ln dienst van allen. N° 142 Woensdag 28 November 1928 118 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegse Onverdiend verwijt. Nederlanders naar het buitenland. LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Q. van dvr E1 Koloniën W etensclmppen. ïProVincienieuWs Waarom foatGt) V too kwellen door Uw hoest hPESIVA SIROOP ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes {2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Bij de 's Gravenhaagsche coöpera tieve verbruiksvereeniging „De Vol harding", een sociaal-democratische in stelling, boterde het in de laatste ja ren niet al te best met de afdeeling manufacturen. Over het laatste boek jaar konden de contractueele loonen der bedienden aldus vertelde „Het Haagsche Volk" niet worden uitbe taald, en het bestuur der coöperatie zocht daarom zijn heil in een reorga nisatie van het bedrijf met daaraan verbonden massa-ontslag van bedien den, met een opzeggingstermijn van één maand. Het spreekt vanzelf, dat het perso neel fluks een motie aannam, waarin het werd betreurd, <Jat het bestuur de saneering zocht in een ontslag van be dienden zonder den vakbond of den personeelraad te kennen; of de ver bruikers het gelag moeten betalen doet er immers weinig toe! Minder begrijpelijk is echter, dat sommigen er pu gnuivend op wijzen, dat de sociaal-democraten, die in de openbare lichamen zoo te keer kun nen gaan, wanneer zij het hebben over de particuliere werkgevers, in hun eigen bedrijven volkomen dezelfde praktijken toepassen als de particu liere werkgevers, wanneer deze door de omstandigheden daartoe werden ge dwongen. In het geval van „De Vol harding" zou iedere particuliere werk gever, hoezeer ook tot zijn leedwezen, tot dergelijke krasse maatregelen zijn overgegaan, en het lot van het bedrijf niet afhankelijk hebben gesteld van overleg met de personeels-vertegen- woordiging. Veeleer is het een reden -tot verheuging, dat het bestuur van „De Volharding" zijn verantwoorde lijkheid heeft begrepen en heeft dur ven ingrijpen. Want ongetwijfeld is dit een daad van moed geweest, im mers daarmede werd tevens het bewijs geleverd, dat de fraaie leuzen van de vakvereenigingsleiders uitsluitend die nen als politieke trekpaardjes, en zelfs in de eigen bedrijven niet worden toe gepast! De bevordering van het vreemdelin genverkeer is een vraagstuk, voor het welk de belangstelling in alle landen Hoek Koningstraat - Magdatenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 17 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Generaal Farjeon barstte in een luid ruchtig gelach los. „Die kleine heks. Het komt me als de dag van gisteren |-voor, dat ze op mijn knie kroop en mijn horloge uit mijn vestjeszak voor den dag haalde, omdat ze het zooge naamd wilde hooren tikken. Toen ze het evenwel goed en wel te pakken had, sloeg ze het glas tegen de leuning van mijn stoel kapot en kraaide van plezier. Ze was toen nog geen zes jaar. Fanny wilde haar een pak slaag geven, omdat ze zoo ondeugend was geweest, maar ik stond het niet toe. Het was zoo allemachtig origineel van haar om op een dergelijke wijze haar zin te krijgen." „Kleine aap", mompelde Bill. „Oh, ik houd van ondeugende kin deren", verklaarde de Generaal. „De slechte inenschen brengen wat leven in de brouwerij. Let maar eens op, Bill: dergelijk soort bereikt altijd het meeste in het levea. Wanneer jij met rondom ons herleeft. Duitschland, waar het vraagstuk zelfs dezen zomer aan de Berlijnsche Handelshoogeschool we tenschappelijk werd bestudeerd, gaf alleen reeds voor de propaganda in Amerika in 1927 320.000 dollar uit het voerde een groote advertentie campagne in 156 dagbladen en perio dieken van dat land met het gevolg dat in dat jaar door de Duitsche con sulaten 10.000 passen méér werden geviseerd dan het jaar daarvóór. Het zooveel kleinere Zwitserland bleef niet achter en voteerde eveneens 500.000 dollar voor de propaganda in Ame rika en het reisbureau Cook zond niet minder dan 3 millioen brochures aan vermoedelijk reislustige Amerikanen. De economische beteekenis van een druk vreemdelingenverkeer wordt der halve zeer goed in deze landen begre pen. Eu het is bekend, dat de Neder landers in de buitenlandsche hotels gaarne geziene gasten zijn. Zwitserland vooral is zeer gezocht bij de Neder landers, en in vele streken in het bergland hoort men dikwijls het Ne derlandsch méér dan welke andere taal ook. Vooral de Zwitsersche ho telhouders zien, zooals begrijpelijk is met groot genoegen de regelmatige toeneming van dit vreemdelingenver keer, welke vooral te danken is aan de reisvereenigingen. Want het is een feit, dat een organisatie als de Neder- landsche Reisvereeniging, die met haar jaarlijkschen aanwas van ongeveer 15.000 leden hard naar de 100.000 stevent, een voorname plaats inneemt in de vacantieplannen van duizenden. Het aantal Nederlanders, die op bui tenlandsche vacantiereis in groepsver band de grenzen passeeren, heeft enor me afmetingen aangenomen. En hef is voor ons internationaal prestige toch wel van beteekenis, wanneer derge lijke groote gezelschappen van Neder landers, van eiken rang en stand, in het buitenland door de Overheid met égards worden behandeld. De wijze waarop de Rijndam-reizigers in Enge land op verschillende plaatsen offici eel werden verwelkomd; de officieele ontvangst van de „Generale Reis" te Meran verleenen aan de organisatie zei ve een representatief cachet. DeN.R.V, is uitgegroeid tot een geweldige coöpe ratie van Nederlandsche vacantie-reizi gers, en zij vooral draagt er toe bij, dat wij Nederlanders in het buitenland als gaarne geziene gasten worden ont vangen! Verlichte richting-aanwijzers. Te Dokkum is onlangs procesverbaal opgemaakt tegen iemand te Veenwou- de, wegens het niet geven van een dui delijk teeken, toen hij als bestuurder van een automobiel van richting wenschte te veranderen. De verbali seerde had wel een richtingaanwijzer uitgestoken, doch deze, niet verlicht zijnde, was door den uit de tegenover gestelde richting komende automobi Molly trouwde, zou je binnen vijf jaar tot bisschop benoemd zijn". .Wanneer ik met Molly trouwde", zei Bill langzaam en duidelijk verstaan baar, „zou ze elk pak slaag van me krijgen, dat ze verdiende. De Generaal begon weer te lachen. Oh, nee, beste jongen. Zij zou er wel voor zorgen, dat dit niet gebeurde, De kleine duivelin zou je te handig afwezen. Tot nu toe is het nog geen sterveling gelukt haar onder den duim te krijgen en dat zal wel niet gauw ge beuren ook". Bill zei niets. Hoe het kwam, wist hij zelf niet, doch het leek hem een onmogelijkheid toe dien avond veel over Molly te praten. Hij had eigenlijk zoo meer dan genoeg van de heele familie Morton. De Generaal scheen er evenwel an ders over te denken. Hij had er blijk baar een kwaadaardig genoegen in juist over die dingen te spreken, welke zijn gast konden hinderen. Weet je wel, Bill, dat jij een alle machtig hoogen dunk van jezelf hebt. Maar dat is ook eigenlijk geen won der, want het lijkt wel, alsof alle vrouwen verliefd op je moeten wor den. Je diende te trouwen, beste jon gen, dat is de eenige oplossing. Lot tie schijnt genoeg van het wachten te hebben gekregen, maar in elk geval i« Fanny nog te krijgen". list, niet te zien geweest. Wegens over treding van art 4 van het Motor- en Rijwielreglement had de kantonrechter te Dokkum den verdachte veroordeeld. De laatste werd echter in hooger be roep door de rechtbank te Leeuwar den vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De officier van Justitie te Leeuwarden achtte deze vrijspraak on zuiver en teekende cassatie aan bij den Hoogen Raad. Voor dien raad had namens den Bond van Bedrijfsautohouders mr. Heeg te 's Gravenhage betoogd, dat volgens het oude motor- en rijwielreglement een teeken gegeven mocht worden bij richtingverandering, door het uitsteken van een voorwerp. Het nieuwe regle ment is tegemoet gekomen aan de ont wikkeling der techniek door toe te staan, dat men ook een teeken kan geven met een voorwerp, dat op of aan het motorrijtuig is bevestigd. Van verlichting is geen sprake. Ook de Hooge Raad heeft nu over wogen, dat het niet de bedoeling van den wetgever is geweest, dat de rich tingaanwijzers verlicht moeten zijn. Hij acchtte het vonnis terecht gewezen en verklaarde den officier van Justitie niet ontvankelijk jn zijn cassatieberoep. De sigaretten-automaat. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van een sigarenwinke lier te 's Gravenhage, die in hooger beroep door de rechtbank' te 's Gra venhage was veroordeeld tot fl boete wegens het verstrekken van sigaretten aan iemand beneden den 14-jarigen leeftijd door middel van een automaat. uit stikstof vervaardigt; zooals men methanol, althylalcohol e. d. uit steen kool weet te winnen, Hoewel de oplossing van het vraag stuk niet gemakkelijk te vinden was, heeft de techniek alle moeilijkheden overwonnen, waarbij men tevens nieu we methoden vond om teer en zware oliën op benzine te verwerken. En deze resultaten zijn voor de geheele wereld van belang. Op zichzelf beteekent het weliswaar voor de wereldproductie weinig, of Duitschland, dat slechts 1 o/0 daarvan verbruikt, in zijn eigen behoefte zou gaan voorzien. met de tot dusver aangenomen ver onderstelling, aard-olie in de natuur vermoedelijk uit steenkoollagen, dus uit plantenresten is ontstaan. Terwijl de chemie bij de synthese uit organische natuurproducten, b.v. van indigo, een geheel anderen weg volgde als de na tuur, volgde zij ditmaal de voetsporen der natuur. En zoo staan wij, aldus spreker, op hef oogenblik aan het begin van een technische ontwikkeling, die voor de menschheid, wanneer eens over 50 of 100 jaar, de natuurlijke petroleum- bronnen niet meer voldoende zullen zijn, van groot belang kunnen zijn. Beleefd verzoeken wij Uwe aandacht voor onze Etalage, waaruit U kunt bemerken, dat we onze AFDEELING TOILET-ARTIKELEN bijzonder heb ben uitgebreid. Voor een St. Nicolaas-Geschenk wat zeker op prijs gesteld zal worden, vervoege U zich dus bij: ASS. APOTHEKER. Lange Kerkstraat 42 Telefoon 168, Goes Verduistering. Zaterdag werd te Muntok onder po litiegeleide naar Belawie opgezonden de heer L. Berti, pakhuismeester en betaalmeester bij de Tinwinning te Tobaoli die verdacht wordt van ver duistering van f20.000, Kunstmatige benzine. Dr. A. von Weiberg, lid van den raad van beheer der I. G. Farben industrie, heeft Vrijdag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, op uitnoodiging van den Deutschen Vereïn, gesproken over natuurlijkeen kunstmatige petroleum. In de landen, die bij de productie van aard-olie belang hebben, wordt de gestadige vermeerdering van het gebruik daarvoor met voldoening ge zien. Duitschland echter, dat reeds in 1927 voor 240 millioen aan aard-olie en verschillende derivaten invoerde, staat daar geheel anders tegenover. En uit nood werd de lust geboren petroleum langs synthetischen weg te vervaardi gen; zooals men ammoniak en salpeter Er lag een grimmige glimlach om Bill's lippen, toen hij antwoordde. Het ligt allerminst in mijn bedoeling Fanny te krijgen. Onverschillig welke pogingen zij ook in het werk mocht stellen, ik ben er niet voor te vinden haar echtgenoot te worden". „Die is prachtig", brulde de Gene raal. „Maar toch raad ik je aan wat op te passen, Bill. Fanny is buitenge woon ondernemend en naar haar hou ding van hedenmiddag te oordeelen, is zij de wanhoop nabij". En toen gebeurde er iets heel on gewoons. Bill Quentin verloor zijn kalmte. ,Oh, ik heb er zoo meer dan ge noeg van", barstte hij los. „Waarom kunnen de mensbhen me toch niet met vrede laten? Waarom wordt elke saaie oude vrijster verliefd op me? Ik haat ze allemaal met uitzondering van één enkeleen kan me heusch niet indenken, wat ze eigenlijk in me zien. Ik heb ze geen van allen iets aan ta bieden. Het zou eenvoudig onverant woordelijk zijn, wanneer ik in mijn benarde omstandigheden een vrouw van wie ik' hield, ten huwelijk vroeg, dus laat staan een vrouw voor wie ik totaal niets voel. U begrijpt hef mis schien niet, maar...." „Waarom zou ik het niet begrijpen", viel de Generaal hem in de rede. Dacht je soms, dat ik daarvoo» te Maar het vormen van benzine uit zware olie door middel van z.g. hy- dreering inplaats of in verbinding met cracking, kan voor de toekomst van de petroleum-industrie van groote be teekenis worden. Van wetenschappelijk standpunt ge zien is vooral wetenswaardig het feit, dat deze synthetische methode, die berust op het werken met hoogen druk en met katalysators, in wezen zeer veel overeenkomst vertoont met de verschijnselen, die zich in de natuur bij het ontstaan van aard-olie, voor doen. Ook daar vindt men en de spuitende bronnen bewijzen dit hoo gen druk: diep in de aarde heerschen hooge temperaturen, terwijl ook het bij de synthese uit kool onmisbare water steeds aanwezig is. De katalysatoren zijn in den vorm van zouten en uitstralingen aanwezig. Natuurlijk aard-gas heeft dezelfde sa menstelling als het gas, dat men bij de chemische productie verkrijgt, en synthetische petroleum is, chemisch en psysikalisch, gelijk aan de beste natuurlijke oliesoorten. De grondstoffen van de chemische industrie bruin- of steenkool en waterstof zijn goedkoop, en op grond van de ervaring, die men opge daan heeft bij het vervaardigen van ammoniak e.d. in het groot, kan men zeggen, dat de productiekosten van synthetische benzine niet hooger zul len zijn dan die van benzine gewonnen uit natuurlijke aard-olie. Van belang is ook de geologische gevolgtrekking, dat, in tegenstelling Neem Bii aoothekers en drogisten verkrijgbaar. stom of te oud ben? Ik snap hef leven dig en het is je eigen vervloekte schuld Je deugt er eenvoudig niet voor en het was allemachtig dom van je, je te verbeelden, dat je er wel geschikt voor was". „Wat bedoelt u?" vroeg Bill eens klaps, terwijl hij den ouden man recht in de oogen keek. „Waarover praat u nu? Over mij of over mijn beroep?" .,Ik heb het natuurlijk over je be roep", gaf de Generaal ten antwoord. Je was voor den handel bestemd, oude jongen of voor den dienst, maar niet voor een dergelijk' baantje als je nu uitoefent. Je kunt ook heel dui delijk aan je merkén, dat je er zelf genoeg van krijgt en dat kan ik me ook levendig voorstellen. Groote goed heid, het is eenvoudig belachelijk, dat jij dominee bent geworden. Gooi je baantje nóg overboord, beste kerel. Je bent toch nog zoo jong, dat je heel goed van voren af aan kunt beginnen. Ik wed zelfs, dat Je een zetel in hef Parlement zou kunnen krijgen, als je wilde. Alles is beter dan je tegenwoor dige beroep. Doe het voordat het te laat is". Hij hield op om een slokje port te nemen. Bill zat onbeweeglijk in zijn stoel tegenover hem. Het leek, alsof alle glans uit zijn heldere, blauwe oogen verdwenen was en de uitdruk king van zijn gelaat deed op dat oogen- De storm. Aan de zeewering van den Polder Gouweveer is door den storm een stuk van de zeewering, groot 160 M8. weg geslagen. Ook de bovenberm kreeg het Zaterdag te kwaad, waardoor een gat werd veroorzaakt van 7 bij 8 M. Met man en macht is gewerkt 't gat met zakken zand te dichten. In Tholen is van de maatschappij „Bona Fides" de sluis, die verbinding geeft met de Eendracht, weggeslagen. Voor duizend gulden schade is ver oorzaakt; een groot deel van den dam, die de verbinding vormt tusschen brug en vasten wal sloeg eveneens weg. Verschillende zeedijken in Zeeland hebben schade gekregen van de stor men der laatste dagen, zoo ook de Westkappelsche zeedijk'. Het was door den hoogen waterstand nog niet juist na te gaan hoe de schade onder wa ter is. Zeer ernstige schade is ook toege bracht aan den dijk van den Hooger- waardpolder ten Noorden van de spoor lijn RoosendaalVlissingen bij de ver binding tusschen Noord-Brabant en Zuid-Beveland. Maatregelen zijn geno men om erger te voorkomen. De provinciale steiger te Stavenisse is zeer ernstig beschadigd. De boven- brug is bijna geheel weggeslagen. Wel mag hierbij in herinnering worden ge bracht, dat in de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland op Dinsdag 20 dezer j.l. Ged. Staten een crediet van f 100.000,voor een nieu wen steiger hebben aangevraagd. Ver scheidene leden meenden echter, dat men daarmede moest wachten tot es zekerheid was, een veer Zierikzee— Stavenisse kan worden tot stand ge bracht. Niettegenstaande Ged. Staten blik denken aan een jager, die tijde lijk het spoor van het wild is kwijt geraakt. De oude generaal zette zijn glas weer neer en schraapte zijn keel om opnieuw te kunnen beginnen. Voordat hij hiertoe echter gelegenheid had, schoof Bill zijn stoel naar achteren en stond op. Ik kan me begrijpen, dat u dit al les zoo beschouwt", zei hij zacht. „Ja, het is mijn schuld daaraan heeft u gelijk, doch niet de schuld van het beroep. Het is het moeilijkste, hard ste beroep, wat er op Gods aardbo dem bestaan k'an, en Hij alleen weet dat ik niet sterk en hoogstaand genoeg ben om er een succes van te maken. Ja, het is mijn schuld. Zoo is het". Hij liep op het breede venster toe en keek naar buiten. Zijn houding was zoo ongewoon, dat de generaal het beter achtte niets te zeggen en verdere verwikkelingen even kalm af te wach ten. Geruime tijd verliep, voordat de jon ge dominee een woord zei. Ten slotte wendde hij zich om en ging weer «an de tafel zitten. Hij stak zijn ouden gastheer de hand toe. „Ik ben buitengewoon onhebbelijk geweest", zei hij. „Ik hoop, dat u mij vergiffenis wilt schenken". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1