JROL N# 148, Woensdag 12 December 1928 lift Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR fiUJiwi* Ixai)d en Tuinbouw Uit de Radiowereld Koloniën Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESM Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertfintiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu, voor minstens drie maanden, op de GOESCHE COURANT abonneeren, ontvangen de nummers tot i Januari ïgzg KOSTELOOS. OVERZICHT. Een opzienbarende verkiezing. Zondag had te Antwerpen de ver kiezing plaats van een lid van de Bel gische Kamer. Deze verkiezing was van bijzondere beteekenis, omdat dr. Borms, de bekende Vlaamsche acti vist, ook candidaat was gesteld. De zetel was opengevallen door het over lijden van een liberaal lid. De katho lieken en sociaal-democraten hadden besloten geen tegen-candidaten te zul len stellen, teneinde den zetel weder door een liberaal te doen innemen. Het parool van de katholieken was daarom blanco te stemmen. Er wer den dan ook niet minder dan 42.000 blanco stemmen uitgebracht. Hoezeer dr. Borms zich in de sym pathie van de Vlaamsche bevolking mag verheugen wordt wel bewezen uit het feit dat hij de absolute meer derheid behaald, n.1. 69.000 stemmen. De liberale lijst behaalde slechts 30.000 stemmen. Katholieken, socialisten en commu nisten hebben voor een deel hun stem op dr. Borms uitgebracht. Deze verkiezing heeft het bewijs ge leverd hoe groot de Vlaamsche bewe ging in België is en dat de regeering zeer zeker verstandig zou doen daar mede rekening te houden. Of dr. Borms thans werkelijk zijn intrede zal doen in het parlement moet betwijfeld worden. Hij is wel verkiesbaar, zijn burgerschapsrechten heeft hij slechts gedurende 10 jaren verloren en deze zijn thans voorbij. Hij zucht evenwel nog In den kerker en zoolang hij niet in vrijheid is ge steld kan hij zeker geen zitting nemen. De verkiezing te Antwerpen heeft weder bewezen dat personen die ver drukt worden altijd op grooten aan hang kunnen rekenen. Een groot aantal telegrammen uit alle deelen van het Vlaamsche land zijn er aan dr. Borms in de gevange nis te Leuven toegezonden, hem ge- lukwenschend met zijn verkiezing te Antwerpen. Borms zelf antwoordt nu in de Vlaamsch-Nationale pers met „een dankwoord" aan de 83.000 kie zers die, schrijft hij, Henderickx en Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 23 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Ze glimlachte en hij begreep, dat zij zich toch niet aan zijn vermaning zou storen. Maar hij begreep eveneens, dat met een en ander veel te veel tijd ge moeid zou zijn wanneer hij in haar plaats ging. Gaspard wendde een zwakke poging aan haar te weerhouden; hij verzette zich evenwel niet langer, toen hij be merkte dat Bill dit de beste oplossing vond. „U is erg goed", bracht hij hape rend uit „Allerminst", zei Bill opgeruimd. „Ik had echter graag gewild, dat je weer overeind was voordat je moeder terug komt Zullen we het eens probeeren?" Gaspard rilde nog steeds over zijn geheele lichaam, doch toen Bill er nog een paar maal vriendelijk op had aan gedrongen, stelde hij zijn uiterste po gingen in het werk om zijn zwakheid te boven te komen. Het wilde eerst totaal niet geluk mij op schitterende wijze hebben ge wroken en met ons al degenen, die om hun Vlaamsche overtuiging werden vervolgd, gekerkerd, verbannen of ge broodroofd". Gij, aldus Borms onder meer ver der, hebt op de meest ondubbelzin nige wijze te kennen gegeven, dat het uit moet zijn met de tyrannie van Walen en Fransch-dolle Brusselaars, dat Vlaanderen zich niet langer door vreemden en ontaarden de wet wil la- tenn stellen. Ik dank u allen, tot wel ke gezindheid, tot welke partij gij ook behoort, gij 83.000, die dit krach tig blijk hebt gegeven van Vlaamsche solidariteit. Ik dank u van gan- scher harte, ik blijf in Vlaanderen uw aller broeder. Heil Antwerpen! Heil Vlaanderen! Gisterenavond werd te Antwerpen een groote hulde- en dankbetooging gehouden door de Vlaamsch-Natio nale frontpartijook delegaties uit andere steden waren aanwezig. Uit Leuven kwamen 400 studenten met hun muziekkorps. Als bewijs van dankbaarheid voor de solidariteits- verkiezing van Zondag, hield de stoet bij de lokalen der katholieke en so cialistische arbeidersvereenigingen stil en daar werd het Vlaamsche vrijheids lied uitgevoerd. Van anti-Vlaamsche zijde wordt ge tracht door middel van eenzijdige voorlichting omtrent de verkiezing van Zondag de Walen in het harnas te ja gen. De gemeenteraad van Mons (Ber gen) hoofdplaats van de provincie Henegouwen heeft Maandagavond reeds een motie van protest aange nomen tegen de verkiezing van Borms. Deze motie zal op de muren der stad worden aangeplakt en aan de regee ring gezonden. Ook te Luik, Namen en elders blijken pogingen gedaan om agitatie tegen de Antwerpsche „mof fen", zooals de Indépendance Beige schrijft, te verwekken. Oorlog tusschen Bolivia en Paraguay Volgens een bericht uit La Paz heb ben in alle plaatsen van Bolivia be toogingen plaats gehad. De president van Bolivia sprak een groote volks menigte toe en verklaarde daarbij, dat het geheele land ten oorlog zal op trekken, indien dit noodig is. Aan den zaakgelastigde van Para guay zijn passen overhandigd bene vens een nota waarin Bolivia de ge heele schuld voor het conflict aan Paraguay toeschrijft. Paraguay heeft deze nota onbeschaamd genoemd en onjuist, wat de feiten betreft. Para guay stelt van zijn kant vast, dat Boli- viaansche troepen zich reeds op Para- guaysch grondgebied bevinden en stelt Bolivia voor het conflict verantwoor delijk. Dr. Ramiris, de agent van Pa raguay te Washington, heeft verklaard, dat een oorlog met Bolivia onvermij delijk zal zijn, aangezien Bolivia iede re vriendschappelijke uiteenzetting ver hindert. ken, maar ten slotte, door Bill's ster ke armen ondersteund, slaagde hij er in zijn beenen uit te strekken. Toen hij evenwel probeerde zich op te rich ten, kreeg zijn gezicht zulk een lijk kleurige tint, dat de jonge dominee besloot verdere pogingen nog even te staken. „Ik begrijp het niet, hoe hef kómt dat ik zoo ellendig ben", kreunde de jongen, terwijl hij weer achterover viel. „Ik heb me nog nooit in mijn leven zoo zwak gevoeld". „Misschien heb je ook nog nimmer in je leven de dwaasheid begaan in Mei te gaan baden", merkte Bill op. „Als ik jou was, zou ik een dergelijk iets niet meer uithalen, tenzij je heel wat sterker bent dan op het oogen- blik". „Ik ben sterk", zei Gaspard kop pig. „Ik ben dat altijd geweest en waarom zou ik niet mogen baden als ik er lust toe gevoel?" „Omdat er voldoende redenen be staan, waardoor dit niet bepaald wen- schelijk is," zei Bill bedaard. „Hoe gaat het met de kramp? Voel je je wat beter? Wacht, ik zal je nog eens flink wrijven, want hierdoor knap ik zelf ook wat op". Hij boog zich weer over den jongen heen en begon opnieuw zijn best te doen waf warmte in dat verstijfde lichaam te brengen. Eensklaps richtte Ruwe Huid SchraIe Liooen Doozco 30-60 en 90 et. Tube 80 et. Bij Apoth. en Drogisten Wilde koeien en varkens. In het land van Heusden en Altena hebben zich in de laatste dagen onder het vee zeer eigenaardige verschijnse len voorgedaan, n.1. het wild worden van koeien en varkens. Een groot aantal dieren is reeds afgemaakt met revolverschoten. Men staat hier voor een raadsel. Radio N. S. F. Kon aan het eind van 1927 worden medegedeeld, dat bij de Nederland- sche Seintoestellen Fabriek (Radio N. S. F.) te Hilversum de duizendste arbeider was aangenomen, thans wordt ons bericht, dat een dezer dagen reeds de vijftien-honderste zijn intrede heeft gedaan. In één jaar tijds is het aantal arbei ders (beambten meegerekend) dus met 50 o/o gestegen. Door een koelie aangevallen. De assistent Egbert Krijgsman van de Agave Vezel Onderneming te Lan- das is door een koelie aangevallen. Hij kreeg een steek in de zijde. De mandoer, die te hulp kwam, werd door den koelie in den onderarm en de borst gestoken. Hij werd ernstig gewond. Krijgsman is naar het hospi taal vervoerd, waar de wond werd gehecht Politierechter te Middelburg. Diefstal. J. t L., 28 jaar en J. O. 28 jaap, kooplieden, resp. te Maastricht en Til burg (in woonwagens) werden ver dacht dat zij op 29 October j.l. te Rilland-Bath een zak met tarwekaf hebben weggenomen. Eisch ieder f20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Hardhandig. W. M., 29 jaar, boerenknecht te Baarland, werd beklaagd dat hij op Gaspard zich evenwel half op en riep uit: „Houd nu maar op. Ik voel me al veel beter. Enluister eens. Ik wil de graag wat zeggen". „Er is zeker geen haast mee. Ik zal eerst mijn jas om je heen slaan, beste jongen". „Neen, dat kan wel wachten. Ik moet het eerst zeggen", drong Gas pard aan. „UU redde mijn leven en het had een haartje ge scheeld, of u was zelf verdronken. Ik weet niet, hoe ik het moet uit drukken, maarmaar Zijn stem werd heesch en hij strek te zijn hand met een pathetisch ge baar naar Bill uit „Och, dat is onzin", zei Bill vrien delijk. „Het is toch niet meer dan logisch, dat ik mijn uiterste pogin gen in het werk stelde om een mede- mensch te redden. Voor hef verdere gedeelte.... lag alles in God's hand. Hij zou je eveneens gered hebben, wanneer ik niet in de buurt was ge weest." Hij zei dit laatste op zijn gewone, eenvoudige wijze; Gaspard's hand had de zijne omvat en de jongen hield zijn hoofd gebogen. „Gelooft u dat werkelijk?" vroeg hij met eenige moeite. „Geloovenl Ik weet hef", antwoord de Bill. 4 November j.l. te Baarland Johannes Traas heeft geslagen. Eisch f10 boete of 10 dagen hech- Gras-strooper. A. J. P., 21 jaar, zonder beroep te Goes, wegens strooperij van gras zoden, te zamen en in vereeniging met een ander, te Goes op 3 Novem ber 1928. Eisch f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Beleedigïng. J. v. d. S., 35 jaar, timmerman te Krabbendijke, wegens beleediging van Adriaan Wabeke te Krabbendijke op 25 October 1928. Eisch f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Zonder licht. H. H. S., 22 jaar, schippersknecht, te Yerseke, wegens het niet voldoen aan de vordering van den rijksveld wachter Rooze, om af te stappen van zijn rijwiel, toen hij daarmede in den avond van 7 November j.l. te Yerseke zonder licht reed. Eisch f 15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Mishandeling. D. J. J., 27 jaar, werkman, D. J., 63 jaar, vendumeester, A. J., 28 jaar, werkman, allen te Goes, werden ver dacht dat zij op 27 October j.l. te Goes te zamen en in vereeniging Th. M. A. van Apeldoorn hebben mishan deld. Eisch no. 1 f 15 boete of 15 dagen hechtenis; no. 2 f25 boete of 25 da gen hechtenis; no. 3 f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. De verduisteraar. J. B., 33 jaar, koopman, te Gent, werd ten laste gelegd, dat hij in het jaar 1928 te Goes een hoeveelheid manufacturen, ter waarde van onge veer f72,91, toebehoorende aan J. J. M. Bitter, welke goederen hij voor dezen moest verkoopen en het geld afdragen, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit spraak vrijspraak. De overval in den Oppert. De 28-jarige kantoorbediende die in October op de trap van een kantoor aan den Oppert te Rotterdam den kantoorbediende J. Seelbach van een tasch met een inhoud van f23.000, had willen berooven, in welke poging hij niet geslaagd is, werd tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was drie jaar. Het wegenfonds. Uit het wegenfonds zijn in de pro vincie Zeeland gelden aangevraagd voor de volgende wegen: Middelburg—Goes—Kapelle, Bres- Hij wachtte even, doch Gaspard zei niets meer. Hij beefde weer over zijn geheele lichaam. Zachtjes maakte Bill zijn hand uit de zijne los en ging naar zijn jas zoeken. Even later keerde hij terug en samen bleven ze wachten. Hij begreep, dat ze niet te lang hoefden te wachten: niettemin luis terde hij angstig en ingespannen naar het geluid van voetstappen. Hij maak te zich erg ongerust over Gaspard, want de rillingen waren hoe langer hoe heftiger geworden. Tot zijn groote opluchting hoorde hij thans stemmen. Hij stond op om mevrouw Rivers en den knecht tege moet te gaan. „Oh, ga niet weg", smeekte Gas pard. „Uitstekend, dan blijf ik hier, oude jongen. Ik hoorde je moeder aanko men", luidde het geruststellende ant woord. „Het lag slechts in mijn be doeling haar even te zeggen, dat alles goed was". Het volgende oogenblik stond Gas- pard's moeder tegenover hen, gevolgd door Benedict, in wiens oogen een uit drukking van bezorgdheid lag, ver mengd met iets van wantrouwen. Mevrouw Rivers ging dicht bij Bill staan. „Is hij wat beter?" vroeg ze ademloos. „Heeft u...." „Het zal niet lang meer duren, of hij is weer 'de oude", gaf Bill ten ant kens—Belgische grens, Ter Neuzen— Belgische grens, Kapelle—Noord-Bra- nantsche grens, ZierikzeeZijpe, Goes Hoedekënskerke, 's Heer Arends- kerke-Wolphaartsdijksche Veer, Wals oordenHulstBelgische grens en van de Belgische grens bij Sluis tot den rijksweg BreskensBelgische grens. Droog. Men schrijft aan de „Zierikzeesche Nieuwsb." uit DuivendijkeNaar we vernemen zijn Gebr. Bakker van zins hun tapvergunning met 1929 niet te houden. Daarmede verdwijnt dan de eenige „vergunning" uit onze gemeen te en is deze dus volledig „droog". De eerste in de reeks der Schouw- sche gemeenten. Provinciale Staten. In de zitting van Woensdag werden de voorstellen tot electrificatie van de middengroep door overname van de Centrale enz. te Vlissingen, tot hef aangaan van een geldleening van f 5.280.000 en tot wijziging van de be grooting 1929 naar de afdeelingen overgebracht. Dit zelfde geschiedde met drie nieuwe voorstellen. Het eer ste: om in het belang van het verkeer o.a. met automobielen aan den stei ger te Walsoorden neerklapbare uit einden aan te brengen en daarvoor f 40.000 beschikbaar te stellen. Het tweede: om gezien de groote schade, die de storm aan den steiger te Sta- venisse heeft aangebracht, terug te ko men op het besluit tot aanhouding van de beslissing over het voorstel tot het uittrekken van f 100.000 voor vernieuwing van dezen steiger en dit bedrag te verhoogen tot f106.000 om ook daar neerklapbare uiteinden te maken. Deze verbetering zal ook goed zijn bij een eventueelen veerdienst Zierikzee—Stavenisse, waarvan Ged. Staten de mogelijkheid nog niet heb ben kunnen onderzoeken. Het derde: om de subsidie aan de Rotterdamsche tramwegmaatschappij voor het moge lijk maken van meer diensten op haar stoombootdienst Zijpe—Anna Jacoba- polder te verlengen tof 1 Juli 1929, omdat men met den minister van wa terstaat nog niet tot overeenstemming is gekomen over de verbetering van dien dienst Hierna zijn de Staten in afdeelingen overgegaan en is de openbare verga dering geschorst tot Vrijdag 21 De cember te kwart over elf. COLIJNSPLAAT. Maandagavond hield de landbouw-sociëteit „Unitas" alhier in het lokaal van den heer H. Verburg haar algemeene jaarvergade ring. Tegenwoordig waren 45 leden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer J. M. Bom, de op richting van een aardappel-bewaar plaats en deelde mede, dat die in ge bruik is genomen en op 't oogenblik vol staat met aardappelen. Uit hef jaarverslag bleek, dat het ledental thans 119 bedraagt, tegen 116 hef vo rige jaar. In den loop van 't jaar vie woord. „Is dit cognac? Prachtig! Ik was bang, dat u die vergeten zou heb ben, doch ik zie dat ik me niet on gerust had hoeven te maken". Hij nam de flesch van haar over en keerde naar Gaspard terug. „Hier hebben we iets, waardoor je wel gauw zult opkikkeren", zei hij glimlachend. Hij knielde naast den jongen neer en Gaspard's moeder boog zich aan de andere zijde tot hem over. Ze had haar arm om hem heengeslagen en er lag een blik van eindelooze tee- derheid in haar oogen. Terwijl Bill haar aankeek, kreeg hij eensklaps hef gevoel, alsof hij zich aan een over treding schuldig maakte. Het kwam hem voor, dat hij op dit oogenblik meer ontdekte dan hun korte kennis making kon motiveeren. Welk een mooie ziel moest deze vrouw heb ben Gaspard slikte de cognac door en zijn moeder trok met een feeder ge baar Gaspard's hoofd tegen haar schouder. Er werd geen woord ge sproken. Bill gaf Benedict zwijgend een teeken een deken om den jongen heen te winden. Eenige oogenblikken bleef men in angstige afwachting. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1