Dr. J. M. Planteydt, Binnenland Uemenöd Nieuws Het is niet alleen de grootte, die succes geeft Laatste Berichten geen spreekuur. straat, bedreigden üuete met een mes en sleepten 'hem ten plotte naar de brug leuning om hein vervolgens in de Elbe te werpen. Met inspanning van alle krach ten slaagde de onder-officier er ui be houden den oever te bereiken De daders echter waren reeds gevlucht. In de badkamer van. het Fr^nnche stoomschip „Massilia"-,werden 2 vrouwe lijke stowaways gevonden. Men gelooft dat zij in Zukl-Amenfa door een steward1 aan boord zijn géSIfESkkeld. die haar ge durende de reis «dok van voedsel voorzien heeft. v Wij In het industrie-gebied van Fin land hebben gisteren1 groot© overstroo- mingèn plaats gelia'd, doordat de Kumo en een andere ri'viè^ buiten haar oevers zijn getreden. Ekri' gebied van 14.000 acres is onder wdTèer geloopen Twintig fabrieken en meer; 11 dhn 500 boerderijen zijn geïsoleerd; dfel electrischc installaties werken niet meer,-zoodat het geheele gebied bovendien vrijwel in hel duister zit. Terwijl de moeder zich even bad verwijderd trok hét vierjarig zoontie van den heer LeisterBérg te Ve.ilo, een kan kokende kof i ei 'tiiiidlöê -tafelHij kreeg de gloeiende m&ss&nmer zijn gezichtje. De kleine is aaoodie gevolgen bezweken. Gistermiddag heeft de mare chaussee uit Nijmegen den rentmeester W. L. van het Burgerlijk armbestuur te Grave bij aankomst met den. autobus van 4 uur te Nijfmég^ój aangehouden. De aanhouding gescWêcMe op telefonisch ver zoek van den' coninjSiridant der marechaus see te Grave. accountantsondeir- zoek is een kasièköft van ongeveer der tienhonderd gulden' ontdekt. Naar gepelcl wordt, hebben de huiseigenaren en" bewoners _van perceelein in de Faber van -'Riemsdijk"straat te Den Haag een verzoekschrift ingediend bij B. en W. om den naam van die straat te doen veranderen in Stationsstraat. Als reden tot het verzoek wordt vermeld, dal de straat, hoewel thans need's ge ruimen tijd gezuiverd van diverse lieden van ver dacht allooi, nog altijd door niet-voldoen- de ingewijden als berucht wordt geken merkt. Gemaskerdebandieten. Maandagavond omstreeks half zeven zijn drie gemaskerde personen binin n,c- droaigèn bij den 'landbouwer Mannes te Hoensbroek. Zij dreigden den landbou wer met een revolver en ciichten geld. De boer was hiervan echter niet gediend. Voor geen klein 'géruchl vervaard, sloeg hij er op los en v/kt Ie brutale indrin gers naar buiten telwerken. De mare chaussee uit Hoensbroek heeft een on derzoek ingesteld, >iook naar soortgelijke gevallen te Hearledkeide en. te Geleen. Ir. J. A. Kalff. Ir. J. A. Kalff, lid der directie der Nederlandsche Spoorwegen, heeft tegen 1 Juli van het volgend jaar eervol ont slag uit deze functie gevraagd. Wanneer de heer Kalff het volgend jaar aftreedt, zal hij 35 jaar bij de Ne- derlandsche Spooryvëgcri werkzaam zijn geweest, waarvan 20 jaar als directeur. In 1894 kwam h'ij, na te Delft te hebben gestudeerd voor civiel-ingenieur, bij de H. IJ. S. M. in drenst als aspirant-ad junct-inspecteur. jïo Hij doorliep alle Tangen tot dien van chef van dienst toeren werd in 1909 lid der directie van ,tdb\ H. IJ. S. M.: iii 1917, na de fusie exfeieens van de S. S. De beer Kalff Wordt in April 60 jaar. Naaf Indië. Prof, mr. M. W. F. Tveub, voorzitter van den Indischen Omderaemersraad, zal begin Januari an'dèrmaial een reis naar Indië ondernemen.''' De VrSjjheldsb ond. De Partijraad van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond heeft in zijn ver gadering van Zaterdag 1 December voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1929 de volgende combinaties van Kieskringen vastgesteld Groningen, LeètjWaiklen, Assen. Amsterdam, Haarlem, Helder, Zwolle, Maastricht. Den Haag, Lekten, ütrecht, Tilburg, 's Hertogenbosch. Dordrecht, Middelburg. Arnhem, Nijmegelt. Rotterdam. 'r&ed De schat in de bedstee. Naar de Msb, verneemt, heeft de 17-jarige G. de Lqpperte Alkmaar, die onlangs in het vroegere woonhuis van dien heer Corino, aldaar een bedrag van 7000 gulden vond, in verband mét rechten welke hij doet gelden op een gedeelte van de gevonden som, zich gewend tot het bureau van Consultatie ter plaatse. Ge noemd bureau heeft-den vinder een rechts kundig raadsman toegewezen in de per soon van mr. H', Kusters. Intusschen beeft ook de het eerst in aanmerking komende erfgenaam, de heer Bruin uit Rotterdam, een broer vatr^tle overleden weduwe Corino, zich kW juridisch en raadsman voorzien iin filte pay- soon van mr. C. J. de Lange. Naar'wij vernemen, eiscllrt deze erfgenaam liet ze venden bedrag zonder meer voor zich op. Uitgemaakt zal nu moeten word n, of men het bewuste huis, waarin de som gevonden werd, in den zin der wet zal beschouwen als een terrein, waarop een. totaal onbe kende schat gevonden is (Art. 642 B. W.). In dat geval hebben de gemeente en de vinder ieder recht op de hef/ft van het bedrag. Als raadsman van den vinder heeft mr. Kusters aan den erf genaam reels medegedeeld, dit hij voor zijin cliënt de helft opvordert van het ge vondene. Van dit standpunt is ook kennis gegeven aan het gemeentebestuur, die niet ongenegen is van zijn eventueel© rechten op een deel van heit gevonden bedrag afstand te doen. Munten gevonden. Bij het afgraven van een perceel wei land even buiten Diever (Drenthe) zijn, naar aan het Nbld. van het Noorden wordt gemeld, door den landbouwer Sei nen tien oude munten gevonden. Zc waren goed geborgen in een steenen potje, dat van boven door een dikke Ikei gesloten was De munten waren blijkbaar in een zakje verpakt geweest. 6 van deze muntstukken waren van zilver en 4 van goud. De mun ten zijn eenigen tijd na 1616 in den grond gestopt. Op het terrein waar de munten gevonden zijn heeft men reeds vaker tee kenen ontdekt die er op wijzen, dat daar vroeger vermoedelijk een huis had ge staan. Voor de helden der zee. „Het Volk" verneemt, dat een aantal der groote scheepvaartmaatschappijen, as surantie-firma's en eenige mode-magazij nen voornemens zijn een fonds van een millioen gulden te formeer.n, waaruit men zich denkt eventueel© nagelaten betrek kingen van omgekomen kustiheldien finan cieel te steunen, alsmede rde redders na bun d aden een belooning te geven. C o 1 ij n over het koloniale vraagstuk. In een vergadering van de centrale anti- re v. kiesvereeniging „Nederland en Oran je" te Amsterdam, heeft de heer H. Co- lijn, lid van id e Eerste Kamer en voor zitter van het centraal comité van Anti- rev. Kiesvereenigingtein een politieke rede gehouden over: „Het koloniale vraag stuk" Welke houding moet, vroeg spreker, de anti-rev. partij aannemen.De heer Colijn meende, dat de anti-revolutioininai- ren zich hiervan met het oog op de aan staande Kamerverkiezingen een juiste voorstelling hebben te maken. Voor wat het volk van Nederland en, in het bijzonder de Nederlandsche re geering doet en: ook voor wat het zou nalaten, is het tenslotte verantwoording schuldig aan God, Die Indië aan Neder land heeft geschonken. In dit verband noemde de redenaar de roeping van Ne derland in Indië van zadelijketn aarjd Het doel van de anti-rev. koloniale politiek is goed omschreven in het anti-rev. pro gram, waaraan hij herinnerde. Het doel is, om Indië op te voeden tot een politieke zelfstandigheid binnen liet algemeen ver band van den Staat der Nederlanden, waarbij volgens spreker ons land de leiding in handen moet houden. De anti-revolutionnairen willen het ont wikkelingsproces van langen duur doen zijn en zij stellen voorop, dat Nederland in elk geval de leiding; in dit proces moet houden. Op grond van het door hem ingesteld onderzoek in, Indië meende de. heer Co- lijn te kunnen vaststellen, dat de beweging in ons moederland vóór de losmaking thans nog niet van groote beteekenis is, hoewel het sentiment aanwezig is om aan die beweging in de toekomst groote uit breiding te geven. Daarom is het noodza kelijk op die beweging te letten en daarom dienen alle staatkundige partijen in Ne derland hun aandacht aan het koloniale vraagstuk te schenken. Als we spreken van de autonomische ontwikkeling en van de politieke zelfstan digheid van Indië, dan bedoelen we hier mede niet aldus de heer Colijn de politieke onafhankelijkheid, maar wel een graad van zelfstandigheid binnen het Ne der laüclsch staatsverband. De „Salento". Steeds meer vraagt men zich te Zand- voort af of zich mogelijk nog lijken aan boord van de „Salento" bevinden. Het raadslid Pernes heeft een onderzoek ten deze van Regeeringswege gevraagd. Gistermorgen bevonden zich nabij de „Salento" een sleepboot met een sloep. Van het strand af kon echter niet wor den nagegiaan wat het doel van dit bezoek was. Vermoed wordt, dat duikers een on derzoek zullen instellen. Naar gemeld wordt zijn gisternacht tusschen Scheveningen en Katwijk drie lijken aangespoeld. Vermoed wordt, (dat men hier te doen heeft met de lijken van schepelingen beboorende tot de beman ning van de „Salento". Van een spraakgebrek gene zen. De hertog van York, de tweede zoen les Konings, heeft van Jen tijd af, waar op hij openbare functies moest gaan ver richten, grooten hinder ondervonden» van zijn neiging tot stotteren. De redevoerin gen, die hij in het openbaar uit zou spre ken, moesten zorgvuldig zoo' opgesteld worden, dat er geen woorden ia voorkwa men, die hem bijzondere moeilijkheden berokkenden en toch haperde hij dan nog telkens en beleefde men dikwijls pijnlijke pauzen. Het spraakgebrek be jon op zijn stem ming te drukken en ook de hulp, die zijn jonge aanvallige vrouw hem telkens bood; kon niet beletten, dat hij steeds meer tegen spreken in het openbaar be gon op te zien. Het kwam tot een crisis, zegt de Sun day Express, toen besloten werd dat de hertog naar Australië zou gaan, om het nieuwe Parlementsgebouw te Canberra te openen. Een tijd lang verzette hij zich hardnekkig tegen het plan Hij voerde aan dat de beproeving té groot voor hem was en dat het een slechte indruk zou maken, wanneer hij op het kritieke oogen blik haperde. Men besloot daarop een nieuwen spraak leeraar in den arm te nemen en te pro- beeren of hem niet gelukken wou wat an deren niet hadden kunnen bcriken. Ten slotte viel de keus op den Australiër Lio nel Logue, die eenige maan.len daarvoor In Engeland was aangekomen en dienaam had, moeilijke spraakgebreken te kunnen verhelpen. Eenige maanden lang kreeg de hertog van hem lessen en het eind was dat hij zijn stotteren volkomen afleerde. Uit gra- mofoon-platen van de rede, die hij te Can berra heeft gehouden, blijkt, dat de her tog er zonder hapering heeft gesproken. De verbetering heeft in En'e eland alge meen de aandacht getrokken en men ver zekert dat de hertog tegenwoordig graag in Ihet openbaar spreekt en zijn heele stem ming, die somber geworden was, door het verdwijnen van zijn gebrek is ver beterd. Een dokter van moord ver- verdacht. Een zonderlinge geschiedenis heeft zich dezer dagen te Bonn afgespeeld. Dr. Peter Richter uit Bingen is gear resteerd, daar hij verdacht wordt een dame uit Bonn, mevrouw Mertens, met wie hij in nauwe relatie zou hebben ge staan, gedood te hebben. De „Voss. Z." verneemt, dat dokter Richter een specialist, in een kliniek te Bonn de particuliere verpleegster me vrouw Mertens heeft leeren kennen. Zater dagavond zou hij haar bezocht hebben en zou hij haar na een woordenwisseling vergiftigde bonbons gegeven hebben. Toen zij zich na eenigen tijd ongesteld voelde, zou zij onder zijn geleide naar de kliniek zijn gegiaan, waar zij gestorven was. Volgens een> andere lezing is mevrouw Mertens toen zij na het gebruik der bon bons hevige krampen kreeg, de straat opgevlogen en heeft zij een agent van po litie geroepen. Deze bracht haar in een taxi naar de chirurgische kliniek, waar de dienstdoende assistent-arts weigerde haar op te nemen, daar de patiënte in een ze nuwkliniek behoorde te worden opgeno men. De politieagent bracht haar naar zulk een inrichting, maar daar werd op neming geweigerd op grond, dat de vrouw in een krankzinnigengesticht thuis hoorde. Op weg daarheen is mevrouw Mertens in de taxi gestorven'. Tot dusver heeft die politie oobegrij- pelijkerwijze geen nadere mededeelingjen verstrekt. maar de juiste indeeling van Uw advertentie VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 4 Dec. 1928. PEREN: Comtesse de Paris f31 a f42, Beurré Hardenpont f38, President Drouard f22, Jodenperen f 16 a f22, Foppeperen f 15 a f 18, Winter Williams f 17, Winter Bergemotten f 15 a f21, Winter Suikerijem f 18 a f21, Winter Louwtjes f 16 a f 19, Pondsperen f 17, Gieser Wildeman f 17 a f28, Kleipenem f 15 a f 24, Afval- en Kfno^tpÉereti» f 1 a f 14, alles per 100 K.G. APPELS: Goud Reinetten f31 a f63, Bauman's Reinetten f20 a f27, Sterappels f31 a f36, Roode Paradijs f21 a f30, Present van Engeland f19 a f36, Lanes Prins Albert f24 a f27, Grimiis Golden Pipping f 18 a f23, Belle et Bon f24, Baldwins f24 a f26, Grauw zuur f 18, Zure Bellefleur f27 a f41, Court Pendu f27 a f31, Zoete Campag- ner f 47 a f 22, Zoete Bellefleur f 16 ja f 18, Zoete Armgaarde f30 a f37, Pom- me d'Oranje f 18 a f 28, Affval- en Kroet- appels f 4 a f 12, alles per 100 K.G. DIVERSEN: Tomaten f 10, Mispels fll a f 16, Veldsla f4, Spruiten f7 a f 13, Uien (groote) f4 a f6, Uidni (stek) f 1 a f3, Wortelen f 1,70 a f2,90, Herfstrapen f 0,90 a f 1,60, Koolrapen f 0,80, alles per 100 K.G., Bloemkool f3 a f 13, Roode kool fl a f7, Witte kool f2 a f5, Savoyekool f2 a {3, Andijvie f 1,90 a f2,80, Kipeieren f8,80 a f 9,70, alles per 100 stuks, Bloemen f3 a f5 per 100 pot, Prei f 10 per 100 bos. Hazen f 1,21 a f3,81. Fazanten f 2,09, beiden per stuk. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 774.0 beMun chen. Laagste barometerstand 738.9 te Roest. De verwachting tot den avond van 6 dezer luidt: krachtige tot matige, later afnemende W. tot N.W. wind, meest half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 5, Klaas Willem, z.v. Adri- aan Cornel is de Nooijer en Francitna Elisabeth van Hese. De moord te Rotterdam. Men meldt ons uit Den Haag: Op last van de Rotterdamsche justitie is in samenwerking met de Haagsche politie vannacht in zijn woning alkier bij zijn thuiskomst aangehouden de 39-jarigie C. J. v. O., procuratiehouder en com pagnon van den heer Lans, als \erdackt van den moord op zijn compagnon. Hij is naar Rotterdam overgebracht. BURGERLIJKE STAND Over de maand November 1928. COLIJNSPLAAT. Geboren: 7, Di- na Pieternella, d.v. Marinus Kemp© en Catharina Korsuize; 26. Dingman Jo hannes, z.v. Coimelis Johannes Anemaei en Adriana Paulina van der Maas; 26, Jacobia, d.v. Johannis Provoost en Maatje Karman. Ondertrouwd: 1, FYangois Anthonie Klaassen, 24 jaar. j.m., te Kats en Pie ternella van der Weele, 21 jaar, j.d.; 1, Anthony de Wit, 34 jaar, j.m., en Toea Kempe, 32 jaar, j.d.; 3, Willem Diele- man, 33 jaar, j.m., te Axel, en Jacomina van Oeveren, 25 jaar, j.d,; 22, Anthonie Francois Klaassen, 25 jaar, j.m., te Kats, en Corstiana Abrahamina Prince, 22 jaar, j.d., te Colijnsplaat. Gehuwd: 15, Francois Anthonie Klaas sen, 25 jaar, j.m., te Kats, en Pieternella van der Weele, 21 jaar, j.d.; 15, Anthony de Wit, 34 jaar, j.m., en Tona Kempe, 32 jaar, j.d,; 21, Willem Dieleman, 33 jaar, j.m., te Axel, en Ja'comlna van Oeveren, 25 jaar, j.d. Overleden: 3, Geertruida van der Weele, 68 jaar, echtgenoote van Ge rard de Smit. HOEDEKENSKERKE. Geboren; 8, Pieter Adriaan, z.v. Marinus Lindhoul en Pieternella la Grand; 19, Willem Francois, z.v. Digmts van Gilst en Adri ana de Koroe. HEINKENSZAND. Geboren: 1, Elisabeth, d.v. Johan Christiaan van Schagen en Jacoba Johanna Lag;aay; 2, Apolomia Antonia, d.v. Adriaan Goemse en Josina Vermue. Gehuwd: 9, Adriaan Maas, 21 jaar, te Vlissittgsn, en Alida Cornelia van Loon, 22 jaar, te Heinkenszand. KATTENDIJKE. Gehuwd: 15, Foort Jacobus van Kleunen, 25 jaar, en Jacomina Quinten, 24 jaar, beiden wonen de te Kattendijke; 22, Maarten. Hooge- steger, 26 jaar, te Goes, en Klazin)(a Jacoba van de Kreeke, 26 jaar, te Kat- tendijke; 29, Cornells Lindenblarg, 40 jaar, te Yerseke, en Cornelia Jacobs de Puijt, 39 jaar, te Kattendijke. Overleden: 15, te Goes, Mattheus Gee- ne, 62 jaar, echtgenoot van Maatje Reijerse. KRABBENDIJKE. Geboren: 4, An thony, z.v. Maarten Dees en Janna Bu- tijn; 9, Elisabeth, d.v. Dingenis Over- beeke en Geertruida van de Vroede; 9, Elisabeth, d.v. Adriaan Buteijn en Kaatje Jozina Lambreohtse; 13, Laurus Jacobus, z.v, Pieter Kruijsse en Maria Overbeeke; 18, Marinus Jan, z.v. Johannes Bouwens en Leuntje Lavooy; 25, Pieter Marinus, z.v. Joos Daniël Joosen en Jacomina van Baren; 30, Jan Johannes, z.v. Pie ter van Iwaarden en Cornelia Lobbezoo. Göhuwd: 15, Marinus Weststrate, 27 jaar, te Rilland-Bath, en Maria Buteijn, 30 jaar, te Krahbendijke22, Johannes Ruissen, 29. jaar, te Waarde, en Macha- lina Janna Blok, 28 jaar, te Krahben dijke. inn as=a i.i i ju» Overleden: 7, Adriana Nieuwenhuüzen.J wed. van Jacob Poelman; 14, Maria-I4i'e- vit, echtgenoote van Johannes Vos; 16, Jan Kakebeeke, wedm. van! Constance Diederica Danckaerts; Ppjjwriina Lo- wiesse, wed. van Frangens Clement. KRUININGEN. Geboren: Maatje Elizabeth, d.v. Johannis van Liere on Maatje de Waard; Maatje Maria, d.v. Arie Willem Koole en Leuntje Maas; Hendrik, z.v. Karei Rijkhals en Jacoba Lindenberg; Jacoba Maria, d.v. Adria- nus van Antwerpen en Johanna Maria van der Heijde. -■ if" OndertrouwdWilhelmus Fransiskus Gerhardus van Holt, 34 jaar, en Elizabet Johanna Maria van Schijndel, 22 jaar Adrianus Johannis Jutte, 23 jaar, teriRijs- wijk en Maria Johanna Theenaart, 31 jaar; Jacob van Nieuwcnhuizen 24.jaar, en Johanna Sinke, 23 jaar; Goanarld Schrier, 26 jaar, en Bertina Maria Koch, 26 jaar. Gehuwd: Johannes den Boer, 27 jaar, en Johanna Lucia de Jong, 24 jaar, te Waspik; Adrianus Johannes Jutte, 23 jaar, en Maria Johanna Theenaart, 31 jaar; Wilhelmus Franziskus Ges-hardus van Holt, 34 jaar, en Elizabet Johanna Maria van Schijndel, 22 jaar; Jacob' van Nieuwenhuizen, 24 jaar, en Johanlia Sin ke, 23 jaar. Overleden: Suzanna Jacoba Cornelia de Hond, 67 jaar, echtgenoote van Jo hannes Bernardus Elsmao; Cornell s Noels 78 jaar, echtgenoot van Jacoba de Vis ser. OVEZAND. Geboren: 5, Japobus, z.v. J. Drijdijk en L. C. Martens; 13, Apolonia, d.v. C. de Koning en A.-; Ver meulen; 22, Helena, d.v. J. F. Sinac en J. Raas. YERSEKE. Geboren: Janna Maria, d.v. Comelis Clement en Christina Adri ana Verkerke; Janna Pieternella Adriana, d.v. Pieter Jacobus de Rogt en Cornelia Marina Cornelisse; Tannetje Cornelia, d.v. Marinus Bom en Pieternella van Bo ven; Geertruida Josina, d.v. Leendert Pieter Dijkwel en Cornelia Hendrika Sanderse. Ondertrouwd: Jacobus van Strien, 36 jaar, j.m., en Elisabeth van Iwaarden, 27 jaar, j.d.; Willem de Haan. 22 jaar, j.m., te Wilrijck en Maria Jozina Griep, 19 jaar, j.d.; Adriaan Potter, 27 jaar, j.m., te Schore en Geertruida Potter, 24 jaar, j.d.; Cornelis Lindenberg, 40 jaar, j.m., en Cornelia Jacoba de Puijt, 39 jaar, j.d., te Kattendijke. Gehuwd: Jacobus van Strien, 36 jaar, j.m., en Elisabeth van Iwaarden, 2(7 jaar, j.d. OverledenSebastiaan Ekelaar, 69 jaar echtgenoot van Helena van den Berge; Tannetje de Jonge, 61 jaar, echtgenoote van Jacob Verspoor. Levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van Marinus Nieu- wenhuijze en Adriana Westplate. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 6 Goes, windkorenmolen met woon huis, schuur enz. te Waarde, Pi laar. 7 Heinkenszand, bouwland en in boedel, van Dissel. 7 Borssele, woonhuis met schuurtje en erf, boomgaard en bouwland, Pilaar. 7 Yerseke, scheepsafbraak en Brand hout, De Wilde en Heijboer. 11 Goes, woonhuis en erf, Pilaar. 12 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 12 's Heer Arendskerke, woonhuis en erf, Pilaar. 19 Kapelle, inspan, De Wilde en Heij boer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December: 15 Schuttershof, „In Uniform", Inter Amicos. Landbouw-Bloscoop, „Vlammend vleugels". Januari 12 Schuttershof, De Ver. Schouwspe lers, dir. P. J. Mols, „De rozen krans". 'i' AANBESTEDINGEN. December: 12 Schore, herleggen keibestratingen ged. klinkerweg, leggen klinkerpa den en pleintjes enz., B. en W. ADVERTENTIËN. GOES, Zaterdag 8 December a.s.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3