In dienst Tan allen. Msvermaak N° 8 Woensdag 9 Januari 1929 116 Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. geeft ruwe huid verzacht iiiiiiiiiiiiui geneest W etensdbappeo. Sport. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwarlaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCBE i COURANT UitgaveNaamloos» Vennootschap Goesche Courant en Kleeoweas Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf |j rt n tJ, O rtr, An fli«ln«Alrihn!rt.(C \Tj« CCC71 rj 1 M m 17 nn 17 V A KT a Odd Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Servië onder dictatuur. In Servië heerschte van het einde van het vorige jaar af een regeerings- crisis. Daar is thans een einde aan ge komen, en wel op een zeer eigenaar dige wijze. Koning Alexander heeft n.I. de grondwet buiten werking verklaard en zichzelf tot dictator benoemd. In een proclamatie tot zijn volk zegt de koning: „De tijd is gekomen, dat er geen tusschenpersoon meer mag zijn tüsschen koning en volk. Het parlementarisme, dat als politiek mid del een overlevering was van mijn zoo zeer betreurden vader, was mijn ideaal gebleven. Blinde politieke harts tochten zijn er echter in zoodanige mate misbruik van gaan maken, dat het een hinderpaal werd voor alle nut tige werk in den staat. Betreurens waardige twisten en gebeurtenissen in de Skoepsjtina hebben bij het volk het vertrouwen in het nut van deze instelling geschokt. Overeenstemming of zelfs maar de eenvoudigste om gang tusschen de verschillende par tijen onderling zijn volkomen onmoge lijk geworden. In stede van een geest van nationale eenheid te ontwikkelen en te versterken begon het parlemen tarisme, zooals het zich thans ge vormd heeft te leiden tot geestelijke ontwrichting en tot nationale ontbin ding. De koning is vast besloten met alle mogelijke middelen de nationale eenheid in den staat te handhaven. De koning heft de grondwet van 28 Juni 1921 op. De wetten des lands blijven echter geldig, voor zoover zij niet worden afgeschaft bij mijn be sluit, wat zal geschieden als het noo- dig is. Op dezelfde wijze zullen voor taan nieuwe wetten worden afgekon digd. De Skoepsjtina, die 11 Septem ber 1927 gekozen was, is ontbonden. De koning gelast een elk zijn besluit te eerbiedigen". Europa heeft dus wederom een staat meer, waar het volk buiten de regee ring wordt gelaten. Teekenend voor onzen tijd is de toename van dezen staatsvorm ongetwijfeld. Wie volgt? De Duitsche herstelbetalingen- In Amerika is het probleem der Duitsche herstelbetalingen weer op den voorgrond getreden, nu Parker Gil bert ijverig confereert met ministers en bankiers. Hoewel natuurlijk de ko mende herstel-conferentie de beslis sing moet brengen over de nieuwe regeling van het herstel, is de heer Parker Gilbert in Amerika toch op het oogenblik de groote man, naar wien men te Washington even reik halzend uitziet als naar Hoover. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 36 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Dank je wel voor je vriendelijk heid", zei de generaal kalm. „Het is me een raadsel, waarom je den hond niet weer binnenroept en hem op me afstuurt, als je er inderdaad op zoo'n manier over denkt" „Wees niet zoo belachelijk", zei Molly met een minachtend gesnuif. Molly was de eenige, die het durfde wagen hem op een dergelijke wijze te behandelen en de generaal kon een glimlach niet weerhouden. Wat zag het kleine ding er verrukkelijk uit met die vlammende oogen en zacht- rose kleur op haar wangen. „Ik ben allerminst van plan je mijn verontschuldigingen aan te bieden", gaf hij te kennen, „om de eenvoudige reden, dat ik veel te blij ben als een dief te zijn binnengeslopen. Wat man keert jou, mijn beite kind?" De „gekozen president" is Maandag met het slagschip „Utah" van zijn groote rondreis in Midden- en Zuid- Amerika teruggekeerd. Hij kwam des morgens om 8 uur te Hampton Roads, de groote oorlogshaven in Virginia, en stapte onmiddellijk op een extra-trein naar Washington. In de eerstvolgende dagen zullen Cooiidge en Hoover met Parker Gil bert confereeren. Deze heeft reeds met Mellon, den minister van financiën en Kellogg besprekingen gevoerd, even als met de groote „bosses" van Wall- street. Daarna keert Parker Gilbert via Londen, naar Berlijn terug. Amerikaansche bladen wijzen erop, dat Parker Gilbert in al zijn rappor ten over Duitschland een optimisti- schen toon heeft aangeslagen, en zijn jongste rapport zou ook huns inziens niet zooveel opzien hebben gewekt, ware 't niet, dat het kort voor de bij eenkomst der deskundigen-conferen tie verscheen en als het ware een lei draad vormt voor de nieuwe regeling. In Amerika geeft men zich er echter ook rekenschap van, dat Duitschland geen regeling kan worden opgedron gen, die het niet vrijwillig aanvaardt. „Frankrijk moet niet vergeten", schrijft de „New-York World", „dat het zijn eigen argumenten ten gunste van een vermindering der oorlogsschulden aan Amerika des te meer verzwakt, indien het des te meer van Duitschland eischt". De „Philadelphia Ledger" meent, dat het sprookje van niet-kunnen betalen eens en voor altijd is verstoord, maar niet voor Duitschland alleen. Wanneer Duitschland kan betalen, dan kunnen ook Frankrijk, Engeland en alle an dere schuldenaars de vorderingen, die Uncle Sam op hen heeft, voldoen. Politierechter te Middelburg. Beleediging. A. W., 30 jaar, koopman te Goes, werd verdacht dat hij op 4 December 1928 te Goes den agent van politie Contant, die hem aanhield en onder vroeg, in verband met een gepleegde overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet, heeft beleedigd. Eisch: f15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 da gen hechtenis. Houterige verduistering. H. d. B., 32 jaar, arbeider te Wol- phaartsdijk, werd ten laste gelegd, dat hij op Wolphaartsdijk op 1 Decem ber 1928 te samen en in vereeniging met 2 anderen heeft weggenomen een ton en eenige planken. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 da gen hechtenis. Ongehoorzaam. L. C. d. V., 21 jaar, landbouwers knecht te Kats, werd beklaagd, dat hij in den nacht van 24 op 25 November 1928 niet heeft voldaan aan de vorde ring van de agenten van politie Saa- „Dacht u heusch, dat ik het u ver tellen zou?" vroeg Molly stampvoe tend. „Ik verbeeld me, dat je mij alles eer zult opbiechten dan een ander", zei de oude man glimlachend, „of schoon ik graag toegeef, dat dit nog niet veel zegt. Je zult me vertellen, waarom je je zoo verdrietig voelt, eenvoudig omdat ik je oudste en beste vriend ben en altijd klaar sta je te helpen". ,Ik vertel het niet", gaf Molly op nieuw te kennen. „U had hef recht niet onbemerkt binnen te komen. Dat is niet eerlijk". ,Maar dacht je dan inderdaad, dat ik een oogenblik had verwacht jou hier te vinden", protesteerde de gene raal. „Je bent haast nooit thuis, Molly- kind. Ik kwam alleen maar naar bin nen om te vragen, of iemand me ook vertellen kon waar jij uithing. Dat is alles". ,Waarorti had u me noodig?" vroeg Molly nog steeds op mokkenden toon. Haar tennisracket lag op een stoel. Ze nam die op en begon hiermede tegen haar witte schoentjes te slaan. Er lag een verdrietige, kinderlijke uit drukking in haar oogen en de generaal k»n zich nipt herinneren haar ooit man en van Bijleveld, om met zijn motorrijwiel, waarmede hij zonder licht op den openbaren rijweg reed, halt te houden, maar hard is doorgereden. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Huisvredebreuk'? De Hooge Raad heeft behandeld een cassatie-beroep van den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's Gra- venhage, dat den heer W. J. v. V., lid van den gemeenteraad van Mid delburg en regent van het gasthuis te Aardenburg, had vrijgesproken van de hem ten laste gelegde huisvredebreuk! Hij zou op 19 Januari 1927 wederrech telijk vertoefd hebben in een verga dering van het college van regenten van genoemd gasthuis. De voorzitter had hem althans gelast, de vergade ring te verlaten. Verdachte had ech ter beweerd benoemd te zijn tot regent en een convocatie voor die vergade ring te hebben ontvangen. In eerste instantie had de rechtbank te Middelburg verdachte veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis. Het Hof oordeelde daarentegen, dat de heer v. V., toen hij in de vergade ring vertoefde, in het bezit was van een legitimatie-bewijs, waarvan de on geldigheid niet was aangetoond. De procureur-generaal bij den HoO' gen Raad concludeerde tot niet-ont- vankelijkverklarïng van het cassatie beroep. Het arrest werd bepaald op 4 Febr. De moord te Sittard. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch eischte Maandag tegen J. Dieten, die te Sit tard vrouw Salden heeft doodgesto ken en haar man ernstig verwondde en thans in hooger beroep wegens moord terecht stond, twaalf jaar ge vangenisstraf. Regen maken. Hetmaandbl. „Zuid-Afrika" schrijft De heer C. K. Hall, die proeven neemt voor het Anti-droogte Genoot schap van de Zondagsrivier-vallei (de Kaap) heeft uit Middelburg bericht, dat door het uit een vliegtuig strooien van zand op in de lucht zwevende zoo aantrekkelijk en mooi te hebben gevonden. Hij ging naast haar staan en legde zijn hand op haar schouder. „Ik weet heel goed wat je scheelt", zei hij zachtjes. Ze wierp hem een woedenden blik toe en schudde zijn hand van zich af. „Ik weet zeker, dat het onmogelijk is. Bovendien scheelt mij totaal niets, dus hoeft u volstrekt niet te doen, alsof het wel het geval zou wezen". „Het is me allemaal bekend, klein tje", zei hij troostend, „en ik moet je eerlijk bekennen, dat ik je een allermachtig flinke meid vind. Ten slotte behaal jij toch de overwinning; daarvan kun je verzekerd zijn". „Ik begrijp niet, waarom u dit alles zegt", zei Molly uitdagend. Ze speelde nog steeds met haar rac ket, doch de oude man merkte, dat het kleine, bruine handje beefde. „Vervloekt nog aan toe, Molly", zei hij eensklaps kortaf, terwijl hij zijn armen om haar heensloeg. Ze wendde zich met een ruk om en verborg haar hoofdje aan zijn schouder. „Ja, vervloekt nog aan toe", herhaalde ze heesch. Wat is er nu aan de hand, kindje?" vroeg de generaal fluisterend. wolken, het tot twee maal toe gelukt is regenbuien te verwekken nabij Mid delburg. De prosven worden voortgezet. Kankerbestrijding. De Deensche vereeniging voor kan kerbestrijding, welke ongeveer 26.000 leden telt, heeft drie gram radium aangekocht, welke bijna een half mil- lioen gulden kosten. Voor de bestrij ding van de aanschaffingskosten is bij een groote bank in Kopenhagen eene leening gesloten. De drie gram zullen worden verdeeld over de zie kenhuizen te Kopenhagen, Aarhus en Odense. LUCHTVAART. Een vlieg-récord. Te Los Angeles heeft het vliegtuig „The Question Mark" een record ver beterd. Het is n.I. ruim 150 uren ach tereen in de lucht gebleven. Uit een ander vliegtuig werd het tijdens de vlucht van benzine en de bemanning van proviand voorzien. Het onklaar raken van een bougie dwong ten slotte tot een landing. De hoop, die gekoes terd was, 300 uur in de lucht te blij ven 300 uur is zoowat de uiterste termijn, waarbinnen men vertrouwen mag hebben in de deugdelijke werking der Wright-Whirlwind-motoren is dus niet verwezenlijkt. Het overgeven van vloeibare brandstof in de lucht aan de „Question Mark" is in het geheel 24 maal met succes uitgevoerd. Af en toe werd het vliegen bemoeilijkt door mist. Maar voor het overige had den de vijf kranige vliegers het vol strekt niet kwaad. Er waren drie goede kooien, waarin zij sliepen; er waren een electrische kachel, een radio-in stallatie, tijdschriften, etc. Bevolking van Middelburg. De bevolking van Middelburg is in 1928 verminderd met 113 personen en bestond op 31 December uit 8865 m. en 9858 vr., totaal 18.663 personen. De bevolking vermeerderde door ge boorte van 179 m. en 125 vr. en vestiging van 487 m. en 594 vr. met 657 m. en 719 vr. of totaal 1376 per sonen. Zij verminderde door overlijden van 97 m. en 116 vr. en vertrek van 575 m. en 701 vr. met 672 m. en 817 vr. of totaal 1439 personen. De vermindering is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de uit breiding aan de grens der gemeente op het grondgebied der gemeenten Koudekerke en St. Laurens. De tramsingel is nu geheel bebouwd en ligt op Koudekersch grondgebied. De bevolking is nu ongeveer gelijk aan die van 1922 toen deze 18.688 personen bedroeg. De abattoir-kwestie te Vlissingen Middelburg. Van den minister van binnenland- sche zaken en landbouw is door den „Wanneer u me nog eens laat hui len, zal ik u vermoorden", klonk hef deigend. „Probeer het eens te huilen, zei hij quasie boos. Ze liet een geluid hooren, dat op een lach moest gelijken en hief haar hoofdje op. „Dat zou ik natuurlijk in uw tegenwoordigheid niet meer dur ven wagen", zei ze op cynischen toon. Plotseling begon ze gejaagd het ver trek op en neer te loopen om ten slotte weer naast den generaal te gaan staan. „Oh, waaromwaarom is u niet jonger?" zei ze gesmoord. Het volgende moment had zij zich evenwel hersteld en zei op zachten, verontschuldigden toon: „Oh, lieve, schattige, oude man. Ik meende hef niet zooHeusch niet". Ze had haar zachte armen om zijn hals geslagen en ze zou hem zonder twijfel gekust hebben. Tot haar groo te verbazing weigerde hij haar liefkoo- zing echter en hield haar polsen in een ijzeren greep omvat. „Het kan me geen steek schelen, waf je meende", zei hij. „In plaats daarvan zal ik je vertellen, wat ik bedoel. Onverschillig hoe oud ik mo ge wezen, ik ben in elk geval een man van vleesoh en bloed en niet heer J. de Meij, lid van den raad van Vlissingen, het volgend schrijven ont vangen In antwoord op uw schrijven van 12 Juni j.l., gericht tot H. M. de Ko ningin en door H. M. ter afdoening in mijn handen gesteld, deel ik u als eersten onderteekenaar mede, dat ik geen aanleiding kan vinden het besluit van den raad der gemeente Vlissingen d.d. 25 Mei 1928, no. 8, op grond van de door u ontwikkelde motieven, ter vernietiging voor te dragen. (Het betreft hier het besluit van den gemeenteraad om in plaats van hef bouwen van een gemeentelijk abat toir, aan particuliere slagers vergun ning te verleenen tot het bouwen van een gemeenschappelijke slachtplaats), DRIEWEGEN. Vrijdagavond hield de kunstmestvereeniging „E. M. M." alhier, haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer W. West- veer, in het café van den heer J. van de Guchte. Zij werd bijgewoond door ruim 60 van de 80 leden. Uit de re kening van den penningmeester, de heer J. G. Nieuwenhuize, bleek, dat in het afgeloopen jaar waren aange- gekocht 3133 balen kunstmeststoffen. De ontvangsten bedroegen f 22.049,27, de uitgaven f 21.984,93, aldus een goed slot van f 64,34. De aftredende be stuursleden de heeren J. G. Nieuwen huize en C. Rijk werden herkozen, die hunne benoeming aannamen. Maandagavond vergaderde de werkmansvereeniging „Prins Hendrik fonds", in het vergaderlokaal van het gemeentehuis, onder haar voorzifter de heer M. van Houte. Van de 78 leden waren er 50 aanwezig. Uit de rekening van den penningmeester, de heer J. Haasdonk, bleek, dat de ont vangsten bedroegen f478,45, de uitga ven f243,02, alzoo een goed slot van f 235,43. De aftredende bestuursleden de heeren M- van Houte en J, Haas donk werden herkozen, die hunne be noeming aannamen. HEINKENSZAND. Van Maandag 7 dezer af wordt uit deze gemeente ook brief- en pakketpost verzonden aan de locaalspoor die te 12 u. 16 van hier vertrekt in de richting Borssele. De stukken met den tram verzonden, ko men op den trein die te 1 u. 46 van Goes vertrekt in de richting Roosen daal. HOEDEKENSKERKE. Met ingang van 27 Januari a.s. wordt de heer W. Reniers, arbeider-telegrafist, thans sta tionchef te Hoedekenskerke, op zijn verzoek overgeplaatst naar Eindhoven. KRABBENDIJKE. Een dezer dagen was een ploeg van eenige mannen met een schip bezig om in de schorren der Ooster-Schelde, onder de gemeente Krabbendljke, graszoden te laden. Dit alles geschiedde onder toezicht van den opzichter K., woonachtig te Ril- land-Bath. Over de werkzaamheden ontstond een geschil, bij welke gele genheid een der werklieden met een griep den opzichter in diens arm stak, die zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Van een en ander werd door de politie proces verbaal opgemaakt. zoo'n afschuwelijke kwast als Staf ford. Ik geef toe, dat ik al eenige jaren langer op de wereld ben dan jij, maar dat neemt niet weg, dat ik een kerel uit één stuk ben. En dat zal ik je bewijzen ook. Ik zal zelf met je trouwen, versta je me en dan kan die ellendige Stafford naar de maan loopen". „Groote goedheid!" mompelde Mölly „Voor een kort oogenblik maakte zij den indruk alsof ze in steen ver anderd was, zóó onbeweeglijk stond ze. Hef leek alsof de generaal eens klaps een andere man geworden was. Molly had nog nimmer een derge lijke vastberaden uitdrukking in zijn oogen gezien en er voer een rilling door haar leden. „Zeg dat niet", zei ze slechts. „Zeg dat niet." „En waarom niet", vroeg de oude man. „Je denkt zeker, dat ik onzin sta te verkoopen, is het niet? Je ver onderstelt, dat ik je voor den gek houd, nietwaar?" „Nee," gaf Molly ten antwoord. Ze sprak dit enkele woord zóó zacht uit, dat het was alsof ze Het niet hardop durfde zeggen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1