[rheumafiek: Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Eventjes denken.f Grinnik-Pilletjes Voor de Jeugd. Uitgever: „Wat iheeft u daar?" Dichter: „Een sonnet aan den Westen wind". Uitgever: „Dat treft! Het raam staat open." Zij: „Zijn mijn lippen de eenige, die je ooit gekust hebt?" Hij: „Ja lieveling, en ook de zoetste". Zij kwam voor het eerst bij een voet balmatch. „Moet die man tusschm die latten daar de bal eruit houden?" vroeg zij aait iemand,, die naast haar stond. wel, juffrouw," was het antwoord. „Wat een onzin!" riep het meisje uit. „Waarom spijkeren ze er dan geen plan ken in?" i 1 i Hij: „Iedere kus, dien jie mij geeft, stijgt mij naar het hoofd als wijn, lieve ling. Zou je het prettig vinden, als ik een dronkaard werd?" Zij: „Och, 'tkan mij niet schelen zoolang je je dranken maar niet door el kaar gooit." De conservatieve grootvader keek af keurend naar zijn moderne kleindochter. „Kunst, lieve kind", zei üiij, terwijl hij met een beschuldigend gebaar op haar lippenstift wees, „kunst kan de natuur nooit evenaren." „Kom, dat zijn bakerpraatjes," lachte zij vroolijk. „Bedenk eens, hoe komiek je er zou uitzien zonder je vaische tan den!" t I Hij had van een copieus diner geno ten, rijkelijk besproeid met goeden ouden wijn. Een van zijn vrienden had op zich genomen hem naar huis te brengen. Toen zij eindelijk waren aangeland in de straat, waar hij woonde, vroeg de hulpvaardige vriend: „Zeg, wat is het nummer van je huis?" V „Vraag nou niet zulke stomme dingpn,''i was het antwoord. „Het staat immers op de deur." 1 Dick: „Dat meisje Breken heeft her sens voor twee!" Flora: „Waarom trouw je dan niet met haar, Dick?" Hij: „Zou je óók van mij kunnen hou den, als ik bijv. maar één behoorlijk pak had?" Zij (zacht): „Natuurlijk, lieveling, als ik wist, dat je al je andere kleeren. hadt opgeofferd om een nieuwe japon voor mij te koopen." Van Sittard, den bouwmeester, den schepper van ontzaglijke brugwerken, den reus, den krachtpatser, die, alles en allen bdheerscht heeft de schrijver ten voeten uit geheeld. Zijn verhouding met de mooie trotsdhe typiste is niet overal aannemelijk gemaakt, wat evenwel de eenige zwakke zijde van dit boek is. Zelfs als we dit kleke bezwaar niet ver loezelen kunnen we tot de erkenning komen tot het Ubink gelukt is een gaven, boeienden en sterken Rotterdamschen roman te schrijven. „Van zintuig tot werktuig", door Hendrik Willem van Loon. (H. P. Leopold, Den Haag.) De kindertitel van, het werk luidst „Hoe de mensch het uitvinden leerde": De schrijver weet aan te toonen, dat de moderne uitvindingen eigenlijk niets an ders zijn dan verlengstukken van onze zintuigen. Eenvoudig nietwaar? Doch men moet maar op de idee komen. En zoo aardig als deze idee gevonden is zoo aar dig heeft Hendrik van Loon haar ver werkt. Een origineel boek, dat den lezer menigmaal een glimlach om de Jippen brengt. - Van Loon heeft zijn werk zelf (en wat lcnap) geïllustreerd. Zoowel oud als jong zal van het jongste werk van den :n Ame rika zoo gewaardeerden Hollander ge nieten. 1 „Het boek van Flip en Jannetje", door J. P. Zoomer-Vermeer. (Van Holkema en. Warendorf, A'dam.) Een vervolg op het „Boek van Koosje en „Het boek van Gijs", en toch ook weer een afgerond geheel. De schrijfster vertelt hier over de twee kleinste kinde ren uit het gezin dat we in de eerste wer ken leerden kennen. Ook nu weet ze den lezer met ontroe ring te vervullen over een brokje moeilijk kinderleven. „Erts". (Uitg. A. J. G. Strengholt, A'dam.J Deze jonge uitgever heeft de goede gedachte gehad den letterkundigen alma- nak „Erts", die in 1928 achterwege is ge bleven, weer te doen verschijnen. Itn „Erts" is een verzameling on'gepulblis ceerd werk van onze jonge, op den voor grond tredende lsfterkundigfcn bijeenge bracht, en het boek geeft dus een, juist overzicht van de prestaties der jongeren. Tussdhen de tekst zijn talrijke portrett- teu van schrijvers en schrijfsters opge nomen. i „De familie Frank", door Martin Anderson Nexö. (Van Holkema cn Warendorf, A'dam.) Ieder nieuw werk van dezen schrijver neemt men weer met belangstelling ter hand omdat men weet dat hij altijd bij zondere dingen heeft te zegigen. Ook de eenvoudige vertelling1 van de familie Frank stelt geenszins te leur. Prachtig is de wijze waarop Nexö het leven van dit zoo goed als verkropen gezin toekent, scherp zijn psychologische ontleding' van den drin kebroer, van diens zwoegende tobbende hardhandige vrouw en, van hun voor galg en rad opgroeien Jen zoon. Reeds op de eerste pagina van het boek wordt men getroffen door tal van humoristische fijne trekjes, welke de kunst van dezen schrij ver zoo'n ongemeens bekoring verkenen. „De jeugd van president Sc'iuyler", door Fannie Hurst. (H. P. Leopold, Den Haag.) Zij die „De Sloof" en „Mannequin" van Fannie Hurst genoten hebben, mogen zeer zeker dit nieuwste werk niet ongele zen aan zich laten voorbijgaan. Want het is ongemeen belangwekkend. De schrijfster voert ons het leven binnen vain een landbouwera-familie, wier leden met liefde den kleinen David, die eens pre sident van Amerika zal worden, omrin gen. Fanny Huirst doet oir® ook hier als in al haar hoeken, met eenige prachtige menschen-typen kennis maken. Met welk een groot talent wordt het lief en leed van deze sterk© oude familie ons voorgehou den. „De jeugd van president Schuyler" een van de boeken waarover men zich oprecht verheugen kan. Fiannie Hurst heeft wederom een nieuwe parel aan haar kroon toegevoegd. Verschillende uitgaven. Bij de Hollandia,-drukkerij te Baarn verscheen een bundel liedjes van de klein- kunstenares Willy Corsari. „Liedjes van liefde" is de titel van dieze chansons die geestig, raak en waar zijn. Echte goede levensliedjes op aardige en toch niet ge wone melodieën. Van de drukkerij E. de Bont Zoon te Rotterdam, ontvingen we „De Van Zwaamen's en Thompson's almanak voor het jaar 1929". Deze bekende almanak beleefde zijn 298sten jaargang. VEILINGSVEREENIGING ,K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 5 Dec. 1928. Goud Reimetten f42, Zure Bellefleur f29 a f39. Court Pendu f25 a f33, Hollandszoet f 14 a f 18, Zoete Campag- ner f 17 a f20, Sterappels f35, Pomme d'Oranje f27, Comtesse de Paris f 18, Kleipereu f 18 a f24, Winter Louwtjes f 17 a 19, IJzerperen f 16, Spruiten f8 a f 12, Veldsalade f6, alles per 100 K.G., Witte kool f2 a f4, Savoyekool f2 a f 4, Roode kool f 4, Kipeieren f 8,70, alles per 100 stuks, Hazen f2,40, Kippen f 0,81, beiden per stuk. Het beste tegen ljnwriiven met Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. LICHT OP. Zaterdag 8 December 4.16 uur Zondag 9 December 4.15 uur Maandag 10 December 4,15 uur BURGERLIJKE STAND Over de maand November 1928. DRIEWEGEN. Geboren: 16, Pieter- nella Jannetje d.v. Jacob Heerenthals en Martina Ofte. Gehuwd: 8, Adriaan Servaas 24 j. en Cornelia Lena Allemekinders 21 j. Overleden: 13, Catharina Maat 47j. echtgenoote van Simon Mol. 's HEER ARENDSKERKE. Gebo ren: 1, Cornelis Johannes z.v. Johan nes den Boer en Maria Timmerman; 3, Johannis z.v. Cornelis Corstanje en Johanna Maria Feleus; 7, Nico- laas Wouter z.v. Dingeman Bal en Jo hanna Theresia Meijer; 12, Johannis z.v. Jan Wondergem en Jannetje Wel- leman; 12, Bastiaan Jan z.v. Marinus Remijn en Jozina van Eijkeren; 19, Maria Elena d.v. Samuel Wisse en Jannetje Overbeekè; 19, Elena Maria d.v. Samuel Wisse en Jannetje Over beeke; 21, Jobina d.v. Johannis Re- mijn en Pieternella van den Dries; 24, Jacob Gelijn z.v. Jacob Welleman en Janna Moerdijk'; 25, Tannetje d.v. Jan Polderdijk en Cornelia Moerdijk; 27, Willem Lodewijk z.v. Marinus Wel leman en Pieternella Hirdes; 30, Si mon z.v. Marinus Dekker en Maria Otte; 28, Jacobus Adriaan z.v. Mari nus van Boven en Jozina Jacoba Poleij. Gehuwd: 1, Cornelis Jacobus Geene 27 j. jm. en Jannetje Traas 23 j. jd. I, Marinus Adriaan Geelhoed 32 j. jm. en Maria Jacomina Boogerd 21. j. jd.; 3, Hendrikus Antonius van Hooij 29 j. jm. en Cornelia Remijn 22 j. jd.8, Simon Dekker 23 j. jm. en Adriana Boogert 18 j. jd.; 15, Isaac Baljeu 56 j. jm. en Cornelia Goud 53 j. jd. Overleden: 1, Cornelis Verdonk 47 j. echtegenoot van Helena Meulpol- der; 6, Leuntje Cornelisse 82 j. onge huwd; 10, Hubertus van Iwaarden 61 j. ongehuwd; 12, Jannetje van Oosten 66 j. echtgenoote van Jan van der Maale; 10, Martina Schipper 49 j. echtgenoote van Elisa Rouw; 13, Gil les Kriger 59 j. weduwnaar van Maria Simonse; 19, Dignus Nagelkerke 76 j. echtgenoot van Janna Lamper; 24, Catharina van Antwerpen 51 j. on gehuwd. KLOETINGE. Gehuwd: 8, Benjamin Kole 23 j. jm. en Pieternella Martina Cornelisse 22 j. jd. Levenloos aangegeven: 12, een kind van het mannelijk geslacht van Nico- laas Willem van Haveren en Pieter nella de Jonge. KAPELLE. Geboren: 7, Marinus Cornells z.v. Maarten Gijzel en Eli sabeth Bosman; 8, Dina Maria d.v. Cornelis Willem Paardekooper en An na Pieternella Kant; 10, Nico z.v. Pïe- ter Eversdijk en Adriana Mieras; 10, Adriaan z.v. Jacobus Kornelis Burger en Maria Johanna van Wingen; 13, Janna Tannetje d.v. Abraham Chris- tiaan Kooman en Adriana de Groene; 23, Adriana d.v. Cornelis Meulpolder en Catharina Meijer; 30, Geertruida Janna d.v. Adriaan Cornelis Vermaire en Janna Maatje van Koeveringe. Gehuwd: 1, Gerard Baas 37 j. en Leintje Ferdinandusse 36 j. Overleden: 13, Marinus Jacob Mie ras 66 j. echtgenoot van Jacoba Nous- sen. NISSE. Geboren: 2, Jozias z.v. Nico- laas Otte en Johanna Jacoba van der Vliet. RILLAND-BATH. Geboren: 22, Jo hannes z.v. Martinus Goense en Geer truida Rijk'; 24, Eduardus Marinus z.v. Marinus Sinke en Rosalia Ude- lia Schelfout; 29, Adriaan Cornelis z.v. Marinus Stevense en Jozina Son- ke; 15, Dingenis z.v. Adriaan Zandee en Johanna Moellker; 17, Charles Jan z.v. Christlaan Traas en Stefanie Oudenaerde. Huw.-afk.: 17, Jacob Rommers 20 j. jm. te Middelburg en Geertruida de Leeuw 20 j. jd. te Rilland-Bath; 24, Jannis Adriaan Colpaart 30 j. jm. en Maria Elisabeth van de Sande 31 j. jd. Gehuwd: 11, Gommert Kouman 31 j. jm. en Maria de Nooijer 30 j. jd.; II, Maarten Lobbezoo 22 j. jm. en Pieternella van de Griek 22 j. jd.; 8, Willem Dingens 54 j. jm. en Catha rina Johanna Meeuse 46 j. jd.22, Willem Marinus Lambrechtsen 21 j. jm. en Maria Traas 20 j. jd.; 28, Adriaan Lobbezoo 26 j. jm. te Eind hoven en Dina Martina Levlna Wind- horst 26 j. jm. Overleden: 20, Maatje Feijtel 52 j. gehuwd met Cornelis Heijboer; 12, Janna Vogel 70 j. gehuwd met Ge rard Marinus Ossewaarde. WAARDE. Geboren: 4, Klazina Ma ria d.v. Christiaan Koeman en Maria Bramsen. Overleden: 26, (te Renk'um) Abra ham Roggeband 76 j. ongehuwd. VRAAGSTUK van Ir. W. Vrijlandt, Dordrecht. Zwart: 8. Wit: 7. De diagramstand in cijfers moet lui den: Zwart 7 schijven op 2, 4, 7—10, 16, en een dam op 25. Wit 7 schijven op 19, 21, 22, 28, 33, 35 en 41. Wit speelt en wint op. een geestige manier. Oplossing probleem van Geo van Dam, Wassenaar. De diagramstand in cijfers was: Zwart 16 schijven op 2, 3, 5, 9, 11—14, 17, 19, 20, 20-22, 24, 25 en 27. Wit 16 schijven op 26, 28, 29, 31 —38, 40, 43, 45, 48 en 49. Wit speelt hier als lok- zet 4842, zwart vloog er in met 24— 30, 14—20 en 19 x 48, waarna wit won met den eigenaardigen slag: 40 34, 29-24, 33-29, 31 x 22, 26 x 8 en 32 x 3. VRAAGSTUK van A. Adema (1887). Zwart: 5. Wit: 7. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart K e5, P gl, L d7 en twee pionnen op g4 en d5. Wit K dl, D c2, P c5, P f8, L d8 en twee pion nen op b3 en f2. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. Oplossing probleem van L. A. Kuijers, Amsterdam. De diagramstand in cijfers moet zijn: Wit K h6, D b7, T b3, P f6 en een pion op d3. Zwart K d4, en vier pion nen op c5, f4, f5 en h5. Wit speelt hier als sleutelzet T b3—a3, op zwart 1 K e5 volgt dan 2 wit d4 enz. op zwart 1 K 83; wit 2 D b2; op zwart 1 c4; wit 2 D b2; op zwart 1 f3 of h4; wit D b2, steeds met mat op den der den zet Kuijers wist altijd alle strategische moeilijkheden en mogelijkheden tof een elegant geheel te vereenigen. Jam mer is, dat hij wel eens wat te econo misch werkt. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. Geef ieder oogenblik zijn recht, dat is, meen Ik, het eerste vereischte om gelukkig te worden. De hoogste vreugde en diepste smart zijn stom. Nooit verkeeren we in grooter haast dan wanneer we een kolossale dom heid willen begaan alsof we bang zijn, dat zij soms nog verijdeld zou kunnen worden. Zoolang het geluk nog niet den drempel onzer woning overschreden is, heeft het in onze oogen hemelhooge afmetingen. Is het echter in triomf binnengehaald, dan wordt het o zoo snel geheel over het hoofd gezien. Laat men iets de hand ontvallen, 't Krijgt alleen een schram of deuk'; Laat men iets den mond ontvallen, 't Leidt allicht tot vredebreuk. Een lang engagement is een deelge nootschap, dat een der partijen naar willekeur kan ontbinden, doch waar mede het geheele kapitaal van de an der gemoeid is. w Vrouwen zijn edelmoedig, maar zij missen nauwkeurigheid in geldzaken. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Een deel-kwestie. Verdeel het getal 46 op zóódanige wijze in tweeën, dat: als het eene deel door 7 gedeeld wordt en het andere door 3, de som der quotiënten gelijk zal zijn aan 10. VRAAGSTUK No. 2. Een rangschikkings-puzzle. Gevraagd om met behulp van elf centen een figuur te vormen, waarin deze elf centen 12 rechte rijen vor men elk van drie centen. OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. De gratiën en de muzen. De gratiën hadden elk oorspronke lijk 36 rozen, want zij gaven ieder aan elk der muzen 1/18 van hun voorraad: d.i. aan de negen muzen 9/18 is 1/2» waardoor zij nog slechts een V2 voor zich hielden, en elke muze kreeg 1/18 van elk der gratiën, in 't geheel dus 3/18 is 1/6. Maar 1/2 dat elk der gratiën over hield, was meer dan 1/16 wat de muzen ieder kregen en als dus i/2— 1/6 is 1/3 is 12, dan moet het ge heele aantal 36 geweest zijn. De drie koopvrouwen. Zij begonnen met drie appels voor een stuiver te verkoopen. De eerste vrouw verkocht voor tien stuiver, de tweede voor acht stuiver en de derde voor zeven stuiver. De eerste vrouw had toen nog drie appels over, de tweede vijf en de derde zes. Deze ver kochten ze voor een stuiver het stuk en dus ontvingen zij in het geheel: De 1ste 10 stuiver pl. 3 stuiver is 13 st. De 2de 8 stuiver pl. 5 stuiver is 13 sf. De 3de 7 stuiver pl. 6 stuiver is 13 st. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren: 1. Glasgow, Wolga, wals, Olga, was. 2. Gibraltar. Galm, Iris, Balk, Room, Angel, Laan, Toren, Asch, Ruit. 3. Oostvoorne. Oder, boor, mest, geit, lava, mond, odol, arts, hond, knie. 4. Remmer, Renner. Voor kleineren: 1. Moor, drecht; Moordrecht. 2. De mooie kapel leefde niet lang meer. (Kapelle en Eefde). Kom gauw, o, u wist zeker niet, dat moeder wachtte. (Wouw en Ede). Wat hebben die menschen geloopen vandaag. (Diemen en Hengelo). Een luid trompetgeschal liet zich hooren. (Hall). 3. Schie, Schil, Schip. 4. Doorn, roos, je; Doornroosje. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Mijn geheel wordt met 6 letters geschreven en noemt een deel van Italië. Een 2, 3, 5 is het onderste gedeelte van een gevel. 2, 1, 3, 4 is een jongensnaam. Een 5, 6, 2 is een boom. Een 2, 3, 4 is een vaas of tinnen kannetje. Een 1, 4, 2 is een berg. 2. Maak een natuurverschijnsel van: W lier V den W 3. Verborgen plaatsen in het bui tenland. Schreef onze Jaap al? Er moeten verscheiden liefhebbers voor dat baan tje zijn. Knorrig at Jeanne haar boterham op. Heeft Hermance u tactvol de waar heid gezegd? Zij glunderde reeds bij hef vooruit zicht der reis. 4 Op de kruisjesljjnen komt de naam van' een dorp in de provincie Utrecht. X X X X XXXXXXXXX X X X 1 X le rij een medeklinker. 2e rij een ander woord voor dwaas. 3e rij een vogel. 4e rij een stad in Limburg. 5e rij het gevraagde woord. 6e rij hef meervoud van een natuurverschijnsel. 7e rij een grappenmaker. 8e rij een lichaamsdeel van een dier. 9e rij een medeklinker. Voor kleineren: 1. Heerlijk smaak ik, maar o wee, Ik smaak zelf geen rust of vree, Want men perst en kneust mij wreed En toch doe ik' niemand leed. Zet vijf letters naast elkaar En je wordt mijn naam gewaar, Neem mijn tweede letter weg, Dan vlieg 'k over heg en steg, Zonder eerste is 't niet mal? Ziet je m' in den beestenstaL 2. Mijn eerste is een toiletartikel, mijn tweede de grootste helft van een mooie bloem en mijn geheel een an der woord voor voorvechter. 3. Mijn geheel wordt met 4 letters geschreven en noemt een hei- of gras zode. Verander mijn eerste letter en ik kan bij feestelijke gelegenheden fier wapperen. 4. Kies uit elk der onderstaande zinnen één woord, maar doe het zóó, dat de woorden (in dezelfde volg orde als de zinnen) een bekend Ne- derlandsch spreekwoord vormen. Je weet niet, wie mij op straat aansprak. Neen, dat kan ik ook niet weten. Jan werkt hard voor zijn examen. Hij zal er zeker door komen, denk Ik, Het zou mij ook verwonderen, als hij zakte. Toch kun je het niet weten. Zij kwam vóór het eten haar boeken haleu»

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2