In dienst van allen. S^sal BESTEVAEP N' 4#», Vrijdag 25 November 1928 115 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Het conflict in de Duitsche IJzerindustrie. Kunst. Uit de Radiowereld Koloniën Sport. ProVincienieuWs <2)e n&tuupliefhebbep ABONNEMENT Prijs per kwartaaH in Goes f 2,— buiten Goes f2, GOESCHE Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamloozo Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. Postcheque- en Girorekening Nd. 55571 COURANT K leeuw ens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Evenals indertijd bij het conflict in de Engelsche steenkolennijverheid, zijn thans aller oogen gericht op het con. flïct in de ijzer- en staal-ïndustrie in het Roergebied in Duitschland. Het conflict heeft een eigenaardig karak ter, dat voortvloeit uit de ontwikke ling der sociale verhoudingen in Duitschland, en daarom is het goed er de aandacht aan te wijden. Door de Verordening van 30 Ocfo ber 1923 zijn in geheel Duitschland bemiddelingsraden ingesteld, bestaan de uit evenveel werkgevers als arbei ders en een onpartijdig voorzitter. In belangrijke economische districten kan de rijksregeering verder nog rijksbe middelaars benoemen. De Raden zoo wel als de bemiddelaars trachten, wan neer werkgevers en arbeiders niet tot overeenstemming komen, de partijen tot elkaar te brengen. Gelukt dit niet, dan wordt eerst nog een bemiddelings kamer ingesteld, welke een uitspraak doet. Het spreekt vanzelf, dat, als deze uitspraak aanvaard wordt, het conflict opgelost is, doch is dit niet het geval, dan kan de rijksbemiddelaar of, wan neer bij het conflict groote economi sche belangen betrokken zijn, die bui ten het district uitgaan, de rijksminis ter van Arbeid de uitspraak verbin dend verklaren. Deze verbindendver klaring heeft dezelfde gevolgen als het aannemen van de arbitrale uitspraak en treedt in de plaats van de collec tieve overeenkomst, die anders tus- schen partijen zou zijn afgesloten. Wat is nu het geval in de ijzer industrie in West-Duitschland. De ar beiders verlangden een belangrijke loonsverhooging, de werkgevers ver klaarden op grond van de uitkomsten van het bedrijf deze niet te kunnen geven, tenzij de prijzen verhoogd zou 'den worden, wat weer onmogelijk was door de buitenlandsche concurrentie, De door de regeering benoemde arbi ter bepaalde, dat er een loonsverhoo ging van gemiddeld 4 tot 5 o/o zou moeten worden gegeven. De werkge vers bleven er op staan, dat dit niet mogelijk was. De uitspraak werd ver bindend verklaard met het gevolg, dat de werkgevers besloten de arbeiders ontslag te geven en de fabrieken te sluiten. Hier ziet men de groote gevaren van een stelsel van arbitrale rechtspraak, zooals dat in Duitschland bestaat. De ijzer- en staal-industrie heeft in de laatste jaren geen winsten gemaakt. Alles wat bespaard kon worden is gebruikt om het bedrijf, zooals men dat tegenwoordig noemt, te rationa- liseeren. De sociale wetgeving in Duitschland geeft door het bedrijfsra- denstelsel den arbeiders een groote mate van medezeggenschap. Ook ove 15 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Het is nooit gemakkelijk dat te zijn", verzekerde Bill haar. „Ik wil niet ontkennen dat het voor de een gemakkelijker is dan voor de andere; dat spreekt vanzelfZou u me nu eens willen zeggen, hoe u over de bewoners van den „Beukenberg" denkt Heeft u ze al ontmoet?" „Mevrouw Rivers en haar zoon? Oh, ja, ik heb hem gezien, maar niet ge sproken. Zij is een bijzonder mooie vrouw en haar glimlach is zoo aan trekkelijk". „Is dat u ook opgevallen?" „Oh, ja, onmiddellijk", zei juffrouw Barnet vol enthousiasme. „Ik ont moette haar op het postkantoor. Juf frouw Brook had haar te weinig geld teruggegeven en ze werd er volstrekt niet boos om, maar maakte haar er heel vriendelijk en zacht op attent". „Ik heb haar vandaag voor het eerst gesproken", zei Bill. „Ze kwam uit het dorp en ging ia de richting van rigens zijn door den Duitschen wet gever successievelijk tal van arbeiders- vvenschen ingewilligd en toch leidt dit alles, zooals wij uit dit conflict weer zien, niet tot een rust in het bedrijf. Integendeel, de ervaring heeft geleerd, dat bij de onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden de verantwoorde lijkheid door de partijen op den scheids rechter wordt afgewenteld. Men leunt als het ware tegen een scheidsrechter aan. De arbeiders stellen hooge eischen omdat zij weten, dat, als deze te hoog zijn, de scheidsrechter wel op mati ging aan zal dringen. De werkgevers wenschen deze ge- heele staatsinmenging daarentegen uit te schakelen, omdat zij van oordeel zijn, dat niet de regeering, doch zij slechts in laatste instantie kunnen be palen, wat de bedrijven kunnen dra gen. Naast het verzet tegen de loons verhooging gaat dit conflict dan ook tegen de inmenging van de regeering in het particuliere bedrijf, een in menging, die, zooals elke sociale wet geving, natuurlijk goed bedoeld is doch die, zooals wij thans ook weer zien, er in laatste instantie toch nooit toe kan leiden, dat de rust in het bedrijf wordt verzekerd. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de er varingen, die met een zoodanige regee- ringsinmenging in Australië zijn opge daan, zich thans in Duitschland her halen. De oplossing der sociale vraag stukken schijnt met dit alles dan ook nog niet te zijn gevonden. H. Sudermann f De bekende Duitsche schrijver Her mann Sudermann is Woensdagavond kort voor 6 uur, aan de gevolgen van een beroerte, waardoor hij 7 weken ge leden getroffen werd, overleden. Na den aanval, 7 weken geleden, werd hij op zijn wensch naar Berlijn overge bracht, waar hij in het Franciscaner Ziekenhuis door zijn huisdokter werd verpleegd. Eenige dagen geleden deed zich bovendien longontsteking bij hem voor, waardoor zijn dood werd be spoedigd. Radio en politie. In Duitschland, waar de politie ook veel gebruik maakt van radio, heeft men reeds herhaaldelijk misdadigers met behulp van dit middel weten op te sporen. Onlangs zijn op deze wijze weer twee ontvluchte gevangenen ach terhaald. Misschien mopperden enkele luiste raars, omdat het programma voor po- lifie-berichten onderbroken moest wor den, maar wanneer zij de resultaten bemerken, zullen zij in de toekomst ongetwijfeld een andere houding tegen over de radio-politie-berichten aanne- den grooten heuvel. Ik haalde haar in en kreeg plotseling het gevoel, dat ik haar moest aanspreken". „Natuurlijk", zei juffrouw Barnet. Ik denk, dat het haar genoegen deed". „Ik noodigde haar uit mee naar de pastorie te gaan om de aloë te bewon deren, die dit jaar in bloei zal staan. Ze vond de plant buitengewoon mooi en beweerde, dat het een gelukkig voorteekën was". „Ik hoop en vertrouw, dat dit in derdaad zoo wezen zal", zei zijn met gezellin. Hij begon te lachen en opdatoogen- blik deed hij aan een ondeugenden schooljongen denken. „En toen ver scheen mevrouw Winch ineens en joeg ons uiteen. Dat was het einde van de geschiedenis". „Ik weet, dat mevrouw Winch het voornemen heeft haar een dezer da gen een bezoek te brengen. Ze hoopte dat u gauw haar voorbeeld zou vol gen". „Dat is heel vriendelijk van haar", merkte Bill droog op. „Het spreekt vanzelf dat ik haar zal gaan bezoe ken. Vanmiddag heb ik kennis ge maakt met haar zoon en hij gaf me te kennen, dat zij hun deur niet voor me zouden sluiten." Integendeel, ik' denk, dat zij het heel prettig zullen vinden", verzeker de juffrouw Barnet hem. „Men be Stehcn in de ledematen waarom nog langer die pijnen uitstaan? Spirosal-oplossing.heiwel- dadige en verwarmende in- wrijfmiddel tegen alle rheu- matische pijnen brengt spoedig verlichting. Een ftoycfc-produci. Handen thuis! Op de onderneming „Soemberge- sing" in het Dampitsche werd een nieu we employé, de heer Winckel, door koelies ernstig mishandeld, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. De heer Winckel had een mandoer, die zich over hem vroolijk maakte, bij den nek gegrepen, waarop de koelies hem aanvielen en met stuk ken brandhout mishandelden. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld N. A. C.-M- V. V. N. O. A. D.Eindhoven. B. V. V.Wilhelmina. P. S. V.Willem II. Roermond—L.O.N.G.A. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Middelburg—.DO.S.K.O. R. B. C.Zeelandia. G.U.D.O.K.—Vlissingen. Alliance—Breda. Dongen—Bredania. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Goes—Vlissingen II. T erneuzen—Walcheren. Zierikzee—Zeelandia II. Denis speelt niet meer. De aanvoerder van het Nederlandse!! elftal, ir. Denis, die, in den strijd te gen Italië niet voor Holland uitkomt, zal eerstdaags een operatie voor een dubbele breuk moeten ondergaan. Hoe wel op volledig herstel gerekend mag worden, heeft de heer Denis medege- weert, dat de jongen een verre van sterke gezondheid heeft. Ik veronder stel dat zijn moeder juist om die re den hier is komen wonen". „Hij maakt een zenuwachtigen in druk", zei Bill. „Hij zal hier in elk geva niet over de drukte hebben te klagen" ,Ik hoop dat ze op den „Beuken- berg" zullen blijven wonen". Bill Quentin keek haar onderzoe kend aan. ,Om onze verveling wat te ver drijven?" „Ik verveel me nimmer", zei ze op ernstigen toon. „Ik kan me niet in denken, hoe men in dit verrukkelijke oord een dag te lang kan vinden", ,Ik vrees toch, dat hef met drie kwart der inwoners wel het geval is", gaf dominee Bill te kennen. Er lag een verwijtende klank in haar stem, toen ze zei: „Mijnheer Quentin, u spreekt nooit in ernst, wanneer u dergelijke dingen zegt". Hij glimlachte weer. „Soms maak ik wel eens grapjes. Daaraan heeft u gelijk. Ik beloof u plechtig, dfct ik u een volgenden keer van tevoren zal waarschuwen, of ik ernstig Bén of slechts spot". Er kwam opnieuw* een zachte blos op haar wangen en een verlegen uit drukking in haar oogen. „Ik weet, dat ik erg saai ben", zei ze als ver ontschuldigend, deeld zich niet meer voor de natio nale ploeg beschikbaar te zullen stel len, terwijl hij hoogstwaarschijnlijk hef voetbalspel er geheel aan zal geven. Vrijzinnig Hervormden. Blijkens het jaarboek der vrijzinnig hervormden telt deze vereeniging thans 27.304 leden, waarvan 607 in Zeeland. Naar Londen. Bij het gemeentebestuur van St-Maar- tensdijk is van den minister van On derwijs het verzoek ingekomen, de be kende zilveren bekers, te weten een zilveren beker met deksel op balus- tervoet ter hoogte van 20 centimeter, een cuppa van onderen verguld met gedreven schalmornament, een kleine zilveren bekér op balustervoet ter hoogte van 10 centimeter en een cuppa in den vorm van een halve ananas, in bruikleen af te staan voor de aanstaan de tentoonstelling van Nederlandsche kunst te Londen. Deze bekers zijn in 1923 aan den Commissaris der Konin gin Zeeland in bruikleen afgestaan, tof wederopzegging te plaatsen in het Zeeuwsch Genootschap voor Weten schappen te Middelburg. Aan den Commissaris is thans toestemming ver leend, de bekers voor genoemde ten toonstelling af te sta,an. De Provinciale politiek der Provincie Zeeland. Thans zijn wij in de gelegenheid me de te deelen, welke financieele be schouwingen in de afdeelingsvergade- rïng van de Provinciale Staten van Zeeland zijn ten beste gegeven door het lid dier Staten, de heer vanWaes- berghe uit Hulst. Naar de meening van dit lid bestaat er een anomalie in het feit, dat aan den eene kant de Provincie diverse inschrijvingen in het „Grootboek" en obligaties N.W.S. bezit en aan den an deren kant verschillende obligatielee ningen ten hare laste loopende heeft. Van het reservefonds der Provin ciale stoombootdiensten is sedert 1909 belegd in 3% inschrijvingen Groot boek nominaal f 825.000,tegen aan koop koersen varieerende tusschen 93 en 51o/o (in 1920), verschil hoogste en laagste koers 42%. Belegd in: a. 5% N.W.S. '18 nominaal f29.400,—; 4 Va °/o N.W.S. '16 nominaal f700; idem '17 nominaal f 11.000,—. De aankoopkoersen hiervan zijnspr. niet alle bekend. Sedert 1918, het jaar van aankoop, hebben de koersen dezer fondsen gevarieerd, resp. tusschen on geveer 103 en 80, 101 en 83 en 101 en 78. Voor rekening van het Weduwen- en Weezenfonds van den Provincialen Waterstaat is sedert 1895 tot 1919 aan gekocht nominaal: f130.400,21/2°/o Inschrijvingen Groot voor f85.504,78. Hiervan is sedert 1925 tot begin 1928 verkocht nominaal f 78.100,— voor f47.816,81, zoodat overblijft f52.300,— „Dat is u allerminst", zei hij hef tig. „Doet u alsjeblieft niet uw best iets te veranderen, want dan zal ik nooit meer met mijn moeilijkheden bij u durven komen". Ze hadden het einde van de laan bereikt en juffrouw Barnet stak haar hand uit om de mand van hem in ontvangst te nemen. „Ik dank u wel, mijnheer Quentin, maar ik1 moet nu heusch afscheid van u nemen. Het is al vrij laat en ik zal den kortsten weg naar hef dorp in slaan. Mevrouw Wïnch zal niet weten, waar ik blijf". Hij overhandigde haar het mandje met bloemen. „Het heeft me een buitengewoon genoegen gedaan u ontmoet te heb ben", zei hij, toen hij zich geleed maakte zijn paard te bestijgen. „Adieu, en ik' dank u nog wel voor de bloei men, welke u aan mevrouw Hender son wilt geven". Ze glimlachte en draaide zich om. Toen zij even later het geluid van Pad dy's hoefslag onderscheidde, waagde zij het een blik achter zich te wer pen. Oh, wat was hij toch vriendelijk en edelmoedig. Nee, hij had niet meer omgezien. Een zucht ontsnapte aan haar lippen. Ze kon zich niet herin neren, |dat ooit een enkele man naar haar had omgekeken. Toen gingen haar gedachten naar ontvliedt hel drukke stadsgewoel om in de eenzaamheid von bosch.veld of heidede stem van de naluus te beluisteaen. ZQh pijp is zP beste vrind en geen sigaai? of sigacet kan dit penot vervangen.Hy wensebt echtee faboH die „in cede" is en t?oohl daawa i de zachte nominaal kostprijs f 37.687,97, waar van de beurswaarde was begin Octo ber 1928 a 66°/o f34.518,zijnde dus een verlies van f 3169,97, of ongeveer 6%. De beurskoers der 2Va Inschrij vingen Grootboek heeft van 1895 tof heden gevarieerd tusschen ongeveer 96.5 en 41% (in 1920), verschil 551/2- Begin September van dit jaar was het totaal bedrag der leeningen loopende ten laste der Provincie f4.579.500. In verband hiermede stelde spr. zich voor in de openbare zitting eene motie voor te stellen om Ged. Staten uit te noo- digen voorstellen in te dienen om te komen tot kapitaalverstrekking benoo- digd voor uitbreiding der productieve bedrijven als stoombootdiensten en P. Z.E.M. zooveel mogelijk uit de be staande reserve-fondsen. Dat de be legging der reserve-fondsen in eigen zaak de voorkeur verdient boven be leggingen in Inschrijvingen Grootboek en Obligatie's N.W.S. wordt aange toond door de enorme koersschom melingen, welke in de Nederl. Staats fondsen voorkomen. Spr. noemde reeds koersverschillen van resp. 42, 25, 18, 23 en 55%. Deze verschillen zijn z.ï. te groot om van een rustige en veilige belegging te kunnen spreken. Bij be legging in eigen zaak is er geen koers verschil en zal wellicht meer rente worden gekweekt, wijl de provincie als regel hooger rente moet betalen dan het rijk. Ten slotte voegt dit lid er nog aan toe, dat indien door de pro vincie groote sommen worden geleend, dit het beste kan geschieden uit het reservefonds der bootdiensten. Dit fonds bedraagt f735.000,—, zoodat naar de meening van den heer van Waes- berghe f700.000,hieruit kan wor den genomen. Komen er later onge lukken voor, waarvoor dit fonds moet Lottie Morton, Lottie, die van dominee Bill had gehouden en nu een ander tot man had genomen. Arme, arme Lottie. Het was een zware taak, welke zij vrijwillig op haar schouders had geladen. HOOFDSTUK VI. Generaal Farjeon. Wanneer men bij den Generaal te dineeren werd gevraagd, ging het er altijd heel deftig en ceremonieel toe, zelfs al zaten er slechts enkele gasten aan. De oude man zat dan steeds aan het hoofdeinde van de tafel, waar zijn voorouders jaren geleden hadden plaats genomen. Hij was den Iaatsten tijd erg verouderd doch hij scheen zich toch nog uiterst gezond te voelen. Wanneer zijn rheu- matiek het toeliet, ging hij iederen morgen een ritje te paard maken en 's winters deed hij zelfs zoo nu en dan nog aan jachtpartijen mee. Hij was nooit getrouwd geweest en beschouwde de vrouwen op een cyni sche wijze, een feit, waarover Molly Morton zich altijd amuseerde. Hij placht haar te vertellen, dat zijn huis altijd voor haar bleef openstaan, zoo lang ze nog een kind was, maar wan neer ze vrouw was geworden, wilde hij niets meer met haar te maken hebben. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1