt gemeld: Oscar Mathïsen heeft het in 1907 door hem gevestigd wereldrecord over 1000 M. (1.31.8) verbeterd en het ge bracht op 1 min. 31.1 sec. Paardenfokkerij. Men schrijft aan de „Tem. Crt.", dat door een consortorium, bestaande uit leden van hef Z B, S.. uit Beloië worden geïmporteerd 3 hengsten, waar bij een zoon yan Avenir d'Herse. Deze hengsten zuilenhals stamboekhengsten dienst doen. 'Dè Bedoeling is hierdoor te zorgen, dat vorfr -het dekken van de 900 merries bij het Z. B. S. inge schreven een voldoend aantal heng sten zal aanwezig zijn en de leden geen gebruik behoeven te maken van hengsten bij een ander stamboek in geschreven. Kermissen afgeschaft. Ged. Staten deelen mede, dat de kermissen te 's Heerenhoek en te Tholen afgeschaft zijn. De Kamerverkiezingen. In de algemeene vergadering van de R.K. kiesvereeniging te Middel burg, is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor den kwaliteits zetel van den middenstand de heer Emile Lockefeer, te Hulst, en als plaatsvervanger de heer J. Lamber- mont te Middelburg. Gebrek aan rivierloodsen. De Anfwerpsche correspondent van de „Maasb." meldt d.d. 8 Januari: Sedert enkele dagen wordt er in de Antwerpsche scheepvaartkringen geklaagd over gebrek aan rivierlood sen te Vlissingen. Verschillende sche pen zijn genoodzaakt op de reede van Vlissingen te wachten op een rivier- loods, hetgeen groote schade veroor zaakt. De suiker-industrie. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Bra bant heeft besloten, in den loop van Januari een groote vergadering te hou den te Bergen op Zoom, tot welke ver gadering autoriteiten van land en dis trict en belanghebbenden zullen wor den uitgenoodigd en die gewijd zal zijn aan de bespreking van het drei gende gevaar, dat industrieele onder nemingen in de suiker-industrie uit dit district zullen verdwijnen. Er zul len middelen worden besproken, wel ke dit dreigende gevaar kunnen af wenden. Dr. P. van Ginneken, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, afd. grootbedrijf, heeft zich bereid verklaard, in die vergadering hef woord te voeren. Nog verscheidene anderen zullen hun meening doen kennen. BIEZELINGE. Donderdag werd al hier, ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, in het openbaar voor 7 jaar verpacht: a. voor de Diaconie der Hervorm de Gemeente van Biezelinge en Evers- dijk 14 perceelen bouwland, samen groot 4.36.63 H.A. voor de som van f770,06 per jaar; b. voor de gemeente Kapelle 2 per ceelen bouwland, samen groot 0.44.45 H.A. voor de som van f 120,84 per jaar. De prijzen per H.A. varieerden van f120,- tot f300,—. Voor de tuinbouwvereeniging „Biezelinge en Omgeving" en voor de vereenigïng van oud-leerlingen van de tuinbouwcursussen te Kapelle, heeft Ir. W. J. Dewes uit Breda in het vei lingsgebouw een lezing gehouden over kali-meststoffen en hef gebruik daar van. De heer v. d. Graaff heette in zijn openingswoord de vele aanwezigen, o.w. burgemeester Bierens en Ir. v. d. Plassche, welkom. Door de vereeniging voor be- waarschoolonderwijs, gevestigd te Bie zelinge is een perceeltje grond aange kocht van den heer Jacs. de Jonge te Biezelinge, gelegen aan de Kerkstraat aldaar, voor een mogelijk nieuw te bouwen bewaarschool voor dit deel der gemeente. De diakonie der Ned. Herv. Kerk te Biezelinge heeft hare gronden verpacht voor den tijd van zeven jaar. De prijzen varieerden van f100,tot f 300,per H.A., hetgeen niet gering is. Vermoedelijk houden de prijzen verband met de goede verwachtingen inzake de tuinbouw. HOEDEKENSKERKE. In de Woens dagavond gehouden jaarvergadering van de werkliedenvereeniging „Draagt Elkanders Lasten", die door 24 van de 38 leden werd bijgewoond, werd de rekening over 1928 van den penning meester goedgekeurd in ontvang ad f 254,82, in uitgaaf ad f 156,49, dus met een goed slot van f 98,33. Hierdoor stijgen de baten der vereeniging tot f 679,53. Het aftredend bestuurslid de heer Jan la Grand werd met 20 stem men herkozen. Besloten werd over 1929 in geval van ziekte aan de leden f 1,per dag gedurende ten hoogste 6 weken uit te keeren. KRABBENDIJKE. Donderdag wer den ten overstaan van Notaris van Dijke te Kruiningen, verkocht eenige perceelen bouw- en weiland voor de familie Peman Kakebeeke alhier. Perceel 1, 2 en 3, weiland aan de| Plncsclmwetf fe Waarde rtronf 2.5611 H.A. voor f1950,— per gemet, in to taal f 12.726,68. Koopers Jasper Bom en L. Traas te Waarde. Perceel 4 en 5 idem, groot 1.62.60 H.A. voor f2240,per gemet, in to taal f 9281,96. Kooper Joh. Kok Johz. alhier. Perceel 6 en 7 idem, groot 3.37.10 H.A. voor f 1820,— per gemet, in to taal f 15.635,12. Koopers L. en M. van Fraassen te Waarde. Dijk, groot 4.28.20 H.A. voor f690,— per gemet, in totaal f7529,51. Kooper Jacob de Kok alhier. Bouwterrein, gelegen in de kom der gemeente, groot 65 A. voor f 4100, per gemet, in totaal f6791,54. Koo per de heer G. A. van Nieuwenhuij- zen, Mairepolder, Rilland. De totale opbrengst was f 51.964,81. MIDDELBURG. Woensdagavond heeft op de Markt alhier een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto bus van de stoomtram Walcheren en aen particuliere auto uit Zuid-Beve land, die resp. van de richting Lange Delft en Gortstraat kwamen. Beide auto's werden beschadigd. Tegen den bestuurder van de particuliere auto is proces-verbaal opgemaakt. Hij had geen voorzorgsmaatregel genomen zijn beslagen voorruit schoon te houden en zijn uitzicht was daardoor belemmerd. VLISSINGEN. De Vlissingsche Oranjebond heeft ter gelegenheid van het jubileum van de Koningin-Moeder aan de zieken in het gemeentelijk en het Sf. Joseph-ziekenhuis, alsmede aan de verpleegden in het gasthuis en de weezen der verschillende gezind ten een aangename verrassing bereid. Door ruime bijdragen van verschil lende ingezetenen was de Oranjebond in staat gesteld aan al deze verpleeg den versnaperingen aan te bieden. WEMELDINGE. Ged. Staten beslo ten in te trekken hun besluit van 1 April 1927, voorzoover daarbij aan Joh. I.eendertse vergunning werd ver leend tot het in werking houden van autobusdiensten: van Wemeldinge naar het spoorwegstation Vlake (dagelijks) van Wemeldinge over Kattendijke en Kloetinge naar Goes (uitsluitend op Dinsdagen, Donderdagen, Zon- en Feestdagen)van Wemeldinge over Kapelle, Kloetinge, Goes, 'sH. Arends- kerke en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg, (uitsluitend op Donder dagen) en aan Cornelia Karelse, we duwe Joh. Leendertse, te Wemeldinge vergunning te verleenen tot het in wer king brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Wemeldinge naar het spoorwegstation Vlake. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Jubileum Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van het jubileum van de Koningin-Moeder wappe dl i gisteren hier ter stede van de openbare gebouwen de driekleur. Tot eenig ander feestelijk vertorn kwam het niet. Vermoedelijk hebben gisteravond \el n met behulp van het radio-toestel de hui- ging van H.M. in de Groote Kerk te 'sGravenhage gevolgd. Geslaagd. Hier ter stede zijn vanwege het Kon Ned. gymnastiek Verbond examens af genomen. Voor vooirfunner gjraad slaag den de heeren M. Zandee, J. P. Schip per, M. Hogestegpr en N. Ge lok van „Volharding" alhier en A. Leijs van „Sparta" te Krabbendijke. Benoemd. De heer 1_. de Vries, oud-leerling van den curcus voor waterbouwkundig opzich ter alhier, is benoemd tot opzichter van den rijkswaterstaat te Sneek. Het ijs. Het bestuur van „Ijsvermaak dat officieel de bevoegdheid' heeft het ijs in de vesten berijdbaar of onberijdbaar te verklaren, heeft gistermiddag opnieuw een proef genomen. Ook daarna durfde men er nog niet toe overgaan de vesten voor de schaatsenrijders open te stellen. De dikte van het ijs varieerde van 4V2 tot plm. 6 c.M. De ware schaatsliefhebbers hier ter stede men deelde ons naar aanleiding van ons stukje van Woensdag mede dat er meer zijn dan wij meenden te mogen veronderstellen hebben evenwel met op de openstelling van de vesten kunnen wachten. Zij hebben het ijsvermaak elders gezocht en gevonden. Vooral in de omge ving van Woiphaartsdijk zag men dezer r*r,rrpr> vrij» rrV'Tvni0'!*'* "n*1 Z?dfl f)T> schaatsen voortbewegen. Het ijs was er, naar wa vernemen, uitstekend. Toen dit geschreven was bereikte ons de tijding dat de vesten hedenmiddag voor de schaatsenrijders opengesteld1 zijn. Het ijsvermaak in Goes kan dus een aanvang nemen. En de hevigste ijsliefhebbers zullen nu instemmen met hetgeen mr. A. Bogaers in een wintersche stemming eens dichtte: Noem het een veelde bij 't suizen der blaren 'Zomers de koelte te drinken in't woud 's Avonds te mijim'ren aan d'oever der 1 baren Onder een hemel, besprenkeld met go d t Starrengeglim op het g dvend verschiet 't Luwt je nochtans der belommerde I dreven, Moest ik ei' 'tijs en de schaatsen voor geven, (Lach, wien het lust) ik begeerde ze niet Rijp op de boomen. Wie gisteren den moed had' den neus buiten huis en kantoor te steken, wie zich aan een wandeling buiten de straten der stad gewaagde, kon zich wanen in een sprookjeswereld. De natuur was in het wintergewaad-bij-uhnemrnd eid uitgedost de boomen boorden bun glinsterend berijpte bakken in de wazige winterlucht. Het was of alle boven de aarde groeiende voor werpen met zilveren draden waren omhan gen. Het rijp in de boomen was dit jaar van een ongemeene dikte, hetgjeen overal wonderlijk schilderachtige effecten te weeg bracht. Jammer dat het zonnetje niet even door kwam om het wintersche inatuur-festijn te vervolmaken en om de fotografen, in hun poging het schoon op de gevoelige platen vast te leggen, te helpen. Doch ook zonder zon heeft men builen de stad de schoonheid van het win.er- sche sprookje t en volle kunnen endergaan Dammen. Woensdagavond had te Souburg, een dam wed strijd plaats tusschen Souburg I en Goes II met 137 tot uitslag. Sou burg legde hierdoor beslag op het kam pioenschap 1929. De mist. Wegens de mist kon Wocn dagavond de laatste boot naar Zierikzeo niet varen De verschillende reizigers \oor S-houwen- Duiveland moesten den nacht in de Goe- sche hotels doorbrengen. Bioscopen. De Landbouw-Bioscoop heeft twee aoofdnummers op het nieuwe programma, n.l. „Het meisje van Florida", een ko mische rolprent en „Op het oorlogspad", een avontuurlijke Indianen film. Het hoofdnummer dat van hedenavond af in het „Slot Ostende" gaat heet „Fan- fa la Tulipe", de ridder zondier vrees. Deze heldenroman speelt in het meest romantische Fransche tijdperk. In on uit. Ingekomen: M. J. van Buel geboren van Driel, zonder beroep, van Kapelle, Voorstad 30; A. J. H. Penders geboren Bergsteijn, zonder beroep, van Maastricht, Nieuw straat 33a; A. van Hese, verple ger, van Brussel, Oude Singel 2; A. J. de Feijier, landbouwerskn-cht, van Hee- ze, 's H. Hendrikskinderenstraat 8; M. G. Bergman, verpleegster, van Kapelle, Oostwal 31; E. de Jonge, dienstbode, van Oudelande, Lange Vorststraat 84; P. Klompe, zonder beroep, van Dre.- schor, Wilhelminastraat 29; J. Kaaijste ker en edhtgenoote, los werkman, van Kattendijke, 'sH. Hendrikskinderenstraat 37; Th. Stuijvenberg, kellmer, van Roer mond, Groote Markt 40. Vertrokken: T. H. Vervaat, zonder be roep, naar Maastricht, „Onder de Bo gen"; J. Verhoeven, dienstbode, naar Bergen op Zoom, D 115; Joh. Heijbo-r, verpleegster, naar Batavia; J. Prins, kan toorbediende, naar Zierikzee C 400; M. van den Bosch en echtgenoole, letterzet ter, naar Baaim, Turfstraat 26; M. A. de Jonge, dienstbode, naar Wolphaarts- dajk, F 49; C. P. Sips, religeuse, naar Rotterdam, Schiekade 74; J. M. H. La- mers, telefoniste, naar Rotterdam, Briel- schelaan 310a; H. N. van der Nagel, leerl. machinist, naar Heerlen, Hertog straat 49; J. C. H. Hollmann, graan handelaar, naar 's Gravenpolder, A 133; Iz. Pleijte, schildersknecht, naar Bres- kens. Kalenders. Van de P.Z.E.M. ontvingen we een zeer fraaien wandkaletider, die op artis tieke wijze in woord en beeld propa ganda maakt voor het verbruik van elec- triciteit. De kleurige tafereelen boven de maandverdeeiingen, alle betrekking, heb bend op de ontwikkeling van onze ver lichting, geven aan dezen kalender een bijzonder en voornaam cachet. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtredng: 's Avonds met een auto rijden zonder dat dit voorzien is van een rood' achter- Licht: P. A. M. O. te Eilewoutsdijk f3 s. 3 d. 's^yonds rijden met een auto zonder ^at^.*uniu>er en letter aan de achter- ©j'JÜI fejicht: P. A. M. O. te Eile woutsdijk f3 s. 3 d. 's Avonds fietsen zonder lichtJ. v. d. V. te Schore, P. R. te Ovezande, A. A. te Nisse f3 s. 3d. Dronkenschap: P. C. R. te Kortgene f 10 S. 10 d. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 13 Januari des morgens om IO1/2 uu^ Ds. J. Koekebakker. Het Kerstvliegtuig is uit Indië .laar ons land vertrokken. Te Amsterdam is heden de auto- mobieltenfcoonstelling van die N«eder!aödu che vereeniging „De rijwiel- en automo bielindustrie" (R.A.I.) geopend. De Fransche telefoomabcnné kan /oortaan van een nieuw ingevoerde facili teit gebruik maken, door met het telefoon kantoor overeen te komen hem te wek ten, op welken tijd haj ook wenscht, door 'ïem op te bellen. Het ijs. Woensdagmorgen is de 14-jarige ongen W. van Marion te Nieuw Helvoet net een slede naar het strand gegaan. Hij geraakte op een schots en is in het Haringvliet gedreven. Daar hij nog ver- mist wordt, vermoedt men, dat hij ver- Jronken is. De 9-jarige Bouke van der lest is toen hij zich op het ijs van de ringvaart tegenover de O. L. school te de Veen- aoop (Fr.) waagde, door het ijs gezakt. Toen. men hem eenigen tijd daarna miste en klompjes op den wal zag staan, wend .iet ergste gevreesd. Het lijkje is later uit iet water gehaald. De Koning van Engeland. Het „Britsh Medical Journal" zegt, dat bij de bestaande uitputting van li chaam en geest, waaraan de Koning lij dende is, de vooruitgang, slechts lang zaam en moeilijk in zijn werk 'kan gaan. De ongerustheid is dan ook nog, in. geen enkel opzicht verdwenen. De bulletins van de laatste dagen stellen een. lichte, maar daarom niet onbeteekenende verbetering vast en ook de pols is beter geworden. Een spoedig herstel is na de streptokok- iten-infectie, bij een ziekte van den leef tijd des Konings echter buiten kwestie. In de medische pers is deze week geen enkel nieuw communiqué verschenen, maar de Koning gaat zooveel vooruit, als men in deze phase van de lange en ernstige ziekte kan verwachten. Van heden af zal de K.L.M. dage lijks een zending melk en room voor den zieken Engelschein koning naar Croydon transporteeren. Een sprekende reclame voor ens Hol landses vee en voor die regelmatigheid van den K.L.M.-dienst. De plannen met de Graf Zep pelin. Dr. Eckener, die op het ooganblik in Berlijn vertoeft, heeft aan een medewer ker van het Berliner Tageblatt mededee- lingen gedaan over de aanstaande groote tochten van de Graf Zeppelin. Men zal daarmee reeds over eenige weken beginnen Eerst worden proeftochten gehouden in den omtrek van het Boden meer. Op 10 Februari begint do eerste tocht naar de Middellandsche Zee met passagiers. Deze zal ongeveer 4 dagien duren. Men zal over Marseille naar Alexan dre, Cairo, Jaffa, Jeruzalem en terug over Triest vliegen. In Palestina of Egyp te zal indien' mogelijk een tusschenlan- ding gemaakt worden met auto-uitstapjes naar het Heilige Graf of de Pyramidem. In Maart en April zullen opnieuw pas sagiers vluchten worden ondernomen. Dit zullen oceaanvluchten in de buurt van de kusten zijn. Zij zullen waarschijnlijk gaan naar IJsland, Madera en de Canarische eilanden. J De duur van den tocht zal eiken keer ongeveer 48 uur bedragen'. Daarop volgen van Mei tot Juli de beide groote oceaanvluchten naar Amerika waarbij passagiers en post zullen wordien medegenomen. Is het mogelijk voor voldoende branidu stofvoorziening te zorgen, dan kan het luchtschip van Amerika uit een rei9 om dn wereld maken. Dr. Eckener verklaarde tenslotte, dat het luchtschip genoeg stabiliteit heeft om dit alles te kunnen doorstaan. Het is al leen niet geschikt voor een geregelden oceaandienst, omdat idle te zwakke moto ren het op tijd aankomen niet kunnen ga- randeereo.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2