Buitenland Lrand en Tuinbouw Uit de Radiowereld School en kerk. Kloosterbalsem Stadsnieuws. Rechtszaken. Van Overal hebben gewaarschuwd tegen uitstel, werd de beslissing over het voorstel aangehouden. De Westkappelsche zeedijk. De schade, door de hevige stormen der laatste dagen toegebracht aan den Westkappelschen zeedijk, blijkt erger te zijn dan oorspronkelijk werd ver moed en dan de laatste jaren is voor gekomen. Het is moeilijk, voorloopige voorzieningen aan te brengen, omdat op zooveel plaatsen de zeewering is beschadigd en gaten in het verloop van den dijk zijn geslagen. Om bij eventueele nog komende vloeden uit breiding van de schade tot een mini mum te beperken, moet men met alle kracht aan het dichten van de gaten en het op hun plaats brengen van op den dijk geslagen groote bazaltstee- nen werken. Daar de ploegen dijkwer kers niet zoo heel groot zijn, is de geheele mannelijke bevolking van 16 tot 25 jaar Dinsdagmiddag op het ge meentehuis ontboden om er de ge schikte. >y§rkkrachten uit te halen, die bij het aanbrengen van materiaal, het vullen van zakken zand enz. werk zaam zijn gesteld. De eigenlijke dijk werkers kunnen dan aan het meer deskundige werk als het zetten van steen enz. bezig blijven. De zeewering op Schouwen. Tengevolge van den jongsten storm zijn aan het Noorderstrand van Schou wen alle voorduinen (aanwas van 6 jaar), benevens alle rïjshoutschermen en een gedeelte van den duinvoet, weg geslagen. De zeewering om het eiland heeft zeer veel geleden. Te Noofdwelle is een groote ver- verschingstent van den heer W. Ar nold, van de voorduinen, waarop die tent gebouwd was, door den hoogen vloed weggeslagen en in stukken en brokken aan den dijk te Scharendijke gedeeltelijk aangespoeld. Door den hevigen storm heeft de dijk van den polder Gouweveer en Zelke het zwaar te verantwoorden ge had. Zaterdagmorgen werd geconsta teerd, dat 160 .vierk. M. Vilvoordsche steenglooiing was uitgeslagen en Za terdag kreeg door hoog water en ruwe zee de bovenberm het te kwaad, waar door een gat werd veroorzaakt van 7 M. lang en 3 M. diep. Hoewel dag en nacht tot Maandagochtend met een ploeg werkvolk gewerkt werd om dit gat met zandzakken te dichten, wer den Maandagmiddag per omroeper 200 werklieden te hulp gevraagd. Rilland-Bath. De hooge vloeden der laatste nach ten hebben niet onbelangrijke schade toegebracht in de haven en aan de dij ken in Riljand-Bath. In de haven van den Zimmennanpolder spoelden on geveer een half millioen K.G. suiker bieten, die op het havenplateau lagen; in de haven der gemeente geschiedde iets dergelijks. De buitendijk' van den Zimmerman- polder is op enkele plaatsen ernstig gehavend. Had de dijkverhooging der laatste jaren niet plaats gehad, dan had zonder twijfel een nieuwe water snood de gemeente getroffen. In den dijk van den Hoogerwaard- polder werden niet minder dan acht gaten geslagen. Veel wrakhout is aangespoeld. Slaapziekte. Bij den landbouwer van A. te Sluis kil, is de 21-jarige zoon aan slaap ziekte overleden. HANSWEERT. Gistermorgen zijn in de nabijheid van Oude Tonge twee schepen, de „Arbon" en de „Johanna" met hun sleepboot „Wiljo" omhoog gevaren. Met hoog water zijn de sche pen vlot gekomen. Of ze schade be komen hebben is niet bekend. Namens een bergingmaatschap pij is door den deurwaarder beslag gelegd op de Belgische stoomboot „Rijn Schelde 8". In Dordrecht was het schip op een krib geloopen en had hierbij zijn schroef verloren. De boot ligt hier thans aan den ketting. Te Lillo is tengevolge van den storm het schip „Maria", geladen met suikerbieten volgeslagen en gezonken. De bemanning kon gered worden. KRABBENDIJKE. Maandag verga, derde onder voorzitterschap van den heer A. P. Woutersen de landbouw- vereeniging „E. M. M.", afdeeling van de Z. L. M. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Woutersen en J. Vogelaar, die hun benoeming aanna men. De secretaris de heer C. Tolle naar werd bij acclamatie herbenoemd. Nu werd besproken de agenda voor de algemeene vergadering van de Z. L. M. De afgevaardigde werd een vrij mandaat meegegeven. De contributie werd vastgesteld n.l. f 0,25 per H.A. tot een maximum van f0,75 per lid. Bij monde van den heer Jac. Kloos terman werd verslag uitgebracht van de financieele commissie en werd de penningmeester gedechargeerd voor zijn gehouden beheer. Eenige maat regelen werden getroffen met het oog op het bestellen van kunstmeststof fen. Door den heer G. A. van Nieu- wenhuijse werd in overweging gegeven om voor gezamenlijke rekening een bewaarplaats voor pootaardappels te bouwen. Ook kwam ter sprake de ge zamenlijke aankoop van pootaardap pels. Aangezien velen verschillende soorten pootaardappels aankoopen, werd dit nogal bezwaarlijk gevonden. Het bestuur zal deze zaken nog eens grondig onderzoeken. Binnenkort zal de tuinbouwconsulent een lezing hou den over kassenbouw. Verder zal de heer Ir. Dorst, assistent-secretaris, uit- genoodigd worden tot het houden van een lezing over het kweeken van nieu we aardappelsoorten en de beteekenis daarvan uit een maatschappelijk oog punt. Nu waarschijnlijk het telefoon tarief verlaagd zal worden, werd de wensch te kennen gegeven om het se cretariaat aan te sluiten. Het bestuur zal deze voorstellen ernstig in over weging nemen. KLOETINGE. De bewoners van den nieuwen straatweg Kloetinge-Goes heb ben onderstaand adres aan den ge meenteraad gezonden: Nu de nieuwe straatweg verbin ding Kloetinge-Goes voor de helft bebouwd is, meenen ondergeteeken- den voldoende aanleiding te hebben het verzoek tot de gemeente te richten om zoo niet langs den geheelen weg althans twee of drie lantaarns pp te stellen langs het bebouwde gedeelte van bedoelden weg. Wij weten niet, welke plannen de gemeente ten aanzien van de verlich ting van dezen weg koestert. Zeker is, dat het aanbeveling verdient, gezien het drukke verkeer op dezen weg en de ontzettende duisternis gedurende de avonduren, de verlichting niet lan ger uit te stellen. Ongelukken zullen anders moeilijk kunnen worden voor komen. De kans hierop wordt des te groo- ter, naarmate we het hart van den winter naderen met het oog op sneeuw en ijs. MIDDELBURG. Namens Ged. Sta ten werd hedenmorgen aanbesteed het maken van den onderbouw voor een verlenging der tramremise te Hans- weert, met bijkomende werken, ten be hoeve van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Raming f5100. Inschrijvers waren: L. P. Korstanje te Wemeldinge f5621; A. Foudraine te Goes f5190; M. Hoogesteger te We meldinge f5060; A. v. d. Straaten te Hansweert f4834,50. OUDELANDE. In de Maandagmid dag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd door den voorzitter meegedeeld, dat J. Korstanje zijn her benoeming tot lid van het B. A. heeft aangenomen, terwijl C. de Beste voor zijn benoeming tot lid van de com missie van toezicht op het L. O. heeft bedankt. In diens plaats werd benoemd Anfh. Westveer. De voorzitter deelde verder mede van Ged. Staten de be grooting 1929 te hebben terugontvan gen met verzoek de posten „goed slof 1928" en „opbrengst verkoop roerend goed" een andere plaats te geven, waar tegen geen der leden bezwaar heeft. Niet voldaan evenwel wordt aan het verzoek van hetzelfde college om de jaarwedde van den gemeenteveldwach ter op minstens f1200,te brengen. Evenmin wordt ingewilligd het ver zoek van A. Korstanje te Goes om gebruik te mogen maken van een lo kaal van de O. L. school voor hef vertoonen op doek' van „de Christen- reize naar de Eeuwigheid" door Bun- yan en „hef Noordpoolgebied". Bij de rondvraag informeert de heer de Bakker of de voorzitter reeds studie gemaakt heeft van het nieuwe wetsont werp regelende de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeen ten. Als het wetsontwerp door de Tweede Kamer wordt aangenomen, ziet spr. voor de gemeente nadeel. De voor. zitter antwoordt daarop, dat hem voor de berekening van een en ander alle gewenschte en zeer gewaardeerde me dewerking was verleend door het be stuur van de vereeniging van Ned. Gemeenten. Van dat bestuur is bericht ontvangen, dat de regelingen in ge noemd ontwerp vervat, ongewijzigd aangenomen, voor deze gemeente eene schade zouden berokkenen van maar even ruimf 2000, VLISSINGEN. De schade toege bracht aan de werken aan den Nieu wen Buitenhaven te Vlissingen, in uit voering bij Butzer's betonmaatschappij is veel ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. paarden jonge worden hier en daar nog in de weide gezien, doch die staan 's nachts op stal. Laat op stal. Thans pas is het laatste hoornvee in Oostelijk Groningen op stal gehaald; OVERZICHT. Elkaar gevonden. Tusschen Ierland en Sovjet-Rusland zijn formeele handelsbetrekkingen op komst. Want in een offïcieele verkla ring heeft McGilligan, de Iersche mi nister van buitenlandsche zaken, me degedeeld, dat zijn departement han dels- en diplomatieke betrekkingen voorbereidt met verscheidene landen, en dat indien het bewijs wordt gele verd dat de handel tusschen Sovjet- Rusland en Ierland wordt belet door het gemis van een regeling tusschen deze landen, Sovjet-Rusland hoog op de lijst zou worden geplaatst van lan den, waarmede handels- of diploma tieke betrekkingen zullen worden over wogen. McGilligan voegde hieraan toe, dat eventueel handelsbetrekkingen op een formeele basis zouden worden ge vestigd. De „Manchester Guardian", een der weinige onafhankelijke Engelsche bla den, die de verklaring bespreekt,merkt op, dat de passus aangaande Rusland misschien niet van groote practische beteekenis is, omdat zelfs bij de meest vriendschappelijke betrekkingen het niet waarschijnlijk is, dat een handel van grooten omvang tusschen Rusland en Ierland zal ontstaan. Doch het be leden beginsel, zegt het blad, is vol strekt gezond. Het aangaan van han delsbetrekkingen met Rusland sluit niet noodzakelijkerwijze volledige er kenning van de regeering in waarmede de overeenkomst wordt aangegaan, doch een handelsovereenkomst leidt, indien zij niet noodeloos verbroken wordt, zooals met de Engelsch-Russi- sche gebeurde, natuurlijkerwijze tof volledig diplomatiek verkeer. Het is volgens het blad duidelijk, dat de Ier sche Vrijstaat niets minder dan dit in den zin heeft. Het zou een vreemde en ironische omstandigheid zijn, wan neer Ierland een geaccrediteerd ge zant te Moskou had, terwijl Engeland nog steeds zelfs geen erkende handels delegatie te Moskou heeft. Wat de Duitsche omroep kost. Verschenen is een jaarverslag over het jaar 1927 van de gezamenlijke Duitsche omroepmaatschappijen. De balans sluit met een bedrag van niet minder dan 22.2 millioen mark. De onkosten der verschillende om roepmaatschappijen zijn zeer aanzien lijk. Aan zuivere bedrijfskosten werd ruim 4.2 millioen mark betaald, aan loonen, huren, verlichting en derge lijke algemeene onkosten 5.3 millioen; aan auteursrechten 5.2 millioen en aan programma-onkosten 7.6 millioen. Van de luisterbelasting werd door het rijk een bedrag van 23.8 millioen aan de omroepmaatschappijen afge staan, zoodat er een overschot is van 1.4 millioen. Te veel van het goede. Bij den raad der gemeente Onstwed- de (Gr.) zijn aanvragen ingekomen van ouders van schoolgaande kinderen, om gelden disponibel te stellen voor hef stichten voor: a. een R.K. school voor L. O. te Kopstukken en b. een Herv. school voor L. O. te Musselkanaal, De gemeente, die nog geen 19.000 zielen telt, zal bij inwilliging dezer ver zoeken hebben tien openbare en twin' tig bijzondere scholen. Jongenswijsheid. Wij lezen in „Van den Hoogen To ren" in het Deventer Dagblad: Deze week ging ik eens kijken in een der scholen, waar wachtgelders proefles moesten komen geven, nu op hoog bevel uit Den Haag, zoodat voor deze schoolmeesters het wegblijven ge lijk zou staan met zelfmoord als wachtgelder. Déar heb ik me toen uit nemend geamuseerd. Er was één flinke kerel bij, die geen aanmaning noodig had om zich weer te laten benoemen. Om te laten zien aan de oomes, b hij les kon geven in aardrijkskuni vroeg hij aan de klas, of ze hem eens wat van Zwitserland wilden vertellen. Een jongen stak' zijn vinger op en zei: „Meester, er zijn bergen". „Goed zoo, Jantje", zei meester, „maar wat is er nog meer?" „Zwitsersche kaas, mees- tfc!r", antwoordde Pietje van den krui denier op het hoekje. „Uitstekend", prees meester, „heb jullie er nog meer van geleerd?" „Edelweiss, meester", zei daarop een erge slimmeling. „Prach tig, jongen", zei de wachtgelder, die er op lief volgen: „wat is dat Edel weiss voor spul". „Dat is geen spul", zei Brammetje, „dat zjjn bloemen.... ennedie drogen ze en datt maken ze er in Apeldoorn zeeppoeier van". Als het niet echt gebeurd was, zou ik het hier niet mogen vertellen. Ik heb het zelf gehoord. De venijnige steken van spit in den Ftlg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Geen goud zoo goed" Langzamerhand toch is het bekend ge worden dat bet verblijd van vieesch, ook in minder warme maanden, in een gekoel de ruimte aan de kwaliteit van bet artikel ten goede komt. De grieven der slagers tegen de sluiting van bet koelhuis kunnen we dan ook alleszins begrijpen. Nu men de slagers gedwongen beeft te slachten in een abattoir dat voorzien is van een goede koelinriditing,, nu de bedrijfsonkosten van onze beenbouwers niet onbelangrijk gestegen zijn, nu moet men hen ook in de gelegenheid stellen het geheele jaar door van allo voorde&len an bet s lachthuis te profiteered Onaangenaam vooruitzicht! Naar we vernemen ligt het in bedoe ling van het bestuur van het waterschap „De breede watering bewiesten Ierseke" om van het volgend jaar af de bewoners van de particuliere woningen te laten bij dragen in de polderlasten. Deze extra heffing zal 7 a 8 °/o van de belastbare opbrengst bedragen, zoodat iemand de een huis bewoont, welks belastbare op brengst f600 is, circa f45 per jaar aan de „Breede watering" zal moeten af dragen. In Goes zal dit voornemen van het polderbestuur met weinig instemming, wor den begroet. Ben nieuwe belasting immers beteekent altijd weer een nieuwen druk. Nagen oeg alle huizen te Goes zulkti voor deze heffing in aanmerking, komen. Slechts de Groote Kade en enkele kleinere daar aan grenzende straten liggen niet in het waterschap. De laatste Toondag. De goden zijn ook het staartje van de kermisvreugde dit najaar niet gunstig ge weest. Gisteren was die eene regenbui nauwelijks verdwenen of een andere zette weer met dezelfde hardnekkigheid in. Aan het bezoek aan de kermis deed het weer evenwel niet zulk een afbreuk als aan vankelijk verwacht werd. Regen of niet, als het kermis in Goes is-, dan maken de menschen van buiten zich naar de stad, op. Het slechte weer was wel oorzaak van een vervroegde thuisreis. Omstreeks 5 uur waren in het station al heel wat reizi gers bijeen en de autobussen naar de dor pen konden de passagiers die naar eigen hof en huis verlangden, nauwelijks bergjen. In de avonduren is het nogal een tijd lang droog gebleven, doch een onver mengd genot bracht bet verblijf op straat en in de open kermisinrichtingen nu di rect niet. De kermisgangjers zochten een warm en behaaglijk interieur, hetgjeen de café's aan de Markt, en de dansgelegfem- heden elders ten goede kwam. Te 12 uur evenwel sloeg reeds overal het klokje van gehoorzaamheid in verband met den dankdag, die heden gjehouden is. De politie deed de ronde, enkele plak kers bleven nog even op straat vertoeven... doch van lange duur was ook dit niet. Even na middernacht behoorden de Toondagen van 1928 weer tot het verle den. i Onregelmatigheden, vechtpartijen e. d. kwamen niet voor. Tot arrestatie heeft de politie dan ook niet behoeven over te gaan. Onderling Kunstgenot. Onder auspiciën van bovengenoemde tooneelvereeniging1 zal de bekende Rede rijkerskamer „Inter Amicos" te Dor drecht, op Zaterdag 15 December a.s. te dezer stede een opvoering geven van „In uniform", een detective-stuk in drie bedrijven, door J. van Randwijk, schrij ver van „De Motor". Het gezelschap „Inter Amicos' behaal de het vorig seizoen op den tooneelweid- strijd van „O. K." met de vertolking van „De Motor" een buitengewoon succes en verwierf o.m. met groote meerderheid van stemmen, de uitgeloofde publieksprijs, voor haar verdienstelijk spel. Vele Goesche tooneelliefhebbers zullen ongetwijfeld gaarne deze uitmuntende dilett^itón-club terugzien. Het abattoir. jevkel de slagers, zooals - te voorz: was, zich over het algemeen spoedig, aan het abattoir hebben aangepast, boort men zoo nu en dan uit den slagers-kring notg wel eens klachten. Vele daarvan zijn on gemotiveerd, doch van tijd tot tijd woijdlt er toch wel een enkele geuit, welke met van allen grond ontbloot is. B.v. de kladht inzake het buiten wer king stellen van het koelhuis. Na 1 Nov. kan in het abattoir niet meer gekoeld worden. Deze vroege sluiting, van het zoo nut tige koelhuis liikt ons niet geheel juist. Buurtvereeniging ontbonden- DercBSRa^an de buurtvere.niging Wijn gaardstraat hebben beslofcn hun vereeni ging te ontbinden. Het nog aanwezige kas geld zal niet, zooals door enkele leden werd geadviseerd, aan een liefdadige in stelling worden overgemaakt, doch het zal worden opgesoupeerd. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange- oerd 2 hitten, 35 koeien, 67 vaarzen, 4 ossen, 55 kalveren, 7 loopvarjkens, 75 biggen. Politierechter te Middelburg. Beleediging. C. de R., 41 jaar schipper te Yeraeke werd ten laste gelegd dat hij op 14 Oc tober 1928 te Yerseke den gemeenteveld wachter van Hertum die surveilleerde heeft beleedigd. Eiseh f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. De klap. D. J. van E., 23 jaar, werkzaam te Hansweert werd verdacht dat hij op 25 October 1928 te Kruiningen Willem Rijkhals in het gezicht heeft geslagen. Eiseh f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 5 boete of 6 dagen hechtenis. Beleediging. A. K. B., huisvrouw M. L. Walen, 25 jaar, zonder beroep te Schore werd verdacht dat zij op 27 October j.l. te Schore Jacob en Jacomina Moelker heeft beleedigd. Eiseh f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Mjjn en dijn. W. H. A.. 30 jaar arbeider te Borssele. werd ten laste gelegd dat hij in April j.l. te Borssele 8 scheepsmerkels aan een ander toebehoorende heeft weggenomen. Eiseh" f 15 boete of 15 dagen hechtenis Uitspraak idem. Ontucht. M.P., 41 jaar, Blager te Yerseke werd verdacht van openbare schennis van de e rbaarheid te Kruiningen op 17 September 1928. Eiseh f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Zonder middelen. A. F. S., 55 jaar, schoenmaker zonder vaste woon- of verblijfplaats gedetineerd werd ten laste gelegd dat hij op 16 No vember j 1. te Hansweert zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eiseh 3 dagen hechtenis en 1 jaar en 5 maan den R.W.l. Uitspraak idem. Ruim tien jaar geleden had een boerin uit Arleting in Opper Beieren een liefdesbetrekking aangeknoopt met een Fransch krijgsgevangene die bij haar op de boerderij werkte. Uil die betrekking werd een kind geboren dat de vrouw 14 dagen na de geboorte om het leven bracht en het lijkje in den haard verbrandde. De justitie heeft destijds weliswaar een onderzoek tegen de vrouw ingesteld, maar dat weer laten varen toen er geen vol doende bewijzen voor de daad waren. Toen de man van de boerin van het front terugkeerde, vertelde zijn vrouw hem wat er was gebeurd. De man heeft het tien jaar lang geheim gehouden docht het zich dezer dagen bij een twist laten ont vallen. De boerin is nu gevangen genomen en naar Trainstein overgebracht. Gisteren is het slachtoffer van den overval met roof te Ulvenhout overleden. In het bekende Dolomieten-dorp Vigi di Fassa heeft een groote brand ge woed. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Een modern ingericht hotel en vijf woonhuizen werden een prooi der vlammen, _le schade bedraagt een half millioen lire, Het aantal werkeloozen in Duitsch- land is in den tijd van 1 tot 15 Nor. gestegeD van 671.000 tot 805.000, dus met 20 pCt. Voor een gedeelte heeft daar toe bijgedragen het stopzetten van; het buitenwerk in den landbouw, en het bouw bedrijf en aanverwante bedrijven. Voor een gedeelte speelt daarbij ook de uitsluiting in het Noord-West-Duitsche industrie gebied een rol, Gistermiddag ongeveer vier uur was men te Schiedam bezig voor het Alge- g een Handelsentrepot met het opladen var een houten fust met 600 L. alcohol hou

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2