PU ROL Van Overal Uw KEEL Stadsnieuws. bli i&b Buitenland Gemengd NieuvVs. Pasop AKKER'S ABDUS/ROOP (jjïf Voorde Borst Verder wordt besloten ten laste van de gasfabriek „Oosteinde" eenige geld- leeningen af te lossen, tot een totaal bedrag van f7300,en hiervoor een nieuwe leening aan te gaan. In ver band hiermede wordt de bedrijfsbe- grooting voor de gasfabriek gewijzigd. Tot lid en plaatsvervangend lid naar de vergaderingen van de Waterleiding Maatschappij worden herbenoemd de heeren J. J. Mol en A. Dees. Dezelfde heeren worden herbenoemd tot lid en plaatsvervangend lid van de gas commissie. Tot lid van de commissie van schooltoezicht wordt herbenoemd de heer M. van Weele. WISSENKERKE. Dinsdag trad in de Herv. Kerk alhier op de Hongaar- sche predikant Horvath, om aan de hand van een serie lichtbeelden, me- dedeeling te doen over de revolutie in Hongarije en de gevolgen daarvan. Spr. werd ingeleid door den burge meester, die herinnerde aan het ver blijf van de Hongaarsche kinderen hier ter plaatse en aan de daardoor gewijzigde verhouding tegenover dat land, dat ons voor den wereldoorlog geheel onbekend was, terwijl er nu een band is ontstaan gegrond op dank baarheid en vertrouwen. Circa 300 personen volgden daarna de voor dracht. WEMELDINGE. Het zeilschip „De goede verwachting", schipper De Haas, van Bergen op Zoom, liep. op den berm en bleef zitten. Met sleepboothulp werd het schip afgetrokken. Bij onderzoek bleek het schip een beschadigd roer te hebben bekomen, waardoor de reis onderbroken en gewacht wordt op order of het al of niet overgeladen zal moeten, worden. yERSEKE. Ook de tuinbouwver- eeniging alhier is nieuw leven ingebla zen. Onder leiding van den rijkstuin- bouwconsulent den heer v. d. Plassche te Goes, werd een voorloopig bestuur gevormd door de heeren W. Poleij, C. Kosten, L. Bom, secretaris, A. Slabbekoorn en M. Buteijn. Nu over al de tuinbouw zegevierend voortgaat, is ook alhier een schitterend resul taat te verwachten. De kassen en wa renhuizen verrijzen als paddestoelen uit den grond. YERSEKE. De oesterverzending is niet erg best geweest. De verzending naar Engeland is minder dan gewoonlijk. Wel licht is dit een gevolg van sneeuw, die altoos remmend werkt. Tot heden had men iedere maand een surplus boven 1927 doch als 't niet verandert zal December achterblijven. AVOND-VERGADERING. In de avond-vergadering wordt mede gedeeld, dat de raad aan Dr. Huese ver gunning verleent om in de Tromp ?traat een garage over de rooilijn te bou wen, onder voorwaarde, dat bij zelf de rioleering en bestrating bekostigt Vervolgens wordt voortgegaan met de behandeling van de gemeentebegrooting Woningbouwvereeniigingen In beihandeling komt het voorstel der fin. commissie inzake het waarborgfonds voor dit doel. De voorzitter zegt, dat er een groote achterstand in huren is. De bewo ners van de huizen aan het Pieter Jasper seplein b.v. zijn zelfs f528,20 aan huur achter. Een is er die van kroeg naar kroeg loopt, vechtpartijen organiseert, en mei betaalt. Daar moet krachtig ingegrepen worden. De heer Van -Bommel van. Vlo ten verdedigt het voorstel der fin. com missie. Deze meent, dat de tekorten ge dekt moeten zijn (d;oor een reserve. De renten van dit -fosids, zouden gestort moe ten worden in een fonds zooals dit ge dacht is (f 10.000-5 De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich nog over de kwestie zullen beraden met den accountant van het veri ficatie-bureau van Ned. Gemeenten en dat zij later met een voorstel zullen komen. Aldus wordt besloten, nadat nog eenige leden van gedachten gewisseld hebben over deze kwestie. De heer B u ij s meent, dat de woning- bouwvereenigingien niet aansprakelijk ge steld kunnen worden voor achterstallige huur. De voorzitter zegt, dat „Ons Stre* ven" deze zaak al zeer serieus behandelt. De heer Van Bommel van Vlo ten merkt op, dat men zich veilig moet stellen voor de huren die absoluut onin baar zijn. Keartenp lan. De heer Van Poelgeest vindt hel maken van een kaartenplan voor de riolee ring (kosten f 382,50) zoo gped als over bodig. Spr. zou ook de hoogte van ver schillende zaken vastgelegd willen zien. Toelagen aan tkwei©kelingen. P« heer Crucfl heeft het over de Doos 30-60 en 90 ct, Tube 80 ct. Bij ApothTen Drogisten twee kweekelingen die het vorige jaar zijn aangesteld. Deze mogen niet zelf standig onderwijs geven. In de Tweede Kamesr heeft de kwestie der kweekel n- gen ook de aandacht. Hij wil echter niet wachten tot in 1930 om den ouden toe stand weer in te voeren. Spr. wil voor- stellen twee vaste leerkrachten aan Ie stellen. Dit kan een f 1200 kosten. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak onder oogen zullen zien. Uitgetrokken we rlk'lo ozen. De heer B u ij s hoopt, dat in Goes eens steun aan uitgetrokken werkloozen zal worden gegeven. 1D oorloop ende openstelling telefoonkanto ren. De heer B u ij s vraagt of de andere ge meenten ook alle bijdragen. En in ver houding evenveel? De heer Van Bommel van Vlo ten meent dat onderzocht mag worden of het deel van Goes in de algemeene bijdrage evenredig is. Het rijk heeft een bedrag verleend en de bijdrage van Goes is niet verminderd. De s ecretaris deelt mede. dat de bijdrage van het rijk ten goede is geko men aan de particulieren. Deze betalen nu minder. Ir. van Poelgeest hoort deze me- dedeeling met verbazing. De raad wist daarvan niets, maar ook de particulieren die bijdragen, niet. De secretaris antwoordt, dat de vermindering pas over 1929 ten goede komt. Gasbedrijf. De voorzitter zegt dat de fin. commissie accoord gaat met verla ging van den gasprijs (1 cent per M3) en met de tarieven voor groot-ver bruikers. De heer Van Bommel van Vlo ten zegt, dat dit niet het geval is met de tarieven voor groot-verbrui kers. Dit hebben ze nog niet voldoen de kunnen bestudeeren. De voorzitter deelt mede, dat de reductie voor groot-verbruikers V2 cent verlaagd zal worden. Ir. van Poelgeest merkt op,dat de gascommissie vroeger met voor stellen kwam direct na opmaking van de rekening. Waarom heeft ze dit nu niet gedaan. Had de gascommissie verlaging vroeger voorgesteld, dan hadden de menschen daar dezen win ter al van kunnen profiteeren. Ook in verband met de electrificatie was dit van belang geweest. Nu baseert men de verlaging niet op een reke ning, doch op een begrooting, d.i. op cijfers uit de lucht. Spr. conclu deert uit de rekening dat tot verla ging van de gasprijs kan worden over gegaan. De heer Crucq zegt, dat de ver laging niet geheel gebaseerd is op de begrooting. De heer Eckhardt zegt, dat de gascommissie later met het voorstel kwam omdat men eerst de electri ficatie eens wilde aanzien. De fin. commissie zegt ten slotte geen bezwaren te hebben tegen de ver lagingen. De heer Van Bommel van Vlo ten merkt nog op, dat men misschien in de toekomst rekening zal moeten houden met tegenvallers in het gas bedrijf. Vroeger had men alleen met meevallers te rekenen. Stationsweg. De fin. commissie kan zich niet vereenigen met het twee.de plan dat duurder is. B. en W. adviseeren het tweede plan aan te nemen. De stationsweg is toch een der voorname straten van de stad. De heer Van Bommel van Vlo ten zegt, dat het aanzien van den Stationsweg door het tweede plan niet veel zal verbeteren. Want de kleine huisjes blijven er staan. Spr. gelooft ook niet dat het rijvlak breeder moet worden. Als de wegbedekking maar goed is. De voorzitter pleit voor het beste plan. Ook al omdat er meer werkloon in zit, hetgeen de werkloo zen ten goede komt. De heer V an Bommel van Vlo ten vindt het meerdere werkloon geen argument De heer Eckhardt heeft wel eens gehoord, dat men van plan is het station te verplaatsen. Dat zou dan niet goed uitkomen. De voorzitter antwoordt, dat hem hiervan niets bekend is. Ir. van Poelgeest neemt aan ■dat dit niet gauw zal gebeuren. Een breedte van 7 M, voor den Stationsweg vindt spr. noodig. Het voorstel van B. en W. tof ver betering van den Stationsweg wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. (Tegen stemmen de heeren Van Vlo ten, Simons en Hollestelle). Autobussen en auto's. De heer Simons vestigt er de aandacht op, dat de autobussen op Dinsdag van de Markt geweerd wor den, en dat er soms wel 25 parti culiere auto's staan. Kan men hier voor geen staangelden heffen. De voorzitter zegt dat dit een moeilijke kwestie is. De restaurateurs aan de Markt zouden zeer verstoord zijn als de particuliere auto's niet op de Markt zouden mogen parkeeren. Ook met de rijwielen doen zich moei lijkheden voor. Men komt eigenlijk stalling te kort. De heer Simons wil voor de auto's laten betalen. B. en W. zullen de kwestie onder oogen zien. De heer Potter zegt, dat de eige naren van vrachtauto's, die hun wa gens bij de kerk stallen, f 1,moeten betalen. De voorzitter: „Dit betalen ze aan de kerk. Niet aan de gemeente". Nogmaals ambtenaars salarissen. Het voorstel der fin, commissie om een commissie te benoemen tot on derzoek der ambtenaars - salarissen komt nogmaals aan de orde. Ir. van Poelgeest meent, dat door een commissie een juist inzicht in den toestand verkregen kan wor den. Als men het niet doet zal altijd de idee blijven, dat de zaak niet in orde is. Als men een onderzoek in stelt dan weet men tenminste iets. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Buijs, Crucq, Eckhardt en Potter. De begrooting wordt hierna met al gemeene stemmen goedgekeurd. Voorstel inzake de werkverschaf fing gedurende het winterseizoen 1928-1929. De heer B u ij s zegt, dat er een schijn van willekeur is in de te werk stelling. Verschillende werkloozen vra gen aan de raadsleden: „Kan ik ook aan de werkverschaffing komen". B. en W. moesten een vaste regeling treffen, waarbij het onmogelijk zal zijn bij de werkverschaffing te komen voor hen die een zeker inkomen hebben. Niemand zal dan teleurgesteld wor den. Spr. pleit verder voor een vaste basis voor het werkloon. Spr. vraagt ook of bij regenval uit betaling zal plaats hebben. Spr. zou ten slotte een loon van f0,42 per uur willen uitbetalen bij productief werk en bij improductief werk de oude regeling willen handhaven. Den heer Van Bommel van Vlo ten lijkt het moeilijk om vast te stellen beneden welk inkomen iemand bij de werkverschaffing geplaatst kan worden. Want de een heeft een groot gezin en de ander een klein. De heer Buijs pleit nog weer voor een vaste basis. De heer Eckhardt is nog nooit bezocht door een werkzoeker. Dat is ook niet noodig. De heer Crucq vindt dat de men schen meer moeten weten waar ze aan toe zijn. Spr. wil ook een reglement of zooiets. Ir. van Poelgeest heeft den in druk dat een vaste regeling niet aan te bevelen is. Regelingen sluiten be paalde personen uit Men kan de zaak rustig aan de commissie overlaten. In een groote stad kan een reglement daarvoor noodig zijn, doch hier ziet spr. het nut daarvan niet in. De heer Buijs wil ook den schijn van willekeur vermijden. Het voorstel-Buijs inzake de loonen (f0,42 per uur bij productief werk en het oude tarief bij niet-productief werk) wordt verworpen met 10 te gen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Crucq vraagt hoe het staat met de tuinbouwschool. De voorzitter zegt, dat hiervan niets bekend is. De voorzitter wenscht de raads leden een goed oude jaar en een goed begin in 1929. De heer Eckhardt wenscht den voorzitter eveneens het beste. De vergadering wordt hierop gesloten. In de zakenwijk van de stad Jon kers bij New York is op klaarlichten dag gepantserde auto, die gelid' yap een bank overbracht onder geleide van de politie door roovers overvallen. De roovers, die zich in twee auto's bevonden, wisten de gepantserde auto tot staan te brengen, braken het pantser open en haal den 1.040.000 dollar uit de auto. Een agent eil een bewaker, die in de gepant serde auto zaten, werden gewond. De roovers ontkwamen. De politie te Aken waarschuwt de bevolking tegen het koopen van zangvo gels, die door de Duitsche wet beschermd worden en bij honderden worden inge voerd, voornamelijk uit Vaals en uit Kerk rade. Het is in Duitschland zelfs serbo- den in een courant den verkoop van door de wet beschermde zangvogels aan te kondigen. De Zigeunertroepen, die geruimen tijd gepoogd hebben bij Vaals en Baarle- Nassau over de grens in ons land te ko men, zijn door de Belgische politie over de Fransdhe grens gebracht. Te Chicago is men er in geslaagd 4 auto's draadloos te besturen door mid del van een zender, die op 5 meter golf lengte werkte. In de gemeente Alpfoen aan den Rijn en omgeving zijn d ezer dagen eenige ziektegevallen voorgekomen, welke aan vleeschvergiftiging deden denken. Thans is gebleken, dat al deze ziektegevallen moeten worden toegeschreven aan gebruik van vleesch van een varken, dat in de ge meente Alphen aan den Rijn clandestien is geslacht. OVERZICHT. Bolivia en Paraguay. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft van de Boliviaansche regeering een telegram ontvangen, waarin uitvoerig de oorsprong van het tusschen Bolivia en Paraguay gerezen conflict wordt uiteengez :t. Volgens dit telegram heeft Paraguay telkens weer gepoogd zijn gebied, ten koste van Bolivia uit te breiden, niettegenstaande het feit, dat in 1907 een protocol getee- kend is, waarbij de grensregeling tusschen beide landen aan de arbitrage van den president van Argentinië zou worden on derworpen. Deze arbitrage is wel is waar nooit toegepast, maar volgens Bolivia blijft voor beide landen de verplichting bestaan, hun geschillen door arbitrage te doen oplossen. In 1927 is andermaal een arbitrageprotocol gesloten, waarbij beide partijen overeenkwamen, gevolmachtigden te benoemen, die te Buenos Aires onder de auspiciën van Argentinië zouden bij. een komen. Sindsdien heeft Paraguay zich steeds aan de arbitrageprocedure onttrokken. Op 6 December j.l. is Paraguay over gegaan tot gewapende actie in de zone, waar de grensregeling door arbitrage moest worden bewerkstelligd. Nadat een aantal forten op Boliviaansch gebied in vollen vrede waren bezet, verlangde Paraguay, dat een investigatie-commissie zou worden benoemd om in de toekomst gewapende conflicten te vermijden. Aan zulk een procedure wenscht Bolivia niet mede te werken, nadat zijn souvereine rechten door Paraguay sehromelijk ziju geschon den. Daarom meent het, dat eerst de be rokkende schade moet worden vergoed, alvorens tot de samenstelling van een arbitrage-commissie kauworden overgegaan. De regeering die bovenstaand telegram opstelde, is blijkens 'n bericht uit La Paz Woensdag in verband met den ernstigen (oestand waarin het land door het con flict met Paraguay gebracht is, afgetreden. Het nieuwe kabinet zal vertegenwoordi gers van alle politieke partijen omvatten; op deze wijze wenscht men zich wegens den ernst der situatie van de medewer king der politici te verzekeren, die thans buiten de regeering staan. Griezelige vondst. Te Munster in Westfalen zijn in het riviertje de Aa de boenen van de romp van een vrouw gevonden. Men vermoedt dat de vondst in ver band staat met de verdwijning, eenige dagen geleden, van een dienstmeisje, Cle mentine Lindemann. De politie te Dorsten heeft nu een man opgespoord, die met het meisje verkeering had gehad on haar een dreigbrief heeft geschreven. De man, die ontkent het meisje te hebben ver moord, heeft na lang tegenstribbelen er kend den dreigbrief te hebben geschreven Er is 2000 mark uitgeloofd voor aan wijzingen d ie tot opheldering van den moord leiden. Het levende lijk. Drie en een half jaar geleden verdween uit Berlijn de bloemverkooper Otto Dö- ring, die een: stalletje had op de bloem- markt in de Lindenstrasse. Énkele dagen daarna werd in het Gnroewald het lijk gevonden van een man, die zich aan een boom had verhangen. Da vrouw van Dü- In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en, om haar ergere gevolgen, gevaarlijk- ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht „kriebel", pijn, heeschheid, gezwollen heid enz. dadelijk naar de flesch t ing en eein paar kennissen mieewJen im het lijk dat van D. te herkennen en zoo werd de gehangene op het kerkhof te Schild- horn hegraven. Op het graf staat een steen ten name van Döring. Groot was dus de verbazing van de bloemenhandelaars in de Lindenstrasse, toen Maandag Döring plotseling in leven den lijve voor hen stond. Hij vertelde bij zijn verdwijning de „p...." te hebben im- gehad en er daarom vandoor te,zijn ge gaan, zonder iemand van zijn plan te ver wittigen. Hjj was al dien tijd in Mecklenburg als tuinman werkzaam geweest en had zich over de berichten omtrent het vinden van zijn lijk kostelijk geamuseerd. De vraag is nu, wie in de plaats van Döring op het kerkhof te Schild'hom be graven ligt. 1e Koning van Engeland. De verbetering in den toestand van den ngelschen komng, welke zich Woens dagochtend openbaarde, heeft zich in den loop van den dag gehandhaafd, zoodat de doctoren tot het verrichten van eenige puncties in de rechterlong hebben kunnen overgaan. Bij een Woensdagmorgen ver richte punctie werd eenig etterig vocht rond de basis der rechterlong verwijderd, 's Avonds heeft men de behandeling her haald met het resultaat, dat er een lichte verbetering in den toestand is ingetreden Vermoedelijk zullen in de eerstvolgende dagen nog meerdere puncties verricht worden. De algemeene infectie, die aan leiding gaf tot groote ongerustheid, heeft zich Woensdag wederom gelocaliseerd, wat als een goed teeken beschouwd wordt. Men acht het goede doorstaan van de puncture een bewijs van de bijzondere sterkte van het gestel des Konings, op dezen twee-en-twintigsten dag van zijn uitputtende ziekte. Ondanks de op Buckingham Palace heersche bezorgdheid heeft Koningin Mary Woensdag het gedenkteeken ingewijd, dat op den Tower Hill is opgericht ter nage dachtenis aan de mannen der koopvaardij en visschersvloot, die in den oorlog zijn omgekomen. Op haar weg naar het gedenkteeken en tijdens de plechtigheid zelf was de Konin gin het voorwerp van de sympathie der menigte, die werd getoond door een in drukwekkend stilzwijgen in plaats van de gewone ovaties. Het middag-bulletin van gisteren be helsde dat „de Koning vooruitging". Prinses Mary heeft op een gistermid dag in het 8t. James Palace gehouden liefdadigheidsbijeenkomst verklaard „Het zal u genoegen doen te weten, dat tot nu toe de toestand bevredigend is". Nietemin wordt van gezaghebbende zijde verklaard, dat nog enkele dagen zullen moeten verloopen, eer men met zekerheid kan weten of 's Konings krachten toerei kend zijn geweest om de zwakte te over winnen, die het gevolg is geweest van de operatie. Tot zoolang blijft de reden tot bezorgdheid bestaan. De zekerheid dat de periode van zwakte het gevolg moest zijn van de operatie had geieid tot ernstige overwegingen bij de doktoren, alvorens tot het verrichten der operatie werd be sloten. Het nemen van het besluit om actief in te grijpen was een hoogst ernstige zaakvdór men er toe overging waren zoowel de Koningin als de prins van Wales geraadpleegd. MARKTBERICHT. MIDDELBURG, 13 Dec. Op de graan markt was de aanvoer zeer gering. Tarwe f 11f 11.50, kroonerwten 18—19, witte boonen 4SÜ2, lange bruine boonen 37 39ronde bruine boonen 4043. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (officieele prijsnoteering) Boter f 1.02J. Eieren f 9.50. Poelje-eieren f7. Eendeieren f 8. Aangevoerd doorhandelaren Boter f 102^. Eieren f 8. Poelje-eieren f 6. Eendeieren f 8. De noteering van markmeester en markt- zetter zijn gelijk. Particuliere prijs boter fl,72J kip eieren f 10.60, poelje f8, eeueieren f9

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3