N° i JUL Maandag 5 December 1928 118 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland kREsivAi-sitym Koloniën Kamer Overzicht. Uit de Radiowereld Rechtszaken. Stadsnieuws. GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescke Courant en Vrijdagavond. Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuweas ft Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20. elke regal meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Onze Sint Nicolaasprijsvraag. Zooais dat te doen gebruikelijk is heb ben de lezers van de ,,Goesdhe Courant'' zich ook dit jaar weer met enthousiasme op onze Sint Nicolaas-prijsvraag gewor pen. Ze hebben de étalages onzer adver teerders afgeneusd en de diaarin opge stelde letters der prijsvraag in het ge heugen geprent. Heden zornd een groot aantal deel nemers de res ui ta to van het zoekw&rk in. De goede oplossers deelden mede, dat de betreffende spreekwoorden luild- den: i A. Keulen en Aken zijn niet op eetn dag gebouwd. B. Men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan. C. De beste stuurlui staan aan wal. D. Een gek kan meer vragen dan tien wijzen kunnen antwoorden. E. Uilen naar Athene brengen. F. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. G. Twee joden weten wat een bril kost. H. Een zwaluw brengt nog geen zomer. De goede oplossingen overtroffen het aantal prijzen, zoodat door loting de prijswinnaars moesten worden aangewe zen. Uit de Sint Nicolaas-bus kwamen de namen van: le. M. Burger Md., p/a dhr. M. Glas Jz., Zandweg, Kapelle. 2e. J. van de Velde, Kloetingsche weg 28, Goes. 3e. Mevr. M. W. Vissers-Wisse, Wijn gaardstraat 23, Goes. Resp. komt deze oplossera toe f 15, fio, f5. De bons ter waarde van f5 kun men de prijswinnaars moj-gen aan onze bureaux "afhalen. We herinneren err aan dat de bonis ingewisseld kunnen worden 'bij onze ad verteerders tegen artikelen' naar keuze. Alle deelnemers zij ten slotte een woord van dank gebracht voor bun poging naar een goede oplossing. OVERZICHT. Koning George's ziekte. De berichten betreffemiJe den toestand van koning George van Engeland, blijven naar omstandigheden bevredigend. Drie doctoren hebben een uiterst zorgvuldig onderzoek naar den geheelen toestand in gesteld, ook met het oog, op het verdere verloop van de ziekte, in de naaste toe komst. De temperatuurstateini, de radium- foto's, die met een draagbaar Philips- toes tel zijn gemaakt, em de rapporten van bet bacteriologisch onderzoek van de vo rige week, wierden opnieuw onderzocht. Eerst toen is het bulletin opgemaakt waarin wordt meegedeeld, dat in d; long- 19 FEUILLETON Naar het Engelsch. van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Daar heeft u uw steun weer terug", ■zei ze met haar innemenden glimlach. „Ik ben bang, dat ik u liet schrik ken. Ik was zoo geheel en al ver diept in het bewonderen van uw bloe men, dat ik er geen «ogenblik aan dacht iemand in den tuin te zullen vinden." „Ik dank u wel, juffrouw", stamelde de oude Cross. Hij bleef haar nog steeds met groote, ongeloovige oogen aanzien. „Gaat u alsjeblieft nog niet weg. Wilt u niet plaats nemen?" „Mag ik?" vroeg ze. „Heel graag". Ze ging tegenover hem zitten, welk feit hem eenige seconden sprakeloos van verbazing maakte. De meeste menschen schenen zoo bitter weinig fijd te hebben een praatje met hem te komen houden en er waren er slechts weinige, die werkelijk gingen zitten. „Wat zegt u van dat heerlijke weer", begon zij. „En wat is het hier vredig". bh het beste middel bij (bayer). 1 middel katarrhaie aandoenim 't ademhalingsweg Vuige >roauct Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. aandoening en >de pleuris eeinijge ver betering is ingetreden en dat de tempe ratuur eenigszins lagpr is. Er wordt in- tusschen op gewezen, diat die tijid waarin verergering van de besmetting moge lijk is, nog niet voorbij is en dat de be terschap uiterst langzaam zal komen. De bond der goddeloozen. Sovjet-Rusland bezit een bond \an god deloozen. De bond wend in 1923 ge sticht en organiseerde tot dusverre in ge heel Rusland 400 onderafdeelingen met ongeveer 250.000 leden. Het doel der vereeniging is in de leden ook het laatste spoor van godsdienst te verdelgen. De bond werkt met veertig andere vereen gingen hand in hand, die hetzelfde doel nastreven. Sinds 1923 verscheen het blad van den bond, „ide Godidelooze" (Bebosch nik) met een oplaag van 20.000.000 an ti-godsdienstige boeken verspreid. De bioscopen, de communistische scholen, de arbeiders-universiteiten en alle ministeries staan den bond ter beschikking. Groote sommen gelds worden besteed om het atheïsme ook in het buitenland uit te breiden. t nu ten voor de komst van den hear Spoor zich een groote tijgpr op de voorgalerij had bevonden. De tijger sprong plotse ling met een bons op die voorgalerij vtain de nieuwe woning en keek loerend rond Het was een groot beest -en het scheejn niet voor een klein geruchtje vervaard. De boy, die zich achter bevond, hoorde het gedruisch en begjaf zich er heen-. Tot zijn schrik m verbijstering zag hij er den tijger, die zelf echter ook in de war geraakte, tegen het hek sprong, dit ge deeltelijk meesleepte en in het struikge was verdween. Het mag zeker wel iets bijzonders ge noemd worden, dat zoo in de nabijheid van Median, op vier kilometers afstand, nog een tijger zich als huisbezoeker aan meldt, schrijft de Deli Crtvooral daar het assitentshuis dicht bij- den weg staat en er den ganseden «dag en den geheelen avond dikwijls auto's langs brommen. Het bloeddorstige dier schijnt zich de aanwe zigheid van het moderne verkeer echter niet aan te trekken Nadat het beest ver dwenen was, heeft de heer Spoor de voet indrukken van den tijger nauwkeurig on derzocht. Het waren die typische sporen van een groot exemplaar. De hond toonde zich ontzettend be angst en zenuwachtig, nog geruimen tijd nadat de tijger verdwenen was. Post-auto beroofd. Het hoofdbureau van de Staatsspoor heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat uit een auto van de S. S., die van Lehat naar Pageralam reed, f 13.000 geroofd is. De auto moet door gewapende lieden zijn aangerand. De leegia geldkist werd later gevonden. Die daders, inlanders etn Chineezen, zijn met andere personen, die ook verdacht worden, gearresteerd. Doodgeranseld. De mamfcri-politie Soembprwaro, heeft een inlander, idie weigerde zijn aandee in de dessa-diensto te verrichten, doolcl geranseld en daarna opjdjiangqn, ten einde het te doen voorkomen, alsof deze zelfmoord gepleegd had. De mantni en twee leden van het dessaibestuur zijn ge arresteerd. Een tijger in de voorgalerij. In den avond van 3 November te onge veer half acht, beeft de heer H. A. Spoor van de Deli Maatschappij' een ervaring gelhad, die hem zeker nog lang in het ge heugen zal blijven'. Toen die lieer Spoor thuiskwam en zijn nieuwe assistenten-wo ning op Soengjei Sikambing, ongeveer 4 K.M. buiten Median, wilde binnentreden, viel het hem op, dat het hek van de voor galerij naar beneden was gehaald, terwijl zijn hond, die m de slaapkamer lag vast gebonden, zich in vreeselijken angst bijna gesmoord had. Het bleek, dat enkele mi houdt, bet tolvraagstuk en dergelijk© on derwerpen van algemeen belang, hadden de aandacht der Kamer althans van de leden die erover spraken terwijl, wat meer plaatselijke of gewestelijke be langen betreft, de heer Weitkamp aan drong op betere afwatering van gronden die onder wateroverlast lijden, en de sub sidie-aanvragen steunde voor do verzwa ring van den dijk bij Zalk, en de heer Duymaer van Twist pleitte voor een rijks bijdrage in de kosten van overneming van de Arembergersluis door Zwartsluis. De minister zeicle Vrijdag alleen nog maar, dat hij binnenkort de instructie der Wegencommissie aan de Kamer hoopt te kunnen overleggen "en volstond voorts met de mededeeling, dat hij irn een vol gende vergadering zijn rede zou voort zetten. Dit zal Dinsdagavond zijn. Want de Waterstaatsbegrooting zal in de avond vergaderingen worden afgehandeld. Ditis- jmiddiag komt de Onlderwijsbegrooting aan de orde. TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrootingen zijn de leden der Tweede Kamer aan be paalde voorschriften gebonden wat be treft den duur der redevoeringen. Voor de algemeene beschouwingen over de be grooting is in afwijking van het reglement van orde, bij besluit van 28 Ocfcoberf 1927, een maximum spreektijd In eerste instantie per fractie bepaald, in totaal 18 Va uur. Wat de waterstaatsbegrooting betreft mogen de leden niet langer dan 45 minuten praten. Nu kwam Vrijdag de waterstaatsbegrooting, aan de orde, en er waren reeds rond dertig sprekers inge schreven. Vooral deze begrooting, geeft aanleiding tot het uiten van allerlei weti- schen en de voorzitter, da*, de Visser, vreesde blijkbaar, dat van het goede te veel zou worden geboden. Daarom stel de hij voor den spreektijd te bepalen' op 20 minuten voor ieder die iets te zeggen had. De heeren Duymaer van Twist en Krijger willen dien tijd op een half uur bepaald zien, maar het voorstel van den voorzitter kreeg 58 stemmen van de 65 bij den aanvang der vergadering aaïi wezige leden. De vergadering duurde van kwart over één tot goed zes uur. Toen hadden 24 leden het woord1 gevoerd, en kon de minister zijin redevoering al beg,in nen, zoodat het dus nog al meeviel. Maar velerlei was er toen toch be sproken. Vooral de autobuskwestie, het groot aantal koninklijke besluiten inzake autobusondememingenin strijd $net het advies van den Raad van State, de reor ganisatie van den waterstaatsdiens t, de wegenaanleg en wat daarmede verband „Oh, ja, juffrouw, vredig genoeg", antwoordde Sammy. De oude man zat zich intusschen af te vragen, hoe het toch mogelijk was dat het haar van een vrouw zulk een gouden glans kon hebben. „Ik kan me niet herinneren ooit in zulk een rustige omgeving te zijn ge weest", zei zijn bezoekster. „Deze tuin doet me aan een dcoom denken. Heeft u altijd in Rickaby gewoond? En wat doen de menschen hier eigenlijk?" „Doen", zei oude Sammy met een minachtend gesnuif. „Doen? Ze voe ren zoowat niets uit". „Maar waarvan leven ze dan?" vroeg de jonge vrouw verwonderd. „Waarvan ze leven? Van elkander, veronderstel ik. Parasieten zijn ze, ver vloekte parasieten, anders niet". De oude man graaide in zijn zak en haal de een pijp te voorschijn. „Het hin dert u toch zeker niet als ik rook, is het wel, juffrouw?" vroeg hij be leefd. „Oh, nee, volstrekt niet. Integendeel ik vind het heel prettig, als u rookt" antwoordde ze. „En vertelt u me nu eens; heeft u hier altijd gewoond en heeft u ook niets hoeven te doen?" „Natuurlijk wel", mopperde Sammy. Ik heb hard gewerkt; ik was een riet dekker. Ik geef u de verzekering, dat er tegenwoordig niet veel mensehen zijn, die dft vak goed verstaan en het Breda, gedetineerd te Miidklelburg, werd verdacht dat bij te Rillamid-Bath op 6 Mei jd. in vereeniging niet een ander, of alleen ledige baal zakken, een koperen re servoir van een petroleumlamp, met 2 ko peren branders, een koperen waterkraan, een koperen kraan fop, een as dop van een automobiel en 4 stukken zinlk, toebeboo- rende aan J. M. Colpaart, beeft wegge nomen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van bet voorarrest. Mr. Kegige, verdaebte's raadsman., vtroeg vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Philip's omroep Holland-lndië. De werkzaamheden aan 'den nieuvvetn zender, die te Huizen wordt gebouwd voor de „Pbolii" (Philip® Omroep Hol landIindië), zullen in dein loop van de maand December zoo ver gevorderd zijn dat deze krachtige kor te-golf-zender met proefuitzenidimgen zal kunnen beginnen. Deze zender, die met 139 K.W. pri maire energie werkt, lean- tot de grootste omroepz einders van de wereld gerekend worden. Hij is geheel en al door de Ne- derlandsche industrie gebouwd. Rechtbank te Middelburg. I11 cle "zitting van 30 November 1928 werden de volgende zaken behandeld: M. v. B., 23 jaar, J. de N-, 38 jaar, J. v. B., 27 jaar, en W. v. B., 30 jaar, visschers te Amemuid™, werden verdacht, dat zij op 21 September 1928 te Wissen - kerke eens hoeveelheid aardappelen, toe- behoorende aan M. F. Zuidweg hebben weggenomen. Eisch ieder f20 s. 20 d. h. G. v. B., 50 jaar, J. G., 30 jaar, en C. G., 35 jaar, visschers te Arnemuideo, werden ten laste gelegd, dat zij op 21 September j.l. te Wissenkerke ieder een zak met aardappelen, die van misdrijf af komstig waren, hebben vervoerd, bewaard en verborgen. Eisch ieder f 20 s. 20 d. h. J. v. d. M„ 44 jaar, schrijver bij hef kantongerecht te 's Gravenhage, wonen te Rijswijk, was door den kantonrechter veroordeeld tot f 1 s. 1 d. h., wegens het motorrijden zonder spiegel. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. K. M., 18 jaar, voddenkoopman te zal ook zoo lang niet meer duren, of ze kennen dat werk niet eens meer. Doch ik zeg u, dat er niets beters kan bestaan dan een rieten overdak. je houdt de zomerwarmte en de win terkoude uit je huis. Maar nu is hef afgeloopen, want het is me natuurlijk onmogelijk een ladder te beklimmen. Weet u wel dat ik de oudste inwoner van Rickaby ben?" eindigde hij vol trots. „Is u dat werkelijkvroeg ze vrien delijk. „Ik vraag me af, hoe oud u is". De oude Cross schudde met het hoofd, alsof dit een zaak was waarvan hij met zijn beperkt verstand niet op de hoogte was. „Dat zou ik u niet kunnen zeggen, juffrouw. Dat moet u aan dominee vragen. Hij weet het in elk geval en hij kan u heel wat om trent mij vertellen". Hij begon te grin niken. „Er is niet veel wat hij niet weet, dat beloof ik u. Ik kan u ook het een en ander van hem vertellen, want de vrouw van mijn zoon is de nicht van dominee's huishoudster". „Oh, ik' begrijp het", zei de bezoeki ster, „Dus u kent elkander heel goed, veronderstel ik?" „Er gebeurt bitter weinig in dit ver vloekte dorp, wat ik niet te weten krijg," verzekerde Sammy. Hebt u dien ellendigen jongen van den „Beuken- berg" wel eens gezien.... Die aap jaagt met zijn auto door het dorp, SINTER KLAAS. Wat en waar St. Nicolaas koopt. (Slot.) In de Kloksfraat vereerde Sint de winkels van den heer W. H. VAN DE BROEK cn van de GEBR. STEUTEL met een bezoek. In de eerste zaak bewon derde hij terecht de radio-apparaten, dje met allerlei zilveren en gouden sieraden menigen kooper het water in den mond (ja zeker in den mond) drijven. In de zaak van de Gebr. Steutel werd door aankoop van confectie-pokiien weer de man bedacht. De eigenaars namen S.nt tevens de maat voor een nieuw costuum, dat hij zal dragen als hij incogpito reist. De heer J. J. P. C. BARTELSE werd daarop leverancier van de bloem stukken die de heilige vermoedelijk zal doen bezorgen in de woning]en waar men een mooi brokje natuur op de juiste waar de weet te schatten. „Say it with flo wers", is een uitdrukking die men zelfs in Spanje kent. Natuurlijk viel in onze groote winkel straat Sinterklaas' blik zonder mankeeren op het gedistingeerde pand van den heer A. C. VAN DER REST, den energie- ken ass.-Apotheker. In deze inrichting vertoefde de verfijnde grijsaard geruimen tijd; hij bewonderde liet interieur, de keurige bedieningcfetni zoo goed als spreekwoordelijk geworden voorraad arti kelen. Het zou ons te veel ruimte kosten om hier verslag van zijn bevindingen te doen. Laten we volstaan inet de verzeke ring, dat ze „af" waren. De moderne par fums en toilet-artikelen hadden natuurlijk in verband met den jaardag van den hoo- gen bezoeker de speciale aandacht. De firma WED. B. FABERIJ DE JONGE werd vervolgens bezocht voor de levering van een hoeveelheid koper-, brons- en kristalwaren. Toen Sint zag dat er ook een prachtige voorraad speelgoe deren aanwezig Was, werd de jeugjd na tuurlijk niet vergeten. De volgende bezoeken in de Kerk straat golden het magpzijn van den heer A. J. M. JACOBS, dat steeds zoo voor treffelijk in meubelen gesorteerd is, den winkel van den heer M. ZUIDIJK, waasr rijwielondeirdeekn en manufacturen koo- pers lokken, en het speelgoederen-maga zijn van de firma M. GREEP. Hoewel het Sint een tikje duizelde (een krasse man is het voor zijn leeftijd!) en alsof de duivel hem op de hielen zit' „Bedoelt u den jongen mijnheer Ri vers?" vroeg zijn bezoekster met een flauwen glimlach. „Ja. Ik houd dat heerschap in de gaten, daarvan kan hij verzekerd zijn en hij mag waarachtig wel oppassen, dat hij me niets in den weg legt, an ders kan het er beroerd voor hem uit zien". „Oh, wat spijt me dat", klonk het heesch. De oude man keek haar onderzoe kend aan. „Wat spijt u?" vroeg hij verwonderd. „Ut ben mevrouw Rivers, zijn moe der", zei ze zacht. „Wat?" Er was een harde uitdruk king in de oogen verschenen. „Wat zegt u?" Hij duwde zijn pijpje van den eenen hoek van zijn mond naar den anderen. „Ik geloof het niet", zei hij koppig. Zij glimlachte droevig. „En toch is het de waarheid. Hij is mijn zoon en het spijt me heel erg, dat hij te hard rijdt. Ik' ben bang, dat hij een weinig roekeloos is". „Roekeloos", mompeldie Sammy. „Het zal nog eens raar met hem afloo- pen, als hij zoo doorgaat Maar hoe is het mogelijk, dat u een zoon van dien leeftijd heeft, mevrouw? Hij is toch zeker niet uw eigen kind, is het wel?" „Hij is mijn eigen jongen". De lieve stem trilde. „Mijn eigen jongen en alles, wat ik op de wereld bezit". Sammy liet een geluid hooren, dat heel veel op het snurken van een var ken geleek en begon onmiddellijk over iets anders te praten. „Dus u is de dame, die op den „Beukenberg" woont? Ongeveer veertig jaar geleden heb ik er een rieten overdak voor ge maakt. Ik ken dat huis heel goed. Het is een mooi buiten, maar volgens mijn smaak ziet hef er een beetje te buitenlandsch uit. Admiraal Thesiger woonde er indertijd en hij heeft dien Italiaanschen tuin langs de kust laten aanleggen." „Ja, en ook de grot en de fontein. Ik houd zooveel van dat gedeelte van den tuin", zei mevrouw Rivers. Weer liet de oude Sammy dat knor rende geluid hooren. „Ik kan me voor-1 stellen dat vreemdelingen er mee in genomen zijn, maar ik voor mij houd van gewone, eenvoudige dingen". „Ik ben geen vreemdelinge", gaf me vrouw Rivers te kennen. „Maar toch waardeer ik mooie, vreemde dingen. „De Beukenberg" ziet er heel aantrek kelijk uit en u moest het huis eens van binnen kunnen zien." „Ik?" riep Sammy uit „Maar mijn beste mevrouw, ik zou het nooit zoo ver halen. Daarvoor ben ik veel te oud". (Wordt vervolgd)..

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1