Sport. ProvincienieuWs Rechtszaken. Stadsnieuws. Kamer Overzicht. schijnt zich van eenige actie in dezen te zullen onthouden. Er wordt aan herinnerd dat in Frank rijk de gendarmerie een militaire en geen politiemacht is, dat de republi- keinsche garde eveneens een militair karakter draagt en dat onder de kolo niale troepen ook het vreemdelingen legioen is begrepen. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: VÖHjsJsiina—Roermond 15 L.Ö.N.G.A.- P.S.V. 1—2 EindhovenWillem II 11 M.V.V.—N.O.A.D. 0-2 Zuidelijke 2e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia— Middelburg 10 AllianceVlissingen 23 D.O.S.K.O. G.U.D.O.K 2-2 Bredania—Breda I 1—1 Dongen—R.B.C. 3—0 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: burJ;: dobr 'den president ondervraagd erkende de fiets te hebben gestolen. Over de herkomst van de gouden en zilveren horloges .zei^e hij, deze in Duitschland te hébben gekocht. De landbouwer v. Si te Wolphaarts- dijk, herkende het rijwiel als zijn eigendom en bij hem ontvreemd, ter wijl de rijksveldwachter van Wol- phaartsdijk verslag gaf over de aan. houding van verdachte en de inbe slagname van hef rijwiel. De officier van justitie eischte tegen verdachte één jaar gevangenisstraf. Hij beschouwde dezen verdachte als een gevaarlijk individu, die ook bij de justitie in het buitenland geen onbe. kende is. De verdediger van verdachte, mr. Goedbloed, advocaat te Goes, refe reerde zich aan het oordeel van de rechtbank. Vlissingen 8 7- 0 1 14 28-10 Zeelandia 10 6 2 2 14 31-23 D.O.S.K.O. 8' 4 2 2 10 16-13 Bredania 9 4 2 3 10 17-19 Middelburg 9 3 3 3 9 14-12 Dongen 7 3 2 2 8 21-11 Alliance 7 2 3 1 7 19-13 Breda 6 2 1 3 5 11-21 R. B. O. 10 2 1 7 5 14-27 G.U.D.O.K. 10 0 2 8 2 16—37 Zuidelijke 3e klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: S.I.N.QiTiO.-Middelburg II 2—0 HulstWalcheren 41 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt-tot- op heden: Terneuzen Hulst Zeelandia II Goes Walcheren S.I.N.O.T.O. Vlissingen II Middelburg II Zierikzeé 1 12 22-7 0 12 19-8 18-16 16-13 19-16 16-20 16-25 7-22 9-15 Sinoto 2 verliespunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 verliespunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen, Rechtbank te Middelburg. Diefstallen. Vrijdag werd behandeld een zaak fegeif'ëên buitenlander, zich noemende P. Jorgensen, 30 jaar, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, die te laste gelegd werd dat hij te Vlissingen ge durende de nachten van 28 op 29 Juni, van 3Q, Juni op 1 Juli, van 2 op 3 Juli en van 6 op 7 Juli j.l. verschillende diefstallen heeft gepleegd. Hem werd recidive ten laste gelegd omdat hij reeds eerder door de rechtbank te Breda was veroordeeld onder een an deren naam, wegens diefstal met in braak, tot 6 maanden gevangenisstraf en door de rechtbank te Maastricht rYeer.qnder een anderen naam, wegens diefstal gedurende den nacht, tot 1 jaar gevangenisstraf. Eisch: 3 jaar gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank'. De verdachte zeide tot zijn Raadsman „Houdt je mond maar, ik kan het zelf wel". Op 8 Aug. 1.1. werd uit de schuur van den landbouwer S. te Wolphaarts- dijk een zoo goed als nieuwe „Gazelle" rijwiel gestolen, waarvan de dader on bekend was. Toen evenwel den daaropvolgenden dag door de belasting-ambtenaren, in samenwerking met de politie, ter plaat se controle werd gehouden over de rijwielbelastingplaatjes, werd door hen ook staande gehouden een persoon, die op een fiets het dorp uit kwam gereden, waarbij bleek, dat de fiets, die dóór dezen persoon werd bereden, gelijkenis vertoonde met het Gazelle rijwiel, dat bij den landbouwer v. S. werd gestolen, en welke fiets ook in derdaad door den bestolene werd her kend- De man werd aangehouden en bij visitatie bleek hij ook nog in het be zit te zijn van eenige gouden en zil veren horloges. Deze zaak werd Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg behandeld. Verdachte P. M., 23 jaar, geboren te Berlijn, arbeider, zonder bekende woonplaats, in voorarrest te Middel- De storm. De storm van Vrijdagavond heeft tengevolge gehad, dat eenige stagna tie in het verkeer ook in onze pro vincie ontstond, zoo heeft de laatste boot van Vlissingen naar Breskens niet gevaren, maar zulks niet omdat het personeel de reis niet aandurfde, maar omdat de havenlichten in Bres kens niet konden branden en daardoor het binnenvaren van de haven tot de onmogelijkheden behoorde, zeker bij een storm als er toen heerschte. Het varen op Hoedekenskerke was ook niet te doen omdat er alle gevaar be stond van aanvaring met den steiger aldaar. De boot tusschen Hansweert en Walsoorden heeft het tot de laat ste reis roe volgehouden en ook die van den Ooster-Scheldedienst heeft haar taak naar behooren volbracht. De tram tusschen Middelburg en Vlissingen kon in de avonduren slechts enkele ritten maken. Arbeidsconflict voorkomen. Uit Sas van Gent wordt gemeld: Nadat Woensdag j.l. een bespreking had plaats gevonden tusschen den rijksbemiddelaar, de directie van de N.V. Suikerfabriek Sas van Gent en de leiders van de betrokken vakbon den, welke besprekingen tot geen di rect resultaat geleid hebben en daarna Vrijdag door de directie aan den rijks bemiddelaar medegedeeld is, dat het voorstel tot het benoemen van een scheidsgerecht door haar niet kan wor den aanvaard, werden Vrijdagmiddag alhier en te Westdorpe vergaderingen belegd van de leden van de betrokken organisaties, waarin door de vakbon den-leiders de stand van zaken is uit eengezet. Betreffende hef resultaat van deze vergaderingen hebben de vakbonden leiders het volgende medegedeeld: De organisaties hebben besloten, de opgelegde loonsverlaging onder pro test te aanvaarden, en derhalve geen uitvoering te geven aan het verzonden ultimatum om den arbeid neer te leg gen. Binnen enkele dagen zullen de be sturen van de organisaties bijeenko men om te beraadslagen over het al of niet publiceeren van het verloop van de geheele actie. Gepensionneerden. Zaterdagavond werd te Middelburg eene openbare vergadering gehouden, uitgaande van de Algemeene Militai ren Pensioenband, waarin de heer P. A. Carol, lid van het hoofdbestuur eene inleiding hield om aan te toonen welke ongewenschte toestanden er vol gens den Bond nog bestaan voor de gepensionneerden van vóór 1918 en hun weduwen en waarin ten slotte de volgende motie met algemeene stem men werd aangenomen: De afdeelingen Middelburg en Goes van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond in vergadering bijeen op 17 November 1928. gehoord de treurige omstandigheden waaronder de meeste der vóór 1918 gepensionneerde militairen van kolo niën, land- en zeemacht beneden den rang van officier alsmede de militaire weduwen van vóór de invoering der nieuwe pensioenwetten verkéeren, gelet op het feit, dat bij de behan deling der Weduwenpensioenwet in 1917, de weduwen van onderwijzers en leeraren, met geheel terugwerkende kracht werden gepensionneerd, en de militaire weduwen, niettegenstaande hunne mannen soms nog meer dan 50% door onderbetaling aan hare pen- sionneering hebben bijgedragen, wer den uitgesloten, dat de regeerïng de Oost- en West- Indische oud-militairen eenigzins is tegemoet gekomen, en die van land en zeemacht, indien ze behoeftig zijn, een steun kunnen aanvragen, dat deze steun, hoewel als onrecht vaardig aangevoeld, bovendien op niet te controleeren wijze wordt uitge keerd, dat reeds verschillende ministers in de Kamer hebben te kennen gegeven, dat de pensioenen der oud-militairen dienen te worden herzien; dat geen enkel oud-militair de bil lijkheid kan inzien, dat zij hoewel ze over 't algemeen onder veel on gunstiger omstandigheden hebben ge diend dan tegenwoordige militairen van de nieuwe pensioenwetten werden uitgesloten, spreken op grond van genoemde fei ten als haar meening uit, dat het de plicht der regeering is, de pensioenen der oud-militairen te verbeteren, en ook de militaire weduwen allen te doen opnemen in de nieuwe pensioen wet, waarom zij de regeerïng beleefd doch dringend verzoeken ter voldoe ning aan rechtvaardigheid en billijk heid, zoo spoedig mogelijk aan deze misstanden een einde te maken, dragen de hoofdbeituren der samen werkende Bonden van gepensionneerde militairen van koloniën, land- en zee macht op met alle wettelijke en ge paste middelen bij de regeering er op aan te dringen, aan deze onbillijkheid zoo spoedig mogelijk een einde te ma ken, door de militaire pensioenwetten voor de oude lands-dienaren geheel te herzien; besluiten deze motie ter kennis te brengen, van den ministerraad, de volksvertegenwoordiging en de Pers en gaan over tot de orde van den dag Bakkers-wedstrijd. Donderdagmiddag werd te Middel burg een broodwedstrijd gehouden, uit geschreven door de vereeniging van Bakkerszonen in Zeeland. De jury be stond uit de heeren v. d. Blom te Rot terdam, Speckens Sr. te Vlissingen en v. Melle Sr. te Goes. De inzendingen waren over het algemeen uitstekend verzorgd, al waren er twee wat minder en eenige te zwaar. Prijswinnaars wa ren de heeren M. C. de Visser te Ar- nemuïden, wisselbeker; Jo Joosse te Arnemuiden, 2de prijs, zilv. medaille van den Nederl. Bakkersbond; v. d. Vrede te Yerseke, 3de prijs, zilv. me daille van den Zeeuwschen Bakkers- bond. Na de prijsuitdeeling wekte de heer v. d. Blom als voorzitter der jury de leden op om den moed niet te laten zakken, maar volgende keeren nog mooier en beter werk te leveren. BORSSELE. De storm van Vrijdag op Zaterdag veroorzaakte belangrijke schade bij den landbouwer A. Brui- nooge. Van diens hofstede, vlak bij den zeedijk, werd, ongeveer 8 uur s avonds, de steenen topgevel, nog slechts voor eenige jaren opgebouwd, ingedrukt. De brokken steen vielen op de vliering; vernielde deze geheel en kwamen daarna terecht op den graanzolder, waarop een belangrijke hoeveelheid graan, dat spoedig door de gaten, die het vallend gesteente ook nog in dezen zolder sloeg, omlaag stroomde. Bovendien vloog een gedeel te van het schuurdak, ongeveer 6 M. de lucht in. Men gist, dat de schade meer dan f 1000,bedraagt. Op een paar andere hofsteden wer den groote gaten in de rieten daken geslagen, terwijl van enkele huizen de schoorsteenen afwoeien. Ook het dak van de woonkeet der arbeiders aan het zinkwerk alhier, welke keet midden op den Noordnol staat, woei geheel weg. Dat het aantal weggerukte pannen zeer groot is, is te begrijpen. DRIEWEGEN. In de raadszitting op 15 dezer, werd behandeld de ter wijzi ging terugontvangen begrooting voor 1929. De jaarwedde van den veldwach ter werd op verzoek van Ged. Staten van f 1100,op f 1200,gebracht. HANSWEERT. Te Hansweert is be noemd tot Vice-Consul van België, de heer F. V. de Groof alhier. In het Hellegat is omhooggeva ren het schip „Bernard", geladen met kolen en bestemd voor Gent. Met de N.V. W. A. v. d. Tak's bergingsbe drijf te Rotterdam, is een contract afgesloten om het schip vlot te bren gen. HEINKENSZAND. Bij de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen als ouderling de heeren M. Paauwe en L. Almekinders en als diaken de hee ren J. Tramper en M. Almekinders. KLOETINGE. Gisteravond tusschen 7 en 9 uur is ingebroken bij den heer De V. aan den Goeschen straatweg. Door het opschuiven van een raam aan de achterzijde is men binnenge komen. De spaarpotten van de kinde ren zijn meegenomen, terwijl het ka binet niet opengebroken is. Het schijnt dat den laatsfen tijd meer pogingen tot inbraak in deze omgeving gedaan zijn. KAPELLE. Vrijdag herdacht de heer B. de Jonge, kantoorhouder te Ka- pelle den dag dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld bij de posterijen. De heer de Jonge is algemeen geacht om zijn bekwaamheid en zijn hulpvaardig heid. Het fanfarekorps „Ons Genoe gen" bracht hem Vrijdag een serenade. Namens korps en burgerij complimen teerde de voorzitter den jubilaris in hartelijke bewoordingen. Vele burgers kwamen hem tevens gelukwenschen. Binnenkort hoopt de heer de Jonge posterijen met pensioen te verlaten. Hij was opvolger van den heer R. La- gas, die diende van 1874—1903. Ook hier is veel stormschade aangericht. De timmerlieden waren Za terdag druk in de weer met pannen op de o.s. daken der huizen te leg gen, vooral het dak van de Geref. Kerk had het moeten ontgelden. Ook van verschillende schuren waren de rieten daken erg beschadigd. Een in aanbouw zijnde warenhuis (broeikas) van den heer Landman werd deerlijk gehavend en verwron gen. KRABBENDIJKE. Vrijdag overleed alhier de heer J. Kakebeeke. De over ledene was vroeger gemeente-raadslid en was jarenlang dijkgraaf van de Nieuw-Krabbendijke polder en voorzit ter van het waterschap Volckenisse geul. Zaterdag gaf het circus Roberti- Blumenfeld een voorstelling. De di rectie tnocht zich in een druk bezoek verheugen, de tent was geheel bezet. Een dertigtal paarden kwam in de ma nege. Zij zagen er keurig verzorgd uit Eenige leeuwen werden door den leeu wentemmer voorgeleid. De aanwezigen waren zeer tevreden over de voorstel ling. KWADENDAMME. Door Ged. Sta ten is gunstig beschikt op het verzoek van het r.k. Parochiaal schoolbestuur alhier om een school te mogen bou wen op een perceel grond, liggende binnen den verboden afstand van de begraafplaats, zulks onder voorwaar den, dat geen putten worden gegraven of bronnen worden geboord en dat de school aan de drinkwaterleiding wordt aangesloten. Door den minister van Defensie is ingaande 1 Februari 1929 aan Pieter de Jonge alhier, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. OVEZAND. Ds. J. Kalshove alhier, heeft toezegging voor beroep ontvan gen naar Dodewaard. WOLPHAARTSDIJK. Op den veer- weg is Vrijdagavond de autobus van den heer Goedbloed uit Vlissingen, die den dienst Wolphaartsdijksche veer— Middelburg onderhoudt in de sloot ge reden tengevolge van den storm en de gladheid van het wegdek. Alle passa giers werden min of meer door glas scherven gewond. Een dame en een heer uit Middelburg waren er vrij ern stig aan toe. Ze werden in de woning van dokter Meijnen verbonden en la ter per auto naar Middelburg ver voerd. De toestand van de gekweste dame, mej. Polderman is nog ernstig. Behalve het autobus-ongeval heeft de storm stagnatie in het telefoonver keer veroorzaakt. Over een afstand van 600 M. bleef geen telefoonpaal overeind staan. Ook de draden van de telefoon van den lokaalspoorweg, on geveer evenwijdig loojoend /net den veerweg braken op verschillende plaat sen af. De storm. De storm die Vrijdagavond en in den daarop volgenden nacht over het geheele land heeft gewoed, ontmoette ook onze stad op zijn weg naar lagere luchtdruk- gebieden. Na den middag begon de wind op te zetten, die geregeld in kracht toe nam en omstreeks middernacht z_fm grootste hevigheid bereikte. Daarna nam hij gelei delijk in kracht af. Hij heeft niet nage laten materieele schade aan te richten, maar de bulderbasstem waarmede de wind om de daken van Jde huizen gierde en zijn machtswellust waar het mede uitging, mocht doen verwachten dat zij grooter zou zijn geweest. Over het algemeen valt het hier ter stede zeer mee. Van enkele oude gebouwen kwamen de schoorsteenen naar beneden, vele daken verloren een aantal pannen, doch hierbij is het dan ook gebleven. Belangrijke verwoestingen noch persoonlijke ongevallen heeft de storm in Goes op zijn geweten. Zelfs al onze hoornen konden de kracht van den storm weerstaan. Op de markt troffen de eigenaren van de kermisinrichtingen spoedig bijzondere veiligheidsmaatregelen, zoodat ook daar de schade tot een minimum beperkt bleef Rectificatie. In ons jongste raadsverslag lieten wij den heer van Poelgeest het afkeuren dat de rechtsche raadsfracties overleg hebben gepleegd met de schoolbesturen. »De kwes tie was daardoor al heslist, voordat de aadsveigadering plaats vond." Het was evenwel niet de heer van Poelgeest die dit zei, doch de heer Crucq. Ir van Poelgeest gaf als zijn meening te kennemdat de schoolbesturen in het georganiseerd overleg niet gekend behoeven te worden. Manhuis. Anno 1655: Tot hulp en troost Uan Man en Vrovw is opgherecht dit nieu Gebovw, In ruste ider hier zyn tyt en teynde van sijn leve slyt. Anno 1928: Tot hulp en troost aan man en vrouw is thans vernieuwd dit oud gebouw, een rustig oord voor grootmama's, een home sweet home voor grootpapa's. Ze zijn zoo trotsch, de oudjes daar ip hun nieuw nestje, kant en klaar. Het is zoo mooi weer en zoo schoon Jaar in hun nieuwen ouden woon. 't Is geen moment uit hun gedacht, ze discussieeren dag en nacht, hen plantje hier, een bloempje daar en voor de fuif.zelfs een sigaar. Ze krijgen veel en hoog bezoek, dus Zondagsch pak en nieuwe broek, een witte muts om 't oude hoofd, veel heil en zegen wordt beloofd. Ze zijn nerveus, ze zijn verheugd en denken even aan hun jeugd eens trokken z' ook als Man en vrouw tesamen in bun nieuw gebouw. Een souvenir op 'd ouden dag, een warme traan, een lieve lach. Ze voelen het met minder pijn, dat dit hun laatste huis zal zijn. JO. DE WIT Hen deelt ons mede dat het gerestaureerde Manhuis voor belangstellenden ter bezich tigen zal worden gesteld op Woensdag en Donderdag, 21 en 22 November a.s. des namiddags van IJ tot 4J uur. Kodowa-koelinstallatie. Blijkens een annonce in dit nummer zal binnenkort hier ter stede de eerste Kodowa-koelinstallatie worden geplaatst, het moderne Hollandsche koel-apparaat dat in de vakbladen zulk een warme waardeering vond. Eigenaar ervan wordt de heer W. de Jonge (firma G.j. Tem perman). De Kodowa-koelinstallatie is voor slagerijen van eenigen omvang een bijna onontbeerlijk hulpmiddel geworden, omdat het den slager in staat stelt steeds prachtig vleesch te leveren. Niet alleen zomers bij hooge tempe raturen houdt de Kodowa het vleesch koel en op kleur, doch ook des winters, bij vochtig weer, wanneer met ijs totaal niets meer is te bereiken, ziet het daarin bewaarde vleeseh er uit als versch geslacht. We hopen op de installatie, zoodra ze geplaatst is nog nader terug te komen. „De Witte Non". Zaterdag a.s. geeft het N.V. Groot tooneel in het Schuttershof alhier een opvoering van het tooneelspel „De Witte Non". In de „Maasbode" lazen we over dit stuk „Marius Spree nog steeds een geliefd acteur bij het Amsterdamsche publiek heeft er zoo juist den slag van zijn stukken te kiezen. Ook de Witte Non is weer zulk een echt Tooneelspel, dat zoo diep ingrijpt in het gemoed van het volk. De geheele goed bezette zaal van den Plantage Schouwburg leeft weer mee met de heldin van dit drama van George Mentone, menige zucht wordt gesmoord, menig traantje weggepinkt. De enceneering is goed en de rol bezetting uitstekend. De hoofdfiguren vervullen allen hun taak met toewij ding, waardoor een zeer goed geheel wordt verkregen. Zeer geslaagd achten we vooral de tafereelen, betrekking hebbend op de professie plechtigheid, waarin hetVeni Creater, gevolgd door een mooi klin kend Gregoriaansch Adore, te diepen indruk maakt op het gemengd publiek. We wenschen Spree met dit stuk een groot succes toe". Voor bijzonderheden zie men verder de advertentie in dit nummer. Restauratie Groote Kerk. Evenals vorige jaren werd de restau ratie-commissie tot herstelling der Groote Kerk', verblijd door een gift van N. N., groot flOOO,— Centrale Hengstenkeuring. De Centrale Hengstenkeuring voor Zeeland zal inplaats van op 29 op 30 November alhier gehouden worden. TWEEDE KAMER. Pe algemeene beschouwingen over de lijksbegrooting, die zoover zijn gevorderd,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2