In dienst m allen. Buitenland N° 158 Maandag 19 November DE STORM. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Schade in ons land en in het buiten landwat er hier en elders gebeurde. De storm, die Vrijdagavond en ge durende den nacht raasde, heeft over al schade aangericht. Wij geven uit het groote aantal berichten die teza men wel eenige kolommen druks zou den beslaan en die meerendeels op hetzelfde neerkomen, hier een bloem lezing. Slachtoffe r s Zaterdagmorgen werd in het vaarwa ter tusschen Terschelling en Harlin- gen een mast boven water gezien. De reddingboot „Brandaris" voer uit naar het vaartuig, dat bleek te zijn de tjalk „Noordster" uit Zwolle, schipper J, Versteegen. Aan boord moeten zich hebben be vonden de schipper, zijn vrouw en 10 kinderen, die allen zijn omgekomen. Ondanks alle nasporingen, werd niets meer van de opvarenden ontdekt. In de nabijheid van de plek, waar de „Noordster" is vergaan, trof de „Brandaris" de klipperaak „Hendri- ka" uit Amsterdam, schipper J. Klos, in zinkenden toestand. De vijf opvaren den, man, vrouw, knecht en twee kin deren, werden door de „Brandaris" ge red. Zij zijn op Terschelling onderge bracht. De klipperaak is daarna ge zonken. Twaalf huizen vernield. De storm heeft een twaalftal arbei derswoningen aan de Vondelstraat te Gouda grootendeels vernield. Van alle huizen is het dak afgerukt, van eenige ook de bovenverdieping en een ge deelte van den achtergevel. De be woners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Een kind is door vallende steenen gewond. Als het ongelukeeni gen tijd later was gebeurd, zouden er ongetwijfeld meer slachtoffers te be treuren zijn geweest, aangezien de be woners zich op dit uur nog niet te ruste hadden begeven. In Amsterdam. In Amsterdam blijkt de wind het he vigste te hebben huisgehouden in het z.g. Plan West, hetgeen begrijpelijk is, daar dit stadsgedeelte den storm het eerst opving. Antennes, schoorsteenen en schuttingen moesten het ontgelden en tallooze ruiten werden stukgesla gen. De brandweer werd telkenmale gealarmeerd om hulp te verleenen. Ook elders in de stad werd schade aangericht. Zoo werden in de Apollo- laan drie in aanbouw zijnde woningen van de daken beroofd, terwijl op de Rechtboomensloot, de Lindengracht en in de Trompenburgstraat verscheidene gevels, die neiging toonden te vallen, gestut worden. In de haven sloeg een aantal schepen los en het stoomschip „Texel" woei zelfs de Coenhaven uit, en werd in het Noordzeekanaal voor anker gelegd. Op het IJ zonk een lich 13 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. „Molly! Molly!" zei haar moeder zachtjes. Het jonge meisje trok met een ongeduldig gebaar haar schouders op. „Gaat niemand vandaag tennis spe len? Wij hoeven toch heusch niet den ganschen middag in een kringetje te staan om Lottie en haar hulppredi- aan te staren. Ik noem hem bij ver korting altijd A. B." „Wat beteekent dat dan, Molly?" informeerde de oude Generaal. „Het is een afkorting van Alfred Bird. Ik heb het land aan den naam Alfred. U ook? Waarom hebben ze hem in 's hemelsnaam niet Richard genoemd. Dicky Bird zou veel aardi ger geklonken hebben. Toe, laten we een spelletje doen! U speelt natuur lijk?" De laatste woorden richtte zij tot den jongen dominee. Bill haastte zich een verontschuldi ging te maken. „Niet in dit kostuum, Molly. Bovendien moet ik weggaan, ter met bouwmaterialen, doch de op varenden konden worden gered, want ik heb nog een paar bezoeken af te leggen". Te Rotterdam. Ook in Rotterdam heeft de storm geweldig huisgehouden. Van de tal looze boomen en takken, die het ont gelden moeten, kwam er bij de Wes terlaan een terecht op de electrische leiding van lijn 1, waardoor de voe dingsdraad oevr een lengte van 150 M. werd afgerukt en de draadmasten wer den beschadigd. Ook elders in de stad ondervond het tramverkeer stagnatie. Van een houten hulpschool aan de Voorde woei het dak weg, terwijl rui ten vernield werden en de plafonds naar beneden kwamen. Een groot aan tal spiegelruiten en schuttingen wer den ingedrukt. In de haven geraakten een 10-tal zeeschepen en verscheidene riviervaartuigen op drift, doch ze kon den allen weer worden vastgelegd voor ernstige schade was aangericht, alkre gen enkele schepen dan ook averij. Een elevator, die met zulk een op drift geraakt schip in aanraking kwam, sloeg zelf ook los, nadat alle zuigbuï- zen waren afgebroken. Te Den Haag. Ook de residentie maakte een ang- stigen nacht door, al waren ook hier de ongevallen niet van ernstigen aard. Op de Groote Markt woei een schut ting om, waardoor drie personen wer den getroffen. Een van hen werd ter observatie naar het ziekenhuis ge bracht. omdat hij klaagde over inwen dige pijn. Hij is later gestorven. Een groot aantal boomen ging tegen den grond, maar het Haagsche Bosch werd niet noemenswaard getroffen. Daaren tegen moest wel het circus Strassbur ger het ontgelden. De voorstelling werd door de directie afgelast, nadat bij in formatie te De Bilt in den vooravond was medegedeeld, dat de storm zeker tot middernacht zou aanhouden. Hef geheele personeel werd echter bij el kaar gehouden, om eventueele schade aan de tentenstad zoo spoedig moge lijk te kunnen herstellen en daardoor erger te voorkomen. Toch hebben de zeilen der tenten zooveel te lijden ge had, dat ook de volgende dagen geen voorstellingen meer zullen gegeven worden. Het geld voor de verkochte kaarten werd teruggegeven. De schade wordt op 1 ton geschat. Treinverkeer gestoord. Het electrische treinverkeer tus schen Den Haag en Rotterdam heeft het met den storm kwaad te verant woorden gehad. Op het traject bij Delft geraakte, vermoedelijk door een draadbreuk, de lijn zonder stroom. Het verkeer moest derhalve over en kel spoor worden geleid en doordat de weg geblokkeerd was, konden ook de stoomtreinen slechts over één lijn. Het internationaal verkeer van en naar Amsterdam ging over Eindhoven. „Oh, ja? Hoe maakt mevrouw Winch het en die arme oude Ellen Barnet. Is ze nog even kruiperig als vroeger?' „Wacht even op me", zei de Gene raai. „Ik ga met je mee, Bill. Ik ben maar even gekomen om Lottie geluk te wenschen en haar te verzekeren, dat ik op haar gezondheid zou drin ken. Het lijkt me het beste, dat je me daarbij helpt, Bill, tenzij je iets beters te doen hebt". „Dank u", zei Bill Quentin glimla chend. „Als u het op die manier uit drukt, valt er natuurlijk niets beters te doen". „Ha, ha", lachte de oude man. „Dat spreekt vanzelf. Jij bent me er eentje. Bill. Waarom ben jij toch niet in dienst gegaan?" „Ik had betere dingen te doen", gaf Bill kalm ten antwoord. „Daarmee is hij altijd bezigmet de betere dingen", merkte Molly op. En daarom bewonderen wij hem al lemaal om het hardst." Molly dan toch", protesteerde haar moeder. Molly wendde zich op haar hielen om; haar gezichtje zag vuurrood. „Is er dan niemand, die tennis wil spe len?" riep ze boos uit. HOOFDSTUK V. Ellen Barnet. De schemering begon reeds in te vallen, toen Bill Quentin, na senige be Op de lijn via Pijnacker brak om streeks 7 uur bij Rodenrijs een voe dingsdraad, waardoor ook hier het verkeer stagnatie ondervond. Waar de treinen konden rijden werden de beu gels door den storm naar omlaag ge drukt, zoodat hierdoor nog telkens vertraging ontstond. Van den trein, die om 7.10 uit Den Haag vertrok, sloeg de beugel kapot. De ijzeren stukken kwamen in een derde klas coupé te recht, waardoor een der reizigers een hoofdwond kreeg. Elders. Behalve in de drie groote steden heeft de storm ook elders schade aan gericht. Bij Delft woei een geheele verhuiswagen om, waardoor het ver keer naar Den Haag geruimen tijd ge stremd was. Het treinverkeer kreeg ernstige vertraging en bij de Haag poort woei een boom boven op een tramrijtuig, dat beschadigd werd. In Vlaardingen sloeg Vrijdagavond een 10.000 tons schip los, en tot diep in den nacht waren zes sleepbooten bezig te trachten het weer vast te leggen. In Leiden kwam de kruin van een boom op een politie-agent terecht. Deze kwam er goed af, maar zijn fiets werd totaal vernield. In het Kanaal. Tengevolge van den in het Engel sche Kanaal woedenden storm kon het groote stoomschip „Alaunia" der Cunardlijn de haven van Southamp ton niet verlaten. In Liverpool arri veerde een stoomschip, waarvan de storm den schoorsteen had weggerukt. In vele havens aan het Kanaal was het uitloopen van schepen onmoge lijk. Het vliegverkeer werd gestaakt. In het geheele gebied der Engelsche eilanden zijn groote verwoestingen aan gericht. Op verschillende plaatsen zijn huizen ingestort. De stoomschepen, die tusschen Calais en Dover varen en daarvoor gewoonlijk li/2 uur noodig hebben, kwamen nu met drie uur ver traging aan. In de haven van Bem- bridge (eiland Wight) zijn elf visschers- booten gezonken. Talrijke slachtoffers. Berichten uit alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk maken melding van vermoestingen, door den orkaan aangericht. Men telt reeds verschei dene dooden en vele gewonden. Hui zen werden vernield; de straten zijn bezaaid met schoorsteenpijpen, even als glasscherven. Verscheidene sche pen werden een speelbal der golven en ondervonden moeilijkheden bij het bereiken van de havens; andere sche pen konden niet uitvaren. Het tele graaf- en telefoonverkeer tusschen En zoeken te hebben afgelegd, naar de pastorie terugkeerde om zich te ver kleeden voor het diner in Hatchstead Place. Er viel een zachtgouden gloed over de laan, waar de sleutelbloemen bloei den en er steeg een heerlijke geur uit de aarde op. Niettegenstaande hij in een eenigszins neerslachtige stemming de pastorie verlaten had, voelde hij deze thans geheel verdwijnen om plaats te maken voor een gevoel van geluk. Het was zulk een wondermooie avond en hij hield zooveel van de natuur. Hij had er dan ook de voorkeur aan gegeven den avond alleen te kun nen doorbrengen, ïnplaats van met den ouden Generaal Farjeon te dineeren, maar in elk geval zou de atmosfeer in dat groote huis aangenamer zijn dan in Lottie's en Molly's woning. Waarom hadden ze toch allen op zulk een vijandige wijze tegenover hem gestaan? Er verscheen een bittere glim lach om zijn lippen en zijn wenk brauwen trokken zich peinzend te zamen. Hij was zich van niets kwaads be wust. Hij kon zich niet herinneren ooit den indruk te hebben gegeven, dat een der drie meisjes hem interesseerde. Hij had zich nimmer tot de familie Morton aangetrokken gevoeld en als de dochters zoo dwaas waren geweest zich Iets te verbeelden, nu, dan was het haar eigen schuld. Hij had zich geland en het vasteland duurt voort. In Engeland zijn tot dusver 6 per sonen door den storm gedood en 50 gewond. Ook Antwerpen geteisterd. Door den vreeselijken storm, die over Antwerpen ging, werd groote schade aangericht. In de binnenstad werden talrijke uithangborden en schoorsteenen afgerukt. In de omge ving zijn vele boomen ontworteld. Bij de haven wierp een windstoot een wielrijder onder een vrachtauto; hij werd onmiddellijk gedood. Bij het loodsenstation wierp de storm een vrachtauto in de Schelde; hoeveel personen daarbij zijn omgekomen is nog niet bekend. Ook in Frankrijk. Over geheel Frankrijk heeft ook een hevige storm gewoed. In Parijs zijn een aantal schoorsteenen ingestort, even als eenige in aanbouw zijnde wonin gen. Vooral sterk woedde de storm aan de kust. Het verkeer over het Ka naal tusschen Boulogne en Folkestone moest geheel gestaakt worden. Ook het internationale luchtverkeer van Pa rijs uit moest worden onderbroken. Te Hamburg. De West-Zuidwestelijke storm zwiep te te Hamburg het water van de Elbe hoog op. Het water steeg 14 voet en zette de lager gelegen stadsgedeelten bij de haven onder water, waardoor veel schade werd veroorzaakt. Voor de kleine scheepvaart was het ver keer geheel onmogelijk. Van het in de Kuhwaerder-Voorhaven liggende Noor- sche stoomschip „Annavore" braken de trossen, zoodat het schip schuin over het water kwam te liggen en hef verkeer belemmerde. Verscheidene schepen, die uitgevaren waren, keer den terug en zijn bij Cuxhafen voor anker gegaan. Voor de kleine scheep vaart was het verkeer geheel onmo gelijk. In de stad zelf werden vele boomen ontworteld, schoorsteenen en daken vernield enz. Voor zoover be kend, zijn echter geen menschenlevens te betreuren. Auto van een boot gewaaid Uit Middelharnis meldt men: De tramboot van de R. T. M. van Hellevoetsluis naar Middelharnis ver trok Vrijdagavond omstreeks half acht van Hellevoetsluis met als deklast een auto van den heer A. Mys te Som- melsdijk. Toen het schip even buiten de haven van Hellevoetsluis kwam en geweldig begon te slingeren, raakte de auto, die aan alle zijden stond ge sjord, los en woei dwars door de ver schansing heen het Haringvliet in. Ge zien de diepte aldaar kan de auto als verloren beschouwd worden. De boot heeft de terugreis 's avonds niet durven aanvaarden en is te Mid delharnis blijven liggen tot den ande ren morgen. Na 4 uur Vrijdag is dus geen post meer verzonden van Flak- in elk geval niets te verwijten, dat was zeker. Toen hij den hoek van de laan be reikt had, zag hij op eenige passen afstand van hem verwijderd een ten ger, schamel figuurtje staan. „Het is Ellen Barnet", mompelde hij, terwijl hij Paddy even de spo ren gaf. Ze was bezig sleutelbloemen te pluk ken, doch ze wendde zich onmiddel lijk om en begroette hem op zulk een hartelijke wijze, dat het hem inder daad goed deed. Er bestond een ge voel dat heel veel op sympathie ge leek tusschen Ellen Barnet en den jongen dominee. „Dat is een onverwachte ontmoe ting", riep de laatste uit, terwijl hij afsteeg. „Was u sleutelbloemen aan het plukken? Laat mij u wat helpen". „Oh, ik heb er al meer dan genoeg", zei juffrouw Barnet, op haar volle mand wijzend. „Mevrouw Winch was zoo vriendelijk me een uurtje vrijaf te geven en daarom ben ik een wan deling gaan maken. Het is hier altijd zoo mooi in de laan". „Op den heenweg heb ik zelfs een nachtegaal hooren zingen", merkte de dominee op. „Ja, dat heb ik' ook gehoord.... Het klonk zoo verrukkelijk". Ze sprak op gedempten toon. „Ik heb er van genoten. De nachtegaal hield juist op, toen u "de laan inreed". kee. Het telefoonverkeer op het eiland is hevig gestremd. Het wegverkeer is schier overal gestremd door de vele telefoonpalen die omgewaaid zijn. Schepen gezonken. Op het Hollandsch Diep, nabij de Moerdijksche brug is het vaartuig Stier" van de firma Rijkers uit Haar lem vernield en gezonken. Bij Gorinchem is de rijnaak „Veran dering", schipper Fernhout, geladen met 50 ton zand, volgeladen en ge zonken. Op de Waal, nabij Herwijnen, is het Rijnschip „Confiance", schipper Wub- bels, welk schip geladen was met 400 ton zand, volgeslagen en gezonken. Het schip zit dwars in de rivier en ligt hinderlijk voor de scheepvaart. Bij Tiel is een visscherscheepje, me tende 38 ton, volgeslagen en gezonken. Op het Hollandsch Diep, nabij de Moerdijksche brug, is de motorboot „Vooruitgang", schipper van Eekeren, welk schip geladen was met 50 ton pulp, gezonken. De N.V. De Wit's ber- gings-en en transportbedrijf te Rotter dam is belast met het bergen van het schip. In de Schie onder Delft is een bal- lastbak van de Nederlandsche Ballast Maatschappij, welke bak geladen was met 100 ton zand, volgeslagen en ge zonken. OVERZICHT. Tweeërlei richting. In een harer jongste zittingen heeft de legercommissie der Fransche Ka mer zich met twee kwesties bezigge houden, welke, naar men voorziet, ern stige moeilijkheden zullen uitlokken. Ten eerste met het reeds door het Kamerlid Montigny in het congres der Radicale Partij te Angers aangetoonde feit, dat onder de wet op den een jarigen diensttijd de Fransche mili taire ellectieven in vredestijd hooger zullen zijn dan die van vóór den oor log; ten tweede met de z.g. tegenstrij digheid, welkte er zou bestaan tus schen de houding der Fransche regee ring in de kwestie der bewapening te Parijs en te Genève. De zittingen der legercommissie zijn steeds geheim, doch er is uitgelekt dat de commissie besloot Briand te verzoeken voor de commissie te ver schijnen om uiteen te zetten waarom de regeering thuis een politiek van vermeerdering der bewapening voert, terwijl zij te Genève ontwapening pre dikt, en tevens om vertegenwoordigers van den militairen en marinestaf uit te noodigen hun legereffectievten en bouwprograms te rechtvaardigen. De legercommissie van den Senaat vergaderde tegelijkertijd, doch zij „Ik denk, dat het beestje slechts geschapen is voor menschen zooals u", zei de dominee, terwijl hfj haar mand je overnam. Een gloeiende blos verspreidde zich over haar gezicht. „Oh, nee, mijnheer Quentin, dat geloof ik niet", stamel de ze. „Ik bedoelik bedoel ik ben daarvoor veel te onbeduidend". „In elk geval is u het vermogen geschonken te begrijpen wat er in an dere menschen kan omgaan en dit kan men niet van iedereen zeggen", merkte hij op. „Groote goedheid, u heeft aar dig wat bloemen geplukt. Wat moet u er mee beginnen?" Er verscheen een verlegen glimlach om haar lippen. ,Een gedeelte van de bloemen is voor de tafel van mevrouw Winch bestemd enenik had met een kennis van mij naar mevrouw Hen derson willen gaan om haar de rest voor de pastorie te geven. Zij heeft zelf zoo weinig tijd om ze te pluk ken". ,Wat Is dat aardig van u", riep Bill uit. „En ik' had nooit geweten, wie zoo vriendelijk voor me was ge weest. U is werkelijk al te goed". „Oh, neeprotesteerde juffrouw Barnet zwakjes. „Het kostte me niet de minste moeite en ik: vind Het Heer lijk bloemen te plukken. Ze zijn zoo mooi". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1