Uit den Westhoek ProVincienieuWs Stadsnieuws. Van Overal Rechtszaken. Binnenland OVERDREVEN. De meeste vereenigingen die een be staanbaar en ook wel een denkbeeldig kwaad bestrijden, overdrijven. Of dit komt doordat men weet dat men bij een koop wel eens tien moet vragen om vijf te krijgen, ofomdat alle stokpaardjes-ruiters de grenzen van het redelijke uit het oog verliezen, mag hier verder onbesproken blijven. Feiten zijn dat een drankbestrijder spoedig in een algeheel drooglegger overgaat, dat een dierenbeschermer weldra met ongetrouwde oude-juffer- moraal van ieder dier een wezen met menschelijke gevoelens en mensche- lijke hersenen maakt. Op ieder nuchter denkende maakt dit gedweep een onsmakelijken in druk. Wat zegt u b.v. van het onderstaan de bericht in het blaadje „Dieren bescherming" „Het 20-jarïg paard Daisy is bijna 11 jaar in gebruik bij de Utrechtsche politie. Zij bevindt zich nog steeds in uit stekende conditie. Zij is trouw en aanhankelijk aan haar verzorger (tevens berijder), wïen de eer toekomt zorg te hebben gedra gen, dat zij tot een der beste paarden der brigade behoort, niettegenstaande zij in veel minder gunstige conditie verkeerde, toen zij haar intrede bij de politie deed. Daisy zal, indien zij ongeschikt voor haar werk is geworden, afgemaakt worden, ter voorkoming, dat bijeven- tueelen verkoop, zij in handen zal vallen van hen, die haar zwaren arbeid zouden doen verrichten. Wij hopen echter dat de agent nog vele jaren zijn trouwe Daisy zal kun nen berijden, en dat ook voor de ove rige paarden der brigade, indien zij worden afgekeurd, een zelfde maat regel genomen zal worden. Wij voor ons zouden het nog wel zoo goed achten, dat Daisy c.s. na lange jaren trouwen dienst, niet afge maakt werden, maar dat ze net als het menschelijk gemeente-personeel, pensioen kregen. Zóó oud pleegt een paard niet fe worden, en zóó zwaar bezet is een bereden brigade niet, dat de kosten van een dergelijk pensioen de begrooting in de war zouden schop pen. Erkenning van lange jaren bewezen trouwen dienst in den vorm van hef schietmasker lijkt ons ietwat vreemd". Is het niet iets om den nuchter- denkende te doen vragen: „Zijn de da mes en heeren van de dierenbescher ming niet op den verkeerden weg. Jagen ze op deze wijze velen, die toch ook tegen wreedheid of hardheid je gens het dier zijn, tegen zich in het harnas?" De nobel opgezette beweging tot be scherming van het dier krijgt door toedoen van berichten als het hier boven geplaatste een ziekelijk karak ter, een zoo week uiterlijk, dat ge zonde geesten er afkeerig van worden. Het zou ons na lezing van het be richt b.v. al niet eens meer verwon deren, als een der „beschermers" de zer dagen het voorstel doet om Daisy ter gelegenheid van haar jubileum te huldigen met een geschenk onder cou vert en met prachtige redevoeringen. De eene overdreven daad staat im mers vlak achter de andere! op de reede van Tegal ligt, een dra matische gebeurtenis plaats gehad. Door een Javaan werd een aanval gedaan op den chef-hofmeester J. Cha- gers en den tweeden hofmeester H. A. van Hout. De eerste kreeg aan de borst en aan den linkerarm steek wonden, en voorts brandwonden door dat de aanvaller hem met kokend wa ter begoot. De tweede werd, terwijl hij in zijn hut lag te slapen door den aanvaller met dertien steekwonden overdekt. De toestand der beide slacht offers is niet levensgevaarlijk. Zij wor den aan boord verpleegd. De aanval ler werd door de politie geboeid aan wal gebracht en in arrest gesteld. De oorzaak van zijn daad schijnt gezocht te moeten worden in wraak gevoelens. Verkeer te water of te tand? Verschillende gemeenten en andere lichamen in Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren werken den laatsten tijd weer hard om een kanaal fe krijgen van Axelsche Sassïng naar Hulst. Thans is echter in de vergadering van den raad van Overslag tot uiting gekomen een andere meening en wel, dat men geen kanaal noodig heeft, maar dat de streek veel meer gebaat zal zijn met uitbreiding van het tramnet naar Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen, Clinge, Graauw, enz. Spel. Door een inwoner der gemeente Terneuzen is aangifte gedaan, dat zijn 8-jarig zoontje door een kameraadje door middel van een pijl met boog, waarmede zij op elkaar mikten, in een zijner oogen was geschoten en wel zoodanig, dat de betrokken medicus voor het behoud van dat oog vreesde. Hengstenkeuringen. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald, dat üe gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar 1929 zullen worden gehouden vooi Zeeland: (alleen voor type trekpaard) op 5 Februari te Zierikzee; 6 Februari te Kattendijke en Hulst; 7 Februari te Axel; 8 Februari te Oostburg. COLIJNSPLAAT. In December zijn ingekomen: Hendrik I. Kievit en Pie ter J. Kieviet, beiden uit Middelburg; Anthonie F. Klaassen, uit Kats; Lena Theune, geb. van Splundel, van Vlis- singen; Maria H. Versluis, van Wis .sen kerke; Rienke Rollema, van's Her togenbosch. Vertrokken: Leintje M. Geelhoed naar Wassenaar; Jan Kramer en echt- gcnoote, naar Kloetinge; Wed. B. F. Bos-geb. van der Maas, naar Kloe tinge; Suzanna J. Brandes, naar Gin- niken c.s.; Jan W. Koster, naar Ter- neuzen. HANSWEERT. Gisterennamiddag circa 4 uur had op de Schelde nabij Lïllo een aanvaring plaats tusschen de Liverpool-boot en het sleepschip „Louise Caroline", waarbij laatstge noemd schip bijna onmiddellijk zonk. De bemanning kon gered worden. Het schip was geladen met kali van Han nover naar Antwerpen. Tengevolge van de aanvaring bekwam het andere schip „Asterie" ook belangrijke averij. De sleepboot „Adrianus" met twee schepen op sleeptouw, bestemd voor Gent, is dezen voormiddag op de Schelde omhoog gevaren en blijven zitten. Booten zijn in de nabijheid. HOEDEKENSKERKE. In December zijn ingekomen: Alida Teuntje Helm- strijd, uit Goes. Vertrokken: Alida Teuntje Helm- strijd, naar Nieuwdorp. KLOETINGE. In December zijn in gekomen: J. A. Mink en gezin, B 94; J. A. G. L. Neïjenbuur, A 46; F. J. van Riet, B 76; Ma. van Boven, B 156; J.a. Prins, C 35; Aa. Visser, A 76; J. Kramer en gezin, A 208; M. J. Krijger, A 225. Vertrokken: F. J. van der Jagt, naar Goes, Julianastraat 22; Ha. de Schip per, naar Strïjen; Ja. Griep, naar Goes, Poldermanstraat 7; Aa. Mijnsbergen, naar Schevenïngen, Pluvierstraat 81: J. Kloosterman en gezin, naar Goes Oostwal 101; W. van den Veen (Wed. J. Sardijn) nnaar Goes, Polderman straat 7. Ter secretaris alhier is gedepo neerd als gevonden voorwerp: 1 huis sleutel. KAPELLE. Door de kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, is op verzoek aan den heer J. van Overloop alhier, klokluider en stok bewaarder, op de meest eervolle wij ze ontslag verleend. De heer van Over loop heeft deze functie 30 jaar met nauwgezetheid en ijver bekleed. In December zijn ingekomen: D. Kosten, fabrieksarbeider, A 33hh, van Kattendijke; C. Kosten—geb. de Jonge, zonder beroep, A 33hh, van Goes. Vertrokken: F. M. Geense, dienst bode, naar Krabbendijke, A 299; D. J. Sonke, fabrieksarbeider, naar Eind hoven, Eckartschweg 62; J. de Blaeij, zonder beroep, naar Yerseke, A 260; A. Walrave, dienstbode, naar Amster dam, 2de Kostverlorenkade 25; M. J. van Buelgeb. van Driel, zonder be roep, naar Goes, Voorstad 30. KATS. In December zijn ingeko men: Pieternella H. Bak, van Apel doorn. Vertrokken: Anthonie F. Klaassen, naar Colijnsplaat; P. Visser en gezin, naar Rijswijk (Z.-H.). KRABBENDIJKE. In December zijn ingekomen: 4, Fr. M. Geense, van Kapelle; 20, M. W. Welleman, van Delft Vertrokken: 5, Th. J. van Doorn en gezin, naar Middelburg; 6, Joz. M. Boumwan, naar Waarde; 6, J. W. L. de Vrieze, naar Haamstede; 6, M. J. Blok, naar Kruiningen; 8, J. P. Ver vloek naar Amerongen; 14, M. Bu- teijn, naar Rilland-Bath; 14, Adr. Ha- verhoek, naar Eindhoven; 22, Janne tje Overbeeke, naar Vlagtwedde. KRUININGEN. Bij beschikking van den minister van Defensie is aan den dienstplichtige van de lichting 1925, J. J. F. Everaert alhier, vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend. MIDDELBURG. Achter op de bui tenplaats „de Griffioen" alhier is een eend ontdekt die op 14 eieren zit te broeien. En dat in Januari. Men zal nu trachten een scherm om het nest te plaatsen, teneinde de eend tegen den guren wind te beschutten. RILLAND-BATH. Op 12 Dec. 1.1. werd ten huize van zekeren van ,B te Rilland-Bath een geldsbedrag van f 150,gestolen. De verdenking, dien diefstal te hebben gepleegd, viel reeds direct op een zekeren K. fe Krab bendijke, die op den dag van de ver missing van het geld, ten huize van den bestolene was geweest. Woensdag achtte de politie voldoende gronden aanwezig om ten huize van K. huis zoeking te doen, hetgeen tot gevolg ïad, dat een 10-tal bankbiljetten van f 10,geborgen in een kous, verstopt werden gevonden op de vliering van de woning. K. die tot nog toe hard nekkig had ontkend zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, viel nu door de mand en bekende dat het gevonden bankpapier afkom stig was van het door hem ten huize van B. gestolen geld. Hij is ter be schikking van de Justitie gesteld. WAARDE. Woensdagavond werd een ilgemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging afdeeling Waarde. Uit de re kening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten waren f45,50, de uitgaven f 25,771/2, alzoo een batig sal do van f 19,721/2. In de vacature we gens a.s. vertrek van Ds. v. d. Waa, werd gekozen de heer G. Dees. De vereeniging telt 195 leden. WEMELDINGE. In December zijn ingekomen: L. Luteijn en gezin, C 34a, van Kattendijke A 127; Ja. Oude man, B 68, van Amsterdam, Koningin neweg 227. Vertrokken: J. W. Looijmans en gezin B 70, naar Tilburg, Dr. Kuiper hof 27; Aa. Daane, C 96, naar Kat tendijke, B 126; J. Poelman, A 118, naar Rilland-Bath, Achterweg; Pa. de Mul, B 65, naar Kruiningen, Zanddijk; C. Snoep en gezin, naar Schore C18 C. van Boven, B 106, naar Eindhoven, Hoogstraat 33. YERSEKE. Maandagavond tijdens het lossen van hef motorvaartuig YE 18, werd de schipper F. D. S. door een ijzeren beugel dusdanig gewond, dat hij zich onder behandeling moest stel len van Dr. Klinkenberg. Verlichting gewenscht. De nieuwe weg die Goes met Uiet voor le Goesenaars ito mismig opziclht zoo be geerlijke Kloetimgie verbindt, is een weg zonder lantaarns. En op donkere avcndiein zien de wandelaars tussdfo n stad en dorp [we bedoelen speciaal de wandelaars voor welke de duisternis geen -enkele attractie in houdt) tot hum ergernis g'ean hand voor Je oogen. Nu Ihceft onlangs de gemeente raad van Kloetinge naar aanleiding van een verzoek van bewoners van den weg besloten tot het plaa'sen van eetn twee'.al gaslantaarns. Deze zullen in die nabijheid der woningen, dus vlak bij den tweeden overweg geplaatst worden, en de bewoners zullen eenigermate uit de duisternis ge haald worden. Op het stuk weg tusschen de huizen en Goes zal even-wel alles bij het oude blijven en de inwoners van Kloetinge, die na zonsondergang uit de stad huis-toe keer en zulle® ook na het plaatsen der twee lantaarns met wankele en onzekere schreden gaan, en hun linkervoeten zullen ook dan nog niet weten waar de rechter neer komen. Gezien de beteekenis van den verbin- dngisweg lijkt het ons noodzakelijk dat men éindelijk eens tot een behoorlijke verlichting komt Goes e® Kloetinge (de menschcn uit stad en dorp hebben er be lang bij!)', "die^èide eigenaresse zijn van een gedeelte van -den weg, zullen zich over deze kwestie dienen te verstaan. Hooge kosten zal een redelijke verlich ting niet met zich mee brengen en daar om staat verbetering van deti ongewensdh- ten huidigen toestand o i. niets in den weg,. Het onderwerp „verlichting' bron,gein we hiermede gaarne onder de aandacht van de gemeentebesturen van Goes en Kloetinge. De Oostsing©l. De Oostsin gelaars klagen nog al eens; dan over dit, dan over dat. Hun klachten zijn niet altijd gemotiveerd, doch zonder redelijken ondergrond mag men ze toch steeds ook niet noemen. Een van de on derwerpen dis op den Oostsin^el nog al eens de aandacht hebben is het wegdek daar ter plaatse. Vooral in het natte jaar getijde laat de toestand van- dien weg te wenschen over, en als in die da-jen de zen is ondergegaan, valt het niet mee met droge voeten een doel te bereiken. Ook zijn er op enkele plaatsen, wat men noemt gemeen© kuilen in den weg, en de afschei ding tusschen rijwielpad en rijweg, is hier en daar meer ongelijk dan wielrijders pret tig vinden>. Voorts is het tweedie .^rijwielpad (als men- van de strafgevangenis i^r de rich ting Voorstad wandalt Ihe£ rechtsche) nog steeds niet in orde gebracht. Wellicht wil openbare werken metter tijd een van de \e!e klachten die de Oost- singelbewoners nogal luidruchtig met zich dragen, van de baan helpen. Kwajongensstreek. Toen een dar motorwagen: van de lo- caalspoor Woensdagavond ter hoogte van den Parallelweg raad;, hoorden de be stuurder en de inzittenden een hevigen knal. De wagen werd tot stilstand ge bracht en een onderzoek naar de oorzaken der ontploffing volgde. Het bleek, dat op de rail een losse geweer-patroon ge legd was en dat deze door het gewicht van den motorwagen was afgegaan. Geslaagd. Aan het te 's Gravenhage gehouden vak-examen voor het telegiraaf-radicaal, heeft voldaan de kantoorbedi nde le kl W. de Bruijn van het Post- en telegraaf kantoor alhier. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgave van nieuwe aen luit'ngjein aan het Rijkstelefoonnet te Goes me' de daar onder ressorteerenJe LulpVehxn:anto<en en telefoonstations gedurende de maand December 1928. F. v. Zee Zn., St. Adriaaostraat 5, Goes, No. 180; P. Hogestegpr, Opril Gr. Markt, Goes, No. 197; J. Duvekot Sz., Westwal 26, Goes, No. 214; J. Koster, Zanddijk, Kruiningen, No 29ij; L. Over- beke, B 47, Wolphaartsdijk, No. 6. Bioscopen. Cinema theater „Slot Ost.nde' brengt deze week als hoofdnummer de film: „Schuldig", die bewerkt is naar het drama van Richard Vosz. In de „Landbouw-Bioscoop" gaat van hedenavond af het cowboy-drama „De laatste vrijbuiter". Gary Cooper ver vult de hoofdrol. Kantongerecht- Door den kantonrechter te Gces zijn veroordeeld wegens overtredng,*. Straatschenderij: W. P. te Goes f3 s. 3 d., J. K. te 's Gravenpolder f 10 s. 10 cl., J. R. te Borssele f 10 s. 10 d., F. d. B. te Hansweert f 15 s. 15 d. Zonder vergunning, loepen over bezaai den grond: P. B. te Wolphaartsdijk f3 s. 3 d. Wielen van wagen niet zuiveren van klei en modder: H. M. le Wemeldin e f3 s. 3 d., M. A. Z. te Nisse f 3 s. lw» tuchtschool. Met een auto rijden zender nummer en rijbewijsG. T. te Goes 2 X f 2 s. 2 X 2 d. Als schipper een rijkskanaal 'bevarende zijn naam niet op zijn schip hebben: P. v. G. te Rotterdam, R. V. te Raamsdonk f3 s. 3d. Met een auto niet behoorlijk uitwij ken: F. G. D. te 's GravenPaage vrijge sproken. Met een auto zonder noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: L. J. V. te Goes f 10 s. 10 d. Met een motorrijwiel zonder noodzaak over een rijwielpad rijden: H. v. L. C. te Goes f7,50 s. 5 -d. Dronkenschap: A. v. S. te Goes, C. A. D. M. te WissenkerWe f 10 s. 10 dl; 3e herh., D. W. te Middelburg 21 d. h. en opzending naar een Rijkswerkinrich ting voor den tijd van een jaar. Met een autobus te Kapelle stoppen op een niet door B. en W. aangegeven plaats: oproeping nietig, verklaard. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstige®. Zondag 6 Januari, des morgens 10 Va uur, zal een godsdienstoefening, gehouden worden onder leiding van den heer Nies- sink van Heemstede. Naar uit Antwerpen gemeld wordt tebben Zoebkof en zijn vrouw (de zuster van den ex-keizer) zien naar den Congo ingescheept. De Fin sche regeering, heeft thans de uitlevering van Liebearraamn toegestaan De Daily Chronicle meldt, dat de Nederlandsche reddingboot Sehutte- vaer Woensdag van Plymouth is vertrok ken, op weg naar New York, via Lissa bon en de Azoren. Te Gelsenkirdhcn zijn op Nieuw jaarsnacht twee ernstige misdrijven ge pleegd. Een 16-jarige arbeider werd door drie mannen in het portaal van. een huis aangevallen en door een steek in bet hart op slag gedood, 's Ochtends vroeg werd een 35-jarige mijnwerker op straat aangevallen door vier mannen; toen hij zich wilde verdedigen werd' hij door mes steken zwaar gewond. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis overleed hij. De schuldigen dezer laatste misdaad' kon den gearresteerd warden. Uit Moekden wordt gemeld, dat in de nabijheid van de stad Moekden twee Chineesche vliegtuigen met elkaar in bot sing zijn gekomen. Een dier beide ma chines stortte naar beneden en geraakte in brand. Vier personen kwamen om. Herbert Hooi er werd gisteren of ficieel tot president der Ver. Sta en ge kozen. Bij de vroegers verkiezingen wer den de kiesmannen gekozen, die thans of ficieel den president hebben aangewezen. Woensdagavond te enge.eer kwart voor zeven is het Engelsche stoomschip „Fordcastle", een kolenboot met bestem ming naar Sunderland, bij het vertrek in aanvaring gekomen met het aan Je Su- matrakade te Amsterdam op die stoelen gemeerde s toomschip „Bali" \an de maat schappij Nederland. De „Fordcastle" bekwam belangrijke schade aan zijn bovenbrug en moest naar de Amsterdamsche Diroogdokmaatschap- pij worden gesleept om te worden' ge repareerd. Gistermiddag om 3 vu- waren twee jongens in de nabijheid van de gasfabriek te Groningen aan het spelen met een z.g. donderbus, welke 20 c.M. lang was e*i 2 c.M. middellijn had en geheel gevuld was met kruit. Een van de jongens hield er een brandende lucifer bij waardoor een geweldige knal volgde en een va de jon gens tegen een muur werd geslingerd. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. De Berlijnsche avonebla'en meld- ;en uit Japan, dat door den orkaan, die Woensdag de Noord-Westkust van Japan teisterde, 87 menschcn gedood werden Cunewalde cn Taub nheim aan de Spree worden door orn griepepidemie ge teisterd. In vele gezinnen 7ivo drie of vi.r deken, te Taubcnheim is bijna gee.i enkel ;ezin vrij van de ziekte. Te Cunewalde vvaar de epidemie een vrij ernstig karak ter heeft aangenom n, hebben zich reeds eenige sterfgevallen voorgedaan. In het binnenland van Frankrijk is het heel koud gewordenhet vriest sterk. Drie menschcn zijn van koud© om gekomen. Rechtbank te Middelburg In de zitting van hedei wierden de vol gende vonnissen uitgesproken: Oplichting: C. T., 23 jaar, werkman te Heiinkenszand, 1 maand ge en pnisstraf. Overtreding politieverord nin*;: C. v. ld. J. J.Az., 37 jaar, bakker te Yers©ke, be vestiging van het vonnis van den kanton rechter, vrijspraak. Overtreding reglement op de wegv® en voetpaden: D. v. d. D., 34 jaar, boeren knecht te 's Heeren'joek, be estiging van het vonnis van den kantonrechter, f7,50 of 5 d. h. Re familie H. Co lijn aangereden. Naar „De Standaard" verneemt, beeft de familie Colijn dezer dagen te Wies- baden een auto ongeluk gehad, dat be trekkelijk nog goed is. afgeloopen. De heer E. Colijn en ziju echtgenoole, benevens zijn zoon dr A. Colijn en diens vrouw, zaten in een huurauto uit Wiesbaden. Buiten Wiesbaden kwam een auto van tegenovergeste de lichting met groote snel heid aangereden. Aangezitn de weg, door net vliezen, spiegelglad was, reed de wagen op dien van de fam Coliju in. De auto werd zwaar beschadigd. De heer Colijn en zijn schoondochter kwamen met den schrik vrij Zijn echtgenoote bekwam een verstuiking van de wervelkolom, die een tijdelijke verlamming ten gevolge heeft gehad. Het blad deeit nog mede, dat als me vrouw Colijn mag worden vervoerd, de heer C. de volgende week weer naar Nederland komt. Onregelmatigheden te Roosendaal, De raadscommissie, op 15 Juni 1928 benoemd tot het instellen van een onder- mek naar vermeende malversatiën bij de gemeentebedrijven te Roosendaal, heeft, zoo wordt aan het „Volk" gemeld, het verslag van baar onderzoek den Raad aangeboden. De commissie spreekt na breedvoerige ■oelichting als haar oordeel uit, dat Ie den heer Paijens als directeur der gemeentebedrijven dient te worden opge legd een verplichting tot storting van de ilijkens de justitieele stukken door hem van leveranciers ontvangen gelden tot een bedrag van f6705 in de gemeentekas, zulks in een tijdvak en op een wijze, betzij door den gemeenteraad, hetzij door B |en W. te bepalen 2e. het salaris van den heer Paijens als directeur der gemeentebedrijven dient te worden teroggebracht tot het minimum, thans voor zijn rang bepaald, zulks voor deu tijd van vijf jaren, aan het einde waarvan de gemeenteraad opnieuw omtrent

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2