ln dienst van allen. BESTEVAER &&Amhtena&i? N° 146. Vrijdag 7 December 1928 118 Jaargang, Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland Sport. Koloniën Uit de Radiowereld W eteDscbappen. Land en Tuinbouw Rechtszaken. Kamer - Overzicht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (.01!,SIM f COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Ngjyppl§§g en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf n:- - nr„ eeeoi Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Briand spreekt. Zelden heeft een rede van den Fran- schen minister van buitenlandsche za ken, Briand, in de Parijsche pers al gemeen zoo'n gunstig onthaal gevon den als de Dinsdag door hem over de begrooting van buitenlandsche za ken gehouden rede. Vooral hetgeen Briand gezegd heeft over de ontruiming van het Rijnland wordt door de bladen goedgekeurd. De „Matin" schrijft dat Briand even als Chamberlain heeft vastgesteld, dat Duitschland geen recht heeft op de ontruiming van het Rijnland. Even duidelijk is Briand geweest ten opzichte van de kwestie van de aansluiting van Duitschland en Oostenrijk. Briand heeft er verder waarde aan gehecht nadruk te leggen op zijn eensgezind heid met Poincaré. Het blad wijst er in het bijzonder op, dat de verklarin gen van Briand over de Locarno politiek door alle partijen met uitzon dering van uiterst links werden goed gekeurd. De „Petit Parisien" verklaart, dat Briand duidelijk den vredeswil van Frankrijk heeft te kennen gegeven. Kritiek vindt de rede van Briand bijna uitsluitend in de socialistische „Populaire". Het blad ziet in de ver klaringen van Briand een poging, zijn rede te Genève te rechtvaardigen. Coolidge's boodschap. President Coolidge heeft het Con gres zijn boodschap doen toekomen. Aan het uittreksel ervan, dat Reuter verstrekt, ontleenen we het volgende: Wat den bïnnenlandschen toestand betreft, heerschen er rust en tevre' denheid, harmonieuze betrekkingen tusschen bedrijfsleiding en loonarbei ders, afwezigheid van verwikkelingen in de industrie en sedert jaren de grootste welvaart. De verlaging van de belastingen en de bezuinigingen, door de regeering bij de openbare diensten verkregen, heeft tengevolge gehad, dat het natio naal inkomen met bijna 50 pet. was vermeerderd, dat thans op ver over de negentig milliard dollar werd ge schat. Het afgeloopen jaar was de nationale schuld met ongeveer 906 millioen dollar verminderd. Wat de buitenlandsche zaken betrof verklaarde Coolidge, dat hef uitzicht even gunstig was. Hij zeide, dat de pan-Amerikaansche conferentie, den vorigen winter te Havanna gehouden, had bijgedragen tot een beter begrij pen en samenwerking tusschen de ver schillende landen der nieuwe wereld. Voor het buitenland van speciaal belang was, wat Coolidge zeide met betrekking tot de kruiserkwestie. Vol gens Coolidge heeft Amerika een te kort aan kruisers, zoodat aanbouw 21, FEUILLETON Naar het Emgelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. ta^en/icett, hècicUicid Terwijl de dominee de oprijlaan in ging, vroeg hij zich met- een gevoel van wroeging af, waarom hij niet eer een bezoek was gaan brengen. Welis waar was mevrouw Rivers nog geen enkele maal gedurende de weken dat zij haar intrek in Rickaby had geno men in de kerk verschenen, doch dit feit kon geenerlei motief zijn een zeker rancunegevoel ten opzichte van haar te rechtvaardigen. Ze behoorde zonder twijfel tot een van die vrou wen, welke heel weinig om vormen of plichtplegingen geven. Ze had een buitengewoon aangena- men indruk op Bill gemaakt, toen hij haar kort geleden voor het eerst had gesproken. Haar jongen? Ach, haar zoon was in den moeilijken vlegel- tijd, redeneerde hij. Zijn moeder had zich vermoedelijk ongerust gemaakt over zijn zwakke gezondheid en hem van nieuwe schepen noodzakelijk is. De president drong aan op aanneming van het desbetreffend wetsontwerp door den Senaat, met schrapping daar uit van de clausule betreffende den tijd welke bepaalt, dat de schepen binnen drie jaar op stapel moeten worden gezet. Overigens wenschte Coolidge er den nadruk op te leggen, dat Amerika militairistisch noch imperialistisch is. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld P.S.V.—B.V.V. N.A.C.—Eindhoven. Roermond—N.O.A.D. WilhelminaM. V. V. Willem II—L.O.N.G.A. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Zeelandia—Alliance. Dongen G.U.D.O.K. R. B. C.Breda. D.O.S.K.O.—Bredania. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—S.I.N.O.T.O. Middelburg IITerneuzen. Zierikzee—Vlissingen II. ATHLETIEK. Door de firma G. W. den Boer te Middelburg, uitgeefster van het ge ïllustreerd weekblad „Ons Zeeland", is voor de door de athletiekvereeni- ging „E. M. M." te organiseeren af- lossings-wedstrijden een „Ons Zee- land"-prijs toegezegd, welke zal be staan uit een fraaien zilveren wissel- becer. Levend verbrand. De kanonnier Van Bemmel uit Tji- mahi reed op een motorfiets, toen hij plotseling te vallen kwam. Het motor rijwiel vloog in brand, waardoor de kïeeren van den berijder vlam vat ten. De ongelukkige is aan de gevol gen van zijn brandwonden overleden. Niet ongehuwd naar Indië. De kerkeraad der Ger. Kerk te Medan S. O. K. heeft een persbericht naar Nederlandsche kerkelijke bladen daarom naar een van de beste gedeel ten van Engeland gebracht. De voor deur was gesloten, geheel in tegen strijd met de gewoonten van Rickaby en er gingen eenige oogenblikken voor bij, voordat iemand op zijn bellen verscheen. Toen onderscheidde hij voetstappen, de deur werd op een kiertje geopend en een donker gelaat met een klein, omgekruld snorretje vertoonde zich om den hoek. Eensklaps dacht de dominee aan Molly Morton's beschrijving van den huisknecht. Dit was dus Benedict Hij vroeg of mevrouw Rivers wel licht thuis was en voordat de man kon antwoorden, las hij het antwoord in de kille, onvriendelijke oogen. Madame is niet thuis", zei de man en hij stond reeds op het punt de deur weer te sluiten. Bill Quentin was echter niet van plan zich op een dergelijke manier te laten afschepen. Wacht even", zei hij bedaard. „Ik kom op madame's verzoek een bezoek aan haar zoon brengen. Is hij ook niet aanwezig? Waar kan ik hem vinden? In den tuin?" Er kwam een blik van woede in de oogen van den knecht. „Madame's zoon is ook niet thuis", zei hij kortaf. Hoe het kwam, wist Bill zelf niet gezonden, ten ernstigste waarschu wend tegen het naar Indië komen van ongehuwde of althans onverloof- de jongemannen, in het bijzonder in dien zij een werkkring in de cultu res aanvaarden. (Van de zeer groote gevaren aan het kazerne-leven ver bonden zwijgen ze, veronderstellende dat die genoegzaam bekend zijn). „Het is hier de plaats niet om met vele argumenten aan bovenstaande waarschuwing kracht bij te zetten: trouwens het blijft dan voor den bui tenstaander-Hollander toch altijd zeer moeilijk om zich een voorstelling te vormen hoe de toestanden werkelijk zijn. Maar de droeve ervaring bewijst, dat in deze Oosfersche wereld met haar geheel andere sfeer en sociale verhoudingen, verreweg het grootste deel der ongehuwden vroeg of laaf geestelijk en lichamelijk-zedelijk te gronde gaat. Wie de situatie kent, oordeelt over hen mild, met alle clementie, maar met te meer ernst houden wij daarom alle ouders voor hun kinderen aan zulke gevaren niet bloot te stellen. Indië heeft door zijn lokkende winst- beloovende betrekkingen, al menig jong bloeiend leven voor altijd ge schonden, ja verwoest: als kerk zien wij de gevallenen ook onder hen, die in bewarend, geloovig milieu zijn op gegroeid. Nu het z.g. trouw-verbod in Deli sinds eenige jaren is opgeheven, kan het nuttig zijn, dat de verloofde jon geman zich eerst in zijn werk en om geving oriënteert, alvorens zijn vrouw naar hef vreemde land te laten uitko men. Wie zulke vooruitzichten niet heeft, wordt al te gemakkelijk een prooi der verleiding. Moge dit korte schrijven dan als een signaal „onveilig" begrepen wor den, opdat men zijn ongetrouwde zo nen niet, gelijk zoo vele malen nog gebeurt, uit onwetendheid met naieve gerustheid aan ons Insulinde afstaat. Voor jonge kerels, gezond naar li chaam en ziel, is veel en mooi werk te doen; dienende krachten heeft In dië noodig. Maar laat er dan ook menschen komen, die zich staande kunnen houden, ter wille van hun eigen ziel, terwille van hun familie, terwille van onze taak aan Indië te verrichten, terwille van Gods Konink rijk!" Onze verdeeldheid. Hef Tweede Kamerlid Suring heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat te Huizen (N.-H.) door den Philips Omroep Holland-Indië een kortegolf- omroep-zender wordt gebouwd, welke binnenkort zal zijn-voltooid en welke, met een primaire energie van 130 ki lowatt, de bestaande omroepzenders te Hilversum en Huizen vele malen in sterkte zal overtreffen en een der te verklaren, doch op dit oogenblik was het hem heel duidelijk, dat de man loog. „Ik zal je mijn kaartje geven", zei hij. Voordat hij dit evenwel te voor schijn kon halen, zei de huisknecht: „Madame wenscht geen bezoek te ont vangen", gevolgd door het dichtslui ten van de deur. Hij hoorde de grendels op de deur schuiven en begreep, dat het geenerlei nut kon hebben hier langer te blijven staan. Hij wendde zich om en trok zijn schouders op. Wat bereikte hij er mee een twistgesprek met een be diende uit te lokken? De man had zonder twijfel de noodige orders ont vangen, waaraan hij zich dus diende te houden. Wellicht had mevrouw Rivers reeds berouw gekregen over haar vriendelijk optreden van eenige dagen terug, ter wijl de jongenhij had waarschijn lijk geen oogenblik verwacht, dat zijn invitatie voor ernst zou worden op genomen. Ja, dat leek de eenige op lossing. Hij wendde zich reeds in de rich ting van de beukenlaan, toen hij zich eensklaps bedacht en stilstond om een cigarette op te steken. Er kwam een peinzende blik in zijn oogen. //et óma/te/ij/iót en voedzaamst voor de boterham of op bexhuit. GhOBOTRA —J-""'-'" 4DE. sterkste omroepsfations 'ter wereld zal zijn? 2. Is de minister bereid, mede te deelen, onder welke voorwaarden door hem tot het bouwen van dezen om- roepzender machtiging is verleend, waar toch volgens art. 3 der Telegraaf en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) reeds voor den aanleg van een dergelijk station een machtiging van den minister van Waterstaat wordt vereischt? 3. Is de minister niet van oordeel, dat artikel 3 ter van voornoemde wet het verleenen van een machtiging tof het doen van uitzendingen aan ge noemde vennootschap Philips Om roep Holland-Indië verbiedt, aange zien de beschikbare zendtijd volgens die wet naar billijkheid slechts over de omroep-organisaties mag worden verdeeld? 4. Indien het de bedoeling is, voor den nieuwen zender slechts een expe rimenteer-zendvergunning toe te staan, is de minister dan bereid, even eens gunstig te beschikken op de aan vrage, door den Katholieken Radio- Omroep en de Nederlandsche Chris telijke Radio-Vereeniging om zulk een experimenteer - zendvergunning inge diend? Eerepromotie van Deterding en Stork. De Senaat der Technische Hooge- school te Delft, heeft besloten het doctoraat honoris causa in de techni sche wetenschappen te verleenen aan Sir Henry Deterding, president van de Koninklijke Petroleum Maatschap pij, en aan Ir. C. F. Stork, directeur van de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. en bekend als leidende figuur in werkgeverskringen. De toekenning zal plaats hebben Dinsdag 8 Januari a.s. in de aula van de Technische Hoogeschool te Delft. Afzet landbouwproducten. Ingevolge een opdracht van den mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw, gaat de inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenland- schen landbouw-voorlichtingsdienst, de heer ir. Th. J. Mansholt, binnenkort naar Spanje, teneinde studie te ma ken van de mogelijkheden, welke dat land als afzetgebed voor verschillende onzer landbouwproducten biedt, als mede om na te gaan, wat gedaan kan worden om den afzet van die produc ten te bevorderen. „Ik veronderstel, dat het nu maar het beste is, regelrecht naar Jim Ward te gaan en hem eens flink onder han den te nemen", mompelde hij. Maar wat hoorde hij daar? Hij bleef onbeweeglijk staan. Had hij niet iemand hooren roepen? Hij luisterde inge spannen van welke richting het geluid kon komen. Nee, hij had zich niet ver gist. Het was een kreeteen ang stige, doordringende kreet. Het vol gende moment had Bill zich omge wend en rende hij meer dan hij liep in de richting van de kust. Na een tijd die hem een euwigheid toeleek, had hij den kleinen poel be reikt, De vloed kwam opzetten, zoo dat het water zeer hoog moest staan. Met een ruk ontdeed hij zich van zijn jas, hij sloeg zijn armen boven het hoofd en het volgende oogenblik was hij van de rots gesprongen. In het midden van den kleinen poel lag de jonge Rivers, wanhopige pogin gen in het werk stellend zich boven water te houden. Driemaal verdween hij in de diepte, en toen hij voor den vierden keer aan de oppervlakte verscheen, was Bill nog slechts op korten afstand van hem verwijderd. „Ik kom je te hulp. Houd je goed. Wees niet bang", riep hij hem bemoedigend top. De schietpartij te Zundert. De Haagsche rechtbank heeft gis teren vonnis gewezen inzake de vor dering van de weduwe Van Meer te Zundert tegen den staat en tegen de beide marechaussees Claassen en Coolen. De man van eischeres is, zooals in dertijd gemeld werd, in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 bij een schiet partij doodgeschoten, toen de mare chaussees in zijn café controle wilden uitoefenen, waartegen Van Meer zich heeft verzet. Op grond hiervan had de weduwe een schadeloosstelling voor zich en voor haar minderjarige kin deren gevorderd. De rechtbank heeft thans de door( gedaagde voorgestelde exceptie van niet-ontvankelijkheid verworpen, en,' alvorens verder te beslissen eischeres toegelaten, om door getuigen te be wijzen, dat de marechaussees haar man zonder eenige aanleiding hebben doodgeschoten en mitsdien een mis drijf hebben gepleegd en in strijd met hun instructies hebben gehandeld. TWEEDE KAMER. In de Kamer is heel wat te doen geweest over een leerstoel aan een onzer universiteiten voor de Friesche taal. Zeer terecht wezen sommige le den op de konsekwenties, hieraan ver bonden. Zij vreesden dat op deze wijze het onderwijs nog meer versplinterd zal worden en dat er op den duur allerlei bizondere scholen voor dia lecten zullen komen. De minister van onderwijs gaf gis- heef! by zy'n vaaB zoo eentonige au beid behoefte aan een smakelijke pyp tabak,- maai? tabakdie dooi? haap aangename qjeup Zn stemming vepbeteist en z'n geest vepfpixht,- de doop iedeceen gepoemde Niettegenstaande Bill een sterke zwemmer was, had hij toch de groot ste moeite zich tegen den stroom op te werken. Het leek hem echter toe, alsof hem bovenmenschelijke krach ten waren geschonken. Hij had thans het middengedeelte van de kreek be reikt, doch toen hij zoekend om zich heen keek, bemerkte hij tot zijn groo- ten schrik dat Gaspard niet meer te bekennen was. Groote God, was de jongen al gezonken? Oh, dat zou al te vreeselijk zijn! Nee, daar kwam hij weer boven. Zijn haar hing in de oogen en er lag een grauwe kleur op zijn gezicht. Hij zag Bill en strekte in doodsangst de han den naar hem uit. Bill kon hem echter nog niet berei ken en opnieuw verdween hij in de diepte. Hij dook en eindelijk gelukte het hem het lichaam vast te grijpen. Voor een kort oogenblik kwam het Bill voor, alsof het zware gewicht hem naar beneden zou trekken, doch na verloop van enkele seconden slaag de hij er in hem naar boven te bren gen. De heerlijke, warme Mei-zon be scheen hen weer en een onuitspreke lijk gevoel van dankbaarheid kwam over hem. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1