Uit den Westfro^fe ProVincienieuvtfs Stadsnieuws. VOOR NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Dat Mussolini een zeer vindingrijk bewindsman is, weet langzamerhand het kleinste kind. Was het Mussiniet, die voor het eerst de wonder-olie in dienst van het dictator-schap stelde.... was hij het niet, die een dozijntje mi nisters in de smeltkroes stopte en er één al-heerscher weer uithaalde.... Was hij niet de geniale kop, die tot de ontdekking kwam, dat de bestem ming des man's het huwelijk is? Toen al zijn onderdanen de genialiteit van het laatste niet wilden inzien decre teerde de Duce een extra-belasting voor vrijgezellen, uitroepende: „Als de jongeman zich zelf geen goed wil doen, dan zal ik voor hem zorgen door hem voor zijn bachelor-schap te laten dokken". Of het succes van Mussolini's be lasting-vondst groot is geweest, kun' nen we niet beoordeelen. Dat ze over al, ook hier te lande, bij sommigen instemming vond, wèl. Een dame, die zich onder den naam „Huismoeder" verschuilt, heeft zelfs onlangs over Duce's vrijgezellen-belasting een bravo- brochure geschreven en daarin den nieuwen druk, de tol op het vrijge zellen-schap als een goed voorbeeld voor de Nederlandsche trouw-weige- raars in uitzicht gesteld. De onbeken de dame zal men ïntusschen over het algemeen wel niet au serieux geno men hebben, en daarom kunnen we haar ook hier buiten het lijntje zetten. Verder dan „Huismoeder", die al leen maar de belasting waarover het hier handelt, vurig wenschte, is even wel dezer dagen een gemeenteraad in het dierbare vaderland gegaan. N.l. het college van vroede vaderen van(schrik niet)Boxmeer. (Zie landkaart). De raad daar ter plaatse wijzigde de heffings-verordening der gemeen telijke inkomstenbelasting dusdanig, dat de aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud, voorheen voor allen f600,— bedragende, voor ongehuwden tot f400,wordt teruggebracht, waar mede de heeren dus practisch de vrij gezellenbelasting invoerden. Iedere, niet in de gouden ketenen van het huwelijk wandelende Boxmeerenaar zal nu voortaan de keuze hebben tus- schen den trouwring en tusschen en kele guldens belasting-per-jaar-meer. Dat is voor hen niet heel erg prettig, maar toch moeten ze de vroede vade ren van hun dorp nog dankbaar zijn, dat deze het bij een „geringe afkeu ring van den onhuwelijkschen staat" gelaten hebben. Ze hadden verder kunnen gaan, nietwaar? Met de dood verklaring, met het verval van goe deren, met wie weet wat al niet kun nen „werken". De straf op het vrijge zellen-schap is nü in Boxmeer mate rieel nog maar een kleinigheidje, een ietsje, een aanloopje, dat wellicht ééns tot een sprong zal uitgroeien. Neen.... de zakelijke zijden van deze kwestie is het aankijken niet waard. Maar.... de redelijke zijdel Een gemeenteraad in het vrije Ne derland heeft het aangedurfd zedelijk een druk uit te oefenen op allen die in zijn gebied niet tot het huwelijk willen besluiten. En dat is erger. In Boxmeer gaat men trachten van overheidswege het hoogste goed van het individu te reglementeeren, gaat men in geld uitdrukken: „Het niet- getrouwd zijn is niet-toelaatbaar". Nog een stapje verder (en dat stapje zal ééns gedaan worden, is het niet in Boxmeer, dan elders) en het indi vidu krijgt voorgeschreven wanneer hij een huwelijk moet aangaan, met wie, enz. In een wettelijk boekje deelt men hem dan mede hoe zijn meest- ïntieme leven behoort te zijn. Eerst hebben we de paring der die ren voorgeschreven, nu komt die der menschen aan de beurt Boxmeer heeft een onredelijk be sluit van den Italiaanschen dictator nagevolgd, en vele andere dorpen zul len spoedig een onredelijke bepaling van Boxmeer als voorbeeld nemen. Want: gemeenteraden imiteeren gaar ne, vooral als die imitaties gemeen telijke kassen ten goede komen. ïntusschen verdient het Brabantsche dorp voor den Nederlandschen be lasting-primeur, dat zijn naam ver anderd wordt van „boks meer" in „Trouw meer". En dan meer niet opgevat als poel, zonder bodem. Twee Belgische loodsen verdronken. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur is in de Wielingen een droevig onge luk gebeurd. Bij het bemannen van een schip is de jol, waarmede de lood- van den loodskotter naar de sche pen worden overgebracht, overvaren. Tengevolge "hiervan zijn een Belgi sche loods, behoorende tot d^n dienst Vlïssingen, doch wonende Je Ostende en een roeier, verdronken. I Omtrent dit tragisch ongeluk deelt het „Hbld." van Antwerpen, nog de volgende bijzonderheden mede Rond 3 ure Woensdagnacht had een Duitsche schoener, van Hamburg ko mende een loods gevraagd aan den patroon van de loodsboot no. 7. On middellijk werd de sloep van de loods boot bemand met vier manschappen: De Wittee, loods; Derieux, hulploods; Brackx en Lauwereins, matrozen, uit gezonden. De zee was zeer ruw. Op het oogen- blik dat de sloep den schoener ging bereiken, wierp een groote golf de sloep 't onderste boven en de vier mannen lagen in zee. Op hun hulpgeroep snelde de be manning van den schoener toe om de Belgen, die zich aan de omgesla gen sloep vastklampten, te redden. Zij wierpen hun touwen toe, maar on danks alle heldhaftige pogingen kon den alleen Brackx en Lauwereins ge red worden. De loods De Witte, 46 jaar en de hulploods Derieux, 30 jaar, verdwenen in de kokende golven. De sloep van den schoener bleef nog langen tijd op de plaats van het ongeluk rondzoeken, maar het was verloren moeite. Wat de omgeslagen sloep van de loodsboot betreft, deze werd des mor gens door de loodsboot no. 3 opge pikt en in de haven gebracht. De aanstaande springvloed. Zaterdag 29 December zal in den loop van den ochtend de hoogste springvloed van deze maand plaats hebben, die tevens een van de hoogste van het jaar is. Deze springvloed wordt veroorzaakt doordat de maan op dien dag om 2 uur zoo dicht mogelijk bij de aarde staat. DRIEWEGEN. Herkozen bij de Ger. Kerk tot ouderling de heer E. Bakker en gekozen tot diaken in de plaats van den heer Joh. Nijsse, den heer J. Moerman. KRUININGEN. De heer Jac. Dek ker, assistent aan de Chr. School al hier, is met ingang van 1 Januari a.s. in gelijke betrekking benoemd aan de Herv. School te Goes. Donderdagmiddag kwam de ge meenteraad in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Na gedane mededeelin- gen van den voorzitter, waarin o.a. werd medegedeeld, dat is ingekomen een aanbieding van eene Gasleverings maatschappij te Londen, waarin de levering van gas onder bepaalde voor waarden wordt aangeboden, werd over gegaan tot de behandeling van verdere punten der agenda. De pensioengrondslag wordt vastge steld van den directeur van het le- vensmiddelenbedrijf van 19161920. Vastgesteld wordt de rooilijn van te stichten gebouwen naast het gebouw van den Boerenleenbank. Besloten wordt tot het geven van garantie van het waterverbruik der woningen, die gebouwd worden aan het eind der straat in Welhoek, daar de Waterleiding-maatschappij in die straat een groote buisleiding zal leg gen. De raad besluit dispensatie te vra gen aan Ged. Staten voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning aan de openbare lagere scholen in de gemeente. De heeren Kostense en Elsman wor den herbenoemd als gemachtigden naar de vergaderingen der N.V. Waterlei ding-maatschappij te Goes. Tot leden van bijstand voor de gas fabrieken, worden herbenoemd de hee ren v. d. Straaten en Francoijs. De heer Kostense werd in de vergadering van B. en W. benoemd tot voorzitter van deze commissie. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden de heeren Jan sen Verplanke en Meijer herbenoemd. Daarna werd vastgesteld de gedeel telijk herziene algemeene politiever ordening. De eindstemming daarover is aangehouden tot de volgende ver gadering. Als buiten de politieverordening val lende, diende de heer Frangoijs een afzonderlijke motie in tot regeling van de snelheid van motorrijtuigen. Daar de voorzitter voor een directe behan deling is, komt de ingediende motie dadelijk in behandeling. Zij wordt ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. MIDDELBURG. Op de 9de Natio nale tentoonstelling van pluimvee en konijnen, die van 25 tot 27 Decem ber te Middelburg is gehouden, be haalde in de afdeeling hoenders de heer F. Peman Kakebeeke te Goes 1 eerste en 1 eere-prijs. In de afdeeling dwerghoenders de heer A. Nolet te yerseke 1 tweede en 1 eere-prijs. In de afdeeling postduiven B. de Jong te 's Heerenhoek 1 eerste en 1 eere-prijs; E. Brand te 's Heerenhoek 1 eerste, 1 tweede en 3 eere-prijzen. In de afdeeling sierduiven door C. van Damme te Goes 1 eerste en 1 eere-prijs. SCHORE. Een kind van den heer B. kwam zoodanig te vallen, dat over brenging naar het ziekenhuis te Goes voor een nader onderzoek noodzake lijk was. Hierbij bleek, dat een been in het armpje gespleten was. De toestand is thans bevredigend. Op den alhier gehouden ouder avond waren ongeveer een 70-tal per sonen aanwezig. Het hoofd der school en onderwijzer Baurdoux leverden een bijdrage, terwijl Mej. de Korte had ge zorgd voor een kindertooneeltje „De kabouters en de kleermaker". Een en ander viel zeer in den smaak der aan wezigen. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Deze avond mag als zeer geslaagd worden be schouwd, zoodat allen voldaan huis waarts keerden. VLÏSSINGEN. Op de Asphaltfa- briek ontstond voor een paar dagen een begin van brand, doordat een lekkende kraan, teer op vuur had doen vallen. Aanvankelijk scheen de brand groote afmetingen te zullen aannemen. Toen men evenwel met veel moeite de kraan had weten af te sluiten, was het gevaar geweken. WAARDE. Herbenoemd tot ouder ling der Ned. Herv. Kerk, de heer W. van Weele en tot diaken de heer J. Oranje. WISSENKERKE. Dinsdag gaf de zangvereeniging „Hosanna" alhier een zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Er was veel belangstellend publiek. Het batig saldo was bestemd voor de bewaarschool. WOLPHAARTSDIJK. Maandag trad alhier op namens het Dep. tot Nut van 't Algemeen, de heer Verbraeck, vroeger onderwijzer alhier, thans te 's Gravenhage, met een lezing over het kannibalisme. Spr. schetste ons, hoe het kannibalisme veelvuldig voorkomt onder stammen bij de natuurvolken en ook nog wel een enkele keer bij de cultuurvolken. Hij deelde frappante staaltjes van voedselvoorziening mee, godsdiensten enz., die heden ten dage nog bestaan bij sommige stammen der natuurvolken. Woensdag hield de kolenver- eeniging haar jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 10 is toe genomen en thans 535 bedraagt. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren Joh. Lindenbergh en Joh. van der Werff. Aangekocht werden 2325 H.L. eierkolen fl,40 per H.L., 3498 H.L. kachelkolen a fl,30 per H.L., 6I21/2 H.L. nootjes a f 1,30 per H.L., 523 H.L. anthraciet a f2,35 per H.L., alles fran co thuis. De levering van alle soorten geschiedde door de firma Nijsink te Vlissingen. Woensdagavond hielden de leer lingen van de Zondagsschool kerst feest in de Herv. Kerk. Een groote schare leerlingen schaarden zich met hun leiders bij een prachtig versierden kerstboom. De kinderen werden ge- tracteerd en ontvingen elk een ca deautje. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld. Onder leiding van Ds. Mantz werd door de leerlingen een kerstcantate gezongen. V.F^OSSEMg DE 8ESTE VARINA5 Pluimveetentoonstelling. Maandagavond had Ide opening plaats van de vierde Pluim vz eten to ons telling, ge organiseerd door de Pluimveever. „Zee- landia" te Goes. De voorzitter, de heer M. C. v. d. En- de, heette de aanwezigen welkom en sprak den wenscli uit, dat ook deze tentoonstel ling goed zal mogsn slagen. Het speel hem, dat de heer burgemeester afwezig was, door lichte ongesteldheid daartoe verhinderd. Wethouder Van Melle kreeg nu het woord, om inplaats van den burgemeester, deze tentoonstelling te openen. Hoewel deze aangelegenheid hem in het eerst niet zoo aanlokkelijk had toege schenen, omdat hij gean kenner is op pluimveegebied, toch was het hem een genoegen, om na reeds de inzendingen te hebben gezien, deze tentoonstelling te openen. Hij sprak woorden van lof over de kennis en volhardendheid dier inzenders om met hun mooiste dieren mede te-din gen naar de uitgeloofde prijzen en hij wees er op, dat natuur en cultuur moeten medewerken om de hoedanigheid der die ren op te voeren en te verbeteren. Verwonderd was hij, dat uit één stam zoo vele variëteiten gekweekt konden worden. 1 Met den wensdh, dat deze tentoonstel ling ook financieel tot een gped einde zou worden gebracht en dat de inzenders volgende malen nog betere resultaten zou kunnen doen zien, verklaarde hij1 deze tentoonstelling voor geopend. De voorzitter dankte met een enkel woord den heer Van Melle en hoopte dat nog meerderen lid van die vereeniging zou den worden om de pluimveeteelt nog hoo- ger op te voeren. Woorden van dank werden gericht aan verschillende gevers van prijzen en aan hen, die op een of ander gebied hun hulp hadden verleend em aan die perso nen, die in het eere-comité zitting wilden nemen. Het aantal inzendingen was nog, groo- ter dan verleden jaar. De catalogus ver meldde een 278 nummers. Mooie exem plaren van kippen en hanen, duiven, ko nijnen en watervogels waren tentoonge- steld. Het was voor de keurmeesters dan ook geen gemakkelijke taak om uit deze inzendingen de beste uit te halen. Het re sultaat zal wel tot gevolg hebben, dat een volgenden keer nog betere dieren zullen worden Ingezonden, geleerd door d'e thans gemaakte fouten. Een stand, die veel belangstelling trok was die van den heer H. J. Curiël van Krabbendijke, de Para-Deli chincilla-ko- nijnenfokkerij, waar de konijnen gekamd en geborsteld werden om hun wol. En kele konijnenvellen waren, tentoongesteld. Velen zal het ombekend zijn, dat in onze naaste omgeving zulk een fokkerij is. De volgende prijzen zijn toegpkend. Hoenders. Barnevelders, hamen, jong; le pr. K. Helder, Goes. Herm. Sussex, hennen, jong: le pr. J. van Goudswaard, Geersdijk. Plymouth Rocks, banen, oud, gestreept: le pr. J. M. Neels, Goes. Plymouth Rocks, hanen, jong, ge streept: le pr. J. M. Neels, Goes. Plymouth Rocks, hemen, oud1 gestreept: le pr. J. M. Neels, Goes. Plymouth Rocks, hennen, jong, ge streept: le pr. J. M. Neels, Goes. Rhode Island Red, enkelkaanmig, ha nen, jong: le pr. C. v. d, Emde, Goes. Rhode Island Reds, enkelkammig, hen nen, jong: le pr. F. Peman Kakebeeke, Goes. Leghorn, wit, hanen, jong,: le pr. Hoen derpark „Zeelamdia", Goes. Leghorn, wit, hennen, oud1: le pr. H. J. v. d. Laan, Roosendaal. Leghorns, Zilver Duckwimg, le pr. J. Montfoort, Souburg. Leghorns, zwarte, hanen, oud: le pr. A. de Dreu, Goes. Leghorns, zwarte, hennen, oud: le pr. A. de Dreu, Goes. Leghorns, Koekoek, hanen, jong: le pr. M. de Regt, Kats. Leghorns, Exchequer, hennen, oud: le pr. D. Flipse, Schore. Ancona's, hanen, oud: le pr. A. v, Sabben, Goes. Ancona's, hanen, jongle pr. A. v, Sabben, Goes. Ancona's, hennen, oud: le pr. A. v. Sabben, Goes. Ancona's, hennen, jong: le pr. A. v, Sabben, Goes. Zijde hoenders, hennen, jong: le pr. J. Rosier, Goes. Herm. Sussex, trio's, jong: le pr. J, v. Goudswaard, Geersdijk. Plymouth Rocks, gestreept, trio-'s, jong: le pr. J. M. Neels, Goes. Witte Leghorns, trio's, jong: le pr. C. de Leeuw, Nieuwdorp. Zilver Duckwing, trio's): le pr. M. J. v. d. Dries, Heinkenszand. Exchequers, trio's: le pr. P. Flipse, Schore. Ancona's, trio's, jong: le pr. A. v. Sabben, Goes. Watervogels. Pommersche ganzen, 11, oud: le pr. Gebr. Rouw, Goes. Kaapsche eenden, 11, oud: le pr. Gebrs. Rouw, Goes. Bergeenden, 11, oud: le pr. Gebrs. Rouw, Goes. Sm. Mann. Kalkoenen, 11, oud: le pr. Gebrs. Ro-uw, Goes. Pauwen, 11, jong: le pr. Gebrs. Rouw, Goes. Konijnen. Reuzen, haaskleurig, ram, Jan Goud, 's Heer Areods- Reuzen, haaskleurig, ram, J. Goud, 's Heer Arends- Reuzen, haaskleurig, voed- pr. J. Goud, 'sHeerArends r I Reuzen, haaskleurig, voed- pr. J. Goud, 'sHeerArends I I Reuzen, ijzergraww, ram, Vlaamsche oud: le pr, kerke. Vlaamsche jong: le pr. kerke. Vlaamsche ster, oud: le kerke. Vlaamsche ster, jong: le kerke. Vlaamsche ainrijzergrauw, voed- 1, 's H. Arends jong.: -le-pr. J; Goud, 's Heer Arends- kev!tómséhe\R ster, oud: le pr. kerke. 11 Vlaamsche ReSzerTwit, voedster, jong le pr. P. Allemekinders, Kamperland, Reuze Chinchilla's, rammen, oud en jong: le pr. J. H. van Strien, Oud-Sab- binge. - Kleine Chinchilla's, voedster: le pr. Joz. Boone, Ritthem. Ancona's, wit, ram: le pr. S. Chamu- leau, Kwadendamme. Ancona's, wit, voedster, le pr. S. Cha- muleau, Kwadendamme. Poolsche konijnen, ram: le pr. Gebr. Tholenaar, 's H. Hendiiksk,tederen. Poolsche konijnen, voedster: le pr. Joh. Slabbekoorn, Kruimingen. Voedsters met jongen, groote rassen; le pr. Chr. M. v. 1 waarden, 's Heer Aremdskerke. Voedsters met jongen, middenrassen: le pr. H. J. Curiël, Krabbendijke. Voedsters met jongen, kleine rassen: le pr. Joh. Slabbekoorn, Kruiningen. Nesten met jongen, groote rassen: le pr. Th. Brusket Jz„ Goes. Sierduiven. Engelsche Dwergkroppers, doffer: le pr. C. v. Damme, Goes. Engelsche Dwergknoppers, duif: le pr. Theo v. Damme, Goes. Eng. Eksters, doffer: le pr. C. v. Damme, Goes. ;i.i Eng. eksters, duif: le pr. C. v. Dam me, Goes. Andere soorten meeuwen, duif: le pr. C. v. Damme, Goes, Andere soorten meeuwen, doffer: le pr. C. v. Damme, Goes, Postduiven. Lichtblauw kras, duif:" le pr. Jac. Schrier, Kapelle. Donker blaiuwkras, doffer oud: le pr W. v. d. Linde, Wolphaartsdijk. Licht blaiuwkras, doffer, oud: le pr C. Joziasse, Middelburg. Licht blauwkras, duif, oud: le pr. W v. d. Linde, Wolphaartsdijk. Rood-Roodkras, doffer: le pr. C. Ja ziasse, Middelburg. Rood-Roodkras, duif: le pr. W. M Haver, Yerseke. Vaal, doffer: le pr. C. Joziasse, Mid delburg. 1 Postduif, doffer, bont: le pr. J. v Trommelen, 's Heerenhoek. Postduif, bont, duif: le pr. J. v.Trom melen, 's Heerenhoek. Vliegklasse 800 K.M.le pr. B. de Jonge, 's Heerenhoek. Vliegklasse 500 K.M.: le pr. W, H. v. Haver, Yerseke. Vliegklasse 300 K.M.: lè pr. Joh, Everse, Yerseke. Vliegklasse 200 K.M.: lé pr. C. Jo ziasse, Middelburg. Vliegklasse 100 K.M.: le pr. E. Brand 's Heerenhoek. Benoanvd. Tot opzichter bij de irrigatiewerken te Bandoeng (Ned.-Indië) is benoemd' de heer J. W. van Westenbrugge te Zierik- zee; tot dagelijksch opzichter bij den Prov. Waterstaat, met standplaats Hans- weert, de hieer A. F. Goedemondt, alhier, beiden leerlingen van den cursus voor wa terbouwkundig opzichter. Vergadering Z. L. M. Onder leiding van Mr. P. Dieleman hield het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M.' 17 December zijn© gewone maande- lijksche vergadering. Bij de o-en'ng werd bijzonder welkom gdheeten de hear C. Franse, die de eerste keer de vergadering bijwoonde. Na goedkeuring der notulen werden de door het K.N.L.C. voorgelegd» vragen betreffende het standpunt, dat tegen hot ontwerp Ziektewet moet wonden ingeno men, behandeld. I. Moet gepleit worden: voor het bren gen der kosten uitsluitend ten laste van het bedrijf of moet worden' vastgehouden aan het beginsel dat de verzekerden zelf de helft der kosten betalen? De meerderheid achtte het laatste ge- wenscht, een- minderheid meende, dat het vrijwel op hetzelfde neerkomt, doch door de kosten op het bedrijf te leggen, do uit voering veel eenvoudiger wordt en daar om de voorkeur verdient II. Is het gewenscht, dat de uitvoering van de Ziekteverzekering voor zooverre het de landarbeiders betreft, zooveel mo gelijk wordt opgedragen aan de bijzondere ziekenkassen of is het gewenscht dat da uitvoering in hoofdzaak plaats heeft door bedrijfsvereenigingpn De meerderheid achtte uitvoering door bedrijfsvereenigingpn het meest gewenscht twee leden voelden meer voor uitvoering van ziekenkassen, één wild» beiden een gelijke kans geven. III. Is het mogelijk, dat men aan de uitvoering door bijzondere ziekenkassen en aan de uitvoering door bedrijfsorgani saties gelijke kansen gpeft? De meerderheid achtte die mogelijkheid wel aanwezig, de minderheid niet, aange zien dan de collectieve verzelterkig vrijwel onmogelijk zoude zijn. I IV. Indien het mogelijk maken MU

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2