Verzorg uw Handen met Purol yfyrsiopp'"^? Uit den Westhoek ONS KERSTGESCHENK. De Provinciale Staten hebben ons dit jaar een Kerstgeschenk bezorgd, waarover men zich van harte ver heugen kan. Voordat de feestdag van 25 Decem ber aanbrak, hingen ze, als een mild Kerstmannetje, aan de Kerstboomen in de Middengroep, het cadeau der electrificatie In hun jongste vergadering aanvaard den de Staten het voorstel van Ged. Staten tot overname van het bedrijf der Société Anonyme te Vlissingen, en daarmede zetten ze met een flink ge baar de streep onder een zeer lange, een zeer droevige lijdensgeschiedenis. We meenden onlangs te kunnen voorspellen, dat het nieuwste voor stel van Ged. Staten met vrijwel al- gemeene stemmen aangenomen zou worden. Als men het verslag over de zitting elders leest, zal men zien, dat onze voorspelling is uitgekomen; slechts één lid van Prov. Staten kantte zich tegen den vorm waarin de elec trificatie der Middengroep nu gegoten is. Nagenoeg alle leden van het hooge provinciale college hebben Vrijdag tenslotte ingezien dat het eindelijk tot een oplossing komen moest en daarom aanvaardden ze het voorstel van Gedeputeerden, dat wel eenige bezwaren oplevert, doch dat, gezien de taak welke de overheid in verband met de electrificatie meent te hebben, het eenig juiste was. Binnen afzienbaren tijd zullen in de Middengroep de electrische lampen hun licht verspreiden. Dit is waarachtig iets, waarover men een juichkreet mag laten op gaan. Er is vele jaren om electriciteit geroepen Er is hard en scherp gestreden om het zoover te doen komen Welnu.... thans staan we aan den vooravond der electrificatie. We zijn blij, zeer blij met dit Kerst geschenk Voor de Zeeuwsche pers vooral is het een belooning voor een dikwijls met scherpe wapens gestreden strijd. Nu de beslissing gevallen is, doen we goed dien strijd, die toch steeds, slechts in het algemeen belang, tel kens opnieuw aangebonden werd, te vergeten. Kerstmis stemt tot vrede. Vergeten zij het wapengeweld der electrificatie. Er zij thans slechts blijdschapl de eerste plaats het belang van de provincie op het oog hebben gehad. Geen enkele andere oplossing kan in den schaduw staan van het huidige voorstel. Spr. is tegen een eigen Cen trale, tegen stroominkoop en ook te gen concessie-verleening. Als men dit deed zou eerst het principe besluit van 1917 tot electrificatie van provin- cie-wege moeten worden teruggeno men. In 1924 wilde de Soc. An. wel de electrificatie der Middengroep op zich nemen, maar tegen een groot ren teloos voorschot der provincie. De P.Z.E.M. is slechts een semi-overheids bedrijf, dat zich kan aanpassen aan particuliere gebruiken, zeker nu de directeur van het particulier bedrijf er aan verbonden zal worden. Spr. meent, dat men deze oplossing met beide handen moet aangrijpen. Uit de stukken blijkt, dat het materiaal goed is. Spr. heeft wel vertrouwen in een goed stijgend debiet, en acht het goed dat de beide steden tot 1948 gebon den zijn, men heeft dan kans, dat de P.Z.E.M. zoo sterk staat dat het niet mogelijk is onder haar prijs zelf stroom op te wekken. De heer Moelker (V.-B.) vraagt of de Soc. An. wel steeds voldoende heeft afgeschreven. De heer Overhoff (S.D.A.P.) vraagt een duidelijke uiteenzetting van af schrijving en aflossing. De heer Laernoes (A.-R.) vraagt o.a. voor hoelang het contract met „De Schelde" is gesloten, of er voor 1928 ook rekening is gehouden met de af schrijving, of de salarissen bij de Soc. An. gelijk zijn aan die bij andere der gelijke bedrijven, of de tarieven niet overal in de provincie gelijk diender te zijn en ten slotte of voor de tram een afzonderlijke bedrijfswaarde is bepaald en wat de prijs is, die aan dat onderdeel voor den stroom wordt berekend. De heer Staverman (V.-D.) vraagt ten slotte of rekening is gehouden met den vooruitgang der techniek. De heer Lohr zegt het bedrijf ge heel te hebben gezien en tot de over tuiging te zijn gekomen, dat behoor lijk is afgeschreven, waarbij men niet vergeten mag dat het meeste nieuw is. Zeer duidelijke statistieken konden worden overgelegd en spr. waardeert o.a. zeer de groote hoeveelheid stroom uit een eenheid kolen verkregen. Spr. zegt wat Z.-Vlaanderen betreft, dat een eigen Centrale in het begin steeds moeilijke jaren heeft. Van vastrecht tarief is steeds groote toename van het debiet te verwachten. Bij stroom inkoop zal de Soc. An. het beste va ren, de moeilijkheden blijven voor de P.Z.E.M. Afschrijving is noodig voor de waarde-vermindering en af lossing slaat op de leening. In dit ge val zijn beide in de annuïteit opgeno men. Ook in Gelderland is er verschil in tarieven, maar wel is het streven der directeuren ze zoo mogelijk gelijk te doén zijn. Er hoort echter heel wat toe dat te bereiken. De salarissen der Soc. An. zijn ongeveer gelijk aan die elders. De nieuwe techniek zal maar geleidelijk invloed hebben. Na nog enkele opmerkingen, brengt de voorzitter dank aan den heer Lohr. Als het voorstel wordt aangenomen, dan is dit te danken aan zijn arbeid. Hierna werd de officieuze bijeen komst, waarvan de notulen aan die van de officieele Statenzitting zullen worden gehecht gesloten en werd deze laatste heropend. De heer Kodde (St. Geref.) heeft geen bezwaar om de tram over te ne men, maar wel tegen de wijze waarop die wordt geëxploiteerd. Spr. betoogt de wenschelijkheid dat de tram Zondags niet rijdt, het is tusschen Middelburg en Vlissingen niet noodig. Zijn fractie zal haar stem laten afhangen van het antwoord van Ged. Staten hierop. De heer Brandsma (A.-R.) zegt den financieelen opzet niet te kunnen overzien, maar hij meent, vertrouwen te moeten stellen in Ged. Staten, die een raadsman hadden als de heer Lohr. Het ligt echter niet op den weg der provincie een tram _te exploïtee- ren, en zeker niet een tram als deze, die een groot deel van haar winst op Zondag moet behalen en dat voor rei zigers met minder goede doeleinden. Spr. stelt ten deze wel vertrouwen in Ged. Staten, al zal hij gaarne nog wel een toezegging hebben. De heer Reilingh (V.-B.) wil juist opkomen voor een goede ontspanning op Zondag, en vreest, dat ook hier weer de meerderheid door een min derheid zal worden gedwongen. De heer Vienings (R.-K.) meent, dat de Prov. Staten besloten hebben elec triciteit in de geheele provincie te brengen. Voor Zuid- en Noordgroep s men daarin geslaagd, en nu staat men voor een oplossing van de Mid dengroep. Spr. zal vertrouwen stel lende in Ged. Staten gaarne voorstem men. De heer Adriaanse (V.-D.) wijst op het moderne verkeer met bussen en noemt als middel opbreken van de tramrails en het verleenen van con cessie aan autobussen. Als de tram bij de provincie blijft, heeft men geen Statenzitting of er komt een voorstel inzake den Zondagsdienst. De heer Dieleman (A.-R.), lid van Ged. Staten, zegt dat deze zullen trachten de tram te verkoopen. Op breken van de rails zou kapitaal doen verloren gaan en spr. wil dan ook de tram behouden. Wordt deze door de provincie geëxploiteerd, dan zullen Ged. Staten nagaan hoe ver de Zon dagsdienst is te beperken. De heer Kodde blijft op geheele stopzetting op Zondag aandringen. Spr. hoopt dat aan zijn redelijke verlangens zal worden voldaan. De heer Brandsma dankt voor de toezegging van Ged. Staten. De heer v. d. Putte (A.-R.), lid van Ged. Staten, had tot nu toe bezwaar tegen het voorstel met het oog op de tram, maar na de toezegging van den heer Dieleman, zal hij gaarne voorstemmen. De heer Welleman houdt nog een korte beschouwing, maar zegt ten slotte, dat de V. D., die niets tegen over het voorstel kunnen zetten er voor zullen stemmen. De heer Laernoes heeft bezwaar te gen dit overheidsbedrijf en kan zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer Dieleman zegt, dat reeds in 1917 tot overheidsbedrijf is beslo ten. Het voorstel wordt ten slotte aan genomen zonder stemming, waarbij de heer Laernoes wenscht geacht te wor den te hebben tegengestemd. Het is dus feitelijk aangenomen met 39 te gen 1, daar twee leden afwezig waren. De voorstellen inzake het aangaan van de leening van f5.280.000 en tof wijziging, gaan zoo onder den hamer door, waarna de voorzitter afscheid neemt van den heer Brandsma, die de provincie gaat verlaten en daarna de zitting in naam der Koningin sluit. Loodsgelden voor Tetneuzen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen heeft, zooals bekend is, vertoogen tof de regeering gericht, naar aanleiding van de verhoudingen, die zijn ont staan met betrekking tot de loods gelden, geldende voor die haven, en die, geldig voor de Belgische Schelde- havens, welke zich zeer ten nadeelt van de Nederlandsche haven hebben gewijzigd. Thans heeft de Kamer be richt ontvangen, dat het overleg tus schen de betrokken ministers heeft geleid tot het besluit, in de huidige verhoudingen verbetering te brenger, langs den weg van overleg. Het resul taat hiervan zal, naar werd te kenner, gegeven, moeten worden afgewacht, al vorens andere maatregelen in overwe ging kunnen worden genomen. ELLEWOUTSDIJK. Ter gelegiea- :ei'd van hel huwelijk en hij de thuiskomst an onzein burgemeester, den heer Eijk m Sluijters, en zijne echtgenoot© in onze gie meente, is opnieuw gebleken, dat er eec -artelijke genegenheid is tusschen burge neester en gemeenlenaren. Bij het huwelijk werden alle inwoner .etrakteerd op krent --broo d en de m inde gegoeden kreg?n bovendien nog e;n einve- oppe met inhoud. Vrijdag bij de thuis vomst van den burgemeester en echtge- ïoote was het eerst recht feest op he iorp. Met de muziek voorop werden de eestelijk met vlaggen getooide stra e .oorgetrokken om het echtpaar aan de ,'rens der gemeente af te ha'en en te be groeten. Des avonds was in 't M. J. v. "Iattumhuis groote receptie me; toespra :en en gelukwcnsc-en, traktatie op wijn igaren, thee en limonades, en werd e.tn ,esohenk van de burjerij aangeboden en ankbaar aanvaard. Hierbij* on brak na- .uurlijk niemand, zoodat het er stampvol *vas, en de geestdrift zich uitte door dang zullen ze leven in de gloria". De .angschool heeft ook eemigie toepasselijke iederen ten gehoore gebracht en to. .aat in den avond heeft men zich vermaakt met het dansen in de café's. H EIN KE N SZ AN DV ri j dagavoi ergaderde 'de afdeeling Heinkenszanc an het Groene fCruis onder voorzitter- chap van Dr. Griep*. Aanwezig waren met het bestuur 31 leden. De notulen er vorige vergadering werden gelezen jn onveranderd goedgekeurd. De le- jrooting voor 1929 weid behandeld ei goedgekeurd nadat kE heer Beaufort had .eprotesteerd tegen een- post ten bate an de vereemiging. voor ziekenhuisver- deging. De voorzitter licht 'een en andei fader toe. Deze begrootimg bedraagt in ontvang en uitgaaf f 500, die der wijkver pleging f 192 en die der t.b.c.-bestrijd ng 480,80. Tol bestuurslid wordt wegen eriodieke afireding herkozen Dr. Griep jn gekozen in plaats van den beer J. Rij. iz., die niet mear in aanmerking wenschtc :e komen, de haar B. v. d. Dries. Op oorstel van bet bestuur werden tot af- .evaarJigden naar de Algemeens \ergade ing van ziekenwuisverpleging benoemd de -eeren J. Kreuine en J. A. Duijvestijn. De voorzitter deelt mee, dat Eiet verple- gingsmateriaal in voldoende mate aan wezig is en dat het in goeden staat ver keert. HOEDEKENSKERKE. Voor de va cante betrekking van assistente aan de openbare lagere school alhier, hebben 4 sollicitanten zich aangemeld. De benoeming zal Vrijdag 28 December a.s. plaats hebben. 's HEER ARENDSKERKE. In de Donderdagmiddag gehouden raadsver gadering, die door 10 leden werd bij- jewoond en waarin de heer H. van lorsel met kennisgeving afwezig was, deelde de voorzitter mede: le. dat de kas van den gemeente-ontvanger en die van den secretaris-penningmees ter van het Burgerlijk Armbestuur van s Heer Arendskerke dezer dagen door B. en W. zijn opgenomen en in orde bevonden; 2e. dat eene kennisgeving is ingekomen van het overlijden van den heer H. van Iwaarden, in leven gemeentegeneesheer te 's Heer Arends kerke, en dit schrijven door B. en W. mede namens den Raad, met een brief van rouwbeklag is beantwoord; 3e. dat het beroep van het bestuur der Herv. Chr. School te 's Heer Hen drikskinderen, gem. 's Heer Arends kerke, tegen het besluit van den raad. dezer gemeente, waarbij de gevraagde medewerking tot het verstrekken van gelden voor de aanschaffing van de rekenmethode „Bouman en van Zalm" werd geweigerd, door Ged. Staten on gegrond is verklaard en ten slotte dat dit College aan deze gemeente voor 2 jaren vrijstelling heeftver leend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere scho len in deze gemeente. Daarna werd met algemeene stemmen besloten voor kennisgeving aan te nemen de beken de adressen van Axel en van IJssel- monde. Op het verzoek van het hoofd bestuur van de Kon. Ned. Politie- hondenvereeniging om toetreding als begunstiger voor een minimum con tributie van flO,— per jaar werd afwijzend beschikt. Aan M. West- Trate en P. Pieters werd ingevolge ar tikel 13 der lager onderwijswet 1920 '.ot wederopzeggens eene tegemoetko ming toegekend van f25,— per jaar. \an den heer F. J. W. Boogaard werd op eigen verzoek wegens vertrek naar :lders, met ingang van 1 Januari a.s. :ervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van school verzuim te 's Heer Hendrikskinderen cn in diens plaats werd met ingang van dien zelfden datum benoemd de ïeer J. J. Back, toekomstig hoofd van de Herv. Chr. School te 's Heer Hen- frikskinderen Is t fgevaardigden naai de in 1929 te houden vergaderingen der N.V. Waterleiding Maatschappij .Zuid-Beveland", werden herbenoemd de heeren H. van Gorsel en D. W. .Indcnbergh, terwijl laatstgenoemde met ingang van 1 Januari 1929 tevens werd herbenoemd tot lid van de com missie van plaatselijk toezicht op hef ager onderwijs in deze gemeente. Ver volgens werden goedgekeurd de be- jrootingen van het Burgerlijk Arm bestuur van 's Heer Arendskerke en van het Groot Armbestuur van 'sHeer Tendrikskinderen voor het dienstjaar 1929, eerstgenoemde in ontvangst en uitgaaf op een gelijk bedrag van 19.283,33 en laatstgenoemde op een gelijk bedrag van f 6863,381/2- Na eenï- je wijzigingen aangebracht te hebben in de gemeentebegrooting van 1928, werd het suppletoir kohier van de hondenbelasting over 1928 in behande ling gebracht en dit kohier, waarop voorkomen 19 aangeslagenen, vastge- ,teld op een bedrag van f51,—. Ten .lotte werd in verband met de perio dieke verhooging zijner jaarwedde, als gemeente-veldwachter, de pensioens grondslag van de heer M. Finson, in gaande 1 Januari 1929 vastgesteld op f1763,Bij de rondvraag deelt de heer de Vlieger mede, dat het hem is gebleken, dat de lantaarn aan de haven van den Zuid-Kraaijert dit na jaar geen enkelen avond heeft ge brand. De voorzitter zei een onder zoek toe. Den heer Schipper was het opgevallen, dat de straatlantaarns op het dorp 's Heer Arendskerke ver vóór het blusschingsuur reeds zijn uit gebrand. Hij gaf in overweging den lantaarnopsteker daarover te onder houden. De heer v. d. Weele sprak nogmaals de wenschelijkheid uit, dat de uitmoddering van de haven ge schiede door werkloozen. De voor zitter zei toe, deze zaak nader onder de oogen te zullen zien. Verder ves- stigde de heer v. d. Weele de aan dacht op den toestand waarin de be waarplaats van vuil te Nieuwdorp zich op dit oogenblik bevindt. De voor zitter zei, dat de gewenschte verbete ring zal worden aangebracht. KAPELLE. 25 Dec. a.s. wordt hel 10 jaar dat de bewoners van Kapell.' in het genot verkeerden van electrisch licht, verstrekt vanwege het Coöp. Elec. be drijf. Een enkele uitzondering daargela ten of alle inwoners zijn aangesloten be halve de ver verwijderde. Zaterdagavond werd In het ho tel „De Zwaan" te Kapelle de te be- noodigende kunstmest aanbesteed ten behoeve van de leden der landbouw- vereeniging alhier. Voor te leveren in Januari: Super- phosfaat met 14% f2,44; Super- phosfaat met 17% a f2,94. Idem voor te leveren in Maart zelf de bedrag. Januari: Chilisalpeter f 11,98, firma Kostense te Kruiningen. Kalizout leven Januari f 6,31, leve ren Maart Chili f 11,05 en Ammoniak Super f 5,70, Zeeuwsche voeder en Kunstmesthandel. Patentkali f 6,83-8, H. Kooman te Dirksland. Januari-levering Zwavelzure Amm. f 11,20; Kalisalpeter f 10,40; Leunasal- peter f 14,20; Maart-levering: Zwavel zure Amm. f 11,30; Kalisalpeter f 10,50; en Leunasalpeter f 14,15. Centraal Bu reau, alles per 100 K.G. KRABBENDIJKE. Door de tooneel- club van het Nutsdepartment alhier, werd opgevoerd „Roeping", tooneel- spel in drie bedrijven door Jo van Ammers-Küller. De dames en heeren hadden succes, met volle aandacht werd hun spel door de aanwezigen ge volgd. Vrijdag 4 Januari a.s. zal het zelfde stuk opgevoerd worden te Steenbergen voor de vereeniging „T. A.V.E.N.U," MIDDELBURG. Vrijdagavond tus schen 6 en 7 uur had ean wielrijder tus schen Serooskerke en St. Laurens op den Noordweg het ongjeluk I» slippen en in de watergang terecht te komen, Dit werd gezien door een jongeman, die door een verbomden h and niet in staat was te hel pen, doch wel om den chauffeur S. van e«n der bussen van de Nieuwe Omdeme- ming aan te roepen te stoppen. S. voldeed hieraan en verliet zijn bus om zich on middellijk tot ooven het' middel in hei water te begeven en den drenkeling van een anders wissen .dood te redden. Go .olpen door den conducteur werd de wiel rijder bijgebracht en toen naar het café van den heer Westdorp gebracht om order op zijn vcihaal t» kom n. Toen de bus van Domburg terug kwam kon de wielrijder mede rijden naar Middelburg, waar hij met de bus werd thuis gebracht. Het maken van 4 dukdalven in het binnentoeleidingskanaal van de Oostsluis te Wemeldinge is door den Rijkswaterstaat gegund aan den heer A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert voor f21.200,—. RILLAND-BATJJ. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werd ge kozen de heer J. Ruster, terwijl in de tweede vacature eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hee ren J. v. d. Sande en Jac. van Ste- veninck. De algem. broodcommissie hield dezer dagen haar jaarvergadering. Uit de rekening bleek, dat dit jaar was ontvangen f 267,50 en uitgegeven f 250,46. Er werd 1125 K.G. brood ge bakken, wat werd verdeeld over 27 gezinnen. In de plaats van den heeï C. J. v. d. Werff, welke de gemeente verliet, werd gekozen tot lid der com missie, de heer C. van Gorsel. YERSEKE. De raad vergaderde Vrijdag voltallig. Voorzitter burgemeester Sinke. De notulen der 8 laatste vergaderingen werden voorgelezen en goedgekeurd. Van Jed Staten was bericht ingekomen, dat le nieuwe preseutiegeldregeling wasgoed gekeurd Het adres van de Burenpolder- bewoners werd voor kennisgeving aange nomen (daar zulks een vorige maal feite lijk reeds behandeld was). Het bekende adrrs van Axel werd nu voorgelezen. De voorzitter merkt op, dat daar Ged. Staten reeds ui spraak hebben gedaan in deze zaak, behandeling toch geen effect zoude hebben, weshalve het voor kennisgeving zon kannen worden aangenomen. Oe heer Otsewaarde zou juist adhaesie willen beluigen. In siemming gebracht wordt het voorstel B. en W. om geen adhaesie te willen betuigen aangenomen met 10 vcor, 1 tegen (dhr. Ossewaarde), Eveneens werd het adres der gemeente [Jsselmonde voor kennisgeving aange- uomen. Eenige schippers wenschen, dat de ge meente zelf de palen 1 meter noordwaarts verzetten. Daar dit behoort tot B. en W'g bevoegdheden stellen deze voor om het adres te renvoyeeren aan B. en W, De heer Ossewaarde is hier tegen en stelt voor, dat de raad hierin besluit, waar tegen de voorzitter opkomt. Het voorstel van B. eu W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 8 voor, 8 tegen (de heeren G. de Jager, M. Scheele en 1. Ossewaarde). Ontheffing schoolgelden werden ver leend. cm in de rekening courant overeenkomst werd -en kleine wijziging aangebracht. Aan genomen met algemeene stemmen. Alsnu kwam aan de orde het verzoek van de vereeniging voor geref. Lager onderwijs om verandering van inriehtingen -choolgebouw, (vernieuwing urinoirs) en lanschaffii'g van schoolmeubelen. Aan- jevraagd werd een bedrag van f 1119.55 n een begeleidend schrijven van den in specteur werd aanbevolen een en ander te veranderen De heer Spheele vraagt enige inlichting en verklaart voor te zullen stemmen, daar hij ook voor paci ficatie is. al draagt deze zijn geheele sym- phatie niet altoos weg De heer Ossewaarde zegt dat z.i. B. en W. met twee malen meten. Als de Burenpolder- 'tewoners iets vragen is er geen geld en nu doen B en W maar ineens toezegging Bovendien is spreker voor Openbaar Lager Onderwijs en zal hij voor dit geld niet stemmen, hij meent dat de staat goed onder wijs behoort le geven en nu kan ieder daarvan profiteered De voorzitter merkt op, dat de raad moet toegeven. Ook weten B. en W. niet direct waar dat geld van daan moet komen. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 10 voor en 1 (buiten stemming de heer Osse waarde). Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt met algemeene stemmen herbenoemd dhr. G. Daane, idem tot lid der school commissie de heer Jozias de Koeyer, Paaidemarkt, met 8 stemmen. De heer Jan Vettr kreeg 3 stemmen. Tot leden der Gaseommissie werden herbenoemd de heeren Scheele, Daane en Mol. Tot leden der Werkverscbaffingscom- missie werden herbenoemd de heeren Scheele, Daane, De Koeyer, Mol, Osse-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2