WATERLANDER DE STOPPELAAR Groote Sorteering. x Kleine Prijzen. Glaswerk Kerst-artikelen. LINTVELT'S BAZAR. Gemengd NieuWs De van ouds bekende Wijnhandel Van Overal Binnenland Kuiperspoort te Middelburg pisch-Engelsche verschijning moeten zijn. Hij had dan niet alleen alles aannemelij ker gemaakt, doch de hem toegedachte note-gaie nog beter verzorgd dan nu het geval was. Neen we hebben ons in dezen recher cheur niet kunnen verheugen, al dient hier te worden gezegd, dat de heer Liepmann zijn verkeerde opvatting gaaf ten einde bracht. Ook voor een geheel foutieve visie kan men eerbied hebben. En dat is hier het geval. Tot het bittere einde bleef de heer Piek (die op een volksavond wel veel succes zal oogsten) in zijn rol. Na het einde van het tweede bedrijf heeft de vrij goed bezette zaal den heer Van Randwijk, den technisch-handigen schrijver van „In uniform" ten tooneele geroepen en hartelijk toegejuicht. En met recht. „In uniform" is geen „Motor", het heeft -met toonaelkurut niet meer uitstaande dan de meeste detective romans met literatuur, maar.... het is een boeiend, met veel inzicht in tooneel-tech niek geschreven ontspanning SS tukdat bij een voortreffelijke vertolking iedereen eemige uren kan bezig houden. Moge de première van het stuk, te Goes uitgebrachte vruchtbare gevolgen hebben. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 1 nuchter kalf, 41 biggen. Zondag is bij Albergem bij Al melo een elfjarige schooljongen- bij het glijbaantje spelen achterover gevallen. Hij werd dood opgenomen. De bevolking van Amsterdam be droeg op 31 October 11. 741.607 zielen, (357.640 mannen cm 383.967 vrouwen), tegen een totaal van 734.884 op 1 Jan. 11. De rijksmiddelen brachten in No vember f329.660 meer op dan in- dezelf de maand van het vorige jaar en in de eerste elf maanden van dit jaar f 10302354 minder dan in dezelfde- periode van 1927. Maandag werd op het bureau van den Burgerlijken Stand te Zwolle de 40.000e inwoner ingeschreven; de naam van het kind is J. M. Johan Danenberg. De vader is rijwielhersteller. Verschil lende geschenken zijn aan de ouders aan- De burgdemeester van Groot schermer (N.-H.) beeft aan de Veree niging Thalia aldaar toestemming gewei gerd voor de vertooning van Heijerman s Op hoop van Zegen. Hij grondde deze weigering op de overweging, dat in het stuk toestanden worden beschreven, die nu niet meer bestaan, en dat dus het stuk is verouderd. Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben de communistische organisaties Zondag in geheel Rusland manifestaties gehouden tegen- de viering van het aan staande Kerstfeest. Geëischt werd, dat op Kerstmis alle fabrieken zouden wer ken. Van de regeering wondt geëischt onmiddellijk maatregelen te nemen tegen het vellen van Kerstboomsn. Men verwacht, dat de regeering, binnen enkele dagen het vellen van Kerstboo- men zal verbieden, om-dat daardoor de bosschen beschadigd werden-. Alle thea ters zullen gedurende Kerstmis gewoon geopend blijven. Ln het Engelsche Hoogerhuis heeft Viscount Cecil zijn wetsontwerp op de auto's toelichtend, medegedeeld dat in Groot Brittannië bij daglicht: elk uur één persoon door een auto wordt gedood; elke twee. minuten een persoon door een auto wordt gewond; elke minuut een ongeluk gebeurt. De snelheidswaanzin, welke daarvan de oorzaak is, noemde hij een misdaad aan de menschheid én een schande voor onze beschaving. En dan adverteeren ze dadelijk een auto die 120 K.M. per uur loopt. Maandagmiddag, werd te Nieder- Schöneweide en omgeving bij- Berlijn groo- te opwinding veroorzaakt. Op- een spoor wegbrug vielen om half één verscheidene schoten. Beambten en voorbijgangers, die .de schoten gehoord hadden, vonden op de brug twee lijken van mannen. Van degenen, die tot nu toe door de politie verhoord konden worden, hebben eenigen gezien, dat de eene man vuurde op den ander, waarop hij het wapen legen zichzelf richtte. Een der dooden droeg een spoorweguniform en moot uit Kott- bus afkomstig zijn. Te Wittenau bij Berlijn zijn Zon dagnacht twee meisjes van 11 en 10 jaar in een klein houten huisje dat ze met hun ouders en hun broertje bewoonden door verstikking om het leven gekomen. De ouders waren 's avonds uitgegaan om een bezoek te brengen- aan buren. Tijdens hun afwezigheid ontstond brand in de woning, Er ontwikkelde zich zeer veel rook en toen de ouders om middernacht huis- SVBPUrts kwdöi vonden zij bun drie kin deren bedwelmd. De - brandweer- slaagde er in het driejarig zoontje mét kunstmatige ademhaling in- het -leven te houden, de meisjes'k'oAdeh niet meer worden gered. In hpt dorp Lichtenberg bij Neu Ruppin heeft de weduwe Koepke bericht ontvangen, dat haar man die in 1915 op het Oostelijk front werd vermist en als gesneuveld gold, niet dood is, maar al die jaren in Siberië heeft gewoond. Hij is thans op weg naar huis. De man is destijds zwaar gewond en invaliede. Zaterdagavond hebben twee vrou welijke verpleegden van- het provinciaal ziekenhuis te Zandvoort zoo gevochten, dat een van haar aan de gevolgen is over leden. De justitie stelt een onderzoek in. Bij -den volgenden zomerdienst zal de Rheingold-trein- NederlandDuitsch- lan-d worden vergroot: het aantal van zes wagens, waaruit d-e trein tot nu toe is sa mengesteld, is te klein gebleken. Wolff meldt uit Belgrado, dal Maandagnacht een bende van acht of tien roovers het raadhuis van het dorp Mala Mostanica overvallen heeft, hoewel zich daarin een tien man sterke wacht bevond. De roovers namen het gebouw onder vuur de wacht beantwoordde dit zwak, dieels tengdevolge van gebrek aan munitie, deels uit angst. De roovers trapten daarop de deuren in, bevolen de wachters weg te kruipen en plunderde-n de gemeentekas, welke 12.000 dinar bevatte. Een inbraak in de dorpsherberg leverde niets op, daar de la leeg was. Jack Webster, eien Amerikaan- sche postvlieger, is vo-o-r den tweeden keer in twee maanden tij-d-s aam een wissel dood ontsnapt do-or van een hoogte van 1500 M. met een parachute uit zijn vlieg tuig te springen. De motor van het toestel weigerde wegens gebrek aan benzine. De gelukkige Jack bereikte veilig en wel den bodem. i 1 Te Leipzig Lin-denau heeft een 33 jaar oude arbeider bij ean twist zijn 67 jaar ouden vader gewurgd- D® aanlei ding tot den moord moet zijn, dat dé va der zijn zoon gesard had. Bij Kon. besluit van 17 December is benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam H. J. Versteeg, thans commissaris van politie aldaar. Een opvarende van het stoomschip Belgenland en een New Yorksche dia manthandelaar zijn te New York in hech tenis genomen, onder beschuldiging van diamanten gesmokkeld t© hebben. Na het stellen van een borgtocht van 7500 dol lar, (een ander bericht spreekt van 50.000 dollar) de waarde van de aam boord1 ge vonden diamanten, zijn de twee mannen op vrije voeten gelaten. De Amerikaan- sche douane-ambtenaren hebben ver klaard, dat met de aanhouding van deze twee smokkelaars een heel complot is ontmaskerd. Uit Breslau wordt gemeld, dat in het Silezische gebergte bij N.O. wind, strenge koude heerscht. De temperatuur is reeds tot 10 graden beneden 0 gedaald: Op sommige plaatsen ligt een sneeuwlaag van 20 tot 40 C.M., terwijl boven 1000 M. hoogte 1 M. sneeuw ligt. De winter sport wordt reeds allerwege beoefend. Men meldt uit New York, dat dui zenden acteurs en actrices werkloos door de straten loopen, op zoek naar een baan tje. Het is het moeilijkste jaar, dat de betere toon-eelkunst te New York ooit heeft gekend. Van de 104 vertooningen, waarvan den laatsten tijd de première is gegeven, zijn er 61 aanstonds gestaakt moeten worden. De Belgische Kamer heeft de verkiezing van Borms ongeldig verklaard. Een vrouw heeft op haar sterf- de bekentenis afgelegd, dat haar man 22 jaar geleden in April 1906 in het bosch bij Karlshorst zijn zwager vermoord heeft. De man werd gearres teerd, doch moest, daar het feit verjaard was, weer op vrije vosten worden gesteld. In de vergadering; der Tweed® Kamer is gisteren besloten om Donder dag bij den aanvang der vergadering o.a. te behandelen het wetsontwerp tot ver van den accijns op gedistilleerd. Mussolini heeft zich tot minister van Koloniën laten benoemen. Hij beeft thans zeven ministeries onder zijn vleu gelen: buitenland-sche zaken, binnenland- sche zaken, oorlog, marine, luchtvaart, corporaties en koloniën. In Noond-Spanje is bij den aanleg van een spoorweg een tunnel ingestort, waardoor twaalf arbeiders levend begra ven werden. Acht van hen zijn gevonden; één was dood, de anderen waren zwaar gewond. De vier arbeiders, die nog niet gevonden zijn, zuilen wel dood zijn. De ministers van financiën en van ar beid, handel en nijverheid hier te lande, hebben ingesteld een commissie tot on derzoek van de vraag, welke moeilijkhe den zich voordoen bij de exploitatie van de met financieel*® steun van het Rijk on de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van overheidswege ter tegemoetkoming aan die moeilijkheden zouden kunnen worden genomen en welke gevolgen die maatregelen voor de geld middelen van het Rijk en de gemeenten zouden hebben. De moord te Rotterdam. De procuratiehouder van de N.V. Adr. de Haas Jr.'s Handelmaatschappij, die als verdacht tan verduisteringen en valsch- heid in geschrifte en als betrokken te zijn bij den moord op den heer J. C. Lans, in het Huis van Bewar.ng is ingesloten, heeft daar nu zes dage» vertoefd. De wettelijke termijn is dus verstroken. Gis termiddag heeft de rechtbank den ter mijn met dertig dagen verlengd. Zigeuners. Maandagmorgen wend de politie te Venlo onverwacht medegedeeld, dat aan onze grens van de richtingen Lobben jh en Herungen uit Duitschland e.n kara vaan Zigeuners met hun wagens, beren, enz. pogingen in bet werk wilde stellen om de grens over te trekken en langs een der binnenwegen binnen te komen. Ongeveer een vijftig mannen en vrou wen piot kinderen en tal van vehikel» stonden weldra tussc'nen de bosscken op Duitsch grondgebied gereed om even over te steken, doch onze marechaussee en hulp politie beletten het passeeren van de gie-ns. Ziende dat de grenslijnen overal op de bosch- en landwegen bewaakt was, trok de stoet naar Wonkum en Wachtendonk of Straelen, om een wellicht gunstiger oogenblik af te wachten. De grenspolitie is versterkt. -tbrutobus te water. Zaterdagmiddag heeft aan het Dam- sterdiep een auto-ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder geen slacht offers heeft geëischt. Om 5 uur passeer de ter hoogte van Törpost een autobus toebehoorende aan de heeren Mulder en Scheepstra; de bus waarin zich, behalve den chauffeur, een 15-tal passagiers be vonden, kwam van Holwierde en reed naar Groningen. Door een defect aan de stuurinrichting geraakte de bus van den weg en viel te water. De chauffeur had de tegenwoordig heid van geest om krachtig te remmen; hierdoor k wam de auto dicht bij den wal te liggen. Onder de inzittenden ontstond een geweldige paniek, doch gelukkig kon den allen zich door de achterdeur in vei ligheid brengen, zoodat zij met den schrik en een nait pak vrijkwamen. Liebcrmann. V. D. meldt uit Helsingfors; Het hooggerechtshof heeft beslist, dat er geen wettelijke redenen zijn om de uitlevering van Liebermalm aan de N®- derlandsche regeering te weigeren. Het hooggerechtshof heeft de zaak verwezen naar het Kabinet, dat in laatste instantie beslissen zal. N eder land sch e Spoorwegen. Naar de „Standaard" verneemt, ligt het in de bedoeling van de Ned. Spoor wegen een kleine prijsverlaging voor aboll- nementen-2e klasse in te voeren. Met ingang, van 1 Januari 1929 wor- n, naar de „Vrwts." meldt, op de Ne- derlandsche Spoorwegen nieuwe traject- kaarten ingevoerd, welke slechts één maand geldig zijn. De geldigheid kan in gaan op( eiken dag (dus niet. meer .alleen op den lsten earner maand.) De prijs bedraagt per tarief kilometer: eerste klasse f 1,08; tweede klasse f 0,84; derde klasse f0,60, met opwaartsche af ronding van de prijzen op heele guldens en met een minimum van f9, f7, f5 resp. voor 1ste, 2de en 3e klasse. De waarborgsom bedraagt f 1 voor elke klasse. Een trajectkaart wordt onmiddellijk na inlevering der aanvraag gereed gemaakt en afgegeven, indien de geldigheid dien- zelfden dag aanvangt; indien de geldig heid later ingaat, mag de kaart niet eer der dan op den eersten dag van geldig heid afgegeven worden. Model en formaat zijn vereenvoudigd. Accijns op gedistilleerd. Blijkens het Verslag over het wetsomt- ontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd en van dien op houtgeest, alsmede van het specifieke recht, dat in verband met die accijnzen, volgens de Tariefwet 1924 geheven wordt van som mige producten (o.b. 10 Nov. j.I.) kon een minderheid van de Vaste Commissie voor Belastingen zich met het ontwerp niet vereenigen. Naar hare meening zal, evenals elke verhooging van den accijns op gedistilleerd het verbruik heeft doen terugkropen, de voorgestelde verlaging zonder twijfel een vermeerdering van het gebruik ten gevolge hebben. De meerderheid den Commissie kon zich met deze zienswijze niet vereenigen, het is naar de meening dezer meerderheid in ds eerste plaats zeer de vraag of ver laging, van den accijns tot een verhooging van het verbruik van eenige beteekenis zal leiden. Intusschen 'bestemd bij een deel der tot deze meerderheid behooremdie leden twij^ fel in zake de vraag, of inderdaad me) de eenvoudige regeling, welke voorgesteld wordt, het doel kan warden bereikt, dal de regeering zich voor oogen heeft ge steld. Deze leden achtten het zeer de vraag, of verlaging van den accijns wel grooten invloed op den prijs van. het ge distilleerd zal hebben. Naar hunne mee ning is het lang niet uitgesloten, dat de drankhandel de prijzen slechts weinig zal verlagen om zelf zooveel mogelijk te pro fiteer en van de vermindering van den kostprijs, welke een gevolg van de accijns- verlaging; is. Andere leden gaven als hun meenmg te kennen, dat zeker blijken zal, dat de organisatie va» den groothandel in gedis tilleerd allerminst van dien aard is, dat eenige vrees kan bestaan voor een algje- meene prijsregeling, waarbij de accijnsver laging, aan de handelaren ben goede zou komen. Blijkens het antwoord van de regeering na gehouden overleg met de commissie sluit, wat aangaat het vraagstuk der prijs regeling, de regeering zich aan bij de meening van de leden, die ten deze van hunne gerustheid hadden blijk gegeven. Wel is het der regeering bekend, dat verschillende organisaties op het gebied van den handel in gedistilleerd kort gele den met het oog op dit wetsontwepr zijn overgegaan tot het oprichten van een cen trale vereeniging voor den gedistilleerd- hatidel en dat die vereeniging. van het denk beeld eener prijsregeling niet afkesrig is. Ma-ar hiermede is niet gezegd, dat zulk een prijsregeling: zal kunnen worden (door gevoerd, of, eenma-al doorgevoerd, in stand zal kunnen blijven. Wat de invoering van een monopolie betreft, de regeering verklaarde zich daar van voor dit product geen voorstander. Naar hare meening staat die invoering trouwens geheel los van de zaak, waar het bier om ga-at. Naar het oordeel der Commissie be- hooren, indien teruggaaf van accijns plaats heeft, ook de op dien accijns ten behoeve van het Leenkgsfonds geheven opcenten te worden gerestitueerd. De regeering deelde mede, dat, evenals dit in andere gevalle» geschied, met de hoofdsom ook de daarop geheven opcen ten zullen worden teruggegeven. De Koning van Engeland. Maandag was het met betrekking tot den koning een angstige dag, maar gisteren schijnt de toestand weer ge ruststellender geweest te zijn. Eenige doktoren, er over ondervraagd, deel den mee, dat de ziekte in dit stadium een zeer wisselvallig verloop ha'd, en dat het bulletin bewijst, dat de koning nog weerstandsvermogen bezit. De toestand blijft echter nog zorgwek kend. Van de zijde van het publiek wordt aangedrongen op meer gede tailleerde bulletins. CORRESPONDENTIE. L. te Goes. Uw schrijven wordt Vrijdag geplaatst. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacomina Elizabeth d.v. F. P. J. Polderman en D. Jobïe. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 20 dézer: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 18 Dec. 1928. PERENComtesse de Paris f 23, Doyenne Georges Boucher f21, Jo-clen- pere» f 18 a f24, Winter Louwtjes f15 a f 18, Brederodes f 16 a f 23, Doro thea Royal f 18, St. Remy f 16 a f 22, Poedsperen f 17 a f 20, Kleipercn f 16 a f 27, Gieser Wildeman f 15 a f 29, Di verse f 10 a f 22, Afval- en Kro-etperen f 1 a f 11, alles per 100 K.G. APPELS: Goud Reinetttn f24 a f47, Annanas Reinetten f22 a f31, Ster appels f28. Hon-dsmuilein f33, Jacques Lebel f 26, Meipipping f 17 a f 33, Zure Bellefleur f24 a f40. Dubbele Zure Bellefleur f 32 a f 38, Westlan-dsche Bellefleur f25 a a f32, Cou-rt Pendu f 19 a f27, Roode Bakker f20. Zoet® Ruster f 19, Zoete Campagn-er f 18 a f31, Zoete Bellefleur f 16 a f24, Zoete Armgaarde f 19 a f 34, Pomme d'Oranjo f20 a f27, Diverse appels f 10 a f22, Stek- en Kroetappels f 1 a f 20, alles per 100 K.G. DIVERSENSpruiten f8 a f 15, Sjalotten f 18, Uien (groote) f5 a f7, Uien (kleine) f4 a f6, Uien (Stek) f2 a f 5, Wijnpeen- f2,10, Raptn f0,40, Erwten f20, Boontn f20, alles per 100 K.G., Bloemkool f7 a f'20, Roode kool f3 a f 6, Witte kool f2 a f5, Savoye kool fl a f5, Boerenkool f2,50, Noten f 0,70, Kipeieren f7.50 a f8,60, Knol selderij f0,70 a fl, alles per 100 stuks. Prei f6 a f 10 per 100 bos, Bloemen f4 a f5 per 100 pot, Hazen f2,73 a f3,61, Eenden f 0,29 a f0,63, Hout snippen f 0,78, alles per stuk. ADVERTENTIËN. Heden ontvingen wij uit Iüdië het zeer treurige bericht van het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster NEELTJE PIETERNELLA VAN DE LINDE, geb. Lindenbergh, in den ouderdom van bijna 31 jaar. A. LINDENBERGH Pz. M. LINDENBERGH— geb. Lindenbergh en kinderen. Wemeldinge, ïg December 1Q28. Ondergeteekenden berichten hiermede, ('at hunne kantoren op beide Kerstdagen den geheelen dag, en Maandag (voor Kerstmis) £4 December en Maandag 31 December (Oudejaarsdag)) op beide] dagen vanaf 12 uur des namiddags GESLOTEN ZULLEN ZIJN. BANK-ASSOCIATIE. BANK VOOR ZEELAND. VAN HEEL Co. N.V. HENDRIKSE Co's Ban kiers- en Effectenkantoor. KANTER HORDIJK S BANK. NATIONALE BANKVEREENI- GING. L. ROOS. door bovengenoemde firma in het jaar 1765 opgericht en gevestigd in de wordt voortgezet onder uitdrukkelijke garantie van met dezelfde nauwkeurigheid van bediening en handhaving der zelfde merken en kwaliteiten, waaraan de birma haar reputatie en 163 jarig bestaan te danken heeft. Vraagt prijscourant' Levering franco.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3