Buitenland Stadsnieuws. .iRILOJJ. TM GLi1"" Woensdagavond gaf hef muziekijezèlschrip „Excelsior" al hier een welgeslaagde—uitvoering in de gemeenteherberg.. Voor -een goed bezette zaal werden énkelenjnuziek- stukken tengehoore gebracht, waaruit bleek dat „Excelsior" onder leiding van haar directeur de heer Mann- hardt uit Goes, goed is vooruitgegaan. De tooneelvereenïging „Kunst na KraGht" van Heinkenszand, verleende hare medewerking door op te voeren: „De student thuis", een blijspel in 3 bedrijven van F, van Eeden, hetgeen met aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Bij het einde had zij dan ook een warm applaus in ont vangst te nemen. Gisteren vergaderde de gemeen teraad voltallig. Eenige ingekomen stukken en de bekende adressen van Axel en IJsselmonde worden voor kennisgeving aangenomen. De raad stelt den 'pensioengrondslag van den gemeentegeneesheer vast voor het tijd vak van 1 Jan. 1918—1 Juli 1922, en stelt nader vast de verordening op de hdffïng en invordering der hondenbe lasting. Eenige discussie ontstaat over de instructie voor den gemeentewerk man. Ten slotte wordt aangenomen een voorstel-Zweedijk om den werk man 6 dagen verlof te geven. De vrije Zaterdagmiddag wordt niet ingevoerd. Het voorstel van B. en W. om de gemeenteherberg aan K. Meulpolder voöf het tijdvak 1 Mei 1929 tot en met 30 April 1930 op de bestaande voóiwaarden te verhuren, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na eenige bespreking en verdedi ging door den voorzitter, wordt het voorstel van B. en W. om toe te tre den als lid der op te richten afdee- ling Zeeland van de vereeniging van Ned. Gemeenten met algemeene stem men aangenomen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. tot verlenging der gaslei ding aan den nieuwen rijksweg en tof het aanbrengen van de noodige ver lichting. Ingekomen zijn een verzoek van C. H. Blanker tot verlenging der gaslei ding en plaatsen van een lantaarn voor zijn in aanbouw zijnde huizen en een verzoek van de bewoners van den nieuwen rijksweg tot plaatsing van twee of meer lantaarns. De verlenging wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Wat het plaatsen der lantaarn(s) betreft, zegt de voorzitter dat B. en W. den toe stand ter plaatse hebben opgenomen, en dat volgens hun meening met 1 lantaarn kan worden volstaan; blijkt evenwel dat het gemeentegasbedrijf zulks niet wenschelijk acht, dan zou den- er 2 geplaatst kunnen worden. De heer de Rijk zegt, dat hij 1 lan taarn niet voldoende acht, het is daar nogal donker en de afstand is groot. Spr. zou een goede verlichting wen- schen en zou het onaangenaam vinden wanneer de bewoners later zouden zeggen: „Nu staat er een lantaarn, maar nu kunnen we nog niets zien". De voorzitter vraagt daarop of de raad het goed vindt dat deze zaak met den directeur van het gasbedrijf wordt besproken en 1 lantaarn wordt ge plaatst, zoo noodig 2. Zulks wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Met 6 fpgen 1 stem wordt herbe noemd tof lid der commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs de heer P. Polderman Jnr. Vastgesteld wordt een suppletoir ko hier der hondenbelasting 1928 met 7 aanslagen tot een bedrag van f21,—. Bij de rondvraag vraagt de heer Hoogstraate hoe of het komt dat het torenuurwerk zoo ongeregeld loopt. De voorzitter zal den tïjdelijken klokke nist er op wijzen niet aan de wijzer- inrichting te komen. De heer de Rijk vraagt of B. en W. den eigenaar van de doode boomen staande aan den rijksweg naar den „Tol" niet eens willen verzoeken om die boomen te rooien, daar zij bij storm gevaar kunnen opleveren. De voorzitter zegt toe, hieraan aandacht te zullen schenken. De heer Straub vraagt naar den toe stand aan den Heernisseweg. De voor zitter zegt, dat B. en W- hebben be sloten om daar het volgende jaar een straatje te leggen en de afscheidingen dan maar laten staan; het straatje zal dan met den weg worden meegelegd. Na eenige bespreking wordt zulks goed gevonden. De voorzitter zegt dat deze verga dering de laatste in dit jaar zal zijn; hij dankt de heeren voor de aangena me wijze en de manier waarop zij de belangen der gemeente hebben behar tigd en wenscht hun goede Kerst dagen en een goed 1929 toe. KAPELLE- In de vergadering van de commissie van toezicht op het la ger onderwijs te Kapelle-Biezelinge werd o.m. besproken, welke gevolgen de toepassing van het gewijzigde art. 3 der Leerplichtwet met 1 Mei a.s. me de zal brengen. Er werd op gewezen, dat de meeste ouders nog niet weten, dat de kinde ren die op 1 Mei a.s. nog geen 13 jaar zijn, de school niet mogen verlaten, ook al hebben zij het zevende leerjaar reeds doorloopen. Aangezien de kinderen op vijf en een half-jarigen leeftijd worden toe gelaten, zal ongeveer de helft der leer lingen bij de thans geldende bepaling, 8 jaren moeten school gaan. Daar deze groep leerlingen een aparte klasse zal vormen (wat dus neer komt op de invoering van het achtste leerjaar) werd besloten het gemeente bestuur deze aangelegenheid onder de aandacht te brengen, opdat tijdig maatregelen kunnen genomen worden voor de voor deze klasse benoodigde plaatsruimte en voor de aanschaffing van leermiddelen. 's HEER ARENDSKERKE. Het mu ziek - gezelschap „Excelsior", heeft Woensdag met medewerking van de tooneelvereeniging „O. v, U." haar eerste uitvoering in dit seizoen gege ven. Nadat de voorzitter de bijeen komst, die door velen bijgewoond werd, had geopend, gaf „Excelsior" een vijftal muzieknummers ten beste. Toen volgde opvoering van het blij spel „De verjongde professor", dat veel vroolijkheid verwekte. Het geheel vormde een mooien avond. HOEDEKENSKERKE. Alhier is gis teravond opgericht een tuïnbouwver- eenïging, welke zich aan zal sluiten bij den Centralen Bond vanTuinbouw- vereenigingen, met hef doel om ge meenschappelijk groenten te veilen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren M. Burgel, Job la Grand Jobzn. en P. Schouwenaar. KATTENDIJKE. In de gister ge houden raadsvergadering, waarbij met kennisgeving afwezig waren de heeren P. van Kleunen en van der Kemp, werd mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: procesver baal van kasopneming bij den ge meenteontvanger; kon. goedkeuring personeele belastingverordening. Op voorstel van B. en W. zal den heer Hanken, directeur van de Maatsch. „De Wilhelminapolder" dank betuigd worden voor de groote verbetering der straatverlichting aan den Westhaven- dijk te Wilhelminadorp. Besloten werd toe te treden als lid van de vereeni ging van Ned. Gemeenten. Voor ken nisgeving worden aangenomen het adres van de gemeente Axel inzake sa larisregeling jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger, het verzoek van de gemeente IJsselmonde inzake toepassing art. 122a der gemeentewet, het verzoek om eene bijdrage aan de Ned, vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten, en de Kon. Ned. Po- litiehonden-vereeniging om een bij drage. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt benoemd het aftreden de lid de heer P. van Kleunen Jz. Tot wegwerker wordt tot wederop zegging toe benoemd de heer P. Snoek te Kattendijke. De begrooting 1928 werd gewijzigd. Op het adres van G. van Huistede om vermindering van hondenbelasting 1928 werd afwijzend beschikt. KRABBENDIJKE. Alhier heeft Dins dagmiddag de burgemeester den eer sten steen gelegd bij den bouw van zes plaatsjes. Verschillende leden van het bestuur der vereeniging van land arbeiders, de aannemer, de toekom stige bewoners, alsmede weth. Hirdes, waren aanwezig. Na het verrichten van de plechtigheid bracht de heer Welleman dank voor de medewerking van den raad ondervonden. Spr. hoop te, dat hier een begin zou worden gemaakt voor een werk, waarop de aannemer steeds met trotsch zal mo gen terugzien en dat de toekomstige bewoners er een gelukkig en voorspoe dig leven in zouden leiden en hier mede een tijdperk van nieuwen wel vaart voor Krabbendijke zou worden ingeluid. De aannemer dankte den burge meester voor zijn bereidwilligheid; de heer Engelse sprak namens de bewo ners een woord van hulde voor het doorzettingsvermogen van den burge meester, terwijl wethouder Hirdes er aan toevoegde van nabij te weten, dat niet alles op rolletjes had geloopen, doch dat de burgemeester alle moei lijkheden had weten te overwinnen. Spr. hoopte, dat God zijn zegen aan dit werk zal mogen schenken. RILLAND-BATH. Gisteren kwam de raad in spoedvergadering bijeen. Af wezig zonder kennisgeving de heer David. De voorzitter deelt mede, dat in verband met de Decembertelling de raad een beslissing heeft te nemen omtrent de sterkte van het personeel aan de openbare school te Bath. Voor 1929 kan niet meer op rijksvergoeding worden gerekend voor de tweede leer kracht. Wel is de raad bevoegd, deze voor gemeenterekening te nemen, doch dan dient eenzelfde houding te. wor den aangenomen tegenover de bijzon dere scholen, waarvan een der scho len tersfond gebruik zal maken en enkele andere waarschijnlijk zeer spoe dig. Bij verordening ware wellicht de grens te wijzigen tusschen de open bare scholen te Rilland en te Bath, doch dit zou een van de leerkrachten te Rilland in gevaar brengen en tot moeilijkheden met de ouders leiden. B. en W. stellen mitsdien voor, de be trekking van de tweede leerkracht met ingang van 1 Januari a.s. op te heffen. De heer van de Sande gaat de verschillende punten in de overwe gingen van B. en W. na, en sluit zich daarbij aan. Hij acht de voorgestelde oplossing de eenige. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Aan Mej. van Maris wordt hef plaatsver vangend hoofdschap opgedragen gedu rende den tijd, dat in de vacature van hoofd niet is voorzien. Omtrent de vervulling dezer vacature worden nog nadere mededeelingen gedaan. Van den heer W. H. Moree kwam bericht in, dat hij zijn herbenoeming tof lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs niet aanneemt. Een bezwaar schrift van C. Overbeeke tegen zijn aanslag in het schoolgeld wordt niet ontvankelijk verklaard, wegens te late indiening. SCHORE. Gisteren werd hier door notaris van Dissel te Goes, geveild een woonhuis, erf en bouwland. Koo- per werd Jacobus Stevense alhier voor f 2640,-. Door notaris van Dijke te Krui- ningen werd verkocht een perceel grond (gedempte gemeenfeput) groot 2 A. 72 c.A. Kooper werd P. Philipse te Schore voor f614, VLISSINGEN. Gistermiddag kwam met de mailboot „Prinses Juliana" te Vlissingen aan de koningin van Noor wegen. Met een in den Noord-Duit- schen mailtrein geplaatst salonrijtuig werd de reis voortgezet. WEMELDINGE. In de afgeloopen bietencampagne werden op de beide weegbruggen „De bonzijbrug" alhier 4.149.474 K.G. bieten gewogen. YERSEKE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herbenoemd de heer P. de Koeijer. Tot voorzitter van het Burger lijk Armbestuur is herbenoemd de heer C. Hartoog. OVERZICHT. Bolivia en Paraguay. De dreigende oorlog; tusschen deze twee miniatuur-staatjes schijmit afgewend te zijn. Bolivia teinmiinste heeft te kennen gegeven, dat het de bemiddeling van de Pan-Amerikaansohe conferentie wil aan vaarden. Briand heeft Bolivia vootr deze mededeeling dank gezegd. Zijn antwoord luidde „De Volkenbondsraad, wiens pogingen er steeds op gericht zijin geweest, een ver scherping van het geschil te voorkomen, kan zich er slecjhts mee geluikwenschen, dat het conflict tusschen twee leden van den Bond, die vain hetzelfde ras zijin en dezelfde tradities hebben, beëindigd is dank zij het edelmoedig initiatief van die Pan-Amerikaansche arbitrage-conferentie. De Raad spreekt den oprechten wenscb uit, dat, dank zij deze procedure, zoo spoedig mogelijk een oplossing van het ge schil zal worden gevonden, waardoor idie goede verstandhouding en. de vreedzame samenwerking hersteld zullen worden." Briand heeft Voorts aan de regeer.ng van Paraguay den. inhoud van het telegram van Bolivia medegedeeld en. tevens dein wemsch uitgesproken., dat het geschil zoo spoedig mogelijk op vreedzame wijze uil den weg zal worden geruimd. Ten slotte heeft Briand aan alle raads leden mededeeling gedaan van het tele gram van Bolivia en zijn antwoord daarop Maatschappij-ziekenfonds. Men schrijft ons: Wellicht is bet niet ondienstig hier nog een een nadere uiteenzetting; te geven over doel en werkzaamheid van het nieuw opgerichte Maatschappij -ziekenfonds Door de gezamelijke doktoren op Zuid en Noord-Beveland is dit fonds opge richt. Het doel is zoo volledig mogelijke doktershulp te verleenen aan diegene, wel ke een inkomen hebben, dat niet grooter is dan f 1750 voor kostwinners in Goes, f 1250 voor kostwinners buiten Goes en voor alleenstaande personen in Goes en f 1000 daarbuiten. Niet alleen de hulp maar °°k de medi cijnen worden geleverd. Moet men naar den 'chirurg?- oóï&Hs, oogarts, of naai- den arts vó&r' rti&hg-j, darm-, long- of hartziekten en2*fï' ook dan wordt zoowel het bezoek van didrv &rts ten huize van de zieke als de doktersrekening in het zieken huis door het fonds betaald. Verder krijgen die ingeschrevenen bij elke bevalling f 10 uitkeer ing^ De dokters hulp bierbij wordt echter niet betaald. Moeten er Röntgen-foto's gemaakt wor den,' dan betaalt het fonds hiervan de helft. Hetzelfde geldt voor bestraling. Brillen, buik- ai breukbanden worden ook zonder kosten voor de patiënten geleverd. Voor dit alles wat werkelijk volledige dolk tershulp omvat, betaalt men slechts vooï iedere persoon boven de 15 jaar in Goes 25 cent, op het platteland 20 cent. Voor inwonende kinderen betaalt men 5 cent tot hoogstens 15 cent per gpzin. Een main mag niet zonder zijn vrouw of kinderen lidizijfn. Men betaalt dus ten hoogste 55 cent per week per gezin. Betaalt men nog twee cent per betalend persoon extra, dan heeft mein ook hulp van de tandarts, d.w.z. vrij trekken, vullen en belangrijke prijsverlaging voor gebitten. Men is vrij in de keuze van zijn huis dokter mits deze aan het Ziekenfonds ver bonden is. Zij, die zich voor 1 Jan. op geven, krijgen onmiddellijk alle rechten. Zij, die dit later doen hebben b.v. pas na vijf maanden recht op uitkeering bij bevalling en pas na 2 weken recht op doktershulp. Iedereen kan zich bij zijn huisdokter of bode geven. Dit kan ook geschieden bij den administrateur Meijers. Jacoba van Beierenstraat 6, Goes, alwaar ook reglementen ad 10 cent te verkrij gen zijn. Voor het hulpbehoevende kind. Men schrijft ons: Het schijnt ons niet overbodig hier eens de aandacht vooral van de Goessenarein en de Bevelandsche bevolking te vesti gen op de uitgifte der kinderpostzegels want het is teleurstellend als men be merkt hoe weinig populair deze hier nog is. Immers, dit is reeds het 5de jaar dat zij in de maand December uitgegeven wor den; de opbrengst over het geheele land steeg tot f116000 in 1927, doch hier kwam men nog niet tot de f250! werke lijk beschamend voor de anders zoo royaal gevende Zeeuwen. Dit jaar zijn er weer 4 kinderpostze gels verschenen, die tot 10 Januari ver kocht w orden aan alle postkantoren, ook daarna blijven ze steeds geldig; men hoeft dus nooit bang tc wezen met zijn voorraad te blijven zitten. Men gebruikt ze juist als gewone postzegels om zijn post te frankeeren; alleen betaalt men nu voor elk zegeltje een paar centen meer dan de waarde ervan is (2V2 cent inplaats van 11/2 cent; 8 cent inplaats vam 5 cent; 10 cent inplaats van 7l/2 cent; 16 cent in plaats van 12Va cent). En die paar centen vormen een groot bedrag, uitsluitend ten bate van het Nederlandsche hulpbehoeven de kind- Het wordt n.l. onder goedkeu ring van den minister van Bianenlandsch© Zaken en Landbouw, verdeeld over meer dan 300 vereenigingjen, groote en kleine en. van alle mogelijke gpzindten en rich tingen, allen werkzaam voor onze kinde ren, voor de zwakken, zieken, achterlij ken, gebrekkigien, blinden, dooven, doof stommen, verwaarloosden, en zij, dis drei gen te gronde te gaan. En hiervoor is veel noodig! Als ge bedenkt dat per jaar naar herstellingsoorden en vakantiekolonies ruim 10.000 kinderen gaan dat er 6000 in ge- zinnen liefderijk opgenomen worden, om na een kuur buiten gezond huiswaarts te keerem; dat er meer dan 1000 achterlij ke,, idiote kinderen in gezinnen en ge stichten mlet veel opoffering worden op gevoed; dat een 1000-tal blinden, dooven, doofstommen en gebrekkigien in instituten en scholen tot nuttige maatschappij-le den worden opgeleiden, tenslotte de grootste rubriek, dat in een jaar in onze opvoedingsgestichten, doorgangshuizen en toevluchten 25000 minderjarigen en in gezinnen 6000 kinderen worden ver pleegd, allen beboerende tot de verwaar loosde jeugd, tot hen, voor wie het leven in eigen gezin zedelijke of lichamelijke ondergang beteekentals men dit alles be denkt, is het dan te veel gevergd enkele luttele centen nuttig en practisch te be steden aan een paar postzegels? Men be- seffe toch, dat onder al de bovengenoem de rubrieken ook kinderen uit uw naaste omgeving vallen! Behalve de postzegels worden ook 2 series van 6 briefkaarten uitgegeven, re producties van Jan Veth en van Frans Hals. Deze series, 35 cents per serie kostende, zeer artistiek uitgevoerd, zijn verkrijgbaar bij den boekhandel te Goes, alsmede aan te vragen bij dokter Looijen of zuster Ten Hoeve te Goes, die samen het Plaatselijk Comité vormen en gaarne ook voor grootere postzegjelbestellingen zorg dragen. Vult dus een keer uw postzegelvoor- raad aan met kinderpostzegels; verzendt geen Kerst- of Nieuwjaarsgroet zonder het hulpbehoevende kind te gedenken! La ten wij Bevelanders toonen niet tot de min sten te behooren op het gebied van kin derhulp I Lezing. De heer Tijtgat, de beleende Vlaaan- sche schrijver, die gisteraVon.1 in de Land- bouwbidscoop voor <fe 'leden van „Weten schappelijke belangen" lezing hield over Bretagne, zeide nier zijn keuze ge. daan te hebben door'het lot te laten be slissen, doch door zijn gnpóte sympathie die hij als Vlaming voor hèt land Bretagjna koestert, te laten spreken ,.nsi „Breiz, douar ar Sint koz, douar ar Yaive.l, O Breiz ma Bro" „Bretagne, land ,(ler. oude heiligen, land der Barden. O Bretagne mijn Vaderland." Hierin ligt de ziel vhm 't Bretonsehe volk die, zooals spreker in zijn inleiding zoo mooi zeide, wonderbaarlijk is van diepte, diep als de zee,'idie tegen de Bre tonsehe golven te pletter skat. De cellen van de Bretonsehe ziel be. - staap uit: droom, mysticisme; ingekeerd heid en t eederheid. - «Doch Bretagne is meer. Het is ook het land der tegenstel- stellingen. Naast een ideale milde kunst, in het Noorden van het schiereiland, en te midden van de meest woelige en meest ruwe zee, vindt men er de heerlijke streek waar als op een Velurwc de fleurige ap pels bloeien ter vervaardiging van de ci der, de eindelooze heidie zoo ver het oog reikt. Ureft men aan de Noordelijke kust de mee9t milde natuur aan. De ideale had plaatsen, de uithoek en de Zuidkust zijn van angstwekkende woestheid. Daar leeft de ziel van de zee, daar siddert de mensch em voelt hij zijn nietig heid voor de grootschheid dor elemen ten.... voor God, Bretagne, zeide spreker, is de ziel van de zeel' en de ziel van do heide. ...voi, Dat het Bretonsehe volk een volk is, dat niets verwant hééft met de Fran- schen, al ligt het ook in. Frankrijk, be merkt men zoodra men op reis naar Bre tagne, het vruchtbare, Normandië heeft verlaten en den Bretaischen grond be treedt. Dan voelt men dadelijk de symp tomen, zoowel physiek als geestelijk, van het Bretonsehe particélarisme. Het Bretonsehe volk is een volk dal leeft in een décor ya® du>zen,d-en-een- nacht en zich voedt roet 'geestesproducten, waarin legendarische personen den hoofd rol spelen. Aan de Zuidkust van Bretagna in de omgeving; van Camac, liggen de Megalithische ge lenksteenen over een op pervlakte van 24 K M. uitgestrekt. Van deze steenen die mehier, dolmens of conlechs worden genoemd, bestaan tal van legenden. Zeker schuilt er in deze veel fantasie, doch ook misschien wel veel waarheid. - Ook in geloof zijn de Bretomners sterk. Aan den weg ziet men calvariën w. o. prachtig uitgevoerde en meer primitieve die tal van voorstellingen geven, van hei ligen geschiedenissen. Voor deze komen de mensdien nederfcnielën en een gebed uitstorten. In Bretagne, zoo zeide spreker, weet men de dooden te ebrai, Het stoffelijk overschot wordt niet na jaren aan ver strooiing prijs gegeven. Ieder kerkhof heeft zijn beenderenhuizén,die vaak ju weeltjes zijn van bouwkunst. Zeker, getuigen van een naief geloof, maar diep als de zee, gr^ot in beteeke- nis en groot in de liefde. Na de pauze bracht spreker aan de hand van veelkleurige lichtbeelden de toe hoorders in kennis met de zeden, gewoon ten en de bouwkunst in Bretagne. De open haard in de' boerenkeukens, waar de sprookjes warden verteld, heeft zich nog steeds gehandhaafd. Als een slapende schoone uit een sprookje lijkt Vitri ókel met haas- oude oude straatjes en typische .huisjes, die daar neergezet zijn,, als overgeplaatst uit het Vlaamsche Brugge. Ook trotsche ge bouwen vindt men er, als de kathedraal van Rennes en van Quimper, parlements gebouwen uit den. tijd van vrij Bretagpie. Vervolgens behandelde spreker de be roemde „pardons" welke alle- hun primi tief karakter hebben behouden- met al da ritussen en mysteriën uit het verleden, dia de generaties elkaar hebben overgeleverd, als een heilige erfenis. Spreker besloot met het uitspreken der hoop, dat Bretagne eri" de Bretomners ge spaard mogen blijven voor de zeer twijfel achtige regen van de moderne beschaving. Zoolang dit geschiedt zullen 'zij zich ge lukkig voelen in hun eenvoud, door bun geloof, maar ook met hun bijgeloof. De heer Tijtgat, een aangenaam vertel ler, die zeer rijk is aan gedachten, wis1 de aandacht van de toehoorders van begin tot einde te boeien. De beer Stevens dankte aan het slot van de lezing den héér Tijtgat voor zijn belangwekkende causerie. „Hosanna"». „Hosanna" zal op Eersten Kerstdag, ongeveer te kwart voor twaalf v.m., we derom een uitvoering van gpwijde muziek gevenin de tent op de Groote Markt. Oplichter. Een oplichter, die im verschillende plaat sen vam ons land ntel succes vooral de kleine luiden „bewerkte", beeft dezer da-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2