Van Overal BiDDeDlaod van een eigen centrale veel vrijer staat. Wat betreft het verleenen van con cessie aan de S. A., wijst de Raad er op, dat op eene enkele uitzondering na, alle electriciteitsbedrijven van eenige beteekenis in ons land in han den zijn van de overheid of van li chamen, op welker gestie de overheid overwegenden invloed oefent, waar door men de zekerheid heeft, dat de winsten, hetzij den verbruikers ten goede komen of althans ten bate van het algemeen worden aangewend. De Raad kan niet inzien, dat men er fi- nancieele voordeelen mede zal beha len als Zeeland op dezen regel een uit zondering maakt. Zooals uit zijn mededeeling blijkt, voorziet de Raad, dat de electrificatie der Middengroep als geheel, bij over neming der centrale te Vlissingen, geen offens van de Provincie zal vorderen, en hij kan hier aan toevoegen, dat in het bijzonder de heer Lohr de toe komst nog veel rooskleuriger inziet. Maar aan de andere kant zal men, de S. A. niet bereid vinden, de voor ziening van het nog niet geëlectrifi- ceerde gedeelte van de Middengroep aan de hand eener Prov. concessie zonder offers van de Prov. op zich te nemen. Men mag juist het beste gedeelte der Provincie niet aan het verzorgings gebied der P.Z.E.M. onttrekken. Het zou trouwens in strijd zijn met het beginselbesluit van 1917. De conclusie van den Raad kan kort zijn. Nu de S. A. bereid is, haar be drijf op aanmerkelijke voorwaarden over te dragen, geven de Raad het denkbeeld van stichting eener eigen centrale prijs. Het aangaan eener over eenkomst van stroomlevering met de S. A. acht de Raad evenmin in hef belang der Provincie en der P.Z.E.M. als het uit handen geven van de stroomvoorziening van de Midden groep. De raad verzoekt dan ook f5.280.000 ter zijne beschikking te stellen en wel voor aankoop der centrale c.a. f 3.200.000electrif icatie van het plat teland tot het kanaal door Zuid-Beve- land f 1.830.000 en ten oosten van dat kanaal f250.000. De Raad van Advies vereenigde zich met aanzienlijke meer derheid van stemmen met dit voorstel. Verder zijn er nog voorstellen in gediend om eene leening aan te gaan tot bovengenoemd bedrag van f 5.280.000 en tot wijziging van de be grooting 1929 in dezen geest. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft den minister van water staat verzocht, waar bij het nemen van bochten zeer dikwijls den verkeerden kant van den weg wordt gehouden, hetgeen voor de vrijheid en veiligheid van het verkeer groote gevaren oplevert, te willen bevor deren dat in bochten bij wegen in het iridden een witte streep wordt aangebracht. Aan de „Leeuw. Ct." wordt ge- meldt, dat J. Siderius aan het strand onder Oudebildtzijl een paling heeft ge vangen, die 1.90 meter lang en 41 pond zwaar is. In verband met den moord en de brandstichting te Ulvenhout is nog een derde persoon v. M„ uit Strijbeek, aan gehouden. De politie te Lisse is er, onder leiding van den brigadier Boersema, in geslaagd de beide daders aan te houden van den overval op de weduwe te Lisse. Het zijn de gebroeders 8., resp. woon achtig te Hillegom en Haarlem, die gis termiddag met de weduwe geconfronteerd en door haar pertinent herkend werden. Opnieuw is Zaterdag in Frankrijk een vrouw, ditmaal wegens vergiftiging van haar man, ter dood veroordeeld. Zij is binnen een week de vierde ter dood veroordeelde vrouw. Een aardbeving heeft de Chileensche kust geteisterd. Minstens zijn daarbij 22 personen gedood. Er bestaat kans, dat het aantal slachtoffers nog hooger zal blijken als alle berichten binnengekomen zijn. Volgens een telegram van Teniente zijn er 17 menschen omgekomen te Barahona en 5 te Quimta, waar het spoorwegstation vernield is. Te Santiago en te Valparaiso zijn de schokken ook gevoeld, doch daar is be trekkelijk weinig schade aangericht. Lindbergh, de kranige vlieger, deu eerste die van Amerika naar het Euro- peesche vasteland is gevlogen, zal ten tooneele verschijnen, in den letterlijken zin des woords, Dat wil zeggen, niet hij zelf, doch de jeugdige Parijsche kleerma ker Tristan, die als dubbelganger van den Amerikaansehen aviateur geldt en de titel rol spelen in „Lindbergh" van Sacha Guitry. In het Thréêtre du Chatelet te Parijs zal de premiere worden gegeven De moord te Rotterdam. In verband met het feit, dat het lijk van den in zijn kantoor op den Oostzee dijk te Rotterdam vermoorden heer Lans met overjas was gekleed, kan gereedelijk worden aangenomen, dat hij door de(n) inbreker(s) is overvallen, toen hij op het punt stond, zijn kantoor te verlaten door de deur aan het einde van het slop bij de Oost Admiraliteitskade. Aan de hand van de, in het portaal vlak achter de deur gevonden, ledige actentasch en den bloedplas en dito vlekken op een deur schuins rechts van den ingang, moet wor den opgemaakt, dat de heer Lans, toen hij achter de buitendeur stond, den eer sten klap met een hard voorwerp op het hoofd heeft gekregen van iemand, die zich vermoedelijk vóór zijn komst naar beneden in een magazijn rechts van de trap had verborgen. Het valt gemakkelijk zich in het donker achter daar staande balen grondstoffen te verbergen. Toen de heer Lans dien eersten slag heeft gekregen, is hij vermoedelijk de trap opgevlucht om boven per telefoon hulp ie vragen. Men neemt deze veron derstelling aan, daar niets er op wijst, dat de heer Lans reeds ernstig was ge wond, toen hij de trap opliep. Bloedspo ren zijn daar n.l. niet gevonden. Boven gekomen heeft hij vermoedelijk rechts naar de kamer willen gaan, waar zich de telefoon bevindt, maar vlak vóór deze kamer moet hij een tweeden en nu geweldigen slag op het hoofd hebben ge kregen. Dit wordt verklaard door het daar ter plaatse vinden van zijn ronden hoed, waarvan de bol vrijwel geheel is verbrijzeld en met bloed doordrenkt. Daarna moet de verslagene links weder de gang in zijn gevlucht naar een der toiletkamertjes, welke zich links in de gang bevinden. In een daarvan is het lijk gevonden, met de beeuen onder het fon teintje. De aanvaller heeft daar vermoe delijk den heer Lans van achteren aan gegrepen en vervolgens op den grond ge worpen, waarna met een scherp mes den hals vrijwel geheel is afgesneden. Dat de moord daar is gepleegd is aan te nemen uit het feit, dat naast het ont zielde lichaam een groote plas bloed ter oppervlakte van 100 bij 50 c.M. is ge vonden. In zijn val is de heer Lans ver moedelijk nog tegen een in het kamertje staand tafeltje met keukengerei terecht gekomen. Althans een lepeltje, dat op een bakje op de tafel heeft gelegen, is onder zijn lijk teruggevonden. Bij het fonteintje op den muur en op den spiegel daarboven zijn bloedvlekken en spatten gevonden. Na het plegen van de afgrijselijke daad heeft men de sleutels uit de zakken van den heer Lans gehaald en daarmede zijn schrijfbureau en de brandkast geopend (hierop zijn de sleutels achtergelaten) waarna alles is doorzocht en overhoop gehaald. Naar thans kon worden opgemaakt mede aan de hand van de verklaringen van den mede-directeur, den heer van Oudheusden, uit de residentie heeft de buit van de(n) moordenaar(s) slechts bestaan uit een bedrag van ruim f81. 1 bankbiljet van f 25 is in een portefeuille achtergelaten, terwijl ook een in de brand kast staand bakje met klein geld onaan geroerd is gelaten. Vermoed wordt, dat de onverlaten gestoord zijn, door het eenige malen overgaan van de telefoonschel, toen de dochter van den heer Lans, ongerust geworden door het lange wegblijven van haar vader, het kantoor opbelde. De ver- bindingsstoppen zijn toen vermoedelijk alle uit de centraalpost van de telefoon getrokken. In verband met den moord zijn reeds enkele personen gearresteerd. Zij moesten echter bij gebrek aan bewijs spoedig vrij gelaten worden. De politie zoekt nog steeds naar de daders. Nederland en België. Morgen wordt in België een minister raad gehouden onder voorzitterschap van ministerpresident Jasper, ter behandeling van verschillende punten waaronder het antwoord der Belgische regeering op de Nederlandsche voorstellen inzake den wa terweg Antwerpen^Rijn. Het concept- antwoord is niet in afwijzenden vorm ge redigeerd, maar bevat een groot aantal Belgische bezwaren tegen het voorgestelde tracé en de capaciteit van het kanaal dat Antwerpen via Nederland met den Rijn moet verbinden. In officieele kringen heerscht de opvatting dat, waar het toch niet meer mogelijk zal zijn de Neder» landschBelgische verdragskwestie vóór de verkiezingen in April 1929 op telos sen, de besprekingen zonder overdreven haast en in alle kalmte kunnen voortgaan. De Scheveningsche hotelrat Verleden jaar Augustus is te Scheve- ningen een zekere P. K. aan het werk geweest, die, zooals wij indertijd uitvoerig meegedeeld hebben, er zijn beroep vau maakte tegen de gevel op te klimmen, de kamers binnen te dringen en mee te ne men wat van zijn gading was. In het Palace Hotel en in het Oranje Hotel wist deze geveltoerist van verschillende gasten sieraden, wissels enz. te ontvreemden. In Berlijn, waarheen hij na zijn operaties in Scheveningen, gegaan was, werd hij ge pakt toen hij een in Scheveningen gesto len wissel op een bank aanbood. Het bleek te zijn Paul Kassner, een bekende Duit- sche inbreker. Naar wij thans vernemen is Paul Kass ner, door de Berlijnsche rechtbank voor deze diefstalltn te Scheveningen, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar en 2 maanden. Thans zal hij ook ver volgd worden voor een belangrijke diefstal in den Tiergarten te Berlijn. Winterswijk geterroriseerd. De laatste avonden is het om en nabij de fabriek der firma Meyerink aan den Ëeuzelesch te Winterswijk, waar reeds tien maanden gestaakt wordt, buitenge woon rumoerig. Telkens weer hoort men gejoel en geschreeuw en wordt naar pas- seerende autobussen met steenen geworpen. Herhaaldelijk moet de politie tot door- loopen manen en handelend optreden. Vrijdagavond is op den Kattenscheweg, even buiten de bebouwde kom, 'n auto bus met werkwilligen met steenen geboin- barbeerd, waarbij verscheidene ruiten ver nield en eenige inzittende getro ffen wer den. De politie heeft versterking aan gevraagd. Zaterdag is deze versterking ver schenen in den vorm van een aantal rijks veldwachters uit de omgeving, met wier hulp men nu zal trachten, de orde en rust te herstellen. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2