GOESGHE COURANT rheumatiek jicht BIJVOEGSEL Buitenland het beste en beproefde inwrijfmiddel tegen Land en Tuinbouw Koloniën Sport. W etenscbappen. School en kerk. ProvincienieuWs Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1928 OVERZICHT. Bulgarije en het buitenland. In een onderhoud met journalisten heeft Boerof, de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, die juist van zijn buitenlandsche reis is terug gekeerd, gezegd, dat de groote mo gendheden er op uit zijn een verdee ling van de volken van Europa in verschillende, tegen over elkaar staan de kampen te vermijden. Hun streven tot behoud van den vrede overheerscht alle andere overwegingen, zoodat een land, dat den vrede in gevaar zou brengen of zou speculeeren op de te genstellingen tusschen de groote mo gendheden, zijn ongeluk tegemoet zou gaan. Ondanks hatelijke perscampag nes waardeeren de groote factoren, die de wereld beheerschen, Bulga- rije's vreedzame gevoelens en geven zij zich er volkomen rekenschap van, dat de oorzaak, dat de onderlinge be trekkingen op den Balkan niet zijn zooals zij wezen moesten, niet bij Bul garije ligt. Het vergoedingsvraagstuk nadert zijn afdoende stadium, dat gekenmerkt wordt door een objectieve en kalme waardeering van hetgeen, waartoe de overwonnenen in staat zijn. Boerof is er van overtuigd, dat deze nieuwe faze van het vraagstuk ook zal bijdragen tot een bevredigende oplossing van het Bulgaarsche vergoedingsvraagstuk. Ten aanzien van de minderheden herinnerde Boerof er aan, dat dit vraagstuk van het domein der retoriek in dat van de politiek is afgedaald en dat de Volkenbond zich rekenschap geeft van de noodzakelijkheid eener moreele ontwapening, die in de eerste plaats een oplossing eischt van het vraagstuk der minderheden. Ik heb, zei de minister, van de gelegenheid gebruik gemaakt om te wijzen op de beteekenis van het minderhedenvraag stuk voor den binnenlandschen vrede in Bulgarije. Gezien de belangstelling die het vraagstuk, behalve bij de be trokkenen ook bij de z.g. onzijdigen ontmoet, zal het vermoedelijk in de volgende bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond aan de orde ge steld worden. Na nog te hebben vastgesteld, dat het succes van de stabilisatieleening een bemoedigend teeken is van het vertrouwen, dat Bulgarije het buiten land inboezemt, besloot Boerof met te zeggen, dat Bulgarije er bij zou winnen als men binnenslands, ondanks de afwijkende denkbeelden over bin- nenlandsche politieke vraagstukken, een voorbeeld van volstrekte eendracht zou bieden, in stede van zich doorzijn hartstochten te laten meesleepen. Een bestuurshervorming. In Spanje gaat nu de bestuursher vorming worden toegepast, die Primo de Rivèra een tijd geleden heeft aan gekondigd. Als eerste maatregel bevat het Staatsblad een beschikking, waar bij aan ministers en hooggeplaatste staats-ambtenaren wordt verboden commissariaten, enz. in particuliere ondernemingen te bekleeden, óók nog vijf jaar na het neerleggen van hun staatsbetrekking. Deze beschikking geldt eveneens voor alle overige staats ambtenaren, alleen eindigt voor hen de verbodstermijn reeds twee jaar na het einde van hun aftreden. Bij apothekers en dropsten verkrijgbaar. Suikerbieten en aardappelen. Naar de ,,'s Hert, Crt." uit de klei gebieden van Zuid-Westelijk1 Neder land verneemt, laat het zich aanzien, dat door vele boeren hef volgend voorjaar de suikerbietencultuur zal worden ingekrompen, terwijl de ver bouw van aardappelen sterk zal wor den uitgebreid. Dit laatste tengevolge van het steeds meer ingang vinden der z.g. „vroege" cultuur, Uien naar Amerika. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens, een telegrafisch be richt aan den rijkslandbouwconsulent te Washington de president van de Vereenigde Staten van Amerika het invoerrecht op uien met ingang van 20 Januari a.s. met vijftig percent heeft verhoogd. Tekorten in de kassen. Radja Ponto van Tahoena en radja Sarapil van Taboekan zullen eerst daags geschorst worden, omdat groote tekorten in hun kas zijn ontdekt. Bei de radja's zijn onder politietoezicht naar Menado overgebracht. Een nader onderzoek naar aanlei ding van de onregelmatigheden in de kassen van de zelfbestuurders van de Sangi- en Talaud-eilanden wees uit, dat te Tahoena ruim f 12.000, te Ta boekan f16.000 en te Siauw f18.000 tekort is. Er is niets teruggestort. De radja van Siauw beweerde f 12.000 over handigd te hebben aan den toenmali- gen controleur van het binnenlandsch bestuur, den heer Pottinga. Dit is echter nog niet bewezen. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld EindhovenN. A. C. N. O. A. D.-Willem II. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: DongenAlliance. Breda—Bredania. R. B. C.—Middelburg. D. O. S. K. O.—Zeelandia. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: WalcherenGoes. T erneuzenZierikzee. Hulst-S. I. N. O. T. O. Vlissingen II—Zeelandia II. TURNEN. Onze turners naar Los Angeles. Het bestuur van het Koninklijk Ne- derlandsch Gymnastiek Verbond heeft in principe besloten ploegen af te vaardigen naar de Olympische Spelen in 1932 te Los Angeles. Eveneens zal worden deelgenomen aan het landenturntournooi in 1930 te Luxemburg. De jaarlijksche wed strijd tegen België zal in April a.s. in Antwerpen worden gehouden. ZWEMMEN. Zus Braun. De bekende zwemster Zus Braun heeft te Parijs het wereldrecord 400 M. zwemmen verbeterd. Ze heeft thans 3 records op haar naam staan. Anti-tuberculose-vaccin. In de Akademie van Geneeskunde te Parijs is een mededeeling gedaan over proeven die met het vaccin te gen tuberculose in den Dierentuin te Parijs genomen zijn. Voor geen der diersoorten is het schadelijk geble ken, en bij onderzoek na den dood zijn geen tuberculeuze verschijnselen gevonden, die daaraan zouden kunnen worden toegeschreven. Een schoolrelletje te Apeldoorn. Apeldoorn beleeft thans weer een stukje schoolstrijd, schrijft de „N. R. Crt". Op 3 October 1.1. bereikte den Raad een aanvraag om medewerking tot het stichten van een nieuwe bij zondere, een Herv. school in de om geving van de Asselsche straat. De door art 73 der Lager Onderwijswet geëischte verklaring, bevatte volgens B. en W. geldige handteekeningen voor in totaal 124 leerlingen, Van deze 124 kinderen komen er 25 van een openbare school, bezoeken er mo menteel 47 de Tweede Christelijke school en zijn er 52 nu nog niet school gaand. De genoemde 47 leerlingen, als bezoekende een gelijksoortige bij zondere school, mochten op grond van de z.g. remmingsbepaling der L. O,- wet, niet meetellen. Het aanvragende schoolbestuur (voorzitter ds. J. J. C. Karres) legde evenwel een brief over aan het bestuur der Tweede Christe lijke school (voorzitter dezelfde ds. J. J. C. Karres), dat aldaar per 1 April 1929, door de invoering van leer plicht voor het 7de leerjaar en door aanmelding van nieuwe leerlingen (nu reeds 52), een zoodanig gebrek aan plaatsruimte zou ontstaan, dat die 47 leerlingen van school verwijderd zou den moeten worden. Op grond hier van meenden B. en W., dat de 47 leerlingen mee moesten tellen en stel den ze aan den Raad voor, de ge vraagde medewerking te verleenen. Toen dit voorstel op 8 November 1.1. in den Raad aan de orde kwam, was ook ingekomen een verzoek van het „Openbaar Schoolcomité Apel doorn", bestaande uit vertegenwoor digers der afdeelingen Apeldoorn van Volksonderwijs, Bond van Ned. On derwijzers, Ned. Ond. Genootschap en de plaatselijke ambtelijke Hoofden- vereenigïng, om de behandeling aan te houden. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. Het Comité zond daarna een adres met een zeer lijvige toelichting aan den Raad en betoogde daarin dat de 47 leerlingen niet mee mogen tel len en dat de aanvraag dus niet voor inwilliging vatbaar is. Dinsdag 18 dezer kwam de zaak op nieuw in den Raad en ontketende daar een zeer uitvoerige discussie. Door de bestrijders van het voorstel tot mede werking werd hierbij o.a. beweerd, dat de 52 leerlingen, die volgens het aan vragende schoolbestuur (voorzitter ds. J. J. C. Karres) op 1 April de nieuwe school zullen bezoeken, geheel of ge deeltelijk dezelfde kinderen zijn, die volgens het bestuur der bestaande Tweede Christelijke school (voorzitter eveneens ds. J. J. C. Karres) op 1 April aldaar op school zullen komen en aldaar dan het gebrek aan plaats ruimte zullen veroorzaken, waardoor de 47 leerlingen nu mochten meetel len. In plaats, dat er 104 candidaatjes voor de beide Christelijke scholen zou den zijn, 52 voor de bestaande en 52 voor de nieuwe, telde de oppositie er maar 52. Deze 52 zouden door het eene schoolbestuur genoemd zijn, om aan het door art. 73 geëischte aantal van 80 te komen en door het andere schoolbestuur zijn vermeld, om ge brek aan plaatsruimte te demonstree- ren. Telkens onder signatuur van ds. Karres. Het einde was, dat met een stemming van rechts en wethouder Plet tegen links de gevraagde mede werking werd verleend. De „Nieuwe Apeldoornsche Crt." meldt, dat het „Openbaar Schoolco mité Apeldoorn" op grond van een ingesteld onderzoek, concludeert, dat 52 leerlingen, die volgens het eene schoolbestuur de nieuwe en volgens het andere schoolbestuur de bestaande Chr. school zullen bezoeken, dezelfden zijn en kondigt zijn voornemen aan, om, mede op grond van deze vrijmoe digheid van den voorzitter der beide schoolbesturen, bij Ged. Staten tegen het gevallen raadsbesluit in hooger be roep te gaan. Oudheidkundige kring te Hulst. De Oudheidkundige kring der Vier Ambachten te Hulst heeft van de ge meente de beschikking gekregen over eenige lokalen in het raadhuis en hoopt daar nu binnenkort eenïgszins feestelijk een Museum van Oudheden in die lokalen te openen. DRIEWEGEN. De raad vergaderde 21 dezer. Afwezig M. Nijsse. Aan het adres van Axel over de verlaging van de tractementen van den burgemees ter, secretaris en ontvanger wordt geen adhaesie betuigd. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer W. Westveer. Men is niet ge negen toe te treden als lid van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten. Vanaf 1 Januari 1929 zal voor het vergade ren in het vergaderlokaal van de ver- eenigingen f0,50 per vergadering wor den gevorderd met een minimum van f 1,Voor de zangvereeniging bleef het oude tarief gehandhaafd. Door de Geref. Meisjesvereeni- ging „Wees een Zegen", zijn in het afgeloopen jaar 61 stuks kleedingstuk- ken enz. vervaardigd, welke door de leden van bovengenoemde vereeniging aan den Zuid-Oosthoek van Friesland en Drenthe zijn uitgereikt. 's HEER ABTSKERKE. Vergadering van den gemeenteraad van Zaterdag j.l. Met kennisgeving afwezig wethou der van 't Westende wegens ziekte. Met algemeene stemmen wordt een besluit genomen tot garantiestelling voor uitbreiding van het buizennet der Waterleiding Mij. Op voorstel van B. en W. wordt een verzoekschrift om lid te worden der Politiehondenver- eeniging voor kennisgeving aangeno men. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. (affr. M. van Weele) wordt met 5 stemmen en 1 blanco herkozen M. van Weele. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur (aftr. J. Tolhoek; -„ordt met 5 stem men en 1 blanco herko*»» J. Tolhoek. In de vacature gemeente-4„neesheer te Baarsdorp, wordt met alge,,„ene stemmen benoemd J. v. d. Made, an te 's Heer Arendskerke. De circulaire van den gemeenteraad te Axel om adhaesie-betuiging teneinde een her ziening te krijgen voor de salarissen van burgemeester, secretaris en ont vangers wordt voor kennisgeving aan genomen, nadat een voorstel van v. Weele, gesteund door Meijaard, vóór adhaesie-betuiging met 4—2 stemmen werd verworpen. Van den minister van Arbeid enz. was ingekomen een verzoek voor toetreding tot het Werk loosheidsbesluit 1917. Nadat door B. en W. is onderzocht welke de voor waarden zijn om voor werkloozen uit- keering te krijgen, wordt met alge meene stemmen besloten niet aan te sluiten. Bij de rondvraag brengt van Weele ter sprake, dat enkele zieke boomen door jonge moesten worden vervangen. Aan 't einde van deze ver gadering brengt de voorzitter aan de leden dank voor de goede samenwer king in het bijna afgeloopen jaar. Men schrijft aan de „Zeeuw": Nadat de gemeenteraad in zijn verga dering van 3 November j.l. had be sloten tot uitbreiding van het buizen net der waterleiding in deze gemeente en wel naar Sinoutskerke vanaf 'sHeer Abtskerke en van 's Heer Arends kerke naar Baarsdorp, is door de directie der Waterleiding met bekwa men spoed met het leggen der buis leiding begonnen en wel geheel met werkkrachten uit deze gemeente voor wat het graafwerk betreft. Thans is de geiieele leiding tot Sinoutskerke gelegd en de aangeslotenen aldaar kunnen thans het water uit hunne kraantjes tappen. De deelname overtrof nog de ver wachtingen; op één na toch zijn al de perceelen, die in aanmerking kon den komen, aangesloten. Thans ismen druk bezig met het aanleggen der lei ding naar Baarsdorp en als het weer niet tegenwerkt, komt ook deze in de eerste dagen van het volgende jaar gereed. Ook daar belooft de deelname groot te worden en zal aldus deze ge meente haar naam handhaven, dat zij van al de betrokken gemeenten een dergene is, waar de aansluiting per centsgewijze het grootste is. De uitbreiding der leiding blijkt dus waarlijk wel in een groote behoefte te voorzien. HEINKENSZAND. Zaterdag werd alhier aanbesteed door de Guano-ver- eeniging de levering van verschillende soorten kunstmeststoffen, welke aan de laagste inschrijvers werden gegund. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthan del: Zwavelz. Amm. f 11,62, Kalizout 40o/o f6,52, Patentkali f7,141/2, Kalk- stikstof flO,—Leunasalpeter f 14,90; Firma Kostense te Kruiningen: Chili salpeter f 12,04, Kalksalpeter f 10,70; J. de Koster te 's Gravenpolder: Amm. Super f5,86; J. Martens te 's Heer- renhoek: Norge Salpeter f12,— Op 25 dezer gaf de Chr. zang vereeniging „Looft den Heere" alhier, haar eerste uitvoering onder leiding van haar directeur, den heer Lam- mers alhier. Verschillende zangstuk ken werden zeer verdienstelijk uitge voerd. Met denzelfden ijver voort gaande, belooft het koor een goede plaats te zullen veroveren onder de zangvereenigingen. HOEDEKENSKERKE. Tot contract vrouw, belast met de bediening van het stafion der locaal-spoorweg alhier is aangesteld Mej. J. Looij—Oele al hier. KAPELLE. Meer dan 40 jaar Zon dagschoolonderwijzer. Woensdagmid dag nam de Zondagschool-onderwijzer Th. Fossen te Kapelle afscheid van zijn klas, om dit werk over te dragen aan zijn zoon J. D. Fossen. Ds. A. Scheele dankte namens kerkeraad en ouders voor het gegeven onderwijs meer dan 40 jaar lang, dat begonnen was op aanzoek van Ds. M. Apeldoorn welke de Geref. Kerk diende van 1871-1891. Dieven in h'uis. De gemeentepolitie van Veenendaal heeft een reeks van diefstallen ont dekt. Hieraan hebben zich schuldig gemaakt de gezusters L., waarvan de een als dienstbode en de ander als werkster sinds 13 jaren bij de familie H. in dienst zijn. Zaterdag zijn de beide vrouwen, die ten nadeele van genoemde familie groote partijen, hoofdzakelijk huishoudelijke goederen hadden gestolen, gearresteerd. Reeds is een groote auto, gevuld met gesto len goederen, door de politie wegge haald en in beslag genomen. Na be kentenis zijn de vrouwen voorloopïg in vrijheid gesteld. De diefstallen zijn over een tijdvak van 7 jaren gepleegd. In het water gereden. Maandagmorgen bemerkte de vrouw Hp cl Ar.?' Waal te Bolnes, dat in hoofd boven™?.?1" ^ar w°n.inS e|ü water uitstak. Zij waarschuwde de p^; di£ hef van een manspersoon oH „alde ajs_ mede een rijwiel. Na onderzot. 'meek het te zijn J. v. Persie, wonende Hendrik Ido Ambacht. Daar het hor loge van den verdronkene om 10 uur is blijven staan, vermoedt men dat de man omstreeks dien tijd in het water is gereden en verdronken. Een listig koster. Ruim een week geleden constateerde de 'neer Weekhout, koster van de Nieuwe Kerk aan het Spui te De» Haag, dat on bekenden -een tweetal hulstboomen hadden afgezaagd en medegenomen. Begrijpende, dat een dergelijke» diefstal of een poging daartoe in de aan het Kerstfeest voor afgaande dagen nog wel eens herhaald zou worden, zo» de koster op middelen om de ongen-oode gastal te betrappen. Vanuit zijn slaapkamer legde hij een con tactdraad naar een van de nog overgeble ven hulstboomen, aan welken draad aan het uiteinde een klosje bevestigd wend. Niet zoo-dra zouden de pogingen tot dief stal zich herhalen, of het klosje tikte op den vloer in de slaapkamer. Het zal zoo ongeveer half zeven ge weest zijn, toen het gezin van den heer Weekhout in de slaapkamer Maandag ochtend bemerkte, dat het klosje aan- den geleiddraad reageerde. Fluks sprong de koster uit zijn bed en zag dat een paar personen bezig waren met het afzagen van een hulstboom. De koster sloeg daarop een ruit var zijn slaapvertrek in en schreeuwde„pc litie, dieven!" De beide dieven, zich ontdekt zii namen de vlucht in de richting van] Sint Jacobstraat, doch waren zoo tuinlijk, in handen van een surveilk agent van politie te vallen. Met zijn revolver in de hand zaakte hij de beide dieven hem politiebureau te volgen. Het bleken] den geen onbekenden van de politj zijn. i Zagen, zakken en scharen om ken af te knippen, moesten zij, na< zich ontdekt zagen-, achterlaten. Door een kogel g.etroffer Maandagavond ontstond op de St> markt te Deventer groote consten doordat er iemand ineenzakte onder uitroep, dat hij door een kogel was troffen. Het bleek, dat een schoonz* van een daar wonende familie, die dl logeerde, naar een als gprage in gebri zijnd pand was geloopen, om zijn zoon te roepen. Toen hij de garagedeur openc werd hij getroffen dooi* ean- kogel een flobertbuks, waarmee, naar geze! werd, een jongmensch bezig was schie oefeningen te houden. De getroffene, ze medicus, liet zich direct opnamen in h» Sint Joseph-gesticht, waar zijn toestan ernstig werd geacht; er werd onmiddellij operatief ingegrepen. Moordaanslag en zelfmoord. Dinsdagavond om kwart over zeven werd Giethoorn in opschudding gebracht door een moordaanslag, waarna de dader de hand aan zichzelf sloeg. De ongeveer 35-jarige ongehuwde H. S., had zijn hos pita, de 30-jarige vrouw van Scholten. met een bijl een drietal slagen toegebracht, S. bracht vervolgens met een scheermes zichzelf ernstige verwondingen toe, waar aan hij eenige uren later overleed. De toestand der vrouw is redelijk wel. De politie was spoedig ter plaatse om een on derzoek in te stellen, terwijl ook het par ket uit Zwolle overgekomen was. De oorzaak van het drama ligt ver moedelijk in het feit, dat S. in een onge oorloofde verhouding met zijn hospita leefde. i Kindje verbrand. Een uiterst tragisch ongeval heeft de zer dagen te Roermond plaats gehad. Ter wijl mej. ThomaesCoenan,, wonende aan den Venloscheweg 75, te circa zes uur n.m. haar eanig zoontje van acht maanden waschte en zich omdraaide om water van het fornuis te nemen, maakte het kleintje, dat met de spons speelde, een onverwachte beweging. Het rolde van het op de tafel liggend kussen in een naast de tafel staande zinken teil met kokend water, die voor z'n badje was gereed ge zet. Het kind viel slechts in z'n hemdje gekleed, op den rug in het heete water, en werd, met brandwonden overdekt, door de moeder opgenomen. Op haar gegil stormden de benedenbewoners naai- boven. De onmiddellijk gewaarschuwde arts,

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1