In dienst ?an allen. JROL N0 A. Maandag 7 Januari 1929 Ii6 Jaargang, Buitenland iWIiwi* Uit de Radiowereld Rechtszaken. Rand en Tuinbouw Kunst. Koloniën PpoViocienieuWs ABONNEMENT Prijs, per kwartaal, in Goes i 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE I0GRMT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens 4 Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Een opzienbare arrestatie. Donderdagmiddag is te Praag ge arresteerd de afgevaardigde der Slo- waksche volkspartij dr. Bela Tuka. Hij stond de meening voor, dat Slo wakije in 1929 slechts een proefver drag had gesloten met de Tsjechen en dus dit jaar een verdraglooze toe stand zou bestaan. Waarbij dan ook de ambtenaren en soldaten vrij van hun eed zouden worden. Daardoor verdenkt men er Tuka van in betrek king te staan tot staatsvijandige ele menten, die het losmaken van Slowa kije van de republiek nastreven. In- tusschen vond men de theorie uit de mond van een voorman van een partij die zich tot de regeeringscoalitie re kent zeer vreemd en een felle cam pagne van de socialisten en nationaal- democraten was dan ook het gevolg. De pogingen van Hlinka, de leider der Slowaaksche clerïcale volkspartij, om de zaak te sussen, hadden geen succes. Tegen Tuka werd een aanklacht in gediend wegens schending van de hs' palingen der wet tot bescherming der republiek en in het bijzonder wegens militair verraad. Na langdurige onder handelingen in de coalitie besloot het parlement Tuka's onschendbaarheid op te heffen en hem uit te leveren. Moord. Te Neurenberg is dr. Karl linger, één der leiders van de Duitsche an- throposofische beweging, doodgescho ten. De dader is een 56-jarige meca nicien, genaamd Wilhelm Krieger uit Neurenberg. Hij schijnt den aanslag in een aanval van godsdienstigen ver volgingswaanzin te hebben gepleegd. Dr. Unger was reeds in het begin van deze eeuw werkzaam in de an- throposofischc beweging en behoorde tot de omgeving van Rudolf Stei- ner. Te Stuttgart, waar hij woonde, bevond zich ook de zetel van de Deutsche Anthroposofische Geseli- schaft. Van beroep was hij directeur van een groote machinefabriek. Hij zelf heeft verschillende uitvindingen gedaan. Het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd besteedde hij aan de an throposofische beweging. Wilhelm Krieger, die den aanslag pleegde, was vroeger een ijverig aan- Ruwe Huid Schrale Linnen Poozcd j0-60 cn 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apotb- en Drogisteo 35 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Ik denk dat zij Molly zelfs een be tere echtgenoote voor hem zou ach ten. Maar hij zal haar niet krijgen. Zij zou sterven van verveling, wanneer ze met Bill trouwde. Ik weet niet, of de toestand anders zou zijn, wanneer ze Stafford nam. Misschien ook wel, want op hèm is ze in elk geval ver liefd, al wil ze het ook niet weten. En in het laatste geval zou ze ten minste nog iets van het leven te zien krijgen. Ja, het lijkt me beter, als ze Stafford maar neemt. Die vervloekte jongen is zoo koppig als een ezel, maar toch is hij gek op Molly. Op welke manier moet ik nu in 's he melsnaam te werk gaan om dat "hu welijk tot stand te krijgen?" Voor eenigen tijd werden zijn ge dachten aan Bill volkomen op den achtergrond gedrongen. Zouden Molly en Stafford gekibbeld hebben, vroeg hij zich af? Stafford was misschien onvriendelijk en Molly te veeleischend geweest en hierdoor waren ze een weinig van elkander vervreemd ge raakt hanger van de anthroposofie. Zeven jaar geleden had hij echter bedankt als lid van den Duitschen anthroposo fischen bond. Sindsdien voerde hij een onverbiddelijke actie tegen den bond en in het bijzonder tegen zijn leider, dr. Unger. De A. V. R. O. Naar de Radio-Bode meldt, heeft de Algemeene Vereeniging Radio-Omroep (A.V.R.O.) een overeenkomst aange gaan met het persbureau Vaz Dias, waardoor zij vrijdom van omroep krijgt voor alle gebeurtenissen, die de moeite van het omroepen waard zijn. Hieronder vallen o.m. alle internatio nale voetbalwedstrijden. Verder zal genoemd persbureau over Hilversum eiken Zondagmiddag tus schen 4 en 5 uur sportuitslagen mede- deelen. De nieuwe regeling is gisteren ingegaan. Rechtbank te Middelburg. Geestrijke oplichting. P. M., 43 jaar, werkman te Kloe tinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 5 November 1928 te Vlissingen J. Clarisse heeft opgelicht voor een flesch cognac. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. Verboden terrein? H. v. d. W., 23 jaar, chauffeur te Kootwijk, was door den Kanfonrech ter te Goes ontslagen van alle rechts vervolging ter zake van de ten laste gelegde overtreding: als bestuurder van een auto daarmede over het plein van de Groote Markt rijden. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van Kantonrechter f5 b. s. 5 d. h. Voor de suiker-industrie. In een Vrijdagavond te Hoofddorp in den Haarlemmermeer gehouden ver gadering van landbouw-organisaties, is door den heer J. M. v. Bommel van Vloten uit Goes, voor den Bond van Coop. Suikerfabrieken een rede ge houden over „De moeilijkheden der suiker-industrie in Nederland". Bij het debat heeft de heer Bultman betoogd, dat er wel nadeel was voor sommige fabrieken, maar niet voor de heele suikerindustrie. In den geest van den inleider werd gesproken door den heer v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer. Ten slotte werd aangenomen eendoor den heer Pruissen voorgestelde motie, De generaal had er nu eenmaal zijn hart en zinnen op gezet, dat die twee jonge menschen met elkander zouden trouwen. Molly was altijd zijn lieveling geweest. Het meisje scheen de koppigheid van haar moeder te hebben geërfd, want hoewel deze een lieve zachte vrouw was, had zij in dat opzicht toch ook heel wat zorgen gebaard. Hij had het kind al jaren geleden willen aannemen, doch men had eenvoudig niet naar hem willen luisteren. Het was heel eigenaardig, dat hij steeds over een huwelijk van zijn neef met Molly dacht, want hij kon den jongen in zijn hart niet goed uitstaan. Hij was er evenwel van overtuigd, indien zijn neef haar echtgenoot werd, Molly evenveel tijd in zijn gezelschap als in dat van haar man zou door brengen. .Hersenen houdt hij er totaal niet op na", placht de generaal te bewe ren. Dat kwam er echter minder op aan, want Molly bezat verstand voor twee, vond hij. Niettegenstaande zij eerst achttien jaar was, had ze een originaliteit en onafhankelijkheid,waar over men verbaasd stond. Wanneer zij een jongen wqs geweest, dan zou hij de schitterendste toekomst voor haar voorspeld hebben. Ja, ze hield van den jongen: hij was er van overtuigd, dat dit het ge val was. Zou het mogelijk zijn, dat zij hem niettemin een blauwtje liet loopen?" waarin gezegd wordt, dat binnen af- zienbaren tijd verbetering niet is te verwachten, dat de toestand van de beetwortelsuikerproductie hier te lan de over het algemeen onhoudbaar is en dat daarom dringend noodig ge acht wordt, dat ook onze regeering onzen beetwortelsuiker-producenten steun zal verleenen zoodat deze al thans zonder verlies zullen behoeven te werken. Deze motie zal ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht. Brieven van Stradivarius. Een Italiaansche antiquair te Rome, die een lessenaar had gekocht, die oorspronkelijk aan een vriend van den beroemden vioolmaker Stradiva rius had toebehoord, ontdekte onlangs een geheime lade in dien lessenaar. Daarin vond hij een aantal documen ten, waarbij verscheidene brieven van Stradivarius aan zijn vriend. De anti quair trachtte de documenten tegen een flinken prijs aan een verzamelaar te verkoopen, maar de autoriteiten bemoeiden zich er mee en namen alle manuscripten in beslag. (Stradivarius stierf in 1728). Merijntje Gijzens jeugd. Het is voor een Nederlandsch boek iets bijzonders om zooveel drukken te beleven als met de Merijntje-serie het geval is. We lezen n.l. in het „N. v. d. B." dat van Het Verraad de 17de (65e—68e duizendtal), van Fliereflui ters oponthoud de 14e (53e—56e dui zendtal), van Onnoozele kinderen de 12e (41e—44e duizendtal) en van In de draaikolk de 9e druk (32e35e duizendtal) verschijnen zal. Verder zijn van deze serie een Deen- sche en Zweedsche editie verschenen. Dezer dagen verschijnt in Duitsch- land een Duitsche eqitie van dezen cyclus in een oplage van 20.000 exem plaren per deel. Josephine Baker. De Poolsche politie-autoriteiten heb ben, naar aanleiding van de inciden ten die zich bij de tournée van Jo sephine Baker te Berlijn en elders hebben voorgedaan, toestemming ge weigerd voor een reeks gastvoorstel- lingen welke Josephine te Warschau zou geven. Een Hitdebrand-monument? Bijna vijftien jaar geleden heeft een speciaal daartoe ingesteld comité aan prof. J. Bronner te Amsterdam op dracht gegeven, een bekroond ont werp uit te voeren voor een monu ment voor Hildehrand, dat op de Dreef te Haarlem zou worden ge plaatst. De uitvoering is steeds achter wege gebleven, ten gevolge van gebrek aan inspiratie bij den ontwerper.Thans Haar houding was wel eenigszins eigenaardig. Ach, nee, dat was bui tengesloten. De kleine kat zou hem nemen, zoodra hij met een huwelijks aanzoek voor den dag kwam. Het drong tot hem door, dat hij uiterst diplomatiek te werk moest gaan: anders liep hij kans alles te bederven. „Ik zou het een heerlijke gedachte vinden, dat Molly meesteresse van Hatchstead Place was, wanneer ik hef tijdelijke met het eeuwige verwissel", redeneerde hij. Toen hij zijn huis bereikt had, was de storm nog niet losgebroken. Slechts vanuit de verte drong het doffe ge ratel van den donder tot hem door. Hij wendde zich in het zadel om en keek met critische blikken naar den hemel. Ja, er waren eenige donkere wolken, maar die konden wel weer af drijven. Hij kreeg plotseling lust om te draaien en naar de pastorie te rijden om daar de thee te gebruiken. Er bestond natuurlijk een groote kans, dat Molly niet thuis was, daar het kleine ding zich er op beroemde hef grootste gedeelte van den dag buiten de ouderlijke woning door te bren gen.- Haar huisgenooten zouden ech ter wel weten, waar Molly te vinden was en dan kon hij haar gaan zoeken. Het interesseerde hem allerminst, dat zijn neef hem op dat oogenblik verwachtte. Dit liet hem ijskoud: die aap moest zich niet verbeelden, dat is, na overleg met B. en W. van Haar lem, door het comité met prof. Bron ner overeengekomen, dat hij zoo spoedig mogelijk zal aanvangen met het modelleeren en in gips gieten van het hoofdbeeld en acht kleinere beel den, voorstellende figuren uit de Ca mera Obscura, die daarna in steen zullen worden voltooid. In beginsel is een termijn van drie jaren gesteld. Indien dan naar het oordeel van het comité het werk genoeg gevorderd is maar nog niet voltooid, zouden daar aan nog twee jaren kunnen worden toegevoegd. Mocht dan, na vijf jaren, het werk nog niet klaar zijn, dan zul len beide partijen geheel vrij zijn, zonder recht op schadevergoeding, doch dan zal prof. Bronner een be langrijke som aan het comité hebben te betalen. Het is de vraag of het bekroonde ontwerp dan kan worden uitgevoerd, want daaromtrent staats niets in de voorwaarden van de prijsvraag van vijftien jaren geleden, noch in het contract, dat nu is gesloten. Van bloote beenen. Het „A. I. D." vertelt: Op een der landsdepartementen stap te een jongedame binnen, bekleed met den rang van typiste, doch overigens zeer matig bedekt. De rokken waren kort, de haren idem, de armen wa ren bloot, de schoentjes diep-inge sneden, doch het ergst van alles was: het goede kind droeg geen kousen. Om het duidelijker te zeggenhet kind „had bloote beenen aan". Ieder keek, men meesmuilde, men was verontwaardigd, kortom er was deining op het departement. En een der chefs oplettend als altijd, bemerk te na een paar uur, dat er iets gaande was op zijn afdeeling. Hij keek een oogenblik van zijn stukken op en zag de bloote beenen van de typiste. Wat er in het gemoed van den chef is omgegaan, wat hij heeft gezegd te gen de typiste, wat hij thuis vertelde, doet allemaal niets ter zake, doch het zal velen genoegen doen te ver nemen, dat vanaf dat oogenblik hef plan is opgevat en later uitgevoerd ook om aan ambtenaren te verbieden zonder kousen op kantoor te komen. Ieder zal nu zeggen: het kon niet beter. Maar helaas, in Indië zijn alle dingen gecompliceerd. Want vele In- landsche klerken hebben sedert de verschijning der circulaire tevergeefs geprobeerd om het kriebelige gevoel, dat sokken veroorzaken, te verdra gen. Ook Inheemsche meisjes kunnen niet alle zoo dadelijk met kousen over weg. En het moet zelfs gebleken zijn, dat een der afdeelingschefs tot dusver de gewoonte had om zijn bloote voe ten in hooge schoenen te steken en hij nu al heer en meester van Hatch stead Place was. De pastorie van Hatchstead maakte een allesbehalve vroolijken indruk. Het huis was donker en de gordijnen waren bijna altijd neergelaten. Hij liep het grintpad op en trok aan de schel. Niemand verscheen om de deur voor hem te openen. Die ver- vloekte bel was zeker kapot en me vrouw Morton vond het zonder twijfel niet noodig deze te laten repareeren. De generaal besloot zelf op onder zoek uit te gaan. Hij moest Molly zien en hij was niet van plan te ver dwijnen, voordat hij haar gesproken had. Hij bond zijn paard aan het hek vast en begaf zich naar de achterzijde van de pastorie. De verandadeuren stonden wagenwijd open, dus natuur lijk was er iemand aanwezig. Hoe het kwam, wist hij zelf niet, doch eensklaps kwam de gedachte bij hem op, dat Molly en Stafford samen in de verandakamer zaten. Hij besloot op zijn teenen naderbij te sluipen en de dwaze geliefden een schrik op het lijf te jagen. Wat zou den ze verlegen zijnHij grinnik te bij voorbaat al van plezier. Het volgende oogenblik was hij het evenwel, die een schok kreeg, want daar vóór hem op den divan, welke voor het venster stond, lag Molly.... snikkend, alsof haar hart breken moestMolly, zijn lieve, kleine Molly, die nog nooit in zijn tegen woordigheid een traan vergoten had* aldus stieküm-luchtig op kantoor te verschijnen. Waarschijnlijk zal dus een aanvul lende circulaire noodig zijn om in al deze uitzonderingsgevallen te voorzien. De Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg: De Vrijzinnig Hervormden te Mid delburg hebben een voorbeeld gege ven, dat navolging verdient. Reeds te lang worden de Vrijzinnigen in de plaatsen met een rechtzinnige meer derheid als een quantifé négligeable beschouwd. Met hun rechtmatige eischen wordt hoegenaamd geen reke ning gehouden. Zij zijn alleen nog goed genoeg om een deel der lasten te betalen, doch van lusten is hoege naamd geen sprake. De Vrijzinnigen te Middelburg we ten wat het verdrukken der minder heid beteekent. Hoewel zij een be langrijk deel der Hervormde Kerk uitmaken, was er jaren van Vrijzin nige prediking geen sprake. In 1913, toen de vrijzinnigen met de voorstan ders van evenredige vertegenwoordi ging de meerderheid in het kiescol lege hadden behaald, werd een vrij zinnig predikant beroepen, n.l. dr. J. P. Cannegieter, die nu ongeveer een half jaar geleden een beroep naar Oudshoorn heeft aangenomen. Reeds jaren geleden, mede tenge volge van de stelselmatige negeering van de verzoeken der vrijzinnigen, werd een eigen gebouw gesticht en ook heeft enkele jaren een eigen voor ganger, ds. Bruining, in de behoefte der vrijzinnigen voorzien. Nu is weer een eigen predikant be roepen, ds. Kastein uit Grootebroek, die 10 Maart zijn intrede hoopt te doen. Het bewijs wordt dus geleverd, dat de vrijzinnigen er prijs op stel len, dat zij een vrijzinnige preek' kun nen hooren. Trouwens te Middelburg heeft altijd een kern van vrijzinnigen bestaan en deze is er nog. Evenals overal elders hebben natuurlijk' velen alle kerkelijk verband verbroken, doch daarnaast is een voldoend aantal vrij zinnige leden over gebleven om de noodzakelijkheid van een predikant van vrijzinnige richting te rechtvaar digen. Mocht de kerkvoogdij onwillig blij ven een gedeelte der kosten voor den eigen predikant uit de belastingen der vrijzinnigen als subsidie toe te kennen, dan is de uittreding van een groot aantal leden der Ned. Herv. gemeente te verwachten. Natuurlijk wordt met belangstelling de beslissing van kerk voogden tegemoet gezien. Zij hebben het in handen een groot aantal leden te verliezen dan wel deze leden alsnog te behouden voor de vaderlandsche kerk. 'HOOFDSTUK V. Het engagement. Ze had hem niet hooren aankomen en hij bleef aarzelend op den drem pel staan. Doch terwijl hij daar stond, kwam Molly's terrier uitgelaten van vreugde op hem losstormen. Hierdoor schrikte het jonge meisje op en zat met een ruk overeind. „Ellendige hond!" riep ze woedend uit en het volgende moment had zij zich tot haar bezoeker gewend. „Wat doet u hier?" Waarom kwam u hier heen? U had het toch kunnen we ten Ze wreef haar tranen weg, gaf een schop in de richting waar de fox- terrier was en trok toen den generaal de kamer binnen. De oude man liet zich evenwel allerminst door haar optreden uithef veld slaan. ,Ik ben het volkomen met je eens, mijn beste Molly", zei hij op uiterst beminnelijken toon. „Ik ben het vol komen met je eens: die hond is el lendig. Hij heeft een aanval op mijn beenen gewaagd, die...." „Dat verdiende u ten volle", barstte Molly los. „Waarom kwam u naar binnen sluipen als een dief? Ik wilde, dat het beest u gebeten had. Verstaat u me? U verdient het". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1