DE STORM. ProVincienieuWs Binnenland Bijvoegsel van de Goesche Courant van 28 November 1928. Da ramp van de „Salento". Uit Zandvoort meldde men Maan dagavond: Het is thans vrijwel zeker dat geen der opvarenden van het Ita liaansche stoomschip „Salento", dat hedenmorgen na twee dagen voor de Nederlandsche kust te hebben ge kruisd, doch tengevolge van den storm niet kon binnenkomen op de kust geworpen werd, levend den vasten wal zal bereiken. Zooals men weet is de reddingboot onder leiding van schipper Frans Pe ters omgeslagen en heeft een der oud ste leden der bemanning Piet de Vis ser hierbij het leven verloren. Het lag in de bedoeling des middags ongeveer twee uur bij gunstiger tij met de reddingboot van Zandvoort op nieuw te trachten de „Salento" te be reiken. Doch ook dit bleek niet mo gelijk. Toen werd getracht op andere wijze verbinding met het schip te krij gen. Drie militaire vliegtuigen cirkel den om het steeds dieper zinkende vaartuig en trachtten een lijn er op te werpen. Doch ook dit mocht niet baten. Het bleek niet mogelijk de „Sa lento", die niet verder dan ongeveer driehonderd meter van de kust zit, te bereiken. En tegen den avond, bij het vallen van de schemering, werd besloten de reddingbooten naar IJmuiden en Zand voort terug te zenden. De zee blijft ruw, de wind steekt opnieuw op en het is onbegonnen werk nog eens, nu in de duisternis, te trachten bij het schip te komen. Door kijkers zien wij de bemanning of althans een ge deelte van haar in de kajuit van den kapitein, die nog gedeeltelijk boven water uitsteekt. De menschen zijn nog in leven, staan echter voor de helft in het koude zeewaterEn in de verte zien zij den vasten, veiligen walzien ook, dat de reddingboo ten worden ingehaaldHun rade loosheid moet groot zijn, zooals ook blijkt uit de teekens, die zij geven. Dan klimt een der Italianen op de brug. Hij zit aan een touw, doch de golven zijn sterker en plotswegge slagen is hij, meedoogenloos. En tegen zes uur waren reeds drie lijken aan gespoeld Er is nog leven aan boord en nog is alle hoop niet verloren. Doch als niet spoedig de zee tot rust komt en de wind gaat liggen, dan zal geen redding meer mogelijk zijn. Voorbereidingen zijn getroffen om de schipbreukelingen gedurende den avond en den nacht door middel van vuurpijlen in hun landstaal (moed in te spreken en de hoop niet op te geven. Docher is weinig hoop meer op hun behoud. Slechts een wonder bijna zal deze zeelieden ver van hun land kunnen redden. Bange uren in Willemstad. De bewoners van Willemstad hebben van Zondag op Maandag een bangen nacht doorgemaakt. Met verwoede krachten stuwde de storm het water uit Noord-Westelijke richting tegen den zeedijk. Omstreeks half twee stond het water reeds boven tegen de dijk', welke langzamerhand begon over te loopen. De bewoners werden door alarm-gelui gewekt; er werden dijk- wachten uitgezet en met vereende krachten de kaden in de kom der ge meente versterkt. Doodsbenauwd dat de dijken het zouden begeven, hadden een groot aantal ingezetenen hun have en goed reeds op de zolders in veilig heid gebracht. Gelukkig nam het water na een half uur plotseling een voet af, hetgeen deed onderstellen, dat ergens een zee dijk was doorgebroken, hetwelk ook het geval bleek te zijn, n.l. in de nabij heid van Bergen op Zoom. Het gevaar was nu geweken. De dijken hebben de vuurproef schitterend doorstaan. De Rijkspeilschaal in de haven teeken- de als hoogsten waterstand 3.66 plus N. A. P., sedert menschenheugenis de hoogst voorgekomen stand. Dijkbreuken bij Bergen op Zoom. Er bestond gedurende eenige dagen reeds gegronde vrees dat de storm zich ook te Bergen op Zoom zou la ten gelden. Maandagnacht heeft hij daar danig huisgehouden. Zoo bereikte het water om ongeveer 2 uur een hoogte van' 4 M. 50 boven A. P., ten gevolge waarvan de haven overstroom de en vele kelder onderliepen. Bijna was er een slachtoffer te betreuren ge> weest, want toen het raadslid de heer Scheffelaars zich naar den kelder van zijn huis wilde begeven, werd hij door het instroomende water medegesleurd naar den boordevollen kelder. Geluk kig kwam zijn zoon nog bijtijds te hulp Buiten aan het havenhoofd, bezweek om ongeveer 1 uur de dijk van Con- fre'scarm, waardoor een breuk ont stond van ongeveer 40 M. Onmiddel lijk werd het daarachter gelegen pol dergebied onder water gezet, terwijl dit gebied nog werd uitgebreid toen even later de dijk aan den polder van den Havendijk bezweek. Door den storm van Zondag op Maandag zijn op verschillende plaat sen de dijken van de rivier de Donge bezweken, waardoor het water de laag gelegen bouw- en weilanden, tot op Sommige plaatsen een hoogte berei kend van 50 c.M., heeft overstroomd. Een zestal in die weilanden gelegen woningen zijn geheel geïsoleerd en staan een halve meter onder water. De woningen zijn verlaten. De tramverbinding tusschen Ooster hout en Geertruidenberg is door' het overstroomen van den Gorinchemschen straatweg verbroken. Van verschillende huizen, gelegen onder de gemeente Raamsdonk, langs genoemden weg, zijn door het bin nentredende water de voorgevels in gestort. De opslagplaats, annex wo ning, der N.V. Verschure's stoomboot- diensten te Geertruidenberg is door het water gedeeltelijk vernield en on bruikbaar gemaakt. De suikerfabriek te Statendam moest het werk stopzetten. De electrïsche verlichting van Oosterhout ondervond twee uren lang stagnatie. Hoog water in den Achterhoek. Maandagavond omstreeks twaalf uur had een dijkdoorbraak plaats in de buurtschap Gelselaar. Zooals men zich herinnert, werden den afgeloopen zomer de kaden van de Bolsbeek verzwaard, voornamelijk door werkloozen uit Utrecht onder leiding van de Nederlandsche Heide maatschappij. Daar de kaden nog niet waren be groeid, kon de dijk den grooten wa terdruk echter niet weerstaan. Maan dag had men reeds den geheelen dag kleine gaten gedicht, doch door de aanhoudende was was het niet moge lijk den dijk te behouden. Omstreeks middernacht spoelde een stuk grond ter lengte van 25 M. uit den dijk. On der leiding van den hoofdopzichter der Nederlandsche Heidemaatschappij den heer Wijnbergen, werd al het mo gelijke gedaan om het water te kee- ren, doch zonder succes. Een der ar beiders bevond zich op het losgesla gen stuk grond. Hij duikelde eenige malen over zijn hoofd en werd toen door het woest stroomende water me degesleurd. Ten slotte bleef hij in een afrastering langs een weiland hangen. Daar is hij uit zijn benarde positie bevrijd. De waterstand is thans 30 c.M. hoo- ger dan in 1926. Vele boerderijen staan reeds in het water. Het vee kon bij tijds worden gered. Antwerpen zonder drinkwater. Uit Antwerpen werd Maandagavond gemeld: De burgemeester deed in de hedenavond gehouden gemeenteraads zitting mededeeling van het onder wa ter staan van het te Waelhem gelegen pompstation der watervoorziening, waardoor de toevoer van water in de geheele stad niet kan geschieden. Met hulp van 150 man der genie is on middellijk met het herstellen aange vangen doch dit zal verscheiden da gen duren en zeker niet voor aanstaan den Vrijdag volbracht zijn. Volgens besluit van den gemeente raad zal de bevolking per proclamatie en door de pers ernstig gewaarschuwd worden voor de gevaren van het nut tigen van ongekookt water uit putten en slooten. Tevens wordt zij aange maand zoo zuinig mogelijk buurtgenoo- ten er een deel van af te staan. Maandagmorgen omstreeks vier uur is de Scheldedijk op drie plaatsen be neden en boven Dendermonde door gebroken. De dorpen Grembergen en Moerseke staan gedeeltelijk onder wa ter. In het station van Grembergen staat hef water pl.m1. 2 M. hoog. Op sommige wegen staat het 1.50 M. hoog. Vele bewoners moesten in allerijl hun woningen ontruimen. De gouverneur der provincie heeft militairen gerequireerd om te trachten de dijken te versterken, waarvan er verscheidene ernstig bedreigd worden. Op verscheiden plaatsen staat de spoorbaan onder water. Men vreest dat de overstrooming zich hedenmid dag bij het hoogtij nog zal uitbreiden. Door het bezwijken van den dijfc van de Rupel staan te Terhaegen tal van fabrieekn en steenbakkerijen on der water. Te Hoboken is de Scheldedijk door gebroken, zoodat de laaggelegen wei landen onder water staan, Ee.n zestig tal arbeiderswoningen worden ernstig bedreigd. Te Calloo is de Scheldedijk even eens bezweken. Een honderdtal solda ten zijn met vrachtauto's naar het overstroomde gebied vertrokken. ELLEWOUTSDIJK. In den nacht van Zondag op Maandag werd door den Noord-Westerstorm het rivierwa ter tot 3.90 pl. N.A.P. opgezweept, zoodat de schotbalken ingezet moes ten worden; dit moest reeds een uur vóór den tijd van hoogwater geschie den. Dank zij onze goed onderhouden waterkeeringen is de schade betrekke lijk gering. 20 ton suikerbieten van de firma Pilaar, die nog op de kade lagen zijn echter grootendeels wegge spoeld, evenals een paar loodsjes van de bietentaxeerders, en een roeibootje van L. Poulussen. Ook is er eenige schade aan 't peilboothuisje en aan de steenglooiing. In 't dorp werden hier en daar pan nen en dakgooten afgerukt. Sedert 1907 werd zoo'n hooge wa terstand hier niet waargenomen. KRUININGEN. Met ingang van 1 December 1928 is aan de Chr. school alhier benoemd tot assistent, de heer Jacs. Dekker, onderwijzer te Kloe- tinge. SCHORE. Bij den landbouwer B. alhier werden door den veearts een 100-tal kippen ingeënt tegen diphterie daar deze ziekte onder het pluimvee was opgemerkt. Het zal in deze ge meente wel voor de eerste maal zijn dat deze inenting op een dergelijk aantal dieren is gedaan. In de vacature, ontstaan door hef bedanken van den heer M. Wil lemstein, werd tot voorzitter van de Postduivenvereeniging „De Snelle Vlucht" (Zaterdagvliegers) gekozen de heer L. van der Have te Kapelle. WEMELDINGE. In de op Zaterdag j.l. alhier gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na het lezen der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, worden de in gekomen stukken overgelegd, w.o. een schrijven van den raad der gemeente Axel met verzoek om adhaesie-betui- ging aan zijn adres aan Gcd. Staten, waarbij wordt geadviseerd om over te gaan tot herziening der salarisrege ling voor burgemeester, secretaris, ont vanger en wethouders, meer in het bij zonder voor wat betreft de salarissen van burgemeesters van gemeenten als Axel. Dit schrijven wordt voor kennis gevïng aangenomen. Op een tweeledig verzoek van C. Snoep, le. om hem huisvesting te verleenen, wordt met algemeene stemmen afwijzend be schikt en 2e. om hem de beschikking te geven over een perceeltje gemeen tegrond wordt afwijzend beschikt met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Hoogesteger, A. Dominicus en Smits. Op een verzoek van Mej. M, Lindenbergh om kwijtschelding van achterstallige pensioensbijdragen over de jaren 1924 tot en met 1927 wordt gunstig beschikt. Goedgekeurd wordt de begrooting van het burgerlijk arm bestuur, dienst 1929. Besloten wordt Ged. Staten vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening op de lagere school. Het primitief kohier hondenbelasting 1928 wordt vastgesteld op een totaal bedrag van f255,Tot lid van het burgerlijk armbestuur word herbenoemd de heer L. Dominicus met 4 tegen 3 stemmen op den heer P. Sonke. De voorzitter doet eenige me- dedeelingen omtrent de in voorberei ding zijnde onderwïjzersbenoeming. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend om den Wemeldingschen Zand weg overeenkomstig hef Prov. Wegen plan te verbreeden en te verbeteren, hetwelk de gemeente zal kosten pl.m. f 7500,Eveneens wordt B. en W. crediet verleend voor het doen ver- ijderen van punten aan hekwerken bij de O. L. school en bij het perceel van den heer Joh. Clement. Ten slotte worden de geloofsbrieven van den heer P. J. J. Dekker als nieuw gekozen raadslid onderzocht en wordt tot diens toelating met algemeene stemmen be sloten. De storm van Zondag op Maan dag heeft hier ook veel schade aange richt. Aan den Westelijken kanaaldijk zijn drie gaten ontstaan door het bui tengewoon hoog tij (4 M. boven A.P.). De oesterloods van den heer Linden bergh moest het ook ontgelden. Een zijmuur is door de zware zeeën die eri op beukten, bezweken. Het beton vanl den havendam is over een tamelijke lengte vernield. WISSENKERKE. Tijdens den storm zan Zondag op Maandag zijn er in het buitenbeloop van de zeedijk van de Vlietepolder groote gaten geslagen, waardoor ongeveer 2000 kub. M. grond verloren is gegaan. Het buitenbeloop was dezen zomer verzwaard. Door noodbeslag van kramwerk en rijshout zal getracht worden meerdere schade te voorkomen. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag is hier in tegenwoordigheid van B. en W. en leden van den raad een demonstra tie gegeven met minimaxbrandblusch- apparaten. De storm heeft op den Veerweg weer verschillende telefoonpalen ver nield. Slechts 4 palen zijn blijven staan. Het water in de Zandkreek werd Zondag tot een groote hoogte opge zweept. Een partij suikerbieten, krui wagens en planken nam het water met zich mee. De wagens en planken zijn Maandag opgevischt. Maandag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Afwezig was de heer M. van Strien. Verschillende ingekomen stukken o.m. een bericht van C. van Strien, dat hij op weg is uit Canada naar zijn gezin in deze gemeente en dat hij de toege stane subsidie voor overtocht van zijn gezin naar Canada, niet behoeft, wer den voor kennisgeving aangenomen. De pensioengrondslagen van J. J. Preuni- ger en G. J. W. Meijnen, werden eenigszins gewijzigd. De aanvrage om voorschot voor de vereeniging „Eigen Erf" voor aankoop van 69 A. 80 c.A. benevens de bouwkosten van 2 plaats jes voor Willem Verschuure en M. Verstelle tot een totaal bedrag van f7180,—. De voorzitter deelde mede, dat hef college van B. en W. geen voor stel ter tafel zou brengen, gezien het standpunt dat zij hebben ingenomen met betrekking tot de prijs van den grond. Deze is huns inziens te hoog. De heer Noteboom zeide de prijs voor dit doel niet te hoog te vinden. Hef college van Ged. Staten is het hiermee eens. De heeren Lindenbergh en Luike naar verklaarden het eens te zijn met de zienswijze van den heer Noteboom. De heer Noteboom stelde voor de aan vrage van de vereeniging „Eigen Erf een voorschot van f7180,— in te wil ligen, welk voorstel werd aangeno men. Voor stemden de heeren Note boom, Lindenbergh en Luikenaar, te gen de heeren Overbeeke en wethou der Valkier en blanco weth. Goetheer. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot aanschaffing van een zilve ren ambtsketen voor den burgemees ter. Besloten werd alsnog ïiiet over te gaan tot aanschaffing van brandblusch apparaten, daar de demonstratie op Zaterdag maar gedeeltelijk was ge slaagd en de prijzen te hoog zijn. Aan B. en W. werd opgedragen inlichtingen in te winnen bij andere firma's voor dergelijke apparaten. yERSEKE. In de week van 10—24 November werden verzonden ongeveer 4200 ton mosselen, naar België; prijs fl,60 tot fl,80 per ton. NaarDuitsch- land ongeveer 500 balen. Vreeselijke twist. Zondag kregen twee bewoners van de Haarlemmer Houttuinen, een va der en diens drie-en-twintig-jarige zoon twist. De zoon, die onder den invloed van sterken drank was, mishandelde hierbij zijn vader; daarna nam hij een mes op en bracht zichzelf in de hart streek een wonde in de borst toe. Enkele personen, die den ongelukki- gen jongen man even later zijn woning zagen uitkomen en over de straat wan kelen, waarschuwden de politie. Te voet kon de getroffene nog het dichtst bijzijnde politieposthuis bereiken. La ter heeft men hem naar het Wilhel- minagasthuis doen vervoeren waar hij ter verpleging is opgenomen. Geen poli t iekbij benoeming. In de jongste raadsvergadering van de gemeente Ooststellingwerf is met 7 tegen 6 stemmen een motie aange nomen, waarin wordt uitgesproken, da bij benoeming van onderwijzers en ambtenaren geen rekening mag wor den gehouden met de politieke over tuiging van de sollicitanten, maar en kel met hunne bekwaamheid en ge schiktheid. De voorstellers achtten een uitspraak van den raad noodig, omdat bij be noemingen van leerkrachten aan de openbare scholen sommige raadsleden wèl met de staatkundige overtuiging van de gegadigden te rade gingen. Een zeer scherp debat werd gevoerd tusschen de rechtsche en linksche frac ties. Twee raadsleden verlieten tijdens de stemming de r^ftdszagl. Vlug zaken doen. Vanwege de K. L. M. wordt gemeld: Eén der meest geregelde passagiers van de K. L. M. vertrok Zondagnacht met de boot via den Hoek van Hol land naar Engeland, trof te Harwich op de kade één zijner zakenrelaties, behandelde met hem in den trein naar Londen alle loopende zaken, teekende contracten en vertrok denzelfden och tend om 10 uur. met het K. L. M.-vlieg- tuig naar Nederland. Na dus Zondag avond vertrokken te zijn, kon deze za kenman Maandagmiddag weder op zijn kantoor in Nederland werkzaam zijn. Doodelijke aanrijding. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is de motorrijder J. A. Smit te Benne- broek aangereden door een luxe auto van den heer P. J. van Z. uit Rotter dam. Het ongeluk gebeurde op een gevaarlijken viersprong aan den Rijks straatweg te Bennebroek. De motorrij der kwam uit de Bennebroekschelaan den Zwarten Weg op. De auto naderde uit de andere richting. Hoe het onge luk eigenlijk gebeurd is, staat nog niet vast, doch plotseling raakte de lin kervoorzijde van den auto het motor rijwiel. De heer S. werd over het stuur op den asfaltweg geslingerd; hij werd in hoogst ernstigen toestand opgenomen en kon niet vervoerd worden. Zondag morgen om vijf uur is hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De auto en motor zijn in beslag ge nomen. Het lijk van den heer S. is naar het St. Elizabethsziekenhuis te Haarlem overgebracht. De vlieg ramp te Heerlen. Naar de „Tel." meldt, is in de Za terdagavond gehouden vergadering van de nabestaanden van de slachtoffers bij 't vliegongeluk te Heerlen, thans definitief besloten, ingevolge advies van mr. van Geldern en mr. Onland een civiele procedure tegen de Lim- burgsche Luchtvaartvereeniging, al thans tegen de personen, die den vlieg dag organiseerden, in te stellen. De adviseurs zullen echter eerst nog trachten een regeling te treffen met de betrokken Verzekeringsmaatschap pij, die de wettelijke aansprakelijk heid overnam. Het rapport van het onderzoek van de deskundigen naar de oorzaak van de vliegramp is thans verschenen. De Officier van Justitie heeft geen termen gevonden tegen den vliegenier een vervolging in te stellen. De commissaris van politie alhier heeft in opdracht van den burgemees ter thans proces-verbaal laten opma ken tegen het vliegcomité, wegens hef niet voldoen aan de voorwaarden, waarop de vergunning tot het houden van den vliegdag werd verleend. De roofoverval te Ulvenhout. Omtrent den brutalen roofoverval te Ulvenhout schrijft het „Vad." nog: De misdaad heeft zich ongeveer als volgt toegedragen: Tegen middernacht kwamen er twee gemaskérde personen, volgens de ver klaring van den aangevallene, 'n kleine en een groote, het huisje binnen en vroegen hem om geld. De man had enkele guldens in zijn portemonnaie, die hij hun ter hand stelde. Het was den bandieten niet voldoende, waarop zij een kast hebben opengebroken, waarin een trommel stond, die echter met speculaas gevuld was. Zij moeten toen den man bewusteloos hebben ge slagen op het hoofd. Volgens de won den moet dit gebeurd zijn met een ijzeren voorwerp. De bandieten hebben toen het bed van B. in brand gestoken, waarin de man zich in halfbewusteloozen toe stand begeven had. Weldra bemerkte hij, dat het geheele bed, in lichte laaie stond en liep de man aan beide bee- nen zware brandwonden op. Met een vreeselijk verbrand been en voet is de man toen naar zijn buurman T. Goos, over een afstand van 60 M., als het ware gekropen. Daar heeft men zoo goed en zoo kwaad men kon, den over het geheele lichaam brandenden man gebluscht. Onderwijl stond, aangewakkerd door den feilen wind, het huisje in lichte laaie, en was binnen korten tijd ge heel verbrand. De kinderen van den heer Goos hebben toen aan de boter- fabriek op een afstand van enkele mi nuten telefonisch medische en geeste lijke hulp gevraagd. Dr. Gommers heeft de eerste hulp verleend en den armen man met zijn auto naar het ziekenhuis gebracht. Ook de politie was spoedig ter plaatse en heeft dezen vreeselijkén nacht het onderzoek onafgebroken voortgezet De marechaussees verklaar den dat het hier een afgrijselijker misdaad geldt dan eenige jaren te Etten plaats vond. Daar kon een krach tige robuste man zich ten minste ver dedigen, maar hier was de prooi een zwak gebouwd persoon. Hij moet eettig geld hebben bézeten, maqr nagr men

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1