ln dienst Tan allen. Rresbval N° 147, Maandag 10 December 1928 118 Jaargang, Buitenland SIROOP Rechtszaken. Kamer - Overzicht. Sport. Uit de Radiowereld ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2.— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De kosten van den oorlog. Op de bijeenkomst te Londen van de Engelsche Volkenbondsvereenigin- gen heeft veldmaarschalk Sir W. Ro bertson het woord gevoerd over de kosten van oorlogen. De laatste oor log had aan alle deelnemers ongeveer 40.000 millioen pond aan directe uit' gaven gekost, waarbij dan nog 30.000 millioen pond kwamen aan indirecte kosten als verliezen voor industrie en landbouw, achteruitgang van het geboortecijfer, verwording van hef ras etc. In een volgenden oorlog zouden de verliezen aan menschenlevens door de verbetering van de vliegtuigen en de toepassing van nieuwe chemische ver delgingsmiddelen feitelijk onbegrensd zijn, evenals de vernietiging van rijk dommen en nuttige goederen. Desniettemin achten Frankrijk en Italië het noodzakelijk groote staande legers te onderhouden, evenals Rus land. Duitschland beklaagt zich over zijn ongewapende positie en de kleine staten in Midden-Europa zijn tot de tanden gewapend. Amerika staat geheel onder den in vloed van imperialistische neigingen en de uitlatingen die wij van haar of- ficieele personen nopens de noodza kelijk van bewapening te kunnen krij gen, gelijken op bedenkelijke wijze, op de eischen die Duitschland vóór 1914 gewoon was te stellen. Het wekt een gevoel van ongerust heid als men bedenkt dat Amerika zelf niet veel waarde schijnt te hech ten aan den Volkenbond noch aan haar eigen Kellogg-Pact, als men ten minste afgaat op haar bezorgdheid voor het behoud van een groofen vloot. Beperking van bewapening zal nooit bereikt worden door berekeningen en getwist over de klassen van bewape ning of door het tellen van schepen, soldaten en vliegtuigen. Alleen door een geest van grooter openhartigheid en eerlijkheid in de internationale be trekkingen en besprekingen te brem gen, kan de ramp van een nieuwen oor log van de wereld afgewend worden. Mussolini beveelt. Italië moet meer koren leveren. Mus solini heeft het bevolen en dus zal het ook geschieden. De boerenbevolking wil het land ontvluchten? Er worden maatregelen genomen om haar te dwingen in het dorp te blijven. Een soort binnen- landsch passenstelsel maakt een eind den grooten trek naar de steden. Er is gebrek aan bouwland? MuS' solïni beveelt, dat er meer land moet komen. Moerassen moeten worden drooggelegd. Droog land moet van wa ter worden voorzien. Zoo juist heeft de kamer een wetsvoorstel goedge keurd, waarbij 45 millioen lire beschik baar wordt gesteld voor ontginning 22 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Toen was hij zich er plotseling van bewust, dat Gaspard's armen zich als een slang om zijn hals hadden gewon den en het gelukte hem slechts met de grootste moeite adem te halen. Tegelijk drong het tot hem door, dat de jongen, hoewel hij bijna krankzin nig van angst leek te zijn, toch pre cies wist wat er gebeurde. „Laat me even los en ga op je rug liggen", beval hij. „Op deze manier zouden we alle twee verdrinken". Gaspard had op dat moment even wel niet de kracht los te laten, inte gendeel, hij klemde zich nog wanhopi ger aan zijn redder vast. Bill begreep, dat ze op die wijze heiden verloren zouden zijn. „Luister naar hetgeen ik zeg, Gas pard. Luister. Ik bezweer je bij God dat ik je redden zal, als je precies doet wat ik zeg. Maar als dat niet gebeurt, moet je verdrinken. Wij zul len dan beiden zinken. Hoor je, wat Bij hoesten en heeschheid\ voorat bronchitis Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. en vruchtbaarmaking van woeste gron den, voor den aanleg van waterwer ken, aquaducten en kanalen voor de besproeiing. Ondanks Mussolini's bevelen om de productie te verhoogen zijn er land eigenaars, die in verzuim blijven? Op bevel van den duce worden ze uit hun beheersrechten ontzet. Wij heb ben al eens melding gemaakt van een dergelijk geval. Nu is op Sicilië een tweede voorbeeld gesteld. Daar had een adellijke familie, die groote lan derijen in bezit heeft, haar pachters niet tijdig het noodige zaaigoed ter beschikking gesteld. De familie is daarop uit het beheer van haar ge- heele grondbezit op Sicilië ontzet, dat is opgedragen aan den provincialen fascistischen boerenbond. Deze zal de goederen nu verder bestieren op reke ning van de eigenaars, doch naar zijn goeddunken. Hij kan ook maatregelen nemen tot verbetering van den grond iOp kosten van de eigenaars. Zoo wil het Mussolini, die Italië rijk en machtig zegt te zullen maken, en zoo gebeurt het ook, tegen alle par ticuliere vrijheden en wenschen in. Want „de staat is alles", aan diens be' lang heeft ieder zijn eigen aard onder' geschikt te maken. Rechtbank te Middelburg. Weggenomen. P. S., 42 jaar, landbouwer te 's Gra venpolder, werd verdacht, dat hij omstreeks October 1928 te Ellewoufs- dijk een rund, toebehoorende aan P, Baart, heeft weggenomen. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Dirven uit Bergen op Zoom, verdedigde den verdachte, achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. Ontucht. C. W., 54 jaar, te Goes, werd ten laste gelegd, dat hij in September of October j.l. te Goes ontuchtige han delingen heeft gepleegd met kinderen beneden de 16 jaar. Eisch: 2 maan den gevangenisstraf. De poezen-geschiedenis. Het is al maanden geleden dat wij verslag hebben gegeven van een te rechtzitting voor den kantonrechter te Utrecht, waarbij een dienstbode, die tusschentijds haar betrekking had verlaten, was gedagvaard tot betaling van schadevergoeding aan haar me vrouw, die geen genoegen had geno men met het plotselinge wegloopen van het meisje. De dienstbode had als reden voor ik zeg? Laat me nu even los.... Laatlos". Hij rukte aan de handen, die zijn hals omklemd hielden en eenigszins tot zijn verbazing lieten ze los. Gas pard stiet een wanhopigen kreet uit. Bill greep hem onmiddellijk en hield hem op. „Wees geen dwaas. Houd je kalm. Ik heb je toch vast, zeg ik je. Houd je hoofd wat meer naar ach teren.... Juist, zoo is het goed. Nu moet je me vertrouwen. Heb je me verstaan? Je moet me vertrouwen, want ik zal je niet laten verdrinken". De dominee behaalde de overwin ning. Het leek, alsof er zulk een groote kracht van Quentin uitging, dat deze ook voor Gaspard voldoende was. Vanaf dat oogenblik gaf hij zich geheel en al aan Bill over. En Bill redde hem. Het was een verre van gemakkelijke taak en het kostte hem overweldigende inspanning doch met tusschenpoozen van rust ge lukte het hem, hem ten slotte behou den en wel aan land te krijgen. Hij was thans echter het einde van zijn krachten nabij. De jongen had hem losgelaten en Bill, die hierdoor van zijn gewicht bevrijd was, begon de stei le klip te bestijgen, zijn metgezel ach ter zich aantrekkend. Het was vol bracht Het gevaar was achter den rug. Hierop begon eensklaps alles voor zijn oogen te draaien en hij viel het tusschentijds verlaten van haar betrekking opgegeven dat zij te zor gen had voor een groot aantal poe zen, die mevrouw er op nahield, voor welke zij tafeltjes moest dekken, die zij des avonds een nachtzoen moest geven, die zij als babies moest-was- schen enz. enz. Deze beweringen had mevrouw nadrukkelijk tegengespro ken; wel hield zij verscheidene poe zen, maar de dienstbode had voor deze dieren niemendal te doen. Er is toen een groot aantal getui gen gehoord. Thans heeft de kantonrechter von nis gewezen en het dienstmeisje ver oordeeld om aan haar vroegere mees- teresse f 13,20 schadevergoeding te be talen. Bovendien moet het weggeloo pen meisje de kosten van het geding betalen tot aan de uitspraak van hef vonnis, welke kosten aan de zijde der meesteresse begroot zijn op f 7,50 voor griffiersrechten en f 2,60 voor oproep-gelden van getuigen. TWEEDE KAMER. Ook „Onderwijs" gaat met den tijd mee. Vandaar ook dat bij deze afdee- ling twee nieuwe punten: de radio als leermiddel en de bevordering van den volkenbondsgedachte aan de orde kwamen. Wat die radio-les betreft: de heeren Gerhard, Kersten en Zijlstra verwachten er niet veel goeds van en het bleek dat de minister er ook niet veel voor voelde. Niettemin heeft mi nister Waszink aan de verschillende inspecties en aan den onderwijsraad adviezen gevraagd voor eventueele wij zigingen en aanvullingen in de wetten met 't oog op het onderwijs per radio. Overigens was mevrouw Itallie van Embden heelemaal niet te spreken over de geschiedenisboekjes der schoolkinderen. Deze vrijzinnig-demo- crate vond, dat die lectuur een mili taristisch karakter heeft en haar in ziens behooren die boekjes juist een pacifistische bewerking te ondergaan. Mej. Westerman onderschreef dit be toog van haar collega en wel in het bijzonder voorzoover 't het vestigen van de aandacht der schooljeugd op de volkenbondsgedachte betreft. De anti-revolutionair, de heer Van Dijk was daarentegen van oordeel, dat hef verkeerd is om bij onderwijs in de geschiedenis bepaalde gedeelten op onevenredige wijze in de schaduw of in het licht te stellen. En ds. Kersten zag in 't geheel niets goeds in het voorstel van de dames. Intusschen trokken bij de afdeeling Kunsten en Wetenschappen enkele kwesties de aandacht, 't Ging o.m. over de nieuwe subsidie voor het Residentie-orkest en het Leeuwarder-orkest, waaruit een amendement-Zijlstra ontstond, tot ver laging van één der begrootingsposten. Verder was er de heer Kleerekoper, die de regeering op het hart drukte, niet slechts monumenten van vroegere voorover op de rots neer, waar hij onbeweeglijk bleef liggen. HOOFDSTUK IX. Een vriend. Toen Bill even later weer tot be wustzijn geraakte, was zijn eerste ge dachte aan Gaspard. Op hetzelfde oogenblik kwam de eigenaardige sen satie over hem, dat zij zich niet lan ger alleen in de kreek bevonden. Hij richtte zich op zijn ellebogen overeind en keek om zich heen. Gaspard lag vlak naast hem en zijn geheele lichaam trilde. De jongen was heel mager en hij deed aan een ge raamte denken. Zijn hoofd leunde te gen zijn gebogen arm: slechts een klein gedeelte van een bleeke, inge vallen wang was zichtbaar. Wanneer hij niet zoo gebeefd had, zou men ver ondersteld kunnen hebben dat hij dood was. Bill schudde hem even zachtjes heen en weer en kwam nu geheel overeind. Het volgende moment had hij zich over den jongen heengebogen. .Richt je eens op, beste jongen. Je mankeert niets", zei hij, doch' hij be weerde dit meer om zichzelf gerust te stellen dan Gaspard. Hij pakte den jongen zachtjes bij de Schouders, daar hij zich totaal niet bewoog en richtte hem op. Gas- Nederlandsche cultuur te bewaren, maar tevens alles te doen, opdat de beschaving van dezen tijd ook derge lijke herinneringsteekens zou nalaten. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: P. S. V.—B. V. V. 4—2 N. A. C.—Eindhoven 5—1 Willem II—L.O.N.G.A. 3-3 RoermondN. O. A. D. 42 Wilhelmina—M. V. V. 0—2 Zuidelijke 2e klasse N. V. I. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: D. O. S. K. O.—Bredania 1—0 R. B. C.-Breda 3-1 Zeelandia—Alliance 72 Dongen—G.U.D.O.K. 1-3 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 9 8 0 1 16 34-12 Zeelandia 12 7 2 3 16 38-26 D.O.S.K.O. 10 5 3 2 13 19-15 Bredania 11 5 2 4 12 21-22 Dongen 9 4 2 3 10 26-14 Middelburg 10 3 3 4 9 16-18 Breda 8 3 1 4 7 13-24 Alliance 9 2 3 4 7 21-24 R. B. C. 12 3 1 8 7 19—32 G.U.D.O.K. 12 1 3 8 5 21-40 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt Goes-S. I. N. O. T. O. 3-3 Zierikzee—Vlissïngen II 32 Middelburg II—Terneuzen 1 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 8 7 0 1 14 26-8 Hulst 9 5 4 0 14 26-8 Goes 10 4 4 2 12 24-16 Walcheren 9 4 3 2 11 21-17 Zeelandia II 8 4 1 3 9 19-18 S.I.N.O.T.O. 11 3 4 4 8 19-30 Zierikzee 7 1 1 4 3 12-27 Vlissingen II 9 1 1 7 3 18-28 Middelburg II 9 1 0 8 2 8—31 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. Goes—S.I.N.O.T.O. Gisteren had alhier op het sport terrein aan den Poldersche weg de ontmoeting plaats fusschen GoeS en S.I.N.O.T.O. uit Zierikzee. Als de scheidsrechter het beginsignaal geeft, trapt S.I.N.O.T.O. af en het laat zich aanzien, dat Goes van plan is dezen wedstrijd te winnen. Goes is telkens in den aanval, doch doelpunten blij ven uit. Even later krijgt Goes echter een strafschop te nemen, die in een pard's hoofd viel echter zwaar naar achteren. Zijn tanden klapperden, zijn ledematen leken verstijfd en machte loos te zijn. Hij keek Bill met een smeekende uitdrukking in zijn oogen aan, doch hij scheen niet in staat te wezen een enkel woord uit te brengen. „Het is in orde, beste jongen", zei Bill nogmaals. „Tob maar nergens over. Ik zal wel voor je zorgen". Hij sloeg zijn armen om het ma gere lichaam heen en tilde hem over eind. Daar Bill nog doodmoe was, bleek dit een verre van gemakkelijk werkje te zijn, maar ten slotte gelukte het hem toch hem op zijn schouders te krijgen. Met de grootste behoed zaamheid wendde hij zich om, ten einde over de rotsen den tuin te be reiken. Tot zijn verbazing stond hij eensklaps van aangezicht tot aange zicht tegenover mevrouw Rivers. „Oh", stamelde zij. „Is u het?" Ze was huiten adem en ze hield haar handen tegen het hart gedrukt. Er lag zulk een wanhopige, angstige uitdrukking op haar gelaat, dat Bill zich deze jaren later nog herinnerde. In minder dan een oogenblik drong het tot hem door, dat zij in de mee ning verkeerde, dat haar zoon dood was. „Hij zal gauw genoeg weer heele maal opgeknapt zijn", vertelde hij doelpunt wordt omgezet (10). Maar niet lang blijft deze stand. Spoedig weet S.I.N.O.T.O. gelijk te maken. Door zeer slecht samenspel en onoplettend heid van Goes weet S.I.N.O.T.O. ook daarna eenige gevaarlijke aanvallen te ondernemen die door een doelpunt beloond worden. De rust treedt met 21 voor S.I.N.O.T.O. in. Na de rust worden steeds goed opgezette aanval len gedaan. Een worsteling voor het doel van S.I.N.O.T.O. levert Goes den gelijkmaker. Dan moet de scheids rechter de spelers van S.I.N.O.T.O. vermanen wegens ruw spel. Dank zij de rechtsbinnen van S.I.N.O.TjO. wordt de stand 3—2 voor deze club. Nog on geveer 10 minuten moet dan gespeeld worden en men denkt reeds dat Goes geslagen is, totdat de linksbinnen van Goes 3 minuten voor tijd een doelpunt aan de score toevoegt. De wedstrijd eindigt in gelijk spel (3—3). Dat Goes nog steeds gebrek aan goede schutters heeft, is gisteren wederom tot uiting gekomen. Ook het samenspel liet te wenschen over. De Holland-lndië omroepzendet. Toen in Maart 1927 de proefuitzen- dingen op de kortegolf uit het Phi lips Laboratorium (PCJJ) aantoonden, dat de Nederlandsche Omroep voor Indië geen hersenschim, maar voor verwezenlijking vatbaar was, zagen de in Indië geïnteresseerde kringen van handel-, cultures-, scheepvaart- en geldwezen in, welk een belang zulk een geregeld contact met het moeder land moest hebben voor hen, die hun beste krachten wijden aan de ontwik keling van Indië en die daarvoor het Nederlandsche leven jaren lang vaar wel moeten zeggen. In den zomer van 1927 werd de N.V. Philips' Omroep Holland-lndië opge richt, met een kapitaal van f 1.000.000. Behalve de ervaringen der laborato rium-ingenieurs, die met PCJJ zulke successen bereikten, stelde Philips ook de nieuwste modellen der water- gekoelde zendlampen ter beschikking. De Nederlandsche Seintoestellen-fa- briek bouwde de zendinrichting, Hee- maf de schakel-installatie, terwijl Smit—Slikkerveer de omvormers en SmitNijmegen de transformatoren leverde. De 60 meter hooge zendto- rens werden door de firma De Vries— Robbé opgesteld. Door het eendrachtig samenwerken van verschillende Nederlandsche. in dustrieën, is een zender gebouwd, die wat grootte en reikwijdte aangaat, aan de spits der Europeesche omroep- zenders staat. Niet alleen zal deze zender den band versterken tusschen Nederland en zijn 'koloniën, maar ook zal hij zijn de schakel tusschen het moederland en de Nederlanders over de geheele we reld. Aan deze en gene zijde van den evenaar zal de Holland-Indië-zender haar haastig, want de wanhopige blik in haar oogen was meer dan hij kón verdragen. „Wilt u zoo goed zijn mij den besten weg naar de kust te wij zen, dan zal ik hem eens flink wrij ven." „Oh". Een zucht van verlichting ontsnapte aan haar lippen en het was, alsof er een snik in haar stem klonk. „Uheeft hem gered". Daarna wendde zij zich om en ging hem voor over het brokkelige rotsen pad. Ze had zich blijkbaar thans weer totaal in bedwang en ze maakte nu een kalmen, vastberaden indruk. Ze was hem behulpzaam, toen hij zijn last op de steenen wilde leggen en ze nam Gaspard's hoofd op haar schoot, terwijl Bill naast den jongen neer knielde en zijn ledematen krachtig begon te wrijven, totdat het hem ge deeltelijk gelukte den bloedsomloop te herstellen. „Wij moeten hem nu zoo gauw mo gelijk in de kleeren zien te krijgen", zei hij. „Waar zijn die gebleven?" „Ik veronderstel, dat hij ze in het huisje heeft achtergelaten. Wilt uhem zoolang ondersteunen, dan kan ik Benedict gaan halen?" vroeg mevrouw Rivers. Ja. dit was het beste. „Het is volstrekt niet noodig, dat u den heelen weg holt", zei hij be zorgd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1