Nieuwjaarswenschen BESTEVAER Siiqgelaar'Sa/jak N« 119. Vrijdag 11 December 1928 118 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Stadsnieuws. NAAR ZUID - AFRIKA UNION - CASTLE LIJN AgentenKuyper, Van Dam Smeer, Rotterdam. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormi< ZIJ, die zich nu, voor minstens drie maanden, op de GOESCHE COURANT abonneeten, ontvangen de nummers tot 1 Januari 1929 KOSTELOOS. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk VRIJ DAG 28 DECEMBER, vóór des mid dags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. Gemeenteraad. (Zitting van gistermiddag.) Voorzitter: De heer G. A. Hajenius. Afwezig: De heer Koning, die bericht van verhindering zond. Opmerking. De heer Simons maakt een opmer king over de notulen. Zijn aanmerking over uitkeering van het B. A. zal veran derd worden. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van Ids na volgende ingekomen stukken: Goedkeuring van. de raadsbesluiten tot ruiling van grond aan den Agnesgang met SJe Zeeuwsche Glas- en Verffabriek Wat ted* Vos; tot verhuring van de woning geleeten aan de Poldermanstraat no. 3; tot «uitgifte van grond in erfpacht aan den heeri S. G. Meijler; tot wijziging van de vastgestelde voorwaarden tot bebouwing van Alen Oostwal; tot wijziging der ge- n 1 eesmebegrooting voor 1928; tot wijzi ging; der begrooting van het Gasbedrijf vpor 1928; tot wijziging der begrooting iVoor 1928 van het Openbaar Centraal 'Slachthuis; tot het aangaan eener geld- leening ad f428845,82; tot wijziging van het raadsbesluit waarbij werd besloten tot het aangaan eener geldleening van f60.000. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland dat het ingezonden ontwerp tot verbetering van een gedeelte van den Westhavendijk, wordt goedgekeurd1 en dat voor die werken een bijdrage wordt ver leend krachtens de Wegenbelastingver ordening tot 75 pet. van de werkelijke kosten. Verzoek van B. en W. van Axel om aahaesie te betuigen aan een besluit, waarbij aan Gedeputeerde Staten van Zee 24 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Boven hun hoofden liet een leeuwe rik een loflied hooren en hef zachte geklots der golven tegen de rotsen drong tot hen door. Maar in de kreek werd geen woord gesproken, noch een enkele beweging gemaakt. Het leek, alsof er een tooverformule over de vier menschen was uitgesproken, waar door ze niet in staat waren iets te zeggen of te doen. Eenige minuten gingen voorbij. Me vrouw Rivers hield nog steeds het hoofd van haar jongen tegen haar borst gedrukt Hij lag onbeweeglijk in haar armen; de rillingen hadden opgehou den en zijn oogen waren gesloten. De Fransche bediende stond daar als een standbeeld; zijn zwarte oogen waren onafgebroken op de moeder en den zoon gericht Bill kreeg hoe langer hoe meer hef gevoel, dat hij slechts een indringer was en hij scheen er totaal niets van te bemerken, dat hij thans op zijn land wordt verzocht, ide jaarwedld^regelinj van Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger te herzien. Verzoek van B. en W. van IJsselmon- de, om adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente gieribht adres aan den Minister van BinnenlanidsdheZa- keraen Landbouw, betreffende toepass ng vanartikel 122a der Gemeentewet. Verzoek van het Hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Politiehond- Vereeniging, om de Gemeente als begun stiger tot de Vereeniging te doen toetre den. 1 1 Verzoeken van het Hoofdbestuur van den Algeniectren Nederlandsohen Politie bond, om verhooging der jaarwedden en van de vergoeding voor overuren, voor bet politiepersoneel dezer gemeente. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting voor het Grondbedrijf voor 1928. Verzoek van een aantal personen, werk zaam op de ongeorganiseerde drukkerij van de fa. Gebrs. Siepman, om het even tueel door de gemeente benoodigde druk werk, zoowel van ongeorganiseerde pis van georganiseerde drukkerijen te blijven betrekken en niet uitsluitend van georga niseerde drukkerijen. Verzoek van het bestuur van den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M., om voor de in 1929 te Goes te hiouidlan tentoonstelling een subsidie te willen ver- leenen en deel te nemen in het garantie fonds der tentoonstelling. Verzoek van de Fa. Van Heel Co., om verlenging der erfpacht van een per ceel grond gelegen aan de J. A. van der Goeskade. 1 De verzoeken van den naad van Axel en van B. en W. van IJsselmonde worden voor kennisgeving aangenomen. De overi ge verzoeken worden in handen van B. en W. gesteld. In verband met het verzoek van de Z. L. M. merkt de voorzitter op dat bet verzoek mede onderteekend is door den heer Van Bommel van Vlot.n Deze heeft als voorzitter van de finantieele commis sie tot zuinigheid gemaand als het sub sidies betreft. De heer Van Bommel van Vlo ten vindt deze opmerking van den voor zitter zeer .onvriendelijk. Van het B. A. is een, schrijven inge komen, 'dat de inlichtingen bevat door den heer Simons in een vorige vergade ring gevraagd. Aan r.k. is uitgekeerd to taal: f3355.15. Aan gezinnen waarvan alleen de man r.k. is f1173, aan di> waar in alleen de vrouw katholiek is f218,65. aan gezinnen waarvan beiden katholiek zijn f 1963,40. De heer Van Bommel van Vlo ten merkt op, dat de opmerking van den heer Simons in de vorige vergadering dus misplaatst was. De heer Simons geeft dit niet toe Waarom wordt van heele en- halve her vormde gezinnen niet apart aanteekening gehouden. Hij doet weer uitkomen dat men verschil moet maken tusschen hen- die zich katholiek noemen en die waarlijk katholiek zijn. Ir. van Poelgeest zegt: „Zoo-dra een katholiek gezin ondersteuning moedig heeft en het is niet zoo goed katholiek als de pastoor wil, dan wordt het naai' het Burgerlijk Armbestuur gezonden. Dit nu is het groote verschil tusschen de ka tholieken en de overige gezindten. De heer Simons heeft eens openlijk doen uit komen wat het B. A. terloops aangaf. De heer Simons spreekt dit tegen. De heer van Poelgeest heeft dit niet te beoordeelen. Ir. van Poelgeest: ,,Ik beoordeel niet, constateer slechts." De heer Van Bommel van Vlo ten zegt, dat de heer Van Poelgeest met in den geest van het Burgerlijk Armbe stuur spreekt. Het B. A. ondersteunt ka tholieken, die ook wel steun krijgen van het katholiek armbestuur. De heer Crucq vindt het vreemd dat die menschen door twee instellingen ge steund worden. De voorzitter merkt op, dat de heeren afdwalen. Vaststelling van bet derde suppletoir kohier dier Hondenbelasting, dienst 1928. Vaststelling volgt. Voorstel tot vaststelling der korting op het salaris van dien slachthuisbediende wegens het genot van een ambtswoning. Aangenomen. Besluit van het Gasthuisbestuur tot wij ziging der begrootkg dier instelling voor 1927. Het besluit wordt goedgekeurd. -i U Voorstel tot wijziging dier gemeentebe- grooting voor 1928. Aangenomen. Voorstel om aan den heer J. de Kruij- ter toe te staan, tot 31 December 1929 in per beurt over zijn geheele lichaam beef- de. Het eenige wat heel duidelijk' tof hem doordrong was het feit, dat on verschillig wat er ook gebeuren mocht, hij klaar moest staan om die mooie, jonge vrouw te helpen. Eensklaps kwam hij tot de ontdek king, dat mevrouw Rivers hem aan keek. Het was de eerste maal, dat zij hem recht in de oogen zag en evenals mevrouw Winch viel het den dominee op, dat er een vreemde blik' in die sombere diepten lag. Eerst veel la ter bemerkte hij, welke kleur die oogen eigenlijk hadden. Ze sprak1 niet, glimlachte en wees op de flesch, welke hij nog steeds in de hand hield. Toen begreep hij dat ze op dat oogenblik' aan hem dacht en een onbeschrijflijk weldadig gevoel van warmte kwam over hem. Hoe won derbaarlijk was zij Zwijgend, zonder haar glimlach te beantwoorden, gehoorzaamde hij aan haar onuitgesproken wensch en dronk een weinig uit de flesch. Daarna, toen hij wat warmer was geworden, boog hij zich tot haar over en zei: ,Ik geloof, dat we nu wel verder kunnen gaan. Ik zal hem dragen. Hij is niet erg zwaar en uw knecht kan me indien noodïg, helpen". „Oh, denkt u heusch, dat hef gaan zal?" vroeg ze. „Natuurlijk". „Misschien kan hij wel een eindje loopen", zei ze twijfelachtig. „Nee, het lijkt me beter als hij dat niet probeert", merkte Bill op. Gaspard bewoog zich en richtte zich langzaam overeind. „Ik' wil niet ge dragen worden", gaf hij te kennen. „Ik kan loopen". „Dat zal niet gebeuren", zei Bill bedaard. Voor een kort oogenblik kwam er een blik' van woede in Gaspard's oogen, doch onmiddellijk daarop glim lachte hij. „In orde, dominee", zei hij. „Doe zooals u het beste acht enen je kunt voor mijn part naar de maan loopen". „Gaspard!" riep zijn moeder ver schrikt uit. De jongen wendde zich tot haar. „Het hindert niets, moeder. Hij is een vriend van ons en ik zou een derge lijk iets nooit zeggen tegen iemand, van wien ik niet hield. Bovendien is hij niet alleen een domineemaar een man". „Dank je voor het compliment", zei Bill. „Het doet me genoegen dat je tot de ontdekking komt, hoe goed mogelijk is alle twee te zijn". „U is anders de eerste persoon, bij wien ik dat heb geconstateerd", zei Gaspard „Je bent nog niet bijster lang op de wereld, is het wel?" lachte Bill. Volwassenen en/tintfefeiï^ÊÊ nemen bii het begin der verkoudheid hoesten y of heeschheid RESWAL-siroop fin goedsmakend* -product. Bij apothekers «n drogisten verkrijgbaar. functie te blijven als gemeente - archivaris Aangenomen. Verzoek van den bear J. de Kruijtear om ontslag als lid van bet Burgerlijk Arm bestuur. Het verzoek wordt toegestaan. Verzoek van J. A. van der Schuijt's Stoombootreederij om vergunning tot bet plaatsen van een gaslantaarn aan de Al- bert Joachimkade. Het verzoek wordt toegestaan. Verzoek van den bear J. F. Jansen om wijziging der voorwaarden, waaronder bem eigendommen zijn verkocht in Bouwplan I Toegestaan. Voorstel tot bijplaatsing van twee straat lantaarns aan den Oostwal. Aangenomen. Voorstel tot wijziging der Verordening op de beffing eener straatbelast'ng. Aangenomen. Voorstel tot ondieïbandsche verpach ting van grond met opstal aan den Heer- nisseweg. Aangenomen. F 1 B enoemingen In de Gascommissie worden' benoemd de beeren G. Eckhardt, P. Crucq, A. Vermaire. In de commissie voor de Strafveror deningen worden benoemd de beeren Mr. J. W. Goedbloed, J. M. van Bommel van Vloten. In de commissie voor bet Grondbedrijf worden benoemd de beeren W. G. Ko ning, P. Crucq, A. J. Potter. In de Financieele commissie worden benoemd de beeren J. M. van Bommel van Vloten, A. M. Simons, H. Holle- stelle. Tot voorzitter wordt benoemd de heer Van Bommel van Vloten. Tot gedelegeerden in het bestuur der Ambachtsschool worden benoemd 'de hee ren A. Buijs, G. Eckhardt. Tot afgevaardigden en plaatsvervangend afgevaardigde N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" worden benoemd de heeren Mr. J. W. Goedbloed, J. M. van Bommel van Vloten. Tot vertegenwoordigers van den Raad m de commissie voor georganiseerd over leg worden benoemd de heeren W. G. Koning, C. C. van der Does, A. Buijs. In het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heeren J. M. van Bommel van Vloten, E. C. van Dissel. Tot regentes Weeshuis wordt benoemd mejuffrouw G. J. Rembgesv Tot regent van het Gasthuis wordt be- Gaspard wierp hem een zijdeling- schen blik toe. „Langer dan de mees te jongens van mijn leeftijd", zei hij langzaam. „Dat zegt nog niet veel", vervolgde Bill. „Dat zegt zelfs heel veel", gaf Gas pard te kennen, terwijl hij met een zucht tegen zijn moeders schouder leunde. HOOFDSTUK X. Circe. Het was reeds tamelijk1 laat, toen Bill dien avond zijn studeervertrek verliet en den tuin inliep om nog een laatste cigarette te rook'en, voordat hij zich ter ruste zou begeven. Niettegenstaande hij vrij moe was, was hij toch niet ontevreden over het geen hij dien dag verricht had. Hij veronderstelde thans niet langer, dat de machtige Benedict in het vervolg de deuren van het huis „De Leuken- berg" voor hem kon sluiten. Hij had dien middag de villa verla ten, zoodra Gaspard veilig en wel in zijn kamer lag. De jongen was uit geput geweest, doch niettemin was hij er beter aan toe dan enkele uren tevoren en hij wist, dat mevrouw Ri vers terstond den dokter had opge scheld. Hij begreep dat er niets anders voor noamd de heer W. Kakebeeke; tot regen tes mevrouw M. L. J. Hajenius-Smit. In de commissie vain toezicht op het Middelbaar-Onderwijs wordt benoemd de heer Mr. J. A. A. Fransen van de Putte. In de Schoolcommissie wonden be noemd mevrouw S. Brink-Thorenaar en de heer C. W. Dogge. Begrooting 192 9. De heer Crucq wil «-enige algemeeme beschouwingen houden. Er is nu ongeveer een jaar lang een rechtsch college van B. en W. Er zijin eenige christelijke voor stellen ingediend, en daarbij bleek, (dat de coalitiepartijen bet took bier niet eens zijn. Ze nebben Goes een vloekverbod ge bracht. Daarover wordt door het publiek ;elachen. Spr. hoopt verder voor het prestige van ,B. en W. dat de wethouders niet meer tegen bun eigen voorstellen zul len stemmen. Spr. heeft dan eenige wenschen. Als eerste noemt spr. een gemeentelijke bad inrichting. Nu de particuliere badgele genheid verdwenen is, wordt die behoefte aan een andere gevoeld. En dan een met lage tarieven. Inzake de schoolartseoikwestie wordt gevraagd of een geneesheer de school kinderen per jaar eenige malen kan on derzoeken. 1 Dan vraagt spr. of er behoefte bestaat aan arbeiderswoningen. Deze kwestie dient te worden onderzocht. Het komt spr. ook voor dat het gewenscht zou zijn bouwgrond voor pakhuizen te bestemmen. Over het onderwijs wordt gevraagjd of men geen tijdelijke krachten kan aanstel len tegen het salaris door het rijk vast gesteld. Spr. pleit dan voor een ander systeem bij gemeentelijke aanbestedingen. Voor de samenstelling van het rapport der financieele commissie heeft spr. lof. spaad 2gn keel en veemydt alles wat z'n stemorgaan in gevaai? kan beengerc Hy wenacht de (.meest zachte tabak die slechts ver>- jkEygbaat? ia, tabak die niet brandt op i den toraj en toch geueio ia,- hem te doen viel, en daarom was hij naar de pastorie teruggekeerd om zich te verkleeden. Onderweg was hij juffrouw Barnet tegengekomen en hij had zich gehaast haar te verzekeren, dat er heusch niet» ernstigs met hem gebeurd was. Hij was eenvoudig uitgegleden en had een lichte onderdompeling gehad: dat was alles. Wilde ze zoo vriendelijk zijn mevrouw Winch hiervan niets te ver tellen? Hij zou het minder prettig vinden, als zij er op mocht blijven staan hem onmiddellijk met een war me kruik naar bed te zenden. Juf frouw Barnet had enkele seconden peinzend voor zich uit gestaard en toen beloofd het stilzwijgen te bewa ren, mits hij van zijn kant de plech tige verzekering wilde geven een warm bad te nemen. Bill had dit lachend beloofd en was haastig verder gegaan. „Ik zou wel eens willen weten, wat zij werkelijk gedacht heeft", peins de hij, terwijl hij door den tuin liep, waarin de heerlijkste zwoele bloemen geuren hingen. „Ellen Barnet is geen zottin, niettegenstaande ze er een wei nig dom uitziet. Welk een uitstekende chaperonne zou zij kunnen wezen; ze is altijd in de buurt, maar loopt nim mer in den weg". (Wprdt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1