Uit den Westhoek Stadsnieuws. VERBROKKELING. Het deed ons ongemeen veel genoe gen te lezen dat de „Zeeuw" nu ein delijk toch ook eens gaat inzien, hoe verderfelijk de verbrokkeling van ons volk wel is. „Opmerker" schreef gisteravond in zijn Zoeklichtje: „De verbrokkeling op politiek ge bied schijnt nog niet groot genoeg te zijn. Dezer dagen werd melding gemaakt van de stichting van een „Nederland- sche Christelijke Arbeiderspartij", die al dadelijk begonnen is met een acht tal personen candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Ook in den Bond van Landpachters schijnt er een strooming te zijn om met eigen candidaten aan de verkie zingen deel te nemen." Ten slotte noemt „Opmerker" deze verbrokkeling een nutteloos en scha delijk spel. Het verheugt ons zulks te vernemen. Weliswaar ziet „Opmerker" den fu- nesten invloed van verbrokkeling nog alleen maar als deze de eigen partij betreft, doch van het eene kan op den duur het andere komen. Wellicht gaan „Opmerker" metter tijd ook de oogen nog eens open voor de verbrokkeling van het onderwijs en voor het versplinteren vpn tal van an dere zaken in onze samenleving, wel ke hij nogal eens wil propageeren. Wellicht komt hij in de toekomst tot de erkenning dat verbrokkeling de vaderlandsche kracht evenmin ver hoogt als de verbrokkeling, hier bo ven aangeduid, de kracht der chris telijke partijen doet. Het is intusschen wel teekenend dat de christelijke partijen, zich van tijd tot tijd bedreigd gevoelen door het vuurtje dat zij zelve aanstaken. len 5 leden af, terwijl 8 toetraden. Aangekocht waren 729.800 K.G. kunst meststoffen, 454.283 K.G. basaltslag en slakken en 327.692 K.G. grint. De rekening, die te voren was nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren P. C. de Lange, P. J. van de Zande en W. de Regt, werd goedge keurd en vastgesteld met eindcijfers voor ontvangsten van f 52.549,17, voor uitgaven f52.469,34; dus met een goed slot van f79j83. De aftredende be stuursleden, de heeren J. M. Bom en H. M. Haringman, resp. voorzitter en penningmeester, werden als zoodanig bij acclamatie herkozen. Aangenomen werd een voorstel van 't bestuur om 't salaris van den secretaris van f40 op f 50 te brengen en dat van den penningmeester van f 150 op f 175. Daarna trad voor de vereeniging op de heer C. Stevens te Goes, met een lezing over: „Is op onze kleigronden kali-bemesting noodig?" Tot deze le zing hadden ook toegang niet-leden der vereeniging, die daarvan een druk gebruik maakten. In een onderhou dende, bevattelijke causerie besprak spr. het nut der kunstmeststoffen in 't algemeen en de kali-bemesting in 't bijzonder. Hij kwam tot de slotsom, dat hij de gestelde vraag in bevesti genden zin kon beantwoorden, al zal de eene kleigrond meer kali behoe ven dan de andere. Ten slotte ver toonde hij een tweetal films van de winning der kali-zouten en nog een tweetal komische films met propagan distische strekking voor het gebruik van kali-zouten. DRIEWEGEN. Op de weegbrug bij het station zijn dit jaar gewogen 4.043.450 K.G. suikerbieten. Het vo rige jaar 3.094.877 K.G. De collecte voor het „Tehuis voor de alleenstaande blinden te Wolf- hezen", in deze gemeente gehouden, heeft f44,73 opgebracht. 's GRAVENPOLDER. Maandagmid dag vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burge meester. De heer D. Joziasse was met kennisgeving afwezig. Ingekomen was een bericht van den inspecteur bij de Posterijen en Telegrafie te Middel burg, dat de gelegenheid tot verzen ding van post in den voormiddag weer zal worden opgesteld. Overgelegd werd het proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den ontvanger van het burgerlijk arm bestuur, waaruit blijkt, dat op 29 Oc tober 1928 in kas was f3649,99. Op voorstel van B. en W. werd z. h. s. besloten toe te treden als lid van de vereeniging van Ned. Ge meenten. Ter sprake kwam de voorgestelde regeling van de financieele verhou ding tusschen het rijk en de ge meenten. De heeren Schouten en Verhulst meenden, dat het platteland en vooral de gemeenten, die altijd een zuinig beheer gevoerd hebben, de dupe zul len worden. Het is ergerlijk als men 'i\ <1 illK'". ({i Lv' M1 bedenkt, dpt plattelandsgemeenten me de zullen moeten betalen o.a. aan de wethouders-pensioenen en concertge bouwen te Amsterdam. Men moet. niet in de eerste plaats vragen, wat dg ge meente uit het gemeentefonds ont vangt, doch wel wat de belastingbe taler moet opbrengen. Het is te voor zien, dat de trek van het platteland naar de steden, waar men meer ge riefelijkheden voor zijn belasting heeft, zal toenemen. Het adres van den gemeenteraad van Axel inzake de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de vereeniging „Eigen Erf" te Goes, werd een voorschot verleend, groot f 3213,— tot stichting van een plaatsje, ingevolge de Landarbeiders- wet. Aan Ged. Staten zal wederom voor den duur van twee jaren vrijstelling worden gevraagd van de verplichting tot het geven van onderwijs in de li chamelijke oefening aan de openbare lagere school. i —Tot lid van het burgerlijk armbe stuur werd met 4 tegen 2 stemmen herbenoemd de heer J. de Koster. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer A. Bakker. Tot lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werd met 3 tegen 2 stemmen herbenoemd de heer D. Joziasse. Twee stemmen wer den uitgebracht op den heer M. L. Dekker, terwijl 1 blanco briefje was ingeleverd. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1929 werd goedge keurd met een eindcijfer van f8899,19 en een post voor onvoorziene uitga ven van f772,60. Een suppletoir kohier hondenbelas ting werd vastgesteld tot een bedrag van f 18, Een verzoek van het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Politiebond om de jaarwedde van den veldwachter te verhoogen, werd na bespreking in ge heime zitting, voor kennisgeving aan genomen. Bij de rondvraag wees de heer Lo- kerse er op, dat de wortels van eenige boomen aan den Molendijk boven den grond uitsteken. De voorzitter zeide, dat hij er den eigenaar van den dijk op zal wijzen. Nadat nog eenige zaken van ondergeschikt belang waren be sproken, sloot de voorzitter de ver gadering. SCHORE. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer C. Potter Mzn. en tot diaken de heer J. S. op 't Hof. Maandagavond hield de steen- kolenvereeniging „Tot gemak en voor deel" haar jaarvergadering. Aanwezig waren 30 leden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een ba tig saldo over 1928 is van f 231,29, waaronder de in de bergplaats aanwe zige steenkolen. Over 1928 zijn ver kocht 1400 H.L. steenkolen. De af tredende bestuursleden C. Potter Azn. en M. Joosse werden herkozen. Het vervoer voor 1929 werd bij inschrij ving gegund aan A. v. d. Borgt voor 9 cent per H.L. en het opscheppen en afdragen aan C. Stroosnijder voor 6 cent per H.L. Een bode kon, we gens gebrek aan sollicitanten, voor- loopig niet worden benoemd. WISSENKERKE. Maandag verga derden de gemeenteraden van Wis- senkerke, Kortgene, Colijnsplaat en Kats tot het vaststellen eener veror dening ingevolge de Vleeschkeurings- wet. Na enkele op- en aanmerkingen door verschillende sprekers, werd de verordening vastgesteld, waardoor Noord-Beveland een keuringskring ge worden is met als keurmeester de heer Haak, veearts te Kortgene. Gemeenteraad. Goedkooper gas. B. en W. stellen den raad voor den gasprijs met 1 cent per M3. te verlagen en vast te stellen op 9 cent per M3. Vergoedingen po litiep,ersoneel De agenten van politie ontvangen mo menteel voor bet bezit van het politie- diploma zonder en met aant ekening, een bijslag op bun salaris van resp. f20 en f 30 per jaar. Voorts wordt aan agenten die trans porten moeten verrichten, voor het doen van kleine verteringen gedurende de reis een vergoeding uitgekeerd van f 0.25. Deze bedragen komen B. en W. te ge ring voor. Zij stellen den raad voor de vergoedingen voor het politiediploma in gaande 1 Januari 1929, te bepalen op f 25 per jaar voor het diploma zonder en f 50 voor dat met aanieekening, terwijl zij tevens in overweging geven de tege moetkoming voor kleine verteringen in ge val van transport tot f 0,75 te verhoogen. Gemeentebegrooting 1929 De financieele commissie uit den raad brengt naar aanleiding van de door B. en W. ingediende begroo'ing voor 1929 het navolgende rapport uit: De financieele commissie hadi gaarne gezien, dat de begrootlng vergezeld zou zijn gegaan van een, zij het ook korte toelichting van het College van B. en W., waarin de meening van het college om trent de financieele positie en vooruit zichten der gemeente tot uiting, zou zijn gekomen. Door de aststelling, van de be grooting, wordt tevens bepaald de wijze, waarop in het komende jaar het beleid der gemeente, speciaal op financieel ge bied zal worden gevoerd. De vaststeling der begrooting is dan ook een der belang rijkste daden, die de gemeenteraad tot zijn taak mag rekenen. Hoewel zulks tot dusver niet de gewoonte is geweest, komt het de financieele commissie voor, dat het in de toekomst toch wel gewcnscht is, dat het college van B. en W. de indie ning van de begroeting gepaaird doet gaan van eenig commentaar omtrent zijn oordeel aangaande ide gepaeenLelijke financiën. Een algemeen*overzicht van de begroe ting, dat «Joor de - commissie werd' opgp steld, toont aan, dat als men de hoofd stukken „Vroegere Diensten" en „Omvoor ziene Uitgaven" huiten beschouwing laat, de nadeelige saldi ine 1929', die van de be grooting 1928 over&effem met f7.901,77, waarbij reeds rekening is gehouden me; het bedrag van f4400 wegens marktgel- den, waarmede ingevolge het Raadsbesluit betreffende de afschaffing van de kerm s het nadeelig slot van het hoofdstuk „Open bare werken" verminderd. De groote stijging in de uitgaven der gemeente, die reeds bij de behandel ng, \am de begrooting, 1928 bleek, en die het vorig jaar geleid heeft tot verbooging van het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke n komstenbelasting, wordt ook dit jaar voort gezet, al is de stijging der uitgaven voor 1929 niet zoo groot als het vorig, jaar het geval bleek te zijn. Deze stijging wordt in hoofdzaak ver oorzaakt door uitgaven behoeve het on derwijs (ongeveer met f 4000, waarbij nog geen rekening gehouden is met de door den Raad in zijn laatstgehouden ver gadering vastgestelde wijze van subs di- eering der bijzondere bewaarscholen), en behoeve Openbare Werken. Tegenover deze stijging der uitgaven staat in de eerste plaats een' stijging van het batig slot van het hoofdstuk „Belas tingen". De uitbreiding, die de gemeente heeft ondergaan en die nog steeds voort gaat, brengt tevens mede uitbreiding van de belastingobjecten, en de baten, die daaruit voortvloeien bewegen zich zonder twijfel eveneens in een stijgende lijn, zoo- als blijkt uit de raming van de opcenten op d e belasting der gebouwde eigendom men en van de opcenten op die persomeele en de vermogensbelasting;. Daar boven diendie uitkeering aan het Rijk in het aan deel van de kwade posten aanmerkelijk verlaagd kon worden, vertoont het batig saldo van het hoofdstuk „Belastingen" een stijging van ongeveer f6000, zonder dat het noodig blijkt om de o pbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting hooger te ramen dan voor de begrootiing 1928. De stijging van het bat'g saldo van het hoofdstuk „Vroegere Diensten" wordt gedeeltelijk aangewend tot bestrijding van de h ierbovengeooemde hoogiere uitgaven en komt ten deele ten goede aan den post „Onvoorziene uitgaven". In het algemeen is de financieele commissie van oordeel, dat het aanwenden van detze baten voor bestrijding van normale uitgaven der ge meente niet is aan te bevelen. De gewon- uitgaven moeten bestreden kunnen worden uit de normale inkomsten en het gebruiken van de baten uit vroegeijne diensten ter be strijding van stijgihg der normale uitga ven, levert het gevaar op, dat zoodra deze baten minder rijkelijk beginnen te vloeien, de belastingen een abnormale verhoog ng zullen moeten óndergaan, die ongiewenischt is. Voor de belastingplichtigen is een zoo groot mogelijke ^stabiliteit van hef hef fingspercentage van groot belang. Gedurende de laatste jaren is de sala riskwestie bij de behandeling van de ge- meente-begropting steeds aan, de orde ge weest. Daarbij, is er meerdere malen op gewezen, dat, de salarissen van de ge meente-ambtenaren en van het gemeente- personeel oneffenheden vertoornen en im sommige gevallen niet in verhouding staan tot hetgeen door andere takken van dienst en door het particulier bedrijf wordt be taald. De financieele commissie meent, dat het van belang is na te gaan, welkie salarissen in dit verband wijziging dienen te ondergaan, en zou het op prijs stellen, indien het College van B. en W. zich be reid zou verklaren een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om tot salaris herziening te komen in bovenbedoelden zin. Bij de vergelijking; van de salarissen in het gemeentelijk en iin het particulier bedrijf zal met de 15 V2 pet. pensioen storting rekening gehouden moeten worden Mooht door B. en W. voor een derge lijk onderzoek door hun College niet ge voeld worden, dan ware dit onderzoek wellicht op te dragen aan een daartoe in te stellen Raadscommissie. In het algemeen meent de -.commissie van de voorgestelde begrooting rte mogen zeggen, dat zij aan de verwachting" be antwoordt. De daarin tot uiting komende stijging der uitgaven, veroorzaakt door de uitbreiding der gemeente, is niet te voor komen, en verwacht mag worden, dat ook in de komende jaren deze stijging zal worden voortgezet. Bijzondere uitgaven, die niet noodzakelijk zijn, worden 'bij deze begrooting slechts bij uitzondering voorgesteld en de commissie meent, dat zij dan ook kan volstaan meffiet bespre ken van slechts enkele posten. De commissie wil deze algémeene be schouwingen niet eindigen, zónder er den Raad nadrukkelijk op te wijzeïi, 'dat bij het toekennen van subsidiën en het votee- ren van extra-uitgaven met dè financieele positie der gemeente terdege rekening zal moeten worden gehouden. De gemeen te Goes staat er financieel niet slech? voor, maar de toekomstige ontwikkeling der uitgaven noopt tot het betrachten van een zoo zuinig mogelijk hehê£r. Presentie-gelden. De commissie stelt voor wijziging; te brengen iin de aan de leden v,an den raajd toegekende presentiegelden. Zij stelt zich op het standpunt, diat bet raadslidmaat schap in het algemeen belang wordt ver vuld en dat daarvoor geen - belonging be- aoeft te worden toegekend. Alleen moet voorkomen worden, dat door het niet toe kennen van presentiegeld aam personen met minder ruime inkomsten belet zou worden om het raadslidmaatschap te "aanvaarden De commissie stelt voor het presentie geld van den Raad uitsluitend' voor m d- dagvergaderingen toe te kennen, zulks op een bedrag van f5 per middag. arwedden personeel gemeente-sec re tar .e De commissie stelt op den ^voorgrond, dat de onderstaande opmerking niet den betrokken ambtenaar persoonlijk geldt, maar slechts bedoeld is als een algemeene opmerking. Bevordering van een 2en klerk tot len klerk lijkt in vele gevallen billijk met he oog op de capaciteiten en prestaties van de betrokken persoon. Een dergelijke be vordering is echter uit werkgevers-oog punt alleen gerechtvaardigd. r' indien aan een len klerk ter secretarie inderdaad be- uoefte bestaat. Dat motief wordt echter door B. en W. niet aangevoerd. Dikwijls is een beyordering. als thans bedoeld wordt ook niet in het belang van den betrokkene. Indien een ambtenaar zich door studie capaciteiten, verworven Heeft, die uitgaan boven hetgeen in zijn functie van hem wordt geëischt, ligt be. op zijn weg eldiers een plaats .te' zoeken, waar die capaciteiten ten volle 'tót uiting kunnen komen. Zijn kansen Op" verdere promotie zullen daardoor stijgen. De commissie mee^t op grond van het bovenstaande niet tot. de door B. en W. voorgestelde bevordering te, mpeten ad- viseeren. »boo 1 Subsidiën. jn !v fi;j." Het komt de financieele commissie voor dat de geraamde subsidiën» niet meer in overeenstemming zijn met dien huidigipT\ toestand der wijkverpleging. Door het tot stand komen van het ka tholieke ziekenhuis wordt dewijkverple ging der R.K. Ziekenverpleging „St. Jo anna" slechts verzorgd doo|^é|n zuster, terwijl het Bestuur der GoëscKë Zieken- kenverpleging thans twee zusters voor de wijkverpleging in dienst heeft en een der- Je zuster voor de tuberculo&e-bestrijd ng waarvoor de gemeente reeds afzonderlijk subsidie verleent. ,.p- .t Bij het vaststellen der subsidieering is steeds rekening gehouden, met een bij drage van f75 per zuster, zoodat volgens den hans bestaan/den toestand aan do R.K. Ziekenverpleging „St. Joanna" eetn subsidie gegeven zou moeten worden van f75 en aan de Goessche Ziekenverple ging, een subsidie van f 150. Te overwegen ware de betreffende raadsbesluiten indien zin t?e.wijzigen, dat aan de genoemde vereenigin^en een sub sidie van f75 per lid van verplegend personeel zal worden toegekend, wat steeds de bedoeling dezer subsidieering is geweest. Volkshuisvesting. Bi; de beihandeling van de begrooting voor 1927 werd besloten een waarborg fonds voor Woningbouw ii\ het leven te roepen en uit de baten van, vroege,re dien sten direct daarin een bedrag van f 10.000 te storten. Voorts werd bepaald, dat de rente van bet fonds daaraan zou worden toegevoegd, alsmede net bedrag, dat minder dan de maximumbijdrage jaar lijks aan de woningbouwvereenigingen zal worden uitgekeerd. v Deze reserve is in hoofdzaak bedoeld om te kunnen voorzien in de te korten der woningbouw-vereenig ingrn, dip zouden kunnen ontstaan, indien iade toekomst de huren der woningen zouden dalen. De financieele commissie, heeft aan de hand van de balansen en iverlies- en winstrekeningen over 1927 eegCSa-an hoe de financieele positie der wpningbouw- vereenigingen is. Op de balansen zijn de vorderingen voor achterstallige huren, tot een tote*l van ongeveer f 2400, nog voor haar volle waarde! opgenomen. Ongetwij feld zal een gedeelte dier vorderingen on inbaar blijken te zijn, zdOdW.de werke lijke verliezen, die de bdldnskfi weerge ven, inderdaad grooter zijn. 'HM'Aomt de commissie gewenscht voor, 'ëS{''Üi woning bouwvereenigingen de werkelijk oninbare achterstallige buren jaarlijks direct af schrijven of daartegenover een reserve vormen, waardoor bereikt zal worden, dat de juiste financieele positie op betere wijze in de balansen tot uiting komt. Vooral wat betreft de 20 woningen op het Pieter Jasperseplein is de stijging der achterstallige huren verontrustend en zal ernstig overwogen moeten worden of niet tot het nemen van strenge maatregelen zal moeten worden overgegaan. Maar behalve deze achterstallige hu ren, waarvan een deel oninbaar is, vertoo- nen de balansen der woningbouwvereeni gingen aanmerkelijke verliezen, die te za- men per 31 December 1927 op ruim f 13.000 becijferd kunnen worden. De •ïuidige reserve, d ie feitelijk niet voor dek king van dit verlies bestemd is, blijkt niet toereikend te zijn om de thans reeds be staande verliezen, te dekken. Op grond van de bovenstaande feiten' komt het de financieele commissie ge wenscht voor de aanvankelijke bestem ming van het Waarborgfonds voor Wo ningbouw te wijzigen, en telken jare ten laste van den gewonen diepst der gemeen- te-begrooting een zoodanig bedrag aan het fonds toe te voegen, dat daarmede ide totale verliezen der wcningbouwveieenigin- gen volgens de laatst vastgestelde balan sen en verlies- en winstrekeningen volle dig worden gedekt. De reserve voor mogelijke daling der huren in de toekomst komt daardoor te vervallen, wat ongetwijfeld een bezwaar is, maar aan den huidigen ong,ezonden toe stand, waarbij de thans bestaande ver liezen der woningbouw-vereenigjngen ge- neel ongedekt zijn, wordt hierdoor ten minste een einde gemaakt. Te overwegen ware de rente van het fonds te storten in een afzonderlijke re serve, die zou kunnen dienen ter bestrij ding van de toekomstige gevolgen van da ling der huren. In dat geval zou men dus van de ééne reserve in de andere kunnen overschrijven, zonder dat de daling der huren direct nadeelige gpvolgen voor de gemeente-begj-ooting heeft. Ten overvloede zij nog opgemerkt, dat het bovenstaande niet bedoeld is als een critiek op het beleid van de besturen der woningbouw-vereenigingen. Integendeel heeft de commissie wel den indruk, dat er ernstig naar gestreefd wordt het euvel der achterstallige huren zooveel mogelijk te bestrijden. Openbare Werken. De financieele commissie kan zich ver eenigen met de begrooting van dit hoofd stuk, met uitzondering echter van de bij de begrooting voorgestelde nieuwe wijze van verbetering van den Stationsweg. Dit nieuwe plan is ongetwijfeld mooier dan de aanvankelijke opzet, die echter alles zins voldoende mag worden geacht. De voor het nieuwe plan benoodigde extra- kosten van f4000 acht de commissie dan ook niet strikt noodzakelijk. Zij adviseert mitsdien tot uitvoering van het eerste plan van den Directeur van Gemeentewerken. Grondbedrijf. Ingevolge de bepaling van het laatste lid van artikel 12 van- de verordening op net Grondbedrijf wordt het nadeelig slot van den gewonen dienst van het Grond bedrijf jaarlijks ten laste van do gemeente gebracht. Door deze wijze van handelen wordt ongetwijfeld een voorzichtige finan cieele politiek gevoerd, maar het is een bezwaar, dat de werkelijke verliezen en winsten, die het Grondbedrijf oplevert hierdoor niet tot uiting komen. Tegenover de jaarlijksche bijdragen, die de gemeente aan het bedrijf ver strekt, staat de winst, die bij verkoop van de gronden wordt betaald of die te be cijferen is, door de waande der aange kochte gronden in bouwrijpen toestand te verminderen met de kosten van aankoop en bouwrijp maken, der terreinen. In de onlangs aan den raad overgelegde reke ning werd deze winst becijferd op ruim f 102.000, maar in werkelijkheid bestaat een dergelijke winst in het geheel niet. Immers wordt er geen rekening mede gehouden, dat tusschen het tijdstip van aankoop en bouwrijp maken der gronden en het tijdstip van verkoop een aanmerke lijke tijd verloopt, waardoor renteverlies geloden wordt tot een beduidend bedrag, dat nooit in de balans en verlies- en winst rekening van het bedrijf tot uiting wordt gebracht. Daardoor is het steeds onmo gelijk een juist beeld omtrent de werke lijke financieele resultaten van het grond bedrijf te verkrijgen. Toch is het van belang, dat deze wer kelijke resultaten bekend zijn, omdat daar door voor de toekomst waardevolle gege vens verkregen worden voor het geval, dat nieuwe uitbreidingsplannen aan de orde zouden worden gesteld. De financieele commissie zou het op prijs stellen, indien het College van B. en W. een zoodanige wijziging der verorde ning zou willen overwegen, dat het hier boven beoogde doel kan worden bereikt.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2