ln dienst ïan allen. Kleding naar Maat BESTEVA Siiggebcws9a6ah N° 5 Vrijdag I Januari 1929 li6 Jaargang. Bij- dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buiteulaod Uit de Radiowereld Sport. School en kerk. Gebr. STEUTEL IxaDd en Tuinbouw Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2.— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g «MANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesch® Courant en K.Ieeuwons Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 T-i-rn inn xr- oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Duitsche herstel-betalingen. In Duitschland is men heelemaal nief te spreken over het halfjaarlijk- sche rapport van den agent-generaal voor de schadeloosstelling, Parker Gil bert. Vooral is er verontwaardiging over het feit, dat Gilbert den finan- cieelen toestand van Duitschland al te rooskleurig voorstelt. Inderdaad krijgt men bij de lezing van dit rapport den indruk, dat hij ten opzichte van het herstelde Duitsch land een ongebreideld optimisme aan den dag legt. Dit optimisme brengt hem tot de conclusie, dat Duitsch land de 2500 millioen mark per jaar gemakkelijk kan opbrengen. En hij schijnt dit bedrag dan ook als een vast uitgangspunt te willen aannemen voor de beraadslagingen van de twee de Dawes-commissie. Aangezien de Duitsche vertegenwoordigers in deze commissie niet zullen nalaten te trach ten het bedrag verminderd te krijgen, kan men in deze commissie nog war me discussies tegemoet zien. Parker Gilbert is van meening, dat de rijksmark een van de krachtigste valuta van de wereld is geworden en dat de Duitsche handel en nijverheid thans stabieler zijn dan ooit sedert den oorlog. „De Duitsche uitvoer", zegt hij, „neemt voortdurend toe; het alge meen zakenleven heeft zich gestabi liseerd en uit het feit, dat het ver bruik van consumptie-artikelen even hoog is als een jaar geleden, blijkt, dat de groote massa van het Duitsche volk een gunstiger levensstandaard heeft gekregen". Merkwaardig is, dat hij bij het kapitaalsgebrek vanDuitsch land niet lang stilstaat en er slechts van zegt, dat de huidige kapitaals bronnen het rijk nog niet in staat stellen, anders dan tegen betaling van zeer hooge rente aan de noodige vraag te voldoen. Wederom put hij in dit opzicht optimisme uit het feit, dat het geld in Duitschland gedurende den herfst niet duurder is geworden, het geen op vele buitenlandsche geld markten wel het geval is geweest. Waarom bij een dergelijken gunsti- gen tosstand de Duitsche begrooting sluit met een zeer belangrijk tekort? Ook Parker Gilbert acht dit een ver keerden en onnoodigen toestand; hij geeft dan ook verschillende wenken om hierin verandering te brengen en dringt vooral aan op de uiterste be zuiniging, omdat anders „krachtige maatregelen in die richting genomen moeten worden". Vooral deze laatste waarschuwing zal niet nalaten diepen indruk te maken in Duitschland, waar denn laatsten tijd een ernstig streven 33 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Ze glimlachte tegen generaal Far- jeon, doch even later keek ze dade lijk in Bill's richting. „Ja, ik onder houd de bloemen zooveel mogelijk zelf maar ik denk dat de regen meer be reiken kan dan ik, want de grond versmacht eenvoudig van den dorst". „Het komt mij voor, dat ik vandaag de eenïge tevreden mensch ben van het heele dorp", gaf de generaal te kennen. „Ik houd van dit warme weer; ik geniet er eenvoudig van. Het kan voor mij nooit te warm wezen in En geland. U had eens in Indië moeten komen. Lieve hemel, dan zouden de menschen wel wat anders zeggen, dat verzeker ik u". Even zweeg hij om daarna te vervolgen. „Wij hebben zoo juist een bezoek gebracht aan de villa „De Beukenberg". Groote goed heid, wat is het daar kil. Het tocht aan alle kanten. Madame verkeerde waarschijnlijk in de meening dat zij ons een grooten dienst bewees door ons naar een van de koelste plekjes merkbaar is, om zich los te maken van de voogdij der mogendheden, die den oorlog hebben gewonnen. Geluidfilms per radio. Een nieuwe Engelsche uitvinding stelt de mogelijkheid in het vooruit zicht, dat men in huis van geluidflims zal kunnen genieten. Radio komt in het s pel. De luisteraar moet beschik ken over een huiscinema-toestel voor projectie. De uitvinding maakt een combinatie mogelijk tusschen een film van een huistoestel en een radiolezing van dezelfde film. Het radio-station laat de film loopen en gelijktijdigheid tusschen de vertooning van de film en het radio-stafion en in de huizen der luisteraars wordt op eenvoudige wijze bereikt. In de studio van het zendstation zeggen spelers den tekst van het spel in overeenstemming met de tooneelen die afrollen. De woorden en ander geluid komen via de micro foon in den luidspreker der luisteraars. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld N. A. C.-P. S. V. RoermondM. V. V. Willem IIWilhelmina. B. V. V.-L. O. N. G. A. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: R. B. C.—Zeelandia. DongenBreda. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Zeelandia II—Goes. Zierikzee—Hulst. Terneuzen—Vlissingen II. LUCHTVAART. Eckener's plannen. Dr. Eckener heeft groote onderne mingsplannen voor dit jaar. Na afloop der verdere proeftochten zal de Graf Zeppelin vermoedelijk in Maart een groote reis ondernemen, waarschijn lijk de Mïddellandsche Zee over, naar Egypte en Palestina. De groote reis om de wereld, waartoe dr. Eckener, naar men weet al lang het plan heeft, zal waarschijnlijk in het hartje van den zomer worden ondernomen. Deze reis gaat eerst naar Tokio, waar ver moedelijk door aanvoer uit Amerika een depot van stookmiddelen voor van den tuin te brengen. Geef mij ech ter maar wat warmte". „Oh, is u op den „Beukenberg" geweest?" vroeg mevrouw Winch vol belangstelling. In haar hart kon zij den ouden man niet uitstaan, doch hij was een aristocraat en ze tolereerde hem dientengevolge. „En was mevrouw Rivers thuis? Toen ik een half uur geleden mijn kaartje afgaf, kreeg ik te hooren dat mevrouw afwezig was". De oude generaal kon een triom fantelijken glimlach niet weerhouden. „Zoo, zoo. Ja, ze is wellicht een wei nig eigenaardig. Onze vriend, de do minee, schijnt evenwel een streepje voor te hebben. Hef lijkt me het beste, dat u den volgenden keer maar met hem meegaat, want dan wordt u zon der twijfel binnengelaten". Er kwam een koude blik in me vrouw Winch's oogen. „Ik betwijfel het, of er nog wel „een volgende keer" bestaan zal". „Ha, ha", lachte de generaal. „Dat zou jammer wezen." Hierop ontdekte hij juffrouw Barnet, die druk bezig was onkruid te wieden. „Waarvoor doet ze dat?" vroeg hij kortaf. „Heeft zij er zelf zin in, of heeft u het haar bevolen?" Er verscheen een gevaarlijke uit drukking in de oogen van mevrouw Winch en zij was juist van plan een scherp antwoord te geven, toen juf frouw Barnet eensklaps geheel onver de motoren zal worden gevormd. Van Tokio zal het schip vermoedelijk naar San Diego in Californië varen en dan vandaar terug naar Friedrichshafen. De toebereidselen voor dezen tocht de grootste ooit door een luchtschip ondernomen, worden thans reeds ge troffen. Dr. Eckener wil op deze reis om de wereld weer een aantal passa giers meenemen. Voorts zijn er plannen een nieuw luchtschip op stapel te zetten, dat de Graf Zeppelin in grootte en aantal motoren zal overtreffen. Het aantal motoren zal waarschijnlijk op 10 worden gebracht. Ds. F. van Gheel Gildemeester f Dinsdagmiddag is in een tramwagen aan hartverlamming op bijna 74-jari- gen leeftijd overleden de bekende Haagsche predikant ds. F. van Gheel Gildemeester, die gedurende zijn ambtsvervulling zich in hooge mate verdienstelijk heeft gemaakt op phi- lantropisch, maatschappelijk en so ciaal gebied en zich in breeden kring groote sympathie had verworven. De thans ontslapene vervulde nog gere geld zijn herdersambt en op Oude jaarsavond was nog de Koningin-Moe der onder zijn gehoor. Ds. Van Gheel Gildemeester was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis heeft Zaterdagmiddag op Oud-Eik-en-Duinen plaats. Zooals bekend, stond de thans over ledene eenige jaren te Wilhelmina- dorp. Neuzen poederen in de kerk. Een Engelsche predikant, ds. Ste wart Bernays, schreef volgens de „N. R. Crt." in het Januari-nummer van zijn kerkelijk blad; „Men heeft zich bij mij beklaagd over eenige jonge dames, die het nood zakelijk schijnen te achten haar neu zen tijdens den kerkdienst op Zon dagavond te poederen. Ik zelf had eenigen tijd geleden in den schouw burg last van een meisje, dat, tus schen de bedrijven, heur haar boven mijn avondkleeding kamde. Ik kwam in mijn ouderwetsche boosheid in ver zoeking den volgenden keer mijn scheergerei mee te nemen, om te zien of een flinke scheerpartij het pu bliek wellicht ook belangstelling zou inboezemen. In zake het maken van toilet in de kerk schijnen wij nu wel het toppunt van slechte manieren te hebben bereikt. Ik laat nu de kwes tie van oneerbiedigheid onbesproken, maar mij dunkt, dat zelfs de meest glanzende neus zijn oorspronkelijken gloed wel kan behouden totdat wij met onze godsdienstoefening klaar zijn. wacht opkeek en lachte, alsof de ge neraal een ondeugend, verwend kind ware geweest. „Oh, u moet nog eens raden, ge neraal", bracht zij uit. „Waarom wie den de meeste menschen gewoonlijk hun onkruid?" Natuurlijk was het een vrij brutale opmerking, doch ditmaal scheen me vrouw Winch er zich totaal niet over te ergeren; integendeel: dit gezegde redde de situatie. Bill vond het zooals altijd noodig juffrouw Barnet te hulp te komen. „Wel gemikt", zei hij enthousiast. „Ik geef u de verzekering, dat ik niet graag tot het onkruid uit uw tuin zou behooren. Ik moet nu weggaan, dan heb ik vanavond nog wat tijd mijn eigen onkruid te wieden". „Ik vind, dat enkele van je bewon deraars dit wel konden doen", merkte de generaal op, terwijl hij in de rich ting keek van juffrouw Barnet. „Ik vrees dat niemand me dusda nig bewondert om een dergelijk baan tje voor me te willen opknappen", verklaarde Bill. „Groote goedheid, juf frouw Barnet, u verstaat uw werk. Ge bruikt u een microscoop of hoe zit het". Daarna wendde hij zich weer tot mevrouw Winch. „Als ik u was, zou ik nog maar even met sproeien wachten, want de bui zal wel dadelijk losbreken. Ik had u graag een handje willen helpen, wanneer ik vanavond KLOKSTRAAT - GOES. Speciaal adres voor Goede pasvorm Nette afwerking. Bespuiting met carbolineum. De Inspecteur, Hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst vestigt de aandacht van alle belanghebbenden op de groote waarde van vrucht- boomcarholmeum als bestrijdingsmid del tegen allerlei, in den toestand van ei, larve, pop of volledig insect op houtige gewassen overwinterende in secten. Een bespuiting met vruchtboomcar- bolineum ter sterkte van 7Vs0/o, is het beste bestrijdingsmiddel tegen bladluizen op allerlei houtige sierge wassen en vruchtboomen, tegen spint in kruisbessensfruiken, roode worm in frambozen, spruitvreter en andere insecten op aalbessen. Ook op sier- struïken als rozen, Buxus, Coniferen (sparren) kan deze bespuiting met zeer veel succes worden toegepast. Perziken in kassen moeten omstreeks het midden van Januari bespoten zijn. Kruisbessen en pruimen kunnen tot het midden van Februari, aalbessen, frambozen en druiven in kassen kun nen tot het einde van die maand be spoten worden. De bespuiting van appel, peer, sneeuwbal, meidoorn, kan nog in de maand Maart plaats hebben, maar hef verdient aanbeveling van gunstig weer, ook als dit vroeger valt, gebruik te maken, om de zoo nuttige bespuiting in elk geval te doen plaats vinden. Men gebruike in het algemeen een 71/20/0 oplossing van een goede in water oplosbare carbolineumsoort, die bewezen heeft voldoende insecten- doodende eigenschappen te bezitten. Voor perzik mag men niet sterker oplossing dan 5%. Men bespuite de gewassen zeer zorg vuldig, opdat alle takjes, vooral ook de jongste, geheel worden bevochtigd. Carbolineum kan als een der meest werkzame bestrijdingsmiddelen, spe ciaal tegen insecten, beschouwd wor den. Tegen door schimmels veroor zaakte ziekten helpt het meestal niet, daartegen moeten andere speciale be strijdingsmiddelen worden toegepast. Ook aan alle boomkweekers wordt bespuiting hunner vrucht- en sierge wassen met carbolineum ten sterkste aanbevolen. Een paard van 44 jaar oud. Een paard van 44 jaar is wel een zeldzaamheid, lezen wij in de „Veld bode"; het is de Friesche merrie Flo ra zij werd geboren in 1884 en kwam als drie-jarige in het bezit van baron de Vos van Steenwijk op den huize „Windesheim bij Mantgum. Zij deed dienst als koetspaard en werd ge bruikt om den vader van den tegen- woordigen eigenaar, destijds burge meester van Zwollerkerspel, naar Zwolle te vervoeren. De merrie liep toen zeer snel, maar was blijkbaar nog al ongemakkelijk, wat na eenige jaren te hebben dienst gedaan ging zij op hol, sloeg van een smalle brug en verspeelde er bijna een oog bij. Op 21-jarigen leeftijd liep Flora nog zeer snel. Toen er eens groote haast bij was om bij een zeer ernstige zieke een geneesheer te halen, werd Flora daarvoor wegens haar snelheid geko zen. Later verrichtte zij ook andere diensten en hielp zij menig stuk gras land scheuren. Thans eet de merrie het genade brood. Zij is gezond en laat zich de haver goed smaken. Het mooist is, dat zij nog geregeld gaat liggen en nog met gemak overeind komt. niet gedwongen was ondeugende jon gens de tien geboden in te prenten". Hetgeen hij verwacht had, gebeurde, Mevrouw Winch glimlachte tegen hem, hoewel nog eenigszins geforceerd. „Uw werk is veel belangrijker dan mijn arme bloemen", zei ze. „Ik denk, dat u gelijk heeft: de regen zal mijn taak wel gauw komen verlichten, doch ik denk, dat juffrouw Barnet het hier door nog drukker zal krijgen. Umoet namelijk weten, dat ik het op mij ge nomen heb de bloemen en planten te verzorgen, terwijl zij de afdeeling onkruid behandelt". „Op mijn eigen verzoek", haastte juffrouw Barnet zich er toe te voegen. „Mevrouw Winch is een uitstekende tuinierster, hetgeen allerminst van mij gezegd kan worden". Op dat oogenblik begon de gene raal op een geweldige manier te hoes ten, waardoor er een einde aan het gesprek werd gemaakt. Hij boog ga lant en liep met Bill door. „Is het geen vervloekte schande", sputterde de generaal, bijna voordat ze goed en wel uit het gehoor waren. „Dus dat arme kind moet het on kruid wieden, terwijl die oude vogel- verschrikster het plezierige werk doet. Ik moet je eerlijk bekennen, Bill, dat ik niets van die zoogenaamde Christelijke menschen begrijp. Wil ik je eens wat zeggen: als je een onder werp zoekt voor je preek van Zondag, RookJ AxoBIGGELAAR/nfVlV ROOSENDAAL II—l il lil lillik UU pep pond. X.. M oord-aanslagen. In den nacht van 1 op 2 Januari heeft aan boord van de „Rotti", die spreek dan eens over de bloemen en het onkruid". „Ik zou het doen, als ik wist dat het goed en eerlijk was", gaf Bill te kennen. „Goed en eerlijk! Waarom zou het voor den duivel niet eerlijk zijn?" brulde de generaal. „Omdat"Bill sprak op zachten, geduldigen toon„omdat ze allen hun eigen taak op zich genomen heb ben en het ligt niet aan mij om te beoordeelen, of ze hiervoor geschikt zijn of niet. Misschien geeft hef meer voldoening onkruid te wieden dan bloemen op het altaar te leggen. Ik denk, dat juffrouw Barnet het volko men met mijn opvatting eens is". „Je schijnt nog al op die oude vrijster gesteld te wezen", merkte de generaal schamper op. „Ja, tof op zekere hoogte. In elk geval waardeer ik haar meer dan de vele andere menschen, die ik heb leeren kennen". „Oh, zoo. Nu, ik veronderstel, dat je een slechtere keuze zou kunnen doen. Ik zal je eens wat vertellen, beste jongen. Die vrouw daar in de villa op den heuvel onverschillig hoe mooi en charmant ze ook is zou ik niet verder vertrouwen dan ik haar zien kon. En ik heb drommels goed gemerkt, dat ze het op jou be grepen heeft. Ik heb al lang vermoed, maar vandaag heb ik het met mijn eigen oogen gezien". (Wordt vervolgd)*

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1