Van Overal Kamer Overzicht. zegt, gaf hij dat gewoonlijk in bewa ring aan de familie P., bij wie hij on afgebroken 45 jaren in dienst is ge weest. D(% verslagene is 69 jaren oud Reeds zijn er twee verdachten ge arresteerd, maar de rijkspolitie acht hef beter voorloopig, ter wille van het onderzoek, geen mededeelingen te doen. Eveneens niet van de verdachte sporen, die reeds dank zij het magni fieke werk van den speurhond gevon- edn zijn. De man moest in zijn eigen onderhoud voorzien en in dat van een zieke zuster, die in het ziekenhuis ligt, waar hij nu met zijn zuster ligt. Zijn toestand is, naar wij vernemen, deerniswekkend." Overval. Toen de oude, ongeveer 70-jarige al leenwonende weduwe Sch. te Lisse Zon dagavond haar krant zat te lezen, hooi de zij plotseling gerommel aan de bui tendeur van het huisje. Zij werd, toen zij ging kijken, overvallen door twee man nen, die haar ernstig mishandelden. Zij bedreigden de vrouw met revolvers. Zij vonden in het huis niet veel van hun gading. Zij eischten daarop, dat de vrouw de plaats zou aanwijzen, waar zij haar geldswaardige papieren bewaarde. Zij deed dit, en de mannen namen eenige geldswaardige papieren mede. De vrouw waarschuwde daarop de buren. Een vuurbol. Tijdens een kort doch hevig onweder, dat zich Zondagavond boven Deventer en omgeving ontlastte en dat vrij wat schade veroorzaakttf, werd boven Stee- nen Kamer en Hoven plotseling een vuur bol waargenomen, welke mlet een gewel digen knal uiteenspatte, schrijft de Maas bode. Op hetzelfde monlant waren alle lichten in genoemde buurt gedoofd. Bij enkele bewoners sprongen de radio-toe stellen uit elkaar. Ten huize van de fa milie Coldewey sloeg de {rliksem in de keuken, waar zich juist een dochtertje van C. en het dienstmeisje bevonden, die met den schrik vrij kwanten, een elec- trisch schakelbord cn de telefoon werden hier vernield. Van de woning van den heer Huizing werd het dak gedeeltelijk afge rukt, terwijl ten huize van de familie Luyten de lichtleiding het moest ont gelden. Hoewel het hemelvuur op ver scheidene plaatsen insloeg, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De Stee nen Kanier en omgeving waren een groot deel van den avond van licht ontstoken. Een valsch briefje van f 1000. Bij een juwelier in die Kalverstraat te Amsterdam is dezer dagen een- onbeken de, die goed gekleed was, een zilveren theeservies konten uitzoeken ter waarde van ongeveer f 150. Hij gaf het adres op waaraan het bezorgd moest worden, en wisselde tevens kleiner bankpapier voor een biljet van f 100 cn ccn van f 300. Dcmzelf'den avond belde de klant den juwelier op en deelde hem mede, dat het theeservies dat bestemd zou zijn als feest geschenk aan een jubilaris, zoodanig geen dienst meer kon doen, omdat de jubilaris reeds een theeservies cadeau had gekre gen. Daarom verzocht de klant een zilve ren voorwerp van ongeveer dezelfde waarde aan het opgegeven adres te stu ren. Tevens verzocht hij. den bediende voldoende wisselgeld mede te geven, daar hij geen, kleiner geld had dan een bank biljet van f 1000. Aan het opgegeven adres vond de be diende, die kwam met een zilveren fruit- za'al, den klant vóór de deur wachtende. Hij vertelde dat hij hem niet boven kon- laten, omdat de jubilaris daar was, voor wie» het een verrassing moest zijn. De bediende gaf hem toen de fruitschaal, betaald werd met een bankhiljtt v.tjn f 1000, hetwelk later valsch bleek, en waarop f850 teruggegeven is. Bij onderzoek door de politie bleek aan het bewuste adres van eenig jubileum niets békend, dus evenmin van een aange boden zilveren fruitschaal, welke nog zoek is, gelijk de „kooper". i,i.i -> i Een buffer -passagier. Toen Maandagavond trein no. 15 Am sterdam-Parijs het station Dordrecht binnenliep, zag de hoofdconducteur een man tusschen de wagens op een der buf fers zitten. De man- was zoo van streek, dat hij geen woord kon zeggen. In Rot terdam scheen mün hem ook reeds opge merkt te hebben, want men had in dezen geest inmiddels ook reeds van daar getele foneerd. Nadat men de man een weóp'g had laten bekomen, verklaarde hij de reis van Amsterdam tot Rotterdam boven op het dak van een wagon en van Rotterdam tot Dordrecht op de buffers te hebben meegemaakt, om verder naar Antwerpen te reizen. Dat deze reis geen pretje was, beseft iedereen als men weet boe het Maandagmiddag stormde, terwijl de man in zeer moeilijke positie heeft moeten liggen, om niet met de electrisdhe dra den op het baanvak AmsterdamRoter- dam in aanraking te komen. De man is te Dordrecht aan de politie overgegeven. De gewezen R ij k s b o u w- meester. Men zal zich herinneren dat een der gevolgen van de bij den rijksgebouwen dienst ontdekte misstanden was een ver- volging tegen den toenmaligen rijksbouw meester J. A. Vrijman. Deze is echter door het Gerechtshof vrijgesproken omdat dit zijn betoog aanvaarde, dat de nog van 1841 dateerende comptabiliteitswetten in de praktijk niet konden worden nage leefd, en leidden tot formeele over tredingen. Er werd echter door de regeering een civiel geding tegen Vrijman ingesteld. Inmiddels was door den beer Vrijman een adres tot de Tweede Kamer gericht, en dit gaf de Kamer 21 Mei j.l. aan leiding (op voorstel van de commissie voor verzoekschriften) aan den Minister te vragen nadere inlichtingen te verstrekken. Thans heeft de Minister van Fin. deze inlichtingen gegeven in een uitvoerige nota aan de Kaïner. De Minister erkent daarin dat de oor zaak van deze belangrijke overtredingen inderdaad voor een belangrijk deel ligt in de verouderde bepalingen van de wet van 1841niet echter omdat die bepalingen tot overtreding dwongen gelijk gepoogd is het voor te stellen, maar wel omdat zij onvoldoende zijn gebleken om over tredingen tegen te gaan. Er zijn daarom maatregelen tegen her halingen genomen. Ten opzichte van de zaak.Vrijman zet de Minister uiteen, dat er zeer eigen machtig in strijd met de comptabile voor schriften was gehandeld, en dat hier de meest elementaire grondslagen voor een op een verantwoordelijken plaats gestelden ambtenaar, die aan een staf van lager personeel leiding had te geven en tegen over hen zijn onafhankelijkheid moest hoog houden, ernstig zijn overtreden. Dat de betrokkene na het gebeurde niet in zijn ambt kon worden gehandhaafd en niet met het predicaat eervol kon worden ontslagen, ligt voor de hand. Een punt echter heeft den Minister tot een nadere voorziening aanleiding gegeven. Begrijpelijk is, dat bij het verschijnen van de eerste accountantsrapporten en ook bij het verder onderzoek met de mogelijkheid is rekening gehouden, dat de betrokkene met de gepleegde knoei erijen zijn persoonlijk geldelijk voordeel zou hebben nagestreefd. Nu echter achteraf 't denkbeeld van eenige persoonlijke be voordeeling geheel moet worden terzijde gesteld, meent de Minister, dat er geen voldoende aanleiding bestaat het civiele geding tegen den betrokkene voort te zetten. Hij heeft daarom last gegeven dit ;eding te staken en in verband daarmede iet beslag op zijn onroerende goederen op te heffen. Het Vaderland wijst er op, dat de heer Vrijman dan toch eigenlijk alleen voor een formeele overtreding 19} maand in de gevangenis heeft geboet, en dat er in de nota van den Minister niets blijkt van een pogen om den onverdienden schande ook maar eenigzins goed te maken, hoe wel tegenover de onmiskenbare tekort komingen ook zooveel verdiensten hebben In Lithauen zullen de salarissen der ministers verlaagd worden, omdatde oogst dit jaar zoo slecht is uitgevallen. Te Bologna zal eerlang een ruiter standbeeld van Mussolini verrijzen, ver- vervaardigd door den beeldhouwer Guiseppe Graziosi te Florence. Het model, dat zes meter hoog is, is nagenoeg gereed en wordt dezer dagen naar de gieterij verzonden, waar het standbeeld in brons gegoten zal worden. Te Zoutkamp is de arbeider U. Huizinga, wonende Honwerzijl, door een noodlottig schot uit een jachtgeweer doode- lijk getroffen, terwijl men bezig was het wapen te ledigen. De drie Duitsche metaalbewerkersbon den hebben een gemeenschappelijken brief geschreven aan den werkgeversbond, waarin zij onder verwijzing naar de uitspraak door het Landesarbeitgericht, de opheffing der uitsluiting en de onverwijlde heropa ning der bedrijven eischen, terwijl zij jk werkgevers verantwoordelijk stellen voor alle schade, welke uit het niet voldoen aan dezen eisch mocht voortvloeien. Vrijdagavond j.l. is de 68-jarige G. B. waarschijnlijk door den storm in het water van den Zoeterwoudscheu singel te Leiden geraakt. Een voorbijganger, de heer Dusseldorp, heeft hem op het droge gebracht. B. is eerst naar het academisch ziekenhuis en vervolgens naar de woning van een zijner kennissen vervoerd. De man is thans aan de gevolgen overleden. - Een vreeselijke ontdekking werd door den machinist van den sneltrein BordeauxParijs gedaan, toen hij op een tusschenstation de locomotief nakeek en zag hoe tusschen de buffers het lijk van een meisje hing, dat met een been over de rails lag. Het 19-jarige meisje had in het donker tijdens den storm een over weg willen oversteken in de nabijheid van Orleans en was door den voorbij razenden sneltrein gegrepen, Waterperry, in Oxfordshire, heeft zichzelf als dorp in kwaad gerucht ge bracht, omdat er nu al in vier jaar geen huwelijk gesloten is. De predikant vraagt in de pers of dit een record is. Er zijn tusschen de 20 en 30 jonge mannen op huwbaren leeftijd die genoeg keus onder de meisjes van het dorp kunnen doen Er worden danspartijen aangericht, maar ook dat helpt niet. De dominee biedt nu aan dat hij het eerste paar dat wil trouwen, voor niets in den echt zal verbinden. De Matin berekent, dat Frankrijk na de invoering van den éénjarigen dienst plicht beschikt over een leger in het moederland van 350.000 man, een aan tal, dat met het leger van 1914 over eenkomt. Aan boord van een Fransch schip in de haven van Dantzig hebben arbeiden bij het bunkeren een lijk gevonden. H fcleek van een Poolschen koopman te zijnj die als verstekeling mee naar Engelam gewild had. Hij had daarvoor relatie! aangeknoopt met een mairoos en nu schijn deze den koopman in een twist, of misi schien wel 's nachts in den slaap gedooi te hebben, met het oogmerk hem te be- TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft zich gisteren vereenigd met de motie van mevr. De Vries-Bruins, die daarmee een uitspraak heeft gekregen, dat de Kamer wil: waar dit noodig en mogelijk is, in samenwerking met provincies en gemeenten terhandne- ming van de uitvoering van het groote en blijvend hygiënisch belang, dat in het geneeskundig schooltoezicht gelegen, is. Of er nu meer schot in de oplossing van dit vraagstuk zal komen? Dit dient af gewacht te worden. Verder heeft de Kamer aanvaard het wetje tot verlenging, met een jaar van de opschorting der indirecte vaccinatie-ver plichting. Indien de Eerste Kamer zich' mee bij deze verlenging, neerlegt, is de kwestie weer voor een jaartje van de baan. De avondvergadering, was gisteren ge wijd aam het hoofdstuk Landbouw. De heer v. d. Heuvel (anti-rey.) ergerde het, dat het leven van dien boer zooveel harder is dan het bestaan van den be schermden arbeider. De boer is weer loos op de wereldmarkt, zei deze apr. Hij pleitte voor protectie. Dir. Bierema wees er op dat men de ooinzaak van de misère in den landbouw moet zoeken ein de te hooge productiekosten in de indus trie, gevolg van de werking, van monopo listische tendenzen. De akkerbouw, waar voor het index-cijfer voor de producten slechts 122 bedraagt, wordt hierdoor het kind van de rekening. Hiertegen zou kunnen baten internationale samenwerking tusschen de landbouworganisaties om te komen tot prijsregelend optreden en voorts kan meer aanpassing van de productie aan het gebruik verbetering, in den toestand brengen. Ten slotte zijn er natuurlijk al- lei andere maatregelen (afwatering, ver beterde voorlichtingdienst, gped landbouw onderwijs), door tal van sprekers aanbe- volen. Maar vooral geen protectie in den landbouw, waarvan ook de heeren dr. Lovink en Ebels niets goeds verwach ten. Te middernacht gaf de laatste (17e) spreker, de heer Braat, proeven van zijn welsprekendheid over tongblaiar, mond en klauwzeer enz. Hij ontpopte zich als protectionist en vond, dat het den soek- listen alleen om stemmetjes te doen is Hierna kwam minister Kan aan het woord. INGEZONDEN STUKKEN. (Buijjf verantwoordelijkheid d^J^ed.) De kade als losplaats. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het bericht in de Goesche Courant van Woensdag 7 November „Voor het verkeer verzoek ik beleefd plaatsruimte in uw blad. Vol gens dit bericht is bij besluit van B. en en W. te Goes verboden Bouwmaterialen en brandstoffen aan de Kade te lossen het geen mijn inziens een zeer oadeelig besluit is voor de Goesche bevolking, daar de Groote Kade de eenigste plaats is die voor het losisen, vooral van bouwmate rialen, geschikt is. U schrijft dat er tus schen twee poorten een uitstekend haven terrein voor los- en laadplaats is. Daar ik ongeveer twintig jaar tusschen twee poor ten heb gewoond, kan ik U verzekeren, dat dit niet het geval is. Er is daar oiigte- voor 15 meter open haventerrein en de jdhepen moeten acht a tien meter uit den wal blijven. Er is in 't geheel geen muur. Wat nu de belemmering betreft in de Kade door het lossen van bouwmaterialen, dit vind ik geen bezwaar. Wanneer er st^en gelost wordt, staat er een wagen of auto dicht aan de Kade en (dan blijft er ruimte genoeg over voor het verkeer. De belemmering op de Kade veroorzaken de beurtbooten dia. heele stapels met goederen op dan wal zetten welke daar drie vier dagen en soms langer blijven liggen. Worden de goederen weggehaald1, dan komt naast de stapelplaats een wa gen of auto staan en dan is alles ver sperd. U zou het toejuichen wanneer er in 't niet meer gelost of geladen werd de Kade, en als de haven alleen werd gebruikt als ligplaats en voor het zwaaien van schepen. Ledige schepen blijven in Goes niet liggen en voor het zwaaien is ueid in het gat van de werf. Er komen in eejn geheel jaar geen vijf sche pen in Goes die diaar niet kuinnsn zwaaien die kunnen dan over stuur naar het Goesche Sas. Het was beter dat van de Kade een stortplaats voor puin gemaakt werd. Dan waren wij van het onderhoud vain de Kade en brug af. Dien brugwach- wachter konden wij aan dan kant zett« en het huis verhuren'. Dan leverde hel heel wat voordeel op voor de gemeente, Nu heeft de gemeente nog heel wat bouw terrein te koop, dus moet het bouw< ooveel mogelijk in de hand gewerkt wer en. Door dit besluit bereikt men juist! at tegendeel. Nu komt elke woning weer 35 a 40 gulden duurder door het ver dere vervoer van bouwmaterialen. Voorts is het toch al een heele toer om Waal- steen ongeschonden op het werk te krij gen en door niet te motgen lossen in de Kade wordt dit onmogelijk. Wanneer de steen gelost wordt aan de Gasfabriek moet ze eerst op de krui wagen geladen worden en dan op de wa gen, dus een keer meer verwerken en ge volg hiervan meer geschonden. Aan de Kade gaan zij rechtstreeks op den wagen. D;an geloof ik dat alle neringdoenden het met mij eens zullen zijn, hoe meer chepen er in de Kade liggen, hoe liever zij dat hebben, want een Kade zonder schepen is een doodsch gezicht. Zij zien allen gaarne de schippersvrouwen inkoo- pen doen, want deze hebben nog al wat nioodig en ze komen met contant geld. Ze zijn dus goede klanten. Ik geloof niet dat een schipper, wanneer hij buiten moet lossen, de stad inkomt voor inkoopen. Im mers, het hoog noodige, brood, vleesch, groenten en melk, wordt wel aan boord gebracht en de rest koopen ze wel in een plaats, waar meer voor de scheepvaart gevoeld wordt dan in Goes. Mocht u aan dit schrijven twijfelen, vraag het dan de menschen die steen lossen en ga het an dere zelf eens bekijken. Een die nauw bij de scheepvaart is betrokken VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 27 Nov. 1928. PEREN: Beurrc Alexander Lucas f30 a f35, Comtesse de Paris f25 a f41, Bezy van Schonauwen f28 a f32, Alexandrine Drouillard f22, JodetLperen f 19 a f 23, Winter Bergemotten f 12 a f 17, idem dubbele f 19, Birederode f20, Madame Levavasseur f 19 a f20, Doro thea Royal f 14 a f 18, Winter Rietperen f 16 a f 19, Winter Louwtjes f 17 a f 19, Roem van Vlaanderen f 18, St. Germain d'Hiver f 13 a f 16, St. Remey f14 a f 18, Pondsperen f 18, Gieser Wildeman f 17 a f 26, Kleiperen f 16 a f 27, Afval- en Kroetperen f 1 a f 12, alles per 100 KJG. APPELSGoud Reinetten f 32 a f 56, Annanas Reinetten f22, Baumans Reinet ten f25, Landsberger Reinetten f21, Harberts Reinetten f28 a f41, Grauw- zure Reinetten 123 a 132, Sterappels 127 a 143, Bismarck 119 a 123, Tante Dora 128, Salome 126 a 142, Cox Oranje Pipping 126, Notarisappels 122, Engel- sclie Winter Gold Permain 123, Reatetle d'Automme 120 a 127, Present van En geland 130, Baldwin 121, Lanes Prins Albert 124, Golden Noble 125, Constan- tijn de Groot 127, Zure Bellelleur 126 a 136, Court Pcndu 126 a 136, Grauw- zuur 123, IJziken 117, Zomer Court Pendu 124, Zoete Armgaarcte 124 a 32, Zoete Campagner 118 a 124, Zoete Bellelleur 115 a 119, Zoete Ruisteln 121, Huismanszoet 113 a 119, Winter Bloemzoet 119, Pomme d'Oranje 120 a 125, Geld. Holaart 115 a 120, Afval- en Kroetappels 14 a 115, alles per 100 K G DIVERSEN: Mispels 112 a 115, Spruiten 15 a 112, Uien 16, Stekuien 12 a 14, Koolrapen 11,90, Herfst'apen f030 a 11,10, Krielaardappelen 10,90, alles per 100 K.G., Noten f0,70 a ^0>!10> Mispels 10,40, Bloemkool 15 a f 19, Uitschot idem fl a f 4, Rooide kool f3 a 15, Uitschot idem 10,60, Witte kool f3 a f4, Savoyekool fl a 13, Boeren kool 12, Selderij 10,70, Andijvie f2.30 a 12,60, Kipeicren f 10,70, alles per 101 stuks, Bloemen 13 a f7 per 100 pot, Prei 19, Wortelen f3, beiden per 100 bos, Hazen 13,24 a 13,44, Fazanten f 0,71 a 11,97, Patrijzen f 0,55 a 10,67, Een den f0,63, Snippen 10,13 a 10,88, alles per stuk. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hanswecrt ruim een lialf uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 28 Nov. 3.20 3.37 8.50 9.07 29 4.08 4.23 9.37 9.54 30 4 55 5.13 10.28 10.46 1 Dec. 5.4! 6.09 11.28 11.47 2 6.33 7.00 0.19 8 7.26 8.00 0.41 1.17 4 w 8 25 9.04 1.43 2.21 MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Markt-overzicht der vorige week. Ingezonden door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158 Amsterdam. De prijzen der Zeeuwsche Blauwen en bonten zijn deze week weder iets terug- geloopen, Bonten tot 3.10, blauwen tot 8.15, dit door te groote aanvoer van beide soorten. Blauwen- en Bontenpoters ook iets lager in prijs. Flakkeesche en Spui- sche Eigenheimers worden wel gevraagd, maar niet tegen hoogeren prijs, daar de koopers dan beter Zeeuwsche bonten kun nen koopen. Verkoop van Flakkeesche en Spuische Eigenh. poters gaat langzaam. Friesche Borgers geen aanvoer doch ook gevraagd. Haarlemmermeer [en IJpoIder geen aanvoer. Mooie blanke Overijsselsche zand Eigenheimers gevraagd. Eenige par tijtjes Hillegommerzandaardappelen, vorral blank werden vlug verkocht. Heden 26 November werden de vol prijzen gemaakt. ZEELAND: p. H.L. of 70 K.G. Laagst Hoogst Bonten f3,10 f3,25 Blauwe f S, 15 f3,30 Eigenheimers f 2,60 f 2,80 Blauwe Eigenheimers f 8,f 3,10 Bonte poters - f 2,25 f 2,30 Blauwe poters f 2.80 f 2.50 per 50 K.G. Dien f4,— f4,50 per 60 K.G. Wortelen f 1,60 f 1,80 FRIESLAND: Borgers f 2,50 f2,70 MARKTBERICHT. GOES, 27 Nov. 1928. Aanvoer gewoon. Handel kalm. Nieuwe tarwe 11!,— a f 11,50 Chevaliergerst f a f Goudgerst f 11,50 a f 12, Haver f 10,50 a f 11,75 Kookerwten f 18,a f 19,25 Kioonerwten f 20,a f 21,25 Bruine boonen f37,a f40,50 Schokkers fa f Maanzaad f35,a f39, Karwijzaad f—a f Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,20 Eieren per 100 stuks f8,70 Boter per kilo f 1,90 a f 0, Middenprijs eieren per 25] stuks f2,17} Middenprijs boter per kilo f 0,95 a f 0, Boter aan particulieren f 1,05 a f 0, Eieren aan particulieren verkocht 10 cent. Kleine eieren f 0,00 Ganseieren groote cent. Kleine cent. Eendeneieren 7 cent Poeleieren f 0,06 Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 7619 stuks. Prijs f9,10 per 100 stuks. ROTTERDAM, 27 Nov. 1928. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 222 paarden, 6 veulens, 0 ezels, 1478 magere runderen, 998 vette runderen, 172 vette kalveren, 417 graskalveren, 516 nuchtere kalveren, 245 schapen of lam meren, varkens, 2) 5 biggen, 5 bokken of geiten, 16 overloopers. Prijzen per kilokoeien van 26 tot 31 tot 42 tot 44 tot 49 tot 51 ct„ ossen van 37 tot 89 40 tot 45 tot 48 tot - tot ct,, stieren van 33 tot 39 tot 40 tot 42 tot 43 tot ct., kalveren van 65 tot 70 tot 75 tot 80 tot 90 tot ct., schapen tot cent, lammeren f tot f per stuk, varkens tot tot ct. Prijzen per stuk van mager vee melk-

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2