Uit den Westhoek Ruwe Huid ProVinciemeuWs Stadsnieuws. Buitenland EEN HOOGE REKENING! We hebben onlangs een hoofdarti kel gewijd aan het plan van den Beve landschen kring van doktoren tot op richting van een ziekenfonds. Het ver volg op dat artikel (dat op verzoek van den medischen kring opgeschort werd) zijn we onze lezers nog altijd verschuldigd. Ze kunnen het nu evenwel dezer dagen verwachten. Als een inleiding daarvan gelieve men onderstaand stukje te beschouwen. We troffen het dezen morgen in het „Vaderland", dat het ter plaatsing ontving van Ir. F. Vreede. Het toont o.a. aan dat een ziekenfonds niet al leen voor de minst verdienenden, doch ook voor den middenstand reden van bestaan heeft. Thans is het woord aan Ir. Vreede, die schrijft „Dezen zomer in de provincie ver toevende, moest mijn zoontje (van 11 jaar) geopereerd worden wegens ap pendicitis. Hij werd daartoe opgeno men in een eenvoudig kinderzieken huis, onderging de operatie zonder complicaties en kon na een verblijf van 8 dagen het ziekenhuis weder verlaten. Voor de uitstekende verpleging (het gebruik van de operatiekamer inbe grepen) ontving ik van het ziekenhuis een rekening van f 50,voor de goed volbrachte, doch eenvoudige operatie een nota van.... f400, Wie met zulke rekeningen te doen krijgt, vraagt zich af: hoe komen zul ke ziekenhuizen rond? en ook:waar om zijn zulke lichte operaties zoo duur? Onderzoek naar de laatste vraag bracht aan het licht, dat de bereke ning van honoraria voor operaties ge schiedt volgens een tarief, dat door de chirurgen zelve is vastgesteld en dat althans in mijn geval geweigerd werd over te leggen. Zulk een eigenmachtig, exhorbitant tarief behoeft openbare critiek. Waar op is het gebaseerd? Zijn oorsprong is voor een leek niet te vinden, maar naar mij van medische zijde ver- zekerd wordt moet de psychologi sche ondergrond gezocht worden in de overweging, dat de operatie-rijpe patiënt zonder het optreden van een chirurg groote kans heeft te bezwij ken en dat zijn leven hem toch wel een hoog bedrag waard zal zijn. Zulk een tarief berust derhalve niet op waardeering van aard en duur van den chirurgischen arbeid of op vergelij king met aard en duur van den arbeid van internisten en specialisten, doch op een overweging, die verwantschap vertoont met de bekende formule: „Je geld of je leven!" Dat zulk een basis voor een tarief van chirurgen niet deugt, is overdui delijk. Dat dit tarief zelve evenmin kan deugen, volgt onmiddellijk. Dat wijziging noodzakelijk is, vormt een onvermijdelijke conclusie. Wie over de tarieven van chirurgen zijn licht wil laten schijnen, zal 't pu bliek een dienst bewijzen". Tot zoover de heer Vreede, wiens ontstemming we kunnen begrijpen, hoewel we ons niet gaarne met al zijn conclusies zouden vereenigen. De les, welke de hooge rekening ons brengt is: „Het nut van het midden standsziekenfonds". Doch hierover in een volgend artikel. teren te kennen veel voor een leer stoel in het Friesch te voelen. De instelling van een leerstoel in de homoeopathie bleef de minister evenwel afwijzen. De rest van derede van den minister was in hoofdzaak gewijd aan de aanvallen die de Ka merleden op hem gedaan hadden. O.a. zei deze bewindsman: „Verlanglijstjes indienen is gemakkelijk. Maar op één oogenblik zal die indiening ophouden: als de heer Albarda of een der andere critici achter de groene tafel zal zit ten en zelf de verantwoordelijkheid zal dragen. Dan zal de minister be langstellend toeschouwer zijn!" Gisteren is het geheele debat in de Kamer beheerscht door één kwestie, welke de politieke hartstochten fel deed oplaaien. Het ging om een door de Regeering voorgesteld subsidie van f 10.000 voor de R.K. Handelshoogeschool te Til burg, een bedrag, dat blijkens de Me morie van Toelichting voldoende kan geacht worden zoolang de inrichting nog niet het volledig aantal cursus jaren heeft. Later zou dan wellicht nog meer noodig zijn. Deze geldaanvrage voor een confes- sioneele handelshoogeschool heeft te recht heel wat bestrijders in het vuur gebracht. Hoewel de Katholieken en de A.-R. voorstemden, werd het voor stel gelukkig verworpen. lilt de avondvergadering kan wor- schrale lippen en gesprongen handen verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 50,60, tube 80 ct. PUROL den vermeld, dat binnenkort de lucht vaartwet in werking treedt. Voorts is er nog over de spoorwegen gesproken, doch belangrijke perspectieven werden niet geopend. Laat in den avond kreeg men het jaarlijksch pleidooi van ds. Zandt voor Zondagsheiliging. Geweldig zit het den staatk. Gereformeerden afgevaardigde dwars, dat er nog altijd op Zondag goedkoope treinen loopen. De heer J. ter Laan heeft dezen drij ver er op gewezen, hoe onbehoorlijk het is tegenover de overgroote meer derheid van ons volk om de wijze van besteding van den Zondag in den geest der heeren Kersten-Zandt als de eenig geoorloofde aan het volk te willen opleggen. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Tot ouderling is herkozen de heer A. G. Verburg en tot diaken de heer W. Priester, die beiden hun benoeming aannamen. KAPELLE. In November zijn inge komen: M. C. de Mul, huishoudster, van Colijnsplaat, A 35; M. de Keijzer, veldarbeider, van 's Heer Arendsker- ke, A 56; C. Zegers, dienstbode, van Wemeldinge, C 5; L. Herrebout en gezin, arbeider, van Nisse, A 190; J. Walrave en gezin, arbeider, van Yer- seke, B 15; A. J. Schipper-Tholens, zonder beroep, van Hoek, A 34h. Vertrokken: C. P. Droogendijk, koopman, naar Amersfoort, Bloemen- dalsche Binnenpoort 8; A. Daane, dienstbode, naar Wemeldinge, C 96; A. Baas, dienstbode, naar Wemeldinge A 44; C. Feijtel en gezin, arbeider, naar Antwerpen; W. J. Welleman, leerling-verpleger, naar Bergen op Zoom, stichting „Vrederust". In het lokaal van Mej. E. Han son kwam de landbouwvereeniging al hier in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Gan seman. Herkozen werden de aftreden de bestuursleden J. Ossewaarde, J. Wabeke en L. C. de Jonge. Besloten werd om te beginnen met de aankoop van veevoeder-artikelen en kunstmest. MIDDELBURG. Donderdag had te Middelburg in alle stilte de bijzetting plaats van het gebeente van Graaf Willem II van Holland, Roomsch ko ning, gesneuveld bij Hoogwoude 28 Januari 1256 tegen de Friezen, in het daarvoor door het Rijk in het Gothi- sche koorkerkgebouw gerestaureerde graf. OVEZAND. De raad vergaderde gis teren. Afwezig de heer D. van den Dries. Een suppletoir kohier honden belasting wordt vastgesteld met 3 honden le klasse tot een totaalbe drag van f6,—. Wegens periodieke aftreding wordt tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur herbenoemd de heer P. J. van der Slikke. Besloten wordt goedkeuring te vragen tot het aanvaarden eener schenking ad f855 van de verlotingscommissie. De pen sioensgrondslag van den secretaris wordt wegens eene periodieke verhoo ging zijner jaarwedde, nader vastge steld. Met algemeene stemmen wordt besloten toe te treden als lid van de vereeniging van Nederl. Gemeenten. Besloten wordt geen adhaesie te betui gen aan het adres van de gemeente Axel inzake salarisverlaging. Ds. J. Kalshove heeft de toezeg ging voor beroep naar Hien en Doo- dewaard aangenomen en voor het be roep naar Oudega bedankt. VLISSINGEN. Alhier is een 16- jarige vrouw aangehouden, die te Duisburg haar kind van 3 maanden onverzorgd had achtergelaten. Na in het Gasthuis gereinigd te zijn, is zij over de grens gezet. WEMELDINGE. Door het sluisper- soneel werd den heer J. Polderman, sluismeester alhier, bij het verlaten van den dienst een wandelstok met zilveren knop aangeboden. Ook de tij-mannen boden hem een fraai be werkten hanger als aandenken aan. WILHELMINADORP. Onze dorps genoot, de heer M. C. Wisse, tijdelijk onderwijzer te Kats, is benoemd tot waarnemend hoofd aldaar. WOLPHAARTSDIJK. In een vrij goed bezochte vergadering onder lei ding van den heer J. A. Koert, werd besloten tot oprichting van een af- deelïng van den Vrijheidsbond „Libe rale Staatspartij". Op deze vergade ring werd door den heer P. Linden- bergh Jz. een kort overzicht gegeven T ste* Riff Ged. Staten van Noord-Brabant hebben een rijdenden verkeers-controleur aangesteld, die moet waken voor de naleving der Motor- en Rijwielwet eh de veiligheid op den weg in het algemeen. van den in dezen zomer door hem gevolgden cursus over de beginselen, doel en streven van die politieke partij. Woensdag bracht St. Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan de openbare scholen te Oostkerke en Oud-Sabbinge. Alle leerlingen ontvin gen verschillende versnaperingen en kregen elk een cadeautje naar keuze. Gemeenteraad. Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling oin den gemeenteraad Donderdag a.s. te 2 uur en zoo noodig te 8 ijiur bijeen le roepen ter behandeling van de qemeemte- begrooting Overgeplaatst- De heer J. F. van Riet, brievenbestel ler te 's Heer Arendskerke, is overge plaatst als zoodanig naar bier. De locaalspoorweg. De opbrengst van den locaalspoorwegi op Zuid-Beveland heeft over Augustus be dragen f6735,21; waarvan f3764,35 aan reizigersvervoer, f 2806,45 aan goederen vervoer, f 114,38 bagage, f 39,2.3 leven de dieren en f 10,85 diversen. Ziekenhuisverpleging. Dinsdag vergaderde het Bestuur van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland in hotel Centraal. Medegedeeld werd', d'at sinds de laatste Bestuursvergadering het aantal ingeschrevenen weer met plm. 500 is gle- stegen en thans 5400 bedraagt. Aan ver schillende leden is reeds vergoeding voor ligging in een ziekenhuis uitgekeerd. Eenige der oorzaken van- den sterketn groei der vereeniging zijn zeker wel deze, dat ieder kan toetreden en- er van een weistandsgrens geen sprake is en dat de vereeniging zuiver onderling is, zoodat de algemeens ledenvergadering telken jare beslist over wat uitgekeerd zal worden. De propaganda in Noord-Beveland is thans begonnen. In Wissenkerke is reeds een vergadering gehouden, waar Mr. Me9 uit Heinkenszand sprak, terwijl spoedig andere gemeenten op dat eiland aan de beurt komen. Hoewel het eerste boekjaar nog niet ten einde is, kwam het Bestuur toch nu reeds tot de conclusie, dat aan die e.v. algemeene ledenvergadering zal kunnen worden voorgesteld spoedig' een bedui dend hooger bedrag aan ziekenhuiskos ten aan.de leden, die in een ziekenhuis opgenomen moeten worden, te vergoeden. Het Schuttershof. In het begin, van het voegende jaar zal het Schuttershof opnieuw verpacht moeten worden. Dat is algemeen bekend en als het zulks niet was, dan zou het spoedig algemeen bekend worden, want het Schuttershof is den laatsten tijd nogal eens het onderwerp van gesprek. Het is lang geen. publiek geheim meer, dat de huidige pachter van onzen stedelijken schouwburg in 1929 niet opnieuw zal trachten als gegadigde in aanmerking te komen. De resultaten van de afgeloopen huur-periode moedigen bet pachten van bet Schuttershof tegen de oude voorwaar den geenszins aan. Gebleken is, dat het Schuttershof als exploitatie-object (niet van de eerste plank is, m.a.w. dat er voor een pachter, die f3000 per jaar aan pacht moet neerleggen, geen behoor lijke boterham aan verdiend kan worden. We meenen hierop, alvorens de termijn van pacht afloopt, de aandacht te moeien vestigen. Want voordat de nieuwe inschrij ving plaats vindt, zal er in verband met het Schuttershof een en ander dienen te gebeuren- LJ Het is natuurlijk mogelijk, dat ook in 1929 weer enkele ad spirant-pachters ko men opdagen (misschien ook niet) maar vermoedelijk zal dan toch door hen be dongen worden dat de pachtsom aanzien lijk verlaagd wordt. We hebben het oor hier en daar eens te luisteren gelegd en van „insiders" hoort men dan als juiste pachtsom een bedrag noemen, dat wel te denken geeft. Zoo fluisterde iejpand ons het getal 1000 in. „Voor f 1000 pacht zou het te probeeren zijn vertrouwde deze zegsman ons toe. Maar nog| zal het dan te bezien zijn of er een redelijk bestaan in het Schuttershof gevonden kan worden." Deze uitlating, niet de eenige in dien geest, wijst er wel op, dat het verhuren van het gemeentegebouw in het komende jaar niet zoon bijster vlot verloop zal hebben. In ieder geval zal het Schutters hof in de toekomst de gemeentekas zwaar der gaan belasten dan tot nu toe. Men heeft zulks destijds, toen het Schuttershof door de gemeente aange kocht en ingericht werd, natuurlijk niet kunnen voorzien. Toen toch was bieé Schuttershof vrijwel zonder concurrente, terwijl nu de concurrentie belangrijk is. De „Prins van Oranje" is verbeterd, het „Slot Ostende" werd naar de eischen tbs tijds ingericht.... enz. M.a.w. de tijd heeft de positie van het Schuttershof t.o. het uitgaande leven ge wijzigd. Vanzelf zullen er zijn, die het ge meentebestuur voor dezen gang van zaken, voor den druk van het Schuttershof op de gemeente-kas aansprakelijk willen stel len, doch zooals uit het voorgaande kan blijken, gaat dit niet aan. De factoren, die het Schuttershof als exploitatie-object in waarde deden verminderen, waren eenige jaren geleden niet te voorzien en ze kon den in den loop van den tijd) ook niet dloor de overheid voorkomen worden. Iwtusschen komt het gemeentebesluur dezer dagen voor een vraagstuk te staan dat niet in een vloek en een zucht ^:al kunnen worden opgelost. „Onderling Kunstgenot". Onze plaatselijke toonieel-vereeniging die dit jaar een tikje sukkelde met dje keuze van een tooneelstuk (het door ons onlangs vermelde stuk werd later weer op gegeven bereidt nu de opvoering voor van „Film-maniakken", een kluchtig spel in vier bedrijven door H. Bakker. Verbreeding. T oen eenigen tijd geleden de garage van den heer Cor van Strien op den hoek Em ma straat-Blanckstraat door vuur met 'den grond gelijk werd gemaakt, hebben we de opmerking geplaatst, dat er wellicht gele genheid was om de smalle en gevaarlij ke bocht daar ter plaatse in de toekomst te verbreeden. Nu met den opbouw van de garage begonnen is, blijkt, dat de hoek inderdaad ook verbreed wordt, maar erg belangrijk mag deze verkeersverbetering niet ge noemd worden. Jammer, maar misschien was een goede oplossing te duur voorzie gemeentekas-I Waterloo m®t vermakelijkheden. Men schrijft ons: De mandolineclub hier ter stede geeft dezer dagen een soirée en vermeldt a.m. op haar affiche: „De slag bij Waterloo (in zijn geheel) Tusschen de pauze's en na afloop ver schillende vermakelijkheden.' Jammer dat Napoleon dit niet kan mee maken! f Bioscopen. De hoofdfilm van deze week in het „Slot Ostende" heet „Het spook van het Louvre", een spannende spookgeschie denis, waardoor een detective-vej"haal ge- w§ven i». i. I i De „Landouw-Bioscoop" brengt? op het nieuwe?- f^grainma twee hoofd nummers, n.I. finale uitverkoop" en „De verkeiin<eï> der lucht". In de laatst© film vervultde vermaarde luchtacrobaat Al WilsonTTe neqfflrol. Ingekomen: J.G. M. van Balen, lief' dezuster, van Zwolle, Kloetingscheweg 5a; A. C. Groen. liefdezuster, van Giime ken, idem; A. Mi^E. Scbevenhoven, lief dezuster, van Nijmegen, idem; C. M Krello, verpleegster, van 'sGravenhagfe Oostwal 31; C.', de Kok, schildersknecht van Enkhuizen, 5 H. Heiidrikskinderen dijk 27; J. Korsuize, dienstbode, van Colijnsplaat, Stationsweg 33; A. J. Roo kus, dienstbad^^gfl,-, I Jzcndijke, Vos maerstraat 2; MT'MT Mulder, verpleeg ster, van Bresftêrts,' Stationsweg 33; V M. I. David, diëijstbode, van Westdörpe Groote Markt 41" Vertrokken:''A. T. Helmstrijd, dienst bode, naar Hoedekenskerke, A 89; G. J M. van Es, dienstbode, naar Yerseke, B 159; N. A. Jacobs, hakkers/knecht naar Hooge Zwaluwe; H. C. van Hove off. zeewaarn., naar Den Helder, H.M Wachtsch'ip^ Willemsoord; A. Knopjes dienstbode, naar 's Heerenboek, Timams weg 7; P, I. Rosier, kantoorbediien de, naar Oberhausen-Rheinland; J. Roo- se en gezin, séhippar, naar Walsoorden 79; D. Tissing^ tiiimnan, naar Haarlem, Voorhelmstraat .67. Kantongerecht. Door den k"aptö^r|^btev te Goes zijn veroordeeld wegens', overtreding: Leerplichtwet: W. L. le Hoedekens- kerke 2 X f3 s. 2 X 3,d. Met een auto rijden over bet plein der Groote Markt te Goes: H. v. d. W. te Kootwijk, ontslagen' van rechtsvervolging C. E. B. te Gpes vrijgesproken. Met een homdieiikj}^ rijden zonder dat daarop is vermeld naam en. nummer van den houder: J. S^te Goes f 5 s. 5 d. Wielen van vysigën niet van klei en mod der zuiveren: M-dSL te Kloetinge f3 s. 3d. Te Kloetinge met een auto harder rij den dan 20 Of. per uur: W. v. d. G. te Dordrecht f 10 s. 10 d. Als schipper,; ggen reglementen aan boord hebben: P.v, G. te Antwerpen 2 X f2 s. 2 XXA 1 Naam van den, schipper niet op zijn vaartuig hebben: N. H. K. te Buigen f5s. 5 d. Met een rijn)®'de veiligheid van, het verkeer in geyahl" bremgen: H. F. S. te Yerseke f 15 s. 15 d. Met een auto rijden zonder rijbewijs: M. v., 'tW. té fïëmkensizand f5 s. 5 d. 's Avonds mht'auto rijden zonder ach terlicht: J. W. té Goes f5 s. 5 d. Fietsen zonder rem: J. d. K. te '9 H. Arendskerke. fi5 s. 1 w. tuchtsch. Door den Ambtenaar van bet Open baar Ministerie,'Xbij. het Kantongerecht te Goes is honger beroep aangeteekend tegen het vonnis van H. v. d. W. te Koolwijk waarbij deze wegens het rij den over het Marktplein te Goes is ont slagen van réchtdvbrvolging. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstig,n. Zondag 9 December, des avonds om 6 uur zal een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding,.van mej. Tony de Ridder van Oosterbéèk. v eFv a 1. Bij een dikken mist, die het uitzicht belemmerde, reedWoensdagavond' om streeks 9 uur een heer uit Leeuwarden, die alleen in zijn 'ftuto zat en uit de rich ting Meppel kwam, op den rijksweg nabij het Steenwijker pompstation boven op een paar dwars over den weg ligg denneboomen. Door den schok en tevens verward in de takken, slingerde de auto heen en weer, i doch hij kon zonder onge lukken. lóf" "stdM" gebracht worden. De nog jonge dennen waren uit een in de on middellijke nabijheid gelegen bosch ge haald. Nauwelijks stond de auto stil, of drie kerels kwamen te voorschijn en sprongen, zeker ,ppt weinig goede bedoe lingen, op den w^gen toe. De bestuurder van den auto greép ter verdediging zi motorsleutel. JuisF,opdit kritieke oogen blik naderden e^n: paar fietsrijders, en dit deed waarschijnlijk aanvallers op de vlucht slaan. Tóen bleek, dat er ook nog twee zware Keisteenen ter versper ring op den wegt waren gelegd. Nadat boome^.^n,,keien op den, berm waren geworpen, vervolgjte de auto zijn weg. 1 Bij de politie,,tg Sjfeenwijk is van het geval aangifte ggftfr Groote Jajbak s -m a a t schappij. Naar V. D, verneemt, is een groot ta baksconcern vödritemens volgens Ameri- kaansch voörbeèld""éen groot aantal si garenwinkels Op'-te richten. De maat schappij weckt-, «riet een millioen guld volgestort kapitaal/' Daar de maatschappi zelve niet fabrioêert, belooft deze BWiotg afneefostec Jé woted». De w#r

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2