GQISOHE COURANT BIJVOEGSEL School en kerk. Sport. ProVinciemeuWs VAN DE VAN MAANDAG 3 DECEMBER 1928 „Bet Kerkorgel". In het jongste nummer van „Het Kerkorgel", periodiek van de orgel bouwers A. S. J. Dekker te Goes, wordt in een interessant artikel een e» ander verteld over den Ned. Klokken- en Orgelraad. Over dezen raad is den laatsten tijd in de pers nogal eens wat te doen geweest, daar hij geenszins aan zijn bestemming, het geven van advie zen voor orgelbouw en -herstelling blijkt te beantwoorden. Dit komt ook in het artikel in „Het Kerkorgel" tot uiting. O.a. wordt medegedeeld dat de hier bedoelde raad een r.k:. kerkbe stuur van advies diende en dit bestuur door een slecht advies op hooge kos ten joeg. Het schijnt vooral de secre taris van den Ned. Klokken- en Or gelraad te zijn die dit instituut zulk een slechte reputatie deed verkrijgen. Een der bekendste predikanten deel de aan den schrijver van het artikel in „Het Kerkorgel" mede: „In den raad hebben wij allen te samen voor geen cent vertrouwen". VOETBAL. Italië—Nederland. Het Nederlandsche elftal heeft gis teren te Milaan een wedstrijd gespeeld tegen het Italiaansche. De onzen wer den met 32 geklopt. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: L.O.N.G.A.—B.V.V. 1-5 M.V.V.-Willem II 1-3 W ilhelminaN.O. A.D. 3-2 EindhovenRoermond 22 Zuidelijke 2e klasse N.V.E. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt Vlissingen—Middelburg 62 BredaZeelandia 10 BredaniaR.B.C. 42 AllianceDongen 04 G.U.D.O.K.—D.O.S.K.O 2-2 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 9 8 0 1 16 34-12 Zeelandia 11 6 2 3 14 31-24 Bredania 10 5 2 3 12 21-21 D.O.S.K.O. 9 4 3 2 11 18-15 Dongen 8 4 2 2 10 25-11 Middelburg 10 3 3 4 9 16-18 Breda 7 3 1 3 7 12-21 Alliance 8 2 3 3 7 19-17 R. B. C. 11 2 1 8 5 16—31 G.U.D.O.K. 11 0 3 8 3 18-39 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Middelburg IIGoes 05 S. I.N.O.T.O. —Hulst 0—7 Zeelandia IIWalcheren 12 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 9 5 4 0 14 26—8 Terneuzen 7 6 0 1 12 22-7 Goes 9 4 3 2 11 21—13 Walcheren 9 4 3 2 11 21-17 Zeelandia II 8 4 1 3 9 19—18 S.I.N.O.T.O. 10 3 3 4 7 16-27 Vlissingen II 8 1 1 6 3 16-25 Middelburg II 8 1 0 7 2 7-27 Zierikzee 6 1 1 4 1 9-15 Sinoto 2 verliespunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 verliespunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. De electrijicatie van de Middengroep. Zooals Vrijdag gemeld, hebben Ged. Staten van Zeeland zich thans met een voorstel tof de Staten gewend met betrekking tot de electrificatie van de Middengroep en wel om in te trekken het besluit van 20 Juli j.l. tot stichting van een eigen centrale en aan de N.V. „P.Z.E.M." ten behoe ve van de electrificatie van de Mid dengroep een crcdief te verleenen van f 5.280.000,Zij refereeren zich daar bij aan een schrijven van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. en een rap port van den heer H. Lohr, directeur zan de P.G.E.M. te Arnhem, die be reid is gevonden, zoo gewenscht in de Statenzitting van 21 Dec. a.s. de noo- dige inlichtingen te verstrekken. In zijn schrijven herinnert de Raad van Bestuur er aan, dat aan het be sluit van 20 Juli werd toegevoegd, „tenzij de Soc. An. alsnog bereid werd bevonden, haar bedrijf tegen redelij ken prijs te verkoopen, dan wel op aannemelijk geachte voorwaarden een stroomleveringscontract aan te gaan". Waar de Soc. An. tot beide bereid was moesten drie mogelijkheden onder de oogen worden gezien: voorziening uit eigen centrale, overneming van het bedrijf der S. A., voorziening door stroom van haar in te koopen, ter wijl daar nog bijkwam het denkbeeld van een lid der Staten om de conces sie aan de S. A. te verleenen voor stroomlevering. De Raad herinnert er verder aan, dat hij toen aandeelhou ders der S. A. het voorstel van de commissarissen om het bedrijf voor f2.000.000 te verkoopen, hadden ver worpen, schreef, dat het hem leed deed, dat dit middel, om tot de meest logische oplossing van het vraagstuk der electrificatie van de Middengroep te komen, niet heeft mogen slagen. Nu deze oplossing weder tot de moge lijkheden behoort, zal het geen ver wondering wekken, dat de raad haar in beginsel en dit afgescheiden van de voorwaarden van overneming de voorkeur geeft. Alleen het platteland met alleen een centrum als Goes, brengt mede, dat de centrale groote gedeelten van den dag met geringe belasting loopt en bij den bouw van een eigen centrale was getracht daar aan tegemoet te komen door den bouw van kleinere machines. Hoe geheel anders wordt het, als men door over neming van de Centrale te Vlissingen ook de stroomlevering van Middel burg en Vlissingen te verzorgen krijgt. Geeft de Raad dus in beginsel aan aankoop der Centrale te Vlissingen verre de voorkeur boven de stichting van een eigen Centrale, de voorwaar den van aankoop zijn niet van dien aard, dat hij op grond daarvan tot een ander inzicht komt. Zooals reeds vroeger gemeld, hebben de deskundigen van beide zijden de commercieele of bedrijfswaarde per 1 Jan. 1928 op f 2.750.000,— geschat. Voor uitbreiding der ketelcapaciteit, magazxjnvoorraad, overdrachtskosten, gelden gebracht op kapitaalrekening na 1 Jan. 1928, komt daarbij f 448.400, totaal dus f 3.198.000,of rond f 3.200.000. Als men aanneemt, dat het bruto overschot voor de P.Z.E.M. ge lijk zal zijn aan dat van de S. A. dan kan een saldo worden aangenomen van f 83.000. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat hef over te nemen personeel ambtenaar wordt en de P.Z.E.M. voorloopig f 25.000 voor pensioenbijdrage moet rekenen. Daarbij moet ook gerekend worden op de tariefsverlaging ingevolge het nieuw contract met Middelburg de ontvangsten rond f 20.000 verminderen, doch gemeend wordt, dat dit door uitbreiding van debiet zal worden ge compenseerd. Dit wordt ook van de verlaging der tarieven te Vlissingen verwacht. Tegenover deze factoren staan echter ook omstandigheden, die een gunstigen invloed zullen hebben. De S. A. heeft toch een belangrijk contract met de Schelde gesloten, met de werking waarvan in het bovenstaan de geen rekening is gehouden. Mede door dit contract wordt verwacht, dat de vermindering der inkomsten door tariefsverlaging zal worden geneutra liseerd. De Raad meent, dat de bedongen koopprijs, hoe hoog ook in vergelij king met vroeger genoemde bedragen, geen onoverkomelijk bezwaar is tegen de overneming van het bedrijf. Bij overneming der Centrale wordt voor de eerste 6 jaar te samen een winst berekend van f 359.450 en bij bouw van een eigen Centrale een verlies van f 29.000, alzoo een verschil van rond f 388.000, waarbij dan nog niet is ge rekend met een normale toeneming van het debiet te Middelburg en Vlis singen. Daarbij komt nog dat de S. A. op enkele punten nog is tegemoet ge komen, als steun in den zorg voor het pensioen van het personeel, die nu 55 jaar of ouder zijn, het niet ten laste brengen van de P.Z.E.M. van reeds door de S. A. verleende pen sioenen. In de nieuwe stroomleveringscon- tracfen door de S. A. gesloten, zijn geen bemalingen, die door de P.Z.E.M. niet zijn na te komen. De Raad geeft toe dat het groote sprongen zijn wat de overnemingssom betreft, in 1923 f 1.200.000, in 1927 f200.000, en nu de genoemde som, maar het is verklaar baar, in 1923 zat de S. A. met de moeilijkheid van den lagen franken- koers, in 1927 waren de omstandighe den veel verbeterd en was ook de trambaan verbeterd, al had die door haar verlaagd tramtarief zijn aantrek kelijkheid verloren, maar daartegen over was het stroomleveringsbedrijf sterk vooruit gegaan. Hef is de over tuiging van den Raad dat de bedrijfs waarde van de S. A. zal stijgen door de vele vraag naar electriciteit, maar en als dan ook niet tot overneming wordt besloten, dan acht de Raad de kans om ooit tot overeenstemming te komen, uitgesloten. Komende tot de technische zijde van het vraagstuk, wordt er op gewe zen, dat de Centrale steeds is ver groot, doch dat het op den duur noo- dig zal zijn het machine-vermogen uit te breiden. Het nieuw gebouwde scha kelhuis is echter berekend op afgifte van een aanzienlijk grooter vermogen dan in de centrale thans beshikbaar is, de gebouwen, de netten en de tram zijn goed onderhouden en de tram volkomen bedrijfswaardig. Liever ware het den raad geweest zoo het tram bedrijf niet behoefde te worden over genomen. De P.Z.E.M. stelt zich de exploitatie van een dergelijk bedrijf niet ten doel en treedt daarmede op een gebied, dat het hare niet is en waarop zij voor moeilijkheden zal ko men te staan. De S. A. heeft echter! bezwaar gemaakt, haar bedrijf met uit sluiting van de tram over te dragen en de pogingen om de tram buiten de overdracht te houden, zijn niet ge slaagd. De overneming van het tram bedrijf is dus eene condito, sine qua non. Het streven zal er echter op gericht zijn zich van de exploitatie van hef trambedrijf weer te ontdoen. Na uitvoerig de bezwaren tegen in koop van stroom te hebben uiteen gezet welke door de drie deskundigen, prof. Feldmann en de heeren Lohr en Streefkerk ten volle worden onder schreven, omdat men bij exploitatie

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1