In dienst ïan allen. N° 185. Maandag 24 December 1928 118 Jaargang* Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel KERSTVREDE. LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Pro Vincienieu Ws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant jp|||g|gS en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 ~'v"' T-i-f1non m- oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Kent u dat klein, eenvoudig verhaal uit den wereldoorlog? Hier is het. Het was kerstnacht. Op de velden van Noord-Frankrijk lagen de vijan delijke legers in de loopgraven tegen over elkander. Stil was het rondomme. De kanonnen zwegen. Hoog van den hemel flonkerden de sterren. Plotseling stonden er uit de Duit sche loopgraven eenige soldaten op en liepen naar de loopgraven van den vijand. Daar hielden zij stil en zongen het kerstlied van hun land en hun volk: „Stille nacht, heilige nacht". Toen keerden zij terug. Maar dan stonden eenige Fransche soldaten uit hun loopgraven op, gingen naar die van de Duitschers en zongen daar het Kerstlied van hun land en hun volk, het contique de koël. Ziedaar. Is ooit sterker, inniger en mooier het vredes-symbool voor Kerstmis ge- teekend dan juist door dit verhaal? Vrede tusschen hen, die in den hei ligen nacht als vijanden tegenover el kander lagen. Er zijn weinig menschen, die zich van dezen invloed, van deze wijding van Kerstmis kunnen onttrekken. Het is deze waarheid, die de telegrafisten van den Eifeltoren in Parijs er toe leidt, om, wanneer zij des avonds voor Kerstmis hun gewone weerbe richt seinen, dit te laten voorafgaan door een heilwensch: „Heureux koël tous". Wij moeten ons niet schamen, om iets voor den kerstvrede te gevoelen in onze eigen ziel en in ons eigen le ven. Over de geheele wereld is een versterking van het godsdienstig le ven merkbaar. De teekenen daarvan zijn frappant. De mensch hunkert naar iets hoogers. Het is geen toeval, dat ook in de geschiedenis der volke ren thans een strooming baanbreekt, die van waarachtig verlangen naar den vrede is vervuld. Het gaat lang' zam, maar het gaat. Elk jaar worden sterker de teekenen, die er op wij zen, dat de organisatie der volkeren zich beweegt naar de vredesgedachte. Van die gedachte is Kerstmis het symbool ook in ons eigen leven. Zoo laat onze hulzen dan vervuld zijn van vreugde en vrede. Met Kerstmis komen wij bij elkaar. Het gezinsleven viert zich uit Wij voelen hoe de traditie van dit feest wijding geeft Zoo siert uwe huizen Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 28 FEUILLETON Naar het Engelsch van' ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. De generaal nam hem met critische blikken op. „Ik geloof je niet, beste kerel. Maar zooals je me duidelijk ge noeg te kennen geeft: het zijn mijn zaken niet. Heb je al nader kennis gemaakt met Madame Verlines?" „Ik weet niet, wie u bedoelt, gene raal", zei Bill. „Zoo, weet je dat niet? Waar zitten je gedachten vanmiddag? Ik heb het op het oogenblik over de dame, die haar intrek in de villa „De Beuken- berg" heeft genomen. Hoe heet ze ook weer? Rivers, is het niet? De een of ander heeft me verteld dat ze bui tengewoon mooi was, of heb ik het slechts gedroomd?" „Ik veronderstel inderdaad dat u droomde, want ik zou haar niet zoo noemen. Dat wil zeggen: niet bij den eersten oogopslag". Er kwam een ondeugende uitdruk- Woensdag 18 Dec. heeft luitenant- generaal Muller Massis, commandant van het veldleger afscheid van de troepen genomen. Luitenant-generaal Muller Massis, met de hand in de hoogte zegt de manschappen een drie werf hoera op de Koningin uit te brengen. met de kerstbloemen. Zingt die lieve, oude liederen uit uw jeugd; die on vergankelijk zijn en vol wijding. En als ge een oogenblik op Kerst avond naar boven ziet, „o, die heilige onsterfelijke sterren, hoog boven m'n sterfelijk hoofd", dan gaat even uw gedachte uw bede uit naar den vrede op aarde, als een gelukkiger mensch- heid zal opbloeien en het recht zal stralen in onbluschbaren glans. Rechtbank te Middelburg. Gratis autorijden. C. T., 23 jaar, werkman te Hein- kenszand, werd verdacht dat hij in den nacht van 7 op 8 October j.l. Vlissingen P. de Kam en G. J. Stroo- snijder heeft opgelicht voor een rit per automobiel van Vlissingen naar 's Heerenhoek. Aldaar was hij uit de auto gestapt en verdwenen. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. In hooger beroep. C. J. v. d. J. Azn., 37 jaar, bakker te Yerseke was door den Kantonrech ter te Middelburg vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vrijspraak. D. v. d. D., 34 jaar, boerenknecht te 's Heerenhoek was door den Kanton rechter te Goes veroordeeld wegens het rijden langs een kunstweg met een voertuig, waarvan de wielen niet van klei en modder waren ontdaan, tof f7,50 boete of 5 dagen hechtenis, tegen welke veroordeeling hij in hoo ger beroep was gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Door J. H., 31 jaar, koopman te Schore, is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van de Recht bank van 19 October j.l., waarbij hij ter zake van overtreding der rijksbe king in de oude oogen. „Dus met andere woorden: het heeft eenigen tijd geduurd voordat je haar uiterlijk schoon inderdaad kon bewonderen. Nee, protesteer maar niet, beste jon gen; ik zeg nog eens: het gaat me niet aan. Eén ding zou ik je evenwel wil len aanraden; laat je eens door een dokter onderzoeken. Je bent niet, zoo als je behoort te zijn". Bill kwam met een resoluut gebaar uit zijn stoel overeind. „Ik zal u aan haar voorstellen, als u bereid is met mij mee te gaan", zei hij bedaard. „Oh, ho", riep de generaal uit ,Meen je dat werkelijk?" „Natuurlijk. Gaat u mee?" „Maar ik kan toch geen bezoek af leggen in mijn rij-kostuum", protes teerde de oude man. „Wij nemen het zoo nauw niet in Rickaby. Hoe denkt u er over? Zul len we gaan?" „Uitstekend! Heel graag zelfs. Ik kan mijn paard zeker wel zoolang hier laten?" „Zonder twijfel". Bill droeg een flanellen sporthemd en hij was blootshoofds. Hij vertoon de zich nimmer in zijn geestelijk ge waad, wanneer hij zooals hij het noem de „buiten dienst" wa» en dit was lastingwetten (vervoer van een motor over de Schelde) is veroordeeld tot f 100 boete of 1 maand hechtenis en f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Door H. G., 61 jaar, koopman te Middelburg, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 14 December 1928, waarbij hij in hooger beroep ter zake van het koopen van oude boeken zon der deze aanstonds in zijn koopmans- register in te schrijven, is veroordeeld tot f 25 boete of 25 d. hechtenis. Provinciale Staten van Zeeland. De electriciteitsvoorziening van de Middengroep. Vrijdagmiddag werd eerst eene of ficieuze vergadering gehouden van de leden der Staten van Zeeland, waarbij ook het publiek en de pers tegenwoor dig mochten zijn, ter bespreking van het voorstel om de P.Z.E.M. te mach tigen tot overname van de Centrale en het verdere bedrijf van de Soc. An. te Vlissingen, dus inclusief de tram MiddelburgVlissingen. In deze ver gadering waren ook tegenwoordig de heeren H. Lohr en H. Streefkerk, resp. directeur van de P.G.E.M. en de P.Z.E.M. Het eerst werd het woord gegeven aan den adviseur, den heer Lohr, die de onderhandelingen met de Soc. An. heeft gevormd. Spr. zeide dat nog verschillende misverstanden uit den weg moeten worden geruimd en be handelde eerst de afschrijvingen, Spr. is uitgegaan van een jaarlijksche af schrijving, de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. past in zijn voorstel het annuïteitsstelsel toe. Beide stelsels worden in verschillende provincies ge volgd. Deze cijfers zijn niet makke lijk met elkaar te vergelijken. De voor naamste vraag is echter, hoe men tot overname is gekomen en of dat bil lijk is voor beide partijen, dan wel d. stroomlevering door de Soc. An. aan de P.Z.E.M. niet beter is. De Soc. An. een feit, dat mevrouw Winch ten zeer ste hinderde, doch waarover ze zich toch nimmer had uitgelaten. Dien avond had hij een jongens klasse, waarvan de leerlingen binnen kort hun belijdenis moesten afleggen en hij achtte het niet noodig zich terwil- le van hen in een ander pak te steken. Voordat generaal Farjeon in de pas torie verscheen, had hij er reeds ge- ruimen tijd over zitten piekeren, waar over hij den volgenden Zondag in de kerk spreken zou. Sinds het avontuur bij de rotsen was een week verstreken, gedurende welken tijd hij tweemaal naar den „Beukënberg" was gegaan om te infor- meeren hoe Gaspard het maakte. Hij had mevrouw Rivers evenwel niet thuis getroffen. Twee dagen geleden had hij haar echter in het dorp ontmoet en ze had hem verteld, dat haar zoon volkomen rust moet houden en hem verzocht eens te willen aankomen, in dien hij het tenminste niet kwalijk wilde nemen wanneer zij wel eens af wezig mocht zijn. Niettegenstaande zij zich uiterst vriendelijk tegenover hem gedragen had, had hij haar om de een of andere reden welke hij zelf niet verklaren kon, toch niet dadelijk aan haar woord gehouden. stond sterk door haar contracten met de gemeenten Middelburg en Vlissin gen en met „De Schelde" en de P.Z. E.M. kon daar niets tegenover stellen. Over de vaststelling van de bedrijfs- waarde ontsponnen zich uitvoerige be raadslagingen bij de onderhandelin gen, waarbij zeer vertrouwelijke stuk ken werden overgelegd aan spr. Hef gelukte hem de afschrijvingen van de Soc. An. van f 50.000 op f 100.000 te doen brengen en daardoor kwam men tot f174.000, die moesten worden ver zekerd als rente. Volgens spr. nam de Soc. An. in ons land een zeer ver keerde plaats in, omdat de electrici teitsvoorziening hier alom in handen van de overheid is. De Soc. An. zou in een moeilijke positie komen door de naastingkans. Doch deze voorzie ning is beter in handen van de over heid, dan van particulieren, die winst maken tot doel hebben. Men kwam tot f 1.000.000 boekwaarde en tot f 1.750.000, zoodat de overname f 2.750.000 zal kosten. (Voor de geheele Middengroep is noodig f 5.280.000). Uit de huidige inkomsten kan reeds rente en aflossing van de f2.750.000 worden betaald. De annuïteitsgedachte als basis nemende, komt spr. tot een bruto overschot van f282.000 per jaar gemiddeld, rente en afschrijving zijn f 207.000, voor pensioenlasten moet f 25.000 worden afgetrokken, zoodat overblijft f 50.000. Hierbij komt f 23.000 voor de stroomlevering aan de pro vincie en dan f27.000 voor vermeer dering van de stroomlevering aan Middelburg en Vlissingen, die ver wacht wordt en f27.000 voor het con tract met „De Schelde", maakt totaal weer f 100.000. Als Middelburg de ta rieven in haar omgeving ziet dalen, moet het wel volgen. Bij daling van de prijzen volgt stijging van het ver bruik, Al wil spr. daarmede niet iede re tariefsverlaging verdedigen. De over name beteekënt dus geen verzwaring van de schuldenlast, doch opent de kans op winstmaken. Wat betreft den stroominkoop meent spr. dat het hier een heel ander geval betreft dan bij de Noordgroep, die stroom betrekt van de P.N.E.M. De Soc. An. kwam Dien dag had hij evenwel voortdu rend aan haar gedacht en hij had geen weerstand kunnen bieden aan de impulsie haar met generaal Farjeon te gaan opzoeken. Hoewel het somber weer was, leek de warmte toch bijna ondragelijk. „Er is storm op komst, wat ik je voorspel", bromde de oude generaal. „En daarna is het met het lieve zo mert je gedaan". Ze sloegen de beukenlaan in, waar de warmte als een looden gewicht op hen neerviel. „Het is een eigenaardige plaats", merkte de generaal op. „Ik ben hier niet meer geweest na den dood van den ouden Thesiger. Vroeger moet het een allemachtig aardig Engelsch huis zijn geweest, doch toen de man voor den tweeden keer trouwde, schijnt zijn vrouw het buitenverblijf in een villa aan de Rivièra te hebben willen herschapen. Volgens mij is er veel te weinig zon in ons dierbare Engeland om een dergelijk iets te kunnen mo- tiveeren". Ze hadden de twee denneboomen bereikt en stonden even later voor het groote huis. „Hallo", mompelde de generaal. Vergis ik me of staat de eigenares van het Fraasche paleis daar rozen oorspronkelijk steeds met denwensch stroom te mogen leveren en voelde heel goed daardoor veel sterker te komen te staan. Maar zelve wilde zij geen concessie voor de geheele Mid dengroep vragen. Als men later nog zou willen naasten zal het door de stijgende winsten nog veel duurder zijn. Spr. meent, dat er geen reden is voor het gebleken pessimisme inzake de aansluiting der industriën. Bij het aangaan van een inkoopscontract kan ze het voorkomen, dat een industrie die te Goes zich wil vestigen te Mid delburg of Vlissingen goedkooper uit is en daar door de Soc. An. naar toe wordt gehaald. Het aanwezig zijn van stroom doet alom grootere en kleinere industriën ontstaan. Scheiden van Cen trale en net doet overal moeilijkheden ontstaan. Spr. meent dat met dit voor stel de electriciteitsvoorziening der Middengroep staat of valt, want bij stroomaankoop alleen voor het platte land zullen de prijzen veel te hoog worden. Spr. meent dat men vertrou wen moet stellen en het voorstel moet aannemen. De heer Welleman (V.-D.) vraagt o.a. of bij de Soc. An. de afschrijving gelijken tred heeft gehouden met de waardevermindering van machines, trammateriaal enz. Spr. zegt, dat het kapitaliseeren van de winst nog komt boven de waarde der goederen en dan kan er z.i. voor de nieuwe eigenares geen sprake meer zijn van winst ma ken. Spr. is altijd voorstander geweest van één Centrale voor de Midden groep en in zooverre heeft het voor stel hem voldaan. De Soc. An. heeft zich door haar nieuwe contracten met Vlissingen, Middelburg en „De Schel de" sterk gemaakt. De heer Lohr moet niet te optimistisch zijn ten opzichte van de uitbreiding van het debiet van Middelburg en ook niet ten opzichte van de tariefverlaging door die ge meente. Het grootste deel van Wal cheren en ook van Zuid-Beveland is van gas voorzien en men zal daar niet zoo makkelijk tot electriciteit overgaan. De aangekondigde prijs van 45 cent voor licht en 18 tot 25 cent voor kracht is hoog te noemen. De voor boerderijen te vragen garantie is niet afhankelijk van de vraag of men zelf stroom opwekt of dien inkoopt. Als men de nu gevolgde berekening ook op Z.-Vlaanderen toepast, kan men ook daar tot groote winst ko men. Spr. is nog niet overtuigd van het voordeel van de overname. De heer van 't Hof (A.-R.) herinnert aan zijn amendement van de zomer- zitting om nog eerst met de Soc. An. te onderhandelen alvorens een eigen Centrale te stichten, waarvoor toen een voorstel aanhangig was. Het was goed gezien van Ged. om dit over te nemen en spr. brengt hen en den Raad van Bestuur dank er voor, dat zij in te plukken? Heel romantischIn derdaad zeer romantisch". Bill wendde zich haastig om en her kende mevrouw Rivers. Voor een kort oogenblik verscheen er een triomfan telijke uitdrukking in zijn oogen. Be nedict kon hem dus ditmaal niet met een kluitje in het riet sturen. „Wat zullen we doen?" vroeg de oudere man. „Regelrecht op haar toe- loopen of ons houden, alsof we haar niet gezien hebben?" „Ik denk dat zij wel dadelijk bij ons zal komen", gaf Bill ten antwoord. Hij had het goed geraden, want zij had hen gezien en liep hen reeds over het grasveld tegemoet. „Groote goedheid, wat beweegt die vrouw zich schitterend", merkte de generaal vol bewondering op. „Er zijn zoo bitter weinig vrouwen, die een mooie houding bezitten". Bill begreep wat hij bedoelde, want haar slank, gracieus figuur behoorde tot een van haar grootste charmes. Haar gelaatstrekken konden geen aan spraak maken op regelmatige schoon heid, hetgeen evenwel niet wegnam dat zij toch opvallend knap was. „Ze doet aan een Godin denken", mompelde de oude man. „Wat een gratie!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1