OPRUIMING ROELOF WIEBENGA, GOES Van Overal Binnenland Gemengd NieuWs van een partijtje restanten DAMESREGENMANTELS en HEERENREGENJASSEN in gaberdine, gummi en lakrubber, beneden inkoopprijzen. in het Geref. Theol. Tijdschrift vain den heer J. van der Spek, dis warm voor het vrouwenkiesrecht pleit. Voorts lezen wij in „De Heraut" het volgende bericht aangaande de Geref. Kerken in Imdië: „Te Djocja heeft bsr. Wiggers in een gemeente-verg,a>dering genereer J oer het „Vrouwen-kiesiredht in die kerk", en ge concludeerd, dat de classis Batavia een voorstel moest indienen bij de Generale Synode, daartoe strekkende, dat aan de zusters der gemeente zoo spoeJig, mogelijk het actieve kiesrecht worde verleend. Te gen het recht dier vrouw om aan kerke lijke stemmingen deel te nemen, bleek niemand te zijn. Alleen was er verschil over de vraag of de classis Batavia al of niet een voorstel zou indienen. „Docent D. Bakker aldus lezen we in het Ned.-Indisch „Kerkblad" zegt, „lang tegen het Vrouw-n~kiesrecht ge weest te zijn, maar al zijn bezwaren zijn vervallen...." „Ds. A. Pos verklaarde „overtuigd te zijn dat in de Heilige Schrift geen enkel struikelblok te vinden is tegen het vrou wen-kiesrecht". Wachtgelders. In de vacatures van hulppersoneel aan openbare scholen in vier dorpen in de ge meente Opsterland is nog niet voorzien, omdat men bij de keuze beperkt was tot de lijst der wachtgelders. De minister vain onderwijs heeft nu machtiging verleend buiten die lijst te gaan, onder voorwaarde dat voor één ld er vacatures een leerkracht moet worden be noemd, door den minister aan te wijzen. Mocht die benoemde de betrekking n.et aannemen, dan krijgt de gemeenteraad het recht ook in die vacature te voorzien. In het crematorium op Westerveld te Velsen zijn in het afgeloopen jaar 406 verasschmgen geschied, tegen 352 in 1927. Zondagavond zou een melkboer melk brengen aan de bakkerij van v. d. G. aan den Soetcn da a 1 solien weg te Rotter dam. Hij zag toen twee hem onbekende mannen uit de bakkerij komen. Omdat hij vermoedde, dat deze mannen zich aan eenig misdrijf schuldig, gemaakt zouden kunnen hebben, volgde hij hen. Nadat zij een groot aantal straten waren door ge gaan, keerde e£n van de twee mannen zich om, en zei tegen den melkboer, dat als hij hen nog langer bleef volgien, hij hem neer zou schieten. De melkboer is toen bang geworden en is weggegaan. Uit de bakkerij bleken twee krentenbroodjes te zijn gestolen. De valschheid in geschrifte van den oneervol ontslagen rentmeester van het burgerlijk armbestuur te Grave bestaat hierin, dat hij als gemachtigde van het armbestuur voor effect-m, welke hij bij de Nederlandsche Bank in open bewaame- ming moest brengen, valsche legu's heeft laten drukken, deze onderteekend heeft iuoi den naam van den procuratiehouder van de Nederlandsche Bank en deze als echt heeft afgegeven aan het burgerlijk armbestuur van Gr ave. Zaterdagmorgen raakte een vier jarig jongjetje te V inks veen te water. De moeder, die op het hulpgeroep naar bui ten snelde, sprong zonder zich te beden ken het kind na. Een andere vrouw, d.e eveneens het hulpgeroep gehoord had en blijkbaar dacht dat haar eigen kind in gevaar was, sprong eveneens te water. De beide vrouwen en het kind konden door voorbij gangiers gered en veilig op het droge worden gebracht. Zaterdagavond is in het gehucht Einighausen, ten Westen van Sittard, de 31-jarige mejuffrouw Maria Stevens, ver moedelijk door de duisternis misleid, op het erf in den beerput geraakt en verdron ken. De ongelukkige heeft zich nog willen redden, door den rand' vast te houden, doch spoedig waren haar de krachten ont nomen en zonk zijj langzaam in den put. Naar aanleiding van een door de fractie der Duitsdie Volkspartij in dien Pruisischen Landdag gestelde vraag om trent den verkoop van den z.g. „Welfen- schat" naar het buitenland, heeft de Prui sische premier, Braun, geantwoord, dat het staatsministerie de onderhavige aan gelegenheid heeft onderzocht en tot de conclusie is gekomen, dat van het koopen van den „Welfenschat", die zich overi gens reeds sedert 1867 in het buitenland bevindt, moet worden afgezien, aangezien de beschikbare middelen bij den huidigen stand der financiën daarvoor niet voldoen de zijn, Ter gelegenheid van het nieuw jaarsfeest heeft president Doumergue, op voorstel van den minister van oorlog, gjra- tie verleend aan 381 door den krijgsraad veroordeelde personen, door hun verdere straf kwijt te schelden of him straftijd te verkorten. Bovendien zal van 337 per sonen, die de minister voor gratie heeft voorgesteld, de zaak worden onderzocht. Een handelsvliegtuig; van de lijn Parijs-Konstantinopel, dat Zondagmorgen het vliegveld Le Bourget in de richtiiö| Straatsburg verliet, sloeg, tengevolge va$ het slechte zicht in de nabijitól Yan Givry-les-Noisy, dertig K.M. ten Zuid- Westen van Chalons, over den kop en viel omlaag. De bestuurder; Assolant kwam er wonder boven wonder met lichte verwon dingen af. Het vliegtuig brandde geheel uit. Door dentreingegg epen Maandagmorgen tien uur, toen de snel trein uit Amsterdam te Enschedé aan kwam, stak de courantenbezorger Veis, in de meening, dat de train, evenals ge woonlijk bij het middenperron zou aan komen, de rails over, met het gevolg, dat hij door den trein werd gegrepen. Tenge volge van het sterke remmen van den machinist vloog de locomotief uit de rails waardoor V. een eind weegs werd meege sleurd. Hij is met ernstige inwendijge kwetsuren naar het ziekenhuis overge bracht en daar weldra overleden. Kinderdood sla g? De 24-jarige dienstbode M. V. uit Nieuwedhage is in hare dienstbetrekking te Lanaeken (B.) dezer dagen bevallen van een zoon. Den dag na de geboorte werd zij met haar zoontje in een auto naar het ouder lijk huis overgebracht. Kort na aankomst aldaar is het kind overleden. Aangezien op het lijkje sporen van ge weld werden aangetroffen, is het in be slag genomen en werd de moeder gearres teerd onder verdenking van kinderdoodslag Het lijkje is Zaterdag naar het zieken huis te Maastricht overgebracht, alwaar de sectie is verricht. Die resultaten van dat onderzoek zijn nog niet bekend. De vermiste Indische postzak. De pogingen van de Nederlandsche postadmistratie om de geadavsseeidien van de stukken uit den vermisten Indischen postzak zoo spoedig mogelijk voor het ver lies schadeloos te stellen, zijn, dank zij de vlugge medewerking van die Indi che admi nistratie en van verscheidene afzenders, reeds voor een deel met succes bekroond. Dezer dagen wordt reeds aan verschei- dpie geadresseerden de schadevergoeding Moordaan slag. Maandag heeft op den Vughterdijk in Den Bosch een moordaanslag plaats ge had. De 60-jarige commissionair in groen ten en aardappelen van B. leefde in onmin met zijn vrouw (zijn derde) en had haar herhaaldelijk gedreigd. Zondagavond be dreigde hij haar opnieuw, met een bijl, doch de politie voorkwam erger. Maan dagochtend half elf heeft hij met een revolver op haar geschoten, waardoor zij iin de linkerborst getroffen werd. Spoedig snelde hulp toe. Een kapelaan diende de vrouw het heilige oliesel toe, en dr. Met- trop verbond haar, waarna de vrouw in emstigen toestand na-ar het ziekenhuis werd vervoerd. Een buurman wist den dader, die gevlucht was, op den Kuij- pertjeswal te vatten en aan de politie over te leveren. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Vangen van vogels. De heer Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de vol gende vragen gesteld. le. Is Uw Exc. bereid, het vangen van vogels met slagnetten alsnog weder toe te laten, aangezien bij het aanvragen der akten niet was te voorzien, dat de vang- periode zou wonden bekort en belang hebbenden aldus gedurende zes weken zou den worden beroofd van hun. inkomsten, welke vooral in den winter niet kunnen gemist worden. 2e. Is Uw Exc. eveneens bereid om het soortental trekvogels, welke gevangen mogen worden, eenigszins uit te breiden, te meer, daar door het vangen van trek vogels de vogelstand in ons land zoo goed als niet wordt benadeeld? 3e. Is Uw Exc. bereid, een onderzoek in te stellen- naar die steeds talrijker klach ten over groote schade, veroorzaakt door spreeuwen en lijsters, en, indien deze klachten gegjrond blijken, deize soorten te doen opnemen in die lijst van vogels, die gevangen mogen worden? De moord op den heer La ns. De Rotterdam sche politie zet het on derzoek in de gerudhtma kende zaak van den moord -op den heer Lans nog steed's met kracht voort. Maandagochtend is weer door de- ri vierpolitie gedregd in het kanaal bij de Groot Hertoginn-elaan te Dien Haag, in de omgeving van de woning van dein pro curatiehouder Van O., die eenige weken geleden gearresteerd is. Ook vroeger is reeds op dezelfde plaats dregjd» 1 Het dreggy heeft evenwel geen enkel resultaat opgeleverd. In een sintelput gestikt. Twee knechts werkzaam op de terrei nen der vuilverbranding aan de overzijde vaty.het IJ Amsterdam, waren bezig met .het lpsst,eken van aangekoekte sintels. Deze sintels worden van boven in een ow-* geveer 5 meter diepen put geworpen en later, als zij gedoofd zijn, door een paar luiken in kipkarretjes geladen Het ge beurt wel eens, dat do sintels aaneen koe ken en niet meer door de luiken glijden. De twee mannen bevonden zich in den put, toen plotseling de sintelmassa in be weging kwam. Later miste een der twee zijn kameraad; hij riep er andere werk lieden bij en dezen lieten no meer sintels door de luiken wegloopen, Na eenigen tijd werden de voeten van -den vermiste zicht baar. Toen men hem had bevrijd, bleek hij gestikt te zijn. Liebermann's uilevering. De Fin-sche regeering; zal deze week onze regeering mededeelingen doen aan gaande de uitlevering van Liebermainn. Deze uitlevering zal, naar men te Helsing,- fors verwacht, spoedig geschieden, meldt de Crt. Namens Liebermann zijn besprekingen begonnen met -een vooraan staand NeJer- landsdh advocaat, die zijn verdediging voor de Nederlandsche rechtbank op zich zal nemen. Als assisteeren-1 juridisch advi seur heeft Liebermann -dr. Hermann Fried man aangesteld, een welbekend F.nsch rechtsgeleerde met Europee sche bekend heid. 1 Een nachtelijke kloppartij Zaterdagavond heeft een hevige vecht partij plaats gehad in een café aan de Breslauerst-rasse te Berlijn, waar de „Ham- burgsche Timmerlieden" hun stamlokaal hebben. De timmerlieden werden over vallen door indringers, die begonnen te schieten. De vechtpartij werd op straat voortgezet en duurde van 1 uur tot 2 uur 's nachts. Er werden niet minder dan 40 schoten gelost. De indringers waren voor bet grootste gedeelte personen, die reeds gevangenisstraf hebben ondergaan. Een persoon werd gedood, terwijl een aantal andere personen zoo ernstig toe getakeld werden, dat zij naar het zieken, moesten worden vervoerd. Een hunner is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Van 8 personen is de toestand zeer bedenkelijk. Een verkeert in vrijwel hope loozen toestand, daar hem de schedel in geslagen is. Onder de misdadigers bestaat een soort vereeniging (een z.g. „Ring»), die onder- lingen bijstand ten doel heeft. De 8 man in smoking, die Zaterdag, avond in het vergaderlokaal van de Ham burgsche timmerlieden binnendrongen, behoorden ongetwijld tot een dezer „Rin gen", maar tot welken heeft men tot nu toe' niet kunnen vaststellen. Overigens hebben, volgens het inge stelde onderzoek, ook de ,/Hamburgsche timmerlieden" zich duchtig geweerd en zijn zonder twijfel ook verscheidene hunner tegenstanders duchtig toegetakeld. Vast gesteld is dat een dezer, de beruchte mis dadiger Hermann Aerder, zoo ernstig ge wond is, dat hij zich in een ziekenhuis heeft laten verbinden. Om begrijpelijke redenen bleef hij daar echter niet. Men heeft hem ook nog niet kunnen opsporen en de politie zet het onderzoek voort, om na te gaan, of er nog meer gewonden zijn. De „Haraburgsche tim merlieden* ontkennen beslist, dat Vrijdag een twist tusschen hen en leden van den misdadigersring heeft plaats gehad, dat volgens de aanvallers de aanleiding tot den overval zou zijn geweest. Volgens een verklaring van ooggetui gen, is de vechtpartij zonder voorbeeld in de crimineele geschiedenis van Berlijn. De politie geeft de scherpste maatregelen gelast, om thans voor goed een einde te maken aan het misdadigerswezen in het Noorden en Oosten van Berlijn. Volgens „Der Montag" zouden vannacht alle loka len in de buurt van het Schlesischer Bahnhof worden doorzocht. Men ver wachtte dat talrijke arrestaties zullen plaats hebben. Bijna de geheele recherche is in de weer. Een brief van dr. Borms. „De Schelde" publiceert onderstaanden brief van dr. Borm Vlaamsche strijdgenooten, Tegen uwen uitdrukkelijken wil, zoo klaar en duidelijk uitgesproken, in de Antwerpsche verkiezing van den 9en jl blijft de regeering op bevel van de loge en het hof mij gevangen houden. Zelfs word ik nn strenger bewaakt dan ooit te voren en zooals de bladen het u hebben gemeld, heeft men binnen deze muren tal rijke gendarmen samengetrokken, die dag en nacht op wacht staan en mitrailleuzen geplaatst hebben, tot in de burchttoren tie boven den gevel van de gevangenis. Niets werd verwaarloosd tot de takken toe van de reusachtige boomen die dicht bij den ingang staan werden weggekapt. Wat heeft onze verdrukker, het cen tralistische België, schrik gekregen, sedert die davering ham door de Antwerpsche kiezers toegebracht. Mij tracht men intusschen te beïnvloeden met me meer dan vroeger af te zonderen Aanvragen voor bezoek worden afgewezen met de uitvlucht dat het de moeite niet meer is, daar ik weldra vrij zal zijn. Ook laac de censuur allerlei doodsbedreigingen tegen mij dcor. Ook de bladen met schimp artikels liet het bestuur welwillend door zelfs zulke die niet op de lijst van de kranten, welke de politieke gevangenen mogen lezen. Vlaamsch rationalistische bladen blijven evenwel streng geweerd én zelfs „de Tijd» het blad van minister Heyman, dat een brave ziel me sedert jaren opstuurt uit Gent. mocht me nog nooit bereiken De regeering schijnt het er op aan t leggen me niet enkel van al mijn bur gerrechten te blijven berooven, doch mij ook vogelvrij te verklaren. Mij goed. Na tien jaren mijn vrijheid opgeofferd te heb ben, wil ik ook gaarne mijn leven geven voor ons geliefd vaderland. Doch mijn bloed kome dan over den verdrukkenden staat België. Vlaamsche strijdgenooten, daar mijne briefwisseling nog altijd streng beperkt blijft tot één brief per dag, kan ik on mogelijk naar allen die me schrijven een antwoord sturen. Ik dank u dus bij deze gelegenheid voor uwe genegen gevoelens en bied u allen alsook onze broeders en zusters in het dierbaar Vlaanderen, een zalig en gelukkig 1929, Het worde een zegejaar 1 Leve Vlaanderen 1 Vergeet mijn zwaarbeproefde gade en kinderen niet Een heel dorp boft. Niet alleen de houder van het lot, waarop de hoofdprijs (15 millioen pesetas) in de Spaansche K>rstloterij is gevallen markies de San Miguel te Parijs, schoonvader van den jongen graaf Roma- nones mag gelukkig geprezen worden Ook de bevolking van Peguerinos, een afgelegen dorpje in de troosteloos kale bergen van de provincie Avila, waar de helft van den vierden prijs (die prijs is drie millioen pesetas) is gevallen, kan in baar schik zijn. Op het eerste gerucht, dat de fortuin het dorp had toegelachen reed de burgemeester naar het honderd K..M. ver gelegen Avila om zich van de juistheid er van te vergewissen. Toen hij de heugelijke zekerheid had verkregen, haastte hij zich naar huis en riep op het dorp; plein zijn onderdanen bijeen, waarna hij hun luide het blijde nieuws verkondigde „Mijn waarde medeburgers, een bedrag van anderhalf milioen pesetas is ons ten deel gevallen 1" Ongelukkigerwijs was de deelneming aan het halve lot zéé algemeen, dat de menschen elk voor zich nog niet heel veel krijgenmaar anderzijds zijn zij zóó arm, dat eenige honderden pesetas p?r man hun toch nog een blij Oudejaar verzekeren. Eigenaardig is zeker, dat een rondtrekkende lotenverkooper dit jaar het dorp bijna had overgeslagen, omdat er door den slechten oogst toch wel geen animo voor kansspel zou zijn. Ten slotte bedacht de man echter, dat geen Span jaard te arm is om zijn geluk in de Kerstloterij te beproeven, zeker het popu- lairste evenement van het jaar. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst. Trekking 31 Jan, f25000: 19341 f 5000: 11203 f 2000: 1697 f 1500: 5848 f 1000: 16366 f 400: 927 12456 f 200: 12041 15350 16571 18906 f 100: 4224 6493 6409 10207 11760 14668 16131 18812 LICHT OP. Donderdag 3 Januari 4.30 uur Vrijdag 4 Januari 4,31 uur WEERBERICHT. m l-!ï» 'J Verwachting tot den avond van 3 Januari: Matige Noordelijke tot N.- Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorsf, later lichte dooi. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Anna Johanna d.v. Mari- nus Burgs en Paulina Jacoba Nonne- kens. MARKTBERICHT. GOES, 2 Jan. 1929.. Wegens de feestdagen nog geen no teering. an voer boter pond. \anvoer roomboter pond a f 1,25 Eieren per 100 stuks f 7, Boter per kilo f 2,20 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,75 Middenprijs boter per J kilo f 1,10 a f 0,: Boter aan particulieren f 1,20 a f Eieren aan particulieren verkop&t.9 cent. Kleine eieren cent. Ganseieren groote cent. Kleine cent. Eendeneieren f 0,0 6-J Poeleieren f 5,50 Middenprijs afwijkende boter f 0,,per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 11600. stuks. Prijs f 7,20 per 100 stuks VERKOOP1NGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 9 's Heer Hendrikskinderen, woon huis met schuur en erf en tuin grond, van Dissel. 10 Biezelinge, verpachting bouwland, Kram. 10 Krabbendijke, bouw-en weilanden, dijk, bouwterrein, van Dijke. 18 Wemeldinge, huis en bouwterrein, Kram. 18 Wemeldinge, huis, tuin en erf, Kram. Februari: 27 Borssele, kapitalen boeren-inspan, De Wilde Heijboer. Maart: Kapelle, boeren-inspan, Kram. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 2 Landbouw-Bioscoop, „Het vierde gebod". 2 Landbouw-Bioscoop, „Het vlam mende woud". 2 Bioscoop Slot Ostende, Filmavond fabrieksarbeider. 3 Bioscoop Slot Ostende, „Valsche schaamte". 12 Schuttershof, De Ver. Schouwspe lers, dir. P. J. Mols, „De rozen krans". 15 Bioscoop Slot Ostende, Harmonie club Vlissingen. 19 Bioscoop Slot Ostende, Ariel - film (feestvergadering Zeeuwsche Motorclub). 26 Bioscoop Slot Ostende, Balmasqué. 30 Bioscoop Slot Ostende, Filmavond transportarbeiders. Bioscoop Slot Ostende, „Fan Fan la Tulipe". ADVERTENTIËN. De Heer en Mevrouw OELE—van Goozen zeggen, met wederkeerigen ge- lukwensch, dank voor de belangstel ling bij de intrede van 1929 onder vonden. -»*.i 's Gravenpolder, l Januari 192Q. ZICHTZENDINGEN OP AANVRAAG. - TELEFOON No. 159 GROOTE KADE 24

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3