GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Buitenland Rechtszaken. //V g0°' c 4« vy m /VX '\N V <4o°l^V Kamer - Overzicht. Uit de Radiowereld Koloniën rRheumatiek Kloosterbalsem Binnenland Onze Leestafel. VAN DE VAN MAANDAG 26 NOVEMBER '28. OVERZICHT. Ontwapenings-illusies. Waar blijft de ontwapeningsgedach- te? In verschillende landen wordt druk geconfereerd met welke soort schepen de vloten versterkt moeten worden. Duitschland gaat nieuw oor logstuig ter zee aanschaffen, Amerika staat op het punt een enorm aantal groote kruisers te bouwen. Zoowel in de Vereenigde Staten als in Frankrijk en Amerika is de bewapening ter zee het onderwerp van den dag en aan dit alles is het Engelsch-Fransche vloot-accoord niet vreemd. Toch wordt het tijd, dat een bevredigende regeling getroffen wordt, want de goede betrek kingen tusschen de drie zeemogend heden zijn er ten nauwste aan verbon den. Vooral de verhouding, die er heerscht tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland, eischt dat een op lossing van het belangrijke vlootvlaag stuk spoedig wordt gevonden. Want de Vereenigde Staten van Amerika zijn lang niet tevreden over haar buurman aan deze zijde van den Oceaan. Dui delijker worden de aanwijzingen, dat er in Amerika een sterke strooming be staat om, als Engeland niet tot over; leg, of liever gezegd niet tot rekening houden met Amerikaansche wenschen gezind blijft, de Britsche admiraliteit een lesje te geven door groote krui sers te bouwen in een zeer groot aan tal. En wel zoo'n aantal, dat Engeland er onmogelijk tegenop kan bouwen wil het niet, dat zijn begrooting uit haar evenwicht komt! Maar waartoe moeten al die schepen gebouwd wor den, nu de onthulling er ïs.dattocli niet één van die vaartuigen het tegen een aanval uit de lucht zal, kunnen bolwerken. De „Daily Express vertelt er van en niet onbegrijpelijk is, als men de mededeelingen van het bn- gelsche blad leest, de profetische op merking, die een Engelsche lucht- maarschalk eens gemaakt heeft, dat het vliegen van den mcnsch bcfer nooit ware uitgevonden, want het ergs wordt door deze helsche luchtaanval len natuurlijk het Britsche eilanden rijk in den hartader van zijn verdedi- ^De !,DaÜya^press" deelt mede dat proefnemingen, kort gleden gedaan, door de vlootafdeeling van het depar tement van luchtvaart en door dc vloot, de admiraliteit ernstig hebben verontrust en wellicht zullen leide tot ingrijpende wijzigingen in de toe komstige vlootbouwplannen. Slagsche pen en kruisers, die millioenen ponden sterling kosten, blijken machteloos te staan tegen de nieuw ontdekte vor men van aanvallen uit de lucht, vooral door de mogelijkheid om groote la dingen dynamiet in zee te werpen die, ook als zij niet in de onmiddellijke nabijheid van het schip neerkomen hun uitwerking op verren afstand uit oefenen, alsook door het joss"", vliegtuigen van torpedo s, die draa loos kunnen worden bestuurd. Inder daad is de ongerustheid over deze uitvindingen onlangs reeds tot uiting gekomen op een bijeenkomst van het instituut van ingenieurs en scheep^ bouwers te Glasgow. Een expert, de heer Spanner, die een speciale studie van deze kwestie heeft gemaakt, ver klaarde bij die gelegenheid, dat een tien pondslading ontplofbare stoffen voldoende is om een schip onder de waterlijn zoodanig te treffen, dat in dien het niet i zinkt, het toch onmid dellijk buiten gevecht wordt gesteld. Leden van dit instituut voegde hij erbij, „weten hoe dun de bodem van een schip in werkelijkheid is en dat wij niet bij machte zijn, stalen omhul sels te consltrueeren, die de kracht van zóódanige explosies kunnen weer staan". In dit licht beschouwd wordt de stelling, dat het bestaan van Enge land en het Britsche rijk kan worden verdedigd door een groot aantal klemt kruisers tot bescherming van verbin- dings- en toevoerwegen, vrijwel on houdbaar en het is te verwachten, dat in de naaste toekomst deze helsche uitvindingen hun invloed op de sa menstelling van de vlootprogramrna s der onderscheidene staten niet zullen missen. Illusies over ontwapening kun nen ondertusschen voorloopig wel wor den opgeborgen. Gas met eert luchtje. Tegen den oud-directeur der ge meentegasfabriek te Nijkerk, die onge in de groote industrie-eentrè wordt het waschgoed op een zware proef gesteld. De kleeding, de gordijnen, alles heeft het hard te verduren. Toch weten de huisvrouwen het waschgoed keurig schoon te houden. - - 1 Léés wat twee huls- vrouwen uit Indu strie-centra zeggen «„zxr- C.inlirr strie-centra zeggen over Sunlight Zeep -MM go st^-ev M- i\iC fo- typ* eiicpoRiiuoopv 2.E13» -JT3SS- 5.416-49 veer f 7000,— aan retourcommissies heeft ontvangen in den loop der jaren 1923—1926, is door het O. M. bij de rechtbank te Zwolle drie maanden ge vangenisstraf geëischt. TWEEDE KAMER. De socialisten zijn heel ontevreden over de volkshuisvesting. Dat is in de Kamer Vrijdag gebleken, want er werd scherpe critiek gehoord. Over een „slap, futloos, zielloos beleid", klaag de mr. Van den Bergh. Veel minder ver ging De Vos, die intusschen de vraag stelde of de Haagsche bureau cratie zich soms niet te veel gemoeide met détails van plannen, die in de steden worden gemaakt, wat „zeer ver tragend" werkte. En de heer Van der Tempel, was weer in het geheel niet te spreken over de voorbereiding van een werkloosheidsverzekering. Dat gaaf veel te traag zei hij. De minister kon intusschen in zijn antwoord een voorontwerp over een goede maand in uitzicht stellen. Dit gaat dan naar den Hoogen raad van arbeid. Een ander onderwerp, door de hee- ren Van Wijnbergen en Krijger ter sprake gebracht, betrof de voorlich ting van den middenstand. Reeds nu kon aan het departement de kleine nijverheid voorlichting krijgen, maar men meende dat ook de winkel stand er recht op had. Uit het ant woord van den miniser bleek, dat aan dit verzoek zal worden voldaan en dat reeds besprekingen worden ge houden en plannen in voorbereiding zijn. Overigens kwam bij de afdeeling volksgezondheid een motie ter wereld. Mevr. De VriesBruins wilde de Ka mer laten uitspreken dat zij de regee ring verzoekt de organisatie van het geneeskundig schooltoezicht ter hand te nemen. Vroeger heeft het departe ment van onderwijs reeds eens een wettelijke regeling ter hand genomen. Daarna ging deze regeling naar Arbeid over en hier bleef ze sluimeren. Me vrouw De Vries probeert ze met haar motie wakker te schudden. „Arbeid" kreeg tenslotte de goedkeuring van de heeren en dames. Arbeiders-radio. De Vereeniging van arbeiders radio amateurs heeft te Hilversum een groo te villa gehuurd, die zal worden in gericht als studio-gebouw. De bedoeling is, aldus meldt „Het Volk", de werkzaamheden aan de stu dio's met bekwamen spoed aan te van gen, zoodat met ingang van het nieu we jaar de uitzendingen van den ar beiders-radio-omroep uit het nieuwe gebouw kunnen plaats vinden. De luchtvaart. De directie der K.N.IiL.M. te Den Haag deelt mede, dat van dan op 1 No vember j.l. geopendem Java-dienst reeds een zeer druk gebruik gemaakt wordt. Uit ontvangen berichten blijkt, dat zoo wel het van Batavia naar Bandoeng ver trekkende, als het vandaar terugkeerende toestel bijna voortdurend geheel bezet is. bekenden Zuid-Afrikaan sdten declamator Daniël Smal. Het bevat een 50-tal gedichten, hem vereerd door de meest vooraanstaande Zuid-Afrikaansche dichters; een korte biographie aan de hand van R. R. Gears; een aantal aphorismen van Smal en an deren, en oen samenvatting van de critie- ken op Smal's voordrachtavonden. Zooals men zich ongetwijfeld zal her inneren, heeft Smal eenige jaren geleden bij zijn tournée in Holland en België ook onze provincie bezocht. Zijn voordrachts kunst werd vooral door de Zeeuwen, ge waardeerd, en daarom zal ook dit boekje met zijn rijken inhoud bij vellen welkom zijn. Dc ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl „Geen goud zoo goed" Pitkos; Gedigte en Spreuk». (Uitg. Noordelike Drukkers Mij., Pretoria.) Een huldigingsuitgave ter gelegenheid van den lOOOen voordrachtavond van dien Moderne bee ldenstormer. De directie van de Fransche bazar te Amsterdam kreeg bezoek van een jongmensch, dat zeide, dat hij was uit verkoren om een einde te maken aan de onzedelijkheid, die tegenwoordig deze wereld beheerscht De directeur antwoordde, dat hem dit aangenaam was. Hierdoor aangemoedigd verklaar, de de jonge man, dat er een beeldje in de bazar was, dat er het zijne toe bijdroeg om die onzedelijkheid te be vorderen. Daarbij wees hij een moder fantasiepop aan, die men op divans pleegt neer te leggen. Deze pop was inderdaad slechts ten deele van klee- ren voorzien. De bezoeker sommeerde den directeur deze pop uit de bazar te verwijderen: indien zulks niet ge beurde zou het beeldje verbrijzeld wor den. De directeur trok zich van dit dreigement niets aan, doch de man keerde den volgenden dag inderdaad terug, greep het beeldje en wierp het op ;den grond stuk. Het personeel pakte den beeldstormer beet, riep een agent en zoo werd de zedelijkheids apostel overgebracht naar een politie bureau. Daar beriep hij zich opnieuw op zijn strijd tegen de onzedelijkheid, wat niet baatte, want er werd proces verbaal wegens vernieling tegen hem opgemaakt. Deuitleveringva n Liebermnnn De „Tel." meldt, dat de vraag, of Lie- bermaiui door Finland aan Nederland zal worden uitgeleverd, door de rechtbank te Helsingfors niet tot een beslissing ter zake vermocht te komen, naar het F ,n- ,che Hooggerechtshof \erwezen is. Verscheidene juridische deskundigen, o.m. de bekende jurist professor Erich, verklaarden, dat voor Finland géén ver- pdichtingt ot uitlevering van Liebermann bestaat, daar de feiten, die hem door üe Nederlandsche justitie ten laste worden gelegd, volgens de Finsche wet niet straf baar zijn. Diefstal op groote schaal. Gedurende den laatstee tijd is er in loodsen op de terreinen van de firma Wm. Müller Co. te Rotterdam dooi' trtfzen verschillende malen gestolen. Het schijnt, dat deze diefstallen reeds gerui- men tijd hebben plaats gevonden en dat zij zoo uitgebreid waren, dat de dieven zich daarvoor aan den linker Maasoever een pakhuis hadden ingericht, waar zij de gestolen waren konden onderbrengen. De vorige week is de politie bet complot op het spoor gekomen en er zijn eenige bazen gearresteerd, waarvan er in het huis van bewaring zijn ingesloten en waarvan er ook wederom op vrije voeten zijn gesteld. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Aanrand ing. Een tot nu toe onbekend gebleven per soon heeft te Spekholzerheide in den winkel van den heer H. S. een. meisje, dat daar bediende, aangerand en getracht te bedwelmen, aldus de „Tel." Hij bood aan vankelijk iets te koop aan, maar hlet meisje, voorgevend dat niemand thuis was, weigerde iets te koopen. Daarop vroeg de man of het wel zeker was, dat er nie mand thuis was, waarop het meisje be vestigend antwoordde. Dadelijk daarop greep de man het meisje beet en hield haar een bedwelmende vloeistof onder dan neus. Noch had het meisje de kracht om hulp te roepen, waaitop haar vader uit een achter den winkel gelegen vertrek te hulp schoot en dm aanrander een pak slaag gaf. Toch wist deze ten slotte de vlucht te nemen. De politie onderzoekt of het hier mis schien denzelfden persoon betreft, die voor veertien dage» te Eygelshoven een aanranding deed en daadbij f2000 wist te stelen. Spiritistisch e séance. Bij een inwoner van Nieuwer-Amstel is een „spiritistische séance" gehouden, welke voor verscheidene deelnemers een minder prettig gevolg had, Eenigen tijd geleden was de echtgenoote van een der aamzittenden aan de wiebelende tafelt overleden, en het duuflde niet lang, of door middel van een medium, een goejde bekende van de overledene, maakte laatstgenoemde haar entréc in den kring en wel op een dusdanig spontane wijze, dat de tafel niet de gewone bewegingen maakte, doch finaal charlestonde. On middellijk werd door de aanwezigen een onderzoek ingesteld naar deze ongewone drukte. Via het medium kwam de op lossing, namelijk dat eenigie kostbare sieraden, welke de treurende' echtgenoot nog in zijn bezit had, aan het medium moesten worden present gemaakt. Toen de echtgenoot zich hiertoe genegen ver klaarde, was echter onmiddellijk de trance verbroken bij een tweetal der andere aan- zittenden, namelijk de zoons van laatstge noemde, die met een forschen klap op tafel een einde aan den charleston maak ten en verklaarden, dat vader zich niet moest laten voor den gek houden. Dit had een magische uitwerking op de overigen en men trachtte de bedde ruziemakers valt de tafel te verwijderen. Het gevolg was, dat niet alleen de tafel in beweging kwam doch het heele meubilair, want bet werd een algemeene vechtpartij. Toen echter de heer des huizes, tengevolge van de aan raking met een pook midden tusschen zijn oogen in een meer normale gemoeds stemming raakte, namen beide jongeman nen de beenen. Pa had zich reeds eerder verwijderd en zal wel niet zoo spoedig terug keeren, schrijft de „Msb. daar zijn scheenbeen in die hitte van den strijd een weinig gekraakt werd. De gedu peerde familie zal een klacht tegen de protesteerende zoons wegens huisvrede breuk indien».

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1