Gemengd NieuWs, Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Eventjes denken. ooo Voor de Jeugd. De aardbeving, welke onlangs een gedeelte van Chili geteisterd heeft, verwoestte ook grootendeels Talca. Een straat in Talca, nadat de eerste aardschokken hadden plaats gehad. De krans afbestel d. Het gebeurde te Pretoria. Bij een ad vocaat komt een Iheer binnenstappen, die daar meermalen zakenkwesties bad te be spreken. Dezen keer echter betreedt bij huilend het kantoor van mr. Hutch in sen en vertelt snikkend, dat zijn vrouw ern stig ziek is: „Ze zal het wel niet lang meer maken." De advocaat spreekt zijn cliënt troostwoorden toe. Een paar dagen later opnieuw treedt dezelfde heer het bureau van den advocaat binnen.: „Mijn arme vrouw is vannacht overleden," brengt hij stamelend uit. Advocaat Hutchinson staat diep ontroerd op en vat met innig medelijden zijns cliënten hand. Thans weet hij geen woorden van troost te vinden. „Zoudt u mij misschien even' 10 pd. st. willen leenen voor de begrafeniskosten?" „Maar natuurlijk!" Den volgenden dag zit de arme weduwnaar wederom in alle vroegte op het advocatenkantoor. „Ach, leent u mij nog even 20 pd. st. Vanmiddag wordt mijn lief vrouwtje al begraven en ik heb juist geen gereed geld bij de hand". De advocaat begaan met het lot van den zoo plots van al het levensgeluk entroofd©, aarzelt geen oogenblik en wederom ver wisselen 20 pd. st. van eigenaar. Ja, hij belt zelfs zijn bloemist op, om denzelf den middag nog een krans te bezorgen voor de begrafenis van mevrouw X. Nog geen half uur is de diep bedroef de man de deur uit, of.... wie verschijnt daar in eigen persoon op het kantoor van den advocaat? Zij, die dienzelfden mid dag zou begraven worden. Gezond en wel, blozend en1 friscb. Advocaat Hutchinson valt haast om van schrik, doch heeft nog wel, gelukkig, de tegenwoordigheid van geest, om de telefoon te nemen en den krans af te bestellen. En de arme weduw naar? Wij zullen de vraag maai* niet be antwoorden', wat voor hem erger was: de ernstige berisping, waarmee de rechter hem voldoende gestraft achtte of de thuis komst bij zijn vrouw. Misschien was die rechter een Salomo en achtte hij de groot ste straf, die hij den booswicht kon op leggen: hem naar zijn vrouw terug te stu ren. Werkweek van z ij f dagen. Ford heeft een nieuw systeem voor zijn fabrieken aangekondigd. Volgens dit systeem, wordt de week van zes dagen in de fabrieken weliswaar gehandhaafd, doch voor de arbeiders wordt een werk week van vijf dagen ingevoerd. In verband met deze verandering zullen 30.000 extra arbeiders worden aangesteld. De produc tie van automobielen en vrachtauto's zal met twintig percent worden uitgebreid. Ford heeft verklaard, dat de diagelijksche productie in Maart a.s. tot 8750 automo bielen per dag zal kunnen stijgen. Wereldhoroscoop voor 1929. De bekende astroloog en clairvoyant Ketty, die verleden jaar voor rampen, de aardbevingen en vulkaanuitbarstingen in Italië, de groote stakingsbeweging in Duitschland, en den oorlog ie Zuid-Ame- rika juist heeft voorspeld, heeft zich thans tegen een medewerker van de „B. Z. am Mittag" over het jaar 1929 geuit. Ook dat jaar belooft een zwart jaar voor onze planeet te worden. Voor Duitschland voorspelt Ketty ram pen en o ver stroom ingeneen aardbeving in Zuid-Duitschland, epidemieën, groote fabrieksontploffingen en een zwaar onge luk op luchtvaartgebied. De politieke en economische toestanden zullen niet ver beteren, de laatste tegen het eind van beft jaar. Daar tegenover staan de verblijdende voorspellingen van ontruiming van het be zette gebied en toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk., een mookn zo mer en een goeden oogst. Frankrijk zal een reeks catastrofen, vooral vliegongelukken en spoorwegram pen beleven, een grooten brand en een ernstig scheepvaartongeluk. Het conflict met Italië zal in een acuut stadium komen. Italië zal verder worden bezocht door aardbevingen en vulkanische uitbarstingen Vooral Sicilië zal een natuurcatastrophe beleven waarvan de haard echter in de zee en niet op het land zal liggen. Dat er nieuwe aanslagen op Mussolini zullen wor den gepleegd, kan ook een niet-astroloog en clairvoyant voorspellen. In Engeland voltrekken zich groote po litieke veranderingen. De werkloosheid zal nog toenemen en bovendien staan groote stakingen voor de deur. De moei lijkheden in Engelsch-Indië zullen groote offers geld en menschen vereischeitt. Amerika zal een ramp beleven, die alles overtreft, wat op dit gebjiod totnogtoe is geschied. Overstroomingeh cn springvloe den zullen het land teisteren. \n Polen zal een politieke moord de/ gemoederen in beroering brengen RucWJ heeft geen verbetering van zijn toestand te vernach ten. Japan en China raki^ 0p voet van oorlog, doch Japan wil uj-; vrees voor re volutie een oorlog vermijden Tenslotte zal een groot bekend eiland m de warme luchtstreek dbor de zee wor den verzwolgen en elders nieuw eilaBd uit de zee opduiken. Rampen dus genoeg-, al 70ll Cr maar een klein gedeelte van uitkomen. Maar na 1929 daalt de lijn van ongelukken ien komen er betere dagen. Een leeuw geopereerd. Voor het hof van beroep te Nancy is lezer dagen gepleit iin een merkwaardig proces naar aanleiding van de operatie van een leeuw. In Juini 1927 was het clrcu9 Gleich te Straatsburg. Tijdens een voor stelling had de dierentemmer Jackson Decker zich moeten verdedigen legen den leeuw „Sultan", die plotsiTng woedend geworden was, en oen revolverschot op het dier gelost. De directie vain het circus riep dr. Dennier uit Souifcz (Beneden- Rijn) er bij om den kogel te verwijderen De dokter slaagde hierin na oen moeilijke operatie. Men kon den loeuw niet in slaap maken en moest hom in oen hoek van de kooi plaatsen en kon alleen plaatselijke verdooving toepassen. Herhaaldelijk meest le operatie worden gestaakt w nt deleeaw sperde telkens den muil op n Dr Dennier werd zelfs gebeten en gekrabd. Tenslotte slaagde hij er in het projectiel te verwij deren. Hij berekende hiervoor 15.003 francs. (Voor de behandeling van andere die ren van het circus had hij van 25 tot 103 francs gerekend). Het circus Gleich weigerde deze som te betalen en deed den dokter een pro ces aan. De handelsrechtbank van Nancy stelde den geneesheer in het gelijk. Gleich ging in hooger beroep en zoo kwam de zaak voor het hof van appèl te Nancy. Namens den eischer werd aangevoerd dat dr. Dennler heelemaal geen gevaar had geloopen. Met behulp \an beweegbare schotten had men den leeuw in een hoek van de kooi gedrongen en door een nauwe ruimte tusschen die schotten en door de schotten beschermd had die dokter, trou wens bijgestaan door den temmer, de ope ratie verricht. De zoogenaamde wonden, waarop de dokter zich beriep, zouden slechts onbeteekende schrammetjes ge weest zijn. De raadsman van den genees heer voerde aan, dat voor een operatie op een leeuw niet hetzelfde tarief mocht gel den als voor een operatie op een lam. De operatie was daarom zoo gevaarlijk ge weest, omdat de leeuw buitengewoon ge vaarlijk was. Het hof overwoog in zijn arrest dat die dokter een buitengewoon honorarium er- diende met het oog op de omstandighe den, maar diat het feit dat zijn naam er bekend door was geworden, hem al in zekere mate had schadeloos gesteld. Het verminderde het honorarium tot de helft. Doozco 30-60 cd 90 et. Tube 80 cc Bij Apoth. cn Drogist Jt Giftige vruchten. Zondagmiddag werden te VN iesba^en dri- personen, man, vrouw en een 10 jan nichtje uit Biebrich in hun woning ver giftigd gevonden De man en het kim waren reeds dood e vrouw werd n levensgevaarlijken toestand Daar het ziek^ u tuis vervoerd Aangenomen wordt dat zij bij het miO- lageten vejgiftigd zijn na h' t ge» ruik va n gelegde vruchten, waarvan nog eor restant op tatel stond Vlucht van 'n 17 jarige. Eenigen tijd geleden heeft de Amen kaansche vrouwenbond Ier bevordering der luchtvaart, een prijs van 1000 dollar uitgeloofd voor den eersten jongen be leden 21 jaar, die dwars over Amerika /.ou vliegen. Deze bescheiden prijs i> hans gewonnen door Jen 17 jarigen iehard James uit Flushing James heeft echter den meer dan 4000 K.M. langer, tocht, op zijn gemak volbracht Hij ver trok 80 October op Travel Air ééndek ker uit 8an Francisco en kwam 15 De cember te New-York aan, waar hij op het stadhuis officieel werd ontvangen. Op zijn laatste etappe naar New-York, we'd de jongen begeleid door Martin Jansen op het vliegtuig //Aloha", dezelfde machin» waarmede Jansen het vorige jaar tweedi werd in de beruchte ""an Francisco Hawaii race. Bij zijn aankomst op het New- Yorksche Curtissfield werd James, buiten zijn ouders en kennissen, verwelkomd door vele leerlingen van zijn klas in de Flus hing High School. Van de dubbele besturing in James' vliegtuig was voor het vertrek van San Francisco een stel verzegeld, als waar borg, dat geen ander het toestel zou kun nen besturen. De moedige jongen ver klaarde op zijn Teis tal van steden te hebben bezocht, maar van alle steden vond hij Flushing toch de mooiste. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. VRAAGSTUK van D. Kleen, Winkel. (lsfe Publicatie). Zwart 15. (Wit 15. (Kleen). De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 15 schijven op 3, 5, 7-9. 11-14, 17, 19, 20, 22, 24 en 26. Wit 15 schijven op 25, 28, 29, 33, 35, 36-59, 41-45 en 48. Bovenstaande stand kwam voor in een partij uit den wedstrijd om het kampioenschap West-Friesland. Welke fraaie slagzet maakte de heer Kleen, nadat zwart 11—16 had gespeeld? Oplossing probleem van P. Beers, Noord-Scharwoude. De diagramstand in cijfers was: Zwart 12 schijven op 3, 8, 1115, 17, 18, 21, 26, 27. Wit 12 schijven op 23-25, 29, 55, 36-39, 42, 47 en 48. Wit speelt hier achtereenvolgens den buitengewoon fraaien damzet: 24—20, 29x9 (3x14), 25-20 (14x25 gedw.), 23-19, 37—31 en 42x2. VRAAGSTUK van Dr. E. Palkoska. Zwart 6. Wit 4. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit K a2, D c5, L c6 en een pion op g4. Zwart K h7, L h6 en vier pionnen op a4, g5, gö en g7. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. Oplossing probleem van A. Könlein. De diagramstand in cijfers was: Wit K hl, D c3, T dl, P cö. Zwart K al, P bl, T b2 en twee pionnen op a2 en hZ Wit speelt hier als volgt: D c3g3. Op zwart 1. T h5 volgt 2. wit D g7 (T b2) en 3. wit P d4; ter wijl op zwart 1. T b7 zou volgen: wit 2. D e5 (T b2) en 3. wit P d4. Een zeer goede „Hinderlaajj"-thema-be- w-rkinc*. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Een helften-probleem. Een kok deelt eieren uit onder zijn drie knechts. Aan de eerste geeft hij de helft plus een half ei, aan den tweede de helft van hetgeen overbleef plus een half ei, en aan de derde de helft van hetgeen toen weer overbleef plus een half ei. Hij heeft nu nog vier eieren. Hoeveel had hij er voor dat hij be gon te verdeelen? VRAAGSTUK No. 2. Een lastig geval. Gegeven: negen gave lucifers. Gevraagd: die zoodanig op tafel te rangschikken, zonder ze te breken, over elkaar te leggen of iets derge lijks, dat men er drie en een half dozijn mee krijgt. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. Een rangschikkingskwestie. Men legt de geldstukjes op de wijze als in onderstaand figuur, waarna zij tien rijen vormen, elk van drie geld stukjes. O O O O O O Het omgekeerde getal. Het gevraagde getal is 45. Men kan dit vraagstuk zoowel algebraïsch als rekenkundig oplossen. In het eerste geval zullen wij het eerste of het cij fer aan de linkerhand X noemen en het tweede of het cijfer aan de rech terhand Y. Dan zal (want X stelt de 10-tallen voor) 10X plus y het totale getal zijn en 10y pi. X het getal dat ver kregen wordt door de cijfers om te keeren, terwijl X plus Y de som der cijfers voorstelt. Nu is volgens de op gave van het vraagstuk 10X plus y is 5 (X plus y) is 5X plus 5y, 5X is 4y en X is 4y. Totaal 5. En verder is volgens de opgave: 10X pl. y plus 9 is loy plus 4y/5 of 40y plus 5y is 45 is 5Óy plus 4y; NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren.- 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een groot viervoetig dier. X X X X X X X X X X le rij een vogel; 2e rij een schaaldier; 3e rij een vaartuig; 4e rij iets wat licht en warmte verspreidt; 5e rij een aardworm; 6e rij een jongensnaam; 7e rij een zure vloeistof; 8e rij het tegenovergestelde van fijn; 9e rij een diepte10e rij iemand, die heel groot is. 2. Noem drie werkwoorden, die te vens namen van steden zijn. y."P" 'dl— Tn een vierkant liggen, er 6 weg, maar doe dit zoo, dat je op iedere rij, zoo wel in horizontale als verticale rich- I ting, nooit 5 punten, altijd of 4 of 6 punten tellen kunt. 4. Mijn water maakt niet nat, Mijn vonk doet niemand scha, Voor rijk en arm een schat, Ben 'k zonder wederga. 'k Word aan een kruis gehecht En toch volgt niet mijn dood, Men noemt mij groot van stuk, Al weeg ik nog geen lood. Voor kleineren: 1. Iedereen verlangt het nu en dan, iedereen geeft het, menigeen vraagt hef en zeer weinigen nemen het aan. i 2. Wat maakt meer geraas dan een huilende hond? 3. Mijn eerste geeft ons licht en warmte, mijn tweede is een gedeelte van een week en mijn geheel eveneens. 4. Mijn geheel noemt een grappen- n maker, die met 8 letters geschreven wordt Een 1, 2, 3, 6 dient om den tuin of een pad netjes mee te maken. De 4, 5, 6 is een rivier, die door ons land stroomt. 8, 7, 6, 5, 3, 6 is een plaats in Gel- derland. De 6, 5, 4, 6 is een deel der bloem. 45y plus 45 is 54y: 9y is 45; y is 5; dan is X (is 4y/5) is 4 en 10X plus Y (het geheele getal) is 45. De rekenkundige oplossing is in dit geval echter eenvoudiger en is heel logisch; aldus: Daar het gevraagde getal, gelijk' is aan 5 maal de som der cijfers (dus een veelvoud van 5) moet het laatste cijfer óf 5 of 0 zijn. Maar dit laat ste cijfer is ook het eerste cijfer van het omgekeerde getal. Wij kunnen 0 hier dus niet gebruiken, en daarom moet het laatste cijfer 5 zijn. Voegt men 9 bij welk getal ook dat op 5 eindigt, dan wordt het eindcijfer 4. Hierdoor weten we, dat het omge keerde getal 54 moet zijn en het oor spronkelijke getal dus 45 is, dat zoo als men zien zal, aan de gestelde voorwaarden voldoet. 1. Goud, kust, Goudkust. 2. Barneveld. 3. Langbroek, Geel, long, bank, roer, Bal. 4. Komt tijd, komt raad. Koor, oom, maand, tand, tram, ijver, dadel, kei, oever, mond, trog, reus, aard, apin, deur. 1. Aster, ster, oester. 2. De kous van gasgloeilicht en de kous van een spiritus- of petroleum- toestel. 3. De koffie was lekker sterk en geurig, (kers). Zijn er in Palermo relletjes ge weest? (morel). Foei Jaap, ruim toch eerst eens je boeken op. (pruim). We hadden dezen zomer In Epe erg veel plezier, (peer). Lag de zebra amechtig in zijn hok? (braam). 4. Water. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren: Voor kleineren

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 4