DE GOESGHE COURANT HEERENBAAI BIJVOEGSEL Medische Rubriek, Voor de VrouW Sport. NtC8EP;> Onze Ixeestafel. ProVinciemeuWs VAN DE VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 Het keukenzout. In tegenstelling niet Je meeste andere zouten die in de voedingsleer voorkomen is het keukenzout vrij van zuurstof en be staat het slechts uit het metaal natrium en, het zuurvormenl metallotied chloor Terwijl het natrium van het keukenzout door andere bases vervangen kan worden en 200 ter beschikking van het lichaam komen kan, is het chloor als bouwmateri aal voor het lichaam volkomen onbruik baar. Wij kennen geen organische stoffen in ons lichaam die chloor bevatten; het is steeds zoowel in ons lichaam als in onze voeding aan metalen gebonden,. De beteekemis van het keukenzout voor ons organisme is dan ook een heel andere schrijft de Veg. Bode. Vooreerst worden de in zuiver water oplosbare eiwitten, b.v. die welke in het bloed voorkomen, door water met een gering gehalte aan keukenzout (0.05 tot 0.1 pet.) in oplossing gehouden. Dan regelt het keukenzout den osmotischen druk der lichaamssappen; en ten slotte scheidt het maagslijmvlies er het voor de spijsvertering noodige zout zuur uit af. Dit zoutzuur gaat echter niet verloren, maar wordt in den darm weer tot keukenzout omgezet en door *t lichaam opgenomen. Daar in normalen toestand het keuken- zoutverlies uiterst gering is, is ook slechts zeer weinig tot aanvulling noodig. De hoe veelheid die oorspronkelijk in de natuurlij ke voedingsmiddelen voorhanden is, is Üus volkomen voldoende voor de aanvulling. Wanneer wij nochtans onze spijzen zou ten, doen- we dit omdat wij ons zoo- aan dei zoutsmaak gewend hebben, dat de on gezouten spijzen ons flauw en laf smaken. Zuiver keukenzout is geen voedings-.maar een genotmiddel. En evenals alle genot middelen verleidt ook het zout licht tot misbruik; er zijn menschen, die alles zou ten, zelfs zoete vruchten als tomaten, of andere genotmiddelen als koffie en choco lade. En alle hutsvrouwen kennen die gasten die zoo aan zout verwend zijn, dat ze le pels vol op alle spijzen strooien, zonder zelfs eerst geproefd te hebben of het noodig was of niet. In het Duitsche leger is dit misbruik zoo hoog opgevoerd, dat per man en- per dag 25 gram verstrekt wordt. R. Berg vond bij een zieken soldaat dat deze on danks 5 maanden zoutvrij dieet toch nog dagelijks 12 gram en meer zout uitscheid de. Lahntann geeft aan, dat 3.5 gram per dag het hoogste bedrag is dat onschade lijk geacht kan worden. R. Berg heeft door proeven aangetoond dat bij 8 gram per dag de eiwitopnamie reeds merkbaar geschaad werd. Wanneer men soms tot verontschuldi ging aanvoert,, dat de menschen het keu- kenzout volstrekt noodig hebben, dan is dit slechts in zeer geringien graad juist, want de natuurlijke voedingsmiddelen be vatten er een- voldoende hoeveelheid van. Er zijn zelfs geheele volken bekend, die het keukenzout in 't geheel niet kennen en die reeds van een kleine dosis van deze stof ziek werden. Voor Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar. Als December zijn intrede gehouden beeft, schijnt er geen- eind te komen aan de heerlijkheden en de tractaties. Het begint met borstplaat, speculaas, boter letter; dat gaat voort met kersttulband, kransen en plumpudding en het eindigt nog maar ternauwernood met oliebollen, ap pelbeignets, 'n zalmslaadje, want reeds den dag daarna is 'tweer feest en wordt er aan een Ni-euwjaarstractatie gedacht. Natuurlijk zal de verstandige huisvrouw waken voor overdrijving ook al omdat ze daar haar huishoudbeurs binnen bepaal de grenzen moet blijven Toch zal ze ieder feest trachten tot een waar feest te maken en de gezelligfieid te verhoogen door iets extra's te reservesren, 't zij bij lunch, mid dagmaal of des avonds bij de thee of andere warme dranken. En 'tzal ook alweer de verstandige huismoeder zijn, die, als 't eenigszins mo gelijk is, deze extraatjes zelf bereiden* gaat. Niet omdat ze banket- en pasteibak ker in de schaduw stelt bij haar eigen be kwaamheden, maar omdat het in huis be reiden altijd een zekere voorpret met zich meebrengt, die min of meer door het gp- beele gezin wordt meegevoeld. Uit de lange lijst van tractaties voor kleze aanstaande feestdagen, hebben we er dezen keer eenige gekozen, die min of meer van weinig algemeene bekend heid zijn. Het zijn; een kerstpudding als VgrintM op de oorspronkelijke plumpud ding, maar minder zwaar cn meer geschikt voor kinderen dan dit Engelsche gerecht en knijpkoekjes, die een speciale versnape ring voor het Nieuwjaar vennen. We beginnen nvet den kerstpudd'njg, dien we ons denken voor 4 pe rsonen. Dan hebben we noodig: 5 groots beschuiten, 100 grom boter, 75 gfram tarwebloem, 3 eieren, 125 gram rozijnen, 50 g;ram aman delen, 75 gram suiker, 1 afgpstreken ilbiee- lepeltje bakpoeder, een ietsje zout, ©an geraspt citroenschilletje, ©cm half thee kopje melk. BereidingRoer de boter met de suiker tot room, voeg daarbij een voor een de eierdooiers, daarna de bloem, waardoor het bakpoeder en het zout vermengd is voeg er eveneens de gebrokkelde beschui ten bij», de rozijnen, de gemalen amande len en de geraspte citroenschil en de melk met het stijfgeklopte eiwit. Doe dit mengsel in- een met boter be smeerden en met gestampte beschuit be strooiden warme-pudding-vorm, sluit den vorm, zet hem in een pan met kokend wa ter en kook den puddtig gpdüireinide 1,5 a 2 uur. Vul in dien tijd niu en dan de pain met kokend water bij. Keer daarna de pudding op een ver warmden schotel en presenteer er een warme saus bij. Voor knijpkoekjes hebben we noodig 300 gram bloem, 140 gjmm boter en 100 gram suiker. Bereiding: Kneed bloem, boter en sui ker flink dooreen. Maak van het deeg bal letjes ter grootte vain een knikker. Vet het het wafelijzer met boter in, maak het heet, plaats er een balletje van- het deeg tus- schen, klap het ijzer weer dicht en houd het in een vlam gedurende 5 minuten, waarna de wafel mooi bruin van kleur is. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Willem II-P. S. V. B. V. V.Roermond. N. A. C.—Wilhelmina. M. V. V.-L. O. N. G. A. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: MiddelburgDongen. D. O. S. K. O.Vlissingen. Alliance—R. B. C. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Terneuzen—Hulst Vlissingen IIWalcheren. Zeelandia II—Walcheren. rooktabak bij uitnemendheid! /^outv^N, ECHTE FRIESCHE Itlelange van rijpe tabakken) Reeds vanaf 50ct.per'A pond 20d per ons -lOct per 'A ons N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN JOU RE-UTRECHT-AM STERDAM-DEN HAAG OPGERICHT 1753 „Het Benson Mysterie", door S. S. van Dine. (H. P. Leopold Den Haag), Deze detective-roman, waarin we kennis maken met den amateur-speur der Philo Vance wijkt van alle an dere lectuur op dat gebied af, omdat Vance volgens het psychologische sy steem werkt. Hij hecht vrijwel geen waarde aan de sporen, die andere speurders meestal den dader doen vinden. De moord die in den aanvang van dit boek beschreven wordt, geeft Vance aanleiding om zijn systeem toe te passen. Pas even voor het einde komt de lezer er achter wie de dader is, en deze ontmaskering is kunstma tig noch gerekt Van amusements-lectuur is dit my sterie waarlijk een uitstekend staal. Openbare pluimvee-tentoonstelling onder toezicht der politie, te Maastricht gehouden, waar op het Vrijthof een talrijke schare sierlijke duiven dagelijks door vreemdeling en stadgenoot gevoederd wordt. „Tot inzicht gekomen", door A. S. M. Hutchinson. (Van Holkema en Warendorf, A'dam). De schrijver van „Als de winter komt" weet ook in dit werk weer ongemeen te boeien. Hij beschrijft een journalist, die in een overspan- nige stemming zijn werk en positie in den steek laat en het land door trekt. Het zou hem zeer slecht ver gaan zijn, wanneer hij niet dadelijk na zijn vlucht in gezelschap was ge raakt van een vagebond, een drinker en slampamper, die evenwel onder zijn havelooze plunje een hart van goud draagt. Breedvoerig schetst Hut chinson de avonturen van deze twee zoo uiteenloopende menschen. Naden dood van den vagebond, die zich voor zijn vriend opoffert als ze beiden in doodsgevaar verkeeren, zwerft de jour nalist en auteur Wriford weer alleen de wereld door. Hij wordt hulp-onder wijzer op een kostschool voor jongens, leert later de liefde kennen en komt tot inzicht Hutchinson heeft ons weer een echt menschelijk en uiterst interessant boek gebracht „Licht". (Uitg. W. de Haan Utrecht). Nummer 10 van de tweede reeks van dit populair-wetenschappelijke werk bevat artikelen over de „Elec- trische Centralen", de Amerikaansche gevangenis „Sing-Sing", „Een oude gezondheidscode", „Een Hollandsch in dustrieel", „Het leven van de das" en een levensbeschrijving van den dich ter Lord Byron. Te weinig boomen? Een lid der Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie schrijft aan de „N. R. Crt." Naar aanleiding van het interview van uwen „Onder de Menschen"- redacteur met den heer H. A. Hanken, directeur van den „Wilhelmina"-pol- der, wilde ik gaarne in het belang der schoonheid eenige opmerkingen maken. In den „wel een beetje desolaat ver winterden kalen grauwen polder" staan over het algemeen genomen geen boomen. Waarom niet? Omdat de di recteur meent: „Die trekken mij te veel vogels aan, waarvoor wij 't graan moeten opbrengen. Behalve dan 'n 13 H.A. boomgaard, die ook hun winst opleveren". Het zij mij veroorloofd de vraag te stellen of het niet een eenigszins een zijdig, betreurenswaardig standpuntis, dat de commercïeele belangen bij de directie van den Wilhelmina-polder allesbeheerschend zijn en aan het ideëele blijkbaar niet kan worden ge dacht. Bovendien is het zeer de vraag of de directie voornoemd niet in haar nadeel handelt door houtgewas en vo gels in haar territorium zooveel mo gelijk' te weren. Immers, brengen de boomen, wanneer zij slaghaar zijn, geen groote sommen op, en is dat geen winst? De aanwezigheid van houtgewas in weiden weegt voorts ruimschoots op tegen de nadeelen door mindere kwa liteit der grassen in de onmiddellijke nabijheid van het geboomte, zulks met het oog op de beschutting van het vee tegen wind en zon (oordeel van den veearts dr. H. J. van Nederveen). Vgor talrijke gewassen is hgt boven dien van groot belang dat de kracht van den wind door boomcomplexen wordt gebroken. En in het verslag van de door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw ingestelde commissie inzake vervanging van den iep leest men o.a.: „Het gebruik van hakhout of laag- blijvende struiken verdient, vooral in winderige streken, ter beschutting van den weg, ook elders ter verfraaiing, warme aanbeveling. Met deze houtge wassen beplante strooken kunnen een belangrijke rol spelen bij de stofbe- strïjding". Dan de vogels. Deze zijn juist enorm nuttig voor den landbouw door het verslinden van reusachtige hoeveelhe den larven, kevers en ander schadelijk gedierte. Een mees b.v. heeft pl.m. 45.000 insecten noodig voor de opvoe ding van een nest met jongen. Er zijn streken, waar men de vogels had uitgeroeid en hiervan in die mate de de nadeelen ondervond, dat kunstma tig de vogelstand weer moest worden hersteld. Ten einde den vogels nest gelegenheid te verschaffen werd een aantal jaren geleden in Sleeswijk Holstein op ruime schaal met krach- tigen regeeringssteun houtgewas aan geplant. Natuurlijk doen vogels, behalve nut, ook „schade!" Maar dit is onvermij delijk. Men kan niet vergen dat een arbeider voor niets werkt. Is een veld- arbeider „schadelijk" voor den boer omdat hij aan het eind der week zijn loon vraagt? Niet tegen te spreken is, dat de musschen schadelijk zijn voor den landbouw, doch deze nes telen niet zoozeer in boomen, doch eerder onder dankpannen. Waar zou het naar toe moeten met de schoonheid van ons land wanneer alle autoriteiten het standpunt van de directie van den „Wilhelmina"-polder innamen? Dan zou niet alleen deze polder, doch geheel Nederland wor den een „desolaat kale grauwe" streek. Vandaar dit protest. Laten wij eindigen met te citeeren eenige uitspraken terzake van bekende mannen: Henri Meyer: Het planten van boo men is een schoone daad van practi- sche vaderlandsliefde. Prentice Muiford: De boom is een levende gedachte Gods. En een Turksch spreekwoord luidt: Die een boom doodt, doodt een menscb. Overreden en gedood. Woensdagochtend werd op den rijks weg te Oostburg onder de gemeente Aardenburg de 75-jarige D. E. d. W., die eenigszins doof is, door een Bel gischen auto uit Brugge, bestuurd door zekeren T., overreden. De onge lukkige leefde nog slechts enkele oogenblikken en gaf toen den geest. De chauffeur treft, naar men zegt, geen schuld. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag gehouden vergadering van den ge meenteraad waren de leden W. Flipse en M. de Regt met kennisgeving af wezig. Ingekomen was een schrijven van het gemeentebestuur van Axel om adhaesie-betuiging op zijn adres aan Ged. Staten om de jaarwedden der burgemeesters te herzien. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Een zelfde lot was beschoren aan het adres der gemeente IJselmonde. Overeenkomstig zijn verzoek werd aan den heer J. van den Berge Kz. eervol ontslag verleend als klokluider en klokkenist, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De instrufitle VfiPï klokluider, en klokkenist werd herzien. Het ont- werp-instructie van B. en W. werd aangenomen behoudens een kleine wij ziging. Deze wijziging behelst, dat des Zondags niet zal worden geluid. Voor de vacante betrekking van klokluider-klokkenist hadden zich 4 sollicitanten aangemeld. Benoemd werd G. de Waard met 3 stemmen, te gen I stem op C. van Gilstjz. en 1 op H. J. Haartsen. Voor de benoe ming van een lid voor het burgerlijk armbestuur, ter vervanging van den heer A. D. Snoep, die om gezond heidsredenen had bedankt, was door B. en W. een aanbeveling opgemaakt, bestaande uit no. 1 W. Adriaanse en no. 2 J. van Dis. Benoemd werd W. Adriaanse. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer M. J. Contant. Een verzoek van J, van Gilst om verhooging zijner jaarwedde als ha venmeester, werd gesteld in handen van B. en W. tot nader onderzoek. Van den polder Nieuw Noord-Beveland was een verzoek ingekomen om een bijdrage, groot f 50,in de kosten van onderhoud van den Middenweg. Op voorstel van hef lid A. de Pree werd met 4 stemmen voor en 1 tegen besloten f25,— toe te staan, zulks met ingang van 1 Januari 1929, tot weder - opzeggens toe en onder voorwaarde, dat de weg in goeden staat wordt ge houden. Een verzoek van H. J. Haartsen om een hoefstal te mogen plaatsen in de Voorstraat voor perceel A 138, werd zonder hoofdelijke stemming toe gestaan, tot wederopzeggens toe en onder voorwaarde dat hij geplaatst wordt ten genoege van B. en W. en in goeden staat wordt gehouden. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan elk der beide gemeente werklieden een gratificatie van f25, toe te staan voor overwerk bij 't uit diepen van de haven. Ten slotte werd vastgesteld het sup pletoir kohier van de hondenbelas ting 1928 ten bedrage van f26,— voor 9 honden. Bij de rondvraag klaagde het lid Verburg er over, dat de machinisten bij het gemeentelijk electrisch be drijf des morgens vaak te laat be ginnen, waardoor ook te laat stroom wordt geleverd. Hij vroeg hiertegen maatregelen te willen nemen, desnoods met inhouding van loon. Namens B. en W. werd meegedeeld, dat genoem de klacht zal onderzocht worden en dat naar bevind daarvan zal gehan deld worden. 's HEER ARENDSKERKE. Woens dag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht een woonhuis en erf, aan 't Ende Wege, groot 01 Are 48 centiaren aan Hub. van de Linde te Goes voor f1200,—. KRUININGEN. Ten overstaan van Notaris J. J. van Dijke te Kruiningen werd in „Het Wapen van Zeeland" op verzoek van de erven Ph. Cok ver kocht een woon- en winkelhuis, staan de aan de Breedte. Kooper werd de heer D. Waverijn Iz. voor f2410,en f40,— voor losse goederen, onvermin derd 8 Va 5» onkosten.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1