Stadsnieuws. Binnenland Van Overal 's Morgens en 's Avonds Sport. Gemengd NieuWs gemeente, gelegen ten oosten van de spoorlijn der Zuid-Bevelandsche spoor wegmaatschappij, met uitzondering van den Veerweg en de Moolweg; stem- district II omvat het overig deel der gemeente. Donderdag gaf de tooneelver- eeniging „Kunstvrienden" uit Goes een uitvoering in T.A.V.E.N.U. alhier. Op gevoerd werd het tooneelspel „Wan trouwen", door K. H. Spijkman. De heer J. A. Koert bracht na afloop „Kunstvrienden" dank voor den gezel- ligen avond. YERSEKE. Door den storm opge zweept heeft het water hier Zondag nacht een geweldige hoogte bereikt. Men beweert over het algemeen dat de waterstand nog hooger is dan in hef beruchte jaar 1906. Gelukkig dat des tijds de dijken verhoogd zijn. Om half twaalf waren de oesterputten alle reeds vol water geloopen. Het gaf een chaotischen aanblik. Planken en oes ters dreven door elkaar. Op den Yer- sek'schen dam is een oesterloods van den heer P. de Koeijer geheel uit el kaar geslagen en weggedreven. Boven dien nam het water een aantal aan nemers-materialen ter waarde van f2500,rr mee. De dijk van den Buren- polder is eenigszins beschadigd. Erger is het gesteld met den dijk van de Binnen-oesterput. Deze is over eenïge meters verzakt. VLISSINGEN. Te Vlissingen heeft men hedennacht ook ernstig met hef hooge water te kampen gehad. Ver schillende kelders en sousterrains lie pen onder en de brandweer werkte heel den nacht door om het water er uit weg te pompen. De dijk zoowel bij de gevangentoren als die bij het eiland "bekwamen schade en er moest hard Wbrden gewerkt om erger te voorkomen. Op het strand spoelde een boei aan. ZIERIKZEE. Vrijdagnamiddag heeft de groote stelling aan den St. Lieven- monstertoren het door een tweetal he vige windstooten geducht moeten ont gelden. Verscheidene planken sloegen met geweld tegen de deuren der Groo te Kerk of vlogen op 't houten huisje, dat in de Onmiddellijke nabijheid van genoemd kerkgebouw staat. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Raad van Arbeid. Bij beschikking van den minister van arbeid wordt ingetrokken die aanwijzing van J. A. Flink te Goes als arbeider-lid in den Raad van Arbeid te Goes. Het plaatsvervangend arbeider-lid P. Luike naar te Wolpihaartsdijk wordt arbeider lid en als plaatsvervangend arbeider-lid wordt aanegwezen A. G'eense, secretaris van de afcléeling Goes van den Ned. Cilir. Grafisdfifen Bond te Goeé. Benoemd. De heer H. C. van Hove alhier is bij Koninklijk besluit met ingang van 23 Nov. benoemd tot officier-zeewaarnemer der 3e klasse bij de Kon. marine-reserve, qo De kermis. De najaarskermis treft het dit keer al heel slecht. Zaterdagavond loeide idie storm over de markt en de regen gutste met een- bewonderenswaardig uithouidingis- vermogen uit den donkeren Novemberhe mel. Alles zag er triest en koud uit en de lichten van de verschillende inrichtin gen van vermaak vermochten zulks niet te veranderen. Het aantal kermisgangiers dat regen en wind trotseerde was dian ook zeer gering. In de. omgeving, van Janvier's Rugoy- baan vloog in den vooravond de verlick- tingsmotor in brand. Een oogenblik zag het eir vrij ernstig uit omdat de vlammen danig - gevoed» werden d'oor benzine en olie. Gelukkig hadden -enkelen de tegen woordigheid van geest om den motor op straat .fë. brengen, waar het vuur spoedig gedoofd- kon worden-. Daardoor bleven de inrichting;, in wier onmiddellijke omge ving de brand ontstond en wellicht ook de andere tenten en kermis-geb ouwen voor het vuur gespaard. Het brandje trok natuurlijk -heel wat toeschouwers. Het fe1 te hopen dat de November- elementén morgen de kermis-exploitantcn beter gezind zullen zijn dan Zaterdag. T entoonstelling. Op eersten en tweeden Kerstdag wordt in de „Prins van Oranje' een ten toonstelling gjehouden van pluimvee, post en sierduivem, konijnen en watervogels. Burgemeester Hajenius zal Maandaga vond vóór Kerstmis de tentoonstell mg openen. Een attractie van deze expositie zal o.a. zijn een inzending van Angpra- konijnen die gefokt worden voor wol winning. De konijnen zullen op de ten- toonsteliingsdagen „geplukt" worden. Zeeuwsche handelsreizigers. De veroeniging van Zeeuwsche handels reizigers, die ieder jaar te Mkkklbuiig een drukbezochte» feestavond organiseert, heeft Vrijdag j.l. te Goes zulk een. hijeen- komst doen plaats vinden in de bioscoop zaal van het „Slot Ostende". - Ondanks de storm hadden nog vrij veel invite's gehoor gegeven aan de uitnoodi- ging van het bestuur om aan den avond deel te nemen. Ooit tal van mensdhem uit den omtrek waren- aanwezig. In den vooravond werden e-enige kluch tige films vertoond, en het duo Maas voerde voordrachten op, welke in den smaak vielen. De genoeglijke bijeenkomst werd be sloten met een bal. Tot een laat uur ble ven de gasten van die ve-zeeniging in vroo- lijke stemming bijeen. Ten bate van de kas der vereniging werd een tombola zondier nieten gehou den. Verschillende firma's hadden voor de verloting aardig.e bijdragen gezonden. Het bestuur kan met voldoening op dezen eersten feestavond in Goes terug zien. „De witte Non". Men moet den pachter van het „Schut tershof" en den eigenaar van de „Prins van Oranje" tocht elkens maar weer be wonderen. Onvermoeid gaan ze door met bun pogingen om in Goes van tijd tot tijd beroepstooneel te brengen, hoewei de Goesenaren al heel wat kecren hebben doen blijken dat zij zulks niet waardeeren. Zoo had de heer Meijer Zaterdagavond het gezelschap van den heer Langenaken geëngageerd voor opvoering van het volks stuk: „De witte Non". Een magere halve zaal reageerde op de komst van dezen tooneeltroep. Bijna onbegrijpelijk, want „De witte Non" is toch een van de oude re melo-dramatische werken die overal elders het groote publiek weten te trek ken en te ontroeren. Het is een van die stukken die in tal van steden de zaal mee doen spelen, .die op die rangen onder |de dakpannen protesten en luide bijvalsbe tuigingen doen ontstaan. Het is een zwaar romantisch speelstuk. Een meisje van adel wordt door een snoode zuster ver stoeten na het overlijden van den vader, het denkt dat haar verloofde op een krijgstocht gestorven is en ze zoekt toe vlucht in een klooster. Om dit gebeuren is een serie spannende verwikkelingen op getrokken. Het gezelschap dat Zaterdag nier „De witte Non" vertolkte, heeft meermalen goed spel te zien gegeven. Na ieder bedrijf had het dan ook terecht de hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Een brochure. We ontvingen een brochure van die hand van onzen vroegere» stadgenoot, den heer P. C. Labrijn, lid van bet hoofd bestuur der Vereeniging, „Volksweerbaar heid". In d-eze brochure protesteert de beer Labrijn tegen liet boek van prof. Dr. E. J. Heering: „De zondeval van het Christendomwaarin iedere oorlog en iedere oorlogsvoorbereiding, tot zonde en misdaad wordt gerekend'. Prijs behaald. Op de Zaterdag te Rotterdam gehou den tentoonstelling van pluimvee, konij nen, post- en sierduiven behaalde de heer W. Siepman alhier een tweeden prijs- en een zeer eervolle vermelding met zijn Her melijn Sussex, hennen jong. Nieuwe zaak. Zaterdag heeft mej. Van Eeneiwiaam, in het pand vroeger bewoond door den heer Bitter, in de Lange Vorststraat, een winkel geopend in comestibles, vieesch- waren enz. DE STORM. Wederom heeft een storm binnen- en buitenland geteisterd. We laten hieronder een sombere bloemlezing van de gemelde ongevallen volgen. Zaterdag meldden die bladen het na volgende 1 De Amsterdamsche haven had niet noemenswaard van den storm te lijden. Wat het Buiten-IJ betreft, kuschen Schel- lingwoude en het Pampus stond haast geen water. Da stand was lager dan in lang was voorgekomen. Op lijn 7 van het Haagsche Tramnet brak Vrijdagavond op de Sportlaan door den stormwind een geleiddraad, waardoor het verkeer over een enkel spoor moest worden geleid. Van 5 tot 8 uur hebben hevige storm vlagen boven Rotterdam gewoed. De ri vierpolitie werd gealarmeerd door een boot, die in de Waalhaven op drift is geraakt. Herhaaldelijk klonken alarmsig nalen in de haven. In de Diergaarde is een zwaren iep, omgeworpen. Dezie boom is in zijn val op de buitenvolières van het vogelhuis neergekomen en heeft -deze vrijwel ver nietigd. Slachtoffers onder de vogels werden niet gevonden. Wel zijn vermoedelijk en kele vogels weggevlogen. Het Grieksche stoomschip „Eugenia" uit Syra is ter hoogte van het ScW- pengat hij Den Helder op een bank' gestrand. De reddingsboot Brandaris is uitgevaren. De positie is zeer gevaarlijk. Vrijdagmiddag is door 'dc'stoomsleep- b-oot „Zuiderzee" een visschersvaartuig de „Stellendam 54", welke op de Zui derzee met gebroken mast hulpeloos ronddreef en om hulp seinde, behouden te Amsterdam binaengdtebracht. Uit Enkhuizen wordt gemeld, dat Vrij dagmiddag een Ransdorpcr botter, de in het Krabbersgat voer, in nood ver keerde.^ De Delfzijlsche sLepboot „Anna Frater" voer den botter te hulp en bracht hem behouden in de haven van Enkhui zen binnen. Het b etonnings vaar tuig te Enkhuizen heeft een jol veilig binnengebracht, die op de Zuiderzee hulpeloos had rond gevaren. Vrijdagmiddag is d'e boot Fries land' te Bergen op Zoom, even buiten d«3 Steenbergschevliet, door hoogen golf slag, ontstaan door den storm op de Westerschelde, gezonken-. De opvarenden, schipper, zijn vrouw en knecht, ftoirt- den zich .per roeiboot redden. Het was geladen met suikerbieten en was afkomstig van Stampersgat. De klipper, die eenige dagen geleden te Bergen op Zoom in de Westeirschelde is gezonken, is bij hoog water gelicht. Te Hoek van Holland is de Noorsche stoomboot „Christian Michelsen" gister avond op den derden strekdam geslagen. Bij de redding van de bemanning, zijn drie man te weten de Vlissingsche loods, een matroos en een- stoker verdronken. Uit Terschelling meldde men: De red dingboot „Brandaris", die Zaterdagmid dag naar Ameland was vertrokken, om de bergers van het gestrande houtschip „Malmö" af te halen, is gistermiddag om 12 uur hier teruggekeerd. Den geheelen nacht is de „Brandaris" in de nabijheid van de „Malmö" geweest, doch heeft het schip niet kunnen bereiken, doordat de „Malmö" te hoog zit. De gjeheele beman ning is -door een reddingboot van Ame land van boord gehaald. Alles is wel. De „Malmö" is thans geheel verlaten. In het buitenland. Sedert Vrijdag woedt boven Zwitser land een hevige storm, die in de laag ge legen streken vergezeld gaat met regens. Het water in alle rivieren staat zeer hoog en vele districten worden met overstroo ming bedreigd. Buitengewoon hevig was de storm bo ven Bazel en langs den Rijn, waar vele telefoonlijnen zijn verbroken. De hevigheid van den storm is heden nog toegenomen, doch het is veel kouder geworden en tot op duizend meter hoogte is sneeuw ge vallen. 1,1 De Britsche eilanden zijn gister weder door stormen geteisterd, waardoor echter slechts geringe schade is aangericht. De scheepvaart bij- Deal in het Kanaal is stilgelegd. Circa vijftig schepen van ver schillende nationaliteiten hebben reeds een schuilplaats tegen het zware weer ge zocht en elk uur vermeerdert dit aantal nog. Frankrijk wordt sedert Zaterdag door een hevigen storm geteisterd, -die vooral aan de noord- en noordwestkust schade heeft aangericht. Uit Doua-rnenez wordt gemeld, -dat het Italiaansche schip „Gol- done", toen het zich ca. 90 K.M. ten Westen van Kaap Fhistère bevond, ge noodzaakt was s.o.s.-seinen te geven; la ter slaagde men er echter in, de aange richte schade te herstellen en zonder hulp kon de reis worden voortgezet. Ook de „Amiral Ponty" heeft noodsei nen gegeven, toen het zich op 50 K.M. van Ouessant bevond en meldde, dat een der ruimen water maakte. Uit Brest is een sleepboot assistentie gaan verleenen. Het stoomschip „Tours" is heden met een gedeeltelijk weggeslagen- bovendek de haven van La Rochelle binnengekomen; sedertdien is de haven voor alle scheep vaartverkeer gesloten. In Zui-d-Frankrijk is het weer buitenge woon koud geworden en nabij Perpigfnan is zelfs sneeuw gevallen. Te Parijs en in de omstreken woei ge durende de afgeloopen 24 uur een buiten gewoon krachtig^ wind met veel neerslag. De gewone luchtdienst van La Bourget naar Londen is voortgezet, doch uit Croy don zijn geen vliegtuigen vertrokken. Prins Leopo id naar België. In aansluiting bij de berichten omtrent de reis, die prins Leopold en prinsefc Astrid naar Nederlandsdh-Indië onder nemen per s.s. „Ins "afin-de", schrijft het „Laatste Nieuws" te Brussel: Men heeft van twee der grootste twee persoonshutten een zeer ruim vertrek ge maakt door het tusschenschot te verwijde ren. Vervolgens is er voor een sierlijk» verlichting gezorgd, door de waiwtett met kretonne-behang te bekleeden en de kamer in empirestijl te doen meubileeren. Twee gewone bedden, een fraaie waschtafel (met warm en koud water) een spiegel kast, een toilettafel, alles in ro,zenhout uitgevoerd, maken het voornaamste van het meubilair uit. Naast dit slaapvertrek is een eigen badkamer ter beschikk'ng ge steld. En dan is voorts de van gezellige stoelen, een fraai bureau enz. voorziene ziihut van den scheepskapitein, met daar vóór een genoeglijk dekje op -de komman^ dobru-g, ten gebruike van de reizigers af gestaan. Met den wensch van den prins, dat men hem en zijn gezelschap niet als vorstelijke bezoekers op afzonderlijke wij ze zal behandelen, wordt verder geheel en al rekening gehouden. Zijn wij wel ingelicht, dan moet prins Leopold te kennen hebben gegeven, dat hij, als reiziger op een Nederlandsch scbip Neder lands ch wil spreken. G e v a a r 1 ij k e lading. Aan- boord van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende stoomschip „Ae- geria", -dat een lading' dinitro-benzol in heeft, geraakten drie arbeiders bedwelmd Zij zijn naar het ziekenhuis aan den Gool- singel vervoerd. Kort te voren zijn ook reeds drie arbeiders bedwelmjd geraakt. Dinitro-benzol is een vaste, bruinach tige stof, die wel wordt gebruikt in anili- nefabrieken. Tot nu toe is deze stof hier nog weinig verscheept. Gevallen van ver giftigingsverschijnselen waaraan de ziekte meer doet denken dan aan bedwel ming zijn althans hier niet eerder be kend. De dinitro-benzol was afkomstig uit Dantzig; zij is per Rijnschip verder ver voerd. Groote belangstelling is in heel Italië gewekt door eendagbladartikel, geschreven door Mussolini, handelende over den trek der plattelandsbevolking naar de steden. Degenen, die van het plat teland naar de steden trekken en waarvan lijsten zijn aangelegd, zullen worden uit- genoodigd naar het platteland terug te keeren, tenzij zij in de steden vast werk hebben gevonden. Op de huwelijksreis miste des avonds de bruid van een in November 1925 te Amersfoort gehuwd paar, haar platina-armband met juweekn bezet. Het onderzoek van den auto, dis de jongge huwden naar den trein had gebracht le verde niets op. Het blijkt dal deze arm band echter na een paar dagen toch ge vonden was door een der chauffeurs der garage. Hij schonk hem aan zijn meisje te Renswoude, waar er thans, na drie jaar door de politie beslag op gelegd werd. In overleg met het hoofdbestuur der Post en Telegrafie heeft de K. Li. M. besloteu dat het 2e postvliegtuig waar mede Smirnoff en Aler de rei» naar Indië en terug maakten, doch thans voorzien van de nieuwe registratieteekens van Schiphol zal vertrekken, in den morgen van Dinsdag 11 December te halfacht. Bestuurder zal zijn de vlieger Duyme- laer, 350 K.G. post wordt medegenomen. Te Essen werd een bediende eener handelsfirma door een onbekende over. vallen, die hem met een boksijzer op het hoofd sloeg en trachtte hem zijn tasch met 47.500 mark te ontrukken. De aan. gevallene hield zijn tasch stevig vast en riep om hulp, waarop de dader de vlucht nam. Voorbijgangers grepen hem, maar daar de aangevallene zich had verwijderd om h.t geld in veiligheid te brengen, wisten zij niet wat er eigenlijk was ge beurd en lieten zij den man weer los, waarna hij spoedig op zijn fiets verdwe nen was, De 67-jarige rentenier J. v. Z., van de Rechter-Rottekade te Rotterdam woon de alleen. Af en toe kwam wel eens een vrouw bij hem op bezoek en in den regel dronken zij dan een glaasje cognac. Vrij dagavond was dit ook het geval. De man is toen even naar de keuken gegaan, om zijn glas te vullen. Kort daarna kwam hij terug met hevige kram pen. Hij zeide per abuis lysol te hebben gedronken. In den loop van den avond is hij overleden. Het lijk is in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in Te Leipzig kreeg Vrijdagavond een 16-jarige jongen een standje van zijn vader, omdat hij te laat naar huis was gekomen. Toen de vader zijn zoon boven dien een klap in het gezicht gaf vluchtte de knaap in een andere kamer waar hij een revolver vond. Dwars door de deur vuurde hij nu een schot af op zijn vader en een buurman. Gelukkig werd niemand getroffen. Een agent van politie die in- tusschen was oDtboden poogde den knaap tot bedaren te brengen. De jongen vuurde echter een schot op den agent, die even min getroffen werd en schoot zich ten slotte zelf een kogel in de borst. Voordat men de deur van de kamer kon open breken, was de jongen reeds overleden. Uit Manilla wordt gemeld, dat het Zuidelijk gedeelte van het midden der Philippijnen door een typhoon geteisterd is, die twee dagen duurde. De wind {be reikte op bepaalde oogeublikken een snelheid van 100 mijl. Er zijn 400 huizen en 7 havenloodsen vernield. Ongeveer 7000 menschen z(jn zonder onderdak. Er worden tot nu toe geen slachtoffers vermeld. Lindbergh is op zijn vliegtocht van I'ampico naar de Vereenigde Staten over tijd. Eenige Amerikaansche vliegtuigen zijn Zondagmorgen naar de grens van Texas vertrokken om Lindbergh te zoeken daar men gelooft dat hij nabij de grens een noodlanding heeft moeten maken. De Engelsche Koning is reeds eenigeu tijd ziek. Hij lijdt aan pleuris. De toe - stand is niet gevaarlijk, De directeur der gemeentegasfabriek te Doetinchem heeft van den Officier van Justitie te Arnhem berièht ontvangen dat er geen termen aanwezig zijn om hem te vervolgen wegens het aannemen van steek penningen (De raadscommissie heeft indertijd be weerd dat de gemeente voor duizenden be nadeeld zou zijn). R. en W. hebben nu besloten den ge» meenteraad voor te stellen de schorsing van den gemeentesecretaris als geëindigd te beschouwen zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aan wezig te zijn. Onbekend gebleven vandalen hebben te Berlijn den „boetedag» niet beter weten door te brengen dan met grafschennis op de Joodsche begraafplaats te Köpenick. Vijf graven zijn geheel vernield. Men ver denkt eenige opgeschoten jongens, die middags bij het kerkhof zijn gezien, van de euveldaad. De directeur van het Ufatheater te Kassei, de oud-kapitein Schottauer, is naar de Voss. Ztg. meldt, gearresteerd wegens valschheid in geschrifte en verduistering Bij het controleeren der kas bleek, dat bij de toeganskaarten der Ufa, die voor alle Ufatheaters in één drukkerij worden vervaardigd, had vervalscht en met val- sche belastingstempels had voorzien. Op een bouwterrein bij het station Kassel-Ëettenhausen is gisteren van een in aanbouw zijnd huis een stelling in gestort. Acht arbeiders werden meege.leurd twee van hen hebben ernstige verwondingen opgeloopen, terwijl de anderen er met on. beteekende ontvellingen afkwamen. Het aantal gezinnen, dat in de Ver eenigde Staten een radiotoestel bezit vol» gens de nieuwste opgaven, bedraagt 9.640.348. De typhus-epideinie te Lyon breidt, naar Belga van daar meldt, zich uit. Het aantal ziektegevallen bedraagt meer dan 450drie gevallen hebben een doode- tijken afloop gehad. ZWEMMEN. Onze kranige zwemsters. Bij de te Brussel in het zwembad St. Sauveur gehouden zwemwedstrijden slaagde mej. M. Braun er in het wereldrecord over 200 M. rugzwemmen te verbeteren. Zij legde dezen afstand af in 2 min. 59 '/s sec. (oud record mej. Bauer, Amerika, 3 min. 3 s/4 sec.). Tevens verbeterde zij het Nederlandsche record over 200 M. vrije slag; zij zwom dezen afstand in 2 min. 47 sec. (oud record 2 min. 58 sec.). Op den tweeden dag leverde mej. Baron een schitterende prestatie. In het nummer 400 M. schoolslag sloeg zij niet alleen Hilda Schrader, doch verbeterde tevens het wereldrecord over dezen [afstand. Zij legde de 400 M. af in den fraaien tijd van 6 min 45 sec. (oud record mej, Schrader 6 min. 46 4/5 sec.). Een tragi-comedie. Binnenkort zal er voor de rechtbank te Parijs een ongewone zaak worden be handeld, voor welke veel belangstelling bestaat. Zij betreft liet' volgende: De jeugdige eigenares van een mode zaak in de buurt van het Vendomeplein te Parijs was op het punt te gaan trouwen en het was haar een onaangename gedachte, dat haar man nu de mode die slanke lijn huldigt dus zou zien, dat haar bee- nen, vooral haar kuiten, bijzonder forsch waren ontwikkeld. (Men moet overigens aannemen, dat de man, bij de bestaande mode der korte rokken, omtrent den vorm van de beenen zijner aanstaande vrouw niet in onkunde verkeerde). De jonge vrouw raadpleegde haar huisdokter

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2