Handwondjes Stadsnieuws. Van Overal -'MMUSHaEy personeel zijn godsdienstplichten kan waarnemen. Spr. acht, zooveel moge lijk beperken niet voldoende. Heele- maal stoppen is zijn wensch.»Voo£loo- pig dient hij eene motie in om het aantal diensten weer van 3 op 2 terug te brengen. Hij had niet verwacht, dat Ged. Staten in deze samenstelling het aantal ediensten zou uitbreiden. De heer .Adriaanse bestrijdt de mo tie en komt ook op tegen den aanval, door den heer van der Wart, tegen een adres van den heer Collot d' Es- cury om de derde boot te krijgen. Deze laatste is iemand van groote ernst en kent de streek volkomen. Spr. zet aan de hand van cijfers uiteen, dat de derde boot ook voor den han del zeer gewenscht is. Spr. zou het betreuren, dat de R.K. zich lieten medetrekken en meent, men niet al leen o'p het aantal personen moet let ten, maar ook moet denken aan zie kenbezoek, medische hulp enz. De heer van Dixhoorn zegt het ze ker makkelijk is aan te toonen, dat er niet veel gebruik van wordt ge maakt,maar in Zeeland zal men met zijn 'beperkte bevolking geen vervoermid del: vinden met veel vervoer. De Z.- Vlaamschen willen geregeld met het overig- Nederland contact hebben en hij betreurt de uitdrukking: „Laatze dan maar naar België gaan". Dei heer Moelkër brengt hulde aan Ged. Staten, dat zij bewijzen niet Ged. te zijn voor een groep, maar voor ge heel Xeeland. Spr. gaat weinig op Zon dag op reis, maar kan ook op andere dagen gaan. Dit kan niet ieder. De heer Boender komt op tegen den heer Adriaanse, die zich als verhel- deraar van gedachten aandiende. Spr. komt op tegen tegen den derden dienst De .heer Dumoleijn kan verzekeren, dat de derde boot een absolute nood zakelijkheid is voor zaken of familie bezoek, en zegtf dat het geen plezier- reizïgers zijn. Spr. wil niet meer te rugkomen op het principieel debat van enkele jaren geleden, maar zou het betreuren als de motie—Joziasse werd aangenomen. De 'heer de Ridder had gedacht, dat de boot meer levensvatbaarheid zou hebben en zal nu vóór de motie stem men. De voorzitter stelde voor de debat ten over dit punt te sluiten, wat wordt aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. De motie—Joziasse wordt verworpen met 28 tegen 11 stemmen. Vóór stem den de heeren Joziasse, Boender, Kod de, van 't Hoff, Brandsma, Vogelaar, Sonke, v. d. Putte, v. d. Wart, de Ridder en Timmerman. Regeling rechtstoestand Ambtenaren. De heer Onderdijk vraagt of het al gemeen het oordeel is van Ged. Sta ten, dat men zich aan het oordeel van het scheidsgerecht moet onder werpen. De heer van Dusseldorp kan dit niet zoo in eens bevestigend beantwoor den. fïèt voorstel wordt z.h.s. aange nomen. Reglement op wegen en voetpaden. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Jaarwedde Ambtenaar belast met be heer Provinciale Fondsen. De .heer Onderdijk maakt de op merking als in de af deeling. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen.-'1 Subsidie schoolmuseum te Middelburg. Eenjimendements-Brandsma om f 250 te geven wordt aangenomen met 29 tegen 9 stemmen, waarna het zoo ge amendeerde voorstel z. h. s. wordt aangenomen. School-artsen. Do heer Staverman is teleurgesteld door het afwijzend advies van Ged. Staten. Spr. had gedacht dat Ged. Sta ten zich niet zoo makkelijk van deze zaak zouden hebben afgemaakt. De circulaire was zoo gesteld, dat men voó£BSï wist, dat de meeste gemeen tebesturen er niet op zouden ingaan, door het eenzijdig belichtep der finan- cieele bezwaren. Spr. dringt er bij Ged. Staten op aan hun afwijzend ad vies terug fe nemen. De heer Sonke is zeer voor het in stituut schoolartsen. De heer Kodde zegt, dat hij nog niet is overtuigd van het nut. De Onderwijzers moeten waarschu wen als zij afwijkingen bij de kinde ren opmerken. De'.heer 'de Baare begrijpt niet dat Ged. 'Staten evenals tal van kleinere gemeenten alleen kijken naar de fi nanciën en daarom de zaak' afwijzen. De héér Brandsma zegt dat er steeds meer streven komt om de zorg voor de kinderen aan anderen over te la ten.' Schoolarts, schooltandartsen enz. dit leidt tot verwording van het ge zinsleven. Men moet de ouders leeren de kinderen zelf te doen onderzoeken. De heer Wallien wijst op de plicht van de overheid in verband met de leerplicht. Waar het rijk en de ge meenten de zaak niet aanpakken, komt de provincie aan de beurt. Men had aan de gemeenten alleen moeten vra gen of zij het er voor over hadden zonder meer. en ook hoeveel dan wel. Als men aan een huismedici gaat vra gen, komt men „bij den duivel te biecht" en men heeft dan ook de ad viezen van geneeskundige kringen ach terwege gelaten. Spr. zou willen, dat de zaak werd aangehouden, opdat het Groene Kruis nog meer reclame voor de zaak kan maken. De heer v. d. Beke Callenfels is te gen aanhouding, nu de gemeenten geen blijk van belangstelling geven. De heer Dieleman zegt dat het eigen lijk in strijd is met de wet als pro vincies steun verleunen aan dit insti tuut en ook is dit eigenlijk het geval ten opzichte van het schoolmuseum. Als het rijk het niet doet, dan mag een onderdeel der overheid met veel kleiner financieel gebied en met eigen provinciale zorgen het ook niet doen. (Wegens plaatsgebrek zijn wij ge noodzaakt hef vervolg van de Provin ciale Staten Vrijdag a.s. te plaatsen. Red.). Onder de tram. Maandagmorgen is door de tram van Schoondijke naar IJzendijke het vier jarig dochtertje van den heer G. van der Bulke overreden. Het kind werd 140 M. meegesleurd, voordat zulks op gemerkt werd en is in levensgevaarlij ken toestand opgenomen. Mazelen. Te Zuidzande hebben ruim twintig schoolgaande kinderen de mazelen. Overwogen wordt om de openbare la gere school te sluiten. Benoemd. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Krabbendijke Mej. E. Th. Hollestelle, ass. aldaar en tot on derwijzer aan de Chr. school te Co- lijnsplaat de heer R. Rollema te Den Bosch. De Raad van Advies der P. Z. E. M. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad van Advies der P.Z.E.M. werden gekozen de heer G. A. Ha- jenius te Goes als voorzitter; de heer A. M. Overhoff te Goes als secre taris; de heer S. Hage te Bruinisse als 2e voorzitter en de heer B. I. Zon- nevyle te Terneuzen als 2e secretaris. De Kamerverkiezingen. Het partijgewest Zeeland der S. D. A. P. heeft in zijn Zondag te Middel burg gehouden vergadering op de groslijst voor de Kamerverkiezingen geplaatst: 1. W. H. Vliegen, 2. W. Drop; 3. C. Woudenberg; 4. A. M. Overhoff5. J. H. Paris6. P. G. Gruijs. HANSWEERT. Maandagmiddag is een roeiboot van den heer Ribbens in de middensluïs gezonken, geladen met olievaten. Een duiker is er aan te pas moeten komen om de boot en vaten op het droge te krijgen. Eerst gister middag om 4 uur heeft men het laat ste vat gevischt. De vaart was al dien tijd door de sluis gestremd, wat voor vele schepen een groot oponthoud is geweest. KAPELLE. Voor de kinderen van de bewaarschool alhier, werd met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest f 81,64 bijeengebracht. KRABBENDIJKE. In de Zaterdag gehouden vergadering van den kies kring der federatie Overijssel van den Vrijz.-Dem. Bond is besloten, op de groslijst van candidaten voor de Twee- de Kamer nog te plaatsen de heeren A. Kelderman, wethouder van Deven ter en Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke. OVEZAND. Op de Maandag gehou den veemarkt waren aangevoerd: 122 stuks hoornvee en 4 paarden. Handel levendig. RILLAND-BATH. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk al hier, werd gekozen de heer G, Nagel- k'erke. SCHORE. Van een hier passeeren- den woonwagen kwam een meisje te vallen en geraakte met den voet on der een der wielen van den zwaar beladen wagen. De kwetsuren waren van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke ver leend werd door Dr. Pfeiffer van Ka- pelle. Tusschen licht en duister viel een 14-jarige jongen over boord van een ledig schip in het kanaal alhier. Het betrokken schip viel dadelijk ten anker, terwijl de schipper onmiddel lijk daarna den jongen terug aan boord kreeg, die, door zijne tegenwoordigheid van geest en de zwemkunst had ge leerd, op eigen krachten naar den wal was gezwommen. VLISSINGEN. Alhier is thans defi nitief opgericht de vereniging uZie- doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PÜROL kenhuisverpleging te Vlissingen, waar bij men zich kan verzekeren tegen de kosten van ziekenhuisverpleging met vrije keuze in het ziekenhuis te Vlis singen of elders. In verband met de progressieve tarieven in het Gasthuis te Vlissingen zijn er drie categoriën van leden, de eerste, klasse A, betalen 5 cent per week voor personen boven 16 jaar en 3 cent voor jongeren en hebben recht op uitkeering op f 3,75 per dag gedurende 30 dagen per jaar en per ziektegeval. Klasse B betaalt 4 en 2 cent en krijgt f 2,50 per dag, groep C betaalt 3 en 1 cent en krijgt f 1,25 per dag en f 37,50 per jaar of per ziektegeval. WEMELDINGE. Tot hulpprediker in de Ned. Herv. Kerk alhier is gedu rende de wintermaanden aangesteld de heer A. T. W. de Kluis, candidaat tot den H. dienst te Utrecht. WISSENKERKE. Bij de Zaterdag ge houden stemming voor vijf leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden de heeren Abr. Heijboer, C. F. de Ridder, Jac. de Kam Jacz., P. A. de Ridder, M. de Smit met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk de eerste jeugddienst op Noord-Beve land gehouden. Voorganger was Ds. Hoogendijk van Kats. Het kerkgebouw was tamelijk bezet. Getracht zal wor den om op andere plaatsen van N.- Beveland een dergelijken jeugddienst te houden om de jeugd meer totkerk- gaan te bewegen. Het Manhuis. De oudjes van het manhuis, die eenigen tijd elders uitbesteed zijn ge weest, zullen dezer dagen wederom hun intrek in hun tehuis nemen. Wat zullen ze daarbij oogen opzetten1. Wat zullen de wanden van de kamertjes, de muren van de gangen een verrukte kreetjes en een opgetogen gemompel weerkaatsen! Want tijdens de afwezig heid der pensionnaires onderging het gebouw inwendig een geheele restau ratie, en de bewoners zullen hun Man huis nauwelijks terugkennen. Eerstens is er in het midden, tegenover de deur die toegang tot het huis verleent,een mooi trappenhuis aangebracht, dat de oude zijtrappen ging vervangen, en dat tevens volop licht in de corridors laat toetreden. Dan zijn alle kamers opge knapt, de wanden zijn bekleed met celotex-platen, die bovendien, even als het houtwerk met een frisch kleur tje overdekt werden. De steenen vloe ren in de vertrekken hebben plaats gemaakt voor een houten vloerbedek king, er zijn twee flinke waschlokalen gebouwd, de W.C.'s zijn vervangen door water-closets, in de corridors werd een fijn-roode tegelvloer gelegd, de zolder kreeg een nieuwe bekap ping kortom alles in het Manhuis is veranderd en verbeterd, en het ge heel maakt een opgewekten indruk. Het Burgerlijk Armbestuur heeft bo vendien in iedere kamer een fonkel nieuw gascomfoor en een flinke hou ten kolenbak doen plaatsen en hef zal ook voor de gordijnen zorgen. In het geheel beschikt het Manhuis nu over 31 woonkamers binnen en over 3 woonkamers buiten het gebouw. 28 vertrekken zullen deze week door 31 personen bet^pkken worden. Toen de heer Rothuizen de pers he denmorgen de restauratie toonde, heb ben we ook geïnformeerd naar enkele zaken, niet direct verband houdend met de verbouwing. We hoorden toen dat het Manhuis eigendom van de gemeente is en dat deze de kamers in het huis verhuurt aan de verschillende instellingen van liefdadigheid hier ter stede. De liefda digheidsinstellingen beslissen dus wel ke oudjes voor een plaats in het Man huis in aanmerking komen. De in- wonenden zorgen verder geheel voor zichzelf. Ze koken in hun vertrekken, doen zoonoodig zelf de wasch, ge meenschappelijke maaltijden of zoo, vinden niet plaats. Iedere kamer is dus als het ware een apart woninkje, en de bewoners hebben slechts een zelfde hoofd-dak gemeen. De menschen zijn nagenoeg geheel vrij hun dag in te deelen zooals zij wenschen, alleen enkele regels waaraan allen zich te houden hebben (als het uitdoen van het gaslicht op een bepaald uur van den avond) zijn van kracht voor allen. Het komt ons voor dat de ouden van dagen er genoeglijk' kunnen leven, en dat het Manhuis nog velen een mooien en 'rusfigen levensavond zal bezorgen. De zit-slaapkamers zijn wel iswaar niet groot, doch oude men schen houden van', kleine afmetingen om zich heen, en van cómfort. Welnu het laatste is overal aanwezig. Alle ka mers zien uit op straat of op den tuin achter het huis, welke geheel nieuw aangelegd werd op kosten van het burgerlijk armbestuur. Voor de Goesche oudjes wordt uit stekend gezorgd. De restauratie kostte f 17.500,de aanvankelijke raming is slechts met een paar honderd gulden overschre den. Architect van de restauratie was de heer Rothuizen, aannemer de firma Goedemondf, schilder de heer Vissers. Hef land van Pallieter. Voor de afdeeling Goes van de Ned ver. voor huisvrouwen heeft de Vlaamschi schrijver Oscar Tijtgat, meer bekend onder zijn pseudoniem Lode van Gent, in het vergadergebouw aan de Turfkade Maan dagavond een lezing met lichtbeelden ge houden over „Het land van Pallieter", Nadat de presidente der vereeniging den gast van dezen avond en de aanwe zigen had welkom geheeten ving de heer Tijtgat zijn causerie aau. Spr. zei in zijn inleiding, die het ver- toonen van een aantal zeer mooie lan taarnplaten voorging, dat hij in Nederland lezingen houdt teneinde dit land en Vlaan deren nog dichter bij elkaar te brengen Van avond, aldus spr, wil ik u een be zoek doen brengen aan Vlaanderen, het land van Pallieter. In België leven er twee verschillende volksstammen, waarvan elk zijn eigen taal heeft, n 1. Vlamingen en Walen. De eersten overheerschen in aantal, er zijn 4'/2 millioen Vlamingen en slechts 3 millioen Walen. Te voorzien is dat het verschil in aantal nog grooter zal worden, want het geboorte-cijfer van Vlaanderen bedraagt 33 pCt., voor het Walenland 21 pCt. Voor de geschiedenis en de kunst is Vlaanderen van meer beteekenis geweest dan het Walenland. Het is het vlakke land van Vlaanderen dat de grootste man nen, de schoonste letterkunde, de mooiste bouwwerken en de knapste schilders heeft voortgebracht. De grootste kunstenaars van België zijn steeds Vlamingen geweest. In dit land van nijverheid, weelde, kunst en kunstenaars, dat in de cultuur der mid deleeuwen de hoogste plaats innam, werd ook een eigen letterkunde geboren. Vlaan deren, zoo ging spr. voort, is ook het land van de folklore en van de humor. Humor, de blijde kant van het volk, straalt uit elke handeling, het perst zich als sloom naar buiten. In net Vlaamsche volk steekt iets feestelijks. Het moge in wat men be schaving noeme bij het Hollandsche volk ten achter staan, doch in oorspronkelijk heid gaat het voor. Daarom wellicht vin den de Hollanders Vlaanderen zoo karak teristiek, zoo natuurlijk en echt, daar om lezen de Hollanders de boeken die over het Vlaamsche leven handelen. Het Vlaamsche volk is vol levensblijheid, viert het feest dan doet het dat van ganscher harte, en het stoort zich in zijn vreugde uitingen niet aan anderen. Hoort de Vla ming muziek dan moet hij dansen. Uit deze spontane uiting van zijn vroolijkheid spruit de humor voort. Na deze inleiding en na de mededee- ling dat bij gebrek aan licht spr. zijn lezing niet zoo diepgaand kon doen zijn als hij voornemens was, leidde de heer Tijtgat aan de hand van een groote serie lantaarnplaten de aanwezigen het mooie België binnen. Hij vertoonde verschillende steden en stadjes, zoo vol aan mooie kerken, musea en doeken van oude mees ters en hij lichtte de illustraties zeer boeiend toe We zagen de prachtige kerk van Antwerpen met de grootsche doeken van Rubens, het museum van schoone kunsten, de St. Rombachkerk te Mechelen, Brussel, Laeken, Waterloo, de Brusselsche paleizen, bedehuizen en standbeelden, spr. bracht ons naar Leuven, de oude hoofd stad van Brabant, met haar oude stad huis, naar Gent, de stad van de bloemen cultuur, van de St. Nicolaaskerk, de St Bavo-kerk en het Belfort, naar Ouden aarde, naar Brugge die schoone (ook wel die zotte) naar Ieperen Hij vertelde een en ander over de groote Vlaamsche dichters en schrijvers en roerde tenslotte ook het conflict tusschen Vla mingen en Walen aan, het conflict dat nog onlangs zich manifesteerde in de bede gang naar het slagveld van Ieperen, thans één groot luguber kerkhof. Tot slot bracht spr. in een gedicht van zijn hand hulde aan het Nederlandsche volk voor den steun in de oorlogsjaren aan de Vlamingen verleend. Mevr. Abeleven dankte den heer Tijtgat voor den interessanten avond en de aan wezigen onderstreepten dezen dank met een hartelijk applaus. Electrificatie. Provinciale Staten zullen Vrijdag 21 December in openbare vergadering bij eenkomen tot het nemen van een be slissing inzake de electrificatie van de middengroep. Geen concessie. Ged. Staten van Zeeland hebben in getrokken het besluit van 1 April 1927, waarbij aan Joh. Leenderfse vergun ning werd verleend tot het in werking houden van autobusdiensten van We- meldinge naar het station Vlake, da gelijks; van Wemeldinge naar Goes op Dinsdag, Donderdag en Zondag en van Wemeldinge op Middelburg alleen op Donderdagen. Verleend is nu aan Cornelia Karelse weduwe Joh. Leen derfse vergunning voor een dagelijk- schen dienst va|n Wemeldinge naar het stafion Vlake. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 31 koeien, 39 vaarzen, 5 ossen, 87 kalveren, 20 loopvarkens, 70 biggen en 4 veulens. Dank zij het tot stand komen van een overeenkomst tusschen Rijk en Hoogheemraadschap over de wijze van afbetaling is de Muidertol met ingang van Zondag opgeheven. Zater dag kreeg de tolgaarder Kauderer van menigen autorijder bij de betaling van het laatste tolgeld een handdruk, Flo- ris Vos stuurde een telegram en een krans met rouwlint. Zooals elk jaar tegen Kerstmis, zullen ook thans weer met ingang van 10 December een serie nieuwe welda digheidszegels uitgegeven worden en wel in de waarden van 1 Vb, 5, 7 '/b en 121/2 cent. Harry Domela, de „valsche prins van Pruisen", die te Miinster am Stein met de uitgave van een nieuwen druk zijner avonturen bezig was, is aldaar op telegrafisch bevel uit Berlijn in hechtenis genomen en reeds voorden rechter van instructie verschenen. De inhechtenisneming heeft geen politie- ken achtergrond. Domela heeft van Februari tot September in Berlijn Friedenau en Lichterfelde gewoond en daar verscheidene lieden opgelicht. In het stadje Grefenthal in Thu- ringen zijn Zaterdagnacht een 72-jari- ge horlogemaker en diens 66-jarige vrouw in hun woning vermoord. De nog onbekende daders zijn er met een aantal horloges van door. In sommige deelen van Spanje is hevige koude ingetreden. Zondag heerschte in den staat New-York warm weer, warmer dan in vele tientallen jaren in dezen tijd van het jaar is voorgekomen. Er zijn zelfs zeebaden genomen. Het aantal ongevallen op de Amerikaansche overwegen blijkt in de maand Juli van dit jaar een aanmer kelijke vermindering te hebben on dergaan. Vielen er in Juli 1927 nog 227 ongevallen met doodelijken af loop en 511 gewonden te betreuren, in de maand Juli van dit jaar bedroegen deze getallen resp. 148 en 434. Ook het aantal ongevallen toont een vermin dering en wel 374, vergeleken met 430. Gedurende de eerste zeven maanden van 1928 kwamen 1245 ongevallen met doodelijken afloop voor, tegen 1283 in de overeenkomstige periode van 1927. Het aantal gewonden bedroeg 3368, tegen 3412 in 1927. Bij het bijkantoor der Levens verzekeringsmij. „De Nederlanden van 1845" te Breda heeft een kantoorbe diende een bedrag van eenige duizen den guldens verduisterd. De bediende is gearresteerd. De bemanning van de „Schutfe- vaer" vertrekt Vrijdag of Zaterdag morgen a.s. naar Plymouth, om de boot zeeklaar te maken. Men hoopt er met enkele dagen mee gereed te zijn. De schoonbroeder van Loewen- stein, heeft aan de zeven leden van de bemanning van de Sainte-Thérèse- de-l'Enfants-Jésus, welke op 19 Juli op 8 mijlen van Kaap Gris-Nez het lijk van den Belgischen financier op haalden en naar Calais brachten, de hun beloofde belooning overhandigd. De verloving is bekend gemaakt van Johnn Coolidge den zoon van den presi. dent der Ver Staten, met mejuffrouw Alice Trumbell, dochter van den staat Connecticut. Door een eenvoudig telegraafwerk- man te Parijs, is een machine geconstru eerd om de ontvangen telegrammen te stempelen, te vouwen en dicht te plakken De machine-Elleouet is in staat tot 2700 telegrammen op die wijze te behandelen. Door deze machine wordt niet alleen een talrijk personeel uitgespaard, doch ook een meer verzorgd en sneller werk ge leverd. De machine wordt sedert eenige maanden op zeer voldoende wijze aan het hoofdtelegraafkantoor te Parijs gebruikt. Naar de „Observer'mededeelt, is er een surrogaat voor katoen ontdekt, dat

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2