)n dienst van allen. GEBR. STEDÏEL, Kleeding naar Maat Sbeg&ijsaapd BESTEVAER Ziekenzorg in de Bevelanden. N° 152 Vrijdag 21 December 1928 115 Jaargang, Dij dit nummer behoort een bijvoegsel J. KLOOSTERMAN, ProVinciemeuWs HLOKSTRAAT, GOES. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOGSCHE COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening Nb. 55571 tvi-ri n non kt. o aa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Een ziekenfonds voor minvermogenden de middenstand bui tengesloten; het belang van den medicus en het belang van den middenstanderwie een middenstandsfonds tot leven zal moe ten wekken. In het eerste artikel over dit onder werp maakten we gewag van het plan van de Bevelandsche artsen tot op richting van een ziekenfonds. Dit plan is intusschen uitgevoerd en onder „Stadsnieuws" in dit nummer kan men lezen hoe het fonds werkt, welk doel het heeft, en wie als leden kunnen toetreden. Zooals we destijds al mede deelden mogen zij wier inkomen een bepaalde som te boven gaat, zich niet bij het fonds aansluiten. Men zal zich herinneren, dat we deze uitsluiting van een aantal personen voor wie rekeningen van huisdokter, specialist, apotheker enz. ook een bijna niet te overkomen moeilijkheid kan be- teekenen, betreurden. Nu is komen vast te staan dat de artsen de inko men-grens nog lager hebben gesteld dan we aanvankelijk vermoedden (men zie hierover het verschil onder „Stads nieuws") kunnen we niet anders dan ons leedwezen herhalen. Voor ons is daardoor tevens iets komen te ver vallen van het mooie karakter, dat we in het eerste artikel het dokters plan toekenden. Natuurlijk: we zijn niet plots blind geworden voor het idieele, dat het maatschappij-zieken fonds inhoudt, maar we kunnen toch ook de oogen niet sluiten voor de zakelijke zijde, daaraan verbonden. Het fonds zal de menschen met zeer kleine inkomens bij ziekte finantieele uitkomst brengen, doch het zal tevens de artsen finanfieel veilig stellen. De rekeningen van patiënten met een zeer kleine inkomens zijn over het al gemeen het moeilijkst te innen, en daarin gaat het fonds voorzien. De Bevelandsche artsen dienden, toen zij het fonds in het leven riepen behalve de kleine luiden, ten deele hun eigen belangen. Dit zal niemand de dokters kwa lijk kunnen nemen. Ook zij hebben, als ieder ander het recht, den zake- lijken en finantieelen kant van hun beroep zoo goed mogelijk te behar tigen. Doch, om op de kwestie, waarom het hier eigenlijk gaat, terug te ko men: de kleine middenstand en alle anderen die door een langdurige en kostbare ziekte finanfieel jaren ach teruit gebracht kunnen worden, zijn met hef Bevelandsche maatschappij ziekenfonds niet geholpen, en de me dische kring in ons gewest zal er wel niet toe overgaan een z.g. midden stands-ziekenfonds op te richten of het aan het eerstgenoemde fonds toe te voegen. Voornamelijk niet omdat de medici 27 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. TWEEDE DEEL HOOFDSTUK L De plannen van den Generaal. Het huwelijk van Lottie Morton met den hulppredikant van haar vader zou einde Juni plaats vinden en niet tegenstaande Bill er allerminst op ge steld was, beloofde hij toch de plech tigheid te zullen bijwonen. In die dagen kwam hij weinig in Hatchstead en hij vertoonde zich slechts zelden in de pastorie. Indien de oude generaal Farjeon er niet voortdurend op had aangedrongen met hem te komen praten, zou hij het dorpje zooveel mogelijk vermeden hebben. Hij had meer dan genoeg in zijn eigen parochie te doen en hef was nooit Bill's gewoonte geweest zich aan zijn plicht te onttrekken. Niettemin viel het niet te ontkennen, dat zijn het hier te lande over het nut van een .fonds voor niet-rijkën en niet-minver- mogenden vooralsnog niet eens zijn. In de Ned. Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst is het vraagstuk al meermalen aan de orde gesteld. In het tijdschrift voor geneeskunde schreef dokter Schnitzler onlangs een artikel waarin hij plannen voor een middenstandsfonds (uitgaande van den medischen kring) ontvouwde en pro pageerde. Dokter v. d. Bijl te Arne muiden antwoordde in het volgende nummer van het tijdschrift daarop, dat hij zich niet met de zienswijze van zijn collega Schnitzler kon ver eenigen. „De huisartsen", zoo schreef hij aa. „hebben geen behoefte aan verzekering van den middenstand in fondsen of maatschappijen". In zijn artikel waren een aantal uitspraken van Duitsche doktoren verwerkt, wel ke zijn betoog ondersteunden. In het zelfde nummer van genoemd tijd schrift troffen we van de hand van den heer D. Brocx, controleerend ge neesheer der rijksverzekeringsbank te 's Gravenhage een beschouwing over: „De gevaren eener wettelijke ziekte verzekering", waaruit eveneens te concludeeren is, dat er voor artsen zoo goed als geen aanleiding is instel lingen als middenstandsfondsen in het leven te roepen. Men kan zulks betreuren (we doen dit ook) doch men mag er de medici in geen geval een verwijt van maken. Na lezing van de tijdschriften, ons door Dr. Planteijdt ter inzage ver strekt, trekken we dus hier niet de conclusie welke we onlangs aan het einde van ons eerste artikel meenden in petto te hebben, Intusschen blijven we echter het nut van aaneensluiting door middenstan ders in een ziekenfonds erkennen. De zer dagen nog heeft men in ons blad kunnen lezen over een rekening van een chirurg voor een blijkbaar zeer gewone operatie, welke rekening den betrokkene zeer terecht bezwaarde. Het is trouwens algemeen bekend, dat, zooals Dr. Schnitzler schrijft: „Al leen de zeer welgestelden vrijelijk van alle hulpmiddelen der moderne ge-; neeskunde gebruik kunnen maken en dat de ziekenfondsleden en armlasti gen in dit opzicht niet te kort ko men, maar dat de groote groep van niet-rijken en niet-minvermogenden er het slechtst aan toe is, en dat de maatschappelijke beslommeringen van een ziekte-geval in die kringen tot een catastrophalen omvang kunnen leiden". energie een weinig verslapt was. Het kwam zelfs meermalen voor, dat me vrouw Winch onomwonden te kennen gaf, dat dominee's geduld niet zoo elastisch was als ze vroeger wel ver moed had. Misschien lag het aan het weer, veronderstelde ze, want dit was verre van aangenaam. Ja, daaraan zou het wellicht te wij ten zijn, hield ze vol, en Ellen Bar net ondersteunde die veronderstelling. Men moest in elk geval niet vergeten, dat die beste dominee toch ook maar een mensch was, evenals alle anderen en het weer was inderdaad hinderlijk benauwd en stormachtig. Generaal Farjeon scheen de eenige te zijn, die volkomen gezond en op gewekt was en het leek wel, alsof hij zich door de warmte veel krachtiger dan voorheen voelde. Zijn neef Stafford was eenige dagen bij hem gelogeerd. De jonge man kwam zijn ouden oom zuiver uit een gevoel van plichtsbetrachting bezoe ken. De beide mannen verveelden zich onbeschrijflijk1 in eikaars gezelschap en het was moeilijk' te zeggen, wie zich eigenlijk het meest ergerde. De oude generaal reed op een dag naar Bill's pastorie en vertelde hem op zijn gewone grimmige wijze, dat zijn neef een doeniet was. Zelfs Molly wilde niets met hem te maken hebben, dus je hoefde niet te vragen hoe hin De noodzaak van een ziekenfonds (met b.v. een weistandsgrens naar bo ven op f 3500 voor alleen staanden en f 6000 voor gezinnen) behoeven we waarlijk niet meer te bepleiten. Alleen: hoe moet zulk een fonds er komen? Van de medici, die er geen belang van zullen hebben, is de oprichting niet te verwachten. Welnude betrokken gezinshoof den en alleen staanden zullen zelf de hand aan den ploeg dienen te slaan. En als we dit schrijven denken we aan de ziekenhuisvereeniging voor Zuid- en Noord-Beveland, die in kor ten tijd tof niet verwachten bloei ge raakte. Kan van de ziekenhuisvereeniging initiatief tot een middenstands-zieken fonds uitgaan? Kan deze vereeniging, in overleg met den medischen kring in de Beve landen niet het ziekenfonds in het leven roepen, dat door vermoedelijk alle middenstands-gezinnen met vreug de begroet zou worden? We zijn er ons van bewust dat de oprichting met niet geringe moeilijk heden gepaard zal gaan, doch we we- I ij aankoop van een half pond KLOOSTERMAN'S KOFFIEBOONEN een fraaie „Ons Eigen Land" Kalender cadeau. Zoolang de voorraad strekt. Lange Kerkstraat, GOES. ten tevens dat een middenstandsfonds noodzakelijk enpractisch bestaan baar is. Het artikel van Dr. Schnitzler in hef Ned. tijdscrift voor geneeskunde (Nov.- aflevering 1928) geeft over het laatste tal van interessante mededeelingen. NISSE. Woensdagavond werd in het schoolgebouw alhier een ouderavond gehouden door de ouders der kinde ren van de openbare school. Ruim veertig ouders waren opgekomen om dezen ouderavond bij te wonen, waar uit de groote belangstelling blijkt voor het onderwijs. Volgens de agenda wer den door het personeel enkele schet sen voorgedragen en wel: „Kinder vreugd", uit een bundel opstellen van J. Ligthart; „Kinderleed" uit het werk je „Uit de school geklapt", door Me vrouw Cohen de Vries en „Teun de Jager", uit de Camera Obscura van Hildebrand, welke stukjes met groo- ten aandacht werden gevolgd. Vervol gens werd een groote serie lichtbeel den vertoond over Napoleon, welke platen werden toegelicht door hef derlijk hij was, want er waren waar achtig toch niet te veel jonge mannen in de buurt, waarmede zij zich kon amuseeren. In gedachten zag Bill het brutale gezichtje van het jonge meisje voor zich. „Als ik in zijn plaats was, zou ik ook bitter weinig notitie van haar nemen", gaf hij te kennen. „Oh, ja, dat is mogelijk'. Maar jij kunt een keuze doen uit de geheele vrouwelijke bevolking van je paro chie", zei de generaal luid lachend. ,Het spreekt vanzelf, dat jij, omdat je door iedereen zoo verwend wordt, niet gauw te bevredigen bent". „Ik geloof, dat ik nog liever Fanny tot vrouw zou nemen dan Molly", zei Bill kalm. „Dan ben je een verduivelde gek", F de generaal te kennen. „Fanny is zoo stom als een koe, terwijl Mol lyMolly is een stukje kwikzil ver, vol leven en vuur. Nee, geef mij Molly maar". Bill stond op het punt nog iets te zeggen, doch hij bedacht zich en zweeg. Wellicht begreep hij dat hij, wanneer hij nu nog iets zei te scherp zou worden. De generaal bleef evenwel koppig over hetzelfde onderwerp praten. „Nee zooals ik je al zei, ze neemt niet de minste notitie van Stanford. En het vreemde van het geval is, dat ze ver SPECIAAL ADRES VOOR Goeden pasvorm gegarendeerd Hoofd der School. Aan het eind van dezen,* zeer goed geslaagden ouder avond, gaf wethouder Dane, als ver tegenwoordiger van het dagelïjksch bestuur der gemeente zijn tevreden heid over het onderwijs op deze school te kennen. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. De heer L. Overbeeke was afwezig. Onder de in gekomen stukken werd mededeeling gedaan van kasopname van den ge meenteontvanger, waaruit bleek dat kas en boeken in orde werden bevon den. Voorlezing werd gedaan van het bekende adres van de Politiehonden- dresseervereeniging, dat voor kennis geving werd aangenomen. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot ver pachting van een stukje tuingrond te Oud-Sabbinge, opengevallen wegens vertrek van C. van de Kreeke. Vast gesteld werd het suppletoir kohier hondenbelasting 1928 met 3 honden lste en 2 honden 2de klasse, samen f8,50. Tot leden van de plaatselijke schoolcommissie benoemde de raad de heeren W. A. van Wijck, aftreden de, C. Remijnse in plaats van Mevr. Lanting en Mevr. van Bleijswijck Tie- rens Verhagen in plaats van Mevr. Koert. Op voorstel van B. en W. werd na eenige bespreking besloten totver- kooping van de boomen op de be graafplaats te Oud-Sabbinge, behalve de boomen aan den Noordelijken kant. Eveneens werd besloten tot oprui ming van de haag aan de Oostzijde en het aanleggen van een baan voor voertuigen, benevens een dam over de sloot aan het Noordeinde en tof bedelving vjn de slogf rond de be graafplaats. Dit alles zal in hoofdzaak geschieden om het gedeelte van de begraafplaats, dat als bouwland in ge bruik, meer waarde te verleenen. Voor de begraafplaats te Oostkerke zal de oprit belangrijk verbreed en verlengd worden. De dam en het hek zullen worden verbreed, de treurwilg in het midden van de dreef zal gerooid wor den. Verder werd besloten om het houtgewas, dat als ommanteling is aan gebracht, geheel op te ruimen, ten einde nog meer ruimte te krijgen. Op de plaats van het opgeruimde hak hout zullen denneboompjes worden geplant. Alle voornoemde werken der beide begraafplaatsen zullen bij open bare inschrijving worden aanbesteed onder inwoners der gemeente. Op een vraag van het lid Luikenaar, om dan allereerst in aanmerking te laten ko men hoofden van gezinnen en georga niseerde werkloozen, zeiden B. en W. leden jaar Kerstmis koek en ei met elkander waren. Ik verzeker je op mijn woord van eer, in de meening te verkeeren dat hij erg op haar ge steld was. En om je de waarheid te zeggen zou ik liever zien, dat hij haar nam inplaats van een van die opgeprikte vrouwen, die aan niets an ders denken dan aan haar toilet en hoe ze haar gezicht op de beste ma nier kunnen opmaken. Het is me te genwoordig een tijd! Je zult het nog beleven, dat ze met bloote beenen op straat gaan loopen; de kousen die ze tegenwoordig dragen, kun je wel weg blazen. Molly ontwijkt Stafford op alle mogelijke manieren en ik heb haar er al mee gedreigd, dat indien ze niet gauw op bezoek komt, ik haar zal gaan halen. En wat Stanford be treft, hij is zoo geweldig verwaand, dat er met hem eenvoudig niet te redeneeren valt. Hij beweerde giste ren op hoogen toon, dat hij toch heusch niets op het meisje tegen had. Hoe durft die aap het te wagen op een dergelijke manier over Molly te spreken." „Ik veronderstel, dat u Stanford en Molly graag een paartje zou zien worden?" vroeg Bill op eenigszins ver moeiden toon. Het was hem een onmogelijkheid eenige interesse voor deze twee jonge menschen te voelen, maar hij begreep overweging toe. Besloten werd tot aan koop van een ambtsketen voor den burgemeester, voor den prijs van f93. De levering zal geschieden door M. van Boven alhier. Na breedvoerige be spreking werd gunstig beschikt opeen verzoek van de buurtvereenigïng te Oud-Sabbinge om gebruik te mogen maken van de openbare school aldaar voor het geven van een radio-avond op Januari a.s. Besloten werd toe te tre den als lid van de Provinciale afdee- ling der vereeniging van Ned. Ge meenten. Aan B. en W. werd machti ging verleend tot het aanstellen van een vaste schoonmaakster van het ge meentehuis. Besloten werd tof aan koop van een 6-tal brandblusch-appa- raten. De gemeentebegr. 1928 onderging een administratieve wijziging. De voor zitter sloot de vergadering met de beste wenschen voor het einde van het jaar. Woensdagavond hield de meis- jesvereenigïng „Martha" haar jaarver gadering in de leerkamer der Ned. Herv. Kerk. Uitgeloot werden de loten ten bate van hulpbehoevende zieken. Een bedrag van pl.m. f 80 werd aan Ds. Mantz ter hand gesteld. De avond werd verder gezellig doorgebracht met zang en voordrachten. In de vergadering van den Bijz. Vrijw. Landstorm alhier werd beslo ten in den a.s. zomer om de 14 dagen schietoefeningen te houden en in den loop van Januari a.s. een gezelligen avond te organiseeren voor leden en en echtgenooten der leden. Op de weegbrug „De Hoop" aan den locaalspoorweg werden deze cam pagne gewogen 5.188.745 K.G. bieten. Op de weegbrug „De Eendracht" aan de haven ruim drie en half millioen K.G. bieten. met de kalme badaaedheid en J Ret Eustig oveplec f eigen aan den cudeHdom.laat zich niet spoedig in vlam zetten voor» leb nieuws. Daarom is zyn enthousiasme een dubbel compliment voor de byzondere kwaliteit van dat hij zich terwille van den gene raal moest houden alsof hij hen wer kelijk niet onaardig vond. De generaal keek hem eenige secon den toornig aan, doch toen veran derde de uitdrukking van zijn ge zicht eensklaps en barstte hij in een bulderend gelach uit. „Je wordt heusch hoe langer hoe handiger, Bill, Het spreekt vanzelf, dat ik Molly graag de vrouw van Stan ford zou zien worden. Begrijp je dan nog niet, hoe ik op hef meisje ge steld ben? En zij is tenminste niet iemand die de dagen telt, welke nog verloopen moeten, voordat ik goed en wel onder den grond lig. Ik durf zelfs te beweren, dat het kind van me houdt. Ze heeft een heel goed hart". „Ik hoop, dat u nooit teleurgesteld moogt worden", mompelde Bill, „maar ik moet u ronduit bekennen dat ik het niet bijster op haar begrepen heb en haar ook niet kan vertrouwen". „Ach, loop naar deHierop be- heerschte de oude man zich evenwel onmiddellijk. „Het spijt me, dat ik zoo losbarstte, Bill. Ik heb het niet zoo gemeend. Wat scheelt jou eigen lijk, beste jongen? Voel je je niet in orde?" „Mij mankeert niets", gaf Bill la chend ten antwoord. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1