In dienst van allen. Kresivai N° 139 Woensdag 21 November 1928 113 Jaargang, Buitenland LINTVELT's BAZAR W etenscbappen. Koloniën Het beste bij hoesten en heeschheid S/HOOP ProVincieiHeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Stresemann s groote rede. Stresemann heeft Maandag in den Rijksdag zijn groote politieke rede ge houden, waarnaar met zooveel belang stelling was uitgezien. Groot was deze rede, in den zin van belangrijk, want het voorlezen er van duurde slechts twintig minuten. Dat gedurende die 20 minuten de Rijksdag den spreker geen enkele maal heeft onderbroken, tenzij door goedkeurende uitroepen, is wel een teeken, dat hetgeen Stresemann zei, de instemming van allen had. De rede was dan ook hoofdzakelijk ge wijd aan kwesfies van buitenland- sche politiek, waarover vrijwel alle partijen in den Rijksdag dezelfde mee ning zijn toegedaan: n.l. de ontruiming de ontwapening en de herstelkwestie, Ten aanzien van de ontruiming van het bezette gebied legde Stresemann de verklaring af, dat Duitschland er bij zal blijven volharden, dat het recht heeft op spoedige ontruiming van het geheele bezette gebied. Het wordt in zijn recht te kort gedaan, zoolang deze eisch niet vervuld wordt. Politieke verplichtingen in ruil voor de ontruiming, welker werking verder reikt dan den duur van de bezettings termijnen volgens het verdrag, komen voor ons niet in aanmerking, betoog de Stresemann. Evenmin financieele tegenprestaties voor de ontruiming. Aangaande de Engelsch-Franche vlootovereenkomst, die volgens de laat ste berichten als afgehandeld kan wor den beschouwd, verklaarde de minis ter, dat afzonderlijke overeenkomsten niet er toe mogen leiden, dat den be- treffenden landen bewapeningen wor den gegarandeerd, die voor hen van het meeste belang zijn. Het zou in strijd zijn met het Locarno-pact, in dién een der garanten een militaire overeenkomst sluit met een anderen garant. De minister heeft echter vast gesteld, dat dergelijke bezwaren door de verklaringen der verantwoordelijke vertegenwoordigers der mogendheden ontzenuwd zijn. De belangrijkste taak van de Duit- sche buitenlandsche politiek en de Duitsche financieele politiek is de op lossing van de herstel-kwestie. Wanneer het deskundigen-comité zijn taak zal kunnen vervullen, zal het moeten weten vrij te zijn van eenzij dige politieke gezichtspunten en zich moeten laten leiden door het algemee- ne belang aan den opbouw van het be drijfsleven in de wereld. De vrijheid om te beslissen blijft natuurlijk aan de Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 14 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „U denkt altijd aan anderen", zei dominee peinzend. Ze schudde met het hoofd. „Nee, heelemaal niet Ik ben dikwijls zelfs erg vergeetachtig, vrees ik. Ik weet zeker dat dit me vrouw Winch meermalen opvalt en ik denk, dat ik haar geduld vaak op de proef stel". „Indien dit zoo is, dan moet ze hoogst ondankbaar wezen", klonk het antwoord. Juffrouw Barnet werd hoe langer hoe verlegener. „U is zich totaal niet van uw eigen waarde bewust", vervolgde hij, zonder haar antwoord af te wachten. „Ik' ge loof niet, dat dit van vele menschen gezegd kan worden. Het zou er heel anders op de wereld uitzien, wanneer het wel mogelijk was". Toen hij haar groote verwarring be merkte haastte hij zich het gesprek een andere richting te geven. „Ik ben vanmiddag Bird en Lottie Morton gaan gelukwenschen. Ik ver regeeringen. Het oogenblik voor inter nationale onderhandelingen over den inhoud van de definitieve regeling zal eerst dan gekomen zijn, wanneer het resultaat van den deskundigen arbeid ter tafel ligt. De rijksregeering bepaalt er zich thans toe te betoogen, dat slechts dan gesproken kan worden van een eco nomische oplossing van de herstel kwestie, wanneer zij het economische kunnen van Duitschland niet te boven gaat en de naleving van onze ver plichtingen blijvend mogelijk maakt door onze eigen economische kracht en zonder gevaar voor de levensom standigheden van ons volk. Zoolang een oplossing ontbreekt, die in overeenstemming is met de econo mische mogelijkheden, bestaat er ge vaarlijke onzekerheid voor het be drijfsleven en de financiën. Aan het slot van zijn verklaring wees Stresemann op de beteekenis van de 'oriderteekening van het Kellogg-pact. Zeer enthousiast is Stresemann aan hef eind van zijn rede toegejuicht. De verwekker van de gele koorts gevonden? De „Vossische Ztg." meldt dat prof. dr. Kuczynski in de Verein für innere Medizin medegedeeld heeft dat hij den verwekker van de gele koorts heeft gevonden. Hij zelf en zijn assis tente hebben deze ziekte in ernstigen vorm gehad. Kuczynski kon bij zijn kweekproe- ven constateeren dat de verwekker een bacterie is, maar hij kon nog niets van de systematiseering zeggen. Door zichzelf en zijn assistente met de cul tuur in te enten bewees hij echter dat de bacterie de ziekte verwekte. Ook kon Kuczynski aantoonen dat met deze bacterie een ïmmuniseering te ver krijgen is. Een eruit bereid serum werd bij een proefdier ingespoten en dit bleek daarna tegen de besmetting bestand. Hij is van plan zijn onderzoek voort te zetten in het instituut voor tropische gezondheidsleer te Hamburg. Correspondentie! Het „A. I. D." heeft hiernaar bij den Indïschen post geïnformeerd en ver nomen dat voor het loopende begroo- tingsjaar geraamd is dat per mail uit Nederland ontvangen worden 2.2 mil- lioen brieven en verzonden per mail naar Nederland 1.9 millïoen brieven. Bureaucratie. Het gebeurde op een der gouverne- mentsbureau's, meldt de „Koerier". Waar doet niets ter zake. De chef had zijn ondergeschikten geleerd om bij begane fouten en vergissingen nooit te onderstel dat u wel gehoord heeft dat ze binnenkort gaan trouwen." „Ja, dat heb ik vernomen en het doet me werkelijk een groot genoe gen". Er was een klank van oprecht heid in haar stem. „Zijn ze erg geluk kig? Wat een dwaze vraag van mij, want dat spreekt toch vanzelf. Als mevrouw Winch het goed vindt, zou ik graag een briefje aan Lottie schrijven. Hoe zag zij er vanmid dag uit?" Bill dacht even na. „Ik weet het heusch niet precies". Hij zweeg en ge durende enkele seconden heerschteer stilte. Eensklaps kwam er een on weerstaanbaar verlangen over hem dit goede schepseltje naast zich in zijn vertrouwen te nemen, evenals alle kin deren deden, die van haar hielden, Ik zou u iets willen vertellen. Vindt u het goed?" begon hij. Er kwam een verbaasde en verlegen blik in haar oogen. ,Het komt hierop neer". Onwille keurig was hij ook zachter gaan pra ten. „Ik zou er met niemand anders over kunnen spreken dan met u. Zoo als ik u zooeven al zei, ging ik het jonge paar gelukwenschen. Ik trof verscheidene gasten in de pastorie aan en ontmoette natuurlijk ook Fanny en Molly. De laatste drukte zich op een wijze tegenover mij uit, welke aan dui delijkheid niets te wenschen overliet. Ik vermoed, dat u me wel begrijpt.... Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. radeeren, maar door te halen en te parafeeren. Op een zekeren dag wilde de jong ste klerk erg gedienstig zijn. De baas moest zijn staten onderteekenen en hij wilde zoo graag eens toonen, dat hij erg galant kon zijn. Met een zwier stelde hij den Chef zijn vulpenhouder ter hand, om dien eerst flink in de inktpot te doopen. Maar ongelukkig genoeg viel er een zwarte inktplas op de zoo pas verschoonde broek van den baas. Opstuiven en razen was het werk van een oogenblik. Maar onze klerk bleek hem toch de baas, want heel gemoedelijk nam hij een liniaal, zette deze dwars over de juist ontstane inktvlek op den broek, haalde die met een ferme streep door en antwoordde den razenden chef met een doodleuk: „Doorhalen en para feeren". (Historisch). Provinciale Staten. Vergadering van Maandag. Aanwezig 39 leden, afwezig de hee- ren Fruijtier, Laernoes en de Jonge. Werkloosheid. De heer Overhoff meent, dat het on derzoek heeft uitgewezen, dat de op merkingen in het jaarverslag en de na dere mededeelingen van Ged. Staten, de Statenleden -niet veel wijzer heeft gemaakt op het gebied der werkloos heid. Vooral in Zeeuwsch Vlaanderen is er veel werkloosheid en een te veel aan commissies, en dan leest men in het Prov. verslag, dat het nog al gaat. Spr. betreurt het dat de vakorganisa ties niet zijn gehoord en heeft het ge voel gekregen dat Ged. Staten zich tot nu toe met de werkloosheid nog niet veel hebben bemoeid. Spr. meent, dat de provincie een zeer groote taak heeft op dit gebied. Niet zij moet het eerst de zaak aanpakken, maar wel mede haar aanpakken. Spr. wijst als middel aan het doen uitvoeren van werken, o.a. aan wegen als bestrijding der werkloosheid, en dit bespoedigen door er voor te leenen De heer van Waesberghe dringt aan op spoedig uitvoeren van werken, vrachtverlaging op de booten, verbe tering van de kademuur en aanleg plaatsen te Terneuzen, maken van een kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst enz., alsookl een spoedige elec- trificatie van de middengroep. De heer Welleman heeft reeds 10 jaar geleden betoogd, dat Ged. Sta Vindt u ook, dat ik me in één enkel opzicht tegenover Lottie iets te ver wijten heb? Ik geef u mijn eerewoord, dat ik haar nimmer het hof heb ge maakt. Dat is iets, waar ik zelfs nooit aan gedacht heb". Hij sprak op zijn karakteristieken ernstigen, jongensachtigen toon. Juf frouw Barnet keerde zich om en keek hem recht in de oogen. „Ja, ik begrijp wel, wat u bedoelt", begon ze aarzelend. „Ikik heb het voorrecht, door heel veel men schen in vertrouwen te worden geno men en ik heb heusch medelijden met Lottie. Het was me al eenigentijd geleden bekend, datdat u het in uw macht had haar gelukkig te ma ken. Maar God heeft het klaarblijke lijk anders gewenscht. U heeft zich evenwel totaal niets te verwijten en ik hoop van 'harte, dat zij nu op een andere wijze gelukkig moge wor den". ,Dus u weet alles?" vroeg Bill ver wonderd. Ze knikte en hield haar lippen stijf op elkander geperst. ,Het was mij totaal niet bekend," ging hij voort, „en tot op heden is het me zelfs nog een raadsel. Gedu rende den langen tijd dat ik haar ken de, heb ik haar evenals haar zusters behandeld". Het was ook uw schuld niet", her haalde Ellen Barnet, „Dergelijke din ten overleg moesten plegen met ge meente- en polderbesturen voor het uitvoeren van werken. Voor zoover is de taak der provincie indirect. Door genoemde besturen op te wekken, kan men helpen, Spr. ziet ook in het verbeferen van het verkeer een groote factor, en dan niet alleen verlaging van tarieven, maar ook verbetering van de dienstregeling. Meer direct kunnen Ged. Staten ook mede werken, door uitvoeren der pro vinciale werken. Spr. ziet een fout in het algemeen beleid. De heer de Ridder is van mjeening, dat Ged. Staten goed zullen doen, om als er een gemeente is met werkloos heid, maar zonder begrootingspost voor de bestrijding, nadere ophelde ring te vragen. De heer van Dixhoorn vindt aanlei ding te vragen steun te verleenen aan de pogingen van het comité tot ver krijgen van een kanaal van Axelsche Sassing naar Hulst, waarvoor spr. nog niet veel regeeringssteun verwacht. De heer Dumoleijn wil de wegen thans in orde brengen en daarvoor een circulaire aan de polder en gemeente besturen zenden. Ook dringt hij aan meer uitvoering aan de Landarbei- derswet te geven. De heer van Dusseldorp zegt, dat de scheiding tusschen de taak van rijk en provincie niet -uit het oog moet wor den verloren en daarom is er voor de provincie niets anders weggelegd, dan aansporen tot uitvoeren van werken, Daarbij wordt een vaste lijn gevolgd. Spr. geeft toe, dat Ged. Staten wat sober zijn geweest. Zij hebben steeds contact met de commissie tot bestrij ding der werkloosheid in Zeeuwsch Vlaanderen. Ged. Staten hoorden de vakorganisaties niet, omdat er tus schen deze en de gemeentebesturen een band bestaat. Zeker zal door het werken aan de wegen, o.a. de tertiaire wegen, de werkloosheid kunnen ver minderen. Inzake de landarbeiderswet zijn Ged. Staten ook diligent. Ged. Staten willen wel overwegen de pol der- en gemeentebesturen aan te spo ren, maar zij moeten de autonomie der gemeenten wat ontzien. Men legt stukken ter lezing, omdat men anders weer te hooren krijgt niet voldoende te hebben ingelicht. De heer Overhoff komt er tegen op, dat de heer van Dusseldorp niet vol doende naar hem heeft geluisterd. Hij heeft niet gezegd de tertiaire wegen ook onder het wegenfonds te brengen en ook niet gevraagd het heele dos sier bij de stukken af te drukken. De mededeeling van Ged. Staten wordt ten slotte voor kennisgeving aangenomen. Provinciale Waterstaatsdienst. De heer Onderdijk vraagt of het doel is een derde ingenieur voor den buitendienst, en vindt er nu gelegen heid is de andere ambtenaren zich wat meer te doen ontplooien. Als er een 3de ingenieur is, vraagt spr. meer toe gen komen meermalen voor, zonder dat men het helpen kan. Ik geloof dat het Gods hand is, die onze zie len gevormd heeftOh, neemt u me alsjeblieft niet kwalijk, dat ik zoo spreek". „Waarom zou ik dat doen?" vroeg Bill. „Omdat u zooveel meer afweet van dergelijke dingenbracht ze ha perend uit. „Ik begrijp zelf op het oogenblik niet, hoe ik het waagde zooiets te zeggen". „Groote goedheid", lachte Bill. „Waafl over tobt u nu? U heeft meer recht een opinie over dergelijke zaken uit te spreken dan verscheidene andere menschen, die ik ken". ,Ik?" Juffrouw Barnet zag weer vuurrood eju ze durfde haar oogen ternauwernood opslaan. „Ik begrijp niet, waarom u dat denkt. Ik ben zoo onwetend en onbeduidend." „U is een van de beste vrouwen, die ik in mijn leven ontmoet heb," zei Bill eenvoudig. „Dit is de volle waar heid en dan zal ik u meteen nog meer vertellen. U heeft er geen flauw idee van, hoeveel goed u in de wereld doet „Oh, mijnheer Quentin, zeg dat als jeblieft niet", klonk het bijna smee- kend. „U kent me volstrekt niet. Ik verzeker uik verzeker u, dat ik totaal niet ben, zooals u denkt. Het is slechts uw eigen goedheid, die u in anderen weerspiegeld ziet". zicht op den waterafvoer in Zeeland. Verbetering zal ook werk met zich brengen. De heer van Dixhoorn geeft toe, dat de werkzaamheden zijn vermeerderd, maar wijst anderzijds op de verge makkelijkte verkeerswegen en vervoer middelen. Het verwondert hem, daar om er toch een uitbreiding moet ko men, hij zal er zich echter niet te gen verzetten. De heer van 't Hoff is niet tegen uitbreiding, maar vraagt of het be slist een volledig bevoegd ingenieur moet zijn en of in de werkzaamheden niet op andere wijze kan worden voor; zien. De heer van Rompu verdedigt het aanstellen van een derden ingenieur die beslist noodig moet worden ge acht. Het advies van den hoofd-inge- nieur is ook in die richting en het kan niet met een opzichter. De heer van 't Hoff meent, dat in die richting door Ged. Staten toch ook een onderzoek had moeten wor den ingesteld. De mededeeling wordt ook voor ken nisgeving aangenomen. Zondagvervoer Hansweert— Walzoorden. De heer van der Wart dankt voor de gegeven inlichtingen, maar meent, dat de handel geen voordeel heeft bij den derden dienst op Zondag en be strijdt in dit opzicht de desbetreffende adressen van verleden jaar; ontken nende, dat ook maar een Statenlid Zeeuwsch Vlaanderen wil achter zet ten. Spr. meent uit de staten, die zijn overgelegd te mogen concludeeren, dat de handel er niet van profiteert, en dat het voldoende is als de eerste en de laatste boot goede aansluiting ge ven op de treinen. De heer Brandsma beroept zich op de Schrift en wil den dienst zoo be perkt mogelijk doen zijn. De heer de Pauw constateert nog, dat nog niet alles botertje tot den bodem is bij de partijen, die stoelen op den zelfden wortel des geloofs. Spr. be toogt, dat het niet aangaat tusschen 9 uur 's morgens en 9 uur 's avonds geen verbinding te geven. Het gaat niet om de 7 diensten als in de week, maar om een goede aansluiting op de voornaamste treinen uit Holland. Spr, heeft berekend, dat er per dag gemid deld 14 per reis worden vervoerd en 10 per reis op Zondag. Wat de so ciale zijde van het vraagstuk betreft, verwacht spr. veel van goed overleg met het personeel, waarbij dan ook met de godsdienstige gevoelens kan worden rekening gehouden. Het ver keer is noodzakelijk en spr. wijst op een autodienst in de omgeving van Heerenveen, speciaal voor bezoekers der Geref. Kerk' en door den kerkë- raad gesubsidieerd. Spr. acht ook voor Terneuzen—Hoedekénskerke een der de boot noodig. De heer Joziasse meent, dat de pro vincie ook te zorgen heeft, dat het „Mijn eigen wat bedoelt u?" vroeg Bill Quentin. Er was een har de, kille klank in zijn stem. Ze keek hem aan en schrikte. „Zul len we over iets anders praten", stel de ze voor. „Ik denk dat wij het over dit onderwerp nooit eens zullen wor den". „Dat is mogelijk", zei Bill lachend, iWaarover zullen we het nu hebebn? Ik vrees dat ik vanmiddag niet erg op dreef ben". „Zou het niet beter zijn, als u nu naar huis reed?" vroeg ze haperend. „Als u dat wilt...." „Oh, nee", zei ze blozend. „Ik1 ver moed evenwel, dat het minder prettig voor u is met mijn mand door de modder te moeten waden". ,Ik vind het buitengewoon aange naam dit te doen", zei dominee Quentin. ,Dat is onmogelijk", gaf juffrouw Barnet vol overtuiging te kennen. „Dan vergist u zich toch ten zeer ste. Ik vind het gezellig met u te pra ten en hierdoor gelegenheid te hebben met u van gedachten te wisselen. De meening van andere menschen is dik wijls anders en vriendelijker dan onze eigen opvatting". „Maar het is zoo gemakkelijk vooc zulk een dwaas schepseltje als ik ben om vriendelijk te wezen", merkte zij op. (Wordt vervolgd)..

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1