Van Overal Binnenland Gemengd Nieuws Allerlei 1 matste Berichten. (lat alleen de minister nog behoeft i te dupliceeren, brachten Vrijdag twee moties van den communist De Visser. In de eene motie wordt uitgesproken, dtó de techni sche salarisherziening een groote teleur stelling voor het overheidspersoneel heeft opgeleverd, mede omdat zij geen terug werkende kracht bevat, en wordt de re geering uitgenoodigd aan het rijksperso neel te verstrekken een uitkeering ineens, gelijkstaande met het bedrag dat de be trokkenen door de niet-uitvoering van de motie-Bulten hebben gederfd In de andere motie wordt uitgesproken, dat de technische herz'ening aan de groote massa van het] overheidspersoneel geen bevrediging geeft, omdat het herstel van de oude rechten er niet door wordt be reikt en wordt de regeering uitgenoodigd voor de verkiezingen een nieuwe herzie ning tot stand te brengen, op deu voet van het bezoldigingsbesluitgl920. De heer Marchant hield naar aanleiding van hetgeen anttófe leden hadden opge merkt, nog beschouwingen over den poli- tieken toestand en de gebeurtenissen in Nov. 1825 met betrekking tot 't gezant schap bij het Vaticaan, alsmede de kwestie van de uiterste noodzakelijkheid. De vrijzinnig democratische leider zeide hoe hij door een uitlating van dr. Nolens in de waan was gebracht, dat na den val van Colijn de kathulieken wel met de sociaal- en vrijzinnig democraten zouden willen samengaan. Dr. Nolens noemde dit een vergissing, en hij herinnerde aan de voorwaarden, reeds in 1922 door de ka tholieken aan een eventueele samenwerking gesteld, waaruit bleek, dat deze samen werking nooit automatisch mogelijk zou zijn na den val van de coalitie. De Duitsche Rijksdag heeft het socialistische voorstel om den aanbouw van den gepantserden kruiser te staken met 255 tegen 203 stemmen en acht ont houdingen verworpen, waarmee voor het oogenblik een ministerieele crisis, die van langen duur had kunnen worden, is be zworen. In New York hebben 300 amb tenaren der politiewet in een aantal dans- lokalen een onderzoek ingesteld, die in hoofdzaak door studenten en kunstenaars werden bezocht, Hierbij werden een groot aantal kisten met alcoholische dranken in beslag genomen en 30 personen ge arresteerd. Dr. F. E. Posthuma heeft mede- deeld, dat hij het volgend jaar géén can- didatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal aanvaarden. De hongerkunstenaar Jolly die in tal van Berlijnsche zalen séances gaf, is door een der Berlijnsche rechtbanken lot 1000 mark boete veroordeeld wegens doorloopend bedrog. Gebleken is dat de beroepshongeraar tijdens zijn „vasten" alle dagen van zijn impressario tabletten chocola en pillen toegestopt kreeg Jolly, die in werkelijkheid Herz heet, voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat zijn impressario met het leeuwendeel der ontvangsten was gaan strijker, en toen hij Jolly met een proces gedreigd had, had de ander den truc verraden aan de politie. Te Krefeld is de koopman Seipel in hechtenis gekomen. Hij zorgde voor verscheidene firma's voor de betaling der belasting en berekende een hoogeren ver menigvuldigingsfactor dan de firma's wer kelijk te betalen hadden. Ongeveer 40,000 mark heeft hij bovendien op de belasting kantoren niet afgedragen. Seipel heeft reeds bekend, 100.000 mark verduisterd te hebben. Men vermoedt echter, dat bij het controleeren der boeken, dit bedrag nog hooger zal blijken te zijn. Te München werden Zaterdag een heer en dame door 3 onbekende mannen aangevallen De aangevallen heer, die een vuistslag in het gezicht kreeg, trok zijn revolver en riep „Terug of ik schiet Toen dit niets hielp loste hij 2 schoten, waarvan één een der aanvallers in het onderlijf trof. De zwaargewonde werd in bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De heer, die het schot loste, is door de politie gearresteerd. Een diamantfirma te Antwerpen beeft haar betalingen gestaakt Het deficit zou 250.000 bedragen. Bijna alle schuld- eischers zijn Antwerpsche huizen. Prins Leopold en prinses Aslrid, die Donderdag Brussel verlaten met be stemming naar Marseille, waar zij zich zullen inschepen aan hoorl van de Insu- linde, zullen 16 December te Tandjong Priok aankomen. Het blijkt, dat eerst na aankomst in Nederlandsch Indië het reis programma definitief zal worden vastge steld. Het is echter zeker, dat niet alleen Java, maar ook Sumatra, nieuw Guinea, Celebes en Borneo zullen worden bezocht. De Nederlandsche bond van Vrij willige Burgerwachten heeft tien jaar be staan. Zaterdag is dat jubileum in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam op een plechtige wijze herdacht. Het Chineesche hoofdkwartier te Hankau heeft 17 executies verricht, o.a op de zestien Chineezen, die gearresteerd waren in verband met den zeeroof, ge pleegd tegen het Britsche schip „Shasi". De autoriteiten geven zich alle moeite, ook de rest der bende in handen te krijgenj Naar wij vernemen, organiseert de Ned. Chr Reisvereeniging in -de maand Juli van het volgende jaar een vereeni gingsreis naar Spitsbergen De reis zal 19 (lagen duren. De tocht gaat langs de Noorsche fjorden, over de Noordkaap naar Spitsbergen en dan noordelijker tot de zone van het drijfijs. Uit het Zaterdag openbaar ge maakte testament van wijlen Elsie Mackay, die is omgekomen op een Oceaanvlucht met kapitein Uinchcliffe, blijkt dat zij een vermogen heeft nagelaten van ruim 8 millioen gulden, hoofdzakelijk in vaste goederen in Schotland. Naar men weet, heeft haar vader, lord Inchape, van dit vermogen reeds een half millioen pond bestemd voor het fonds tot delging van Engelsche staatsschuld. Haar ouders zijn, afgezien van enkele legaten, haar eenige erfgenamen. Niet minder dan 700.000 geloovigen hebben dit jaar een bezoek geb.-acht aan Kevelaer, de bekende aan den Rijn ge legen bedevaartplaats. Het grootste aantal hunner kwam uit de bisdommen Keulen, Munster, Paderborn en Trier, terwijl boven dien uit Nederland niet minder dan 85 processies naar Kevelaer waren getrokken. Uit Madrid wordt geseind, dat de La Cierva over kleinen afstand met zijn autogiro vliegmachine achteruit gevlogen heeft, waarbij het toestel evenwel telkens aan hoogte verloor. Indien dit bericht op waarheid berust, valt Spanje de eer te beurt voor het eerst een vliegtuig te hebben uitgevonden, dat zich zoowel voor- als achteruit beweegt, De Rijksmiddelen hier te lande heb ben over de maand October opgebracht f 41.021.574-, tegen f 41.970.617 in Octo ber van het vorige jaar of f 949.073 minder Mexico heeft voor het eerst sedert verscheidene jaren een begrooting die in evenwicht is. De raming der inkomsten wijst een klein overschot aan boven de uitgaven. Aangaande den toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, kan worden ge meld, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat eerlang een nieroperatie zal moeten plaats hebben. De toestand van den patiënt geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. Door een particulieren installateur te Boskoop werd, teneinde een verstopte leiding open te maken, zuurstof uit een zuurstofcylinder in de leiding gelaten, waardoor hij zuurstof in het hoofdbuizennet bracht Tengevolge hiervan zijn bij twee aangeslotenen, welke op eenige honderden meters afstand van het bewuste perceel wonen, de gasmeters met geweldige heftig heid ontploft, terwijl in een der perceelen een begin van brand ontsond. Nederlandsche suikerfilm. Nu de suiker-industrie hier te lande zulke moeilijke tijden doormaakt, heeft de Coöperatieve Suikerfabriek en -Raffinaderij „Dinteloord" het nut tig geoordeeld een film van haar be drijf te doen vervaardigen. Deze film laat het publiek zien wat er zoo al op den akker gebeurt eer de biet le verbaar is en hoe deze vervolgens vervoerd wordt en daarna in de fa briek verwerkt. De film, welke deskundig wordt toe gelicht, doet duidelijk uitkomen, welk een grootsch bedrijf Dinteloord is en van hoe enorme beteekenis de suiker nijverheid voor onzen vaderlandschen landbouw is. Echter ook van groote algemeen maatschappelijke beteekenis: Dintel oord betaalt jaarlijks elf millioen gul den loon uit! De film werd vorige week te 'sGra- venhage vertoond voor genoodigden en autoriteiten. Schandalig. Bij begrafenissen, welke naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam gaan, rijden op den Midden weg de volgkoetsen vooruit, opdat de familie in de wachtkamer vertoeft, wanneer de lijkkoets den doodenakker oprijdt, meldt de „Tel.". Dat geschied de Vrijdagmiddag om half twee ook met een stoet, die over den Midden weg reed. Blijkbaar hadden twee aan sprekers deze gelegenheid afgewacht om een kwestie uit te vechten. Want toen zij eenigen tijd kijvende en schel dende aehter de lijkkoets haddes ge_- loopen, gaf de een den ander een klap. In een oogwenk lag het tweetal in de modder te rollen en klonk luid ge krakeel. De begrafenis-ondernemer, die lijkbleek van schrik was, trachtte tusschenbeide te komen, doch dit luk te niet. Een voorbijrijdende automo bilist, die zich, zooals te begrijpen valt, zeer aan dit onverkwikkelijke schouwspel ergerde, haalde een politie agent die zich dadelijk met de zaak bemoeide. Hij maakte proces-verbaal tegen de vechtjassen op. Dezen ver keerden door de boks- en worstel partij in gehavenden toestand. Platge slagen hoeden, gescheurde en bemod- derde zwarte kleeding en een blauw oog waren de resultaten van dit verschil van meening achter de lijkbaar. Van het leven beroofd. Te Luik heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. De beide jeugdige kinderen van het gezin Jeanfils werden vermoord ge vonden. De ouders waren verdwenen en men vermoedde, dat zij de daad hadden gepleegd en daarna 'n einde aan hun leven hadden gemaakt. Kort daarna vond men op de spoorbaan bij het station van Mo malle nabij Luik het lijk van een man, die niet kon worden geïdentificeerd. De ongelukkige had een schotwond door den slaap en was daarna blijkbaar door een trein overreden. Even later vond men in een weide bij Momalle het lijk van een vrouw die eveneens door een revolverschot was gedood. Het parket uit Luik stelde een onderzoek in en herkende beiden als vader en moeder der vermoorde kinderen. Men vermoedt, dat de man eerst zijn vrouw heeft doodgeschoten en daarna zelfmoord heeft gepleegd. Stelende politieagenten. Voor de rechtbank te Frankfurt stonden Donderdag vier en dertig Schupo-beambten wegens diefstal terecht. Een Berlijnsche firma was eigenares geworden van een groote hoeveelheid militaire schoenen en andere militaire zaken, welke in de ge vangenis Sonnenburg waren opgeslagen. Deze voorraad verminderde van dag tot dag. Toen Max Hölz, die in deze ge gevangenis opgesloten was, een honger staking was begonnen en men bang was voor onlusten in de gevangenis, werden Schupo-beambten daarheen gezonden om bewakingsdiensten te doen. Deze beambten blijken zich nu aan diefstal schuldig te hebben gemaakt. Dit kwam eerst aan het licht door de bekentenis van een tol levenslange gevan genisstraf veroordeelde, die vier en dertig politiebeambten beschuldigde. Tijdens het proces werd in hoofdzaak deze levenslange veroordeelde als getuige gehoord, die zichzelf meermalen tegensprak, Hoewel het O.M. vrij hooge straffen le gen beklaagden eischte, veroordeelde de rechter hen tot gevangenisstraffen van tot 24 weken. .WETENSWAARDIGHEDEN. Een beschaafd mensch gebruikt ongeveer 3 a 4000 verschillende woorden. On ontwikkelde personen hebben niet meer -lan 500 woorden tot hun beschikking en sommigen doen het met slechts 200. Van het Londensche politiecorps zijn gemiddeld 700 mannen wegens ziekte buiten dienst gesteld Een enkele keer komt het voor, dat er een zuigeling wordt geboren met een langen baard. In Japan is het geen schande,'dronken te zijn, mits men het is in goed gezel- ichap. Er zijn in Nederland 16 margarine- fabrieken. De wrijving van staal op ijs is de helft van die van ijs op ijs, en een tiende van de wrijving tusscbeu twee stalen voor werpen. In 1592 kreeg de Leidsche universiteit haar hortus of plantentuin. De kapiteins der koopvaardijschepen kregen opdracht, planten en zaden mede te nemen uit vreemde landen. Ijsberen kunnen 600 a 675 K.G. zwaar worden en hebben dan een lengte van "■50 tot 2.80 M. bij een schofthoogte van 1.30 a 1.40 M. Men kan met x-stralen reeds door staal platen van 10 c.M. dikte heen zien. Men heeft te Pittsburg in Amerika een proef genomen, om, door de rivier met olie te besprenkelen, de stad van mist te bevrijden welke proef goed geslaagd is. Onder de Chineesche vrouwen wordt sterk geageerd tegen kinderhuwelijken, welke in China nog veelvuldig voorkomen, De planten kunnen dopi rpiddel van hun groene kleur de zomerwarmte opvan gen en bewaren. Volgens een Eranschen medicus be lmoren volstr'ékt gezonde longen tot de booge uitzonderingen. In Duitschlaud worden per jaar meer dan 25 millioen ton briketten vervaardigd. De stad Neurenberg stond in het jaar 1400 reeds bekend vanwege de mooie pop pen, die er gemaakt werden. Geen enkele vogel heeft naar verhou ding zoo'n breeden bek als de zwaluw. Amsterdam kreeg in bet jaar 1880 zijn paardentram, ter vervanging van een omnibusdienst De regeeringspublicaties der verschil lende mogendheden over den oorlog wer den „Witboek", „Roodboek" enz. ge noemd, naar de kleur van den omslag In de officieele statistiek komt de vrouw met een aantal misdrijven voor, dat slechts 10 percent van het totaal der misdrijven bedraagt. Vele mond- en landziekten worden door zoenen overgebracht. Eenige jaren geleden kocht de Engelsche regeering voor drie millioen pond sterling gezouten haringen, waarvan nooit uitge maakt is, waar ze gebleven zijn. Schip vergaan. Men meldt ons uit AMELAND: De storm van Zaterdag- op Zondag nacht, die tot een orkaan was geworden, heeft nog een drietal menschenlevens ge- ëischt. Ten Noorden van Ameland bij Paal II tusschen het paviljoen van Nes en den Blinkert van Ballum heeft zich het tweede tragische ongeval afgespeeld. De houtboot Malmö (Zweden) metende ■3000 ton, die op reis was van Transönd (Finl.) naar Duinkerken, met een volle lading hout is n.l. benoorden Nes gestrand Drie van de veertien opvarenden, die met een boot het wrak hadden verlaten vonden den dood in de golven. De anderen wisten den vasten wal te bereiken. De zes die achtergebleven waren, werden gered door de reddingsboot „Insulinde" van het station Oostmahorn schipper Toxopeus. Noodlanding. Men meldt ons uit AMSTERDAM Hedenmorgen omstreeks kwart over elf manoevreerde een militair vliegtuig, de Fokker C. I. 526, bestuurd door den sergeant-vlieger Postma, die vergezeld was door den leerling waarnemer Roest Croldius, boven Amsterdam. Het vliegtuig was te 10.30 uur te Soesterberg opgestegen voor het doen van waarnemingen boven Weesp. Vandaar vloog het naar Amsterdam. Ten gevolge van een defect aan den motor moest de vlieger een noodlanding maken. Hij wilde dit in het Oosterpark doen doch kwam terecht op een afgesloten stuk grond achter de stalgebouwen van de brouwerij de Amstel. Een der vleugels san het toestel en het landingsgestel werden beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. Gezonken. LONDEN 19 Nov. De schoener Mary Aun, die op weg was van Liverpool naar Plymouth is in den storm vergaan. Vijf leden der beman ning zijn verdronken, terwijl de zes an deren, na 6 uur op wrakhout te hebben rondgedreven, gered konden worden. LICHT OP. Dinsdag 20 November 4.30 uur Woensdag 21 November 4.28 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.0 te Zu rich. Laagste barometerstand 735.3 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 20 dezer: Krachtige tot stormachtige, la ter afnemende Zuidelijke tot Weste lijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regen, aanvanke lijk zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren 19, Hubrecht Antonius, zoon van Gerrit de Pan en van Maria van Hoorn, Leendert Hubrecht, zoon van Leendert de Jonge en van Adriana Johanna de Leeuw. Huw. Aangifte: 19, Florus Jacobus van der Jagt 24 jaren te Kloetinge en Elisabeth Cornelia Slabbekoorn 22 jaren. Huw. Afkondiging Jan Louis de Troije 21 jr. te Arnemuiden en Katharina Tram- per 22 juren te Wolphaarstdijk onlangs Goes. Overleden19, Maria Hendrika Am- perse 7 jaren dochter van Hendrik Daniel Amperse en van Cornelia Goudswaard. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 20 Den Burg (Texel), hofstede met bouw- en weilanden en duingrond, Mulder. 22 Kloetinge, woon- en winkelhuis, van Dissel. 29 Krabbendijke, huis en tuin, van Dijke. 29 Heinkenszand, woonhuis met erf, Pilaar. 29 Kloetinge, inboedel, van Dissel. 30 Noord-Kraaijert, woonhuis met schuur, garage, erf en tuin, Pilaar. Borssele, woonhuis met schuurtje en erf, boomgaard en bouwland, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 19 Bioscoop Slot Ostende, „Faust". 19 en 2(), Landbouw-Bioscoop, „De zeemanskroeg van Singapore". 23 24, 25, 26 en 27, Landbouw-Bios coop, „Kwatta-soldaten". 24 Schuttershof, N.V. Groot Tooneel, „De witte non". 28 Schuttershof, Wetensch. Belangen, J. Drijver, „Burdet'S vogelfilra". December Landbouw-Bioscoop, „Vlammende vleugels". AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 30 Noord-Kraaijert, bouwen Jeslokaal enz., L. F. Groosman. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Autobus Wolphaartsdijksche veer- Middelburg en Vlissingen. Geachte Redacteur. Sedert aanvang van den dienst met de Autobus is deze tweemaal omge slagen en vraagt men zich af, wat zal er in de toekomst nog gebeuren. Zou het geen overweging verdienen om stappen aan te wenden tot ver krijging van eene betere verbinding tusschen Wolphaartsdijksche veer op Middelburg en Vlissingen b.v. te maken een verlenging 's-Heer Arendskerke Wolphaartsdijksche veer n.l. tot aan de aanlegplaats der booten die óp Zie- rikzee varen, zoodat met een verbin ding spoor zou kunnen krijgen van af de lijn Wolphaartsdijksche veer's Heer Arendskerke aan het hoofdspoor van Roosendaal in de route Vlissingen, waardoor men met een rechtstreeksche motorwagen de reis W'dijk-Middelburg tot ongeveer 25 minuten zou worden bekort en bovendien een veiliger en gemakkelijke reisverbinding zou wor den verkregen. Met de meeste hoogachting en U voor plaatsing dankzeggende-verblijf ik UEd.dw. dienaar, Middelburg. A. C. DE VOS. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 19 Nov. 1928. Vlasaanvoer 6290 schoon Blauw f 1,20 a f 1,40, vuil f 1,05 a f 1,16, 5000 Gro- ningen f 1,15 a f 1,30, 500 wit f 1,16 a f 1,35, 1250 Geel f 1,15 a fl,85, 680 Dauwroot f 1,15 a f 1,85. Handel beter. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 8,10 a f 3,60; Bonten f 3,10 a f 8,60 Eigenheimers f 2,30 a f 2,50. Aanvoer en vraag tamelijk. Granen buitenlandsche, onveranderd. Meel f 16,25 a fHaver Canada f 11,70 a fMais Laplata fij25. Binnenlandsche Tarwe f 11,40 a f 12, Gerst Chevalier 12,a 12,60 Haver 11,25 a 11,60 Erwten 18,a 20,25 Schokkers onveranderd, a Bruineboonen 40,a 43, Maanzaad 36,a 37, Karwijzaad 87,:a 39, Mosterdzaad (geel) 87,— a 89, Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) r 19,a 21, Boekweit 14,16 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1162, eerste kwaliteit f 0,72 a f 0,74 tweede f 0,68 a f 0,70, derde f 0,62 a f 0,65zouters f 0,a f0,export f 0,66 a fO,68J. Handel redelijk. A

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3