t ln dienst van allen N° 14» Woensdag December 1928 il» Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR W eteoscbappen. Rechtszaken. Koloniën ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage» 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het Rijnland. Dé ontruiming van het Rijnland, het brok Duitschland, dat nog steeds on der den druk van vreemde bezetting is, komt telkens weer in diverse lan den ter sprake. Thans in Engeland. In het Lagerhuis zei minister Cham berlain over dit vraagstuk, dat het van twee kanten moest bekeken wor den; een juridischen en een politieken. Van juridisch standpunt had Duitsch land, volgens de opvatting der juridi sche raadslieden der Britsche regee ring, geen enkel formeel recht om de ontruiming te eischen, omdat Duitsch land niet aan al zijn daartegenover staande verplichtingen had voldaan, vooral niet op het punt der herstel betalingen. Natuurlijk kon dit stand punt door Duitschland bestreden wor den, maar de Engelsche opvatting op het oogenblik was, dat Duitschland met de eenvoudige voldoening van zijn verplichtingen onder de regeling van Dawes niet van al zijn juridische ver plichtingen af was. Van de politieke zijde bekeken, was de Engelsche regeering echter 'n groot voorstandster van een spoedige en ver vroegde ontruiming, mits in volle over eenstemming met de gelijktijdige ont ruiming door Frankrijk en België. Hef was niet dat Engeland niet het recht had, desnoods alleen zijn troepen te rug te nemen, daarover bestond geen twijfel, maar het was van het grootste politiek belang, om de samenwerking en eenstemmigheid, die zooveel jaren tusschen de regeeringen van Engeland, Frankrijk en België geheerscht had, ook in dit vraagstuk te bestendigen. De toestand van den Engelschen koning. Uit de bulletins die over den toe stand van den Engelschen koning ge publiceerd zijn, schijnt men te moeten opmaken, dat de zieke nog steeds in ernstig levensgevaar verkeert, al was dan ook gisteren de temperatuur wat lager. De zwakte van het hart blijft ongerustheid wekken. In den nacht van Zondag op Maan dag schijnt de toestand zeer ernstig te zijn geweest. De hertog en de hertogin van Vork bleven in hun dichtbij ge legen paleis bij de hand, zoodat zijl elk oogenblik konden komen. De koningin en prinses Mary brach ten den nacht ten paleize door, in de nabijheid van de ziekenkamer. De prins van Wales is met den krui ser „Enterprise" uit Dar-es-Salaam vertrokken. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 20 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Ik zal mijn zoon Gaspard sturen met den auto", zei ze. „Dat zult u toch zeker wel prettig vinden. Ik ver zeker u, dat hij langzaam rijden zal" Er kwam een glans in de oude oogen. „Ik zal heel graag komen, me- vrouw. Maar u hoeft uw zoon heusch niet te vragen zachtjes te rijden, want ik vind het veel te prettig in een wa gen te zitten, die een flink vaartje neemt". Weer begon hij te grinniken en op dat oogenblik verscheen Bessie op den drempel van het huisje. Naar de uit drukking van haar gezicht te oor- deelen, was de bezoekster verre van welkom. „Maak dat je weer aan je werk! komt", zei Sammy ruw. „Wij hebben jou waarachtig hier niet noodig". De bezoekster was evenwel opgestaan „Ik zou graag even met uw dochter willen praten, want het doel van mijn bezoek gold haar eigenlijk. Goeden- De hertog van Gloucester wordt te Sakania, in Belgisch Kongo, verwacht. Er is een salon-rijtuig voor hem in den trein gekoppeld, die van Sacania naar Livingstone zal vertrekken. Komt hij wegens de slechte wegen te laat te Sakania aan, om dezen trein te kun nen nemen, dan zal het salonrijtuig aan een goederentrein gehaakt worden. Maandag verdrong zich een menigte van naar schatting vijfduizend men- schen bij het hek en maakte queue om de opgehangen bulletins te lezen. Even snel als de menschen vertrokken, kwa men er nieuwe te voet en met faxi's. Alle standen, van de armsten af tot de rijksten in avondtoilet en rok, waren onder de menigte. Deze groote belangstelling, welke een bewijs is van de toegenegenheid van alle lagen der bevolking, wordt ver klaarbaar, wanneer men leest, hoe de koning op zijn ziekbed last heeft ge geven, dat een brief zou worden ge schreven aan „Old Kate", een oud vrouwtje, dat haar brood verdient met het verkoopen van programma's bij de Derby en andere wedrennen. Ze was gefotografeerd, toen ze aan het paleis naar den koning kwam infor- meeren. De koning had de foto in de bladen gezien en gaf bevel dat er een brief zou worden geschreven om haar te bedanken. Het oude vrouwtje is begrijpelijkerwijs erg trotsch op den brief en wil hem aan niemand laten zien. „Wat de koning mij schrijft, is mijn zaak", zei ze. „Iemand had haar dezer dagen vijf pond geboden als hij den brief lezen mocht, maar ze had het geweigerd. De brief was geadres seerd aan „Old Kate" en werd, daar men het juiste adres niet wist, door het hoofd der koninklijke renstallen persoonlijk aan de oude vrouw over handigd op de renbaan van Kempton Park. ook tegenover het Leger des Heils de medische verantwoordelijkheid op zich genomen. Te Pelantoengan worden op het oogenblik 55 Europeesche en 130 In dische melaatschen verpleegd. Bestraling van lepra-lijders. De Indische bladen melden dat in de leprozen-inrichting van het Leger des Heils te Pelantoengan, op 500 M. hoogte in de bergen boven Semarang; een proef zal worden genomen met radiologische behandeling van melaat schen. Dr. Denis Mulder, directeur van het Medisch Radiologisch Instituut te Ban doeng heeft bij een patiënt na drie jaar met „lichtbehandeling" uitsteken de resultaten gehad. Zijn patiënt is klinisch en bacteriologisch genezen ver klaard. Aan de leprozeninrichting te Pe lantoengan zullen vier nieuwe zalen met dertig sterke lampen gebouwd worden. De heer K. A. R. Bosscha die van het resultaat van dr. Denis Mul der kennis had gekregen, heeft zich uit menschlievendheid bereid ver klaard, de kosten van de proef met de nieuwe behandeling te bestrijden. Dr. Mulder zal belangeloos geregeld toezicht houden op het werk en heeft middag, juffrouw Cross. Ik' ben me vrouw Rivers van den „Beukenberg". Ik hoorde, dat u eieren verkocht. Kunt u er vandaag soms wat missen?" Bessie Cross keek de mooie jonge vrouw eenige seconden met een schaap achtige uitdrukking in haar oogen aan. Ze scheen het in het geheel niet met zichzelf eens te zijn, of ze onvriende lijk moest wezen of beleefd diende op te treden. Er kwam een half on willige glimlach om haar dikke lippen. „Het hangt er van af, hoeveel eieren u noodig heeft, mevrouw", mompelde ze. „Ik zou u bijvoorbeeld een dozijn kunnen geven". „Haal ze dan en sta hier niet te klungelen", riep de oude Sammy woe dend uit. „Mevrouw heeft eieren noo dig en jou niet. Zoek de grootste uit. Heb je me verstaan?" Bessie wierp hem een nijdigen blik toe en richtte zich daarna tot mevrouw Rivers. „Wilt u misschien even meegaan?" vroeg ze vriendelijk. Heel graag. Ik vrees dat ik u mid den in uw werk gestoord heb". ,Oh, nee, heelemaal niet", gaf Bes sie ten antwoord. „Ik ben vanmorgen al heel vroeg begonnen en dan werk je hef beste. Ik wilde juist de eieren gaan uithalen. Wilt u in de kamer wachten, of gaat u met me mee?" „Ik zou graag willen meegaan, als M etkvervalsching. Voor het kantongerecht te Leiden was Maandag gedagvaard de landbou wer A. M. W. uit Noordwijkerhout, aan wien ten laste was gelegd, het doen vervoeren van vervalschte melk naar de zuivelfabriek „De Landbouw" te Rijnsburg. Een uitgebreid onderzoek heeft uit gewezen, dat W. ondermelk, die hij des avonds van de fabriek terug ont ving, den volgenden ochtend als volle melk weer inleverde.' Niet alleen heeft hij zoo gehandeld met melk van zijn eigen bedrijf, doch ook met die van twee melkveehouders te Rijnsburg welke melk W. vervoerde. Op deze wijze maakte verdachte een extra winst van f180,— per week. De ambtenaar van het O. M. eischte een gevangenisstraf van 6 weken. De gemachtigde pleitte vrijspraak. Een trein ontspoord. De trein van Soerabaya naar Malang is bij Sidoardja gederailleerd. De lo comotief is omgekanteld. De machi nist liep een heupwond op, de stoker is ongedeerd. Twee derde klassewa gens zijn uit de rails geloopen. Eén inlander werd gewond. De passagiers stapten in een anderen trein over. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan een breuk' in de as van de wie len. Van andere zijde wordt beweerd, dat de trein te hard gereden zou heb ben. De schade wordt begroot op f20.000,-. Breskens—LesBains. De gemeenteraad van Breskens heeft B. en W. een credief verleend van f 1000,om een onderzoek in te stel Ien, welke maatregelen kunnen wor den genomen om Breskens tot een badplaats te maken, althans het vreem delingen- en sfrandbezoek te bevor deren en de vestiging te Breskens aan te moedigen. Een gedenkteeken. Maandag 10 December zal op hef graf van wijlen Ds. J. H. Donner op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, in leven predikant bij de Geref. Kerk van Breda en voorzitter van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland, een gedenkteeken worden onthuld. ik mag, gaf mevrouw Rivers te kennen. Zij had er geen flauw vermoeden van, dat ze door deze laatste opmerking Bessie's hart geheel gewonnen had. Ze begaven zich naar den tuin ach ter het huis en toen ze een kwartier later terugkeerden hoe het gebeurd was, kon Bessie zelf niet verklaren stonden zij op den besten voet met elkaar. Mevrouw Rivers was niet te lang en niet te kort gebleven; ze had zich niet gehaast en had evenmin gedraald.... Ze behoorde tot een van die weinige vrouwen, welke precies weten wanneer ze komen en gaan moeten. En zelfs de oude, grimmige Sammy was een poosje tevreden gesteld, om dat zij beloofd had weer eens gauw terug te komen. HOOFDSTUK VIII. De vijver. Dienzelfden middag had Bill Quen- tin zich in de richting van den groo- ten heuvel begeven met het voornemen zijn nieuwe parochianen van den „Beu kenberg" te bezoeken en hij zou me vrouw Rivers zonder twijfel onderweg ontmoet hebben, wanneer mevrouw Winch hem niet had opgehouden. Ze kwam echter juist uit haar huis en de jonge dominee was eenvoudig gedwongen te luisteren naar hetgeen zij te vertellen had. Ze gaf hem een Het graf van graaf Willem II. Men is bezig een gat te maken in den muur van de Koorkerk te Mid delburg, om daardoor de zerk binnen te brengen, die zal worden geplaatst op het graf van graaf Willem II van Holland en Zeeland, Roomsch koning die in 1255 aldaar werd begraven. Het graf had in den loop der eeuwen veel geleden, maar wordt thans op kosten van het rijk hersteld. Onder de zerk wordt dan weer herplaatst de kist met schedel en beenderen, die thans in de Abdijgebouwen wordt bewaard, terwijl ook de ornamenten, die op het graf behooren en nu in het museum van het Zeeuwsche Genoot schap der Wetenschappen stonden, worden herplaatst. DRIEWEGEN. In November is ver trokken: Cornelia Lena Allemekïnders naar Ovezand. HANSWEERT. Met ingang van 1 December is de heer B. de Blieck' te Vlissïngen aangesteld als klerk ten kantore van den ontvanger der Direc te Belastingen alhier. HEINKENSZAND. Aan de firma I. Cappon, machinefabriek alhier, is door het Octrooibureau Ned. Octrooi ver leend op de door hen uitgevonden ver stelbare stalen eegdeji. Met ingang van 20 dezer is be noemd tot onderwijzer aan de R.K. bijz. school alhier, de heer P. B. Ha mel te Vlissingen. ELLEWOUTSDIJK. In de laatstge houden raadsvergadering werd mede gedeeld, dat aan den burgemeester verlof wegens huwelijk is toegestaan tof 22 December. Op een verzoek van den Algem. Ned. Politiebond om de jaarwedde van den gemeenteveldwach ter op een behoorlijk peil te brengen (aangegeven werd van f 1600,tof f2400,—) werd afwijzend beschikt. Op een reeds eerder behandeld verzoek van het bestuur van het Waterschap Ellewoutsdijk om mededeelïng of de gemeente bereid is bij te dragen in de kosten van verharding van den weg leidende van af de dorpskom naar het station van den spoorweg, werd besloten in de vervoerkosten van het materiaal bij te dragen, tot een bedrag van hoogstens f 200,Aan deze toe zegging werd evenwel de voorwaarde verbonden, dat die bijdrage zal moe ten worden terugbetaald, indien bin nen de eerstkomende 5 jaren mocht blijken, dat andere wegen, zonder hulp van derden, ten koste van het Water schap van eenige kunstbedekking wor den voorzien. Besloten werd f 50,— beschikbaar te stellen in de kosten van een cursus in de landbouwhuis- houdkunde in 1929 te houden, waar voor zich 19 leerlingen hebben aange geven. Als lokaal daarvoor werd afge staan het vereenigingsgebouw. Tot le den van het burgerlijk armbestuur werden de aftredende leden Eijkën Sluijters en Verheijke herbenoemd. Geen instemming vond het denkbeeld van den heer Klooster om voor rekë- harfroerend verhaal omtrent dien af schuwelijken Jim Ward, die weer dron ken was geweest en zijn vrouw een blauw oog had geslagen. Vond domi nee ook niet, dat er ingegrepen moest worden, nu dit feit zich reeds voor den derden keer in de laatste vier maanden had herhaald? Bill luisterde geduldig toe en gaf te kennen, dat er zeer zeker iets ge daan moest worden. Hij stelde voor een zweep aan te schaffen en hier mede Jim eens flink af te rossen. Hij haastte zich evenwel dit voorstel weer in te trekken, toen hij de veront waardigde en verbaasde uitdrukking van mevrouw Winch's gelaat zag. Het kostte hem heel waf moeite het gesprek te kunnen afbreken, daar ze telkens met iets nieuws aankwam, doch tenslotte gelukte het hem toch en met een zucht van verlichting liep hij op het groote huis toe. Na enkele oogenblikken had hij den ..Beukenberg" bereikt. Het was zoo als Sammy terecht had opgemerkt, een buiten, dat een vreemden indruk maakte. Het had klaarblijkelijk in de bedoeling van den laatsten eigenaar gelegen, de villa er zoo grillig moge lijk te doen uitzien. Het was een groot, onregelmatig ge bouwd huis en geheel en al in wit steen opgetrokken. Het gaf uitzicht op de Rickaby baai, met haar witte ning van de gemeente bij het emplace ment van hef spoorstation een twee tal straatlantaarns te plaatsen. KLOETINGE. In November zijn in gekomen; A. W. Schout, slagersknecht A 142; A. P. A. van Bers en gezin, betonfabrikant, B 169; C. Dronkers en gezin, aannemer, B 12; L. J. van Rooijen, smid, B 149. Vertrokken: J. I. Massee, zonder beroep, naar Amsterdam, Pythagoras- straat 26; A. M. Wessels en gezin, handelsreiziger, naar Goes, Papegaai straat; I. J. de Groote, timmerman, naar Nieuwvlïet; H. A. Struijker Bou- dier, zonder beroep, naar Vianen, Voorstraat 34; I. F. Dronkers, tim merman, naar Overschie, Emmastraaf 15b; A. Drijdijk, zonder beroep, naar Apeldoorn, Textiel weg 12. Bij het hoofd van politie zijn gedeponeerd als gevonden voorwer pen: 1 zilveren broche en 1 zeildoeken boodschaptasch. Inlichtingen te beko men ter gemeente-secretarie. KAPELLE. De gemeenteraad verga derde Maandagmiddag. Aanwezig alle leden. De voorzitter deelt mede, dat de heeren G. Zuid weg en C. D. Ver- eeke hun benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen hebben. Ged. Staten verleenden voor den tijd van 2 jaar ontheffing van de verplichting tot het geven van gym- nastiek-onderwijs. Ze keurden goed dat een geldleening ad f 4250, wordt aan gegaan voor verbouwing van de chr. school te Biezelinge en een ad f 3500,— voor aankoop van een nieuwe begraaf plaats voor Kapelle. De raad besloot geen adhaesie te betuigen aan het adres van den raad van Axel inzake salarisverlaging van burgemeesters, secretarissen en ge meente-ontvangers. Ingewwilligd werd het verzoek van belanghebbenden tot het geven van vervolgonderwijs. Per lesuur zal fl,50 vergoed worden. Benoemd werden voor Kapelle de heeren D. Drinkwaard en C. A. de Keijzer, voor Biezelinge de heeren R. v. d. Hoek, C. v. d. Linde en N. A, van Dalsen. De heer v. Wingen maakte de op merking dat het zoo laat is geworden eer men onderwijs kon geven. De voor zitter zegt, dat er eerst geen leerlin gen genoeg waren. De heer Fraanje zegt dat de zaak niet in orde is. Notaris M. Oele te 's Gravenpolder verzoekt voor zijn lastgeefster Mevr. de Wed. Oele om de drinkput in de Ooststraat van de gemeente te mogen koopen. Het voorstel van B. en W. om nog niet tot verkoop over te gaan, werd met algemeene instemming aangeno men. Een zeer uitvoerige bespreking volg de op het voorstel inzake het inge- bruik geven van gemeentegrond aan den heer P. A. Butler voor zijn hoef stal. Besloten werd met 5 voor (de raadsleden) tegen de wethouders, om de clausule tof wederopzegging tod te steile rotsen en helderblauw water. Aan het eind van de breede oprij laan stonden twee groote denneboo- men en achter de villa bevond zich de zoogenaamde „hangende Italiaan- sche tuin". Deze tuin deed eenigszins vreemd aan in Engeland, daar men een derge lijke ruimte eer in het zonnige Zuiden zou hebben verwacht dan haar in het land van regen en nevel. Aan het eind van den tuin was een klein booten huisje gebouwd, hetwelk ook als bad huisje gebruikt werd. Bill kende dit gedeelte van hef ter rein heel goed, omdat hij daar meer malen gebaad had, toen de „Beuken- berg" leeg had gestaan. Nadat de oude Admiraal Shesiger gestorven was, was het buitenverblijf in handen geraakt van een verren bloedverwant, die de woning onmiddellijk te koop had aan geboden. Het was dan ook een groote gebeurtenis voor het dorp geweest, toen men te hooren had gekregen dat het huis weer bewoond zou worden. Niettemin hadden de menschen zich niet gehaast hun opwachting bij de nieuwe bewoonster te komen maken. Men scheen een weinig voorzichtig te zijn en af te willen wachten, wat me vrouw Winch, die tot op zekere hoog te als het orakel van Rickaby werd beschouwd, doen zou. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1