ONZE WEDSTRIJD In dienst van allen. N# 111. tijdens de Sint Nicolaas-weken. Maandag 26 November 1928 113 Jaargang. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Voor dezen Wedstrijd zijn voor de goede oplossingen de volgende prijzen beschikbaar gesteld ProVincienieuWs %/tC. van der &est, E1 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Om de deelnemers aan onzen spreekwoordenwedstrijd nog even in te lich ten hoe zij de oplossingen moeten zoeken, geven wij hier onder nog maals een aanwijzing. In alle advertentiën, die voor de Sint Nicolaas drie maal zijn opge geven n.l. Maandag 26, Woensdag 28 en Vrijdag 30 November, plaatsen wij in den rechterbovenhoek een hoofdletter, b.v. A., B„ C., D., enz. Elke serie A of B of C enz., vormt tezamen een spreekwoord, waarvan de begin letters van elk woord in de étalage der adverteerders der gelijkgeletterde annonce's is gelegd. De volgorde der woorden wordt aangegeven in de ad vertentiën door Al, A2 enz. Nemen wij b.v. de spreuk: De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt, dan ligt in de étalage van adverteerder Al een D, in de étalage A2 een K, in de étalage A3 een G. Het aantal advertenties met dezelfde hoofdletter, noodig om het spreek woord te vormen, zal worden aangegeven. De letter A zou dan 10 woor den aan wijzen en dus ook' in 10 advertentiën voorkomen. Men zoekt dus eerst het aangegeven aantal advertentiën met dezelfde letter en in volg orde op en daarna kan men de voorletters der woorden in de éfalage'svan die winkels vinden om de spreekwoorden samen te stellen. EEN EERSTE PRIJS VAN f 15,- EEN TWEEDE PRIJS VAN f 10,- EEN DERDE PRIJS VAN ...f5,- Winnaar is degenê, die de meeste spreekwoorden goed heeft samenge steld. Het bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels die hieraan hebben meegedaan, waarvoor aan de winnaars een bon zal worden overhandigd, die aan de zaak waar gekocht wordt, in betaling kan worden gegeven. De bons zijn gesplitst in bedragen van f5,—. De eerste en tweede prijs kan dus in meer dan één zaak besteed worden. De bons moeten worden gebruikt vóór 6 December 1928. Inzendingen moeten inkomen vóór Maandag 3 December 10 uur voor middags in de bus aan het bureau Turfkade 15, met opschrift: „Inzen ding Prijsvraag". De uitslag wordt bekend gemaakt in het nummer dat dienzelfden dag uitkomt Zoowel lezers uit Goes als daarbuiten kunnen aan den wedstrijd deel nemen; elk' gezin mag evenwel slechts met één inzending uitkomen. Vraagpunten. Door het bestuur van den B. V. G., is aan de Vereenigingen van Oudleer- lingen van Landbouwwintercursussen afdeelingen van den B. V. G. een tweetal vraagpunten ter beantwoording toegezonden. Het eerste betreft de suikerbieten- cultuur. Ten opzichte daarvan wordt de vraag gesteld wat te doen in 1929 en volgende jaren. Gevraagd wordt of indien geen verandering in den hui- digen toestand intreedt de uitzaai in 1929 onbeperkt moet blijven; of de tijd gekomen kan zijn, dat de land bouworganisaties het initiatief moeten nemen om waarschuwend, voorlichtend en leidend op te treden om zoo wei nig mogelijk suikerbieten te contrac teeren aan de fabrieken a.s. voorjaar; 16 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Zijn neef Stafford Kenyon was zijn erfgenaam en eenige familielid. Hij was de zoon van zijn eenige zuster, die lang geleden gestorven was en met wie hij bijna voortdurend in onmin had geleefd. Stafford had den rang van Majoor bereikt in het Garde-Regiment en hij wist maar al te goed, dat zijn oom niet bijster op hem gesteld was, doch hij rekende het tot zijn plicht hem zoo nu en dan eens te gaan bezoeken. De oude man was zelden vriendelijk of beleefd en toen hij tot de ontdek king was geraakt, dat Bill Quentin zich bitter weinig van zijn optreden aantrok en steeds dezelfde bleef, had hij hoe langer hoe meer zijn gezelschap gezocht. Hoewel hij volstrekt niet godsdien- tig was, kon men hem toch iederen Zondagmorgen in de kerk in Hatch- stead zien zitten. Dominee Morton voelde zich nimmer op zijn gemak, wanneer hij die koele, blauwe oogen of het geen tijd zou kunnen worden, dat de Coop, fabrieken, gingen over wegen, te beginnen met 1929, om de fabrieken stil te leggen of zich te ba seeren op een halve campagne, tof de toestand gunstiger is geworden, en wel ke middelen nog zouden kunnen hel pen om de crisis in deze op te heffen of te verkleinen, met als gevolg de uitzaai normaal te houden. Er wordt opgewezen, dat de suik'er- bietencultuur in den laatsten tijd in de knel is geraakt, wat in het bijzon der voor den Zeeuwschen Landbouw van niet te onderschatten beteekenis is. Zoolang nu de suikermarkt zich niet hersteld heeft, zoolang geen rege lingen in Nederland zijn getroffen, waardoor met hef buitenland kan ge concurreerd worden, zoolang de mil- lioenen accijns niet zijn verminderd; zoolang geen internationale suikercon ventie bepalingen heeft gemaakt die onafgebroken op zich gevestigd voelde. Zijn houding ten opzichte van Bill Quentin was evenwel heel anders. Bill was een gezonde sportsman, die het niet noodig scheen te vinden den gan- schen dag over godsdienstvraagstuk ken te praten. Hoe was het toch mo gelijk, dat hij niet in dienst was ge gaan vroeg de oude man zich meer malen af. Hij zou daar een schitte rend figuur hebben gemaakt; daarvan was hij overtuigd. Hij kon dan ook niet nalaten bij iedere ontmoeting hierover te begin nen, maar het antwoord dat hij kreeg bevredigde hem nimmer. Bill was een voudig niet in dienst gegaan, omdat hij er geen opleiding voor had genoten en geen geld bezat. Dat was alles. Hij scheen er totaal geen spijt van te heb ben en beweerde altijd, dat er nog zoovele andere betrekkingen waren, waarin men zich nuttig kon maken. Bovendien zou het hem ontzettend gehinderd hebben, wanneer hij op be trekkelijk jeugdigen leeftijd zijn pen sioen had moeten nemen, indien hij in dienst was geweest. Hij gaf er de; voorkeur aan, zoo lang mogelijk te blijven werken. „Werken?" had de Generaal toen woedend uitgeroepen. „Weet jij wel, wat werken is, Bill? Nee, werken deed men alleen in dienst, beweerde hij. Had Bill ooit uren lang in de bran dende zon moeten rijden gedurende afdoende helpen; is het wel eenige studie waard om te overleggen indien de uitvoer van onverwerkte bie ten niet belangrijk toeneemt of sterke inkrimping van de uitzaai in 1929 moet aanbevolen worden door de organisatie's, met al de misère daar aan verbonden voor de gemeenschap. Het tweede vraagpunt betreft water moet worden gedaan tegen het absen tisme op de vergaderingen van de land- bouworganisatie's, omdat het wensche- lijk en noodig is na te gaan, waarom alleen enkele getrouwen de vergade ringen bezoeken. Gevraagd wordt aan de afdeelingen een en ander voor 15 Jan. a.s. te be antwoorden. Verder wordt o.a. nog gevraagd na te gaan of de landbouw- pers wel voldoende wordt gelezen, of wel voldoende nieuwe cursussen wor den bevorderd, terwijl ook met groote ernst wordt gewezen op het alarm on langs door den secretaris der Z.L.M. geslagen inzake het geringe aantal leer lingen, dat zich voor de Landbouw school aanmeldt. De motorveerboot. Toen het drukke reisseizoen ten ein de was, is de motorveerboot „Koningin Wilhelmina" naar binnen gebracht om de gebruikelijke schoonmaak te on dergaan en de critici hadden al be weerd, dat de boot nu van den win ter wel binnen zou blijven liggen. Niets is echter minder waar dan dat. Men meende nu te moeten wachten tot ook te Vlissingen de aanlegplaats ge heel gereed was en de boot dus wer kelijk geheel als ferryboot kon wor den gebruikt. Buiten de schuld van den boofdienst zelf was het te Vlis singen tot nu toe maar half werk. Thans is de aanlegplaats daar ook gereed en Maandag 3 December zal de boot vandaar vertrekken en weer in den geregelden dienst worden op genomen. Vooral ook voor vervoer van vrachtauto's, dat toch in alle tij den van het jaar plaats heeft en nog veel ineer plaats moet hebben, zal het van groote beteekenis zijn. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft een schrijven ge richt tot den Directeur-Generaal der P. T. T., waarin zij als haar meening heeft doen kennen dat het denkbeeld om bij de telefoon het gesprekkenta- rief in te voeren, geenszins aanbeveling verdient aangezien dit voor verreweg het grootste deel der aangeslotenen verhooging van de kosten met zich zal brengen. De Kamer voornoemd heeft zich ge wend tot Ged. Staten van Zeeland om de destijds door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen kenbaar ge maakte wenschen inzake den Provin cialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde te ondersteunen. de manoeuvres? Nee, Bill kende stel lig de beteekenis van het woord „werk' niet. Het sprak vanzelf, dat de jonge do minee het niet noodig vond bij der gelijke gelegenheden te argumentee ren. Hij volstond er mede te glimla chen. Bovendien viel er niets te argu menteeren, hun ideeën verschilden nu eenmaal, dat was alles. Bill had den ouden Generaal nim mer lastig of veeleischend gevonden en hij gaf niets om zijn dikwijls scher pe critïek. Ze waren dan ook gelei delijk groote vrienden geworden. Dominee Quentin voelde zich volko men op zijn gemak, terwijl hij in de oude, patricische eetzaal zat. Er ging een zekere rust uit van dit oude huis, niettegenstaande de Generaal dikwijls kon opstuiven als een vaatje buskruit „Ik zou wel eens willen weten, waar over je op het oogenblik' denkt", riep de oude man hem uit zijn gepeins wakker. „Het spijt me heel erg, Generaal, maar ik vrees, dat ik totaal niet zat na te denken", zei Bill met zijn in- nemenden glimlach. „Dan wordt het tijd, dat je het eens doet", commandeerde zijn gastheer. „Wie is die vrouw, over wie Molly zich vanmiddag op een niet bepaald aange name wijze uitliet? Heb je haar ont moet en hoe vindt je haar?" „Ja, ik heb haar ontmoet", gaf Bill De storm. Het vissdiersvaartuig „Iersefce 35", schipper Jasperse, met nog aan boord 4 andere personen, heeft Vrijdag tijdiens den storm op de Oosterscheldie zijn zei len verloren. Het schip verkeerde daar door in nooid. De bemanning van het mo- tor-visschersvaartuig „Philippine 37" ver leende terstond hulp, doch kon wegens den zwaren storm het schip niet meer bereiken. Het visschersvaarrtuig „Ierseke 30", dat inmiddels passeerde, weigeikb hulp te verleienen. Het is tenslotte aan de MIDDELBURG. Zaterdagavond om streeks 8 uur, werden vele omwonen den van de Markt te Middelburg en de velen, die zich op straat bevonden opgeschrikt door een hevigen knal en zij, die op straat waren, zagen tevens een sterke lichtstraal op den hoek van de Gortstraat. Men dacht aan een re volverschot, een ontploffing of iets dergelijke en van alle kanten stroom den de menschen toe. Het bleek al spoedig, dat men met een zeer ge vaarlijke kwajongensstreek te doen had. Van een paar jongens, die be- Beteefd verzoeken wij Uwe aandacht voor onze Etalage, waaruit U kunt bemerken, dat we onze AFDEELING TOILET-ARTIKELEN bijzonder heb ben uitgebreid. Voor een St. Nicolaas-Geschenk wat zeker op prijs gesteld zal worden, ver voege U zich dus bij-, ASS. APOTHEKER. Lange Kerkstraat 42 Telefoon 168, Goes bemanning van de „Philippine 37" mogen gelukken het schip te Wemeldinge binnen te brengen. Het sleepersdhip' „Friesland", schip per Dirk Schot, geladen met suikerbieten en gesleept door de motorsleepboot „Ide aal", is bij Dintel door stormweer over vallen en gezonken. De bemanning is door de motorsleepboot „Ideaal" aan boord ge nomen en te Dintelsas binnengebracht. Een zeilschip, vermoedelijk de „Nieu we Zorg", schipper Meier, is onder den Steenbergschen Vliet gezonken. De Do- rus Rijkers van Smits bej-gk©sbedflijf heeft tevergeefs getracht de opvarenden op te sporen; omtrent hun lot is niets be kend. Vermoedelijk zijn zij in de roeiboot Het sleepschip „Louisa Geerdina schipper Vilters, welk schip geladen is met stukgoed ter waarde van 1 millioen gulden, is in de Wemeldiat&che Vally van haar sleep losgebroken. Het schip, is door een sleepboot van Smits bergingsbe drijf behouden te Wemeldinge binnen g|e- bracht. Aan boord bevonden zich 9 per- A.V.R.O.-avond te Middelburg. Vrijdagmiddag is een gezelschap va* vijftien personen van de A.V.R.Q. op het vliegveld te Vlissingen gedaald. Een tweede vliegtuig met acht orkestleden kwam niet verder dan Waalhaven en zette de reis per trein voort. Per autobussen trok men naar Middel burg, waar Vrijdagavond voor de uitver kochte Schuttershofzaal een A.V.R.O.- avond werd gegeven. bedaard ten antwoord. „Maar ik ken haar nog volstrekt niet". „Ga voort. Vertel verder", zei de oude man ongeduldig. „Welken in druk heb je van haar gekregen? Ia ze behoorlijk of denk je, dat haar mo raliteit wel wat te wenschen overlaat". „Ze is uiterst behoorlijk", gaf Bill ten antwoord. i „Dus eigenlijk een gewoon menschen kind?" „Jamaar niet voor Rickaby. „Niet voor Rickaby. Niet voor Ric kaby. Vertel me dan toch wat meer, kerel. Voor den duivel, wat bedoel je met dat geheimzinnige gezegde". Bill glimlachte weer. „Nu, u kent Rickaby toch zelf maar al te goed" herinnerde hij hem. „Daaraan heb je gelijk en het is een allemachtig vervelend gat. En deze nieuwe bewoonsteris ze anders dan de rest? Is ze een pikante Fran- csisc?" „Ik zei u toch al, dat ik haar slechts eenmaal gesproken heb", merkte Bill op „Dat kan wel, doch ik weet zeker, dat je de eerste de beste gelegenheid te baat zult nemen om haar weer te zien. Ik ken je, mannetje. Maar ik waarschuw je, wees voorzichtig. Brand je vingers niet. De hemel moge we ten, of ze niet een tweede Madame Verlines of iets dergelijks is". „Dat acht ik' vrijwel uitgesloten gaf Bill op verveelden toon te kennen. doelden hoek passeerden, had een te gen het hek op dien hoek een ontplof baar voorwerp geworden met het bo vengenoemde gevolg. De jongens had den het hazenpad gekozen. OVEZAND. Ds. J. Kalshoven alhier heeft een beroep ontvangen naar Oude- ga (Friesland). SCHORE. Na enkele weken bagger- werk, werd Zaterdag door het kanaal een zware telefoonkabel gelegd, welke is bestemd voor het internationaal ver keer. Heden zal het werk worden be ëindigd. Door den zwaren storm geraakte een ijzeren sleepschip klem in het vaste gedeelte van de spoorwegbrug te Vlake. Hoewel het vaartuig averij opliep, kon de reis toch worden voort gezet. WEMELDINGE. Zaterdagmiddag voer de telegraafboot I, kapitein Weststrate met een sleepschip op sleeptouw met bestemming Rotterdam op de Ooster- Schelde. Onderweg ter hoogte van Wemeldingsche ,Vlei brak de sleep tros en kon de telegraafboot tengevol ge van den hevigen wind geen verbin ding meer krijgen. Een ter assistentie uitgevaren Belgische sleepboot „Ri- viëre" mocht het gelukken het schip op te pikken en behouden alhier bin nen te brengen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een in de buitenhaven alhier liggend vrachtscheepje YE 92, tijde lijk in gebruik bij P. de Koster te Graauw, door lekkage volgeloopen, en op den berm gezonken. Persoon lijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. WOLPHAARTSDIJK. Ged. Staten hebben bepaald dat voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten de gemeente Wolphaartsdijk in stemdis- tricten zal worden verdeeld als volgt: stemdistrïct I omvat het gedeelte der Hij nam een noot en begon die te kraken „Ik veronderstel niet, dat een vrouw van een dergelijk type haar ipfrek in een plaats als Rickaby zou nemen". De Generaal vond het natüurlijk weer noodig zijn gast tegen te spreken. „Dat zou een dergelijke vrouw juist doen, onnoozele hals. Al kwam' Ze al leen maar een zoogenaamde rustkuur houden. Ik hecht veel waarde aan Molly's opinie en het zal me ook niets verwonderen, wanneer het blijkt dat die bewuste vrouw een groote,avontu rierster is". „Molly". Er lag een minachtende klank in Bill's stem. „Molly was van middag buitengewoon geïrriteerd en haar humeur was niet bepaald aange naam. Ik vermoed toch niet, dat u hetgeen ze zei voor ernst wilt op vatten." „Vervloekt nog aan toe", stormde de de oude man. „En waarom niet? Het kind is verstandig genoeg en ze bezit voldoende menschenkennis". Er kwam een teedere uitdrukking in zijn oogen. „Ik geef je de plechtige verzekering, dat mijn leven heel anders zou zijn geweest wanneer ik' haar vijftig jaar geleden had ontmoet". Bill was nog steeds druk' met zijn noot bezig en hij keek niet op, toen hij zei: „U loopt hard kans, dat zij u den een of anderen dag nog het hoofd op hol brengt." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1