Uit den Westhoek Kamer - Overzicht. Stadsnieuws. Van Overal DE i&ËCTRIFICATIE. Hoewel Wegeleerd hebben voor zichtig te zijn als het voorspellingen inzake de electrificafie der midden groep betreft, meenen we nu toch wel te mogen verklaren dat het in derdaad „daghet". Het jongste voor stel van Ged, Staten tot overneming van het bedrijf der Société Anonyme is absoluut gezond, het heeft de in stemming van allen die uitgenoodigd werden advies te verstrekkeneen reden vöor Provinciale Staten om de electrificafie opnieuw uit te stellen kunnen we dan ook nergens ontdekken. Mensehelijker wijze gesproken, zul len dei Staten nog deze maand hun goedkeuring aan het voorstel hechten en binhen afzienbaren tijd zal tot de electrificatie van onze streek worden overgegaan. Een zucht van verlichting zal aan het einde der vorige week, toen hef plan van Ged. Staten bekend werd, menigeen ontsnapt zijn. En terecht. Wailt het heeft wel heel heel lang geduurd alvorens Ged. Staten met hef voorstel kwamen dat als het eenig juiste beschouwd moet worden. Zeer veel water heeft er door de Schelde moeten stroomen eer de P.Z.E.M. den weg naar het zakelijke hart van de Société Anonyme vond. Enfinthans is het geschied, en het heeft weinig zin meer om de bij zonderheden uit den lijdenstijd der electrificatie hier nogmaals te etalee- ren. Ze zijn er te weinig fraai voor. Alleenkunnen we niet nalaten voor het laatst nog eens te wijzen op het goede werk dat de vorige Raad van Advies eenige maanden geleden deed, toen hij zich sterk kantte tegen de stichting van een eigen centrale. Hoe goed dit was blijkt o.a. uit de toelichting op het jongste plan van Ged. Staten tot overneming van het Vlissingsche bedrijf. Daarin wordt dan gezegd: „Bij over neming der centrale wordt voor de eerste 6 jaar te samen een winst be rekend van f 359.450,— en bij bouw van een eigen centrale een verlies van f29.000,—, alzoo een verstehil van rond f 388.000,—". Met andere woorden: De vorige Raad van Advies heeft de provincie voor een strop van een slordige drie en een halve ton behoed. Waarlijk een verdienstelijke hande ling waarop wel de aandacht geves tigd mag worden. Men kan er uit leeren, hoe goed het is als industrieelen en zakenmenschen de uitgaven van een meestal royale overheid controleeren. O.i. heeft de vorige Raad van Ad vies recht op den dank van geheel Zeeland. Hoe men dezen dank uitdrukt doet minder ter zake, doch gebracht dient hij te worden. staan uit het voorstel te lichten. Be sloten werd per jaar f 1,50 rechten te doen betalen. Alle leden waren voor het aangaan van een geldleening bij de bank van Ned. Gemeenten te Den Haag, groot f4 500,G*-' rentende 434% voor de aan te leggen nieuwe begraafplaats voor het dorp Kapelle. Vastgesteld werd het aanvullingsko hier hondenbelasting 1928. Weth. Zegers bracht verslag uit van de vergadering van de vereeniging van Ned. Gemeenten, waarin besloten is een gewestelijke afdeeling te vormen. In beginsel werd tot toetreding gead viseerd. De voorzitter antwoordde op een vraag, door den heer v. d. Graaff reeds eerder gesteld, dat een schrijven is ontvangen van den secretaris van de Chr. Tuinbouwschool waarin wordt ge vraagd handhaving van de reeds eer der gedane toezegging om te bevorde ren verkrijging van een Tuinbouw school te Kapelle. De voorzitter zei, dat B. en W. wach ten op de beslissing van den minister. Deze zal bepalen of de school Chris telijk of neutraal moet zijn. Ingewilligd werd het verzoek van Mej. Kome, onderwijzeres aan de Huishoudschool, tot het geven van een vervolgcursus. Bij de rondvraag wees de heer v. d. Graaff op den toestand in Eversdijk. Men verdrinkt er in het slijk en het is er te donker. Aangedrongen werd op verbeteringen. Wëth. Zuidweg vond de toestand nie zoo erg als voorgesteld is door den heer v. d. Graaff. De voorzitter antwoordt dat de toe stand minder goed is dan vorig jaar. De gemeentewerkman heeft het ech ter druk en kan onmogelijk overal gelijk zijn. De verlichting is niet zoo gauw te verbeteren en het moeilijke is een lantaarnopsteker te krijgen. De heer v, d. Have zegt, dat er ver leden week geen straatverlichting was. Het was een tijdlang zeer donker. De voorzitter antwoordde dat de voorschriften trouw gevolgd worden. De heer Fraanje vond dat de men- schen maar moeten denken: „Achter de wolken schijnt de maan". De voorzitter zegt maatregelen der verlichting te zullen treffen. De heer v. d. Graaff wees op den smallen overweg bij wachtpost 37. Het verkeer is er enorm druk en bij het rangeeren van treinen is de weg niet meer geschikt. De voorzitter merkte op, dat aan de S. S. om verbreeding van den overweg gevraagd kan worden. De heer v. d. Have adviseerde zulks wijzende op Goes. Maar spr. zou bij stagnatie toch eerst de menschen wil len laten passeeren van Biezelinge. Bij lang wachten zou men den trein in sommige gevallen missen. De heer Slabbekoorn wees op de onvoldoende verbetering bij S. Rot tier. De heer v. Wingen vroeg of de boom bij de loods van P. Zegers niet ver plant moet worden? Spr. meende dat hiertoe reeds eerder was besloten. De boom kan niet blijven staan, want de deuren kunnen niet open. De voorzitter zegt, dat de heer Ze gers een aanvraag om uitweg moet in dienen. Daar de kascultuur in Kapelle en omgeving met reuzenschreden toe neemt, had een daartoe gevormde com missie uit houders van kassen en wa renhuizen alle andere bezitters van kassen, warenhuizen en die van plat- glascultuur uitgenoodigd in een daar toe belegde vergadering om tof orga nisatie te komen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee hoe het nuttige van Eendrachtig Samenwerken werd inge zien. Dit is gebleken bij den verkoop van tomaten. Men kan niet alleen staan met zijn producten met kleine partijtjes, uiteenloopende sorteering enz., waaruit spr. de gevolgtrekking maakt, dat gezamenlijke verkoop en gezamenlijke sorteering een eerste noodzakelijke eisch zijn. Het ligt, al dus spr., niet in de bedoeling om van deze op te richten vereeniging een ver koopcentrale te maken, maar de com missie stelt zich voor alles wat de glascultuur ten goede komt als ge meenschappelijk inkoop van tuinbouw- benoodigdheden, aankoop van zaai- en pootgoed om meer zekerheid te heb ben van goede kwaliteit, tomatenbouw, turfmolm, glas- en raamlijsten, bestrij dingsmiddelen enz. En vooral dient gestreefd naar goede voorlichting. De rijkstuïnbouwconsulent ir. A. W. v. d. Plassche is wel bereid voor het geven van alle noodige voorlichting. Gevoeld moet worden wat er van af hangt om goede resultaten te bereiken. Ook bij vereeniging kunnen bespre kingen met elkander tot goede resul taten leiden. Ook gevoelde de commissie terdege de noodzakelijkheid van een tuinbouw school, voor het komende geslacht zeer zeker, ook hieraan zttl men meewer ken. Ook werd gewezen om de Zeeuw- sche producten bekend te doen wor den, door deel te nemen aan tentoon stellingen. Nu geeft de heer Johs. Schipper een uitvoerige uiteenzetting van de uitbreiding van de glascultuur v.n. in Kapelle. De eerste kas werd aldaar in 1909 gebouwd door J. C. Persant- Snoep in 1926 begon de uitbreiding en thanszijn er alleen in Kapelle 28 kassen en warenhuizen, en wanneer we nu eens zien op de omgeving in dorpen als Krabbendijke, Wemeldinge Yerseke, overal verrijzen de kassen. Na deze inleidingen traden alle aan wezigen als lid toe en werd een ver eeniging gevormd met aanvankelijk 24 leden. Het bestuur werd gekozen n.l. de heeren J. A. Mol, voorzitter, Johs. Schipper, secretaris, Jan Hoogstrate te Kapelle en C. Dominicus Fz., We meldinge, penningmeester en W. Po- ley te Yerseke. Besloten werd hen als lid te doen toetreden die minstens 50 ramen plat- glas of staandglas bezitten. Op het moment heeft deze nieuwe opgerichte vereeniging een kasopper- vlakte van 8 M. breedte en een totaal lengte van 1745 M., zoodat een vol doend kwantum is verzekerd. KRUININGEN. Bij Kon. besluit van 17 November 1928 is tot reserve le lui tenant aangesteld bij het Regiment Kust-Arf., de heer S. C. Verbrugge alhier. Tot ouderling bij de Geref. kerk te Kruiningen is gekozen de heer C. Minnaar en tot diaken de heer St. Cok KRABBENDIJKE. In November zijn ingekomen: 3, Elisabeth Louwerse, van Baarland; 7, Jacobus Bliek, van Wol- phaartsdijk; 14, Levina Vogel, van Os- sendrecht; 15, Janna Poleij, van Krui ningen; 19, Cornelia van Velzen, van Utrecht; 23, CorneliaaMpl, ,yan Oudè- lande; 28, Laurina Leijs, van Krairfih-1 gen; 24, Suzanna H. de Raad, van 's Gravenhage. Vertrokken: 14, Hendrika Schrier, naar Kruiningen; 22, F. M. H. Peter- meijer, naar Middelburg; 29, J. L. Quist en gezin, naar Anna Paulowna. MIDDELBURG. B. en W. stellen den raad voor overeenkomstig het ver zoek van het Comité tot oprichting van een gedenkteeken voor wijlenden heer Jan Morks, in leven gedurende 30 jaar directeur van het Middel- burgsch Muziekkorps en bekend com ponist, vooral van populaire muziek, van dat comité in beheer en onder houd over te nemen een op het Mo lenwater op te richten gedenkteeken, bestaande uit een borstbeeld van den overledene, te vervaardigen door den beeldhouwer August Falise te Wage- nïngen. Namens den hoofd-ingenieur-dï- recteur van den Rijkswaterstaat te Middelburg werd hedenmorgen aanbe steed het maken van vier dukdalven in het binnenfoeleidingskanaal van de Oostsluis te Wemeldinge, behoorende tot de werken voor den bouw van der de schutsluizen te Hansweert en We meldinge. Raming f21.500,—. Inschrij vers waren: C. v. d. Klippe, Ooster- land f 22.400N.V. Th. Smeulens' Aan nemersbedrijf te Rotterdam f22.300; J. Blijlevens, Geertruidenberg f 21.992 J. Jansen, Middelburg f21.990; N.V. Aannemersbedrijf v.h. A. van Wijnen, Dordrecht f 21.987N.V. C. Kasteleijn en Zoon's Aannemersbedrijf, Dor drecht f21.604; N.V. Aannemersbedrijf Waterstaat v.h. W. Ultslager, Buiksloot f21.600; P. J. de Bourgraaf te Wemel dinge f21.400; L. P. Korstanje te We meldinge f21.218; A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert f21.200. SCHORE. Een jongen van den heer S. had bij het aanslaan van een motor het ongeluk zijn pols ernstig te bezee- ren, zoodat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. WEMELDINGE. In November zijn ingekomen: J. Abrahamse, van Ka pelle, naar Nieuwendijk C 84; B. G. Netelenbos, van Roermond, naar Bier- weg A 91; A. C. Polderman, van Geervliet, naar Bierweg A 102b; A. Daane, van Kapelle, naar Nieuwendijk C 96; Ma. Wa. Houtekamer, van Rot terdam, naar Nieuwendijk C 111; A. Baas, van Kapelle, naar Hoogestraat A 44; C. Heïjstek en gezin, van Krui ningen, naar Postbrug C 48; W. J. van Gink, van Dordrecht, naar Kanaal dijk C 41; P. Kriekaard en gezin, van Kruiningen, naar Sluisplateau C 79; A. C. Koopman, van Zandvoort, naar Wilhelminastraat B 114. VertrokkenJ. Kaaijsteker, naar Kat- tendijke, Dorpstraat; J. ten Hoeven en gezin, naar Terneuzen, Steenkap- laan 110; Ca. Zegers, naar Kapelle, Dijkwelsche Zandweg; E. Korstanje, naar Rotterdam, Matthenessestr. 429b; J. W. Drost, naar Zutfen, Rijkenhagen 9. Met ingang van 9 Dec. a.s. is de heer J. W. Looijmans, halte-chef alhier, overgeplaatst naar Tilburg. WISSENKERKE. Maandag is hier een openbare vergadering van het „Groene Kruis" gehouden, waarin als spreker optrad Mr. Mes, burgemeester van Heinkenszand, met het onderwerp „Zïekenhuisverpleging". Ongeveer 60 leden sloten zich bij de vereeniging voor zïekenhuisverpleging aan, zoodat een afdeeling gevormd is. YERSEKE. In November werden de navolgende zendingen oesters verzon den: naar Engeland 2.248.325 stuks; naar Duïtschland 494.175 stuks; naar Frankrijk 239.650 stuks; naar België 220.390 stuks; naar Nederland 150.397 stuks; naar diverse landen 4355stuks. Totaal 3.357.292 stuks. TWEEDE KAMER. Van de begrooting van onderwijs, die gisteren in behandeling kwam, is niet erg veel belangrijks te zeggen. In hoofdzaak is gesproken over het be leid van minister Waszink, waarover men algemeen ontstemd was. Mr. Oud (V.-D.) kwam zelfs tot de conclusie dat de minister in geen enkel opzicht getoond heeft voor zijn taak berekend te zijn. O.i. hebben de meeste spre kers over het hoofd gezien dat de mi nister het dure onderwijs-budget niet hooger kan opvoeren. Als deze be windsman het geheele verlanglijstje der Kamer inwilligde dan zou het eindcijfer van zijn begrooting van 150 tot zeker 200 millioen doen stijgen. Mej. Westerman (V.-B.) wees er op dat ons schoolstelsel al duur ge noeg is. Zij vreesde verder dat de ver brokkeling in ons goede land met zijn honderd en elf kerkelijke gezind ten nog veel grooter zal worden. In de avondvergadering heeft de mi nister van Waterstaat verschillende opmerkingen van Kamerleden beant- wQord. l lij zei o.a. niet te kunnen too- veren en deed vaag verschillende be loften. Ver, Ned. Gemeenten. Hier ter stede is een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van ge meentere sturen, teneinde de wensclielijk- heid te bespreken van de oprichting van een afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Na een inleiding van dien heer imir. Jonker, directeur der vereeniging, werd in principe tot oprichting van bovenbe doelde afdeeling besloten. Een commissie werd benoemd, die statuten en huishou delijk reglement zal ontwerpen. In een volgende vergadering zal een bestuur wor den gekozen. Kinderfeesten. De leerlingen van de Goesdhe open bare scholen hebben vandaag wel een zeer prettige dag gehad. Sint Nicolaas is n.l. hun midden geweest. .Vanmorgen ver- rastte de bisschop met zijn zwl&rtein knecht de kleintjes van de openbare be waarschool, vanmiddag bezocht bij school B, en de leerlingen van de drie laagste klassen van school A hebben den grijzen kindervriend in het Slot Ostende aan schouwd. Het Sint Nicolaasfeesl in het „Slot Ostende" is d>ank zij de oudercommissie het personeel van de school en den heer Boudeling, alleraardigst geworden. Eerst werden eenige prettige films vertoond, daarna kregen de kleinen en hun moeders en vaders speculaas te l.nabbekn en teen... toen kwam Sint. Stralend zongen de kleu ters van de stoomboot en van het klop pend hart. De verwachting was in hon derd paar jonge ooigen te lezen. Sint en de heer Kloosterman spraken de meisjes en jongens toe en daarop volgde nog een gulle tractatie. Bij het verlaten van- de zaal kreeg ieder kind een pakje lekker nijen. Alle ouderen die aanwezig waren zullen lof hebben voor de wijze waarop dit jaar de jeugd der openbare school deel haid in de Sint Nicolaas-vreugde. Sint Nicolaas. Het was gisteren den geheelen dag een gezellige drukte in de stad. Vele bewo ners van de omliggende dorpen hadden de markt mede als motief gekozen om voor Sint Nicolaas inkoopen te gaan doen. De bussen en treinen hebben gisteren ontelbare kooplustigen naar onze stad ver voerd. Voor de middenstanders was het blijkens enkele uitlatingen een voortreffe lijke dag. I Auto-ongeluk. Gisteravond is wederom op het drukke en gevaarlijke verkeerspunt Voorstadi- Spoorwegovergang een automobiel in de sloot gereden. De bestuurder van een luxe Chevrolet, die van den Kloetingschen weg kwam, raakte verblind door het felle licht van een tegemoetkomende auto uit de richting Voorstad en zag daardoor de sloot niet, in d it betrekkelijk smalle weggedeelte. De bestuurder van de tegemoetkomende auto verklaarde niet te hebben kunnen tempe ren, omdat hij al zijn aandacht noodig had aan het verkeer voor hem. De inzittenden, een heer en dame, uit de in de sloot geraakte auto kondien die met anderer hulp verlaten en bleken niet gekwetst te zijn. De auto, die door een kraanwagen van Louisse spoedig op den we,g, was, had niet veel schade bekomen. De schade zou, naar wij vernemen, in der minne geregeld woiden. Naar aanleiding van dit ongeval wil len wij eenige wenken geven. In de eerste plaats, is het zeer gewenscht, dat een der omwonenden, die telefoon heeft bij een ongeval dadelijk de politie hiervan ken nis geeft. 1 Gisteravond was het een dringen en den weg versperren van jewelste. Velen maakten de opmerking, dat gieen politie aanwezig was. Laat men bedenken, dat de politie niet alles weten kan en dat een kleine wenk voldoende is om politietoe zicht te krijgen. Ook ter voorkoming -van ongelukken. Bij het uit de sloot trekken van de auto stonden verschillende menschen bijna tegen den strak gespannen ketting. Wa9 deze tdioor de spanning gebroken, dan zouden ernstige ongelukken gebeurd zijn- Het zou aanbeveling verdienen, dat de gemeente met den eigenaair overleg pleeg de over het d empen van dit stukje sloot en over het verbaleden van den weg in den bocht. Het is in enkele weken tijds reeds de tweede maal, dat zich daar bij avonitf een ongeval voordoet. Kalenders. De Rotterdamsche Lloyd deed ons ook dit jaar weer haar altijd zoo keurig uit- gevoerden zaJtkalender toekomen. Het prac tische boekje voor 1929 is iets breeder geworden dan de kalender van 1928, het geen aan de bruikbaarheid ten goede zal komen. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 74 biggen. Zaterdag waren de beide zoons 15 en 13 jaar, van deal arbeider Stoffer, ijmker te Nieuw Balinge (gem. Wester- borlc) aan het probeeren van een buks, hen paar maal had men reeds gepro beerd er mee te schieten, doch telkens zonder gevolg. Hierdoor driest geworden, legde id e 15-jarige zoon. op zijn broer aan en toen ging de buks wel af. In het hoofd getroffen zakte de 13-jarige jon gen ineen. Naar het ziekenhuis te Hooge- veen overgebracht is hij daar overleden. Kinderen, die op het strand van Oostende een door den storm blootgelegd gewezen Duitsch munitiedepot hadden ge vonden, gingen daarbij akrijgertje spelen en elkaar granaten achterna werpen. Een der granaten ontplofte met het gevolg, Jat er een knaap werd gedood. Drie an dere kinderen werden zwaar gewond. De Italiaansche gezant heeft, naar aanleidingen van |de pogingen tot redding van de bemanning van het stoomschip „Salento" aan den Minister van Buiten- landsche Zaken verzocht, allen die daar toe hun medewerking hebben verleend, den diepgevoelden dank van de Italiaansche regeering over te brengen. Het Zwitsersche volk heeft ge stemd over de al of niet handhaving van het in 1920 ingevoerde speelverbod voor Casino's en Kurzakn. Veertien kantons hebben zich voor opheffing van het ver bod uitgesproken, zeven er tegen. In het geheel zijn 290.000 stemmen voor ophef fing en 270.000 tegen uitgebracht. Het verbod zal dus worden ingetrok ken. In het Berlijnscbe krankzinnigen gesticht Herzberge is een koliek-epidemie uitgebroken'. Van de 1600 verpleegden zijn er 110 ziek. Maatregelen ter voor koming van uitbreiding zijn getroffen* doch men denkt dat de ziekte nog wel eenige slachtoffers zal eischen. Het on derzoek naar de oorzaak is nog niet ge ëindigd. i 'Hel testament van den onlangs overleden Amerikaanschen financier Tho mas F. Ryan is bekend geworden. Het vermogen wordt geschat op tusschen de 100.000.000 en 500.000.000 dollar (nog al een ruime speling!) Thomas F. Ryan, die met zijn zoon Allan in onmin leefde, heeft dien zoom onterft, doch de kinde ren van Allan (dus Thomas' kleinkinde ren) profiteer en wel mee. Het fortuin komt in hoofdzaak aan de weduwe en de andere kinderen van Thomas F. Ryan. Een bepaling in het testament trekt alle legaten in voor degenen die de geldigheid van het testament in rechten aantasten. Reuter meldt uit Rio de Janeiro dat een groot watervliegtuig, dat het stoomschip Cap Arcona was tegemoet gevlogen, gevallen is. De veertien perso nen, die zich in het vliegtuig bevonden zijn verdronken. Onder de slachtoffers zijn kopstukken uit de politieke wereld en de universiteitswereld. Te Venlo heeft een electricien bij het aanleggen van een nieuw kabelnet, een der draden vastgegrepen, die onder verlichtings-stroom stonden. Hij bleef aan beide handen hangen. Eerst nadat het net was uitgeschakeld kon hij worden afge nomen. Bewusteloos is hij naar het zie kenhuis per auto vervoerd. De toestand is ernstig. De Olympiadezegels zijn nog slechts tot 31 Dec. a.s. geldig. In Bosnië zwerven groote kudden uitgehongerde wolven rond, die onderide schapen en runderen groote slachtingen aanrichten. De boeren hebben de over heid verzocht vuurwapens ter beschikking te stellen. Het aantal slachtoffers van de aardbeving in Chili neemt nog, steeds toe. Tot nu toe telt men 218 doodien, 257 zwaar gewonden en mieer dan 2000 licht gewonden. 20.000 mensphien zijn zonder onderdak. 4 Wolff meldt uit Warnsdorf, dat Maandagmorgen te St.. Georgethal een 84-jarige weduwe in haar woning ver moord is gevonden. Haar 41-jarige dochter bekende |dien moord op hooger ingeving gepleegd te hebben. De dochter bleek in een aanval van krankzinnigheid gehandeld te hebben. Zaterdagochtend vroeg, werd een onderofficier van de Rijksweer te Dres den, die komende van een feestje, op weg was naar zijn kazerne op de Karo- labrücke door een tiental beschonken bouwvakarbeiders aangevallen. Zij om ringden den soldaat, wierpen hem. op

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2