ca|o De Kleine Bazar. City Magazijn. Van Overal Gemengd Nieuws Laatste Berichten. doozen maakt U compleet met Hornby Treinen. Café met Vergunning: Damestasschen, Meissner Porcelein, Dux Fayence, Perl d'Amour Artikelen. BBS 1*1 F1 K su M TS abmodatiibéelMiual «iirect herkiesbaar te •éeénizijiven: daarna gedurende 3 jaar Weer niet. Waar dit amendement in de afdeelingen moet worden behan deld, en dag. bestuur en hoofdbestuur eerst nog advies willen uitbrengen, werd het voorstel tot de volgende al- gemeene vergadering teruggenomen. Na de huishoudelijke vergadering zijn twee lezingen gehouden. Prof. dr. Aberson uit Watleningen sprak' over „Nieuwe inzichten in de bemesting- leer", de heer W. Th; Zwart over „Doel en streven van de jongerenbe weging in den landbouw". Aan het eind van de vergadering kreeg dr. v. d. ;®ande het woord om mede namens dan heer Kakebeeke dank te brengen voor de woorden van welkom. Spr. betreurde het dat het in Zeeland nüet zoo gunstig staat met het landbouwonderwijs als wel gewenscht moet? worden geacht. Er moet veel drangVan de landbouwers en hunne organisaties uitgaan. Spr. hoopt, dat het landbouwonderwijs zijn plaats zal kunne 11 behouden en de Z. L. M. spoedig''kan wijzen op meer onderwijs in Zeeland. &Jaund. w De Rijkswaterstaat heeft het onder houd van het kanaal door Walcheren gegund aan den heer P. J. de Bour- graaf te Wemeklinge voor f 30.800,— per jaar. gnte*; De nestor tiet Prov. Staten. Het oudste littler Provinciale Staten van Zeeland, de heer P. F. Fruij-tléjA Horatenisse, heeft, als zoodanig ontslag genomen. De hferFruijtiar, die sinds 1888 o nafgebroken..lid der Prov. Staten is geweest, maaide deel uit van het col lege van Gedeputeerde Staten van 1903 tot 1913 en van 1.916 tot dat hij. tegen 1 Januari 1928 wegens gezonidlheidsrejdei- nen ontslag nam,(!uiiviet..dalgeliiksch be stuur der Provincie. Ook na dien tijd heeft de heer Fruijitier de zittingen der Prov. Staten niet meer kunnen bijwonen. De heer Fruijtiier, die vroeger ook ge- ruimen tijd lid der Tweede Kamer kier Staten-Geeeraal is geweest, heeft tot op volger op |d;e R.K- lijst den heer J. W. Vienings, burgemeester van Clinge. De heer Vienings. bepft.ook reeds van de ver kiezingen in 1919 tot die in 1927 deel van.de Prov. Stajen uitgemaakt. De motorveerboot. De totstandkoming van de volledige nieuwe verbinding tusschen Vlissingen en Bres kens door het gereedkomen van de nieuwe toegangsweg té VÜssingen, is aan leiding geworden- tot pen officieele tocht met de motorveerboot „Koningin Wil- helmina". Te ongeveer twee uur begaven zich Zaterdag aan boord de Commis saris der Koningin,,,de leden van God. Staten, de heatpn Van Rompu, Van Dus- seldorp, v. d.. v- d'. Putte en Stie- ger, de griffierder Staten, de heer mr. Tellegen, de oud-griffier, de heer Hart man, de regeeringscommissaris, de heer de Vulder van Noorden, de secretaris van de bootoommissie, de heer van Luijk, de hoofdingenieur voo-r de scheepvaai't, vice-a<dmiraal Fock, de directeuren der diensten op de Wester- en Ooster-Sdhel- de, de heeren D^f Jong en De Bruijia, de waarnemende hoofdingenieur, directeur van den Rijkswaterstaat, de heer Brink horst, de ingenjeijgj en de tijdelijke in genieur van die^ di'-'nst de heeren Irs. De Groot en Bre^ink, de hoofdingenieui- van den Prov. waterstaat, de heer Ir. van Leeuwen-, de.Jiuifgemeesters van Vlis- singen en Breske^j d-e heeren van Woel- deren en van Zupejk en de directeur van het havenbedrijf Vlissingen, kolonel Boom. 'hcu-f De tocht ging ,re slitsSi-eeks naar Breskens ter bezichtiging van de wer ken enz. aldaar, waarna door de Wielin gen tot voorbij Cadga-nd wend gevaren Te ongeveer half vijf keerde de boot met de autorifeijeh- te Vlissingen terug en kon toen wo^deri geconstateerd, dat de aanlegplaats te vfissingen evenals die te Breskens uitstekend werkt. De toe- gangsbrug te yiisfmgen maakt ook een uitstekenden indruk. Heden is nu heV'pontveer Vlissingen Breskens geheel volgens de oorspronke lijke plannen in Werking gesteld. Er wordt eer geregeld mëj/jj'e „Koningin Wil- heimina" overgezet. CO LI J JN SP TA Af' Gedurende de maand November zijn alliidr ingekomen Tientje Maatje Jansen vaiFKtuiningen, Geertruida Flipse van Kats; 'Cornelis Johannis de Krijger van Krütiimgen, Jannetje Kor- suize van Goes, Francois A, Klaassen van ats, Jan Scherp van Kortgene, Hendrika Moerman van Kats eh Adriaan Huissoon van Rijswijk. Vertrokken Maria Visser naar 's Gra- venhage, Jacoba J. de Mul naar Dor drecht, Cornelis Tazelaar naar Eindhoven, Jacomina Dieleman, geb. van Oeveren naar Axel, Jannetje Korsuize naar Goes, J. C. A. Varel en gezin naar Renswoude en Wilhelmus J. TouWen gezin naar Bergen op Zoom. -me' In de afgelpopen bh zijn aan de haven alhier aangevoerd 11.361.626 K.G. suikerbieten, waarvan gewogen zijn op de weegbrug „Land bouwbelang* 4.754 969 ICG. en op die van de vereeniging „Help u Zelf* 6.606.657 K.G. Vrijdagavond hield de ijselub „Ons Genoegen* in café „Juliana" alhier een algemeene ledenvergadering, die werd bij gewoond door 23 leden. In zijn openings, svoord deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging thans 40 jaar bestaat. Hij ging in 't kort het wel en wee der ver eeniging in die 40 jaar na Door een der leden werd het bestuur gelukgewenscht. Twee der bestuursleden, de heeren J. C Nieuwdorp en D. J. Anemaet hebben reeds meer dan 30 jaar in 't bestuur zit ting. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 204,65, de uitgaven f 145,03, het goed slot dus f 59,62. De aftredende bestuursleden D. J. Ane maet, L. H. Kievit en J. M. Snoep wer den bij acclamatie herkozen. Tot vasten baanveger werd voor den lijd van 1 jaar benoemd de beer H. P. Tazelaar. Nog werd besloten de vergoeding voor 't opbergen der materialen te brengen van f 2.50 op f 4. 's GRAVENPOLDER. Vrijdag werd in het steigerhuis te Hoedekenskerke publiek verpacht voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar le. 1.09.10 H.A. weiland liggende in Moolhoek voor f 79.per gemet is voor den hoop f 219,62 aan wed. G. Jeronimus 2e. 0.40.68 H.A. weiland aldaar en 3e. 0.90.32 H.A. bouwland aldaar /oor f 50 per gemet is voor den hoop te zamen f 166,83 aan Jan Hoekman Jzn. 4e. 0.45.40 H.A. bouwland liggende in kasteelhoek voor f 80 per gemet is voor den hoop f 92.53 aan D. Geense Jz 5e. 0.47.19 H A. bouwland liggende in Veerhoek voor f51 per gemet is voor den hoop f 61.37 aan Jan Schout Az. 6e. 0.4-6.96 H A. bouwland liggende a'daar voor f 50 per gemet is voor den hoop f 59,83 aan wed. G, Jeronimus; 7e. 0.47.86 H.A. bouwland aldaar voor f 50 per gemet is voor den hoop f 61 aan wed. G. Jeronimus; 8e. 0.27.79 H.A. bouwland aldaar voor f 50 per gemet is voor den hoop f 35.33 aan wed. G. Jeronimus; 9e. 0.29.09 H.A. bouwland aldaar voor f 61 per gemet is voor den hoop f45,14 aan wed. G. Jeronimus 10. 0.46.91 H,A. bouwland aldaar voor f 81 per gemet is voor den hoop f 96,66 aan Jan Schout Az. HANSWEERT. Benoemd tot kommies le klasse kommies tejwater T. Verhagen alhier. Vrijdagmorgen had een aanvaring plaats tusschen de schepen „Mawa" en .Johanna*, waarbij de „Mawa" belang rijke schade aan het achterschip bekwam. Het schip heeft de reis naar Duitschland voortgezet. De sleepboot „Aloys" is Vrijdag morgen nabij Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Over den vloed is het schip echter vlotgekomen, en heeft de reis naar Dordrecht voortgezet. 's HEER ABTSKERKE. In de Vrijdag j 1. gehouden bijeenkomst van leden der N'ed Herv. Kerk werden herkozen als Notabelen de heeren W. Minnaard Sr. en Jan Braam ieder met 15 van de 19 stemmen, de heeren J. Proos als ouder ling met 18 en M. v. Weele met 16 stem men als diaken. Vrijdag vergaderde de Kolenfonds- vereeniging. Volgens het verslag van den secretaris-penningmeester telde de ver eeniging nog 23 leden. De eierkolen kostten f 1,25 en de stukkolen fl,62 per heeto liter. De voorzitter A. de Jonge en 't bestuurslid M. v. Weele werden herkozen Nu de kolen per locaalspoor tot aan ons station komen, bleek 't dat men nergens goedkooper terecht kan: Er is in'het'afge- loopen boekjaar bijna 400 hectoliter brandstof betrokken. HOEDEKENSKERKE. In November zijn uit deze gemeente vertrokken: Johs. Verbeem en gezin koopman 's Heerenhoek. Levina Vleugel dienstbode Oostburg. Tannefje Fierloos dienstbode 's Heer Abtskerke. Ingekomen: J. J, Eckhardt timmer mansknecht uit 's Gravenpolder. P. West- veer broodbakkersknecht uit Oudelande. In verband met hare benoeming tot vakonderwijzeres in de Nederl, Taal en letterkunde aan school G te Middel burg, heeft mej. C, Siebenga tegen 1 Januari a.s. ontslag aangevraagd uit hare betrekking als assistente aan deojenbare lagere school alhier. KATS. Vertrokken: Geertruida Flipse naar Colijnsplaat, Fran<;ois A. Klaassen naar Colijnsplaat, C. J. de Rijke-geb, van der Maas naar Yerseke en Hendrika Moerman naar Colijnsplaat. K WADENDAMME. Aan den onbewaak- ten overweg aan hel Lange Weegje alhier die vooral in de richting naar Kwaden- darnme door het zich juist TJij~dIFrr6 weg bevindende woonhuis van* <Wr Jasperse een zéér slecht uitzicht geeft, heeft gisterenmiddag"%ijtttheeks half twee een aanrijding plaat^,^^'fl tussehen den locaaltram en een luie auto eigendom van den autoverhuurder S. uit Goes en be stuurd wordende door dhr. W. mede wonen de aldaar. De auto werd aan de voorzijde beschadigd, terwijl persoonlijke ongelukken niet plaats hadden. KLOETINGE Destijdswerd op initiatief van het Hoofdbestuur der Algemeene Ned. Ver vau Vreemdelingenverkeer een com missie benoemd, onder voorzitterschap van baron Krayenhof en o.a. als lid mej Westermau, lid der tweede Kamer dr. Westerouwen van Meeteren inspecteur van het L O. in de inspectie Hoorn, met de bedoeling demogelijkheid teonderzoeken van een geregelde correspondentie tusschen leerlingen der scholen m diverse landen en deze aan te moedigen. De bedoeling daarbij was een werderkeerige belangstelling op te wekken en zeker niet het minst de internationale gedachte te bevorderen. Het resultaat is geweest, dat tegenwoordig diverse scholen in geregelde correspondentie met elkander staan, zoo staan o.m. do leerlingen uit de beide hoogste leerjaren der openbare school te Kloetinge in con tact met die der school te Groot Marico in Transvaal. Niet alleen, dat er onder linge briefwisseling plaats heeft, waarin allerlei bijzonderheden worden meegedeeld maar zelfs bloemen en bloemzaden worden overgestuurd. Thans wordt getracht ver binding te krijgen met een school in ludië. NISSE. Vrijdagavond jl. was het al gemeene vergadering van de Groene Kruis vereeniging alhier. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en goed gekeurd. Als vice voorzitter werd herkozen de heer H. Dane en als secre taris de heer Ph. Bommeljé, als magazijn meester bode werd herbenoemd de heer Jacob Jansen. Het salaris van den magazijnmeester bode werd voor 1929 bepaald op f 25 VLISSINGEN Alhier is Vrijdagmiddag de tweede school van de Vereeniging voor L, O, op geref. grondslag geopend. Door den waarnemenden burgemeester, den heer M. Laernoes, werd de school aan devereeni ging overgedragen, waarna de voorzitter der vereeniging de heer C.D. van Noppen een uitvoerige rede hield en nog verschil lende sprekers hun gelukwenschen kwamen aanbieden. In den nacht Van Zaterdag op Zondag heeft aan het Leugenaarshoofd een aanvaring plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip „City of A grid en het Letlandsche s.s. „Linhope*. Beide schepen zijn met zware averij naar Ant werpen teruggekeerd. Een der gewonden van het Engelsche s.s. is in het St, Josephziekenhuis opgenomen. WEMELDINGE. Zaterdag kwam een roeiboot waarin manufacturen waren ge borgen van den kanaalkoopman R., in de kleine sluis alhier tusschen een binnen, komende sleepboot in de klem met het gevolg dat de boot onmiddellijk vol water liep, en dat nog eenige stoffen met het water in aanraking kwamen. Aan de boot werd veel schade toegebracht. WAARDE. Ds. C. v. d. Waa heeft de toezegging van het beroep naar Biggi kerke aangenomen. Tegen den directeur-generaal van de Pressa, de internationale perstentoon stelling, die te Keulen is gehouden, dr. Esch, is een gerechtelijke vervolging in gesteld, Dr. Esch wordt van fraude be schuldigd. In het belang van de Pressa had hij in 1927 een reis naar New-York gemaakt, die hem door de Nord Deutsche Lloyd gratis was aangeboden; ziju vrouw kreeg verminderd tarief. De reiskosten heeft hij laterjevenwel toch gedeklareerd Voorts zou hij zonder verlof hebben meegewerkt aan het geïllustreerde boek van de Pressa en daarvoor geld. hebben aangenomen. Te Berlijn is een vrouw, Erna Kempf die haar echtgenoot in het bad met kokend loog had overgoten, hetgeen zijn dood tengevolge had, door de jury rechtbank wegens het toebrengen van lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had wegens doodslag vier jaar geëischt. ^eksïfoi!>jnmgsramp Te lijden hebben. Naar 'lêft'lïét «Wdarzoek dar ingenieurs van den waterstaat is gebleken, zal het geteis terde gebied no;g twee maanden blainlc blijven staan. In verband hiermede be schouwt men de ramp als dan emstigsten watersnood, die België in- de laatste halve eeuw heeft geteisterd. De drinkwatervoorziening baart nog altijd groote moeilijkheden, doch de auto riteiten hebben krachtige maatregelen ten bate van de bescherming der volksgezond heid genomen. Moord in een rechtzaal. Vrijdagechtend zou voor de gezworenen rechtbank te Praag het proces tegen den Albanees Bebi beginnen, die verleden jaar den eersten Albaneesclien gezant Zena Beg met een revolverschot doodde. Bij zijn verhoor maakte Bebi van zijn anti-Italiaansche gezindheid geen geheim. Hij verklaarde uitsluitend uit politieke overwegingen te hebben gehandeld. Hij wilde zich verzetten tegen de richting van Zena Beg, daar hij Albanië nader tot de kleine Entente wou brengen en aan den Italiaanschen invloed wilde onttrekken. Nadat de reis van Bebi naar Belgrado en ■Weenen was behandeld, welke niet veel nieuws in de zaak bracht gelastte de pre sident een pauze van een kwartier. Op het oogenblik, dat het publiek zich gereed maakte, de zaal te verlaten, sprong uit de banken van het publiek de kuecht van den vermoorden gezant over de banken der journalisten, snelde op de estrade der rechtbank toe met een getrokken revolver en loste zeven schoten op Bebi, waarop deze onmiddellijk doodelijk getroffen in elkaar zakte. Daarna richtte hij zijn wapen op den Italiaanschen journalist Del Vee chio, die in Praag het Giornale d'Italia vertegenwoordigt. Deze stend toevallig in gesprek met een der advocaten op de estrade. Hij werd zwaar in de rechterlong gewond. De dienaar van den gezant werd onmiddellijk gearresteerd terwijl een paniek zich van hel publiek meester maakte. I)e deuren van het gerechtsgebouw werden gesloten. Niemand werd ernit gelaten en men begon het publiek te visiteeren naar wapens. De bladen te Praag wijden lange kolom men aan den moord op den Albaneesehen gezant. Men is van meening, dat het hier een wraakgevoel geldt. De moordenaar zelf was in hooge mate opgewonden. Met gesloten oogen, niet bij machte een woord te spreken, stond hij voor den rechter van constructie. De daad was geschied op het oogenblik, toon de Italiaansche jour nalist den tolk het verzoek gedaan had, dat de beklaagde toch verder antwoorden zou. Op dat oogenblik, had de beklaagde zijn gezicht gewend tot den tolk en den achter dezen staanden moordenaar. Ver scheidene juryleden hebben een zenuw instorting bekomen. Een moord. Groote sensatie is gewekt te York in Pennsylvanië door de bekentenis van den aebtienjarigen William C. Hess, die naar de politie verklaart, bekend heeft den 59-jarigen boer Nelson Rehmeyr te hebben vermoord. De boer werd in zijn huis dood op een stoel gevonden. Hij was bewusteloos geslagen, op zijn stoel vastgebonden met petroleum begoten en in brand gestoken. Hess moet bekend hebben, dat hij Reh meyr vermoordde, omdat deze weigerde hem een lok haar te geven, die Hess meende noodig te hebben om de gevolgen van een Voodoo-voorspelling voor zijn huis te keeren. De zaak heeft in de Ver Staten groote belangstelling gewekt, omdat blijkbaar tal van blanken in Pennsylvanië groote waarde hechten aan de tooverkunsten der negers, die men Voodoo noemt. De overstroomingen- in België. Zaterdagochtend zijn de bijrivieren van de Maas, n.l. Lesse, Lomme en Semols, buiten haar oevers getreden. Indien de weerberichten uit Noord-Frankrijk gun stig blijven luiden-, hoopt men, dat die Sambre, die eveneens stei-k gewassen is, spoedig zal dalen. In de streek van Diendermonde blijft de toestand ernstig. Het Roode Kruis deelt mede, dat 9300 personen van de De verwachting tot den avond van 4' dezer luidt: matige, tijdelijk wellicht toe nemende wind uit W. richtingen, gedeel telijk bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk enkele regenbuien, later iets zachter. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 3 Dec. 1928. Vlasaanvoer4697 Blauw f 1,30 a f 1,55, 8060 Groningen f 1,20 a f 1,45, Wit f 0,— a f 0,—, 14400 Geel f 1,30 a f 1,50, 600 Dauwroot f 1,10 a f 1,20. Handel traag. Aardappelen Zeeuweche Blauwe f 3,20 a f 3,60Bonten f 3,20 a f 3,60 Eigenheimers f 2,30 a f 2,60. Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 16,25 a fHaver Canada f 11,60 a tMais Lapiata f223. Binnenlandsche Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten lager Schokkers f 11,— a f 11, 11,75 a 12,— 10,75 a 11, a a Bruineboonen lager a 34,a 35, Karwijzaad 86,a 38, Mosterdzaad (geel) a Lijnzaad (voer) 17,a 18, Lijnzaad (zaai) 20,a 22, Boekweit 13,40 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 958, eerste kwaliteit f 0,72 a f 0,75 tweede f 0,60 a f 0,65, derde f 0,58 a f 0,60 zouters f0,a f 0,export f0,65 a f 0,67. Handel traag. WEERBERICHT. LICHT OP. Dinsdag 4 December 4.17' Uur Woensdag -5 December 4.17 uur Het metaalconflict in Duitschland. ESSEN, 2 Dec. De drie organi saties van metaalbewerkers hebben he den te Essen haar aangekondigde ge delegeerdenconferentie gehouden: Besloten werd, het door de rijksre- geering gedane voorstel te aanvaarden en zich aan door den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing, te vellen arbitrale uitspraak fê on derwerpen. De werkgevers in het uitsluitïngs- gebied, die zich reeds in de té Berlijn gehouden besprekingen bereid hebben verklaard, hunnerzijds een door Seve ring te vellen uitspraak' te zullen aan vaarden, treffen onmiddellijk alle ver- eischte maatregelen, om de fabrieken voor zoover mogelijk thans direct weer op gang te brengen. In verband met het feit, dat thans zoowel de werkgevers als de werkne mers verklaard hebben zich aan de uitspraak van Severing te zullen on derwerpen, kan de strijd in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied feitelijk als beëindigd worden be schouwd. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 4 Goes, beestiaal, varkens, De Wil de en Heijboer. 6 Goes, windkorenmolen met woon huis, schuur enz. te Waarde, Pi laar. 7 Heinkenszand, bouwland en in boedel, van Dissel. 7 Borssele, woonhuis met schuurtje en erf, boomgaard en bouwland, Pilaar. 11 Goes, woonhuis en erf, Pilaar. 12 Goes, verpachting bouw- en wei land, van Dissel. 12 's Heer Arendskerke, woonhuis en erf, Pilaar. 19 Kapelle, inspan, De Wilde eti Heij boer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December: 3 Bioscoop Slof Osfende, „Jeugd- roes". 3 en 4, Landbouw-Bioscoop, „t)e kat en de kanarie". Landbouw-Bioscoop, „Vlammend vleugels". 15 Schuttershof, „In Uniform", Inter Amicos. AANBESTEDINGEN. December 12 Schore, herleggen keibestratingen ged. klinkerweg, leggen klinkerpa den en pleintjes enz., B. en W. ADVERTENTIËN. Heden uit voorraad. TE KOOP AANGEBODEN op welvarend dorp in Zeeland. Zeer geschikt voor schilder, waar ter plaatse groote behoefte aan is. Brieven oftder letter P. aan Boekhandel S. OCHT- MAN Zoon, Zierikzee.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3