ln dienst van allen. N° 161. Woensdag 19 Decemberw1928 116 Jaargang, Nieuwjaarswenschen Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën \ttOWpV Rechtszaken. ProViocienieuWs Ssf ABONNEMENT Prijs per Wartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 N«. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu, voor minstens drie maanden, op de GOESCHE COURANT abanneeten, ontvangen de nummers tot 1 Januari ig2g KOSTELOOS. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 tegels. Onder een algemeenen wensch kun nen namen en adressen geplaatst wor den tegen betaling van f0,20 per regel. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 28 DECEMBER, vóór des mid dags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. OVERZICHT. Bolivia en Paraguay. Aan de grens van Bolivia en Para guay zijn ondanks de bemoeiingen van den Volkenbond, de Amerikaan- sche regeering, de Pan-Amerikaansche conferentie,den Paus,koning Alfons van Spanje, die allen hun invloed aan wendden om 'n oorlog te voorkomen de vijandelijkheden in vollen gang. De door de Bolivianen veroverde for ten, zijn Maandag weer door de troe pen van Paraguay in bezit genomen, tot groote teleurstelling van de bevol king van La Paz, die in de aanvanke lijke successen der Boliviaansche troe pen reeds een aanleiding tot feestvie ren meende te zien. Ondanks deze zeer verontrustende gebeurtenissen schijnt de kans op vreedzame bijlegging van het conflict nog niet geheel uitgesloten. Paraguay heeft verklaard, bereid te zijn tot aan vaarding van de bemiddeling van het Pan-Amerikaansche Congres en Boli via schijnt dit voorbeeld te willen volgen, mits het schadevergoeding krijgt voor den inval van de troepen van Paraguay. Omtrent de houding van de aangrenzende staten ten Op zichte van het conflict wordt gemeld, dat de regeering van Chili een nota aan Bolivia heeft gericht, waarin het Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 26 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Ik vraag mij af, of iemand iets anders in uw tegenwoordigheid zou kunnen wezen", merkte Bill op. Ze lachte zachtjes. „Ik' denk dat u wel anders zult praten, wanneer u me werkelijk kent". „Ik hoop, dat ik hierop niet te lang zal hoeven te wachten", klonk het antwoord. Ze zei daarna niets en het kwam den dominee voor, alsof er iets droe vigs in dit stilzwijgen lag. Hij deed niet zijn best de stilte te verbreken en enkele oogenblikken la ter begon zij uit zichzelf weer te praten. „Ik moet nu weggaan. Ik heb de helft niet gezegd van hetgeen mij op het hart lag, maar.... er zijn zoo vele dingen, die wij niet in woorden kunnen uitdrukken. Misschien zal er eens een dag aanbreken, waarop ik u op een andere wijze kan toonen, welk een groote dankbaarheid er in «ijn halt is". onmiddellijk accepteeren van een be middelingsvoorstel wordt geëischt, op dat een oorlog vermeden worde. De staten van Amerika hebben den plicht op zich genomen, niets te doen waar door de Amerikaansche vrede in ge vaar zou kunnen worden gebracht, zoodat ook Bolivia den plicht heeft den vreedzamen weg te bewandelen. Te Buenos Aires is men over het algemeen van meening, dat de pogin gen van den Volkenbond om tot een vreedzame oplossing te komen, slechts weinig kans van slagen hebben. Aan Engelsche zijde schijnt men niet over tuigd te zijn van de doelmatigheid van de Volkenbondsactie en schijnt men ook niet van plan den Volken bond voor te stellen positieve stappen te doen, omdat men in geen geval wil ingrijpen, zoolang van Amerikaan- zijde bemiddelingspogingen worden gedaan. Men is van meening, dat een Amerikaansche bemiddelingspoging meer kans op succes zal hebben dan een poging van andere zijde. De Belgische kroonprins in Oost-lndië. Aneta seint uit Batavia d.d. 17 dezer: Omtrent de aankomst van het kroonprinselijk paar van België, kan nog gemeld worden, dat bij aankomst van de „Insulinde" een der freules De Graeff aan de kroonprinses een bouquet aanbood van blauwe en witte orchideeën, bijeengehouden door lin ten in de Belgische kleuren. Mede was ter verwelkoming aanwezig de agent van den Rotterdamschen Lloyd, de heer Bouman, met den heer Ruys Jr. en den inspecteur Ter Marsch, Omtrent de reis wordt nog gemeld, dat kapitein Ruhaak de kroonprinses te Belawan rondleidde langs de eta blissementen der scheepvaartmaat schappijen, waarin de prinses de groot ste belangstelling toonde. Te Singa pore was een autotocht gearrangeerd door den Belgischen consul en ter verwelkoming waren des morgens de Nederlandsche en de Zweedsche con sul aanwezig. Kapitein Ruhaak werd gistermiddag ten afscheid voor de lunch aan de ta fel van het kroonprinselijk paar ge- noodigd. De afscheidsredevoering, gisteravond aan tafel door kapitein Ruhaak ge houden, luidde als volgt: „Als ge woonlijk wilde ik, nu wij hedenavond voor het laatst bij elkaar zitten, een oogenblik spreken. Alvorens hiertoe over te gaan, zou ik echter eerst gaar ne het woord richten tot onze hooge gasten, monseigneur en madame De Rethy. Toen het in Nederland bekend werd, dat de prins en prinses van België een reis naar Nederlandsch-Indië zouden maken, werd dit bericht alom in ons land met groote ingenomenheid be groet. Toen daarna ook nog bleek dat „Oh, zegt u dat niet", riep Bill impulsief uit „Vergeet dit, want dat is het beste. Dat wil zeggen: vergeet mijn aandeel in alles. U weet toch wel, dat ik in dienst van allen ben. Ik gehoorzaamde slechts een bevel. Er bestaat geenerlei reden waarom u eenige verplichting tegenover mij zou voelen". „Niet?" Ze keek peinzend voor zich uit, alsof dit een nieuw gezichtspunt was. „Nee", zei ze na eenig nadenken, .ik geloof toch niet, dat u volkomen gelijk heeft. Hetgeen u gedaan heeft, staat als een afzonderlijke daad.... tenminste voor zoover het mij be treft. Ik heb niets te maken met de motieven, welke u hiertoe dreven". Wilde zij hem door dit gezegde afstooten? Hij wist het niet. Indien dit het geval was, dan had zij het op een zeer kiesche wijze gedaan, want hij was allerminst gewond. De gedachte kwam eensklaps bij hem boven, dat er in deze vrouwenziel diepten wa ren, welke hij nimmer zou kunnen pei len. En toch was hij ervan overtuigd, dat hij wanneerhij die ooit mocht ontdekken, niets dan goedheid zou vinden. Ze hadden de richting naar de pas torie ingeslagen. Ze wendde zich om juist toen de kerkklok tien slagen liet hooren. „Ja, Ik moet nu werkelijk weg deze reis gemaakt zou worden met een Hollandsch schip en daartoe de „Insulinde" was uitgekozen, was de stemming nog gunstiger. Mag ik u, monseigneur en madame De Rethy, hartelijk dank zeggen namens den Rotterdamschen Lloyd voor de groote eer, onze maatschappij aangedaan, en tevens namens de geheele Hollandsche handelsvloot oprecht danken voor hef door u in haar gestelde vertrouwen, iets, waarop wij met recht trotsch zijn. Morgen zijt gij op de plaats van bestemming en gaat uw groote reis door Indië aanvangen. Wij wenschen u een zeer aangename en in alle op zichten voorspoedige reis toe door onze koloniën en wij hopen, dat u later met de meest aangename herin neringen de terugreis zult aanvaarden. Wij wenschen u een behouden terug keer in uw vaderland en ik heet u van harte, welkom in Nederlandsch- Oost-Indië. Dames en heeren, ik verzoek u met mij in te stemmen in een krachtig driewerf hoera voor den prins en de prinses en ook voor den koning en de koningin van België." Vernomen wordt, dat het kroonprin selijk paar de terugreis zal maken aan boord van de „Tjeremai", van den Rotterdamschen Lloyd. Politierechter te Middelburg. Beleediging. M. M. G., 33 jaar, zonder beroep, 's Heerenhoek, werd ten laste gelegd dat hij op 3 October j.l. Jannetje Blok te 's Heerenhoek heeft beleedigd. Uitspraak: f7,50 boete of 5 dagen hechtenis. Idem. M. v. d. B., huisvr. J. Philipee, 41 jaar, zonder beroep te Rilland-Bath, werd verdacht dat zij op 10 October j.l. te Rilland-Bath Elisabeth van Wee- Ie heeft beleedigd. Uitspraak: f10 boete of 10 dagen hechtenis. De klap. P. O., 19 jaar, arbeider te Wemel- dinge, werd beklaagd dat hij op 18 Nov. j.l. te Wemeldinge F. N. Brui- nooge op haar hoofd heeft geslagen. Uitspraak: f10 boete of 10 dagen hechtenis. Weiger-achtig. J. A. A., 24 jaar, chauffeur te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 24 Juni j.l. als bestuurder van een auto de belastingkaart ingevolge de We genbelastingwet niet op aanvrage heeft vertoond. Uitspraak: vrijspraak. gaan", zei ze. „Het zou mijn schuld wezen, als er nu over u gepraat werd". Ze lachte op een cynische wijze en hierdoor kwam het dan ook dat hij het noodig vond te protesteeren. „Denkt u heusch, dat ik iets geef om de opinie van anderen?" vroeg hij. „Ik veronderstel, dat u hiertoe wel gedwongen zult zijn", gaf zij ten ant woord. „Waarom?" Er lag een uitdaging in die vraag. „Omdat...." ze sprak heel lang zaam „omdat u tot op zekere hoogte door uw beroep verantwoor ding verschuldigd is aan uw Meester". Een dergelijk antwoord had hij al lerminst verwacht. „U heeft gelijk", zei hij na eenig nadenken. „Ik dank u, dat u me hieraan herinnerd heeft". Ze hadden zich omgewend en wa ren thans niet ver meer van het groote hek verwijderd. „Wat ziet uw aloë er bij maanlicht geheimzinnig uit", merkte ze eensklaps op. „Die plant doet je aan Egypte en de woestijn denken, welke duizenden geheimen be vat van het verleden en de toekomst". „Kent u Egypte?" vroeg hij. „Ja, en de woestijn", voegde zij er op een eigenaardige toonlooze ma nier aan toe. „Maar om die te zien hoeft men niet naar Egypte te réizen. Ik geloof dikwijls, dat de grootste Rijwielbelastingwet. A. G., 49 jaar, veldarbeider te Wol- phaartsdijk, wegens overtreding van de rijwielbelastingwet te Wolphaarts- dijk op 11 Juni 1928. Uitspraakf 5 boete of 5 dagen hechtenis. Idem. P. F. S., 18 jaar, arbeider te Woens- drecht, als voren te Bath op 20 April 1928. Uitspraak: f5 boete of 5 dagen hechtenis. Geen wegenkaart. H. A. R. V., 36 jaar, manufacturier te Goes, wegens het houden van een motorrijtuig te Sluis op 7 Mei j.l. zonder dat daarvoor de wegenbelas ting was voldaan. Uitspraak: f10 boete of 5 dagen hechtenis. Zonder gelei-biljet. P. d. N., 30 jaar, varensgezel te El- lewoutsdijk, P. J. v. d. B., 23 jaar, werkman te Vlissingen en P. J. v. O., 22 jaar, werkman te Vlissingen, wer den ten laste gelegd dat zij op pl.m. 3 Februari 1926 op de Schelde 11 flesschen gedistilleerd hebben ver voerd zonder gelei-biljet Uitspraak: ieder f25 boete of 25 d. hechtenis. Ook zoo. J. H., 31 jaar, koopman te Schore, werd ten laste gelegd, dat hij op 14 November 1927 bij Walsoorden heeft vervoerd een hoeveelheid sigaretten papier zonder geldig document en op 14 November 1927 zich ook schuldig heeft gemaakt aan verboden nederlage van sigarettenpapier te Walsoorden. Uitspraak'; f 50 b. of 50 d. hechtenis. Metkvervalsching op groote schaal. Een landbouwer te Noordwïjkërhouf heeft voor den Leidschen kantonrech ter terecht gestaan, omdat hij op groote schaal melk zou hebben ver- valscht. De ambtenaar van het O. M. eischte zes weken hechtenis. De verdediger mr. Donders pleitte vrijspraak op grond van het feit, dat verdachte niet strafrechtelijk aanspra kelijk kon worden gesteld, omdat de melkvervalschïng door verdachte's knecht, zonder medeweten van den patroon was geschied. De kantonrechter heeft thans uit spraak' gedaan en sprak verdachte vrij. Het spoorweg-ongeluk te Rijswijk. De rechtbank te 's Gravenhage Saeft gisteren veroordeeld ter zake van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door mechanische kracht over een spoorweg, i.c. op de electrische lijn tusschen Den Haag en Rotterdam, waardoor nabij Rijswijk twee treinen op elkaar zijn geloopen, den stationsambtenaar uit Den Haag tot vijftig gulden boete subsidiair tien dagen hechtenis; den gepensionneer- den hoofdconducteur uit Rotterdam wonderen in onze onmiddellijke na bijheid liggen, doch dat het ons niet gegeven is die te zien. Wij noemen heel veel dingen alledaagsch omdat wij die zoo dikwijls kunnen waarne men, maar ik veronderstel niet, dat er iets gewoners kan bestaan dan de woestijn, wanneer men er lang genoeg door gedwaald heeft. En het is even min noodig naar Afrika te gaan om die te vinden. Ze hadden de aloë weer bereikt en onwillekeurig bleef ze stilstaan. „Neen", zei ze grillig, „eerst dacht ik er over denzelfden weg terug te gaan als ik' gekomen ben, maar ik doe het toch maar niet. Het is een te groot risico dit een tweeden keer te wagenvooral omdat er niemand aan de andere zijde van het hekje wacht Vaarwel". „U zult natte voeten krijgen, wan neer u door het weiland gaat", waar schuwde hij. Ze wendde haar hoofdje om. Haar shawl was naar achteren gevallen hij zag de mooie lijn van haar hals en schouders. „Dat is in elk' geval beter dan een gebroken hart", lachte ze. „Ik ver trouw uw aloë niet, voordat die goed en wel in bloei staat" „Zult u terugkomen, wanneer dit gebeurd is?" vroeg hij, gehoorzamen de aan haar onuitgesproken verlangen tof veertien dagen hechtenis en den wagenlichter uit Leidschendam tot een week hechtenis. Moord Zaterdagmiddag ontdekten eenige be woners van het gehucht Klein Bra bant, gelegen onder de gemeente Oost burg, nabij een hooiberg het lichaam van een 18-jarig aldaar woonachtig meisje, waarvan de keel was afgesne den. Onmiddellijk werd de marechaus see gewaarschuwd, die het onderzoek aanving en het lijk in beslag Ham. In de nabijheid van het lijk is een scheer mes gevonden. Maandag vertrok de justitie uit Mid delburg met den deskundige dr. Hulst uit Leiden tot het opnemen van den plaatselijkën toestand en het verrich ten van de lijkschouw. Beer op stap. Met de tram, die Zaterdagavond half zeven van Zijpe in de richting Zierikzee vertrok, reisden ook mede een kermisreiziger, onder wiens ge leide zich een zwarte beer bevond. Aan 't verzoek van 't personeel om „Bruin" vast te maken, kon de man niet voldoen, daar het dier dan on handelbaar zou worden, maar 't zou best gaan, meende de beereuleider. Tot de Blauwe keet ging t ook best, maar toen bij een bocht daar ter plaat se, de buitendeur van den wagen openschoof, nam „Bruin" zijn kans waar, wipte uit den wagen en.... was vrij. De leider reed mee tot aan 't stationnetje en ging onmiddellijk op onderzoek uit. Na een half uur was „Bruin" weer onder veilige hoe de, maar niet voordat hij enkele per sonen in den omtrek schrik had aan gejaagd. Muziek-concours. Het bestuur der fanfarevereeniging „E. M. M." te Kruiningen heeft in haar vergadering besloten het jaar- lijksch muziekconcours, uitgeschreven door den Zeeuwschen Bond van Har monie- en Fanfare-gezelschappen te doen houden op den 2den Pinkster dag 1929 te Kruiningen, De plompe toren van Koudekerke. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": In een vergadering van Ingelanden in het waterschap Schouwen heeft Jhr. Van Citters de aandacht gevestigd op den toestand van den toren van Koudekerke aan de zuidkust van Schouwen. Deze toren eischf drin gend herstel. Toezegging is gedaan, dat een en ander in overweging zal worden genomen. Wanneer men van Zierikzee langs den zeedijk van de Ooster-Schelde rijdt, heeft men een eenig gezicht op den breeden waterplas; terwijl de landkust vrij eentonig en verlaten is, geniet men bij mooi zomerweer van de prachtige Schelde. Voorheen lagen dat hij blijven zou waar hij was. „En haar tooverdrank drinken?" Ze lachte weereen zacht, bedwel mend lachje. „Het zou in elk geval beter wezen dan een dorpsthee-partij te moeten bijwonen, gelooft u ook1 niet?" Bij de laatste woorden verdween zij in de duisternis. Hij luisterde gespannen of hij het hekje ook zou hooren sluiten, maar geen enkel geluid drong meer tot hem door. Het eenige, waf hij heel duidelijk begreep was het feit, dat hij alleen stondalleen, met niets anders dan het spoor der lichte voetstappen op het bedauwde gras, waaruit hem bleek! dat hij niet gedroomd had. Toen kwam er eensklaps een ver langen over hem, dat hij niet kon weerstaan. Er hing op dat oogenblik een andere geur om hem heen dan die der Engelsche bloemen in den tuin... het was een geur, welke er kort tevo ren niet geweest wasZe had hem verboden haar te volgen, maar ze kon hem niet verbieden wat hij thans ging doen. „Circe", fluisterde hij. „Circe". En zonder zich ten volle bewust te zijn van hetgeen hij deed, knielde hij neer en kuste de natte, geurige aarde waarop haar voeten gerust hadden.... (Wordt vervolgd)..

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1