1Van Overal Binnenland Gemengd NieuWs, Laatste Berichten. advertentiën. Gasbedrijf;i .es" jIIov ieo t <)}l' - Bij de vop-rgestelde begroting voor het gasbedfgf(I1vf£rdt reeds rekening ge houden n^et.^qn ^ekomstige gasprijs-ver- laging, waaromtrent de voorstellen den raad nog niet bereikt hebben. Na uitvoe rige toelichting door den heer Directeur der Gasfabriek besloot de commissie ac- coord te gaan met de in- uitzicht gestelde verlaging van den gasprijs. Bij de begrooting voor 1928 heeft de toenmalige financieele commissie aan dep Raad den wensch geuit, dat ter ontlas-, ting van het groote gezin een sterkere pro gressie in den kinderaftrek bij'de gemeen telijke inkomstenbelast'ng zou worden in gevoerd en heeft toen een schema voor progressie aangegeven. De meerderheid der tegenwoordige fi- nancieele commissie acht indien de finan- cieele gevolgen niet te groot zullen zijn, een invoering nog steeds gewenscht. Mits dien noodigt zij nog;maals het college van B. en W. uit haar de noodige gegevens b.v. over 1927 te verschaffen, opdat in den loop van 1929 de financieele gevolgen van het voorstel in 1927 gedaan, aan den Raad kunnen worden overgelegd- Gegund. De verbouwing in de voormalige stroop fabriek tot melkfabriek is gegund aan de heeren J. M. J| Schrijver Zonen alhier. Benoemd. Tot opzichter bij de gemeentewerken te Eindhoven is benoemd de heer S. P. Oud te Warder (N.H.), oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter alhier. Een nieuwe kerk. De Gereformeerde Kerk alnier heeft thans definitief besloten lot den bouw van 'n nieuw kerkgebouw. De plannen daartoe waren reeds circa een jaar han gende, doch alvorens een beslissing ge nomen kon worden moest afgewacht wor den of de benoodigdc gelden beschikbaar zouden komen. De finantieele bezwaren nu zijn opgelost, in de komende jaren zul len de verhoogde giften en schenkingen de kosten van den bouw dekken. De bouw van de nieuwe kerk, met inbe grip van de meubileering en de centrale verwarming zal een bedrag ad f75000 niet te boven mogen gaan. De bouwcommissie uit de kerkelijke gemeente hesft den architect, den heer F. G. C. Rothuizen, opgedragen de kerk te ontwerpen en tevens de plaats waar het gebouw komen moet, te kiezen. Vermoe delijk zal de nieuwe kerk opgericht wor den op den grond waar de oude kerk en consistorie zich bevinden. Het nieuwe bedehuis zal circa 800 zitplaatsen bevatten Het ligt in de bedoeling om het werk over 3 maanden aan te besteden en om de nieuwe kerk in 1929 in gebruik te nemen. Het museum. Het comité tot inrichting van een mu seum in het Gothische pand aan de Turf- kade (dat zooals men weet door „Hen- cLrick! ide Keyser" aangekocht is) heeft dezer dagen van het bestuur van die vereeniging bericht ontvangen, dat toe stemming is verleend om de 'inwendige veranderingen in het huis uit te voeren. Met de inwendige restauratie zal dus spoe dig een aanvang worden gemaakt. Vermoedelijk zal deze restauratie zich in hoofdzaak tot het voorste gedeelte van het huis bepalen. Men is van plan het achterhuis in den ouden toestand te laten en dit te verhuren aan menschen die la ter ook het toezicht op het museum zul len kunnen houden. Vredesactie. Men schrijft ons: Zooals men wellicht weet, is in 1921 opgericht een Centraal Comité van de Jongeren Vredes Actie, uitgaande van de Vrijzinnig Godsdienstige jongeren ver- eenigingen V.C.J^B. em V.C.S.B. De deelnemer» aan de J.V.A. vereenigden zich o.a. om uitdrukking te geven aan hun emstigen wil tot vrede, ondanks alle on derscheid van politieke of godsdienstige overtuiging, milieu of volksaard. Ook in Zeeland wordt getracht aan hangers voor dit streven te winnen. De propagandatocht van mej. De Goeyen, kort geleden gehouden, had tot resultaat, dat in verschillende Zeeuwsche plaatsen afdeelingen van de V.J.A. werden opge richt. Ook in Goes zal men Vrijdag a.s. te 8 uur in (de bovenzaal van de „Prins van Oranje" trachten te komen tot de de finitieve oprichting van een afdeeling. Op deze bijeenkomst is een ieder welkom. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier is in No vember op spaarbankboekjes ingelegd f22877,11 en terugbetaald f 12216,59, der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 10660,52. H et aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 26. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 2 loopvarkens, 76 biggen. De directeur van. een der grootste Japansche filmmaatschappijen deelt mede, dat hij een t brief heeft ontvangen van Charley Chaplin, waarin deze aankondigt, een bezoek aan Japan te zullen brengen. Hem zal een ontvangst worden bere'd, zooals gewoonlijk slechts aan gekroonde hoofden ten deel valt. De tke,er Wieberdink te Goor, heeft een adres gericht tot den minister van binnanlandsche zaken en landbouw, waarin hij'voorstelt, dat de grond, welke verkregen zal worden bij de uitbreid'ng van het Noordzeekanaal tussehen de Hem brug en de "brug te Velsen, zal worden vervoerd naai* Ameland, welk eiland daarmee door twee zware dijken verbon den zou kunnen worden met de Friesche kust. Aldus zou een vruchtbare polder van 24.000 H.A. gewonnen worden. Koningin Wilhelmina en de Ne- derlandsche regeering hebben aan de' in aanbouw zijede Johaneeskathedraal te New York (die de grootste kerk der Vecr- eenigde Staten' zal worden) een fraai ge bonden exemplaar van. de Statenvertaling van 1686 geschonken. Zondag heeft op plechtige wijze de Ned&rlandsche gezant het geschenk aan bisschop T. Manning, O.D., overhandigd. In een gewelf van een kluiskelder in de onlangs afgebrande boerenwoning van M. v. d. Bogaard, aan den Lekdijk te Hagestein (Z.-H.), is een aarden kruik gevonden mét 141 zilveren geldstukken ter grootte van een rijksdaalder, met jaar tallen van 1665 tot en met 1768. Thans is bij Kon. besluit van 8 December Benoemd met ingang van 1 Januari 1929, tot lid van den Raad van State, de luitenant-generaal, commandant van het veldleger T. F. J. Muller Ma,ssis', Maandagmorgen is op den Hoo- gen Schiedamschen Zeedijk nabij Moor drecht een 16-jarige jongen uit Gouda, die met zijn vader per fiets naar zijn werk reedj met zijn rijwiel geslipt en over reden door een vrachtauto. Zwaargewond is de jongen haar Gouda vervoerd, waar hij spoedig is overleden. De bestuurder van den vrachtauto had door de duister nis niets van het ongeval bemerkt. Volgens een bericht uit New- York heeft d e Ford Motor Company 704.699 nieuw model auto's en trucks er- kocht in het eerste jaar, dat zij met dje vervaardiging daarvan ié begonnen. De gemiddelde productie per dag bedraagt thans 6435 stuks. Men verwacht, dat de productie het volgende jaar 2.000.000 stuks zal bedragen. Gistermorgen is te Bussum schaats gereden op de slooten. De beide kunst rijders, de heeren A. Bakker en A. de Hoop, vonden het ijs in goeden toestand. Een vliegtuig van de lijn Keulen- Berlijn is hij Letziingen in den kreits Gardelegen bij een noodlanding in brand gevlogen. Van de vier inzittenden is er slechts één, een passagier, den dood ont komen. De moord te Rotterdam. Het onderzoek in de zaak tegen den procuratiehouder van de N.V. Adr. die Haas Jr. Handel Mij., die is gearresteerd in verband met verduisteringen, welke hij naar in beginsel door hem is toegege ven heeft gepleegd, wordt voortgezet. De man blijft in verzekerde bewaring. De gang van het onderzoek wordt vertraagd door de omstandigheid, dat de verdachte zegt zich de feiten niet precies meer te kunnen herinneren. Op verzoek van de Rotterdamsche po litie heeft de politie te Den Haag op ver schillende plaatsen gevischt naar voor werpen, welke in deze zaak van belang zouden kunnen zijn. De Amsterdamsche politie-scheikundige, de heer Van Ledden Hulsebosch, is aangezocht om in deze zaak zijn medewerking te verbenen. Nader wordt gemeld: Er komen langzamerhand steeds meer posten voor den dag, met welke geknoeid moet zijn. De aangehouden procuratie houder v. O. volhardt bij zijn houding, van zich niets te kunnen herinneren. Al leen als hém een concreet feit wordt voorgelegd, geeft hij dit toe. Behalve aan verduisteringen blijkt v. O. zich nog aan valschheid in geschrifte te hebben schul dig gemaakt. O.a. heeft hij posten in de boeken veranderd en opzettelijk onjuiste boekingen verricht. Deze malversaties loo- pen over een tijdvak van ten minste 3 jaar. Zooals wij hebben gemeld was v. O. sedert ongeveer 5 jaar bij de firma Adr. de Haas Jr. Handelmaatschappij in func tie. Hoeveel v. O. zich met zijn knoeie rijen wederrechtelijk heeft toegeëigend is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Vast s-taat, dat er bedragen van meer dan f 1000 zijn ver duisterd. Maandag is ook de echtgenoot^ van den procuratiehouder aan een verhoor on derworpen. Zij is later weer heen gezon den. De ramp van de „Salento". Maandagmorgen is te Noord wijk aan Zee een lijk aangespoeld. Het was geheel gekleed in een blauw colbértcostuum. Het droeg een gladden gouden ring en er weijd op bevonden een zilveren Sigarettenkoker. De tweede, snijtand links onderaan was van goud. Vermoedelijk is dit het lijk van den kapitein van de „Sabnto". De broer van den kap. is eenigen tijd geleden te Noordwijk geweest en heeft toen ver klaard, dat zijn broer bij zich moest heb ben een zilveren sigarettenkoker en dat bij een gouden snijtand in de onderkaak bad en verschillende gouden ringen, waar onder een ring met initialen. Alles klopt dus, behalve de ring met initialen. Postkoof.. Het personeel van het spoorwegpost kantoor, ingericht in den trein, die 9 dezer te 8.15 van Antwerpen naar Rotterdam is vertrokken, is bij de open ng van de brie venmaal van Genua station^ voor genoemd spoorwegpostkantoor geéïuötateerd, dia. de inhoud daarvan slechts uitmud papier be stond, waaronder een Italiaansche courant Bedoelde brievenmaal behoorde uitslui tend brieven met aangegeven waarde uit Ned.-Indië te bevatten, welke met het stoomschip Johan de Witt te Genua zijn aangebracht. e Nog van Antwerepn uit kon de Italiaan sche postadministratie telegrafisch met ver missing in kennis worden gesteld. Ook verder heeft de Nederianidscbe postdienst de voor een dergelijk geval noodige maat regelen getroffen. Vam iden Italiaanschen dienst kwam bereids telegrafisch bericht in, dat de verzending van den postzak uit Genua op regelmatige wijze heeft plaats gehad. Onregelmatigh eden De „Meierijsche Crt," bevatte dezer dagen een artikel, vermeldend een aan tal feiten welke genoemd zouden zijn in een aan den burgemeester van Eindho ven gericht particulier schrijven'. Daarin worden een aantal gedetailleerde beschul digingen geuit tegen ambtenaren der ge meente en raadsleden, welke van hun positie zouden misbruik hebben gemaakt door omtrent plannen mededeelingen te doen aan derden, die van de verkregen wetenschap gebruik maakten bij aankoop van gronden. De gemeenteraad van Eindhoven heeft Maandagavond een commissie benoemd die een onderzoek zal instellen met on beperkte volmacht. De brief aan den' bur gemeester zal als leiddraad dienen. Het Kerstvliegtuig. Gistermorgen te half acht is het 3-mo- torige Fokkervliegtuig P.H.A.E.N. van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het vliegtuig, dat bemand is met de vliegers Duimelaar en Frijns en den werktuigkun dige Bruinestein, heeft 248Vs K.G. post aan boord. Het persbureau Vaz Dias verneemt dat bij de K. L. M. bericht is ontvan gen dat het vliegtuig op een weiland nabij Gotha op 30 K.M. afstand van Erfurt een noodlanding heeft gemaakt. De nood landing was noodzakelijk in verband met ijs vorming op de vleugels van het vliegtuig. Avontuur van een raadslid. In den raad der gemeente Swalmen deelde het lid, dé heer Luyten, melde, dat bij een bijzonder avontuur beleefd bad. Hij werd n.l., toen hij van zijn kaartclub huiswaarts keerde, in de Kroppestraat plotseling door enkele bewoners vastge grepen, geblinddoekt en gedwongen zijn aanvallers te volgen. Toen ze hem een eind meegetroond hadden, werd hem de vraag gesteld of hij kon raden, waar hij zich bevond. „Bij Cabolet", was zijn ant woord, want ik merkte het, aldus de heer L., aan de modder, waarin ik bleef ste- Xr.ïc n ken. 1 Men. vroeg mij toen ér m den Raad op aan te dringen, dat de wegen'op dé „Boe koe!" eens onder handen moesten geno men worden. Ik beloofde zulks te doen, waarna ik van de blinddoeken ontdaan werd en mij zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte. Tot belooning kreeg ik echter een kistje sigaren op dén koop toe, aldus eindigde de heer L. het verhaal van zijn vreemde avontuur, d!at in de raadszaal zeer groote vroolijkheid ver wekte. Een ernstige beschuldiging. In den nacht van 23 November, tijdiens zeer hevigen storm, is, gelijk mem weet, in het Volkerak, voor de monding van den Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet, vergaan het schip de Nieuwe Zorg, bela den met suikerbieten voor de coöperatieve suikerfabriek Roosendaal, met aan boord schipper J. Meyer, zijn vrouw en drie kinderen, die allen een graf in de golven vonden. Een andere schipper, Mijer heetende, die in denzelfden nacht op eemige bon derden meters van de Nieuwe Zorg lag, verklaart, dat de sleepers in de haven hebben geweigerd hem en zijn collega binnen te halen7 m 'dé hoop dat zij later de noodvlag wel zouden hijsehsrit hetwelk den kapiteins dér sleepbooten de moge- hjididitf 'opent, een hoog, zelfs vijfdubbel lleé^éjd, dikwerf 150 gulden, te vonde reifr- Aangezien de schippers dit sleep- gefd niet konden betalen, zijn zij in het Volkerak voor anker gegaan, in de hoop, den nacht wel door te tobb-n. Schipper Mijer verklaart, dat, wam.er de sleepbooten gedaan hadden, wat van hen gevraagd was, deze dooiden niet zou den zijn te betreuren. Gister is het schip gelicht. In de roef vond mea de lijken van de echtgenoot© van den schipper en de drie kinderen van 5, 3 en D/a jaar. De kindertjes waren in nachthempje. De vrouw lag op den bo dem met het kleinste kind onder zich. Zij zelf was geheel gekleed. Het lijk \an ien schipper werd niet gevonden. Dit wettigt het vermoeden, dat schipper Meyer nog gepoogd heeft per roeiboot hulp te halen, want ook de roeiboot ont breekt. De Koning van Engeland. Reuter verneemt van bevoegde zijde, dat de toestand van den Koning buiten gewoon verontrustend geacht wordt. Hel eenige opmerkenswaardige is de kracht, waarmee de Koning nog steeds worstelt tegen de algemeens infectie, door de long veroorzaakt. De Prins van Wales is te Londen aan gekomen. Hij werd afgehaald door den Hertog van York. Een reusachtige me nigte juichte den Prins hartelijk toe en zag hem naar Buckingham Palace rijden. De Prins heeft dien Koning korten tijd gezien. De Koning, ofschoon onwetend van de aankomst van den Prins, herkende hem onmiddellijk en groette: hem. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. PEREN: Comtesse de Paris f37 a f52, Comté de Flandra f39, Jodenperen f29, Winter Bergemotfcen f 16, Br ©de-ro de f 15 a f24, Gieser Wildeman f 18 a f28, Kleiperen f 16 a f31, Pondspereti f 15 a f 22, Stoofperen f 12 a f 17, Kroel peren f5 a f8, alles per 100 K.G. APPELS: Goud Reinetten f37 a f65, Annan-as Reinetten f24, Sterappels f29 af 37, Notarisappels f41 a f44, Adams Permain f27. Zure Bellefleur f26 af 44, Court Pendu f28 a f41, Zoete Armgaarde f 22 a f 28, Zoete Cam pagner f 18 a f22, Zoete Bellefleur f 17 a f21, Pomme d'Oranje f 18 a f23, Uitschot en Kroetappels f5 a f 14, alles per 100 K.G. DIVERSEN: Witte Stamboonen f40, Witlof f 17, Spruiten f8 a f 13, Uien (groote) f5 a f6, idem (stek) f3 a f5, Sjalotten f 15, Wortelen f 1,70 a f2,40, alles per 100 K.G., Prei f7 a f 11 per* 100 bos, Bloemkool f6 a f24, Roode kool f2 a f8, Witte kool f6, Savoye kool fl a f5, Andijvie f 1,30, Kipeie ren f 10,10, alles per 100 stuks, Hazen f 1,81 a f3,50, Fazanten f 1,76 a f2,03, Patrijzen f0,45 a f 0,51Houtsnippen f 0,76, Eenden f0,27 a f0,69, alles pér stuk. Aanbestedingen. Men meldt ons uit Middelburg: Namens Ged. Staten is te Middel burg o.a. aanbesteed het onderhoud gedurende 2 jaar, aanvangende 1 Ja nuari 1929 van de onderstaande Pro vinciale wegen en werken. Straat- en grintweg langs Wol- phaartsdijk. Veerdam, steiger enz. te Wol- phaartsdijk. Straat- en grintweg van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekens- kerke. Veerdam, steiger enz. te Katsche Veer. Steiger met toegangsweg te Borssele. Ponton met toegangsbruggen enz. te Hansweert en klinkerbestrating op het stationsplein te Vlake. Steiger te Hoedekenskerke. De laagste inschrijver voor deze combinatie was de heer F. Duinhou wer te Goes voor f21.800, Straatweg tussehen Zuid-Beveland en Noord-Brabant. (Laagste inschrij ver was dezelfde voor f1345, Steiger, veerdam met keerplaats, af- en opritten, wachthuisje enz. te Kam perland. Steiger, veerdam enz. te Kortgene. (Laagste inschrijver voor deze twee werken was de heer M. Hoogesteger te Wemeldinge voor f3448,—). Namens den hoofd-ingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat werd heden o.a. aanbesteed: het aanbrengen van een gewapend-beton-consfructie in het deurendok bij de Oostsluis te Hansweert met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal doot Zuid-Beveland te Hans weert en Wemeldinge. Raming f 49.000. De laagste inschrijfster was de N.V. Intern, gewapend betonbouw te Breda voor f42.000, Het Kerstvliegtuig. V. D. meldt, dat volgens hedenmor gen ingewonnen inlichtingen de weers gesteldheid te Erfurt en omgeving vandaag zeer slecht is. Er valt nu en dan fijne sneeuw. Het wordt daarom onwaarschijnlijk geacht dat het vlieg tuig naar Indië, dat gisteren bij Gotha een noodlanding maakte, heden zal kunnen vertrekken. De moord te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenmorgen is de procuratie-hou der v. O. overgebracht naar het Huis van Bewaring in verband met de mal versaties, gepleegd bij de N.V. De Haas alhier. Tevens wordt v. O. ver dacht bij den moord op den heer Lans betrokken te zijn. Groot Leiden. Men meldt ons uit Leiden: -Hier is heden de 70.000ste inwoner geboren. Voor het kind is een premie- vrije verzekering gesloten tot een be drag van f1000,welk bedrag op den 21-jarigen leeftijd uitgekeerd zal worden. Auto-ongeluk. Men meldt ons uit Bussum: Hedenmorgen omstreeks 6 uur is een vrachtauto, die 14 werklieden ver voerde op den straatweg tussehen Naarden en Bussum door een motor wagen van de Gooische stoomtram van achter gegrepen en omgeslagen. Vijf werklieden werden min of meer ernstig gewond. Aanslag op Hoover. NEW-YORK, 12 Dec. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat de politie in een huis bommen, handgranaten, dy namiet en wapens heeft gevonden. Samenzweerders waren voornemens aan de grens van de stad bommen te leggen op den spoorweg, even voordat Hoover, de tot president van Amerika gekozene, zou arriveeren. De student in de chemie die de bommen samen stelde en de chauffeur welke ze ver voerd heeft, zijn reeds gearresteerd. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. GOES. Dinsdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht een woonhuis en erf te Goes aan den Westsingel aan I. Imanse te Goes voor f 3060,—. Accessoiren f 70, Samen f 3130, WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 13 dezer luidt: Meest matige, in het Noorden wellicht nog toenemende N.- Oostelijke tot Oostelijke wind, nevelig tot betrokken met kans op eenigen sneeuw, temperatuur om het vries punt, mogelijk lichte vorst des nachts. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Anna Maria Cornelia Schouten 62 j. ongehuwd, wonende te Zierikzee. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JAN VAN DE VELDE, in den ouderdom van 75 jaren en 4 maanden. Zijn diepbedroefde Echt- genoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: Yerseke: Wed. J. VAN DE VELDE- Sirike. Kamperland: J. J. VAN DE VELDE. J. VAN DE VELDE- de Graaff. Yerseke: L. DE PUTTER- van de Velde. A. DE PUTTER. C. L. DE KOEIJER— van de Velde. J. DE KOEIJER. Leeuwarden: A. D. C. VAN DE VELDE. S. VAN DE VELDE-Swen. Waarde: C. M. VAN FRAASSEN- van de Velde. M. VAN FRAASSEN. Yerseke, ll December 1928.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3