In dienst ¥an allen. N# 180 Maandag 17 December 1928 118 Jaargang, ffleuwjaarswenschen Buitenland Wi nierhanden VVi niervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Rechtszaken. Koloniën Kunst. Sport. ProViucienieuWs wmm ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE ffi COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescke Courant j en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf n:im- cceoi Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening Nd. 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu, voor minstens drie maanden, op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de nummers tot l Januari 1929 KOSTELOOS. in het NIEUW JAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Onder een algemeenen wensch kun nen namen en adressen geplaatst wor den tegen betaling van f 0,20 per regel. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 28 DECEMBER, vóór des mid dags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. OVERZICHT. Grijnzend China. Steeds weer wringt zich van tijd tot tijd het strakke gelaat van China in een grijnzende grimas. Steeds weer zijn executies in het groote rijk1 van het midden niet slechts een afschrik kingsmiddel, maar ook een amuse ment voor het volk. Of men nu al in oude tijden de misdadigers en op roerlingen met het zwaard terecht stelde en tegenwoordig communisten kort en goed met een mauserpistool executeert het grijnzend gezicht van het geamuseerde volk is hetzelfde. Dat kon men kort geleden weer te Sjang hai beleven, toen daar drie „commu nisten" zouden worden doodgescho ten. Een der veroordeelden was een vroegere hoogleeraar, die later een verwoed communist moet zijn gewor den, naar de autoriteiten verzekerden. De tweede was een koelie, die blijk baar heelemaal niet begreep, wat er eigenlijk aan de hand was. Hij had alleen maar gedaan, wat degenen, die hem hadden gehuurd, hem opgedra gen hadden, en het resultaat was, dat hij thans dood is. De derde was een voormalig soldaat van het Noordelijk leger, die rustig den dood tegemoet zag. Men begon met de drie man nen door de straten der Chineezen- stad te laten marcheeren. Toen plaat ste men hen aan het hoofd van een soort processie en liet hen op weg gaan naar een afgelegen plek buiten de stad. Toen de processie zich nu door de straten der Chineezenstad be woog, sloten honderden en nogmaals 25 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Doos 30* 60'90cl:.Tube 80ct.Bij Apoth.en Drogisten. honderden zich er bij aan. Op het oogenblik dat men de executieplaats had bereikt, waren er zeker 1200 menschen. Op die plaats stond een ruim I1/2 M. hooge muur. Toen de processie de fatale plek naderde, blie zen twee hoornisten een fanfare. Nu waren de drie mannen nog maar 15 M. van den muur. Blijkbaar vonden de soldaten, dat zij nu ver genoeg wa ren geloopen. Terwijl de mannen nog altijd op den muur toeliepen, legden zij achter hen aan en vuurden. De drie mannen vielen terstond ter aarde. De koelie deed nog een poging zich op te richten, waarop een soldaat met breeden grijns op het gezicht het pistool tegen het hoofd van den koe lie hield en tweemaal vuurde. In wei nige minuten was de menigte nu ver spreid; zij liet de lijken liggen, waar zij waren. Op den middag van den volgenden dag lagen zij er nog. Toen verkondigden de Chineesche autori teiten, dat men ze eerst den volgen den dag mocht begraven, en dat men de dooden tot dien tijd moest laten liggen als waarschuwing en afschrik wekkend voorbeeld voor andere com munisten en oproerlingen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken Strooperij in vereeniging: M. v. B., 23 jaar, J. d. N., 38 jaar, J. v. B., 27 jaar en W. v. B., 31 jaar, visschers te Arnemuiden, ieder f 15 boete of 15 dagen hechtenis, G. v. B., 16 jaar, vis- scher te Arnemuiden f 10 boete of 2 weken tuchtschool. Heling: G. v. B., 51 jaar, J. G., 30 jaar en C. G., 55 jaar, visschers te Arnemuiden, ieder f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Diefstal: K. M., 18 jaar, koopman te Breda, gedetineerd, 6 weken gevan genisstraf met opheffing van het be vel van gevangenhouding. Overtreding Motor- en Rijwïelmet: J. M. v. d. M., 44 jaar, schrijver bij het Kantongerecht, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, vrij spraak. Een onvoorzichtige chauffeur. De rechtbank te Middelburg heeft den 24-jarïgen chauffeur A. K. te Vlissingen, die in Juli j.l. op den Nieu wen Vlissingschen weg een marinier en zijn verloofde heeft aangereden waardoor deze gedurende geruimen tijd in een ziekenhuis moesten wor den verpleegd, wegens het veroorza ken van lichamelijk letsel door schuld tot 2 maanden voorwaardelijke hech tenis met 2 jaar proeftijd veroordeeld, terwijl hem tevens betaling van f 130 schadevergoeding werd opgedragen. Het zedenschandaal op Schouwen. A. M., wed. C. K. te Serooskerké, is bij vonnis der rechtbank te Mid delburg d.d. 14 Dec. veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, wegens als moeder het plegen van ontucht door haar minderjarig kind met een derde opzettelijk bevorderen, tweemaal gepleegd. Zijn gedachten bleven nog even bij haar vertoeven en gingen toen terug naar het voorval van dien middag. Hij had ternauwernood gelegenheid gehad over een en ander na te den ken, daar hij voortdurend door ker kelijke zaken in beslag genomen was, Daarna was hij naar Jim Ward gegaan en had tot zijn spijt diens deur geslo ten gevonden. Een der buren had hem medegedeeld, dat Jim's vrouw naar haar moeder in Hatchstead was ge gaan en de twee kinderen had meege nomen. Jim was natuurlijk zooals ge woonlijk in de herberg „De Blauwe Beer" te vinden, waarheen de dominee zich begeven had. Hij had den schul dige in een dronken toestand aange troffen en hem naar zijn ledige huis gebracht. Bill begreep evenwel maar al te goed, dat hij onder de gegeven om standigheden totaal niets kon berei ken en had hem daarom rustig in de woning achtergelaten met het strenge bevel den volgenden dag naar de pastorie te komen, zoodra zijn dag taak achter den rug we& .Tengevolge van dit alles had dominee heel laat gesoupeerd, zoodat de avond was om gevlogen. Hij had nu eindelijk nog een oogen blik om een wandeling in den tuin te maken en zich aan zijn gedachten te kunnen overgeven. Als een kaleidoscoop ging het ge beurde aan zijn geest voorbij. In ge dachten zag hij het bleeke, angstige gelaat van Gaspard's moeder weer voor zich. Dat beeld liet zich niet verjagen en het kwam hem voor, alsof de uitdrukking van haar oogen tel kens wanhopiger en tegelijk ook be- rustender werd. Hij was er van over tuigd, dat dit niet de eerste maal was geweest, waarop mevrouw Rivers een dergelijke tragedie had meegemaakt. Waaraan deden haar oogen hem toch denken? Hij verbeelde zich, dat hij dat gezicht méér gezien had. Hij tobde zijn hersenen af. Herin nerde hij zich een voorval uit zijn jongensjaren, dat hij indertijd weer spoedig vergeten was geweest? Nee, hij kon het niet vinden. Mis schien zou hij het den een of anderen dag ontdekken. Hij deed zijn uiterste best niet meer aan het gebeurde te denken, doch het liet zich eenvoudig niet verjagen. Hij wilde, dat zij hem niet op een dergelijke manier had aangezien, want hij zou het nimmer kunnen vergeten. Even later stond hij voor de aloë, die binnenkort in bloei zou staan. De speervormige bladeren wierpen vreemde schaduwen op, het zandpad De Belgische kroonprins. Aneta seint uit Medan, d.d. 14 dezer: De passagiers van de „Insulinde' waren buitengewoon opgetogen over de innemende en zeer eenvoudige wij ze van omgang van het Belgisch kroonprinselijk paar. Beiden namen deel aan deksporten, aan de bals en aan het Sint Nicolaasfeest, bij welke gelegenheid de passagiers Arabische geschenken aanboden, ook voor het te Stockholm achtergebleven prinsesje hetgeen prinses Astrid tot tranen toe bewoog. De kapitein van de „Insulinde" kreeg een uitnoodiging om, nadat het kroon prinselijk paar van zijn reis terugge keerd zal zijn, een bezoek te brengen aan het paleis te Brussel. Nader wordt omtrent de reis van het Belgische kroonprinselijk paar ge meld, dat de reis zeer voorspoedig is geweest. Beiden hebben zich op de meest eenvoudige wijze bezig gehou den. Zij namen deel aan dekspelen als tennis en shuffleboard en dansten als daar gelegenheid voor was. Op het gecostumeerde bal verscheen prin ses Astrid als Oostersche prinses. Het echtpaar logeerde, met het gevolg, be staande uit adjudant Raquez met echtgenoote en professor Van Strae- len in speciale hutten op het boven dek, ter hoogte van de kapiteinsbrug. Het beschikte over een zitkamer en een eigen eetzaaltje, waar gewoonlijk' de maaltijden werden genoten. Ook had het beschikking over een gewone tafel voor 8 personen in de eetzaal van de eerste klas, doch betrekkelijk zelden is daar het maal gebruikt. Herhaaldelijk werden passagiers uit en eensklaps hield hij stil, omdat de vreemde gedachte zich aan hem op drong, dat hem een ongeluk zou tref fen, wanneer hij op de schaduw van die bladeren mocht trappen. Hij liep door naar het groote hek aan het einde van de lange laan. Opnieuw kwam dezelfde sensatie van dien middag over hem: hij voelde, dat zich iemand in zijn nabijheid moest bevinden. Hij zag, noch hoorde haar, maartoch bleef hij op haar wachten. En twee minuten later verscheen ze oofc: een groote, slanke gestalte in een glinsterend toilet, welke stil hield bij het andere gedeelte van de aloë. Ze had zich zoo geruischloos bewogen en ze stond thans zoo on beweeglijk, dat Bill Quentin er zich volstrekt niet over verbaasd zou heb ben, wanneer ze eensklaps in een ne vel was opgelost Hij was zelf angstig eenige bewe ging te maken. Het maanlicht viel thans op haar haar, maar haar ge zicht bleef in de duisternis. Hij ver moedde niet, dat zij hem gezien had. En toen liep ze plotseling op hem toe en hij begreep, dat hij zich vergist had. ,Ik dacht wel, dat ik u hier zou vinden", zei ze zacht. Het geluid van haar stem werkte als een tooverkracht op hem in. Zijn sla pen bonsden met doffe slagen en voor een kort oogenblik kwam het hem voor, alsof alles om hem heen sche merde. genoodigd in hun gezelschap te ver toeven, waarbij prins Leopold vrijwel uitsluitend Hollandsch sprak, uiter aard met een Vlaamsch accent. In hun omgeving werd voornamelijk Fransch gesproken, terwijl prinses Astrid bij voorkeur en met groot gemak En gelsch sprak. Het paar reist zonder eigen bediende, maar heeft aan boord een Europeesche bediende en vier Ja- vaansche bedienden van den Lloyd. De kroonprinses werd voornamelijk bediend door een Deensche linnenjuf frouw van de Patria, die speciaal voor deze reis op de „Insulinde" was over geplaatst. De kroonprins toonde zich een all round sportman en won bij het touw trekken aan boord van de „Insulinde den eersten prijs. De prins viel liefst zoo weinig mogelijk op. Hij zag dade lijk af van de ontvangst, die te Sa- bang aangeboden werd en toerde met zijn gezelschap in twee huurwagens over het eiland en over het terrein van de Sabang-Maatschappij. Hij be zocht hier het radio-station. Te Port-Said kwamen officials van de Suez-Maatschappij aan boord. Een loods le klasse, benevens de adjunct administrateur, maakten de reis door het kanaal mede, waarbij de „Insu linde" den voorrang kreeg boven de andere schepen, zoodat de doorvaart een voorspoedige werd. Te Colombo werd een bezoek ge bracht aan den gouverneur van Cey lon, die het paar vergezelde bij een rondrit door de stad, maar overigens is het incognito streng volgehouden. De kroonprins werd aangesproken als monsieur, de kroonprinses als ma dame. Van het begin van de reis af heeft het paar veel op de commando brug vertoefd, waar de kroonprins groot genoegen had in het zonschieten bij de bestekbepaling en zelfs een oogenblik als roerganger heeft gefun geerd. Kapitein Ruhaak van de „In sulinde" verklaarde ons, dat het kroonprinselijk paar een buitenge woon aangenaam gezelschap was ge weest. Hij had eerst bezwaar tegen het aannemen van de uitnoodiging om een bezoek te brengen in het paleis te Brussel om daar het prinsesje te zien, omdat hij als eenvoudig man niet aan paleizen was gewend, maar het paar wilde daar niets van weten. Te Sabang maakten de prins en de prinses een wandeling tusschen alle andere voetgangers en klommen in het donker van den avond langs de trap jes naar het heuvelterrein en naar het Sabang-hotel, waar zij in een stil hoekje van de bar onopgemerkt sand wiches en een glaasje bier nuttigden. De militairen uit Bali en Lombok. Naar de Java-Bode vernam, is er een regeeringsbesluit afgekomen, waarbij bepaald werd, dat de leger macht op Bali en Lombok door de „Heeft u me noodig?" vroeg hij. „Kan ik soms iets voor u doen?" Ze stak hem haar hand toe en hij drukte die in de zijne. „Ik kwam hierheen", zei ze met bevende stem, „omdat ik niet slapen kon, voordat ik u bedankt had". Ze legde haar hand op de zijne en haar bleek gezicht was naar hem op geheven. Hij zag, hoe diep bewogen ze was. En juist, omdat een dergelijke emo tie zich van hem meester maakte, zei hij eenigszins kortaf. „U moet me niet danken. Er was mij een kans geschon ken, welke men slechts eenmaal in het leven krijgt en ik dank God, dat Hij me die gegeven heeft". „Waarom?" vroeg ze. „Waarom?" Even aarzelde hij. Het was niet gemakkelijk die vraag te beantwoorden. „Omdat ik er behoefte aan had u van dienst te zijn", zei hij. „Dat is heel vriendelijk van u". Nogmaals drukte haar hand de zijne en toen liet ze die los. „Dan zal het u misschien genoegen doen te hoo- ren, dat u me inderdaad een nóg groo teren dienst hebt bewezen, dan u zelf wel vermoedt.... niet alleen door het leven van mijn jongen te redden, maar ook omdat het u gelukt is zijn ver trouwen in u op te wekken". ,Ik zou hem zoo graag willen hel pen, indien het in mijn macht lag", gaf Bill te kénnen. ,Ik geloof, dat u hiertoe in staat is", zei ze, „dat wil zeggen, tot op ze kére hoogte kan het u wellicht ge politie zal worden vervangen. Met den meesten spoed moeten thans kazernes en woningen voor de politie worden gebouwd, die in 1930 gereed dienen te zijn. Men heeft hierin te zien een uitvloeisel van het bezoek van den G.G. Het A. I. D. kon dit bericht beves tigen. De vervanging zal geleidelijk ge schieden, in den loop van het volgend jaar, al naar gelang er politie en huisvesting voor haar op Bali en Lom bok beschikbaar komt. Hubert la Roche f Woensdag is te Schaerbeek in den ouderdom van 64 jaar overleden de tooneelspeler Hubert la Roche. Een nieuw vocaal genie'? In het stedelijk theater (volksopera) te Boedapest verzamelden zich verle den Maandag de directeuren, de ka pelmeester en de regisseurs om het proefzingen van den boer SandorLe- bovits bij te wonen. De jeugdige land man zong twee aria's uit Tosca, waar bij hij het geheele auditorium door zijn stem direct paf deed staan. De directeur van het theater heeft dade lijk een contract met hem voor vier jaren afgesloten. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Willem II-P. S. V. 2—2 B. V. V.—Roermond 2—1 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Middelburg—Dongen 1—5 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 9 8 0 1 16 34-12 Zeelandia 12 7 2 3 16 38-26 D.O.S.K.O. 10 5 3 2 13 19-15 Dongen 10 5 2 3 12 31-15 Bredania 11 5 2 4 12 21—22 Middelburg 11 3 3 5 9 17-23 Breda 8 3 1 4 7 13-24 Alliance 9 2 3 4 7 21-24 R. B. C. 12 3 1 8 7 19-32 G.U.D.O.K. 12 1 3 8 5 21—40 B. V. G. Door het bestuur van den Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der lukken. Het ligt echter niet op mijn weg u te vertellen op welke wijze dat kan geschieden. En" ze hield even op „ik meen verplicht te zijn u te waarschuwen, dat er wellicht eens een tijd zal komen, waarop het u be rouwen zal daartoe pogingen in het werk te hebben gesteld. Wanneer dit mocht gebeurensmeek ik u Gaspard hiervan niet de schuld te geven". „Ik zal de schuld dan slechts bij mezelf zoeken", verzekerde Bill haar. „Nee, dat zou erger wezen. Ik' vraag u alleen een weinig toegevendheid te genover hem te betrachten. Hij is nog zoo jong en.... en hij wordt in heel veel dingen belemmerd". „U bedoelt zijn gezondheid?" „Ja, gedeeltelijk zijn gezondheid", antwoordde zij. Hij veronderstelde, dat hij haar be greep. „Wanneer zijn gezondheid be ter wordt, zal dit ook wel verande ren," zei hij. ,Ik hoop het." ,En hoe gaat het nu met hem?" vroeg Bill. „Is de dokter al geweest?" ,Ja. Hij kon pas laat in den avond komen, daar hij was weggeroepen en dit is de reden, dat ik niet vroeger kwam. Hij zegt, dat zijn hart is aan gedaan en dat hij zich vooreerst uiterst kalm moet houden. Ik vind dokter Brace heel aardig: hij is vrien delijk en hartelijk". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1